Stroef lopend bouw-en woningtoezicht in Sint-Philipsland. Amsterdamse Politiekapel in 'Haestinge' Tholen had in 1977 drie ton over. Vergoedingen Thoolse scholen KAA BEE Besteed 'ns twee uurtjes aan uw medemens! Donderdag 19 april 1979 9 Verbetering of andere maatregelen nemen Er zijn tijdelijke problemen. Zeg het dan direct. Was vriendelijkheid...franje? Oplossing of wankele zaak? L Geen schoppartij. Alleen voor muziekvereniging oud-papier subsidie. Geen aanmaningen sturen. Koninginne-lepeltje. Reservering voor openbare werken, sportvoorzieningen, dorpshuizen. Extra afschrijvingen Onroerend goedbelasting. Opheffing De Merel De Toetssteen VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD STEMMEN VAN LEZERS GEZOND LEVEN MAAR HOE? CMODEBRILLEN A EENDRACHTBODE Burgemeester G. van den Berg vroeg zich vorige week woensdagavond af, hoe ze elkaar zo (eensgezind-red) hebben kunnen vinden. Er was namelijk een schriftelijk ingediende vraag, die was ondertekend door alle drie de fractievoorzitters, respectie velijk L. den Engelsman (SGP), C. den Braber (PVAB) en J. de Jager (CDA). Men had elkaar weten te vinden onder de noemer van een zeer stroef lopende bouw-en woningtoezicht, waarmee de dienst gemeentelijke ontwikkeling Tholen is belast. De drie fracties meenden, dat de voor deze dienst op de begroting voorkomende post van 113.000,— nu toch ook geen peuleschil is. Wat is de oorzaak en wat kan er aan worden verbeterd?' zo werd uit die schriftelijke vraag vervolgens duidelijk gemaakt. In genoemde schriftelijke vraag werd verwezen naar de commissie van onder zoek voor de begroting 1979. Die com missie vond de bijdrage voor de toen nog zo genoemde dienst gemeentewer ken Tholen, wat inmiddels veranderde in dienst gemeentelijke ontwikkeling, hoog. De commissie verzocht aan b en w eens te willen nagaan of er geen andere mogelijkheden waren. Nu daarop het antwoord tot dusver uitbleef, kwamen de fracties met een schriftelijke vraag. 'De laatste tijd bereiken ons steeds klachten dat alles rond bouw-en wo ningtoezicht zeer stroef verloopt', staat er dan in de brief aan het college. 'Als dat zo is, zo vervolgen de drie fractie voorzitters, 'en we hebben geen reden om aan te nemen, dat het niet waar is, om maar een punt te noemen, de heer den Braber heeft maanden geleden ge vraagd eens te bezien of het mogelijk zou zijn de weg onder de Zuiddijk vanaf de Wilhelminastraat tot aan de haven te verbreden. Daarover hebben we nooit iets gehoord. Zo zijn er tal van voor beelden te noemen. Wij vragen ons nu wel af wat daarvan de reden is. Komt het door personeelstekort? Of kan er voor 113.000,- niet zoveel gebeuren" aldus de vragenstellers. Raadsvoorzitter G. van den Berg gaf een uitvoerig antwoord op de door de drie fracties gestelde vragen, maar kon toch niet meteen de oplossing aan de hand doen. Het was hem bekend, dat de raad de kosten voor bouw- en woningtoezicht nogal wat klachten waren over uitblij vende vergunningen. Als men er even wel niet exact de reden van weet, kan men daarop moeilijk inhaken. Wel er kende de raadsvoorzitter, dat raadslid den Braber al in oktober vorig jaar een vraag had gesteld over Zuiddijicverbre- ding en er dan pas enkele maanden later bericht kwam van de dienst gemeente lijke ontwikkeling Tholen, dat men er op korte termijn zelf geen tijd voor had om dat uit te werken, zoiets kan men dan beter direct maar meedelen. De burge