Werk Europees de boer op Gezamenlijk kleine leefbaar houden kernen VERSPUY Huisvuilzak 20% duurder. tod: (D BOUMAN POTTER Hf i Wat moeten we er mee? GRA TIS De Schelde Uien 25,00 Donderdag 17 mei 1979 35e Jaargang no. 27 3 maanden les bij aanschaf orgel. HOOGSTRAAT 20-22 Tel. 01660-3775 THOLEN De vergeten hoek. Wat moeten wij met onze stee? Arts. Voor-en nadelen afwe gen Wie. alleen de voordelen van het platteland wil uitbuiten, maar eventuele nadelen niet wil incalculeren onder mijnt wel ^ijn keuze voor het wonen in zo'n gebied, zo kon uit een weer andere opmerking vanuit de zaal worden ge concludeerd. Dat werd dan toegespitst op de detailhandel. Gaat men voor zijn inkopen naar over de brug, dan moet later de klacht dat de plaatselijke bakker is verdwenen, wel achterwege blijven, zo was een gezond oordeel. Wegens uitbreiding stortplaats Tuttelhoekje Vuilverbranding Verdichtingsmachine Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden P7 2T 5 Onderhandelen Alno koop niet overal De Schelde Alno-dealer! Exposities in bibliotheken DEZE WEEK Vroeger E.B. Thoolse raad op reis G.S. lid v.d. Bosse bezoekt bedrijven. WONINGINRICHTING Molenstraat Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per post 1 5,00, losse nummers 0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G Heijboer Afgaande op de bijbelse historie, was het door de zonde, dat er gewerkt moest worden. De tekst 'in het zweet uws aan- schijnsis wel bekend. In de wereld is de boete tot zegen geworden. De opvol gende generaties hebben eerder onder streept, dat ledigheid des duivels oor kussen is, dan dat werken ongezond zou zijn. Ook in onze tijd met zoveel wat welvaart wordt genoemd, blijft werken een nog altijd magisch werkwoord. Naarmate een gróter deel hunkert naar dagelijkse bezigheden, naar die mate krijgt het werken op zich een grotere positieve plus. Die gedachten werden opgeroepen bij de excursie die het ge meentebestuur, de commissie bedrijfs leven en nog enkele anderen maakten naar Thoolse industriële bedrijven. Wanneer men die zou wegdenken uit de huidige samenleving, zou er mogelijk ook nog wel leefbaarheid overblijven, zij het voor een kleiner getal, maar zou on ze regio er toch wel belangrijk armoedi ger uitzien. Daarom ook moet particu lier initiatief maar nooit worden onder schat. Tegenwoordig willen we dan wel zo graag leunen op de overheid, maar wat uit nijvere ondernemingsgeest wordt geboren, heeft als het ware óns land staande gehouden. Geen wonder dat de gedachten van al wat ouderen onder de bezoekers aan die eigen in dustrieën teruggingen naar de tijd dat het er met die werkgelegenheid op Tho len en St. Philipsland ook heel zorgelijk bijstond. Erger zelfs dan nu. De uitstoot uit de landbouw, waarop men hier de eeuwe F door was aangewezen. De uit stoot tegelijkertijd uit de visserij-zij het op kleinere schaal - toen Deltaplannen en Sehelde-Rijnkanaal vastere vormen gingen aannemen en ook een strenge winter enorme invloed had op de oester- en mosselteelt. De vrees was gewettigd, dat de bevol kingsteruggang omvangrijker zou wor den, want er waren loklokvogels in de randstad die naast vast werk ook behui zing aanboden. Het leek of de twinti ger-dertiger jaren waren teruggekeerd, toen menig jongere uit Tholen-St.Phi- lipsland zich voor tramconducteur of politie-agent meldde in de Rotterdamse contreien. Er verscheen een artikelense rie in deze krant: Tholen en zijn toe komst. Bezorgde medeburgers signa leerden niet alleen, maar suggereerden ook