Thoolse campings legaliseren en via enige uitbreiding verbeteren. Thoolse schippersknecht Dirk oprichter van 75-jarige Sakko Nog Thools alternatief op vele mogelijkheden Philipsdam-aansluiting Concordia Flipland in nieuw Donderdag 3 mei 1979 EENDRACHTBODE Commissie r.o. kon instemmen met nota verblijfsrecreatie. Al voorbesprekingen met gedeputeerden Ander beleid Veilig varen in Zeeland Premiëre Zeeland monumentenfilm Aan minimale eisen voldoen Afhankelijk van grootte Hoe verder per camping Overstelpt met aanvragen Strijenham Gorishoek Zomerwoningen Zomerwoningen in Suzannapolder. Staanplaatsen nu en uitbreiding Meer gezondmaking, dan uitbreiding. Bergse energieleveranciers vieren zaterdag jubileumfeest Groot aandeel. Sterke groei Krappe markt Markiezenhof HERENKAPSALON MUNS BUITENVEST 36 BERGEN OP ZOOM 01640-40182 Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. Hollen voorkomen'''bij Philipsdamwegen naar Tholen Spreekuur klachtencommissie Arbeidsbureau Na enkele jaren geleden via een struktuurnota (die overigens nimmer goedkeuring van g.s. kreeg) voor de recreatieve ontwikkeling beleid te hebben uitgestippeld, werd woensdagavond de commissie ruimtelijke ordening een nieuwe nota verblijfsrecreatie voorgelegd. Met daarin volgens de mening van alle commissieleden op voorhand van PvdA-lid P. van Schetsen toch wel een beleidsombuiging. Was er in de eerste struktuurnota sprake van campings die moesten verdwijnen, in de jongste nota gaat het om legali sering en verbetering. Voorzitter burgemeester F.. Baerends wees er op. dat het wel heel moeilijk is een al gedurende 14 jaar gegroeide situatie, waaraan behoefte bleek te zijn, van de haan te doen. Als dat bovendien juridisch mogelijk zou zijn. Daarom wordt gekozen voor opname in bestemmingsplannen en verbetering van enkele campings, die nu beneden normale normen exploiteren. Lukt dat niet. dan zullen de schroeven toch wel behoorlijk aangehaald dienen te worden, zo waar schuwde de burgemeester over de hoofden van de commissieleden heen in de richting van enkele campingexploitanten. Het ageridapunt vergde heel wat tijd. want het is een lijvige nota. De raadsvoorzitter wees er pp, dat er op Tholen een aantal re creatieve elementen zijn waarvan een vrij groot aantal nog niet zijn gelegali seerd. Toch vervullen die al heel wat jaren een functie, maar dan wel in een onbevredigende situatie. Een aantal van de campings voldoen zelfs niet aan mi nimale eisen wat exterieur, volksge zondheid, landschapsschoon e.d. be treft. Om verbetering daarin te brengen zijn vergunningen nodig tot uitwerking van plannen, maar zo'n vergunning moet worden geweigerd, omdat ze niet legaal zijn. Nu zijn er 2 dingen mogelijk: a. die campings laten verdwijnen maar hoe dat haalbaar moet zijn, is een vraag, of b. legaliseren onder optimale func tionele mogelijkheid. De burgemeester wilde wel kwijt, dat al een voorbespreking werd gevoerd met de gedeputeerden Van Geesbergen en Boersma. Beide provinciale bestuurders voelden aanvankelijk weinig voor een legalisering van die bedrijven. Als in dat opzicht Tholen een blanko vel zou zijn, zou je daar die campings nooit toestaan, merkten gedeputeerden op. Na echter ook op de moeilijkheden te hebben ge wezen, de campings weg te doen, zijn zowel gedeputeerden als de PPD er mee akkoord gegaan, dat er nog over valt te praten, mits er plannen komen voor goede verbeteringen. Uiteraard is daar toe overlegd met de betrokken campin gexploitanten zelf. Inmiddels is dan de nota ontstaan, die dan eerst onder de aandacht komt van de commissie r.o. De heer P. van Schetsen herinnerde aSn het nog maar enkele jaren