THOLEIM DERWIJS E GIEPS informatierubriek van de gemeente tholen BEANTWOORDING VRAGEN KERN- BEZOEK OUD-VOSSEMEER HEBT U UW VRAGENLIJST ONTVANGEN? WEDEROM AANDACHT VOOR GEWIJZIGDE DIENSTREGELING ZIEKENHUISBUS OVERDENKING HERENKAPSALON MUNS Donderdag 10 mei 1979 EENDRACHTBODE AANVRAAG OM VERGUNNING INGEVOLGE DE HINDERWET TENTOONSTELLING, TONEELVOORSTELLING EN DISKUSSIE OVER PROBLEMATIEK IN KLEINE DORPEN VANAVOND COMMISSIE R.O. OVER BESTEMMINGSPLAN "KOM" THOLEN SPREEKUREN B. EN W. Under «in ,keU"&pTV br«^ïjfèuurtb pé HEBT U OOK EEN ALARMINSTALLATSE Spreekuur Woningstichting BUITENVEST 36 BERGEN OP ZOOM 01640-40182 Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. STEMMEN VAN LEZERS Energiebesparing gemeente GOUDEN 5 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 In de publikaties waarin de verschillende kernbezoeken van dit voor jaar werden aangekondigd, is toegezegd dat het gemeentebestuur alle naar voren komende vragen zo goed mogelijk zou trachten te beant woorden, mondeling tijdens het kernbezoek of schriftelijk via de ru briek "Tholenderwijs". Deze week zijn wij toe aan de beantwoording van de vragen die tijdens het kernbezoek te Oud-Vossemeer zijn blijven liggen. Allereerst wordt de desbetreffende vraag vermeld met daaronder het antwoord van het kollege van burgemeester en wethouders. 1Geklaagd werd over hinderlijk parkeren in de Bonenblokstraat. Gaat het aangekondigde parkeerverbod ter plaatse spoedig gel den? in de Bonenblokstraat zijn inmiddels gele strepen aangebracht. 2. De stichting peuterschool De Pluus" herinnerde aan een bespre king met een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur inzake een mogelijke verbouwing van de voormalige brandweergarage tot schoolgebouw. De daarop gevolgde schriftelijke reaktie van het gemeentebestuur biedt weinig perspektief. Is er een andere oplos sing denkbaar? In principe is besloten om de voormalige brandweergarage te Oud-Vossemeer te bestemmen tot peuterspeelzaal. Thans worden de financiële konsekwenties van deze verbouw, tesamen met de nog voor andere peuterspeelzalen nader uit te werken mogelijkhe den voor huisvesting, bekeken. Zodra deze gegevens zullen zijn verzameld en verwerkt, zal aan de raad een voorstel worden ge daan met betrekking tot de situatie rondom de huisvesting van peuterspeelzalen. 3. Dezelfde stichting vroeg om een brandblusapparaat voor de huidi ge peuterspeelzaal op de hoek Voorstraat/Raadhuisstraat. Aan de afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling zal opdracht worden gegeven om in het bestaande gebouw een brandblusvoorziening aan te brengen. 4. Ondanks het feit dat met een* bord staat aangegeven dat het pad langs de sloot achter de Weelhoekstraat uitsluitend toegankelijk is voor voetgangers, wordt het pad toch door auto's bereden. Binnenkort zal worden overgegaan tot het plaatsen van palen in het wandelpad. 5. Verzocht werd, in het kader van de veiligheid voor de kinderen, het trottoir Onder de Molen door te trekken. Het gemeentebestuur zal dit verzoek bekijken en trachten in over leg met de provincie een plan te ontwikkelen 6. Gezien de grote snelheid waarmee de weg Poortvliet-Oud-Vosse- meer wordt bereden en het ontbreken van een goed uitzicht op de plaats waar de Moerdijk wordt gekruist, werd gepleit voor aan brenging van dubbele witte strepen. Over deze aangelegenheid is advies gevraagd aan de Rijkspolitie. Ingevolge artikel 37, 2e lid onder c. van