y£\-UU (D Wethouder Moerland Ridder in de Orde van Oranje Nassau BOUMAN POTTER Geweldige ervaring van Thoolse groep op Soestdijk Koninklijk zilver voor zuster Slager De Schelde OPENBARE VERGADERING WD EUROPESE LIBERAAL-DEMOCRATEN LIBERAAL:X/GEWOON JEZELF KUNNEN ZIJN Contrast Donderdag 3 mei 1979 35e Jaargang no. 25 'aan tegels eisen stelt gaat naar De Schelde Jrs - tó> - v* - -. v. v.t:» Schilderij afgemaakt 'Ik heb....prachtig leven 25 jaar wethouder Loco-burgemeester Vele contacten Prachtige indrukken op Koninginnedag in het hol van de leeuw Spint u meer? Kleine dingen. Lammetje DEZE WEEK Vanavond bloed geven in Haestinge Poortvliet wachtte al lang op huldiging Western Store Tuinoveralls Blouses v.a. 29.90 Tel. 01670-5045 BLAUWSTRAAT 62 STEENBERGEN Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden 0p 9 mei a.s. spreekt Cornells Berkhouwer, vice-voorzitter Europ. parlement om 20.00 uur in "De Vossenkuil" te Oud-Vossemeer. Aan de vooravond van weer een vierde mei moet worden vastgesteld, dat er ook na 35 jaar in slechts die ene week enor me contrasten ons bereiken. Vooral een gevolg van de mogelijkheden via de huidige communicatiemedia. In een zelfde korte periode wordt een vrijheid blijheid van het Nederlandse volk ge toond rondom een zeventigjarige vorstin en een afschuwwekkend tafereel uit een oorlogsgebeuren. Voor het eerste is er nog wel een verklaring te vinden, maar wie kan dat na een zo lange periode nog verklaren wat dat afschrikwekkende be treft. Tegenover jongeren moet dat laat ste waarheidsgetrouw als een tekortko ming worden verklaard. De oorlogsge neratie was de ellende onmiddellijk na de bevrijding zo zat, dat ze er overheen wandelde. Vooral wegcijferde door de eigen tekortkomingen. Toen eenmaal de tijdens de bezetting ongeloofwaardige feiten juist bleken te zijn, voelde men zich zo tekortgeschoten, dat al dat nare maar spoedig moest worden vergeten. Vele jaren later wordt men dan toch nog eens met de neus op de feiten gedrukt. Niet doör geromantiseerde beelden, maar juist via de realiteit. De oudere generatie zal moeten toegeven, tekort te zijn geschoten in geloofwaardigheid. Daarom ook kan men het jongeren niet meer verkopen, dat het wel zal loslopen met die beperkte onderdrukking of dat ver weg lijkend milieugevaar. In dat op zicht heeft die jeugd gelijk. De oudere generatie onderkende het mens-beest niet. Inmiddels is dat veel erger geble ken te zijn dan het beest-mens. Wel kon 30 april 1979 duidelijk worden - misschien juist door dat visuele contrast in dezelfde week - wat een voorrecht het is om zo Koninginnedag te kunnen vie ren. De jongeren mogen het ons vergeven, dat we in deze eerste mei-week met ge dachten toch weer terug (moeten) gaan naar de jaren '40-'45. De angst voor razzia's, ook al was men geen jood, de dreunende laarzen in de stilte van de nacht, de niet de peilen beklemmende druk die moeders en vrouwen hadden te torsen wier mannen en/of zonen hetzij nog in het verzet, hetzij al in concentra tiekampen vertoefden, heeft zo'n stem pel gedrukt, dat de jongeren het wel moeten vergeven dat de gedachten van ouderen daar nog altijd op bepaalde momenten naar teruggaan. Er waren er immers zoveel, die met hun offer de vrijheid van Koninginnedag 1979 ver zegelden. Vergeef daarom maar, dat we hen her- en gedenken op 4 mei. Niet om aan heldenverering te doen, maar vooral om de klemtoon te leggen op de vrijheid die nog altijd openbaar wordt. Vrijheid van meningsuiting met respect voor elkaar is immers een eerste voor waarde voor een leefbare wereld, een wereld waar "de rechten van de mens" worden geëerbiedigd. Daarom en daar voor staan wij op 