geleden tot stand gekomen struktuurrapport. waar in een gemeentelijk beleid werd neerge- gd, ook ten aanzien V3(i detrecreatieve rttwikkeling. Daarin vyertPvernyeld. dat bepaalde campings niet te handhaven waren, terwijl dat in het jongste rapport wel het geval is. We moeten dus vast stellen. dat hier van een gewijzigd beleid sprake is, merkte het PvdA commissielid op. De voorzitter antwoordde, dat argu menten om ze niet te handhaven onvol doende aanwezig zijn. Met bestaande jurisprudentie heeft men in dat opzicht geen enkel houvast. Tenzij men ze zou uitkopen. Dat zo zijnde, blijft r'de mo gelijkheid over tot legaliseren en verbe teren. Evenals het "toelaten" in voor gaande jaren, heeft het huidige ge meentebestuur bijvoorbeeld voor cam pings in Stavenisse vergunning tot ver betering toegestaan en daarmee ook het bestaansrecht als het ware erkend. Hij wil toegeven dat hiermee een ander pad wordt ingegaan, dan de een viertal jaren geleden uitgestippelde weg. Zouden campingexploitanten echter niet bereid zijn tot een geleidelijke verbetering van met name afvoeren en sanitaire voor zieningen. evenals verruiming van standplaatsen, dan zullen de schroeven aangedraaid moeten worden. De heer C.A. Rijnberg (SGP) meende dat toch meer voorkomen had kunnen worden, wanneer het gemeentebestuur de kam- peerwet 1971 strikt zou hebben nage leefd. De voorzitter stelt vast, dat het voor sommige earnings in elk geval niet lan ger kan. zoals het nu is. Men zit in een Zoals gebruikelijk geeft de Provinciale raad voor de recreatie in Zeeland ook dit jaar de folder "Veilig varen in Zeeland" uit. Deze folder bevat richtlijnen voor watersport en sportvisserij op de Zeeuwse wateren. Verspreiding hiervan vindt op grote schaal plaats, waarbij de medewerking wordt gevraagd van de rijkspolitie te water, plaatselijke VVV's, verhuurbedrijven van (sportvis-) boten, havenmeesters, visaasverkoopbedrijven. hengelsportzaken enz. De folder is gratis verkrijgbaar bij de Prtlfinciale raad voor de recreatie in Zeeland, Sint Pieterstraat 42 te Middel burg (tel. 01180 - 27351 1st. 253). Dinsdag a.s. is in de Middelburgse Schouwburg de première van de film 'Zeeland - waar monumenten leven', die in opdracht van de provincie gemaakt is door regisseur Jaap Wolterbeek en pro ducent Multifilm. Tevoren zal de com missaris der koningin dr. C. Boertien spreken, terwijl dhr. G.A. de Kok, hoofdredakteur van de Haagsche Cou rant, een inleiding zal houden. Verder worden er oude Zeeuwse journaalbeel den vertoond. frictie, waaruit men zal moeten komen. Dat zal niet door iedereen in dank wor den afgenomen, maar het zal wel nood zakelijk zijn. Het rotzooien moet zijn afgelopen, zei de heer Baerends. Het VVD- commissielied J.L. van Gor- sel bracht naar voren, op begrotingsver gadering al te hebben gevraagd: doe er eens wat aan. Nu is als gevolg daarvan thans deze nota verschenen. Het me rendeel van de campings' staat nog als agrarisch gebied aangegeven op het bestemmingsplan buitengebied, terwijl het dat in wezen al lang niet meer zo is. We zullen moeten legaliseren met mini male eisen. Er was van gemeentezijde bereidheid tot toestemming voor cam pings bij Gorishoek en Stavenisse en die mg mogelijkheid dienen we de andere in gelijke mate te geven, vond de heer Van Gorsel. Hier en daar grijpt ook dijkver sterking wat in de campingsituatie. Het VVD lid vond het trouwens moeilijk om de dagrecreatie er buiten te houden en informeerde voorts naar de tweede wo ningkwestie. Hij constateerde tevens, dat met de jongste nota het eerdere stuk recreatieve ontwikkeling achterhaald is. De heer W.L. Bijl (CDA) vroeg zich af of