"Oesters" bliezen stoom Meer bevolkingsgroei Tholen/St. Philipsland BOUMAN POTTER Zondag 13 meimoederdag Open Dag Thools creatief centrum VERSPUY Personeelsgetalsnorm bleef achter bij gezondheidszorgontwikkeling Uien 28,30 ORGELS PIANO'S Donderdag 10 mei 1979 35e jaargang no. 26 Kleine kern 330 Bloedgevers. Grijp nu uw kans! HOOGSTRAAT 20-22 THOLEN Trekkerbehendig heidswedstrijd Tweemaal sneller. Toneel en discussie over kleine kernen woinii nginrich r ng ööfi- tÜ li ïCC Molenstraat Poortvliet A.J. Polder negatief DEZE WEEK Hollen, hollen, hollen. Landelijk euvel. Getallen. IidAfereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige.nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per post 1 5,00, losse nummers 0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw. Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer. Komende dinsdag krijgt in Scherpenisse de problematiek van de kleine kernen extra aandacht. Een goede zaak. Het is altijd beter te voorkomen, dan te gene zen. Zo heel veel te voorkomen valt er in de gemeente Tholen niet. In wezen zijn er niet die zo kleine kernen' die dezelfde extra aandacht moeten vragen als dat landelijk algemeen wel het geval is. Zo lang men nog boven de duizend inwo ners kan opereren, zijn er nog lang niet die moeilijkheden die zich elders voor doen. Alleen Anna Jacobapolder zit in onze streek ver onder die grens en zag de afgelopen jaren al wat aan voorzienin gen verdwijnen. Pogingen om met wo ningbouw daar weer nieuw leven te brengen, komen nog niet snel van de grond. Het niet meer handhaven van een kleuter- en lagere school, vermin derde winkelvoorzieningen - die ook al tijd de urgentie aanduiden - een niet di rect beschikbare arts en andere onder delen op het gebied van de volksge zondheid. het zijn maar een paar grepen die in gebieden waar de verschraling groot is, voor de daar wonende burgers niet zelden teleurstellingen opleveren. Het feit dat zich dat in onze regio nog niet zo sterk voordoet, moet toch wel te meer aansporen tot het voorkomen daarvan. Het lijkt ons dat de rapporten van het distributie-planologisch onder zoek - waarop het nog steeds lang wachten is - via exact cijfermateriaal meer klaarheid kunnen brengen wat betreft de winkelvoorzieningen. Dat al les neemt niet weg, dat niet vroeg genoeg de oren gespjtst mogen zijn. In dat op zicht toont Scherpenisse nog altijd bij de tijd te zijn. Laat het niet ophouden, aandacht voor zichzelf te vragen. Het zal eerder goed dan kwaad doen. Zelfs al is het optimale nog het maximale haal baar. Het Thoolse Rode Kruis heeft donder dagavond in Haestinge te St. Maartens dijk 330 donors ontvangen voor afname van een halve liter bloed. Dat is 5 meer dan vorig jaar, wat in absolute cijfers wel een stijging is, maar gezien de bevol kingsgroei van Tholen een achteruit gang- Kinderen beneden de 18 jaar komen niet in aanmerking, evenmin als de mensen van 65 jaar en ouder, maar de middengroep is vele malen groter op Tholen dan die 330. Wanneer men ziet dat er in St. Philipsland een halfjaar lijkse bloedafname is, dan kunnen de inwoners van Tholen nog heel_wat meer doen voor het Rode Kruis. In 1976 wa ren er 303 donors, 260 in 1977, 325 in 1978 en 330 in 1979. De meesten kwa men dit keer niet uit St. Annaland, maar uit St. Maartensdijk, waar de bloedaf name ook plaatsvond. Daarom was in dat dorp twee keer de oproepingskaart van het Rode Kruis verspreid om bloed te geven. Dat er uit een dorp als Poort vliet evenveel donors komen als uit de stad Tholen, geeft wel aan, dat er in de grootste Thoolse woonkern nog heel wat groeimoeilijkheden zitten voor de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. De aantallen van 3 mei met tus sen haakjes de deelnemers van vorig jaar waren: Tholen 49 (38), Poortvliet 40 (51), Scherpenisse 34 (36), Sint-Maar tensdijk 78 (65), Stavenisse 30 (28), Sint-Annaland 65 (76), Oud-Vossemeer 24 (29), Gouda 1 (diversen 3). Iedere gezonde volwassene kan zonder enig risico minstens twee maal per jaar een kleine hoeveelheid van zijn/haar bloed afstaan. De totale hoeveelheid bloed van een gezonde volwassene is circa vijf liter, terwijl er nog minder dan een halve liter wordt afgenomen. Het afgestane circulerende bloed wordt snel uit de reserve-voorraden aangevuld. Deze reserve wordt binnen enkele we ken door nieuwe aanmaak weer op peil gebracht. De bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis zegt dat iedereen zich moet af vragen waarom hij/zij eigenlijk geen donor is. De 46 vierde klassers van de LHNO- school de Oesterschelp in THolen heb ben vrijdagochtend flink stoom afge blazen om aan te geven hoe blij ze waren met de laatste schooldag. Ze waren extra vroeg opgestaan om de docenten en de andere leerlingen een poets te bakken. Ook conciërge dhr. Kurvink werd 'slachtoffer' van de uitgelaten eindexa men-kandidaten. Hij had een dag tevo ren nog een sleutel aan de leerlingen gegeven omdat ze zogenaamd 'de klas wilden versieren'. Toen Dhr. Kurvink echter 's morgens bij de Oesterschelp kwam, hing zijn stofjas in de vlaggemast. Hij werd in zijn conciergekamer vastge bonden en alle ramen werden met kranten dichtgeplakt. Een met kranten dichtgeplakte school en dan nog wel op de vierde mei zou verkeerde associaties kunnen opwekken. Maar de leerlingen hadden ook een groot plakkaat met 'Welkom' voor de ramen gehangen. Om het speelse karakter aan te geven. Ze hadden zich ook allemaal verkleed en sommigen waren zelfs geschminkt. De docenten werden volkomen verrast en vonden de schooldeur gesloten, evenals de leerlingen uit de lagere klassen en een schoolklas van Ter Tolne die voor de gymnastiekles naar de Oesterschelp kwam. De docenten peinsden zich suf om met gelijke munt terug te betalen en besloten de politie in te schakelen om zogenaamd de school te 'ontzetten'. Na dat wachtmeester de Wever even pols hoogte had genomen en van de leerlin gen vernam dat het 'feest' om kwart voor negen voorbij zou zijn, ging hij terug naar her groepsbureau voor overleg. Er werd nog een traangas gedacht om de leerlingen nog meer aan het lachen te krijgen, maar dat zou de lessen in de loop van de dag behoorlijk in de war sturen. Daarom werd van traangas af gezien en was het politiebusje met zwaailicht en een aantal politiemannen (geüniformeerd en in burger, alsmede ook de enige vrouwelijke politieagent op Tholen) het enige spectaculaire optre den. Met gejuich werden politie en do centen onthaald en op koffie getrac- teerd. In'de school lag er nogal wat overhoop, maar de leerlingen toonden zich bereid alles op te ruimen. De 46 leerlingen van de drie vierde klassen van de Oesterschelp hebben echter ook serieuze plannen na hun ein dexamen. Drie weten nog niet precies wat ze gaan doen, maar de 43 anderen wel: 10 meisjes willen er verkoopster worden, 8 gezinshelpsters, 5 gaan er de INAS-opletding volgen, 2 kin- der/jeugdverzorging, bejaardenver zorgster, ziekenverzorgster, kapster en 2 gaan er thuis werken. 1 Leerling gaat er naar de opleiding couturieur, LEAO. Mavo, 1 wordt er slagersbediende, be jaardenhelpster, gezinsverzorgster, kan toorbediende, serveerster en tandartsas sistente en 1 meisje gaat naar de kap persdagschool. De leerlingen die direct aan de slag willen, hebben overigens nog niet allemaal de zekerheid van een baan. Zaterdag a.s. wordt in het Creatief Cen trum de Dragonder in Tholen traditie getrouw de Open Dag gehouden. Van half tien tot twaalf uur en van half twee tot vijf uur kunt u in de Hoogstraat te recht, waar het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming afdeling Tholen is gevestigd. Het centrum heeft in de loop der jaren heel wat vrienden gekre gen van heel Tholen en St. Philipsland. De werkgroep en de docenten hebben voor de organisatie gezorgd en de