4 mei even stil en her denken en overdenken, waarbij wij voor dit laatste de medewerking van al len vragen die kunnen en willen besef fen, wat uit het volgende valt te conclu deren: Gelukkig is het land dat God de Heer regeert waar men in vrijheid leeft de 'mensenrechten' eert en waar men heeft gesteld dat dit voor ieder geldt opdat er nergens ooit meer iemand wordt gekweld Gelukkig is de mens die zelf de vrijheid heeft die nergens wordt geknot doch kalm z'n oordeel geeft Beseft men dat dit goed zorgvuldig dient behoed en dat dit voor elk land voor ieder gelden moet. Rampzalig is de man die niet in vrijheid woont doch voor loslippigheid met straffen wordt 'beloond' Wij moeten aan het werk het is ons nu gemeld totdat de laatste mens in vrijheid is gesteld. De Schelde heeft een pracht kollektie tegels (voor wand en vloer) en plavuizen, 'n Brede keuze uit 'n puike keur-kollektie... voor zeer vriendelijke prijzen, dat spreekt! Kom eens kijken in de smaakvolle showroom... u bent van harte welkom. bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie 1M Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per post 15,00, losse nummers 0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G Heijboer te-li- i ÉPv v s yv, X %- 'y?.V. tv:*.v:-k W:**- Als bekroning van zijn prachtige loop baan is wethouder C.J.Moerland be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij was diep onder de indruk, toen burgemeester E. Baerends hem vrijdagmorgen in het gemeentehuis te St. Maartensdijk de Koninklijke onder scheiding uitreikte. Mevr. Moerland, de kinderen, het voltallige gemeenteperso- neel, wethouders en raadsleden waren getuige van dit plechtige moment. Wethouder Moerland had tevoren in Poortvliet zelf nog een lintje uitgereikt aan zuster Slager. Hij wist van de prins geen kwaad toen hij samen met burge meester Baerends terugreed naar het gemeentehuis. Toen ze daar arriveer den. kwamen ook net mevr. Moerland en haar kinderen aan. De wethouder loopt al lang genoeg mee om te weten, hoe laat het toen was. In de achterhal van het nieuwe gedeelte van het ge meentehuis was een hele schare verza meld, waarbij ook de galerij op de 'tweede verdieping vol stond met be langstellenden onder wie wethouder L.J. Koopman. Burgemeester Baerends wees erop hoe in januari bij de viering van het zilveren jubileum van wethouder Moerland al een bijzonder boeiend en veelkleurig 'schilderij van de loopbaan van dhr. Moerland was gemaakt. Het was goed, maar niet af. Vandaag kunnen we de vernislaag op het schilderij aanbrengen met een koninklijke onderscheiding. Ik heb al heel wat lintjes uitgereikt, maar deze uitreiking geeft me wel het meeste genoegen, liet burgemeester Baerends weten. Wethouder Moerland was zeer ontroerd en huilde van blijdschap nu hij temid den van zoveel vertrouwde gezichten een hoge Koninklijke onderscheiding ten deel was gevallen. 'Ik heb een prachtig leven gehad en me dienstbaar kunnen maken voor Stave- nisse en na de herindeling voor de nieu we gemeente Tholen. Het is me nooit te zwaar geweest, want m'n werk is m'n lust en m'n leven. Ik dank God voor de kracht die hij al die jaren gegeven heeft. .Dank ook aan Hare Majesteit de Ko ningin en diegenen die mij voor deze onderscheiding voorgedragen hebben. Dank ook aan m'n collega's wethouder Koopman, wethouder Versluijs en oud wethouder Scherpenisse. Ook het per soneel hartelijk dank voor de samen werking', aldus Ridder Moerland. Zijn echtgenote had een prachtig bloemstuk en samen namen ze de feli citaties in ontvangst van kinderen, wet houders, raadsleden en ambtenaren. Een feestelijke toast op de gedecoreerde wethouder besloot