"S7 BROEKill Gemeente Tholen kan veel meer doen aan energiebesparing Een zeventigjarige koningin LIBERAAL: Commissaris opent 1 juni gemeentehuis CkristianD ior modepruiken «4ffl -HST Donderdag 26 april 1979 35e Jaargang no. 24 Bejaardenwerk Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden Van Damme: bloedheet in overheidsgebouwen T.L. en zwembaden E. VAN TUYN TANDARTS Veel activiteiten op Koninginnedag Oud papier Mercedes 200 D DEZE WEEK Snel hoog modieus zijn met Christian Dior modepruik! Als uw haar niet "wil". Als u er toch goed verzorgd wilt uitzien, tovert uw tweede kapsel u in enkele minuutjes tot de modieuze vrouw die u zijn wilt 'n Echt Dior pruikje draagt heerlijk licht en door het bijzondere "open" montuur kan uw hoofdhuid vrij ademen. En geen mens ziet het! Komt u Christian Dior pruiken-specialist Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12.00 per halfjaar, per post 1 5,00, losse nummers 0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierink|es t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G Hei|boer Met een nogal belangrijk boven het landelijk gemiddelde liggend percenta ge ouderen, waren er al enkele jaren te rug wat toenemende problemen ten aanzien van deze categorie in onze sa menleving. Het is niet nodig dat over dreven voor te stellen, maar slechts te signaleren. Er is in aie tijd ook wat aan gedaan. Daarvan getuigt een ruim per centage bejaardenwoningen, daarvan zijn een drietal bejaardentehuizen met een verpleegafdeling het bewijs, daarom zijn ook sociëteiten ontstaan, wellfare- werk. reisjes en bijeenkomsten de ook niet geringe hulpverlening via het wel- zijnsorgaan en nog zo wel het een en ander, waarvan dan de buitenwereld niet zoveel merkt. Een goede zaak. Niet om extra meelijwekkend te doen tegen over bejaarden. Dat doen we ook niet tegenover kinderen, maar beiden heb ben wel wat speciale aandacht, zo geen extra zorg nodig. Dat gebeurt graag en grif. Voor de jeugd omdat we ze graag gezond zien opgroeien, voor de ouderen omdat het onze medeburgers blijven en we evenals hen na een werkzaam leven op de erkenning hopen, die hen nu ten deel valt. Het is een goede zaak in een overigens gehaaste en materialistische tijd. Er wordt temidden van dat goede en lief devolle werk soms ook wel eens dat menselijke gemist, wat er vroeger via spontane burenhulp wel bij was. Maar niemand zal het nu meer alleen daarvan willen laten afhangen. Het zou ook niet kunnen, minder wegens liefdeloosheid, dan wel omdat de samenleving en de omstandigheden dat schier onmogelijk maken. Het is tegenwoordig niet meer alleen de man. maar veelal ook de vrouw die buitenshuis werkt. De gehele dag van huis. Kortom, iedereen weet dat het anders is dan toen. Temidden echter van dat vele goede, zijn er ook nog wel leemten. Zoals vroeger vaak veel stille armoe werd geleden, zo wordt nu ook nog niet zo weinig eenzaamheid ervaren. Er zijn altijd wel die het gezel schap niet (willen) zoeken, er zijn er toch ook nog die daartoe moeilijk de kans krijgen Al enkele jaren geleden waren er ge dachten om via een coördinatie (een sa menwerkingsvorm) in die gehele be- jaardenproblematiek en goede werk soorten nog wat te kunnen verbeteren. Iedereen weet ook wel. dat - om maar een eenvoudig voorbeeld te noemen - het organiseren van een bejaardenmid dag of reisje veelal op slechts een paar schouders rust. Een eerste poging om te komen tot gecoördineerd bejaarden- werk mislukte. Het zou gebeuren in een samenwerking tussen Tholen en St. Philipsland. maar de meningen over de opzet waren te verdeeld, zodat het na een eerste gedachtenwisseling al vrijwel bekeken was. In St. Philipsland werd op bescheiden, maar toch ook wel doel treffende wijze afzonderlijk aan dit pro bleem gewerkt^ maar het Thoolse gebied is wat omvangrijker om dat op een soortgelijke basis te kunnen realiseren. Toen kwam er een tweede poging via het welzijnsorgaan. Een werkgroep legde na niet zo weinig voorbereidend werk een eindrapport op tafel. Tenslotte ging het om de financiële mogelijkheden. De een paar jaar geleden al aangekondigde be zuinigingen belemmerden toen al een directe praktische toepassing van wat theoretisch als behoefte was gesigna leerd. Ook al was er van gemeentelijke zijde al de bereidheid tot subsidieverle ning. Maar ook het ministerie was erbij nodig. Deze week kreeg dan de derde poging gestalte via een beslissing van de ge meenteraad van Tholen. Hoewel het enerzijds betreurd moet worden dat er weer een aparte stichting voor nodig is en het gecoördineerd bejaardenwerk niet kan worden ondergebracht bij de stichting waar het