THOLEIM DERWIJS BEANTWOORDING VRAGEN KERNBEZOEK POORTVLIET Officiële publicaties informatierubriek van de gemeente thoien GELUKSTELEGRAM VOOR H.MDE KONINGIN Donderdag 3 mei 1979 EENDRACHTBODE SPREEKUREN B. EN W. NATIONALE HERDENKING OP 4 MEI Europese verkiezingen op 7 juni: beter laat dan nooit. R.O. OVER "KOM' COMMISSIE THOEEN Tentoonstelling en toneelvoorstelling te Scherpenisse Spreekuur Woningstichting OVERDENKING MODEBRILLEN ■V/ateri«w-)(pmukto-' Oplossing Kruiswoord puzzel no. 1. HET MIDDEN EN KLEINBEDRIJF ZORGT VOOR MEER WERK DAN U DENKT! LIBERAAL: ,y GEWOON JEZELF KUNNEN ZIJN Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Thoien Markt 1 -4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 In de publikaties waarin de verschillende kernbezoeken van dit voor jaar werden aangekondigd, is toegezegd dat het gemeentebestuur alle naar voren komende vragen zo goed mogelijk zou trachten te beant woorden, mondeling tijdens het kernbezoek of schriftelijk via de ru briek "TholenderwijsDeze week zijn wij toe aan de beantwoording van de vragen die tijdens het kernbezoek te Poortvliet zijn blijven liggen. Allereerst wordt de desbetreffende vraag vermeld met daaronder het antwoord van het kollege van burgemeester en wethouders. 1. De president-kerkvoogd van de N.H Kerk informeerde naar de reden waarom de tuin achter de kerk nog niet door de gemeente in ingeplant. - Het openbaar plantsoen achter de N.H. Kerk wordt a s. najaar aan gelegd Het door de bouwaktiviteiten in de omgeving van de kerk kapot gereden gazon zal a s. zomer een herstelbeurt krijgen. 2. Kan er in de nieuwe bestemmingsplannen rekening worden ge houden met de aanleg van een speelterreintje? - Het terreintje achter de nieuwe gymzaal is niet geschikt als trapveldje. Het is echter wel mogelijk op dit terrein een speelterreintje voor de jeugd te maken. Overigens bezint het kollege zich momenteel in het algemeen over de aanleg van trapveldjes in de diverse kernen. In dit kader zal natuurlijk ook de kern Poortvliet worden meegenomen. 3. Kan de bocht Paasdijkstraat - Paasdijkweg worden verruimd? - De aansluiting Paasdijkstraat op de Paasdijkweg is stukgereden. Nog dit jaar zal dit worden hersteld en de bocht wat worden verruimd. 4. Waarom moet er niet betaald worden op het Tuttelhoekje wanneer vuilnis wordt aangevoerd met een personenauto? - Uitgaande van de huidige rechten die voor het storten van vuilnis gelden is het voor de gemeente voordeliger wanneer dergelijke kleine hoeveelheden huisvuil door betrokkene zelf worden gebracht, dan dat deze de normale weg volgen via de huisvuilophaaldienst. 5. Aandacht wordt voorts gevraagd voor de aan de Hogeweg optre dende wateroverlast. - Ter plaatse aan de Hogeweg bevindt zich een kolk, welke is afgedekt met een betontegel. Bij veefregenval kan het water niet vlug genoeg worden afgevoerd. Om aan dit euvel tegemoet te komen zal de tegel worden vervangen door een rooster en zal de afvoer, bestaande uit gresbuizen, worden doorgespoten. 6. Gevraagd werd het asfaltpad achter de woningen aan de Hoge- dorpstraat te vervangen door een tegelpad. - Genoemd pad blijkt na de afgelopen strenge winter op diverse plaatsen stuk te zijn. In verband met het feit dat hiervoor herstelkosten moeten worden gemaakt acht het kollege het wenselijker het verzoek van vraagsteller in te willigen. Ter plekke zal dus een tegelpad worden aangelegd Maandag 7 mei houdt burgemeester E Baerends van 11 00 tot 12 00 spreekuur in het gemeentehuis te SintMaartensdijk. Wethouder Versluijs houdt op die dag zijn spreekuur van 1 530 tot 16 30 uur De spreekuren van wethouder Moerland en Koopman komen respektievelijk wegens vakantie en ziekte te vervallen. Zij worden echter waargenomen door de burgemeester en wethouder Versluijs. Wilt u op een ander