oplossingen. Een teruggang ook in de ambachtelijke sector, die weinig per spectief bood, maar anderzijds schakel den wel enkele energieke ondernemers over van ambacht op industrie. Het was in die tijd, dat de expositie 'Dit maakt Tholen' werd georganiseerd en zelden zijn met geringe verwachting zulke langdurige vruchten geplukt als van dat initiatief, ook wel, maar niet zozeer, omdat er meteen een paar aardige or ders door de exposanten werden geno teerd die aanleiding gaven tot interna tionale contacten, maar veel meer om dat inspiratie van de een aanleiding gaf tot initiatieven bij een ander. Het leek alles op beperkte schaal te zijn en dat was het ook, maar als klinkend en le- vepdig yoorbeeld van dat gebeuren, mag nu nog worden verwezen wat zich met name op het industrieterrein Poort vliet heeft voltrokken en nog bezig is uit te groeien. Daar is het voorbeeld van particulier initiatief des te sprekender omdat het alles zonder overheidssteun, althans extra subsidies, tot stand moest komen. Uiteraard werd daarvan ook in Tholen een aardig graantje weggepikt, waarbij dan met name mag worden ge dacht aan banketfabriek De Waal, later Timpa, enz.Bovendien kreeg St. Maar tensdijk sub-industriekern, waardoor wel Rijkssubsidies mogelijk waren. Dat regeringsbeleid wierp ook vruchten af: met name enkele bedrijven uit de rand stad zochten hun heil op Tholen, aan gezien inmiddels die randstad een al zo overvolle werkgelegenheid had, dat de medewerkers nauwelijks meer naar het bedrijf kwamen, maar de bedrijven naar de mensen verplaatst moesten worden. Het gevolg was tevens het aantrekken van pendelaars inclusief - en voor me nigeen ook een teveel vergende stap I om met gezin van het platteland naar de steenwoestijn te moeten verhuizen. Zie daar in vogelvlucht het na-oorlogse beeld, dat voor Tholen en St. Philips land aanvankelijk zo somber leek, maar uitliep op handhaving en zelfs groei van de bevolking. Een gevolg van het wak ker geschud zijn en van ongedachte bij komstigheden als die grote werkgele genheid elders. Terugkerend tot onze industrieën mag na zo'n excursie - vandaag bezoekt ge deputeerde P.G. van den Bosse enkele bedrijven - best dat goede van deze werkgelegenheid in eigen gebied nog eens worden onderstreept. De noodzaak van de verre pendel werd daarmee voor velen weggenomen, het blijven wonen in de eigen, vertrouwde omgeving niet onoverkomelijk. De vice-voorzitter van het Europees Parlement, mr. dr. C. Berkhouwer, be dankt tuinder L. Hage in St. Annaland voor de gastvrijheid op zijn bedrijf aan de Zoetwaterseweg. De aanvoerder van de VVD-eld voor de komende Europese verkiezingen maakte eerst bij veehouder B.A. v.d. Hoek in St Philipsland kennis met de problemen in de veehouderij. ZLM-kringvoorzitter M.C.J. Kosten (midden) wees met klem op de ernst van de situatie en op de explosieve gevoelens die nu bij vele agrariërs in Zuidwest Ne derland leven, zowel in akkerbouw als veehouderij. Hij pleitte voor hulp van de overheid bij het zoeken naar oplossingen. Ook de voorzitter van de Regionale agrarische commissie Tholen/St. Ph>- lipsland/W. Brabant, M. Geuze, gaf dhr. Berkhouwer huiswerk mee. Hoewel er tussen romantiek en werke lijkheid de echte realiteit kan worden ontdekt, spreekt het eerste veelal meer aan dan het laatste. Dat was dinsdag avond in het Holland Huis te Scherpe- nisse ook het geval. Met de professionele toneelvoorstelling door de groep Noor dercompagnie, waarin de facetten van de kleine kern met name in de laatste