de plechtigheid in het gemeentehuis. Wethouder Moerland werd reeds twee keer eerder in het zonnetje gezet wegens z'n vele verdiensten voor de gemeen schap. Ten eerste bij de installatie van burgemeester Baerends en vervolgens bij de viering van zijn 25-jarig wethou derschap in januari. Hij kreeg toen de erering van de gemeente Tholen met talrijke andere cadeaus waaronder een veertiendaagse vakantie voor hem en zijn vrouw. Afgelopen zaterdag is die vakantie belofte in vervulling gegaan. Op 8 januari 1954 werd dhr. Moerland als raadslid van de gemeente Stavenisse beëdigd en in diezelfde vergadering tot wethouder gekozen. Vanaf die datum vervult hij onafgebroken het eerste wet houderschap. Tot l juli 1971 van de ge meente Stavenisse en vanaf de gemeen telijke herindeling van de gemeente Tholen. Dhr. Moerland heeft zich intensief be ziggehouden met het herstel van het tij dens de stormvloed van 1 februari 1953 zo zwaar getroffen Stavenisse. Hij nam vanaf de pensionering van de toenmali ge burgemeester van Stavenisse dhr. Sluijmers, op 1 april 1968 tot de ge meentelijke herindeling op 1 juli 1971 het burgemeesterschap van Stavenisse waar. Van 16 mei 1978 (vertrek van burge meester J.E. van Boeijen naar Harder wijk) tot I december 1978 vervulde dhr. Moerland opnieuw het burgemeester schap, maar nu van de gemeente Tho len. Dhr. Moerland, lid van de Partij van de Arbeid, maakte zich behalve als ge meentebestuurder ook verdienstelijk in Als er vroeger iemand vijftig jaar ge trouwd was of een jubileum vierde, dan bracht de fanfare een serenade voor de woning van de gelukkige. Op Koningin nedagen werd daardoor het huis van de burgemeester gekozen. In 1979 is dat al lemaal uit onze dorpen verdwenen - sommige hebben niet eens een muziek vereniging meer - en dat vindt menigeen wel jammer. Zo ook Euterpe, dat in ja nuari bij het zilveren wethouders jubi leum van dhr. C.J. Moerland geen acte de presence kon geven, maar vrijdag avond dat verzuim goed maakte. De wethouder van financiën, die de muziek verenigingen elk jaar goed bedenkt met subsidies, werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau en dat ws* een serenade waarde. Voor z'n woning in de Kerk straat te Stavenisse nam wethouder Moerland met zijn vrouw en kinderen de hulde van Euterpe in ontvangst. Voor zitter M. van Damme feliciteerde dhr. Moerland en bood hem namens de bond van muziekgezelschappen op Tholen een enveloppe met inhoud aan. Buterpe trot seerde de kou nog voor een korte rond gang in Stavenisse. verschillende verenigingen en op andere terreinen. Dat begon plaatselijk bij de landarbeidersbond, de ijsclub, het Groene Kruis en de v.d. Lek de Clercq kleuterschool, waarvan hij nu nog voor zitter is. Dat groeide later uit tot eilan- delijke en gewestelijke functies en op den duur moest dhr. Moerland helemaal stoppen met zijn werk als hoofduitvoer der bij de Ned. Heidemij. Omdat hij fulltime bestuurder geworden was: Voorzitter van het Groene Kruis Tho- len/St.Philipsland, voorzitter van de Stichting Beter Wonen met meer dan 1800 woningen, gezworene van het Wa terschap Tholen, bestuurslid van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land, dagelijks bestuurslid van de So ciale werkplaats de Betho en dagelijks bestuurslid van de vleeskeuringsdienst Kring Zeeland benoorden de Wester- schelde. Molenstraat - Poortvliet De 26 man tellende Thoolse afvaardiging naar paleis Soestdijk heeft maandag een onvergetelijke Koninginnedag beleefd. Men vertrok vanaf de Markt in St. Maartensdijk in mineurstemming gezien regen en wind, maar naarmate de bus Soestdijk naderde, werd het droog en klaarde het op. Aan het