het Reglement verkeers regels en verkeerstekens is het inhalen verboden in of nabij een onoverzichtelijke bocht of nabij het hoogste punt van een helling. Tevens is ter plaatse een onderbroken witte streep op het wegdek aangebracht en wel zodanig dat deze streep visueel door het rij dend verkeer als een ononderbroken streep wordt waargenomen. Met de Rijkspolitie is het gemeentebestuur van mening dat deze, in de gegeven situatie gebruikelijke, maatregel voldoende 7. Gewezen werd op een gevaarlijke situatie die aanwezig zou zijn op het niet afgeheinde speelterrein tegenover de Algemeen Christe lijke Kleuterschool, waar het verkeer met snelheden van 70 80 km aan voorbij zou razen. - Onderzoek ter plaatse heeft geleerd dat de genoemde snelheden wat overtrokken moeten zijn in verband met de haakse bocht ter plekke, waardoor hooguit met een snelheid van 25 30 km kan worden gereden. Desalniettemin zal binnenkort worden overge gaan tot het aanbrengen van een afscheiding langs het trottoir. Deze afscheiding zal bestaan uit perkoenpalen (pallissade). 8. Op het terrein, in eigendom bij de gemeente, dat in de winterpe riode bij de ijsclub in gebruik is zou in de andere perioden van het jaar met motoren worden gecrosst. Dit geeft nogal wat geluidso verlast. - Het gemeentebestuur heeft bedoeld terrein nimmer voor het cros sen beschikbaar gesteld. Bij gevolg is dat dan ook niet toegestaan. Helaas voor de motorcrossers zijn er geen andere terreinen aan te wijzen, zonder dat iemand in zijn rust zou worden gestoord. Enige dagen geleden is aan een groot aantal (ca. 80) verenigingen in onze gemeente een vragenlijst toegezonden. Deze vragenlijst, die vóór 1 juni ingevuld aan het gemeentebestuur moet worden teruggezon den, heeft betrekking op de inventarisatie in het kader van de zoge naamde welzijnsplanning Willen we de welzijnsplanning goed aan pakken is het noodzakelijk dat er inzicht bestaat in de soort verenigin gen die er op Tholen zijn, wat ze precies doen, hoeveel leden deze hebben, of er bepaalde problemen zijn enzovoorts Het gemeentebe stuur wenst dus ook gaarne informatie te ontvangen van verenigingen die in het verleden nimmer een gemeentelijke of rijkssubsidie hebben ontvangen en wellicht ook niet van plan zijn een dergelijke subsidie in de toekomst aan te vragen. Het is niet uitgesloten dat bepaalde ver enigingen bij het gemeentebestuur onbekend zijn. Deze hebben dan ook geen vragenlijst toegezonden gekregen Welke (ons bekende) verenigingen hebben wel een vragenlijst toege zonden gekregen: jeugdverenigingen (ook kerkelijke!) hobbyverenigingen peuterspeelzalen vrouwenverenigingen en mannenverenigingen bijbelstudieverenigingen muziekverenigingen zangverenigingen toneelverenigingen Hieruit kan worden afgeleid dat het gaat om verenigingen die de volgende aktiviteiten nastreven: Waar het aksent ligt op leerproces en waaraan individuen deelne men met het oog op vergroting van kennis en vaardigheid en verdieping van het inzicht in maatschappelijke vraagstukken; - waar het aksent ligt op het vormingsproces en waaraan mensen deelnemen met het oog op vernieuwing en verandering van hun eigen woon-, leef- en werksituatie, respektievelijk hun maatschap pelijke of kulturele positie; - waar het aksent ligt op het groepsproces en waaraan individuen of groepen deelnemen met het oog op ontmoeting en /of de eigen ontplooiing Indien u geen vragenlijst hebt ontvangen en u meent als