het campingsbestaansrecht nu afhan kelijk is van kwaliteit of grootte. Zwart wit gezien zou het dan moeten zijn: uit breiden of verdwijnen. Wat blijft zal naar legalisering toe moeten. Dan kun nen de campinghouders wel zeggen, dat verbeteringen zoveel kósten, maar dat zal toch moeten. Ook de heer Van Schetsen wilde wel eens horen, of de voorgestelde campinguitbreiding geba seerd is op kwaliteit of economische haalbaarheid. De voorzitter wees er op. hoe er maar een paar exploitanten van hun camping afhankelijk zijn voor hun bestaan, voor anderen is dat ten dele het „geval en „voor weer anderen helemaal* niet. jyitsf 'ften minimale grootte zal het aantal standplaatsen toch wel drastisch verlaagd moeten worden. Het streven van het college is niet in de eerste plaats gericht op vergroting, maar verbetering van de ampings. Een noodzakelijke "herverkaveling" is daarbij voor som migen nodig. Daarbij valt niet alles op een schaaltje te wegen, er moet altijd wat ruimte zitten in wat kan en wat moet, maar met name in oude gebieden zal er toch nogal een en ander dienen te ve randeren. De heer Van Gorsel vat zijn standpunt samen met het: legaliseren, mits er me dewerking is tot verbetering. De heer Rijnberg gaf te kennen, dat de SGP zeker niet staat te springen om uit breiding van dit recreatie-deel. maar bij noodzakelijke verbetering zich toch niet zal verzetten tegen een beperkte ont wikkeling. In grote lijn kan de SGP wel met het in deze nota uitgestippelde be leid akkoord gaan, verzekerde de heer Rijnberg. Dat was ook het geval met de andere commissieleden, waarmee de bespreking in hoofdzaak werd afgeslo ten. De heer Van Gorsel vond dat men als gemeentebestuur toch wel duidelijk zal moeten aangeven, welke richting men wil uitgaan. Zo kan het zijn. dat er om de leefbaarheid van een kern te verbeteren of te handhaven wel eens wat zomerwo ningen zouden moeten komen. Daarbij wel enerzijds een grens stellen, maar anderzijds niet alles bij voorbaat be vriezen. De heer Van Schetsen wilde ook wel toegeven, dat Tholen nog niet vol zit met recreanten, maar men zal ook aan eigen bevolking moeten denken. De voorzitter vond. dat in Tholen niet moet en Qok niet kan gebeuren, wat zich in dat opzicht bijvoorbeeld in Schouwen voordeed. Tholen heeft niet die natio nale recreatieve functie, die een Wal cheren en Schouwen wel heeft. Het zijn veelal ook andere toeristen, die op Tho len verblijven, meer rustzoekers. dan massale strandliggers. De heer Van Gorsel herinnerde er aan. hoe de verblijfsrecreatie ontstond op de zgn. karrevelden. die economisch waar deloos waren. Intussen betreurde de commissie het bijzonder, dal men thans nog niet de beschikking heeft over het resultaat van het distributie planologisch onderzoek. De voorzitter was zich daarvan eveneens bewust, maar meende dat het nu toch niet langer moest wachten om met deze nota te komen. In dit opzicht vond de heer Van Schetsen de recreatieve (om- zet)cijfers in de nota en dal zijn cijfers van 5 jaar geleden, weinig relevant. De heer Van Gorsel vond. dat destijds de landbouwherverkaveling de leef baarheid in feite toch ook ten goede kwam. Ondertussen bleef men zitten met de vraag hoe klein of groot een camping nu eigenlijk zou moeten zijn. Verder vond de hee V n Gorsel een groenstrook van 5 meter rond een cam ping wel voldoende, terwijl in de nota over 10 meter wordt gesproken en de voorzitter zelfs aan 15 meter voorkeur gaf. Terloops werd door de voorzitter neg gesteld (het staat ook in de nota), dat het gemeentebestuur wordt overstelpt met aanvragen voor exploitatie van recrea tieve voorzieningen. In de nota komen vervolgens