meester wees er op, hoe door de verhui zing van de gemeentelijke Thoolse zetel, evenals door de omzetting van de diehst gemeentewerken in gemeentelijke ont wikkeling met een tegelijkertijd admi nistratieve integratie vertragingen zijn ontstaan. Daardoor is ook een gesprek dat b en w van Sint Philipsland met de directie gemeentelijke ontwikkeling over de problematiek zouden hebben uitgesteld. Dan kwam daar nog bij een winter met vertragingen, zieke ambte naren en vertraagde voorziening in va- katures. Dezelfde woensdagmorgen als van de raadsvergadering was er een ge sprek geweest met de heer L. Guyt, de directeur gemeentelijke ontwikkeling. Hij was voor deze avond door familie omstandigheden verhinderd want eer der was hij wel altijd al van de partij op de Sint Philipslandse raadsvergaderin gen. Er zitten, zo vervolgde de raads voorzitter, dus inderdaad ook wel tijde lijke problemen aan vast. Als Sint-Phi- lipslandse raad is er al eerder gedacht over de mogelijkheid zelf iemand aan te stellen voor bouw-en woningtoezicht, maar ieder weet dat er nog meer komt kijken. De burgemeester bekritiseerde wel een handelwijze van.na maanden op een verzoek antwoorden, dat men geen tijd had, maar meende aan de andere kant dat er in overleg met de dienst ge meentelijke ontwikkeling T olen wel naar een betere vorm van samenwer king, dus naar een oplossing van de problemen kon worden gestreefd. Daarover zijn echter thans nog weinig mededelingen te doen. Het zit nog in de overlegsfeer. Ons streven is tot een be tere dienstverlening te komen en als college willen we in dat opzicht toch binnenkort een voorstel aan de raad doen, dan wel een uiteenzetting geven van de mogelijkheden. SGP woordvoerder bleef toch wel in zoverre bezwaren overhouden, dat er door de dienst gemeentelijke ontwikke ling niet meteen op de vraag van raads lid Den Braber is gereageerd. Een klant maandenlang aan een lijntje houden, vond de SGP woordvoerder geen stijl. Hij informeerde of het college moge lijkheden ziet uit de problematiek te komen. De voorzitter wees er op, hoe een bouw-en woningtoezicht een van hoger hand bestaande instelling is, waarbij de gemeente verplichtingen heeft. De heer Den Engelsman vervolg de dat de Zuiddijk niet de enige klacht was van zijn collega Den Braber, maar die had ook geattendeerd op waterover last in de Mosselkreekstraat. De SGP woordvoerder herinnerde er voorts aan, hoe al een jaar of 7 geleden de wethou ders Rijstenbil en Walpot in Middelburg hadden gepoogd om tot een eigen bouw-en woningtoezichtdienst te konen, maar dat was afgewezen. De heer A.A. Rijstenbil (PVAB) vroeg zich af of de klachten van de laatste we ken of maanden of nog van recenter datum zijn. Anders kon hij niet zo goed rijmen, dat toch ook nog maar enkele maanden geleden wethouder L. Walpot heel vriendelijke woorden had gericht tot de scheidende directeur gemeente werken P. A. Boot en tot de dienst in het algemeen. De voorzitter antwoordde, dat sindsdien bij Tholen wel een andere struktuur is ontstaan. CDA woordvoerder J. de Jager wilde terug naar de vraagstelling. Hij consta- Dondcrdag 7jn n i verk iczinyen voor het Europees Parlement. Over anderhalve maand kunt u naar de stembus om een Europees parlement te kiezen, maar op Tholen en St. Philips land ligt men er nog niet wakker van. Naarmate donderdag 7 juni nadert, zal er overal toch wel meer aandacht aan besteed worden om de