ds. G.H. Abma nam afscheid van Hervormd Poortvliet {|elta_techniek bv Laatste Thoolse subsidie voor Groene Kruis Zeeland heeft geluidmeetwagen Actie voor Rwanda nadert drie ton RUIMTELIJKE ORDENING, PLANNEN IN DE RUIMTE Zeeuwse Staten bijeen op 20 april "VERDER LEREN IN ZEELAND Donderdag 19 april 1979 EENDRACHTBODE Vergaderingen Statencommissies NU OOK EEN BUURTBUS VOOR WAARDE Zo zit dat in elkaar bij de provincie 9We hangen aan het stoffelijke en aan het oude9 Waarheid soms hard. School Vriendenkring Jeugdwerk. DELTA-TECHNIEK B.V. is een jong bedrijf waar alle technische in stallaties op het gebied van elektra-, sanitair en centrale verwarming zijn ondergebracht. DELTA-TECHNIEK B.V. verzorgt naast de uitvoering van komplete installaties alle voorkomende uitbreidings- en onderhoudswerkzaamheden. DELTA-TECHNIEK B.V. maakt gebruik van de moderne technieken en de nieuwste materialen bij het verzorgen van haar opdrachten welke door vakkundige medewerkers worden uitgevoerd. SINT-PHILIPSLAND-POSTBUS 6-TEL. (01677) 512 Na kantooruren tel. 01 665-2740 ^^TSh^ertentieKT Blijheid en droefheid Gemeenschap der Heiligen Nieuwe maaimachine gemeente Tholen 99 Vrijdag 20 april a s. vergaderen provin ciale staten over een agenda, die - naar het zich nu laat aanzien - niet al te om vangrijk is. Voorgesteld wordt wijziging te brengen in de toltarieven van de Zeelandbrug. Het gaat om vrijstelling voor buspassa giers. Naar aanleiding van een sugges tie uit de financiële commissie stellen gedeputeerde staten nu voor ook vrij stelling te geven aan voetgangers, fiet sers en bromfietsers. Verder wordt voorgesteld de subsidie- regerling voor jeugdfestivals met in gang van 1 januari 1 980 in te trekken. Aan de orde komt ook het voorstel tot subsidiëring van deel I van de ge schiedschrijving Zeeland 1940-1945. Zoals in de vorige rubriek reeds was vermeld, gaat het om een bedrag van ƒ28.600,-. Voor de uitvoering van de inspraakprocedure voor het streekplan Midden-Zeeland wordt een krediet ge vraagd van ƒ101,200,-. Als de staten akkoord gaan wordt het minimum aan tal verlofdagen van het provinciaal per soneel één dag meer, overeenkomstig de rijksregeling. Om de toegangsmogelijkheden voor het publiek te verbeteren tot het bureau paspoorten en rijbewijzen van de pro vinciale griffie, is een krediet gevraagd van 46.000,voor bouwkundige voor zieningen. Tenslotte komen aan de orde de subsi diëring van een ontmoetingscentrum in Heinkenszand 250.000,-),de reke ning van de provincie over 1 977, enke le begrotingswijzigingen en een vacatu re-voorziening in de provinciale com missie voor klachten en verzoeken. De staten zullen een mededeling ont vangen over het functioneren van de kerncentrale Borssele. Dit naar aanlei ding van de ramp met de kerncentrale in Harrisburg. Bij het ter perse gaan van deze rubriek was dit stuk nog niet be schikbaar. Voor inzage van de statenstukken kan men terecht bij het Provinciehuis in Middelburg en bij de openbare biblio theken in Zeeland. De statenvergade ring wordt gehouden in de Statenzaal, Abdij 1 1 in Middelburg en begint om 10.00 uur. De nieuwe geluidmeetwagen van pro vinciale waterstaat. Provinciale waterstaat Zeeland beschikt sinds enige tijd over een meetwagen die is ingericht voor geluidonderzoek. Hier mee wordt vooruitgelopen om de in werkingtreding van de wet geluidhin der, die wel is vastgesteld maar nog geen rechtskracht heeft. Wanneer de i wet volledig in werking treedt is nog niet bekend; verwacht wordt dat dit in ge- jdeelten zal