jaren, werden geaccentueerd, werden meer aanwezige parten ge-en beroerd, dan in de daarna volgende discussie over de werkelijkheid. Forum-leider wethouder J. Versluijs verheelde dat ook niet en in feite maakte de discussie duidelijk, dat thans zelfs de kleinste kern nog in een weelde van dorpsleven baadt. Daarmee wordt niet tegelijkertijd de noodzaak ontkend van het de vinger op de pols houden. Integendeel, met statenlid L.A.M. Elenbaas, een van die forumle den zou men best op dezelfde lijn kunnen zitten met de stelling, dat komende jaren in dat opzicht beroerder perspectief op leveren dan tot dusver het geval was. Daarom toch wel die vinger op de pols houden. Gezamenlijk, burgerij en over heid. Üit dat oogpunt is het spijtig dat van de ongeveer 50 aanwezigen, uiteraard wel voornamelijk uit de kleine kernen van de regio en nog het meest uit Scherpe- nisse zelf, het na het romantische on derdeel van het programma al voor ge zegd hielden en zich niet meer geroepen voelden voor een serieuze bespreking van huidige of toekomstige problema tiek. Daarmee wordt dan niet tekort gedaan aan de prestaties van die toneelgroep. Op een vlotte, maar tegelijkertijd ge voelvolle wijze werden de ontwikkelin gen na 1900 geschetst in de kleinere dorpen. Tot in 1978 toe. Met al de zor gen in tijden van amper het hoofd boven water te kunnen houden met daartege nover wel een rustig voortkabbelende levenszee, een episode, die weliswaar in vogelvlucht de revue passeerde, maar Na deze min of meer lovende woorden voor overheid en onderdaan nog een kritische noot. Het viel op, dat in tegen stelling tot wat Poortvliet en St. Maar tensdijk kon tonen, het oude Thoolse industrieterrein nog een even grote warwinkel is, zowel wat doorstroming, wat ontsluiting als parkeergelegenheid betreft. Niets is veranderd sinds de vo rige excursie van vijfjaar geleden. Ter wijl er toch wel mogelijkheden voor de overheid waren, o.a. toen de veilingge bouwen te koop kwamen. Men mag er zeker van zijn, dat de wat chaotische toestand - met name rond banketfabriek De Waal - niet aan de aandacht van die overheid is ontsnapt. Dat kan hoop ge ven dat bij een volgende excursie - met misschien weer een ruimle van vijfjaar - ook daar heel wat verbeterd zal zijn. Orgels vanaf 595,— (ca. 39 gldn p.mnd.), ook huur. Op enkele orgels 100 tot 2000 gulden KORTING. Merken Yamaha, Farfisa, Conn, Ahlborn, enz. Ook alle muziekinstrumenten. Advertentie IM een wel duidelijke indruk achterliet van hoe het toen was. Daarna de na-oorlogse stroomversnelling. Tenslotte gesymboli seerd in een wars van alle moderne ont wikkelingen gezapige caféhouder, een winkelierster, die gedoemd was tot in trek in het bejaardentehuis en de 'ont wikkelaar', die zich tegelijkertijd over dat 'oudje' ontfermde voor het onder komen in het bejaardentehuis en het 'kopen' van het weduwen-woninkje als tweede huis. Het goede en kwade van beiden-autochtoon en import met alle mogelijke fustraties kwam aan het licht, tot er de eindconclusie was, dat er maar een mogelijkheid overbleef: het geza menlijk leefbaar houden van het oord waar men vertoeft. Zowel uit het openingswoord van de voorzitster der beheerscommissie van het Holland Huis, mevrouw Hage-Jan- sen, als uit de forum-discussie bleek dat het romantische en de realiteit toch wel behoorlijke raakvlakken hadden. In haar openingswoord zei de voorzit ster van de beheerscommissie van het Holland Huis, waarvan het initiatief tot tentoonstelling en discussieavond was uitgegaan, hoe er na