kiezers warm te krijgen voor deze eerste Europese ver kiezingen. Maandag 23 april kunt u alvast een voorlichtingsbijeenkomst bijwonen in de Oesterschelp te Tholen. Om acht uur spreekt drs. L. Rienstra uit Middelburg, voorzitter van de Europese beweging in Zeeland, o.a. over de bevoegdheden van het Europees Parlement. Dinsdag 1 mei is er een CDA-bijeenkomst in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Na een kort huishoudelijk deel spreekt dhr. S.J. Jónker, een van de kandidaten voor het Europees Parlement. Hij zal het belang van de rechtstreekse verkiezingen voor Nederland toelichten en belangrijke vraagstukken, met name rondom de landbouw, aan de orde stellen. Zowel maandag 23 april in Tholen als dinsdag 1 mei in Poortvliet zijn alle be langstellenden welkom. OPLOSSING LENTEPUZZEL HORIZONTAAL: 1. Aalt; 5. slob beren; 12. bloemen; 14. roedel; 15. Ee; 16. ra; 17. ober; 19, EK; 20. LS; 21. brengen; 23. natie; 25. er; 26. gil; 29. voorjaar; 31. red.; 32. elan; 34. ar; 36. zon, 37. ei; 38. dg.; 40. vreugde; 41. ras; 43. es; 45. dn.; 46. geit; 49. zachtmoedigheid; 54. inh.; 55. aas; 56. drang; 57. II.; 58. maanden; 59. ar; 61. Edda; 64. nd.; 65. vriendschap; 68. mis; 69. id.; 70. hiaat; 71. es; 72. en; 73. kat; 75. tl; 76. ondier; 78. armoe; 80. vrede; 83. Aa; 84. beel- dig;85. Maarn. VERTIKAAL: 1 Abel; 2. ale; 3. LO; 4. terstond; 5. snor; 6. oren; 7. Borger; 8. be; 9. Eden; 10. rek; 11. el; 13. ma; 18. bejaard; 20. lava; 21. berg; 22. er; 24. lo; 26. gezegend; 27. Ido; 28. weerzien; 30. arend; 33. liaan; 35. eg; 39. getal; 42. schaars; 44. smalend; 47. eigen; 48. id.; 50. os; 51. Ida; 52. granaat; 53. handpalm; 58. macht; 60. Rl; 62. dd.; 63. ds.; 65. vis; 66. einde; 67. h.i.; 68. metaal; 72. enorm; 73. kever; 74. arren; 76. om; 77. Edda; 79. ra; 81. el; 82. ei; 84. ba. DE ZIN LUIDT: Bloemen brengen voorjaar, zon, vreugde, zachtmoedig heid, vriendschap en vrede. teerde dat de problemen er zijn en de vraag is of dat geheel op personeelste kort moet worden geschoven dan wel, dat het een constructurele problematiek is. Komt er verbetering in of blijft dit samengaan een wankele zaak? In het laatste geval zal er toch iets anders moeten gaan gebeuren. De heer P. van Hekken (SGP) vond het wat vreemd, dat ingenieursbureaus niet en de dienst ge meentelijke ontwikkeling Tholen wel moeilijkheden hadden om in vakatures te voorzien. De heer Den Engelsman benadrukte dat het hier niet gaat om een schoppartij tegen de dienst gemeentelijke ontwik keling Tholen, laat staan tegen de daar bij werkende ambtenaren, maar dat men in Sint Philipsland simpelweg waar voor zijn geld wil hebben. Het SGP raadslid herinnerde er ook aan, hoe de groenman van de Dienst Gemeentewerken Tholen, de heer van Loenhout zei, toen hem de wateroverlast in de Nieuwe Wijk onder de aandacht werd gebracht, dat men daar vanzelf vanaf zou komen, als eenmaal de be planting maar aan het groeien was. Het werkelijk resultaat is echter dat alle bo men daar dood gaan van het vele water en dan kan het probleem ook nooit worden opgelost. In de Volkerakstraat kunnen de mensen niet over het trottoir vanwege de wateroverlast, terwijl men elders voor beplanting gaat rioleren en het water wel poogt weg te krijgen. De voorzitter erkent dat daar het pro- blee'm ligt waar het grondwater naar toe moet. Ons is daarbij voorgehouden, dat zodra er maar groen is dat grondwater probleem opgelost zou