gebeuren, afhankelijk van de beschikbaarheid van deskundigen die de wet moeten uitvoeren en de finan ciële middelen om deskundigen en an dere benodigdheden te kunnen bekos tigen. Het ministerie van volksgezond' heid en milieuhygiëne - dat de w^t hééft voorbereid - houdt rekening met ge deeltelijke inwerkingtreding half 1 979. Provinciale waterstaat gebruikt de ge luidmeetwagen al voor metingen die nodig zijn volgens de hinderwet. Nu kan :,de wagen ook ingezet worden voor me- 'tingen die straks nodig zullen zijn op grond van de wet geluidhinder, zodat men alervaring op kan doen met de ap paratuur die daarvoor nodig is. Deze apparatuur - schrijvers, bandrecorders en een meetinstrument voorzien van een micro-computer, een zgn. chip, voor berekening van gemiddelde ge- luidniveaus - kan klemvast op tafels in de auto aangebracht worden, zodat de .metingen binnen verricht kunnen wor den. Een gaskachel en een goede isola tie van wanden, vloer en dak bieden apparatuur en bedieningsmensen be scherming tegen slecht weer. De metin gen moeten tenslotte onder alle weer somstandigheden verricht worden. Op het dak van de meetwagen zit een im periaal waarop ook apparatuur aange bracht kan worden. De wagen maakt nu nog gebruik van de openbare stroom voorziening, maar in de toekomst zal hij worden uitgerust met een spanningsys teem zodat onafhankelijk geopereerd kan worden. Omdat de wagen inge schakeld wordt bij verkeersgeluidme- tingen.is hij opvallend geschilderd: wit, met rondom een streep in geel en rood. Andere metingen die verricht zullen gaan worden zijn die bij industrieën, in stiltegebieden (in streek- en bestem mingsplannen aan te wijzen gebieden waar alleeh de natuurlijke geluiden zijn toegestaan en waar geen geluid inge bracht mag worden dat tot "de mens" te herleiden zou zijn), op campings e.d. Provinciale waterstaat heeft bij de afde ling milieu een onderafdeling geluid die uit drie man bestaat. Als de wet geluid hinder volledig in werking getreden is moet Zeeland beschikken over een aparte geluidhinderdienst, die naar het zich laat aanzien werk zal bieden aan ongeveer tien man. li Onder de titel "Verdér leren in Zee land" is dezer dagen een boekje verschenen dat nuttige informatie bevat voor scholieren die dit jaar een mavo-diploma of een diploma van het lager beroepsonderwijs behalen. Het boekje geeft inzicht in de moge lijkheden die er zijn om met zo'n di ploma een beroepsopleiding te gaan volgen. Alle vakopleidingen die Zeeland kent en die toegankelijk zijn met drie- of vierjarige mavo of met een lbo-diploma zijn vermeld. In overzichtelijke kolommen is aange duid waar de opleidingen worden gege- De commissie voor de financiën uit de Zeeuwse staten zal in een openbare vergadering op maandag 23 april a s. om vier uur 's middags enkele subsidie- voorstellen in behandeling nemen, n.l. die voor zwemaccommodatie in Hulst, voor de acquisitiegroep Zeeland, het festival nieuwe muziek en voor de lera renopleiding Zeeland (m.o.-opleiding). Verder zal besproken worden de aan schaffing van tekstverwerkende appa ratuur voor de provincie. De nota "Op weg naar een provinciaal welzijnsbe leid" komt aan de orde en een nota over - coördinatie op de provinciale griffie. Andere agendapunten zijn de aanleg van de weg Driewegen-Terhole, de jaarstukken van de Zeelandbrug over 1978 en wijzigingen op de begroting. De vergadering zal gehouden worden in het provinciehuis. Spreekrecht voor het publiek is er gedurende een half uur di rect na aanvang. De commissie voor