de herindeling toch een zekere onvrede in de kleine kernen van de gemeente is ontstaan, dat men wat op het tweede plan kwam. Met na me was dat zo voor wat de woningbouw betreft. De noodzakelijke groei bleef achter en daarmee kwam de leefbaar heid in de waagschaal. Met lede ogen zag men jonge mensen vertrekken, om dat er op hun huwelijksdag geen woning beschikbaar was. In Scherpenisse was er zelfs een jaar, dat een tiental jonge paren om die reden zich elders in de gemeente moesten vestigen. Een voorbeeld, waar uit het belang van woningbouw toch wel duidelijk moet zijn, vond mevr. Hage. Met jonge gezinnen is de kans voor schoolbezetting groter. Een voor dan uitsluitend Scherpenisse gemis werd ook genoemd het sedert enkele jaren niet meer voorzien in de artsenvakature. Geen bestaansrecht meer voor een nor maal postkantoor, het ontbreken van een woonachtig politie-ambtenaar, geen eigen wijkzuster meer (met overigens weer hoop), een afname van het win- kelvoorzieningenpeil. Mevrouw Hage wees er voorts op. hoe in Scherpenisse het gevaar wel wordt on derkend, vandaar ook het lidmaatschap van de dorpsgemeenschap bij de vere niging van kleine kernen in Nederland. Ze huldigde voorts de toneelgroep, die op zijn wijze het steentje in den lande bijdroeg aandacht te vragen voor de problematiek van de kleine kernen. Door bundeling van krachten blijft de mogelijkheid over dat een brede laag van de bevolking van het probleem af weet. Mevr. Hage was er in het bijzonder mee ingenomen, dat er van de zijde van het gemeentebestuur voor deze avond zo'n belangstelling was, want bij de op lossing van de problemen zal men zowel plaatselijke-, gewestelijke-als rijksover heid nodig hebben. Na het toneelstuk werd een forum ge vormd, dat bestond uit de heren J. Ver sluijs (wethouder), voorzitter, loco bur gemeester C.J. Moerland, statenlid L.A.M. Elenbaas en gemeentesecretaris Th.C. Benou. Ook in de zaal was er vanuit de raad, met name van de PvdA fractie, belangstelling voor deze bijeen komst. Vanuit de zaal kwam er als eerste ge- dachtenwisseling, welke prioriteiten moeten worden aangelegd voor de klei ne kernen en hoe lang zal de huidige leefbaarheid nog stand weten te houden. Bij het antwoord werd verwezen naar de nota bewoningspatroon, een wat dicta toriale verordening, die de nooit goed gekeurde structuurvisie van het Thoolse gemeentebestuur niet volgt. Een ander forumlid verklaarde altijd wel geïrriteerd te zijn, als het verwijt klinkt dat na de herindeling onvoldoen de in de kleine kernen werd gebouwd, omdat juist na de ramp tot 1967 Vrijwel geen nieuw huis in de kleine kernen tot stand kwam. De voornaamste oorzaak daarvan was uiteraard wel de toene mende werkloosheid door een sterke uitstoot bij de landbouw, de ontstane pendel en vertrek. En jaren achtereen achteruitgaand inwonersaantal in voor al de kleine kernen. Daarna ontstond de tendens de stad te ontvluchten en op Tholen kwam er de eerste bouwstroom van 300 huizen, verdeeld over alle ker nen. In 1971 waren er niet voor alle ker nen bestemmingsplannen. Eerst werd toen in de kleine kernen om de 2 jaar gebouwd, latertelk jaar. Achteraf bezien hadden we wellicht nog wat meer kun nen doen in de kleine kernen, zei het forumlid. Zijn collega vond het vooral belangrijk, dat er in de kleine kernen een goede gemeenschap aanwezig is en bloeiend verenigingsleven. Dat sugge reren en stimuleren kan een goede overheidstaak zijn. Het geen eigen plaatselijke arts meer bezitten na het aan dokter Helleman overkomen