vereniging toch onder bovengenoemde omschrijvingen te vallen, verzoeken wij u kontakt op te nemen met het gemeentehuis en meer in het bijzonder met de heer A G. van de Sande, telefoon 01666-2955, toestel 1 18. Buiten kantooruren telefoon 01 660-211 2. Op de gemeentesekretarie, Markt 1-5 te SintMaartensdijk, ligt ter inzage een aanvraag van het gemeentebestuur van Tholen om een vergunning voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een gemeentewerkplaats met bijbehorende opslagruim ten op het adres Langeweg 49 te Scherpenisse. Een ieder wordt in de gelegenheid gesteld schriftelijk bezwaren in te dienen bij het gemeentebestuur tot 1 juni 1979 Voorts kan een ieder persoonlijk (of gemachtigd) mondeling bezwaren indienen op een openbare zitting die op het gemeentehuis wordt gehouden. Deze zitting zal plaatsvinden op dinsdag 22 mei a s. te 10 00 uur. Sedert 1 5 april jongstleden is de dienstregeling van de ziekenhuisbus gewijzigd. In een van onze vorige publikaties in "Tholenderwijs'' hebben wij bekend gemaakt dat de wijziging nogal ingewikkeld in elkaar zit. Nog steeds blijken er gebruikers van de dienstregeling te zijn die met de toepassing ervan wat moeite hebben. Om deze reden komen wij er nogmaals op terug. Voorheen konden de bezoekers aan het A.B.G. en ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom slechts één maal per dag gebruik maken van de dienstregeling. Alleen de inwo ners van de kernen Tholen en Stavenisse hadden de mogelijkheid om twee maal per dag van de bus gebruik te maken. Sinds 1 5 april bestaat echter de mogelijkheid om vanuit élke kern twee maal per dag genoemd verpleegtehuis en ziekenhuis met gebruikma king van de ziekenhuisbus te bezoeken. Hoe zit de nieuwe dienstregeling in elkaar? Op werkdagen rijdt de ziekenhuisbus van Stavenisse via Sint-Maar tensdijk, Scherpenisse en Poortvliet naar Tholen. De inwoners van Sint-Annaland en Oud-Vossemeer dienen zowel in de middaguren als de avonduren gebruik te maken van de lijndienst van de T.A.D. om in Tholen op de ziekenhuisbus te stappen. Daarvoor kopen zij in de middaguren een retourbewijs Sint-Annaland/Tholen dan wel Oud- Vossemeer/Tholen. Op vertoon van dit retourbiljet krijgen zij op de ziekenhuisbus een plaatsbewijs Tholen/Bergen op Zoom tegen een gereduceerd tarief. Op de terugreis zullen zij wederom in Tholen moeten overstappen op de lijndienst van de T.A.D. om hun respektie- velijke bestemmingen te Sint-Annaland en Oud-Vossemeer te berei ken. In de avonduren geldt voor de bewoners van SintAnnaland en Oud-Vossmeer een iets andere regeling. Dan dienen zij op een enkel reisbiljet via de lijndienst van de T.A.D. naar Tholen te gaan. Op vertoon daarvan wordt hen ook nu weer een plaatsbewijs Tho len/Bergen op Zoom op de ziekenhuisbus verstrekt tegen een gere duceerd tarief. In de avonduren kan op de terugreis geen aansluiting worden verkregen op de lijndienst van de T.A.D. In verband daarmede vindt de terugreis rechtstreeks plaats met de ziekenhuisbus via Tho len, Oud-Vossemeer, Sint-Annaland, Poortvliet, Scherpenisse, Sint- Maartensdijk en Stavenisse. Dienstregeling op zon- en feestdagen Aangezien er op zon- en feestdagen in het geheel geen aansluitmoge lijkheden zijn op de lijndienst van de T.A.D. zal op de heenreis zowel in de middaguren als in de avonduren de dienstregeling van de zie kenhuisbus worden uitgevoerd vanaf Stavenisse via St. Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet, SintAnnaland, Oud-Vossemeer, en Tholen naar Bergen op Zoom. Op de terugreis vindt de regeling in omgekeer de volgorde plaats. Dienstregeling: Waar verkrijgbaar? De gewijzigde dienstregeling is verkrijgbaar op de ziekenhuisbus en in het folderrek op het gemeentehuis. Bovendien wordt de dienstregeling uitgereikt in het A.B.G. en ziekenhuis Lievensberg zodra opname van een inwoner van Tholen plaats vindt. Vanavond om half acht vergadert de commissie ruimtelijke ordening in het openbaar in het stadhuis van Tholen, aanvang 1 9.30 uur. De commissie zal trachten een advies aan het kollege op te stellen over de inhoud van het bestemmingsplan "Kom"' Tholen, rekening houdend met de door de burgerij gemaakte opmerkingen, kritiek, suggesties en commentaren tijdens de gehouden hoorzitting van 1 maart jongstle den. U bent van harte welkom. Commissie Openbate Werken op 14 mei Gaarne nodigen wij u uit voor een vergadering van de commissie openbare werken op maandag 14 mei a.s. in het stadhuis van Tholen, aanvang 19.30 uur. Tijdens de vergadering zullen de volgende pun ten aan de orde worden gesteld: 1. Herinrichtingsplan gemeentelijke stortplaats "de Tuttelhoek" te Scherpenisse; 2. Aanleg fietspad Poortvliet-Sint-Annaland. 3. Inrichtingsplan Haven Tholen. Ook bij deze openbare vergadering bent u van harte welkom. Commissie voor de Financiën op 22 mei. Ook de commissie voor de financiën komt deze maand nog bijeen en wel op 22 mei a.s. in het stadhuis van Tholen. Ook deze openbare vergadering begint om 1 9.30 uur Aan de orde komt de subsidiëring van verenigingen, instellingen en organisaties in het begrotingsjaar 1980. Burgemeester Baerends en de wethouders C.J. Moerland en J. Versluijs hou den maandagochtend van 1 1 00 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeente huis, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk. Wilt u op een ander tijdstip met de leden van het kollege spreken, maakt u dan even een telefonische afspraak 01666-2955, toestel 21 5 ilternatiaven liggen trapen 15-16-18-19 mei te Scherpenisse Door de Stichting Wonen is een tentoonstelling samengesteld welke handelt over de problematiek in de kleine dorpen. In deze tentoon stelling worden een aantal problemen aan de orde gesteld die in vele kleine dorpen spelen, zoals het niet aanwezig zijn van clubhuizen en goed openbaar vervoer, de aanwezigheid van een groot aantal tweede woningen, onvoldoende winkelvoorzieningen, de grote afstand tussen overheid en bevolking, enzovoorts. De beheerscommissie van het dorpshuis Holland Huis heeft besloten deze tentoonstelling te organiseren. Ter gelegenheid van de presen tatie van deze tentoonstelling zal op dinsdag 15 mei om 20 00 uur een toneelvoorstelling plaats vinden door de toneelgroep de Noor dercompagnie. De titel van het toneelstuk luidt: "Stee Het toneelstuk handelt evenals de tentoonstelling over de problemen in de kleine dorpen. Na afloop van deze voorstelling is er gelegenheid tot diskussie. Aan deze diskussie zal door een aantal leden van het Thoolse gemeentebestuur worden deelgenomen. De tentoonstelling, eventueel aangevuld met plaatselijk materiaal, valt verder te bezichtigen op woensdag 16 mei van 14 00 tot 1 6 00 uur; op vrijdag 1 8 mei van 1 9 .00 tot 21.00 uur en om zaterdag 1 9 mei van 14.00 tot 1 6.00 uur. De groepsrecherche van de Rijkspolitie te Tholen is momenteel bezig met het opstellen van een totaaloverzicht van