tijdstip met de leden van het kollege spreken, dan kunt u hiervoor een telefonische afspraak maken. Belt u dan even 01666 - 2955, toestel 215 Op 4 mei 1 979 zal de Nationale Herdenking voor de gevallenen in de tweede wereldoorlog plaatsvinden Met het oog op het karakter van deze Herdenking zullen er op deze avond geen openbare vermakelijk heden kunnen worden gehouden. In dit verband doet het gemeentebestuur een beroep op de exploitan ten van horecabedrijven om hun exploitatie op 4 mei van 1 8 tot 21 uur zodanig te laten geschieden, dat daaraan elk vermakelijkheidsaspekt ontbreekt. Voorts mag er geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's. Winkeliers wordt verzocht gedurende genoemde periode de buiten verlichting, zoals neon en lichtbakken, te doven. meer macht krijgen Men kan het ook zo bezien: de Europese Minis terraad in Brussel neemt stap voor stap brokken werk over van de nationale regeringen, en het Europees Parlement neemt gelijktijdig brokken werk over van de nationale parlementen Maar helaas is daar niet veel van terecht gekomen. De Ministerraad in Brussel ging wel steeds belangrijker werk doen, maar het Europees Parlement zag zijn bevoegdheden maar heel, heel langzaam groeien. Dat komt uiteraard neer op een langzamerhand toenemende inperking van de democratie. De burgers van de 9 landen hebben weinig zicht op het doen en laten van Brussel". Om nu tot herstel van de democratie te komen, ijveren al jarenlang de voorstanders van Europese samenwerking voor het houden van ver kiezingen voor het Europees Parlement. Een gekozen parlement, - zo redeneren zij - zal meer prestige bezitten en meer successen kunnen behalen in het gevecht om meer bevoegheden. De leden van het gekozen parlement behoeven bovendien niet langer gelijktijdig lid te zijn van een nationaal parlement (dat moet nu wel) en zullen dus niet langer een dubbele taak hebben. Zij kunnen al hun energie aan het Europese werk besteden Er komen nu 41 0 Europese parlementariërs onder wie 25 Nederlanders. Vandaar dat de verkiezingen van 7 juni zo belangrijk worden gevon den. Vandaar ook dat die verkiezingen pas een succes genoemd kun nen worden als heel veel kiezers de moeite zullen nemen om op 7 juni naar de stemlokalen te gaan. Want een Europees Parlement dat door maar een handvol kiezers is gekozen kan natuurlijk niet waarmaken dat het namens de Europese burgers bevoegdheden opeist, omdat die Europese burgers zich zorgen maken over gebrek aan democratie in de Europese samenwerking. En wat de datum van 7 juni betreft: het is laat geworden, maar beter laat dan nooit. Donderdag Tjimivcrkiciinncn voor het Europees Parlement. Hoewel iets goeds nooit echt te laat kan komen, moet van de verkie zingen voor het Europees Parlement worden gezegd, dat ze wel heel erg lang op zich hebben laten wachten. Het Europees Parlement bes taat al meer dan een kwart eeuw (sinds 1952) en wordt nog altijd samengesteld uit leden van de nationale parlementen uit de 9 landen die bij de Europese samenwerking betrokken zijn. Eigenlijk was in 1968 het moment gekomen waarop het Europees Parlement op zijn laatst een echt parlement had moeten worden. Toen had het gekozen moeten worden en toen had het ook meer macht moeten krijgen. Waarom in 1968? Omdat in dat jaar de samenwer king tussen de landen van de Europese Gemeenschap aan het einde was gekomen van de aanloopfase. Vanaf dat moment ging er een volgende, veel belangrijker fase in. De Gemeenschap telde toen nog maar 6 leden, Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Italië. Zij waren hun samenwerking begonnen met het uit de weg ruimen van allerlei hindernissen tussen die landen op economisch terrein. Het allerbelangrijkste was dat de 6 landen stap voor stap alle grensbelemmeringen opruimden voor eikaars