milieubeheer zal op vrijdag 27 april om twee uur 's middags een vergadering houden in de verga derzaal van het pompstation Braakman van de Watermaatschappij Zuid-West Nederland, te Terneuzen voor de be handeling van de volgende zaken: donatie aan de Ned. Stichting Geluids hinder; railvervoer gevaarlijke stoffen en het overzichtsrapport luchtverontreini ging 1976-77 van prov. waterstaat. Het ziet er naar uit dat over enkele maanden in Waarde een buurtbus gaat rijden. Dat is dan de tweede in Zeeland: sinds enkele weken rijdt er zo'n gele acht-persoons bus op Schouwen-Duive- land. Het is de bedoeling dat in Waarde de bus gaat rijden tussen het dorp zelf en Luchtenburg, waar aansluiting wordt gegeven op de lijndienst van de AMZ naar Goes, Kruiningen, Krabbendijke en Rilland^ fJL Binnenkort krijgen de inwoners van Waarde een folder in de bus die uitvoe rige informatie geeft over het buurtbus project. Daarbij is een formulier waar mee men zijn mening kan geven over de geplande dienstregeling èn waarmee men zich kan opgeven als vrijwillig (bestuurder(ster) van de bus. Dit laatste is bijzonder belangrijk: een buurtbusproject staat of valt met de aanwezigheid van voldoende vrijwilli gers! Wat de buurtbus op Schouwen-Duive- land betreft: voorlopig bestaat de indruk dat dit vervoermiddel aanslaat. De ge- 'middelde bezetting is 3 a 4 personen; soms zit het busje helemaal vol. ven, welke diploma's en welke vakken vereist zijn etc. Wie wil gaan werken èn leren kan ook goed met het boekje uit de voeten: alle opleidingen in het leerlingwezen die Zeeland heeft, zijn opgesomd. Verder is aandacht geschonken aan de mogelijkheid van "doorstroming" naar havo en hoger beroepsonderwijs. Uit gaande van de praktijk is ook een aantal opleidingen vermeld die niet in Zeeland kunnen worden gevolgd, maar waarvan bekend is dat er vanuit deze provincie vraag naar bestaat. "Verder leren in Zeeland" is een uitgave van de provinciale onderwijscommissie. Het boekje is samengesteld in nauw overleg met o.a. een aantal schooldeka- nen om te komen tot een zo goed mo gelijk antwoord op de vragen die van het "onderwijsveld" uit worden gesteld. De informatie die "Verder leren in Zee land" geeft, is op zichzelf ook te putten uit andere bronnen. Over het algemeen kost het echter nogal moeite - vooral voor leerlingen, die immers niet dage lijks met dit soort zaken te maken heb ben - een duidelijk beeld te krijgen van alle opleidingsmogelijkheden in eigen of wijdere omgeving. Er bestaat infor matiemateriaal dat alle opleidingen over het hele land weergeeft, maar daardoor ziet men als het ware van de bomen het bos niet meer. Ander materiaal is weer te gespecialiseerd gericht op bepaalde soorten opleidingen. "Verder leren in Zeeland" is in feite een uittreksel uit al dit materiaal, bestemd voor de Zeeuwse leerling. Er is een indeling gemaakt in de vol gende hoofdstukken: land- en tuin bouw; techniek; gezondheidszorg; wel zijnswerk; administratie; handel en bankwezen; verkeer, vervoeren visserij; politie, douane, defensie, brandweer; onderwijs en sport en huishoudkunde, horeca en naaldvakken. Zoals gezegd is ook het leerlingwezen met al zijn opleidingen vermeld en de doorstroming - via havo - naar hoger beroepsonderwijs. Om de informatie te completeren is tenslotte aandacht bes teed aan het vormingswerk voor ge deeltelijk leerplichtigen en zijn gege vens opgenomen van studie- en be roepskeuze-instanties. Het boekje is niet gratis, maar het bedrag dat er voor moet worden be taald - 1,25 - is zo gering dat eigen lijk alle mavo- en lbo-leerlingen die nog niet precies weten wat ze willen gaan doen het zouden moeten aan schaffen. "Verder leren in Zeeland" is te ver krijgen via de schooldekaan. De tekst van het boekje is verzorgd door het Economisch technologisch instituut voor Zeeland; voor de vormgeving te kent het bureau voorlichting van de provincie en het is gedrukt in een aantal van 5000 door het ADZ in Vlissingen. REDACTIE. BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 27351 De actie "Zeeland helpt Rwanda" heeft tot dusver een bedrag opgeleverd van bijna drie ton, 285.000,om precies te zijn, In feite kan worden gezegd dat het bedrag van drie ton al ruimschoots is overschreden, omdat er allerlei finan ciële toezeggingen zijn gedaan; Er zijn bijvoorbeeld gemeenten die het totale bedrag dat "hun" bevolking bijeen brengt met een bepaald percentage zul len verhogen. Ook zijn er door scholen en verenigingen acties op touw gezet die zullen resulteren in forse bijdragen. Sinds kort is er een fraaie diaserie be schikbaar die aan alle instanties en ge zelschappen die belangstelling hebben voor de Rwanda-actie kan worden ge toond. De serie duurt ongeveer een kwartier. Met twee projectoren wordt in "overvloei-projectie" een beeld gege ven van Rwanda en zijn problemen en wordt voorlichting gegeven over de Zeeuwse actie. Het geheel is voorzien van commentaar en toepasselijke mu ziek Aanvragen voor de serie moeten worden gericht aan het centrale adres, dat hieronder is vermeld. Het Zeeuwse Rwanda-comité heeft plannen om op 19 mei a s. een "Loop voor Rwanda" te organiseren. Dat ge beurt dan op dezelfde datum als de jaarlijkse Unicef-loop. De bedoeling van deze voettocht is dat de individuele deelnemers een sponsor zoeken die voor elke afgelegde kilometer een be drag betaalt. Het op die manier bijeen gelopen bedrag komt dan ten goede aan de actie. Bij het centrale adres van de actie ko men van tijd tot tijd signalen binnen dat niet iedereen de Rwanda-enveloppe - die huis-aan-huis in Zeeland is verspreid - heeft ontvangen. In deze enveloppe zitten een informatie-folder en een giro kaart waarmee men een bijdrage kan storten. Belangstellenden kunnen deze enveloppe alsnog toegezonden krijgen. Het centrale adres voor alle Rwanda-ac- tiviteiten en correspondentie is: Provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg; Telefoon (011 84) 27351 de heer C. Bachofner, toestel 122. Bij dragen kunnen worden gestort op giro 3933600 van de actie "Zeeland helpt Rwanda" te Middelburg. "De provinciale staten kunnen voor een of meer gedeelten of voor het hele gebied der provincie een streekplan vaststellen waarin de toekomstige ontwikkeling van het in plan begrepen gebied in hoofdlijnen wordt aangegeven, alsmede een vastgesteld streekplan herzien Zo begint artikel vier van de wet op de ruimtelijke ordening, dat samen met de artikelen vijf en zes de inrichting van de ruimte in de provincie regelt. Een streekplan - dat bestaat uit een beschrijving en kaarten - geeft dus aan hoe het provinciaal bestuur vindt dat de provincie of een deel daarvan er uit moet zien. Zeeland heeft streekplannen voor Midden-Zeeland (Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland met uitzondering van de gemeenten Kapelle en Reimerswaal), West-Zeeuwsch-Vlaan deren, OostZeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland. Voor Tholen en Sint Phi- lipsland en het grondgebied van de gemeenten Kapelle en Reimerswaal bestaat (nog) geen streekplan. Gedeputeerde