zijn, erkent de burgemeester. Daarom wordt in de nieuwbouw ook al een nieuw riole ringssysteem (afmeting buizen) toege past en is er, zoals ook door wethouder Walpot al gesproken over verticale in- plaats van horizontale drainage. De heer van Hekken attendeert er op, dat de mensen in de Mosselkreekstraat het rioolwater juist weer in hun woningen onder de vloeren - terugkrijgen, inplaats van dat het wordt afgevoerd. In zo'n toestand moet toch verandering komen, vindt het SGP raadslid. Voor de heer de Jager blijft gelden of er een oplossing in de problematiek van gemeentewerken kan komen en wanneer. De voorzitter meent dat het eerste er toch wel inzit. Anders zal de gemeente ook wel ge dwongen zijn naar een andere oplossing uit te zien. De raadsvoorzitter doet ten slotte toezegging, dat na verder overleg met de directie gemeentelijke ontwik keling Tholen de raad zo spoedig mo gelijk nader uitsluitsel zal krijgen dan wel het voorstel tpt het zoeken van een andere oplossing. Tevoren was gebleken bij vaststelling van een begrotingswijziging dat het aantrekken van een tweede logopediste bij het schoolonderzoek niet zo eenvou dig is. Een post daartoe was wel in de Sint Philipslandse begroting opgeno men, maar omdat nog niet in die Zeeuwse vakature kon worden voorzien, wordt de begroting bijgesteld. Finan cieel misschien een meevallertje, maar zoals raadslid Rijstenbil het uitdrukte: liever had ik in deze een financiële tegenvaller gehad en daarmee de zeker heid dat hulp geboden zou worden, waar dat nodig is. Vrijwel geen discussie vergden de nor male agenda voorstellen. Voor wat de drie cent per kilo garantie betreft voor door de plaatselijke muziekvereniging op te halen oud papier, stelde de heer Rijstenbil het een goed voorstel te vin den en het daarmee ook eens te zijn. Hij herinnerde er wel aan, hoe op de bij eenkomst van de vereniging voor Ned. Gemeenten op het euvel was gewezen, dat er verenigingen in den lande waren, die zich niet beperkten tot ophalen van oud-papier in eigen gemeenten, maar ook in omliggende regio, waar zo'n ga rantie-regeling niet van kracht was. Dan zoud?n de bijdragen de spuigaten kun nen uitlopen en zo moet het natuurlijk niet. De heer Den Enqelsman meent dat dit laatste ook kan worden voorkomen, nu b en w willen garanderen tot de onge veer gemiddeld verzamelde kilo's oud papier in vorig jaar, nl. een garantie tot maximaal ongeveer 1200,— De heer C. den Braber (PVAB) vond het spijtig, dat er ter plaatse nog te veel oud papier meegaat met de grof vuil op haaldienst. De raadsvoorzitter was van oordeel dat zulks een stuk minder was, zodra dit raadsvoorstel bekend werd. Hij zou langs deze weg nog best willen aansporen dat oud papier voor de mu ziekvereniging te bewaren, daar niet al leen dat korps, maar eigenlijk ook de gemeente er mee gebaat is. (Minder grof vuil). De heer de Jager informeerde of de muziekvereniging ook in het buitenge bied kan ophalen. De voorzitter wil die vraag wel naar Concordia doorspelen, terwijl wethouder Kot weet, dat als de muziek het wee men het zeker komt op halen. De heer van Hekken wil nog weten of er zoals voheen nog anderen zijn, bijvo- beeld scholen, die oud papier ophalen,. In zo'n geval zouden er meer aanvragen kunnen komen. De burgemeester meent dat zoiets wel eens en dat dan nog niet periodiek gebeurde in een tijd dat het oud-papier duur was, maar het beperkt zich al geruime