eind van de dag kon men alleen maar positieve reacties horen zoals 'geweldige ervaring', 'reuze verlopen' en 'buitengewoon'. De zeven leerlingen van de twee Smer- diekse lagere scholen en de andere Thoolse feestgangers moesten maan dagochtend al vroeg uit de veren om paleis Soestdijk omstreeks half tien te bereiken. Er ging ook een lammetje mee en een paard van dhr. A.L.C. Brooi- jmans, dat voor een oude boerenwagen werd gespannen. Honderden mensen stonden reeds voor het paleis te wach ten, terwijl op de gazons kinderen in gympakjes de kou trotseerden om een paar uur later aan het défilé te kunnen meedoen. De Thoolse groep zag zo met eigen ogen het hele 'oranjecircus', want er komt heel wat kijken om een Konin ginnedag voor paleis Soestdijk op rol letjes te laten lopen. Zeker nu er met de zeventigste verjaardag van Koningin Juliana tal van extra activiteiten waren zoals het vestingspel van zes West-Bra bantse gemeenten en Tholen omdat Koningin Juliana ook vrouwe van St. Maartensdijk is. De rechtstreekse T.V. beelden lieten o.a. ook enkele Thoolse deelnemers aan het spel goed zien, zoals regisseur H.M. Boxce en gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx, die de koningin begeleidde en in dichtvorm een toelichting bij de ver schillende onderdelen zou voorzien. Die goede voornemens werden wat in de war gestuurd omdat de Koningin zelf zoveel vragen stelde. Ze had meer aandacht voor de onderwerpen die werden uitge beeld en de tijd die aan de voorberei dingen was besteed, dan voor de histo rische achtergronden. De Thoolse groep beeldde het innen van tienden (belas tingen) uit, waarbij haver, erwten, en vlas werd gemeten. De kinderen knik kerden. Bij mevr. J. Versluijs-van Dalen aangekomen (Zij zat achter het spinne wiel) vroeg dc Koningin: 'Spint u wel meer mevrouw?'. 'Nee majesteit, dat heb ik ter gelegenheid van uw zeventigste verjaardag geleerd', was het antwoord van mevr. Versluijs. Hoewel de Thoolse groep in de luwte van het paleis zat, had men het op deze kille Koninginnedag toch koud, maar de feestvreugde vergoedde veel. Bovendien kreeg men het wel warm toen de Ko ninklijke familie bij de vesting arriveer de, want toen was het een enorm ge drang. De 186 deelnemers aan het ves tingspel hadden een beperkte ruimte, maar toen de Koningin kwam. werd men bijna onder de voet gelopen door tientallen fotografen en andere persver tegenwoordigers. Daardoor werden ver schillende voorwerpen aan het zicht onttrokken, terwijl de Koningin juist de kleine dingen graag wilde zien. Ze stelde zich op de hoogte van alle facetten en de Thoolse groep mocht zich in een bui tengewone belangstelling van de hele Koninklijke familie verheugen. Men had het voorrecht na de poort van de vesting (waarbij poorters uit Willem stad stonden) het eerste object te zijn dat de Koningin aandeed. Dat leverde ook wat ruimere T.V. beelden op dan de la tere onderdelen, toen de Koningin in tijdnood kwam. Na Hare Majesteit kwamen de andere leden van de Ko ninklijke familie, die de verschillende onderdelen wat rustiger konden bekij ken. Zo sprak Prinses Margriet met de Thoolse groep, terwijl Prinses Christina met haar echtgenoot Jorge Guillermo en zoon Bernardo met het lammetje speel den dat de Thoolse afvaardiging had meegebracht. Nadat de Koningin alle onderdelen in de paleistuin had beke ken, maakte ze een rijtoer buiten de hekken in een Axelse boerenwagen, waarbij Ko Brooijmans de paarden leidde. Zo kónden ook de vele honder den die al uren gewacht hadden, nog een glimp van de jarige vorstin ontvangen. Voor de Thoolse groep was het feest half drie voorbij. Alle deelnemers bewaren mooie herinneringen