staten (het dagelijks bestuur van de provincie) moeten het streekplan voorbereiden. Dat betekent o.a. overleg plegen met de gemeenten in het streekplange- bied en met de provinciale planologische commissie. In deze commissie zitten diverse belangengroepen: de provincie zelf; rijksdiensten als de provinciale direktie volkshuis vesting, rijkswaterstaat, arbeidsvoorziening en inspectie milieuhygiëne; de landbouw; een afgevaardigde van de Zeeuwse gemeenten; defensie; landinrichting en de Stichting Zeeland (belangenbehartiger van het "welzijn"). Zodoende komen er allerlei aspecten die van belang zijn bij de inrichting van een gebied aan de orde. De commissie heeft gespecialiseerde adviescommissies. Zo is er een agrarische adviescommissie, een ad viescommissie voor landschapsbouw, natuurbescherming en rekreatie, een adviescom missie voor de industrialisatie en een adviescommissie voor sociaal-culturele zaken, volksgezondheid en milieuhygiëne. Zij adviseren de provinciale planologische com missie vanuit hun eigen gezichtspunten. A an de provinciale planologische commissie is dan de taak de verschillende ideeën tot één geheel te verwerken. Als gedeputeerde staten het eens zijn over de indeling van 'n streekplangebied en de ontwerp-plannen zijn gereed, dan moeten die twee maanden ter inzage leggen, zodat iedereen ook mensen die niet in het streekplangebied wonen - zich op de hoogte kan stellen. Wie het met de plannen niet eens is kan bezwaren indienen. De ter visie legging moet gebeuren op de provinciale griffie en in de gemeente die binnen het gebied vallen en moet bekend gemaakt worden in kranten of andere nieuwsbladen die in de hele provincie verschijnen. De burgermeesters moeten de ter visie legging eveneens bekend maken en wel op de manier zoals die in de gemeente gebruikelijk is. Bovendien moet de provincie een publikatie doen in de Nederlandse Staatscourant. Dit is vooral bedoeld om de niet-inwoners van het gebied op de hoogte te stellen. In al die aankondigingen moet vermeld worden dat bezwaren ingediend kunnen worden. Als iemand bezwaren heeft dan moeten die schriftelijk ingediend worden bij de provinciale staten; dat moet gebeuren tijdens de twee maanden dat het plan ter inzagen ligt. Daarna hebben pro vinciale staten maximaal zes maande tijd het plan definitief vast te stellen. Zij moeten daarbij beslissen op de bezwaarschriften. Na de vaststelling moet het streekplan weer ter visie gelegd worden en dit moet op dezelfde manier gebeuren als bij het ontwerp, waarover zoéven gesproken is. In het besluit tot vaststelling van het streekplan moet duidelijk tot uitdrukking komen waarom aan bepaalde bezwaren niet is tegemoet gekomen en andere wel gehonoreerd zijn. Het streekplan heeft nu rechtskracht gekregen en gedeputeerde staten zijn volgens de wet met de uitvoering er van belast. Dat betekent ondermeer, dat gemeentelijke bes temmingsplannen -die goedgekeurd moeten worden door gedeputeerde staten - getoetst moeten worden aan het streekplan. De gemeentebesturen moeten dus bij de inrichting van hun gemeente rekening houden met de bepalingen van 't streekplan. A Is een gemeente bijvoorbeeld woningbouw zou willen in een gebied dat in het streekplan is aangegeven als natuurgebied, dan is de kans dat zoiets wordt goedgekeurd vrij klein. Het gemeentebestuur zal in ieder geval van goeden huizen moeten komen wil het gedeputeerde staten kunnen overtuigen van de noodzaak van die woningbouw. Op haar beurt is de provincie weer gebonden aan