de bes taande campings gedetailleerd aan bod. Eerlijkheidshalvle wordt gesteld, dat achterwege blijven van voorzieningen niet steeds op het disconto van de ex ploitant moet worden geschreven. Het ontbreken van een duidelijke uitspraak of zo'n kampeereenheid kon worden gehandhaafd was hieraan mede debet. Wat camping De Striene bij Poortvliet betreft is legalisering noodzakelijk, mits er zekerheid is van voldoende maske rende beplanting, goed rioleringsnet, drastisch inkrimpen van verblijfseenhe- den. Daartoe is de exploitant in principe bereid, indien de camping kan worden vergroot. Bij de behandeling in de com missie vult de voorzitter nog aan, dat niet tegelijkertijd het aantal eenheden noemenswaardig zal worden vermeer derd, wel de ruimte per eenheid. Bij camping "Oosterschelde" eveneens onder Poortvliet, ontbreekt elke groen voorziening, terwijl de caravan-dicht heid onaanvaardbaar is. Het college meent dat hier de basis voor sanering ontbreekt. Uitbreiding kan niet wprden toegestaan. Daar is het voorzieningspeil van kam peerboerderij "De oude hoeve" matig, echter zonder rioleringsnet. Nodig is een groenvoorzieniné en rioleringsaanleg op het terrein. De exploitant wil met 1 hec tare uitbreiden. Voor b. en w. heeft die laatste wens een lage prioriteit. De voorziening camping "Gorishoek" is redelijk met een al op de persleiding aangesloten rioleringsnet. Een redelijk volwaardige voorziening, is de conclu sie. Voor aanleg manege wil de exploi tant uitbreiden. Uitbreiding eenheden komt hier niet in aanmerking. De camping "De Pluimpot" wordt in de nota aangemerkt als een goede en volwaardige eenheid met qoede infras- truktuur, goede sanitaire voorzieningen en afvoeren. De eigenaar wil recreatieve voorzieningen uitbreiden door aanleg tennisbaan en sportveldje. B. en w. heb ben hier geen bezwaar tegen op de met groenstrook gescheiden al in het bezit van de campinghouder aangrenzende boomgaard. "De Zeester" komt niet voor uitbreiding in aanmerking. Groenvoorzieningen zijn er nauwelijks en een behoorlijke infrastructuur ontbreekt. Er wordt af voer naar de persleiding, aangelegd. Voor het gemeentebestuur een kwestie van legalisering en voor de ondernemer van sanering. In het recreatiegebied "Gorishoek" zou plaats zijn voor een honderdtal vakan tiewoningen, vooral omdat de bestaande recreatieve situatie voornamelijk mo biele of sta-caravans betreft. Met stich ting van zomerwoningen vestigt zich ook weer een andere categorie recreanten. Het college hecht in dit geval nogal waarde aan stichting van een gekwalifi ceerd zomerwoningenterrein. Overspringend naar Sint- Maartensdijk zijn er ten aanzien van camping "De Muije" onderhandelingen gaande, waarom thans nog niet verder op de si tuatie wordt ingegaan. Een camping die ook wel op de persleiding is aangesloten. In Stavenisse zetelen ook een drietal campings. Wat de camping met de naam. van het dorp betreft, denkt het college aan uitbreiding met 1 hectare. Dat zou tegelijkertijd legalisatie inhouden voor het bestaande gedeelte, terwijl ook aan de groenvoorziening nog wel een en an der nodig is. De 124 zomerwoningen van het recrea tieterrein Buurtweg worden zonder meer gezien als voor Stavenisse waar devol. De verkeersinfrastructuur is goed. evenals riolering en beplanting. Daarbij tennisbaan, zwembad en groot speelveld, kortom al wat wenselijk is. Uitbreiding is thans weliswaar minder urgent, maar hoeft niet te worden uitge sloten. De camping "Irenehoeve" wordt in de nota omschreven als niet inspirerend voor superlatieven. Dat betekent een gering enthousiasme van het dagelijks bestuur der gemeente voor deze cam