in feite thuishoort (welzijnsorgaan), staat vast dat er via de gemeentelijke schouders eerder moge lijkheden zijn dan in de particuliere sector. Alle fracties in de raad toonden zich voorstander van de opzet en steunen ook de eerste financiële vraag. Het waren ook vrijwel alle partijen die maanden tot een voorzichtige aanpak. Dat is inder daad nodig. Met name als het gaat om je voet te zetten tussen - al is het in werke lijkheid een handreiking - het vrijwilli gerswerk, dat al jaren vruchten bracht. De waarschuwing dus om geen brokken te maken in wat goed loopt en niet met allerlei nieuwigheden te komen aandra gen waaraan geen behoefte is. De frac ties ontmoetten eên wethouder met niet alleen hart, maar ook volop begrip voor de zaak. Hij onderstreepte de gewenste voorzichtigheid, hij hoopte eveneens, dat met name de bejaarden zich in dit opzicht zelf zouden laten horen. Van onze kant is er hoop en verwachting op een toch wel vruchtbare mogelijk heid. Daarom zouden we - de zaak is nog in voorbereiding, er moet nog een werkgroep gecoördineerd bejaarden werk worden benoemd - vast bij voor baat al degenen die nu in de vrijwilli gerssector hun zegenrijk werk doen, iedereen die nu al een taak heeft op het terrein van hulpverlening en ontspan ning voor de ouderen en niet in het minst de bejaarden zelf willen vragen, die gemeentelijke initiatieven met wel willendheid tegemoet te zien. Het gaat geen opgelegde zaak worden, maar een hopelijk onderling samenwerkingsver band om het leven van de oudere burger - op welke wijze dan ook nog meer te kunnen veraangenamen. Het is waard daarvoor met z'n allen inspanning te getroosten en open bereidheid te tonen. Iedere tijd is een uitdaging en onze tijd in het bijzonder". Deze woorden van koningin Juliana typeren de wijze waarop zij meer dan 30 jaar gestalte en inhoud gaf aan het koningschap. Bijna 40 jaar is Juliana, Louise, Emma, Marie, Wilhelmina, als zij op 4 september 1948 de taak van haar moeder overneemt. De eerste bladzijde in het levensboek van onze koningin wordt op vrijdag 30 april 1909 geschreven. Dus is het nu maandag weer koninginnedag. Dan wordt Hare Majesteit 70 jaar en is het in den v lande, dus ook in onze regio oranjefeest. Met voor een nog vitale koningin de beste wensen voor nog vele gezonde dagen. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C. Broekhuiseen begrip voor kwaliteit en service "/uIvertcntièlM Verschillende raadsleden hebben er maandagavond voor gepleit, dat b en vv van Tholen meer moeten doen aan ener giebesparing. De thermostaat moet lager vond VVD-fractievoorzitter M. van Damme: "Ik kom te vaak in openbare gebouwen waar het 's morgens bloedheet is. Laat gemeentewerken dat eens regel matig controleren". Burgemeester E.Baerends liet weten, dat wanneer hij de thermostaat zou bedienen, iedereen zou rillen van de kou. Van Damme vond dat b en w een voor beeld moesten geven opdat er nog meer te bezuinigen is dan de 5% die de rege ring wil. 'Er kan zuiniger gedaan worden met gas en elektriciteit, want het is nu behoorlijk warm in openbare gebou wen. Temeer nu er problemen zijn met kernenergie, moeten we besparen, dan zijn de kerncentrales mogelijk niet no dig'. zei de .VVD-fractieleider. die een energienota van b en w wilde. De burgemeester voelde daar niet veel voor. Hij was wel geïnteresseerd in energiebesparingsmogelijkheden, maar via de PZEM hadden b en w daar al informatie over. Dat onderwerp komt ook bijna maandelijks op de PZEM- vergadering ter sprake. Wethouder J. Versluijs vulde aan, dat in het onderwijs ook naar energiebespa ring wordt gekeken. Besloten is om 'proefgewijs enkele schoolprojecten te bekijken in sasamenwerking met een gespecialiseerd bedrijf. PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen onderstreepte de woorden van collega van Damme en wees erop. dat er al her haalde keren op energie-besparing aan gedrongen is. Zelf opperde hij de mo gelijkheid om de oude T.L. buizen in alle gemeentelijke gebouwen te verwis selen voor nieuwe, die een energiebe sparing van tien procent opleveren. Per duizend T.L. buizen levert dat, inclusief de investering, een besparing op van 12.000 gulden per jaar. SGP-raadslid C.A. Rijnberg wees op de mogelijkheden om verwarmde open lucht zwembaden met plastic af te dek- zal op maandag 30 april, Konin ginnedag, in zijn praktijk Hoog straat 15 Tholen aanwezig zijn van 's avonds 19-20 uur voor het verhelpen van acute pijnklachten. Maandagavond 30 april is er ter gele genheid van de zeventigste verjaardag van Koningin Juliana in alle plaatsen op Tholen en St.Philipsland een feestpro gramma. De