produkten. In 1968 moest men een volgende fase ingaan (in de landbouw was men er overigens al mee bezig) en die fase betekende dat de 6 landen rekening met elkaar moesten gaan houden in hun financieel, econo misch en sociaal beleid. Men ging toe naar een situatie waarin geen land van de Gemeenschap nog langer maatregelen kan nemen ter bestrijding vari de inflatie, of de werkloosheid, en ga zo maar door, of er moet overleg zijn geweest met de andere landen. Er moest namelijk worden voorkomen dat de 6 landen elk op eigen houtje maatregelen nemen die elkaar tegenwerken Maar als men op zo belangrijke ter reinen van het regeringsbeleid met elkaar rekening moet houden, dan verliest men natuurlijk een stuk zelfstandigheid. Op zich was dat niet zo erg, want de Europese samenwerking is nu eenmaal bedoeld om de deelnemende landen min of meer tot een eenheid samen te voegen; dat elk land een groot brok zelfstandigheid zou prijsgeven stond bij voorbaat vast. Maar de manier waarop dat in de Europese Gemeenschap gebeurt gaat zo langzamerhand wel be denkelijke kanten krijgen Dat komt doordat in Brussel een goede sarienwerking tot stand is gekomen tussen de regeringen van de (sinds 1973 9) landen, maar gelijktijdig is er nog geen goéde,samen werking tot stand gebracht tussen de parlementen van de 9 landen (In 1973 zijn Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken tot de Gemeen schap toegetreden waardoor het aantal landen op 9 kwam). Terwijl het in een normale democratie zo is dat besluiten worden genomen in overleg tussen regering en parlement, is het in Brussel zo dat de Europese Ministerraad (een vergadering van ministers uit de 9 landen) besluiten neemt waarop het Europees Parlement nauwelijks of geen invloed heeft. Dat Europees Parlement werd bij het begin van de Europese samen werking al gesticht Het bestaat nu uit 1 98 afgevaardigden die daar heen zijn gestuurd door de nationale parlementen. Nederland heeft 14 afgevaardigden in dat Europees Parlement. De bedoeling is altijd ge weest dat het Europees Parfement steeds meer macht zou krijgen. Elke keer als de samenwerking tussen de 9 landen een volgende fase zou ingaan, belangrijker zou worden, zou ook het Europees Parlement Op 10 mei a s vergadert de commissie ruimtelijke ordening in het stadhuis van Thölen (aanvang 1 9.30 uur) De commissie zal die avond tot een advies aan het kollege van burge meester en wethouders moeten komen, over de inhoud van het bes temmingsplan "Kom" Thoien naar aanleiding van de gemaakte op merkingen, kritiek, suggesties en commentaren, zoals deze door de bevolking tijdens de gehouden hoorzitting van 1 maart j.l. zijn ge maakt. Deze commissievergadering is openbaar. U komt toch ook? Bij gelegenheid van de 70ste verjaardag van Hare Majesteit de Ko ningin heeft het gemeentebestuur haar een gelukstelegram gezonden met de navolgende inhoud: Inwoners van Thoien, in verband met uw 70ste verjaardag in de verschillende kernen feestelijk bijeen, willen u hierbij hun felicitaties en gevoelens van verbondenheid doen toekomen. Zij spreken de bede uit dat de Here u nog jaren van gezondheid mag schenken, opdat u kunt zijn een zegen voor uw familie en het gehele Nederlandse volk." Door de stichting Wonen is een tentoonstelling samengesteld, welke handelt over de problematiek in de kleine dorpen. In deze tentoon stelling worden een aantal problemen aan de orde gesteld welke in vgle kleine dorpen spelen, zoals de afwezigheid van voorzieningen als clubhuizen, de afwezigheid van een bibliotheek, slecht openbaar ver voer, de aanwezigheid van een groot aantal tweede woningen, onvol doende winkelvoorzieningen, de grote afstand tussen overheid en bevolking en dergelijke De beheerscommissie van het dorpshuis het Holland Huis heeft be sloten deze tentoonstelling te