ping wat ligging, beplanting en andere voorzieningen betreft. Sinds enkele ja ren werd het een "coöperatieve onder neming". Een persleiding ligt in het verschiet. De vereniging wil de opper vlakte wel uitbreiden, maar b. en w. zien dat niet zitten. Wel legalisering en aan brenging van een groenvoorziening, wat tegelijkertijd ook sanering betekent van het aantal staanplaatsen. Het kwaliteitsniveau van camping "Quaak" wordt eveneens matig ge noemd. maar deze maakt wel een ver zorgde indruk. Echter zijn de groen voorzieningen beperkt en er is geen zui vering van afvalwater. Mogelijk komt er een persleiding. Tenslotte is er dan nog de camping Su zanne te Sint-Annaland met een matig kwaliteitsniveau en een wel verzorgde indruk. Een matige infrastructuur, maar de beschikbare ruimte per caravan werd aanvaardbaar geacht, zodat hier geen sanering nodig is. Het campingterrein is gerioleerd. maar niet aangesloten op de gemeentelijke leiding. De campinghou der een uitbreiding van 4 hectare ko men, maar b en w willen daar wel een hectare afdoen. Dat nog wel onder voorwaarden. De recreatieve voorzieningen bij Sint Annaland noemt het college zeer be scheiden ondanks de gunstige ligging aan de Krabbenkreek. Een ontwikkeling Strijenham De Striene: 3 ha, 106 staanplaat sen, uitbreiding 1.50 ha Oosterschelde: 2000 m2, 33 staanplaatsen, geen uitbreiding, maar gefaseerde sanering. Gorishoek De Oude Hoeve: 2 ha, 83 staan plaatsen, uitbreiding 1 ha Gorishoek: 192 staanplaatsen, uitbreiding met manegeterrein. De Pluimpot: 11.55 ha, 429 staanplaatsen, uitbreiding 74.10 are De Zeester: 2.69 ha, 98 staan plaatsen, 1.30 ha uitbreiding, maar 1.39 ha verlies door dijk versterking. Zomerwoningen: 5 ha, capaciteit 100 woningen De Muije: 140 staanplaatsen, uitbreiding mogelijk Stavenisse Stavenisse: 2.79.84 ha, 144 staan plaatsen, uitbreiding 1 ha Oude Kempen: 5.82.20 ha, 124 zomerwoningen, uitbouw minder urgent Irenehve: 1.75.00 ha, 87 staan plaatsen, geen uitbreiding, maar sanering 5% per jaar (natuurlijke afvloeiing) Quaak: 1.50 ha, 49 staanplaatsen, uitbreiding ruim 2 ha Sint-Annaland Suzanne: 2.30 ha, 104 staan plaatsen, uitbreiding 3000 m2 Kleine Suzannepolder: 120 zo merwoningen. verblijfsrecreatie is waarneembaar, maar b en w willen niet aansturen op uitbreiding in de Nieuwlandpolder, maar in de kleine Suzanne. Er is een plan gemaakt voor een 150 zomerwo ningen. B en w staan hier niet afwijzend tegenover. In de samenvatting van deze nota staan, dat indien ook provinciale organen willen meewerken aan de visie daarin in elk geval moet worden vol daan aan: de kosten wijziging bestem mingsplan voor rekening van de cam pingexploitant, de vereiste groenvoor zieningen moeten tot stand komen, een garantie ook voor oplossing van het af valwatervraagstuk, eisen ten aanzien van staandplaatsdichtheid per hectare, hygiëne, enz. zomerwoningen waar dat te realiseren valt. De commissie had op de detaillering niet zoveel aanmerkin gen. De heer Van Gorsel constateerde nog wel, dat De Striene en de Ooster- schelde-camping in de huidige vorm wangedrochten zijn, maar zag toch wel recreatieve mogelijkheid in die omge ving, mede door het haventje Strijen ham. De "Ouwe Hoeve" bij Gorishoek kwam bij de commissie ook niet voor een schoonheidsprijs in aanmerking. Camping De Pluumpot vond men een mooi geheel, maar wil het daar toch verder wel beperken. Het is goed dat er een groenstrook ligt tussen camping en de recreatieve "boomgaard". De voorzitter stelde nog eens, dat het meer om een gezondmaking ging vas bestaande situaties, dan om uitbreiding van de campings. Er werd voorts nog wat gediscussieerd over