cur sisten tonen zaterdag de verschillende werkvormen. Er is ook een overzicht stentoonstelling en zoals gewoonlijk een gratis kopje koffie. Er wordt ook infor matie gegeven over de cursussen. Naast de bestaande cursussen als keramische vormgeving, textiele werkvormen, kin deratelier, creatieve handenarbeid of oriëntatie, is de werkgroep in overleg met de docenten van plan een cursus tekenen en schilderen te beginnen en een tweede kinderatelier na de schoolu ren. Tijdens de open dag liggen de werkplannen van de docenten ter inza ge. Het programma voor het komende seizoen ziet er als volgt uit: Maandag avond 19-21 uit: textiele werkvormen o.l.v. Nellien van Vloten En tekenen en schilderen o.l.v. Wim van Doorne dinsdagochtend 9-11 u: textiele werkvormen o.l.v. Nellien van Vloten En keramische vormgeving o.l.v. Wijna Zoutendijk (indien voldoende aanmel dingen, anders dinsdagavond)! dinsdagmiddag 16.00-17.30 u: kindera telier 10 t/m 12 jaar o.l.v. Wil. Koldenhof Woensdagmiddag 14.00-15.30 u: kinde ratelier? t/m 9 jaar o.l.v. Wil Koldenhof woensdagavond 19-21 u: Keramiek o.l.v. Wim van Doorne en Allemene. Creatieve cursus o.l.v. Wil Koldenhof donderdagavond 19-21 u: Algemene creatieve handvaardigheid o.l.v. Wil Koldenhof en keramische vormgeving o.l.v. Wijna Zoutendijk. In juni gaan we uitbreiden in Tholen. Dus nu grandioze VERBOUWINGSAANBIEDING o.a. orgels vanaf 595,— (ca. 39 gldn p.m.) Op enkele orgels 100-2000 gulden KORTING! Merken: Yamaha, Farfisa, Conn, Ahlborn, enz. Piano's vanaf 2250 gulden. Gitaren van 198 voor 125 gulden. Versterkers 225 gulden. Blokfluiten vanaf 17,90. Citers, pijperfluiten, dwarsfluiten, bladmuziek. Vrijdagavond koopavond Organist-adviseur Paul Heijboer. TEL. 01660-3775 Advertentie IM De PJZ Tholen/St. Philipsland organi seert zaterdagmiddag om twee uur op het Pluimpotterrein in Scherpenisse een trekkerbehendigheidswedstrijd. Er zijn diverse tractoren beschikbaar, dus iedere liefhebber kan meedoen. Het nieuwe PJZ-bestuur verdeelde in tussen ook de taken. Jan de Wilde uit Stavenisse bleef voorzitter. Ko Brooi- jmans werd vice-voorzitter en lid van de agrarische commissie, Lidy Brooijmans secretaresse. Anja Punt penningmeeste- resse, Wim van Engelen sportcommis- saris, Koos Deurloo notulist en Tonny Gubbens en Mariet Hage leden. Bijstelling nota bewoningspatroon provincie De Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland heeft een rapport uitgebracht 'bijstelling 1978 Nota Bewoningspatroon', dat 21 mei door de commissie Streek plannen van de Zeeuwse Staten wordt besproken. Op Tholen en St. Philipsland is de bevolkingsgroei in vrijwel alle kernen in 1976 en 1977 groter geweest dan was voor zien. Aan de hand daarvan komt de PDD nu met een bijstelling, waarvan Tholen-stad als kern met aanvullende woonfunctie het meest merkt. Op Tholen en St. Philipsland gaat het om een totale bijstelling van 400 inwo ners. Het inwonertal van onze streek was ultimo 1977 ten opzichte van ultimo 1976 volgens de nota bewoningspatroon 339 meer of procentueel 93.9. Daarmee had Tholen/St. Philipsland de grootste afwijking van de nota bewoningspa troon, gevolgd door Schouwen-Duive- land met 81,1%, Midden-Zeeland 51,2%, West-Zeeuws-Vlaanderen 25.3 en Oost Zeeuws-Vlaanderen 14.2%. Het Zeeuws gemiddelde was 49.2%. In absolute cijfers is de afwijking in heel Zeeland 2758, terwijl de PPD nu een bijstelling van 6486 wil toestaan. Het grote verschil wordt grotendeels ver klaard door de in omstandigheid dat gemeenten die in de afgelopen jaren in ontwikkeling bij de planning zijn achtergebleven, daarvoor niet op hun richtcijfers voor de toekomst zijn gekort. De PPD concludeert, dat op Tholen en St. Philipsland de groei ongeveer twee maal sneller was in 1976 en 1977 dan in de nota bewoningspatroon als na te Al enkele jaren nemen actieve burgers de gelegenheid te baat aandacht te vra gen en te vechten