aanwezige alarminstal laties in onze gemeente. Het betreft hier alarminstallaties in bedrijven en particuliere woningen. De gegevens zijn nodig ten einde een zo goed mogelijk beleid binnen de nieuw gevormde afdeling Voorkoming Misdrijven te voeren. Indien uw bedrijf of woning beveiligd is met een hierboven bedoelde alarminstallatie, wordt u verzocht dit op te geven aan de Rijkspolitie te Tholen, afdeling groepsrecherche, telefoon 01 660-2444 Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt a s maandag GEEN spreekuur. Het eerstvolgende spreekuur voor aanvragen om woonruimte vindt plaats op maandag 21 mei a s. van 11.00 tot 12.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Inschrijven voor het uitvoeren van schoonmaakwerk- zaamheden in 1979 aan de buitenzijde van het nieuwe en oude gedeelte van het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk. Burgemeester en wethouders maken bekend, dat vanaf heden de mogelijkheid open staat in te schrijven op het verrichten van schoonmaakwerkzaamheden in het jaar 1979 wat betreft de buitenzijde van het nieuwe en oude gedeelte van het gemeen tehuis, Markt 1-5 te SintMaartensdijk. Gegadigden dienen zich schriftelijk te melden bij de afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling van de gemeente-sekretarie en wel vóór 22 mei a.s. Hierna zal toezending van bestek en inschrij vingsbiljetten plaatsvinden. Sint-Maartensdijk, 1 0 mei 1979 Burgemeester en wethouders van Tholen. 2. Tim. 2:8a "Houd in gedachtenis, dat Jezus Chris tus uit de doden is opgewekt". Het was weer 5 mei. Wij herdenken dan het feit, dat wij eens bevrijd werden van het Duitse juk. Tegenwoordig wordt de vraag nogal eens gesteld, of zo'n her denking nog zin heeft. En het gaat er mij hier niet om een me ning uit te spreken ten aanzien van het al of niet nodig zijn van de herdenking van de bevrijding van 1945. Het gaat mij om het herdenken in het algemeen. Herdenken kan namelijk zinvol zijn. Zo niet onmisbaar. En ik denk aan de talrijke onschuldige slachtoffers, die omgebracht zijn in de Tweede Wereldoorlog. Is het niet nodig om die te gedenken. Is het niet nodig, dat de jeugd ervan op de hoogte wordt gebracht, wat er in de oorlog en tijdens de bezetting is gebeurd? Dat Joodse ge zinnen. mannen, vrouwen en kinderen weggesleurd werden om vermoord te worden ergens in Polen. Herdenken is zinvol. Want als we ge denken. realiseren weons wellicht, dat de vrijgheid en de welvaart, waarin wij leven, niet zo vanzelfsprekend zijn. Maar ook met het oog op de toekomst heeft herdenken zin. Moeten we die tijd van de bezetting nog eens terugkrijgen? We zullen er alles voordoen om dat te verhinderen. Herdenken heeft dus zin. En dat geldt zeker voor het geestelijke leven. Van daar dat Paulus zijn leerling Timotheus oproept om te gedenken. Om in ge dachtenis te houden. Hij schrijft aan Ti motheus: :Houd in gedachtenis, dat Je zus Christus uit de doden Wat wil dat nu zeggen? Wat zegt het Timotheus? Wat zegt het U en mij? Nu. Timotheus moet aan de opwekking van Jezus Christus niet eens een keer den ken. Neen. Maar iedere dag. Hij moet erbij leven en eruit leven. Hij moet er niet alleen op zondag aan denken, in de kerk. Maar ook altijd. Iedere dag op nieuw. De opwekking van Jezus Chris tus. of liever Jezus Christus Zelf als de Opgewekte moet hem voortdurend voor de geest staan. Hij moet er steeds aan denken. Hij moet er vol van zijn. Zoals ouders denken