dagrecreatie, hotelruimte, enz, maar de eindconclusie was toch wel, dat men zich in hoofdza ken met de nota kon verenigen. Dirk Sakko uit Tholen begon in 1904 aan de Zuidwest Singel in Bergen op Zoom een kolenhandel. Een hondekar was het transportmiddel, de kelder de opslagplaats. In 1979 is het olie en gas wat de klok slaat, maar bij het 75-jarig bestaan van Sakko energieleveranciers lijkt er voor de kolen toch weer een nieuwe toekomst aan te breken. "Industriekolen worden nu al drie keer zoveel gebruikt dan twee jaar geleden en onze prognose is, dat het tien keer zoveel gaat worden. Een defecte kernenergie centrale in Harrisburg bevordert zo'n ontwikkeling. In Duitsland zijn proeven ge houden met koolverwarming waarbij men voor een vierkamerflat op zeshonderd gulden per jaar kwam". Directeur P.W. Verhage z n ene grootvader komt uit Tholen. de andere uit St. Annaland - ziet nog gunstige per spectieven voor zijn zelfstandig bedrijf, dat werk biedt aan 32 mensen en een omzet heeft van honderd miljoen gul den. Met z'n mede-directeur W.v.d. Boom heeft dhr. Verhage de afgelopen maanden naast de normale besognes heel wat tijd uitgetrokken om het jubi leumfeest zaterdag te laten klinken als een klok. Van de feestgangers wordt geen bloemetje of een fles geestrijk vocht verwacht. Iedereen die de jarige Sakko en het monumentale gemeente museum het Markiezenhof in Bergen op Zoom een goed hart toedraagt, kan na melijk een bijdrage geven voor een fraaie vergulde zeeridder-windvaan als kroon op de straks gerestaureerde toren van het mooie Markiezenhof. De wind vaan, die van koper met bladgoud wordt gemaakt naar een historisch ontwerp, kost tienduizend gulden. Sakko vult zelf de giften aan om de windvaan in elk geval op de toren te krijgen. Het begin van de kolenhandel in 1904 te Bergen op Zoom - die kolenhandel was tussen 1880/1890 ontstaan - was eigen lijk een noodsprong van Dirk Sakko. De Thoolse schippersknecht (getrouwd met Verkamman) op de boot Bergen op Zoom/Rotterdam liep namelijk een verminkte voet op toen hij een laad boom op z'n been kreeg. De schippers- tijd was voorbij, maar voor hem, zijn vrouw en zes zoons moest er wel brood op de plank komen. De kolenhandel, daar zat wel wat in. In 1927 werd het bedrijf voortgezet door zoons Dirk jr. en Kees onder de naam Zuidersteenkolen handel firma Gebr. Sakko. In 1930 kreeg men de vertegenwoordiging van de domaniale mijn, in 1945 ook van de Nederlandse staatsmijnen. Op het hoogtepunt van de kolen in Nederland, werden er landelijk 5 miljoen ton ver kocht. Dat is nü 70.000 ton, waarvan het grootste deel via Sakko aan de man wordt gebracht. De kolen worden uit Duitsland ingevoerd en Sakko voert ze voor een deel weer uit naar België. Omstreeks 1955 werd een begin ge maakt met de verkoop van olie. Eerst alleen petroleum voor kachels en later ook huisbrandolie voor centrale ver warming. In 1958 zette schoonzoon P.W. Verhage het bedrijf voort. De grootv ader van dhr. Verhage had een bakkerij in de Voorstraat te St. Annaland (de huidige winkel van P. Gaakeer). Z'n vader ging naar de Normaalschool in Tholen om onderwijzer te worden, maar hij werd vertegenwoordiger in Rotter dam. Zoon Piet kwam echter terug naar de Thoolse regio en bouwde het Bergse bedrijf verder uit. De sterke groei van de olieomzet vond na 1960 plaats, waar door het nodig werd een opslag van 5500 m3 aan de Theodorushaven te bouwen en een van 1200 m3 in Goes. Benzine verkoop was een logisch gevolg van de ontwikkeling. Men koos het merk Space in een tijd dat de eerste gemini-capsules in de ruimte cirkelden. Tevoren had Sakko met witte pompen de markt ve