organiseren. Ter gelegenheid van de presentatie van deze tentoonstelling, zal op dinsdag 1 5 mei 1 979 om 20.00 uur een toneelvoorstelling plaatsvinden door de toneelgroep de v, tijj^Ho^dercomp^gniq, genaamd 'Stee j Dit toneelstuk handelt evenals de tentoonstelling, over de problemen ih de kleine dorpen' Na afloop van deze voorstelling is er gelegenheid dorpen' Na afloop van deze voorstelling i tot discussie. De tentoonstelling, eventueel aangevuld met plaatselijk matefiaal, valt verder te bezichtigen op woensdag 1 6 mei van 1 4.00 tot 1 6.00 uur, op vrijdag 1 8 mei van 1 9.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 1 9 mei van 14.00 tot 1 6.00 uur I-:;:.,; Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt iedere maandag van 11.00 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. "Kom hier met je vinger en bezie mijn handen. Steek uw hand uit en leg die in mijn zijde en wees niet langer ongelovig, maar gelovig". Joan, 20, 27. Thomas is ongetwijfeld in die zaal, waar ze samen waren een buitenbeentje ge weest. Hij alleen geloofde niet, dat de Heer leefde, de anderen wél. En zoals met ieder buitenbeentje werd hij met de vinger nagewezen daar heb je Hém! Buitenbeentjes vallen óp en gewoonlijk hebben we daar niet veel goede woorden voor. Toch kunnen we niet zeggen, dat Thomas zich aanstelde, integendeel: Hij moest het eerst zien en voelen en waar nemen. Voor hem was geloven rjiet zo maar iets verstandelijks of iets afstande lijks. Wij allemaal, geloven omdat we dat van onze ouders hebben meegekre gen, maar is het ook iets van ons leven geworden? Voor velen waag ik dit te betwijfelen! Toch is Thomas over zijn aanvankelijke aarzelingen heengekomen: Hij kwam tot bekentenis; "Mijn Heer en mijn God". Hij zal het met schaamte hebben gezegd. Hij zal gedacht hebben: Hoe heb ik kunnen twijfelen? En wanneer hij al zijn vinger door de wonden van Jezus' handen zal hebben gestoken (Het staat er immers niet!) zal het zeker heel aar zelend zijn gebeurd en heel voorzichtig om die handen, die plotseling voor hem zo kostbaar waren geworden, niet nog verder te pijnigen (alsof die wonden nog wonden waren). Thomas was "danig" bekeerd, d.w.z. hij was omgekeerd, ve randerd door de Heer, die daar plotse ling voor hem stond. We zouden Tho mas een "late roeping" kunnen noemen en gewoonlijk zijn late roepingen de beste! d.w.z. de meest overtuigden. Elk geloven wordt door het leven ge vormd. Sommige mensen verliezen door het leven hun geloof. Zij zeggen: hoe kan ik in een God geloven, die al dat leed in de wereld toelaat. Anderen daarentegen drukken zich dichter tegen God aan als zij iets meemaken. Zij we ten zich - hoe dan ook door God be schermd en in Gods hand. ook al over komt hen dat allemaal. De vraag is: is üw geloof ook al door het leven gevormd? Heb je over je eigen ge loof al voldoende nagedacht om het tot een overtuigd geloof te maken? Heb je de handen van de Heer al eens bekeken en die wonden gezien? En heb je al eens gezien hoe Christus tot in het diepste van zijn Lichaam, zijn zijde, de sporen van het lijden heeft gedragen? Jonge mensen dragen wel eens het ver wijt met zich mee, dat zij niet uit over tuiging geloven. Dat zij alleen naar de kerk gaan omdat hun ouders dat willen. Ik zou me dat heel goed kunnen voor stellen. Wat wil je? Als je als jongen of meisje of tijdje natje en je droogje hebt, je hebt geen zorgen aan je hoofd, je kunt op tijd eens uitgaan, je draagt zelf geen enkele verantwoordelijkheid, dat doen je ouders wel voor je. Hoe zou je in die omstandigheden dan behoefte hebben aan God. God heeft zijn wondetekenen nog niet aan hen laten zien en zij hebben hun handen nog niet in de zijde van Christus hoeven te leggen. Dat hoeft ook niet. Het leven komt toch wel, maar dan moet men hen ook niet 't