aan hun kind, dat er in een kritieke toestand in het ziekenhuis is opgenomen. Aan Jezus Christus moet steeds gedacht worden. Dat is ook voor U en mij nodig. Er is veel ongeloof, er is veel afval. Er is veel zorg in het leven. Maar: houd in gedachtenis: Jezus Christus is opgewekt. Denk er niet eens een keer aan. Maar blijf Hem trouw. Misschien bent u een gelovige. Misschien hebt u eens belijde nis afgelegd van Uw geloof. Maar u bent in een crisissituatie terecht gekomen. En uw geloof wordt aangevochten. Weet dan: Jezus Christus is opgewekt. Houd stand in het geloof. Blijf trouw aan de belijdenis, die U eens hebt afge legd. Zoek niet in u zelf tjaar iets, wat goed is. Dat zouden we graag willen: dat we op iets van onszelf konden wijzen, wat goed was. Maar hoe we ook zoeken, we zullen niets ontdekken, wat werkelijk goed is. Maar troost Ude gelovige moet niet op zichzelf zien, maar op de vorst van Pa sen, de Levensvorst. Zie op Jezus Chris tus. Hij is de Levende. Die Vorst van Pasen moet in gedachten gehouden worden. Wie Hem steeds voor de geest haalt en wie in Hem gelooft, kan vol moed verder leven. Ook als hij ziet op de chaos in de wereld. Zelfs ook, als hij op zichzelf ziet. Op zijn eigen zwakheid. Op zijn eigen zonde. Jezus Christus is immers opge wekt. Nu hebben de zonde, de zwakhe den, de aanvechtingen niet het laatste woord meer. De overwinning is reeds behaald. En ik ontvang kracht om te leven. En ook om te strijden tegen de zonde, tegen de zwakheid, tegen Satan. Wat is het nodig, wat is het onmisbaar, voor U en voor mij om in gedachtenis te houden: Jezus Christus is opgewekt uit de doden. A.B. Cysouw St. Philipsland. Advertentie' IM Blijkens een bericht in de Eendrachtbo- de van 26 april j.l. hebben enkele ge meenteraadsleden opmerkingen ge maakt over de mogelijkheden tot ener giebesparing in openbare gebouwen en instellingen. Het is daarom wel aardig een recent persbericht aan te halen, waarin staat, dat de gemeente Stadska naal een ambtenaar heeft belast met het opsporen en uitwerken van energiepro blemen, die betrekking hebben op ver bruik en besparing bij de plaatselijke gemeentelijke instellingen. Inmiddels blijken al diverse suksessen te zijn ge boekt; deze betreffen voor een deel het reduceren van gasverbruiken gedurende die delen van de dag wanneer verwar ming overbodig is of in die ruimten van gebouwen, die niet of nauwelijks ver warmd hehoeven te worden. Verder lees ik in uw krant, dat ook de energiebesparing bij de openlucht zwembaden de aandacht van bovenge noemde gemeenteraadsleden heeft ge trokken. Graag zou ik daarover het vol gende willen opmerken. Teneinde het zwembadwater op een aangename temperatuur te brengen en te houden is veel warmte nodig. Het toeval wil nu, dat openluchtbaden geo pend zijn in die maanden van het jaar, dat de instraling van zonlicht de beste verwarming van het aardoppervlak te weeg brengt. Het moet mijns inziens dan ook uitvoerbaar zijn om in het systeem van de voortdurende watercircultie van zwembaden zonnepanelen aan te bren gen, die een aanzienlijk deel of zelfs het geheel van de benodigde warmte kun nen leveren. Omdat het zwembadwater wordt gechloord, is alpengroei en dus verstopping in leidingen nagenoeg uit gesloten, waardoor tegelijk een hoog rendement in de overdracht van zonne warmte wordt gewaarborgd. Wellicht een idee ter uitwerking. J. Bijleveld_ j WVVyfldVWVYVVWVVVVVVVIVVVWVVVWWWWVVVVVlrt