dodelijk ongeval, zit de in woners van Scherpenisse hoog. Sommi ge aanwezigen waren van oordeel, dat ter vervulling van die vakature ook door het gemeentebestuur best iets kan wor den gedaan. De overige artsen zijn veel al overbezet. Als er voor een arts in Sta- venisse bestaansrecht is, moet dat ook in Scherpenisse het geval zijn, zo was het oordeel. Aan de orde kwam ook het openbaar vervoer met de klacht, dat vooral de laatste busdienst soms al verdwenen is, eer de trein arriveert. Een directe klacht aan de verkeersinspectie te Middelburg. Voor wat kleine scholen betreft, prees een inwoner uit Stavenisse zich gelukkig dat het in zijn woonplaats tot dusver beperkt was tot 1 kleuter- en 1 lagere school, zeker met het oog op de toe komst. Tenslotte werd de vrees geuit, dat een De plastic zak voor het ophalen van huisvuil wordt mogelijk twintig procent duurder nu de herinrichting van de ge meentelijke stortplaats het Tuttelhoekje bij Scherpenisse 300.000 gulden vergt. Ook de andere reinigingsrechten zullen in gelijke mate omhoog gaan. "Ik zie niet in dat we die stijging kunnen ontlopen om geen scheve verhoudingen te krijgen. Via een eenmalige tariefsverhoging moeten we deze investering wegwerken", zei burgemeester E. Baerends maandag avond in de Commissie Openbare Wer ken van de Thoolse gemeenteraad. Hoewel de Commissie Financiën nog over de tariefsverhoging gaat praten, liet VVD-raadslid M. van Damme al weten, niet voor een verhoging van de prijs van de huisvuilzak te voelen die meer dan tien procent betreft. CDA-raadslid W.L. Bijl wees op net gevaar, dat een te grote verhoging meer illegaal storten met zich meebrengt. PvdA-raadslid P. van Schetsen had het gevoel, dat de meer dere kubieke meters vuilnis waarvoor de stortplaats moet worden uitgebreid, af komstig is van ander afval dan huisvuil. De burgemeester gaf in dat verband en kele cijfers. Zo zal het huishoudelijk af val van 300 kg in 1977, via 340 kg in 1980 oplopen tot 385 kg in 1985. Bouwafval van 220, via 250 naar 275 kg en be- drijfsvuil van 185, via 200 naar 225 kg. Dhr. Baerends had de indruk dat het afval op Tholen minder omvangrijk is dan elders in Zeeland. Misschien dat de Tholenaar meer milieubewust is en ar tikelen koopt zonder verpakking e.d. Verder dwingt de plastic zak de mensen om van tuinafval compost te maken. Bovendien wordt er op Tholen meer oud papier opgehaald dan elders, aldus de burgemeester. Is er in verhouding tot overig Zeeland op Tholen dan misschien wat minder vuil nis, de stortplaats het Tuttelhoekje raakt dit jaar vol, zodat er wat moet gebeuren. Tegelijk met de dijkversterkingen kan de stortplaats verticaal uitgebreid wor den door er een laag overheen te bren gen. Over de totale lengte moet een stortkade aangelegd worden met een nieuwe duiker voor ontwatering. Ook de afrastering kost veel. Voor de dijkver sterking zelf dient er een deel in het verleden gestort vuil uitgegraven te worden. De gemeente wil daarvan ge bruik maken om tegelijk de binnenberm te verhogen. Die meerdere zandleve- rantie, e.d. kost 32.000 gulden, waarvoor de gemeenteraad eerder al een krediet beschikbaar stelde. Van de nu gevraag de drie ton verschrok de commissie ech ter wel. "Dat liegt er niet om", zei van Damme, die toch een keer vuilverbran ding zag ontstaan. Hij had daar al eerder voor gepleit, maar wilde eerst de studies in Brabant afwachten. "We dienen te zorgen voor de vuilnisophaaldienst, dus welke richting kunnen we nu anders op dan verticale uitbreiding van het