verwijt maken, dat hun geloof nog niet doorleefd is, dat zal vanzelf wel komen! Want écht geloof heeft de beproeving doorstaan. Die zijn er al doorheen gegaan, zoals Jezus "uit de doden" is opgestaan. Thomas heeft Jezus "ervaren" en heeft toen pas de consequenties hiervan ge nomen. Geloof moet noodzakelijk lei den tot de daad. Is het dat niet dan is geloven ijdel. Dan maken we onszelf maar iets wijs of is ons geloven louter iets wat alleen ons gevoel aanspreekt en soms is dat wel eens prettig, maar is het dan ook "echt"? Een écht geloof komt vanzelf tot de daad. Je ziet dat heel duidelijk in de eerste christengemeente: zij deelden al les met elkaar en bezaten alles gemeen schappelijk. Zover is het bij ons nog echt niet. Het moet ook een héle roeping zijn om al onze inkomsten in één pot te doen en daar samen uit te leven. Dat is een christelijk "hoogstandje", waar nog niet iedereen toe gekomen is. En dat hoeft ook niet Niet iedereén is daartoe ge roepen. Centen gaan een Nederlander na aan het hart. Maar er zijn méér din gen om te delen! De vakcentrales roepen om méér medezeggenschap. En men behoeft toch niet persé "links" te zijn om in te zien. dat gezag delen ook christelijk kan zijn. En zou een christelijk huwelijk niet juist daarom christelijk kunnen zijn, omdat het leven echt gedeeld wordt, zonder bevoorrechting van man of vrouw? Er is zoveel met elkaar te delen! Kom hier met je vinger en bezie mijn handen! Wie weet, wat Thomas gevoeld heeft! Handen, die een storm bedaarden. Handen, die brood braken voor 4.000 mannen. Handen, die vergeving schonken. Handen, die blinden lieten zien. Handen, die kreupelen lieten lopen. Het waren in elk geval handen, die goed deden aan mensen. En daardoor liet Thomas zich overtuigen! Thomas ge loofde niet zomaar, Het is immers met woorden niet goed te maken. P.v.Osta Thoien. Steenbergsestraat - Tel. 34228 K BERGEN DP ZOOM M Advertentie IM HORIZONTAAL; 1. indo; 5. test; 9. ober; 10. era; 12. lori; 14. kilo; 15. tas; 16. emir; 17. es; 18. sen; 20. een; 22. pi; 23. asla; 24. neep; 26. e.k.; 28. nn.; 30. karn; 32. lor; 34. telg; 37. ido; 38. oeral' 40. lea; 41. made; 42. kelp; 43. sta; 45. euvel; 47. ene; 49. kent; 51. wat; 52. snel; 53 en; 55. te; 57. gros; 59. bern; 61. a.m.; 63. beu; 64. lam; 65. t.u.; 66. nato; 68. epe; 70. opus; 72. stier; 73. zus; 74. eelt; 75. lega; 76. snee. VERTIKAAL: 1ibis; 2. nel; 3. drossen; 4. ora; 6. element; 7. som; 8. trip; 9. oker; 10. etna; 11. asen; 13. iris; 19. elk; 21. een; 25. rad; 27. oor; 29. ale; 30. koisk; 31. roman; 32. leeuw; 33. raket; 35. elpen; 36. gamel; 38. ode; 39. lel: 44. tel; 46. vlak; 48. nes; 50 terborg; 52 ser moen; 54 moe; 55. tea; 56. lans; 58 suez; 59. bles; 60 kust; 62. mail; 65 tule; 67. tee; 69. pul; 71. pee. Herziening bestemmingsplan De burgemeester van de gemeente Thoien maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 4 mei 1979 voor ieder ter gemeentesekretarie der gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad der gemeente Thoien van 23 april 1 979, waarbij wordt ver klaard dat voor het gebied aan de Burgemeester van Vrijberg- hestraat te Thoien, op de bij dit besluit behorende tekening aangegeven, een herziening van het bestemmingsplan wordt voorbereid Sint-Maartensdijk, 3 mei 1 979 De burgemeester, E. Baerends -'s l Stemmen op een ander stembureau bij de verkiezingen voor het Europese Parlement op donderdag 7 juni 1 979. De burgemeester van Thoien maakt bekend dat de volgende regeling geldt om te mogen stemmen in een ander willekeurig stembureau (mits gelegen in Nederland) dan waarvoor men is opgeroepen. Aanvragen moeten worden gericht aan de bur gemeester van de gemeente waar nen op 25 april 1 979 in het kiezersregister is opgenomen. Schriftelijk. Tot uiterlijk 24 mei 1979 kunt u een verzoek