tijd tot alleen de mu ziekvereniging. Benadrukt werd, dat het subsidiebesluit alleen geldt voor Con cordia en daarmee kon de gehele raad zich verenigen. Bij het voorstel om de aanvragen om subsidie aan verschillende plaatselijke verenigingen te honoreren conform de subsidieverordening, informeerde de heer den Engelsman of in het voorstel alle in aanmerking komende verenigin gen zijn genoemd. De voorzitter ant woordde dat dit wel een afgerond voor stel is voorzover er aanvragen zijn ge daan. Hierbij ontbreken er echter nog een paar, zoals de Flippers en het zang koor Maranatha. De heer van Hekken informeerde of de verenigingen wel tijdig op de subsidie mogelijkheid worden geattendeerd. De voorzitter verzekerde dat zulks tijdn heel correct gebeurde. De heer Den Engelsman zegt er geen halszaak van te willen maken als er dit keer nog een paar te laat hun aanvrage indienen en die subsidie toch krijgen, maar dat moet dan toch wel een keer afgelopen zijn. Het moet niet zo worden als bij de belastingen dat men eén aan maning krijgt om te betalen en dan in dit geval van aanmaning om geld te kunnen ontvangen. Dat is voor subsidie-ver strekking toch al te gek. In elk gecal'zal men zich ditmaal nog tolerant tonen tegenover de Flipper en Maranatha, waarvan de subsidie-aanvragen inmid dels ook ontvangen schijnen te zijn. Er kwam duizend gulden op tafel om de kleuter-en lagere schoolleerlingen in de gemeente een lepeltje met kleurenaf beelding van de koningin aan te bieden ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van Hare Majesteit. De heer van Hek ken informeerde of daaromtrent overleg met de schoolhoofden was gepleegd, waarop de voorzitter bevestigend ant woordde, de heer Rijstenbil wilde weten of de op de begroting staande post voor de Oranjevereniging nu toch ongewij zigd gehandhaafd blijft. Ook dat is het geval, want het lepeltje is een extraatje vanwege die 70ste verjaardag. De andere voorstellen werden hamer stukken. Muziekliefhebbers kunnen zaterdag avond om acht uur in "Haestinge" te St. Maartensdijk de Amsterdamse Politie kapel begroeten, die op verzoek van de ZVU TKHOLEN EEN CONCERT GEEFT. Het programma wordt afge stemd op de wensen van de muziekver enigingen en particulieren, voor zover die tevoren kenbaar gemaakt zijn. De Amsterdamse Politiekapel is een be roepskapel, die onder leiding staat van een kapelmeester. Voor deze functie bestaat momenteel een vacature. Tot het tijdstip waarop de thans lopende sollici taties resulteren in de aanstelling van een nieuwe kapelmeester, wordt de lei ding waargenomen door de onder-ka pelmeester, Cor Klein. De kapel telt 39 musici en heeft een harmoniebezetting. Zij heeft een representatieve taak ten behoeve van de Gemeente Amsterdam, meer speciaal ter gelegenheid van Ko ninklijke bezoeken, andere officiële ge legenheden, plechtigheden zoals her denkingen, openstellingen en feestelijke gebeurtenissen op hoogtijdagen zoals Koninginnedag, de 5e mei enz. enz. Op dergelijke dagen wordt hier en daar in de stad geconcerteerd. Daarnaast wordt de kapel dienstbaar gemaakt aan specifiek Amsterdamse belangen, zoals het toerisme, werk voor wijkcentra, buurtverenigingen en andere verenigin gen met een cultureel of sociaal doel. I'enslotte wordt de Kapel veel gevraagd op scholen voor z.g.n. demonstratief muziekonderwijs, veel gevolgd door schoolconcerten. Ook de bejaardente huizen zien de Kapel graag