A/v»v%Arj\Arjwwvvvv^jvwvvvvwvvww,i "Broeder Geugies is nog plichtsgetrouw in zijn kerkgang; zulke mensen hebben wij nodig in de kerkeraad". Dat is heel mooi gezegd, maar "broeder" Geugies kwam daardoor ook in conflict met zichzelf. Drie kinderen in ruim driejaar tijds was eigenlijk te gek. Jeltje was net een half jaar oud en nu was Hielkje opnieuw in ver wachting. Dat betekende volgend jaar zomer nummer vier. Goed. het feit lag er nu eenmaal, dus de eerste maanden was er geen probleem. Maar daarna? Als ouderling mocht je toch niet....Hij durfde het woord zelfs niet in zijn gedachten te nemen. Maar zijn vrouw in de armen nemende, kuste hij haar. "Sorry.s- chat .volgend jaar zullen we er serieus wat aan moeten doen. want zo gaat dat niet langer. Alleen...de vraag is: hoe. Dat moeten we dan samen maar eens rustig overleggen". Ze kuste hem terug. Ik houd vanje, dat weet je, jongen. Ik ben dol met onze drie dochters, maar we moeten het toch niet te gek maken. ^Volgend jaar hebben we vier kinderen en daarbij moet het echt blijven, Giep..." De man wist het. In Rotterdam, bij zijn schoonzus en zwager was één kind. Douwe en Catrien hadden er ook één en Douwe had heel onge geneerd tegen zijn zwager gezegd, dat ze er voorlopig geen tweede bij wilden hebben. De opvolger in het bedrijf van zijn schoonvader had ook twee kinderen en het was intussen duidelijk geworden, dat dit echpaar er niet meer wilde hebben. En zo was het met zijn andere zwagers en schoonzusters in Friesland eveneens. Soms, op een rustige zondagmiddag, als Hielkje rustte en het meisje zich bezig hield met de kinderen, nam hij de Bijbel en een concordan tie, aan de hand waarvan hij de Bijbel ging bestuderen. En geleidelijk aan kwam hij tot de conclusie, dat sommige teksten wel enigszins uit hun verband waren gerukt, als ze te hooi en te gras gehanteerd konden worden om toe te passen op het dagelijkse leven. Af en toe kwam Giep in Hoogerbroek, waar hij uiteraard zijn jeugdjaren had doorgebracht en waar hij nog vele kennissen en vrienden had, het merendeel ge trouwd. Als hij ze zo de revue liet passeren in zijn gedachtengang, was er geen gezin bij, dat meer dan drie kinderen had. Ze willen het tegenwoordig immers niet meer? Van een goede klant, die hij al vanaf de oprichting had, wist hij, dat deze en zijn vrouw geen kinderen wilden hebben, "Waarvoor zullen wij ze ter wereld brengen, meneer Geugies? Om ze straks als soldaat te laten sterven op een der vele slagvelden in de wereld? Of gelooft u nog in een duurzame vrede? Ik niet. De wereld is nu al overbevolkt, dus voor ons, mijn vrouw en ik hoeft het niet meer." Tja, dat is ook een standpunt, dacht Giep, al is het niet 't mijne. Maar het was wel de moeite waard om over na te denken. De zaken bleven zich gestadig uitbreiden. In Leeuwarden werkten begin 1950 al zeven tig man en de orders bleven toestromen. Wat eerst als gekscherend en hatelijk was bedoeld. Laat die Maarten Stroet maar naar Duitsland gaan om daar meubels te verkopen; hij is immers zo goed bevriend met die moffen? - werd werkelijkheid. Want Maarten ging inderdaad re gelmatig de grens over, bezocht daar meubelzaken en toonde de grote, geïllustreerde prijscourant. De economische toestand begon zich in Duitsland weer te herstellen. Het volk was de zware slagen langzaam te boven gekomen. Er hadden vertrouwde mensen de leiding in dorp en stad, in provincie en het land. Kurt Adenauer was een door iedereen geliefd