indienen door middel van een aanvraagformulier dat kosteloos op het gemeentehuis te SintMaartensdijk en op de PTT-kanto- ren in de andere woonkernen van de gemeente (dus behalve Sint-Maartensdijk) verkrijgbaar is. Indien u uw oproepingskaart al hebt ontvangen, moet u die met het aanvraagformulier inle veren op het gemeentehuis of op de PTT-kantoren. Mondeling. Als u uw oproepingskaart hebt ontvangen kunt u nog tot uiter lijk 2 juni 1979 persoonlijk op het gemeentehuis een verzoek indienen. U moet dan een aanvraagformulier op het gemeen tehuis invullen en uw oproepingskaart meenemen. Wat verder. Na ontvangst van het verzoek vult de burgemeester de achter zijde van de oproepingskaart in. Als dit gebeurd is, geldt de kaart voortaan als "kiezerslegitimatiekaart waarmee u elders in Nederland, maar ook in de eigen gemeente, en zelfs op het eigen stembureau (als u nog niet zeker weet waar u gaat stem men) uw stem kunt uitbrengen. Bij verlies wordt géén nieuwe kaart verstrekt. Dit is een publicatie ingevolge artikel J 3, lid 2, van de Kieswet Inlichtingen over deze publicatie zijn verkrijgbaar op het ge meentehuis te SintMaartensdijk, tel 01666 - 2955, de heer C.W. Droogers Sint-Maartensdijk, 25 april 1979 De burgemeester voornoemd, E. Baerends Stemmen bij volmacht bij de verkiezingen voor het Europese Parlement op donderdag 7 juni 1 979 De burgemeester van Thoien maakt bekend, dat voor het stemmen bij volmacht voor de komende verkiezingen de vol gende mogelijkheden aanwezig zijn: 1 Degene, die niet in staat is om zijn stem uit te brengen machtigt iemand die een oproep voor hetzelfde stembureau heeft ontvangen Men hoeft zich van te voren niet te melden op het gemeentehuis of op een PTT-kantoor; het is voldoende als het schemaatje aan de voorzijde van de oproepingskaart wordt ingevuld en links wordt ondertekend door de volmachtgever (degene die niet kan stemmen) en rechts door de gemachtigde (degene die wél zal stemmen). De gemachtigde mag dan tegen inlevering van deze kaart stemmen, alleen tegelijk met het uit brengen van zijn eigen stem Meldt men zich pas later met de eigen oproepingskaart, dan mag hij niet meer stemmen Een zoekgeraakte kaart kan niet worden vervangen 2. Tot uiterlijk 24 mei 1 979 kan men bij de burgemeester van de gemeente waar men op 25 april 1 979 in het kiezersregister staat ingeschreven, een verzoek indienen om bij volmacht te stemmen. Formulieren hiervoor kunt u kosteloos op het ge meentehuis te SintMaartensdijk eh op'de PTT-kantoren in de andere woonkernen- van de gemeenfe (dus behalye SirjJ-Maar- tensdijk) krijgen l-iet aanvraagformulier moet zö'wel door de volmachtgever (degene die niet zal stemmen) als door ge machtigde (degene die wel zal stemmen) ondertekend worden Wordt op het verzoek positief belist, dan wordt een aparte "volmachtlegitimatiekaart" toegezonden, waarmee de ge machtigde op iedere willekeurig Nederlands stembureau kan gaan stemmen. Een zoekgeraakte kaart kan niet worden ver vangen! Wat zijn de verschillen tussen beide mogelijkheden? Neemt u de eerste, dan kan alleen volmacht gegeven worden indien degene die gemachtigd wordt, op hetzelfde stembureau gaat stemmen Neemt u de tweede, dan kan op elk stembureau, mits gelegen in Nederland, gestemd worden; u moet er dan wel iets meer moeite voor doen. Alle vroegere beperkingen inzake familieverwantschap of "huisgenoot zijn" zijn vervallen. Wel moet de gemachtigde natuurlijk persoonlijk bevoegd zijn tot stemmen in Nederland en mag hij niet meer dan 2 machtigingen ontvangen Men mag dus maximaal 3 stemmen uitbrengen; één van zichzelf en twee stemmen als gemachtigde Degene die volmacht geeft, mag zelf niet meer stemmen. Dit is een publicatie ingevolgde de Kieswet. Inlichtingen over deze publicatie zijn verkrijgbaar op