voor het behoud van het voorzieningenpeil in de kleinste woonkern van de gemeente Tholen: Scherpenisse. Naast de dorpsgemeen schap heeft ook de beheerscommissie daarvan wel iets meegekregen. Nu er door de landelijke Stichting Wo nen een tentoonstelling werd samenge steld over de problematiek van kleine dorpen, is de beheerscommissie van het Holland Huis daar gretig op ingegaan. De tentoonstelling is te bezichtigen op woensdag 16, vrijdag 18 en zaterdag 19 mei. Bij de presentatie op dinsdag 15 mei wordt er om acht uur in het Holland Huis te Scherpenisse een toneelvoor stelling gegeven door de Noordercom pagnie, een beroepsgezelschap, dat een stuk instudeerde over de kleine kernen problematiek. Na afloop is er een forum met discussie. De beheerscommissie hoopt dat vele in woners en streekbewoners dinsdag avond aanwezig zijn en meedoen aan de discussie, en vervolgens ook de tentoon stelling bezoeken. mKÊÊÊÊÊtÊM 1 Advertentie 1M Zo druk als deze eendenmoeder zal geen enkele moeder het wel hebben, zeker niet op moederdag 13 mei. wanneer vele moeders extra door hun kinderen worden verwend met cadeautjes, een versierde stoel of door het eten te koken en de afwas te doen. Deze eendenmoeder heeft al haar aandacht en zorg nodig om haar dertien donzige kuikens te beschermen, eten te geven en op te voeden om straks de eigen vleugels te kunnen uitslaan. Hoewel er vorige week nog sneeuw viel, wordt het nu toch echt mei. streven ontwikkeling was aangegeven. Die te snelle groei vond plaats in elk type kern en in vrijwel alle kernen. De totale bijstelling komt vrijwel overeen met de aanpassing die nodig is in ver band met de werkelijke ontwikkeling in 1976 en 1977. Onvoorziene ontwikke lingen zijn niet opgetreden. Wel is het geen in de pijplijn zit, bij het opstellen onderschat. Met de bijstelling komt de totale groei van onze streek voor de pe riode 1976-2000 op ruim 4100 mensen. Naar verwacht zal ongeveer de helft uit natuurlijke aanwas bestaan. Tholen is een kern met aanvullende woonfunctie, St. Maartensdijk en St. Philipsland opvangkern en de overige dorpen plattelandskern. De PPD wil geen bijstelling voor Poortvliet en Sta venisse omdat het inwonertal daar ulti mo 1977 respectievelijk 19 en 7 is achtergebleven bij de Nota Bewonings patroon. Voor Anna Jacobapolder is er zelfs een negatieve bijstelling van - 10 omdat het inwonertal ultimo 1977 ze ventien mensen achtergebleven was bij de Nota Bewoningspatroon. Tholen-stad heeft 170, St. Philipsland 80, St. Annaland en St. Maartensdijk elk 50, Oud-Vossemeer 40 en Scherpenisse 20. Kleine Kernen 0 Meer bloeddonors nodig 0 CDA-kandidaat Jonker over Eu ropese verkiezingen 0 Finale ZVU programma 0 ABG t.v. 10 jaar 0 Fietspad Poortvliet/St. Annaland 0 Transportbedrijf Schot 50 jaar 0 Velen aan het werk door Philips- dam en dijkversterkingen Tholen/Flipland snel' gegroeid twee keer 'te Zaterdag dag van de verpleging 0 Gouden flitsen 0 SPS en Thol. Boys 2 willen de gradatie ontlopen DE MORGENSTOND HEEFT EINDELIJK GOUD IN DE MOND 0 Dit nummer bestaat uit 20 pagi na's. Op de St. Annalandse veiling zijn dins dag 93 ton uien verkocht voor 18.00 tot 28.30 per 100 kg, maat 40 opwaarts, klasse 2 nl. Ook Lievensberg protesteert in Utrecht. De patiënt is mondiger, weet meer, vraagt meer, de begeleiding vergt meer, rapportage en administratie leggen ook belangrijk meer beslag op de verpleegkundige, alleen de personeelsgetalsnorm heeft mede ook in het kader van overheidsbezuinigingen die ontwikkeling niet kunnen bijbenen. Het gevolg is dat ondanks gemotiveerdheid van verpleegkundigen, leerlingen en al de hen omringenden er toch het onbevredigend gevoel overblijft, dat men niet datgene kan doen voor de patiënt, wat in deze tijd zou moeten gebeuren. Met name het onderdeel begeleiding komt niet zelden of liever meestal in de knel. De enige uitkomst kan zijn personeelsuitbreiding, ook