komen. De Kapel, die regelmatig voor radio en- t.v. optreedt, geeft door het gehele land concerten, terwijl ook het maken van grammofoonplaten op het programma staat. De rekening 1977 van de gemeente Tho len heeft een batig saldo van 297.445 gulden, dat is ruim een half procent van het rekeningtotaal. In navolging van eerdere reserveringen krijgen Openbare Werken, sportvoorzieningen en dorps huizen elk een ton. Dat is drie ton, zodat er dan een tekort is van 1508,52. Dat komt ten laste van de saldireserve van ruim 1.8 miljoen gulden. W...L (i Als, er een beroep op deze bestem mingsreserves gedaan wordt, gaat er in eens een flinke hap uit. Voor het te bouwen gemeenschapscentrum annex sporthal in Tholen al twee keer een half miljoen gulden. Ook het dorpshuis Sta- venisse moet nog uit de pot gebouwd worden. Uit de reserve openbare werken werd pas 350.000 gulden geput voor de herberekening van de rioolstelsels en de verbouw van de drogerij Scherpenisse tot werkplaats voor gemeentewerken. De commissie financiën van de Thoolse gemeenteraad stemde woensdagavond in met de door b en w voorgestelde re serveringen. Over 1978 is er een batig saldo van 639.792 gulden omdat de gymzaal in Poortvliet en de sporthal in Tholen in dat jaar niet gebouwd is. Er is dus min der gedaan dan de gemeente van plan was, maar dat geld wordt dit of volqend jaar wel uitgegeven. Toch konden er met een slotwijziging van de begroting 1978 nog voor totaal 411.400 gulden extra afschrijvingen plaatsvinden. Het ging om extra af schrijvingen voor het nieuwe gemeente huis St. Maartensdijk van 206.900 gul den, woonwagenkamp Tholen 3700 en restauratie molen Poortvliet 2700 gul den. Vervroegd afgeschreven werd de asfal tering van wegen voor 45 en 75 gulden. Volledig afgeschreven kon worden: re constructie wegen industrieterrein St. Maartensdijk 44.000, riolering Zuid plantsoen Poortvliet 9900, restauratie pand fam. Moerland Bredenvlietsedijk St. Annaland 4700 en het dorpshuis St. Annaland 19.300 gulden. Naar aanleiding van vragen van raadslid M. van Damme zei chef financiën C. Meertens dat er van januari tot half maart dertig bezwaarschriften waren binnengekomen tegen de aanslag on roerend goedbelasting. Hij verwachtte er nog zo'n aantal, terwijl er daarnaast twintig hertaxaties zijn. Van Damme pleitte ervoor te voorkomen dat nabe staanden van overleden alleenwonende huurders na een jaar nog een OGB- aanslag krijgen..Bij eigenaren denkt de notaris daar wel om bij de boedelschei ding. Dhr. Meertens meende dat het moeilijk te voorkomen is omdat de rijksbelastingdienst de OGB int. Wet houder Moerland zegde toe de moge lijkheden te bekijken. Van Damme dacht aan het laten vervallen van de OGB-aanslag voor overleden alleen- staande huurders omdat het toch maar om kleine bedragen gaat. Wethouder Moerland deelde nog mee, dat de her berekening van de rioolstelsels in de ge meente tot nu toe 415.370 gulden heeft gekost. Daarvan komt 15% ten laste van de bestemmingsplannen en 85% ten las te van de reserve Openbare Werken. De commissie financiën ging accoord met de verhoging van de zwembadtarieven met 3 '/2%. Om het verschil tussen Haes tinge en de Spetter niet groter te laten worden worden de tarieven voor het Thoolse zwembad met hetzelfde bedrag verhoogd als de procentuele stijging voor het Smerdiekse bad. De prijzen worden afgerond op vijftig cent. De Thoolse gemeenteraad stelt maan dagavond