het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk, tel 01 666 - 2955, de heer C.W Droogers. Sint-Maartensdijk, 25 april 1979 De burgemeester voornoemd, E Baerends Het midden- en kleinbedrijf heeft meer (en vaak leu kere) banen dan u denkt. Toch wordt het midden- en klein bedrijf te vaak vergeten. Bij het zoeken naar oplossingen voor de werkeloosheid. Vooral voor de jeugdwerkloosheid Verdedig het midden-en kleinbedrijf tegenstromingen in. die nauwelijks waarde hechten aan veel vrije onderne mingen. Verdedig het werk, waarbij je je eigen ideeën nog kwijt kunt. Waarin je jezelf kunt zijn. STEM OP 7 JUNI LIJST 3 WD/Europese Liberaal-Democraten Cornelis Berkbouwer Vice-Voorzitter Europees Parlement WD Antwoordnummer 1877. 2500 WB Den Haag, tel 070 614121 I IWMWyW/iAAVJVaW/AVVVAWAWAVAVrt De boreling werd Jeltje gedoopt, omdat Hielkje dit een mooie naam vond en die nog nooit in de familie was voorgekomen. Giep, die in deze dingen erg gemakkelijk was, vond het al lang goed. Al was hij af en toe wel een beetje teleurgesteld, omdat hij zo graag een opvolger wilde hebben, een stamhouder, maar hij liet niets aan Hielkje merken. Het tegendeel was eerder waar. "Ik ben een van de gelukkigste mensen ter wereld," zei hij op een keer, "want waar vind je zo'n knappe moeder met drie zulke schattige dochters? Nou? Ga jij ze eens opzoeken? Kan me niet schelen waar. maar die vind je niet, vrouw, 't ls. dat ik het met de zaak te druk heb, want anders ging ik met jullie reizen, elke dag in een andere plaats; dan ging ik jullie aan de mensheid vertonen: de volmaakte moeder met de mooiste en liefste dochters ter wereld! Gaat dat zien! Nou heb je de kans..." Hielkje schudde in zo'n geval enkele malen met 't hoofd. "Giep. wat drijf je weer door. Natuurlijk zijn er duizenden en nog eens duizenden moeders als ik." Wat niet wegnam, dat ze zich toch gevleid-voelde met deze lof. Ik ben dol op mijn Giep, wist ze. Zoals ik het getroffen hem in mijn huwelijk Dan dacht ze aan haar zwager en zuster in Rotterdam. Bijna twaalf en een halfjaar getrouwd en hoewel het zoveel mogelijk werd verheimelijkt, wist eigenlijk iedereen in de familie, dat dit hu welijk.zo ongeveer gestrand was, want de inmiddels tot majoor bevor derde beroepsofficier, tien jaar ouder dan haar zuster, had al geruime tijd een verhouding met de kantinejuffrouw, een jonge weduwe. Sake was al eens naar de Maasstad gereisd, om zijn schoonzoon onder handen te nemen, maar het had nauwelijks resultaat opgeleverd. Nee, dacht Hielkje. dan heb ik het toch wel heel wat beter getroffen dan mijn oudste zus. Eind augustus verhuisden Giep, Hielkje en de drie kinderen van het zomerhuisje naar de riante villa naast de showroom en dé opslaghal. Gescheiden door een haag dennen en een stukje gras, alsmede een miniatuur zwembad, waarin de kinderen zouden kunnen spelen, als het weer zulks toeliet. En in het najaar van dit veelbewogen jaar 1949 wist Hielkje; ik ben weer in verwachting. Hoewel men overeengekomen was. dat er nu maar eens een lange pauze moest zijn. omdat Hielkje in vrij korte tijd drie kinderen ter wereld bracht, was het toch weer zover. Jeltje was nog maar enkele maanden oud en had nog alle aandacht van haar moeder nodig. Tonnie liep door het hele huis, soms tot wanhoop van het meisje, dat Hielkje in dienst genomen had, want alleen kon ze het nu niet meer af. En de ruim drie jaar oude Fokje was een echt moeders kindje, dat de hele dag achter Hielkje aan liep, wat dreinerig was en helemaal niet alleen kon spelen. Ja, de oudste was wel het zorgenkind. Maar nu Ze rekende het voor de zoveelste maal uit: waarschijnlijk de tweede helft van juli volgend jaar. Op een avond, toen Giep thuis was en in de salon zat te lezen, was Hielkje al een paar keer naar boven gegaan, omdat Fokje iedere keer riep en