roverd. maar de klant vindt witte benzi ne blijkbaar toch minderwaardig, zodat een merk gekozen werd. Sakko levert uitsluitend kwaliteitsbenzine, dat voor negentig procent afkomstig is van Esso Rotterdam of Total Vlissingen. Sakko heeft drie werkmaatschappijen: Sakko (handelsactiviteiten), Hace (im" en export) en Sakko Verkeer(exploitatie tankstations). Daarnaast is er nog Obot (de opslagmaatschappij), terwijl Sakko deelnemingen heeft in Dutch Trading Company, Carbo Trade, Nedalmij en O.T.C.N: Den Haag. Van de veertig Space-pompen staan er vijf op Tholen. Sakko levert ook L.P.G., terwijl de omzet van smeerolie drie keer zo groot is geworden. Ook brandblussers zijn in het leveringspakket opgenomen. Als klein bedrijf tussen de oliegiganten volgt directeur Verhage ook nauwgezet de internationale ontwikkelingen. Hij meent dat de oliemarkt krapper is. "Ruwe olie is 20 tot 30 procent in waar de gestegen door de kleiner wordende voorraden. In het begin was er wegens de grote voorraden niets van de om wenteling in-Iran te merken. Later heb ben de olieproducerende landen de prijs verhoogd. De regering heeft nu bezui nigingsmaatregelen afgekondigd, maar ik betwijfel het resultaat. De Nederlan der is niet zo gedisciplineerd. In het na jaar krijg je te krappe voorraden en dan zijn er distributiemaatregelen nodig. Een olievoorraad voor negentig dagen moet er zijn", aldus dhr, Verhage. Zaterdag is het echter feest. Zo'n 350 genodigden (ónder wie ook verschillen de Thoolse relaties: Sakko doet veel za ken met de gemeente Tholen, Keur Scherpenisse, enz.) worden er 's middags verwacht tijdens een ontvangst in het Markiezenhof, waar de groep Wannes Raps folkloristische muziek speelt en zingt. Vandaar volgt er een busrit naar de Kreekraksluizen. terwijl Martinair meisjes voor versterking van de inwen dige mens zorgen, 's Avonds wordt het feest voortgezet in de stoelemat met Bill Bounders Big Band en soliste Rita de Neve. Iedereen mag het Sakko-feest meevieren, want 75 jaar Sakko betekent 75 jaar warmte, vinden de jubilerende Bergse energieleveranciers. 8Ü Advertentie IM) De verschillende mogelijkhedeij, die de provinciale waterstaat heeft aangedra gen voor aansluitende wegen vanaf de Philipsdam naar respectievelijk Sint Philipsland - Steenbergen en Tholen, bleken voor laatstgenoemde gemeente nog niet voldoende. Er werd nog een ei gen alternatief op papier gezet, een mid denmoot tussen de provinciale concep ten 2 en 5. Tholen is namelijk bezorgd voor een snelweg. Als het een racebaan kan wor den, zijn wc verder achterop. Iedereen die er wil zijn, komt er toch wel, is de Thoolse gedachte. Moeten er nog al meer wegen worden gemaakt, dan er al zijn? Wat blijft er dan nog van enige rust en groene gordel over? Met het Thoolse alternatief, meent het college tegemoet te komen aan de Sint Philipslandse en Thoolse wensen. Maar dat Thoolse al ternatief leidt nog geen officieel leven. Zou dat er ook niet van komen, dan gaat de Thoolse pré uit naar de provinciale alternatieven nummer 2 en 5, waarbij het verschil is een wel of niet ongelijkv loerse kruising. De aansluitende wegen van de Philips-' dam werden besproken in de commissie ruimtelijke ordening. Na de toelichting door burgemeester Baerends meende de heer Van Schetsen dat het provinciaal alternatief 2 wel eens het beste zou kun nen zijn. De voorzitter reageerde met de opmer king, dat het dan geen ongelijksvloerse kruising wordt, waaraan de voorkeur bij Sint Philipsland wel uitgaat. Het VVD commissielid J.L. van Gorsel zag liever een paar bochten dan een ra cebaan. Hij denkt daarom aan het ge meentelijk alternatief of plan 2. Die ge- dachte