de exploitatievergoedingen 1978 voor het bijzonder lager, kleuter en buitengewoon onderwijs voorlopig vast. VKOOR DE BEREKENING WORDT UITGEGAAN VAN DRIE TELDATA VAN HET AANTAL LEERLINGEN. Voor eigendomscholen is het bedrag per leerling 375,86, voor bruikleenscholen 284,56. Voor administratiekosten is 32,50 per leerling aangehouden. De CNS De Regenboog is van de bruik- leenschool aan Schuttershof verhuisd naar de eigendomschool aan de Molen- vlietsedijk. De vergoedingen worden verrekend met de voorschotten. De CNS Tholen (174 leerlingen in 1978), Eben Haezerschool Tholen (161), school met de Bijbel Poortvliet (80) en chr. school Scherpe nisse (106) hebben nog geld tegoed van de gemeente. De Juliana van Stolberg- school St. Maartensdijk (117), school met de Bijbel St. Annaland (166), school met de Bijbel Oud-Vossemeer(67) en de R.K. Lagere school Oud-Vossemeer (65) moeten geld terugbetalen. Voor het bijzonder kleuteronderwijs zijn voorschotten over 1978 gegeven op basis van 65 gulden per leerling en 3600 gul den per lokaal. De Staatssecretaris van onderwijs heeft daar 67,25 en 3675 gulden van gemaakt, zodat bijna alle kleuterscholen nog geld van de ge meente tegoed hebben. Alleen de chr. kleuterschool Scherpenisse moet 247,67 terugbetalen. De Merel had in 1978 voor het tweede achtereenvolgende jaar gemiddeld min der dan 20 kleuters. Wanneer deze ten dens zich in 1979 voortzet, zal die kleu terschool op 1 augustus 1980 gesloten moeten worden. De Merel heeft op grond van het gemiddeld aantal kleuters slechts 1 verplichte leidster. Het bedrag per lokaal dient ter bestrij ding van de kosten van onderhoud, ver lichting, verwarming en het schoonhou den. Het bedrag per kleuter is voor de aanschaf en het onderhoud van ontwik- kelings-materiaal en schoolbehoeften. Wanneer een speel- of speel-werklokaal groter is dan 70 m2 wordt dit lokaal voor de vergoeding gelijk gesteld met ander half leslokaal. Maatstaf voor de lokaal vergoeding is het aantal lokalen dat no dig is in verband met het verplicht aan tal leidsters. Dit laatste getal is afhanke lijk van het gemiddeld aantal kleuters. Het aantal lokalen en kleuters voor be rekening van de vergoeding ziet er als volgt uit: Tholen: De Merel Oudeland- sepoort 2'/2-16, De Klimroos Burg. van Berchemstr. 3-38, Eben Haezer, Molen- vlietsedijk 3-61. Scherpenisse: Chr. Kleuterschool,Laban Deurloostr. 3-30. St.Maartensdijk: Benjamin Ooster- scheldestr. 3-50. Stavenisse: v.d.Lek, de Clercq, Pr. Margrietstr. 2'/2-48. St. An naland: Chr. Kleuterschool, Schoolstr. 4'/2-79. Oud-Vossemeer: Hummel vreugd Bou Kooijmanstr. 3-58, St.Jan- neke, Dorpsweg 1 '/i-24. De Chr. School voor BLO De Toetssteen te St. Maartensdijk heeft over 1978 voorschotten gekregen voor vakonder wijs, een administratieve kracht en een psychologe, Op grond van richtlijnen van de Minister van financiën kunnen die bedragen nu vastgesteld worden op respectievelijk 11.155,11, 2748,59 en f 8133,89. De Toetssteen heeft totaal 2065,41 teveel voorschot gekregen, wat nu verrekend dient te worden met de gemeente. B en w vragen maandagavond verder van de gemeenteraad machtiging op premies voor verbetering en aanpassing van woningen voor gehandicapten, zelf toe te kennen. Dan zijn er vlottere be slissingen mogelijk omdat de gemeente raad maar één keer per maand verga dert. De gemeenschappelijke regeling metingen luchtverontreiniging in Zee land moet