aan deze bijzon dere Koninginnedag. Vri jheid en knechting als contrast 0 Een bijzondere Koninginnedag 0 Boeiende belevenis van Tholena- ren in Soestdijk 0 Voor Thoolse burgeres en burger plus 3 oud-inwoners Koninklijke onderscheiding 0 Op 30 april flonkerde ook Fli- plands Concordia in het nieuw 0 Thoolse campings kwamen onder de loep 0 Gemeentebestuur wil sanering en slechts beperkte uitbreiding 0 Bij de Thoolse vissers is de boot aan 0 Thools alternatief voor Philips- dam-aansluitingen 0 Toelatings-eis' Welzijnscommis- sie 0 Regio CNV tegen verdere recrea tieve ontwikkeling 0 Sportieve recreatie 0 Een zee van plaatselijk nieuws na Koninginnedag 0 Vanonder paraplu werden WHS supporters geboeid 0 DE VRIJHEID IS EEN GOED DAT HET GENIETEN VAN ALLE ANDERE GOEDEREN MOGELIJK MAAKT Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Geef vanavond bloed in Haestinge te St. Maartensdijk: het kan een leven redden. Het Rode Kruis rekent op u van 18.30 tot 21.00 uur. Kobalt - rood - geel zwart - paars. in alle kleuren Advertentie IM Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 Te!. 01670 - Steenbergen - 33 85 Adri C Broekhuiseen begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM L Word lid van dc WD Bel 070-614121. of schrijf naar Antwoordnummer 1877.2500 WB Den Haag Als er ooit iemand verrast is, dan is dat zuster Slager wel. Vrijdagmorgen werd het Groene Kruisgebouw in Poortvliet als het ware 'bestormd' door burgemeester E. Baerends, voorzitter C.J. Moerland, secretaris C. Meertens, familieleden en kennis sen en niet te vergeten Marie de Jonge van Tolrust met kopjes, schoteltjes, koffie en gebakjes. Zr. Slager was de avond tevoren opgebeld door dhr. Meertens dat hij rond tien uur met papieren langs zou komen, maar ze werd in de luren gelegd, zoals ze zelf de afgelopen dertig jaar tientallen Poortvlietse zuigelingen een luier om deed. Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van Koningin Juliana viel zuster Slager een Koninklijke onderscheiding ten deel: de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Bij haar afscheid (tot I februari 1978 werkte zuster Slager in Poortvliet) had het bestuur van het Groene Kruis ge probeerd haar met de inwoners te hul digen. maar dat wees ze pertinent af. Zuster Slager wil niets weten van recep ties en andere tierelantijnen en zeker niet van een collecte in het dorp om voor haar een afscheidscadeau te kopen. 'Paarden die de haver verdienen, krijgen het dikwijls niet' vindt zuster Slager en daarom vond ze het afscheid in interne kring met bestuur en collega's al meer dan voldoende. Daarom wist het Groe ne Kruis wel, dat men een soort verras- Advertentie IM sende 'overval' moest plegen om zuster Advertentie IM De voorzitter van het Groene Kruis, wethouder C.J. Moerland, speldde vrij dagmorgen in Poortvliet de zilveren me daille in de,Orde van Oranje Nassau op bij zuster P.E. Slager, die haar woon plaats dertig jaar diende als wijkver pleegster. Een uur later viel dhr. Moer land dezelfde verrassing ten deel toen burgemeester E. Baerends hem de ver sierselen opspeldde bij het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Slager de hulde te brengen die het bes tuur haar 7.0 graag wilde geven. 'Ik wist het niet. anders had ik misschien het lintje ook afgeketst, maar ik ben er toch vereerd mee', liet zuster Slager ons weten, nadat ze al lang en breed beko men was van de schrik. Want geschrok ken was ze wel, toen daar plotseling burgemeester Baerends en voorzitter Moerland binnenkwam. Zuster Slager voelde zich wat 'genomen', want ze had Vervolg op pag. 13 4-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1