kinderen van de lagere- en kleuter scholen komen volop aan hun trekken met spelletjes, terwijl ook de muziek vereniging weer een drukke dag hebben. In Tholen en St.Annaland is er een rommelmarkt, in St.Philipsland een kleiduivenschietwedstrijd, in Scherpc- nisse 's middags een wielerronde, in St.Maartensdijk een bazar in St. Maar- tenshof en een oriëntatierit in Tholen. St. Annaland en St.Philipsland. In Oud-Vossemeer is een hardrock concert en in Poortvliet is er 's avonds een lam pion-optocht. De gemeente Tholen heeft 3.20 per kind beschikbaar ge steld voor een tractatie, terwijl de leer lingen ook een boekje krijgen met foto's en tekst over het leven van Konihgin Juliana. Meer bijzonderheden over de Konin ginnedagprogramma's onder het plaat selijk nieuws. Met veel enthousiasme hebben honderden jongens en meisjes van verschillende lagere scholen op Tholen meegedaan aan de tweede Rode Kruisloop, die zaterdagmiddag onder goede weersomstandigheden werd gehouden. Voor de kijkers was het overigens nog fris, maar die konden zich opwarmen aan de gezellige drukte op de Markt. Voor scholen en verenigingen hadden de organisatoren een groepsprijs ingesteld. Winnaar werd die groep, die procentsgewijs naar het totaal aantal leerlingen of leden, de meeste lopers afvaardigde. De C.N.S. de Regenboog uit I holen won de wisselplaquette, beschikbaar gesteld door de Eendrachtbode, en Cor Prince was maar wat trots dat hij de trofee kreeg van burgemeester E. Baerends. Hettie Gaakeer heeft de prijs die de C.N.S. definitief mag houden, als bewijs van de deelname van 131 leerlingen van de Regenboog aan de tweede Rode Kruisloop Tholen Voor verslag zie pagina 7. ken, wat een kwart aan energiebespa ring oplevert. Met name tijdens het op warmen is dat belangrijk. Wethouder C.J.Moerland was ervan op de hoogte, maar voor dit seizoen is het te laat omdat de zwembaden zaterdag geopend wor den. Voor volgend jaar wilde hij het wel bekijken. Ook op paier wilde van Damme bespa ren. De gemeentelijke stukken zijn maar op 1 kant gedrukt en soms staat op een papier alleen maar de ondertekening van b en w. Hij was een voorstander van gebruik van kringlooppapier door de gemeente. Wethouder Moerland ant woordde, dat er voor intern gebruik op de gemeentesecretarie reeds kringloop papier gebruikt wordt. Van Damme vroeg verder nog naar de subsidie voor het oud papier. Hij wees erop, dat de raad die subsidieregeling in het leven riep om de verenigingen te steunen en niet om de handelaren te subsidiëren, 't Is zo gemakkelijk om te zeggen, de gemeente subsidiëert toch. Het VVD-raadslid vond daarom dat b en w die zaak maar eens moesten on derzoeken, want misschien is subsidië ring wel niet meer nodig Wethouder Moerland was er ook van op de hoogte, dat de prijs van oud papier stijgende is. B en w hadden reeds maatregelen geno men om hier beter op te letten. Mo menteel wordt er P/2 tot 2 cent door de gemeente per kg. oud papier gesubsi dieerd aan de verenigingen omdat ze er zelf maar I tot P/2 cent voor krijgen. Te koop aangeboden: Bouwjaar 1975 Prijs n.o.t.k. Te bevragen: C. J. Hameeteman, .Mossellaan 3, Tholen, tel. 01660- 2918. Advertentie IM Bejaardenwerk 0 Koningin Juliana wordt 70 jaar 0 Commissie Welzijnswerk strui kelde in Thoolse Raad 0 Open bejaardenwerk wordt wel aangepakt 0 Rode Kruisvlag St.Philipsland wapperde weer hoog 0 Energiebesparing kan in elk geval van de overheid Uitgaan 0 Koninginnedagprogramma's bij de vleet 0 Rode Kruisloop kreeg grote deel name en daarmee colonne-mate riaal 0 D.P.O. zit te komen 0 Auto's rond het gemeentehuis in- plaats van huizen 0 Commissaris verricht officiële opening riante uitbreiding 0 Maandag Thoolse afvaardiging op Soestdijk 0 Tholen niet te spreken over Fli- plandse woorden over gemeente werken 0 Hoe een Smerdiekenaar zich in zette voor herbouw verbrande schuur 0 Afgang WHS in Arnemuiden 0 ledereen een gezellige Koningin nedag gewenst 0 Geruster zit men onder daken van riet gebouwd als op een hoge troon I) Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's De commissaris der koningin in Zee land, dr. C. Boertien, zal vrijdag I juni de uitbreiding van het gemeentehuis in St. Maartensdijk openen. De bedoeling van b. en w. is om de be volking bij deze gebeurtenis te betrek ken. Hierover zal het college nog overleg voeren met de fractievoorzitters. Zaterdag 2juni is er 'open huis' waarbij de gemeente bussen wil laten rijden naar de andere dorpen. Verder hebben b. en w. plannen voor een speciale uitgave van Tholenderwijs, die los zal worden verspreid. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1