is er ook bij het SGP lid C.A. Rijnberg en het CDA lid W.L. Bijl. Misschien, zo waren leden van oordeel, moeten we ook de Zoomweg er nog bij betrekken. De heer Van Schetsen wees er op. hoe de route naar Anna Jaeoba Polder-Veer straks wegvalt en vindt dal Tholen via de Krabbenkreekdam vol doende met Sint Phitipsluhd'is verbon den. De yoorzitter meent dfit er w,inst /it dat alternatief te kiezen, waarachter zich het merendeel van betrokkenen kan scharen, zoals gemeente Sint Philipsland en Tholen. het landbouwschap, de mi- lieurbezorgden. kanaalschap, enz. Een uitspraak behoeft niet persé te worden gedaan, maar voorlopig houdt men zich nog wat vast aan het alternatief, dat door de dienst gemeentelijke ontwikkeling op papier is gezet. Over de nota streekgewest West Brabant viel vanwege de korte tijd tussen ont vangst en deze vergadering weinig zin nigs te zeggen, zo meende de commissie. Dat betekent niet. dat men daarvoor geen aandacht zou moeten hebben. De heer Van Gorsel meende dat op Tholen in dat opzicht de meeste aandacht moet uitgaan naar de ontwikkeling van de Theodorushaven. Voor wat specieberging bij de komende Oesterdam betreft, werd. eveneens door de heer Van Gorsel aangesneden, ge dacht aan Strammegors. Geen bezwaar had de commissie tegen aanpassing van het bestemmingsplan Slabbecoorn, waarbij de heer Van Schetsen vond, dat de beperkte detail handelvestiging toch wel abstract om schreven dient te worden. De heer Bijl informeerde of er nog een doorgaande weg wordt gemaakt van de thans dood lopende verbinding naar garage Eskes. Zover blijkt men nog niet te zijn. Bij de rondvraag attendeerde dhr. Van Gorsel nog op de ontstane vernielingen tijdens het paasweekend door dijkre- creatie. Bij een dergelijke drukte is wat extra (politie) controle wenselijk. Tenslotte wees de voorzitter er op, hoe er donderdagavond een bespreking zou plaats vinden met de stichting stadsher stel over plan kom Tholen. waarbij ook de commissie r.o. welkom zou zijn. De Muziekvereniging Concordia uit Sint-Philipsland heeft op Koninginnedag de nieuwe uniformen in gebruik genomen die dankzij financiële steun van het ge meentebestuur konden worden aange schaft. Burgemeester G. van den Berg droeg 's morgens om acht uur voor het gemeentehuis de uniformen (zwarte broek, blauw jasje, zwart hoofddeksel met witte pluim) symbolisch over. Voor zitter M.E.Feleus dankte het gemeente bestuur voor de medewerking, waarna de muzikanten met de drumhand een rond gang maakten. Ook 's avonds kwam men weer in actie voor de lampionoptocht. De muzikanten met voorzitter Kelens staan daarvoor opgesteld in de Eendraeht- straat voor dorpshuis De Wimpel. Per 18 mei a.s. wordt het eerste van een maandelijks spreekuur gehouden op het kantoor van het gewestelijk arbeidsbu reau te Tholen door de zgn. klachten commissie. Die zitting wordt tussen half vier en half vijf gehouden. Van hoofd directie zijde werd tot deze maatregel besloten om cliënten in de gelegenheid te stellen de bij hen levende klachten tegenover overheidsinstanties te kunnen uiten en daarbij dan gehoor te vinden. De commissie zal bestaan uit een werk nemer en werkgever uit de adviescom missie met daarbij ook aanwezig de di- rectehr van het kantoor Tholen. De zgn. klachtencommissie zal op alle arbeidsbureaus worden ingesteld en in dat opzicht komt Tholen niet van achter, want het lijkt de eerste in dit gewest te zijn. Uiteraard kunnen er zowel van werkgevers- en als van werknemers zijde eventuele klachten of problemen wor den ingediend dan wel voorgelegd. De commissieleden zullen rouleren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 9