plannen van het rijk. De meeste recente rijksplannen staan vermeld in de derde nota ruimtelijke 'ordening, die is sa mengesteld uit drie aparte nota's: de oriënteringsnota van 1974, de verstedelijkingsnota van 1976 en de nota landelijke gebieden van 1977. Bij de aanpassing van het streekplan Schouwen-Duiveland in 1978 moesten provinciale staten rekening houden met de rijksbeslissing over de stormvloedkering in de Oosterschelde. Bepaalde recreatieve voorzieningen moesten 'geschrapt worden, omdat voorrang werd gegeven aan behoud van natuurlijk milieu. Met enige nadruk moet er op worden gewezen dat de geschetste procedure voor de totstandkoming van een streekplan de letterlijk wettelijke gang van zaken is. Bijna alle provincies hanteren nog een fase in de totstandkoming van een streekplan, Namelijk een inspraakprocedure die de bevolking, allerlei organisaties etc. de kans geeft in een vroeg stadium wensen naar voren te brengen. Op het ogenblik zijn gedeputeerde staten bezig met de voorbereiding voor de herziening van het streekplan MiddenZeeland. In de tweede helft van mei zal de integratienota voor dit plftn uitgegeven-worden. Deze nota is samengesteld uit allerlei onderdelen die vanuit verschillende belangen geschreven zijn. Die onderdelen zijn ieder afzonderlijk zo samengesteld als waren er geen andere belangen waarmee evenzeer rekening moet worde gehouden. Gedeputeerde staten moeten al deze zaken tegen elkaar afwegen om tot één geheel te komen. Hierbij voor het eerst maken van een uitgebreide inspraak procedure, die alle inwoners van het gebied in staat stelt hun zegje te doen. Als alles volgens wens verloopt, zal de herziening, die een volledig nieuw streekplan inhoudt, begin 1982 definitief zijn. Met een tekst uit handelingen 20:32 (Paulus' afscheid van de ouderlingen te Efeze) heeft ds. G.H. Abma op tweede paasdag 's middags afscheid genomen van Hervormd Poortvliet. "De onder- herder kan weggaan, maar we moeten bidden dat de opperherder blijft", zei ds. Abma. Ouderling J.K. Krijger sprak de hoop uit, dat het zaad van zijn prediking in goede aarde mag vallen. Er waren op deze tweede paasmiddag nog open plaatsen in het gerestaureerde Poortvlietse kerkgebouw, maar alle Hervormde predikanten van Tholen en St. Philipsland waren er wel, evenals af gevaardigden van de plaatselijke Gere formeerde kerk en Gereformeerde ge meente, vertegenwoordigers van de evangelisatie Yerseke, Arnemuiden, ds. Abma's toekomstige gemeente Eder- veen en een aantal vrienden. "Scheiden doet zeer. zegt de Duitser en de Fransman heeft het zelfs over eni germate sterven", zei ds. Abma in een persoonlijk woord voor de prediking. "Er waren in de vier jaar Poortvliet zwakke momenten dat ik naar deze dag verlangd heb, maar naarmate het af scheid naderde, werd het steeds moei lijker. Ik wil de naam van de gemeente niet stinkende maken: de preekstoel is geen steekstoël. Die ooit geleden heeft onder laster, zal ook niet in gelijke munt willen betalen. Bij het scheiden van de markt leert men zijn kooplui kennen, zegt men wel. Al$ marskramer op de markt van God's vrije genade is het een wonder van de onbegrijpelijke genade God, na strijd het geloof te mogen be houden. De soort ervaringen waarover prof. Miskotte schreef bij zijn afscheid in Kortgene, zijn me in Poortvliet niet be- siaard gebleven. Ik ben echter niet ver bitterd. Door verblindende tegenstand zou je wel eens tekort kunnen schieten in het brengen van liefde, maar bij God komt de liefde van 1 kant. Als vriend heb ik