staatsman; men had veel vertrouwen in zijn leiding. Initiatieven kwamen opnieuw tot ontplooiing. En er waren nog altijd veel, heel veel meubelen nodig. Maarten vond, dat hij nu ook wel eens een paar kruimpjes kon gaan meepikken aan de grote tafel, die veer overeind was gezet en geleidelijk aan weer overvloediger was gevuld. Verschil lende Duitse meubel.aken, die nog maar mondjesmaat waren be voorraad door eigen fabrieken, zagen wel brood in de Hollandse of ferten en gaven bestellingen op. Maar dat betekende tevens nieuwe problemen, namelijk deviezen. Daarvoor reisde Pomstra persoonlijk naar Den Haag en had daar een onderhoud op het ministerie en bij de Kamer van Koophandel voor het buitenland. Deviezen waren altijd welkom en al was de Duitse Mark in 1950 nog wel niet zo'n harde valuta, menige zakenman, die een vooruitziende blik had. begreep al lang dat bepaalde politieke gevoelens nu maar eens overboord gewor pen moesten worden, want het nieuwe Duitsland zou binnen afzien bare tijd weer een belangrijke rol gaan spelen in de wereldhandel en die nog altijd afzijdig bleef van "zaken doen met de moffen", was qen sufferd. Politiek en zaken waren niet met elkaar te combineren. Maarten Stroet zag dit alles heel duidelijk, want zakelijk was hij vast geen stommeling, integendeel. Dus reisde hij twee dagen in de week door bepaalde gebieden in het buurland en kwam aan het einde van de tweede dag steevast beladen met orders terug in Leeuwarden. Natuurlijk kwam hij ook weer regelmatig in het bedrijf. Het personeel realiseerde zich al gauw terdege, dat Maarten een uitstekende verkoper was. Mede door zijn orders bleef de fabriek groeien, zodat er geregeld personeelsuitbreiding noodzakelijk was. De lonen waren goed. de ar beidsomstandigheden eveneens, dus men werkte met plezier. En som migen waren alweer zover, dat ze Maarten groetten, als hij door de fabriek liep. Je kunt toch niet eeuwig blijven haten, nietwaar0 En hij zorgt nu ook weer mee voor onze boterham. Als het getij verloopw- verzet men de bakens. Op een voorjaarsdag in 1950 had er in de directiekamer van Poorts Meubelen een lang gesprek plaats. Pomstra, Geugies, Douwe Westra en Maarten Stroet. Alsmede de drie bedrijf sleiders. Samen overlegden ze, want de omzet groeide niet meer zoals men redelijkerwijs had mogen verwachten. Geugies had de Jaarbeurs in Utrecht bezocht en daar van concurrerende fabrieken meubelen gezien, die veel moderner waren dan in Leeuwarden werden gefabri ceerd. De bespreking resulteerde in een plan: We gaan dit voorjaar in het buitenland beurzen bezoeken: Hannover. Frankfort en - als we de nodige adviezen kunnen krijgen en visa - naar Leipzig. Nemen daar alles goed in ons op, pakken alle folders, die we kunnen bemachtigen en komen dan weer bij elkaar, want het ziet er op het ogenblik naar uit. dat we achterop raken. Zo kwam men ook in Leipzig op de Früh- jahrsmesse. Helemaal niet om te kopen, maar vooral om zich te oriën teren. Wantje kon van die Oostduitsers zeggen watje wilde, ze zaten ook alweer aardig te paard, voor wat de spullen betrof, die ze maakten. Terwijl Pomstra, Stroet en Giep door de Messehallen liepen te kijken, werd in de villa te Schalenveld een vierde kind geboren, bijna twee maanden te yroeg. Ook weer een meisje. Ditmaal was de teleurstelling bij de moeder zo groot, dat de dokter haar een kalmerend middel moest geven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5