gewijzigd worden omdat blijkt dat de opkomst bij vergaderingen regelmatig nauwelijks de helft van het aantal leden bedraagt. Formeel moet de helft aanwezig zijn. De wijziging houdt in, dat de voorzitter bij het niet aanwezig zijn van de helft der leden, terstond een nieuwe vergadering kan beleggen. On geacht het aantal aanwezigen kunnen dan besluiten genomen worden. De Hervormde Kerkeraad uit 't Harde heeft de Gemeenteraad verzocht in te stem men met een brief aan de tweede ka merfracties inzake het wetsvoorstel over Abortus-provocatus. B en W vinden dat geen taak voor de lagere overheid en stellen voor, het stuk voor kennisgeving aan te nemen. ALLE SOORTEN Zuid-Oo.stsingel 43 l el. 34368 BERGEN OP ZOOM Advertentie IMj Het valt niet te ontkennen, dat de be langstelling voor een gezonde levens wijze toeneemt; zelfs snel toeneemt. Iedereen weet het zo langzamerhand wel: we eten te veel en we eten verkeerd; we zitten te veel en we werken onder spanning; we komen te veel bij de dokter en we slikken met ons allen te veel pillen. Maar als we ons helemaal niet ziek voe len en we eten en drinken toch gewoon lekker is dat dan verkeerd? Wat moet ik aan met biologisch-dyna- misch en macro-biotisch en onbespoten groente als mijn groentenboer dat toch niet verkoopt? Op al die vragen bestaan er wel degelijk goede en bruikbare antwoorden: het is helemaal niet nodig om eerst ziek te worden en dan pas gezonder te gaan leven. Het is ook niet nodig om een ge zondere levenswijze van de reklame te leren; het is onvermijdelijk dat wij met meer belangstelling voor een qezonde levenswijze tevens de belangstelling van de kommercie oproepen. Dat is ook he lemaal geen ramp als je maar weet hoe je die aanbevelingen moet lezen; wat er wel toe doet en wat niet. Dat inzicht kun je verwerven. De Stichting Gezondheidsedukatie te Nijmegen organiseert een schriftelijke kursus Gezondheidsbesef die beoogt om besef bij te brengen voor de gezondheid en geen bepaalde leefregel voor wat je moet doen en laten. Met dat inzicht en die wetenschap kun je dan zelf bepalen wat je het beste kunt eten en drinken en hoe je voor jouw werkomstandigheden je leven het beste kunt inrichten. De kursus leertje om gewoon te doen. Dan mag je als je gezond bent alles eten; ja, moetje om gezond te blijven ook van alles wat eten omdat de mens nu een maal een alleseter is. De kursus brengt je het inzicht bij om op verantwoorde wijze van alles wat te eten, en uitdrukkelijk niet om mager te worden of om zelf te dokteren als je wat mankeert of om bruin te worden zonder zon of om te mediteren. U kunt een brochure aanvragen bij het adres: Gezondheidsbesef, Postbus 550, Nijme gen en telefonisch inlichtingen vragen op: (08895) 2914 elke dinsdag- en vrijdag avond. DJ. Binkhorst, Oudelandsepoort 19, Tholen tel. (01660) 3278. I Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM B Advertentie IM (da 's niet veel tijd in een heel jaar) Uw hulp Is broodnodig! Helaas hebben wij nog altijd méér kollektebussen dan kollektanten ter beschikking. Toch zijn we ervan overtuigd, dat er nog voldoende bereidwillige en aardige men sen zijn om wat van hun vrije tijd voor een goed doel op te offeren. Draag uw steentje bij aan de astmabestrijding. De opbrengst van onze jubileumkollekte is van levensbelang voor 'n doelmatige bestrijding van astma en aanverwante ziekten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 9