Tut telhoekje? We dienen het werk snel ter hand te nemen om kostenbesparingen door de combinatie met dijkversterkin gen te benutten', aldus van Damme. "Je moet wat en er is geen alternatief, dus moeten we op korte termijn het Tuttelhoekje uitbreiden, maar de kosten vallen me wel verschrikkelijk tegen, zo'n groot verschil met de 32 mille die eerst beschikbaar werd gesteld", zei SGP- raadslid M.P. van Dijke. Hij was ook wel benieuwd naar gegevens over vuilver branding. Van Schetsen wilde informa tie over de gevolgen voor de exploitatie (verhoging reinigingsrechten) en een overzicht van de verschillende soorten storingen: huisvuil, bedrijfsvuil, e.d. Bijl wilde op korte termijn maar met de uit breiding beginnen omdat er geen alter natieven zijn. "Ook bij verticale uitbrei ding is het Tuttelhoekje over 8 9 jaar vol, dus dan moet er een andere oplos- verdere afroming van gemeentelijke ta ken in het kader van het misschien ko mende bestuurlijke re-organisatie in den lande, eveneens afbreuk aan de leef baarheid zal doen. Schaalvergroting enerzijds en meer mogelijkheden bieden aan het individu zijn twee tegenstrijdige begrippen. Op het eind van de discussie was er dan nog het pleidooi het niet bij woorden te laten, maar het in daden (een vuist maken) om te zetten. Of om het met het moraal van de Noorderk wartier-toneelgroep uit te drukken: sa men doen. Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te! 01670-33 85 Juwelier horloger opticiën sing komen", zei de burgemeester. Hij meende dat die termijn met de aanschaf van een verdichtingsmachine nog gerekt zou kunnen worden. Zonder verdich tingsmachine zijn de kosten van het Tuttelhoekje 487.719 gulden, met verdichtingsmachine 559.744 gulden (aanschaf kost drie ton, maar er is ook huur mogelijk) en vuilverbranding kost ruim het dubbele per jaar: 1.177.906 gulden. "We moeten bijzonder gelukkig zijn dat we het Tuttelhoekje nu nog kunnen uitbreiden", zei de burgemees ter. Hij wilde nog bekijken of moeilijk verwerkbaar agrarisch afval zoals uien misschien elders gestort kunnen worden. De door het Rijk toegestane verhoging van bijvoorbeeld reinigingsrechten was voor dit jaar maximaal 3 XA% en ook volgend jaar wordt zo'n maximum ver wacht. De gemeente kan echter onthef fing vragen aan de vinister van Binnen landse Zaken en telefonische infoVmatie leverde al op, dat voor nieuwe investe ringen (zoals deze uitbreiding van het Tuttelhoekje) in principe altijd onthef fing verleend wordt. Misschien kan er voordeliger gewerkt worden dan nu de begroting aangeeft, zei de burgemeester. Raadslid Bijl onderstreepte dat. Hij dacht aan zand of andere materialen in plaats van grond. G.O.-directeur L. Guyt bevestigde dat daaraan al gedacht wordt. Dat is een kwestie van onder handelen met de aannemer. In de be groting is uitgegaan van het ongunstig ste geval. Van Dijke herinnerde aan, hoe bij de beschikbaarstelling van de 32.000 gul den door de gemeenteraad 'bijna hoera' geroepen werd dat het Tuttelhoekje voor die prijs uitgebreid kon worden. Dat valt nu flink tegen. Die extra kosten waren toch te voorzien? De burgemees ter erkende dat het beter was geweest bij de votering van de 32 mille te zeggen dal er nog wat achteraan kwam. Van Dam me bevestigde de woorden van collega van Dijke, maar hij geloofde niet of dat veel had uitgemaakt. Er moet wat ge beuren en op korte termijn is er geen andere mogelijkheid dan verticale uit breiding van het Tuttelhoekje, zo was de helö commissie van oordeel. B en W ra den zich nu over een voorstel aan de gemeenteraad, terwijl de Commissie Fi nanciën de tariefsverhoging zal bespre ken. Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie 1M 1h Wie 'n kwaliteits-keuken verlangt met 5 jaar schriftelijke garantie kiest voor Alno Wie voor Alno kiest kiest bewust voor De Schelde in Bergen op Zoom... het adres, Alno-waardig, dat u niet alleen vakkundig adviseert... bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie IM Naast de tentoonstelling in het Holland Huis vinden er in de bibliotheken in Tholen, St. Maartensdijk en St. Anna land ook tentoonstellingen plaats over de problematiek van de kleine kernen. Er is landelijk materiaal, aangevuld met knipsels uit eigen bezit over de Kom- plannen e.d. Tijdens de openingsuren van de bibliotheken kan men de exposi ties bezichtigen. Werk 0 Excursie naar Thoolse indus trieën 0 Wat doen we met kleine kernen? 0 Aankoop grond voor sporthal-ge meenschapscentrum 0 Kleine jachthaven in Tholen 0 Twee miljoen voor een fietspad? 0 Huisvuilzak 20% duurder 0 Na Rode Kruisloop....ledikant 0 Eurokees op agrarische toernee 0 Schandelijke voedselkloof tussen Europa en Afrika 0 Wel of geen rechtstreekse ont sluiting Buitenzorg? 0 In twee jaar anderhalve ton verlies veiling St. Annaland 0 Damclub sloot jubileumactivitei ten af 0 Vijf voetbalkampioenen 0 Volgende week verschijnt de krant woensdagavond 0 Nauwelijks heeft de boer bier ge brouwen of de duivel staat al met de emmer klaar (Russisch spreek woord) 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's ind met liemelvaartsdag zal de In verband E.B. volgende week woensdagavond al verschijnen. Berichten en advertenties dienen daarom eerder binnen te zijn. De sluitingstijd is vervroegd tot dinsdagmorgen tien uur. De Thoolse gemeenteraad heeft gisteren onder zomerse omstandigheden de jaarlijkse excursie gemaakt. In Goes werd een bezoek gebracht aan de bunker van de Bescherming Bevol king, terwijl de dames de Sociale Werk plaats Betho bekeken. Vervolgens ging het naar Burghsluis voorsbezichtiging van de werken voor de bouw van de pijlerdam in de monding van de Oos- terschelde. Het laatste programmapunt was de vroegere gemeente van burge meester E. Baerends, Middenschouwen, waar de recreatieve ontwikkeling in Scharendijke werd bekeken. Op de St. Annalandse veiling zijn maandag 14 mei dertig ton uien maat 60 opwaarts verkocht voor 25,00 per 100 kg- Gedeputeerde P.G. van den Bosse be zoekt vandaag enkele bedrijven op St. Philipsland en Tholen met een van de topambtenaren van de provincie Zee land, dhr. M.F. de Jonge. Het initiatief gaat uit van de Gedeputeerde, die eer der al bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen en Midden Zeeland bezocht. Het Pro vinciaal Bestuur maakt zich sterk voor werkgelegenheid en daarom willen G.S. de Zeeuwse bedrijven ermee vertrouwd maken, dat de provincie bemiddelend kan optreden in Den Haag. Daardoor kan de mogelijkheid op faciliteiten, subsidies, e.d. worden vergroot. In St. Philipsland vindt eerst een gesprek met het gemeentebestuur plaats, waarna on der begeleiding van burgemeester G. van den Berg de witlofkwekerij van de fa. Reijngoudt wordt bezocht. Daarna gaan de heren v.d. Bosse en de Jonge naar Poortvliet, waar met burgemeester Baerends Budelpack wordt bekeken. Tenslotte wordt St. Maartensdijk aan gedaan voor een bezoek aan timmerfa briek de Pluumpot. Als er nog tijd over is, wordt er nog een tweede industrie bekeken. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1