al om het aantal overuren te beperken. De verpleegkundigen willen er in deze tijd aan toevoegen: meer werkgele genheid en dus minder aangewezen op de werkloosheidskas, waarin ook overheidsgeld zit. Het probleem zal zaterdag, de dag van de verpleging, in Utrecht sterk onder de aandacht worden gebracht en ook Lievensberg 'protesteert' mee. De patiënt zal dat wellicht nog niet zo ervaren,.maar voor de verpleegkundi gen inclusief de leerlingen is dat zo. De gezondheidszorgontwikkeling heeft op alle onderdelen een sterke ontwikkeling doorgemaakt en gtjat ook alsmaar door. Maar dat vergt ook veel meer van de mensen die er mee te maken hebben. Dagelijks en ook nachtelijks hebben daarmee te maken personeel van zie kenhuizen. Personeel dus ook van Lie vensberg. Verpleging is immers heel wat meer (geworden) dan wassen, eten- drinken geven, verzorgen. In het belang van de patiënt, in het belang van de ge zondheidszorg in het algemeen ontwik kelde zich de administratieve voorbe reiding, de rapportage, de begeleiding van patiënten, het transport daarvan en voor de verpleegdeskundigen ook nog de begeleiding van leerlingen, de betere opleiding, de veranderde verhouding- arts-verpleegkundige vooral ook door een betere opleiding van de laatsten. Lievensberg zal en heeft wellicht niet de slechtste personeelsbezetting, komt ook aardig bij het normgetal, maar in feite hapert er iets aan het laatste. De getals norm heeft de ontwikkeling niet bijge- beend. Daarom heel wat overwerkuren voor het verplegend personeel. Je kan de patiënt niet laten liggen, je kunt het ur gente geval niet een dag, laat staan weekend uitstellen. Het is niet alleen het probleem van Lie vensberg. maar het is een landelijk eu vel. Misschien lijkt het van de buiten staander bekeken wat onwezenlijk, maar in het algemeen zijn de verpleeg kundigen te zwaar belast. Het stopt niet met de 40 uur en bovendien is het hol len, hollen, hollen. Daarbij kan zelfs die voor een patiënt in feite ongeschikte gehaastheid van de verpleegkundige er niet toe bijdragen, dat een optimaler begeleiding tot stand kan worden gebracht. Het door de rijksoverheid toegezegde lichtpuntje, van 5000 meer arbeidsplaat sen in de gezondheidssector zal een te klein druppeltje zijn op de gloeiende plaat. Vandaar zaterdag een massaal aandacht vragen voor het probleem of zo men wil een protestaktie tegen het niet voldoen de kunnen voldoen aan de gezond- heidszorgeisen van deze tijd. Waar het om zal draaien is geld uit de schatkist. Voor meer personeel. Iedereen zal bea men. dat geld minder goed besteed kan worden dan voor gezondheidszorg. Echter, wanneer wordt ook die norm overschreden. Een moeilijke zaak voor overheid en burger om tot de juiste ver houding te komen. In hoeverre daaraan de dag van de ver pleging zal bijdragen is nog maar de wens als de vader van vurige gedachten. Niettemin is het juist dat het gehele Ne derlandse volk weer wat extra met de neus op deze zorgen wordt gedrukt. Het gaat om zo'n enorm belangrijk onder deel van de samenleving. Tenslotte nog wat getallen voor wat Lievensberg betreft, al is een getal bij de gezondheidszorg moeilijker in een keurslijf te stoppen, daarom ook wat minder exact dan op velerlei ander ge bied. Lievensberg heeft 109 leerlingen, 100 verpleegkundigen en 15 ziekenver- zorgen. Voor een nog niet optimale, maar wel belangrijk betere zorg, zowel voor patiënt als voor verplegenden, zouden die getallen moeten zijresp. 125, 125 en 20. Want vast staat, dat de toch enorme motivatie die er in Lievensberg gelukkig nog bestaat, de reden is van een nog vrij algemene tevredenheid bij de patiënt over de aan haar of hem bestede zorg. Hij of zij weet ook niet, dat het nog beter kan en nog beter zou moeten zijn. Nog maals, misschien kan aan dat laatste de dag van de verpleging bijdragen. Hope lijk. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1