als ze dan niet snel genoeg kwam, begon het kind te krijsen. Toen voor de derde maal de schreeuwstem van het kind klonk, kwam Giep overeind. "Blijf jij nu maar eens zitten. Ik zal haar eens aan het verstand brengen, dat dit zo niet door kan gaan. Ze lijkt wel gek..." Hielkje keek haar man geschrokken aan en riep nog: "Giep. je slaat haar niet hoor! Het kind is toch al zo zenuwachtig.." Maar even later hoorde ze aan het gebrul, dat haar man zich niets van haar waarschu wing had aangetrokken, en zijn driejarige dochter over de knie had genomen. Daarna stopte hij haar weer in bed, sloot de deur en kwam rustig beneden. Terwijl hij weer ging zitten, zei hij: "Ziezo, die schreeuwt zichzelf wel in slaap. En jij moet wat flinker tegen haar optreden, anders ben je over» een paar jaar nergens meer en tiranniseert ze jou tot en met". De bij Hielkje aangeboren onderdanigheid tegenover de man in het algemeen en de echtgenoot in het bijzonder weerhield haar van com mentaar. Maar in werkelijkheid had ze een hekel aan lijfstraffen en vond ze niet meer passend in deze moderne tijd. Op haar manier liet ze haar ongenoegen over 's mans ingrijpen merkenze zei die avond geen woord meer. Pas een paar weken, nadat ze zekerheid had omtrent haar vierde zwangerschap, had ze voldoende moed om het haar man te vertellen. "En we hadden zo afgesproken, dat we nu een tijdje zouden wachten", voegde ze er verwijtend aan toe. Giep knikte begrijpend. Dit begon een probleem te worden. Zoals eens zijn pleegvader en oom regelmatig zitting had in de kerkeraad -was Giep. misschien ook door zijn succes als zakenman - want tegen zo iemand zagen de over het algemeen eenvoudige Schalenvelders op - was hij tussentijds in de kerkeraad gekozen, na het onverwacht over lijden van een ouderling. Hij was anderhalfjaar later alweer aftredend, maar je kon niet weigeren, hoewel zijn zaak hem weinig vrije tijd overliet. Dit was evenwel niet het ergste. Giep was serieus door zijn oom en tante opgevoed. Eigenlijk nog ouderwets degelijk. Zoals dat voor de oorlog overal te doen gebruikelijk was: twee keer op een zondag naar de kerk en twee keer een dienst van ruim anderhalf uur. De catechisatie, de jongelingsvereniging. Dat was allemaal iets van zelfsprekends en zo had Giep hét ook altijd beschouwd. Evenwel....de oorlogsjaren hadden bovendien nieuwe inzichten doen geboren worden, ook in het kerkelijk leven. De jongeren begonnen te mopperen. Éénmaal op een zondag was in hun ogen voldoende en een jeevee - jongelingsvereniging, noemden ze het spottenderwijs - was eveneens uit de tijd. Hier en daar gingen stemmen op om jongens - en meisjesverenigingen samen te voegen. Gewoon één jeugdvereniging. Dat "schapen en bokken gescheiden houden" was toch zeker helemaal ouderwets! Waar vind je tegenwoordig nog kerken, waar de vrouwen in het schip op stoelen zitten en de mannen aan de kanten in banken? In de oude. Hervormde kerk van Hoogerbroek was dat nog het geval, hoewel al heel dikwijls mannen bij hun vrouwen op stoelen gingen zitten. Maar hier, in de nieuwe kerk van Schalenkamp. pas een paar jaar geleden geopend, waren enkel banken, waar iedereen naast elkaar zat. En de namiddagdienst was tegenwoordig maar half bezet; tal van gemeenteleden gingen zondagsmiddags, als het mooi weer was, liever een eindje rijden. Giep was in dit opzicht nog conservatief. Hij ging steevast zondags twee keer naar de kerk. aanvankelijk met zijn vrouw. Later, toen er kinderen geboren werden, bleef Hielkje wel eens vaker 's middags thuis en de enkele keer. als het meisje haar vrije zondag had. paste Giep 's middags op de kinderen, zodat Hielkje naar de kerk kon gaan. Dit was waarschijnlijk wel de oorzaak, waarom het oog op Gerrit Geugies was gevallen:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5