de gemeente zijn feilen willen tonen, al was de waarheid soms hard. Ik vergeef het hun die mij tegenstonden. Ik mocht hier veel doen: ook aandacht besteden aan politieke en sociale vragen, zoals de kleine kernen en de woning bouw. Dat gebeurde vanuit mijn bijbel se visie op de verhouding kerk-staat. We kunnen onze teleurstelling niet verhelen dat b en w van Tholen vanmiddag niet aanwezig zijn, al zijn er redenen voor aan te wijzen dat er geen vertegenwoor diger is. Ik ben blij met de aanwezigheid van vertegenwoordigers van de plaatselijke kerken. Naar mijn overtuiging zou meer eenheid geen kwaad kunnen doen aan de waarheid. In de kerkeraad hebben we meningsverschillen en wrijvingen ge had, maar de tegenstellingen zijn over brugd en de verstandhouding heeft er niet onder geleden. De schuld van de kerkrestauratie is sinds 1974 gehalveerd, maar er is nog een verenigingsgebouw nodig en dat vergt ook financiële offers. Ik dank ook de organisten, de koster, de tuinman en het vrouwenactiecomité. Wat de school betreft, zien we in den lande dat de band tussen Openbare school en kerk steeds verslapt. We had den nog meer de chr. school moeten steunen. Het Interkerkelijk jeugdwerk heb ik gestimuleerd. WKE DIENEN OM BIDDENDE OUDERS TE VRA GEN VOOR HET HEIL VAN HUN KINDEREN. Wie zou het met het zwaard van de heilige geest niet luk ken?," aldus ds. Abma, die nog liet we ten dat het schrijven van de overdenking en de overweging in de Eendrachtbode hem veel goede bevrediging had ge schonken. Consult ds. Th.W.H. van der Heyden uit Oud-Vossemeer bracht naar voren dat het afscheid van Poortvliet het aller zwaarst weegt voor ds. Abma, maar ook de ring, kerkbode, classis, provinciale kerkvergadering en de synode moet hem missen. 'Dank voor de warme vriend schap in de ring. Voor jonge predikan ten is het goed om warme vrienden te hebben, want een predikant is soms een eenzaam figuur, die het zich in de ge meente niet kan veroorloven et de een meer vriendschap te onderhouden met de ander. De kerkbode werd steeds in zwart gedrukt, maar u wilde ook wel rood, wit, blauw en groen om de me ningen nog kleuriger naar voren te brengen. Middenin het Thoolse spinne- web ligt Poortvliet en van daaruit hebt u alles gevolgd om op te bouwen. Ter be moediging mag ik bij u afscheid zeggen: 'En ziet ik ben met u tot aan de volein ding der wereld'. Juist met Pasen mag u het aan de Heere overlaten", zo besloot consulent v.d. Heyden. Ouderling J.K. Krijger herinnerde eraan, hoe in de p4 Va jaar durende pe riode Abma de bijbelkring en het jeugdwerk van de grond was gekomen. 'We danken u naast de Heere, voor alles. Dat het zaad van uw prediking in goede aarde mag vallen, 's Heeren zegen ver- gezelle u naar Ederveen. Ook mevr. Abma bedankt voor het werk in het vrouwenactiecomité voor de kerkres tauratie', aldus ouderling Krijger. Staande werd het scheidende predikan tenechtpaar Abma psalm 121:4 toege zongen. Na de afscheidswoorden volgde de pre diking naar aanleiding van handelingen '20: 16 t/m 38 met als tekst vers 32: 'En nu broeders, ik bevee u Gode en den Woorde zijner genade, die machtig is op te bouwen en u een erfdeel te geven on der al de geheiligden'. Ds. Abma erken de dat het afscheid van Paulus van de onderlingen te Efeze en zijn vertrek uit Poortvliet nogal een beetje verschild. Toch wisselen ook in klein Azië blijheid en droefheid elkaar af. Wat opvalt is, dat Paulus alleen spreekt over de tegenstand die hij kreeg van hen die vrienden en helpers hadden moeten zijn. Het gaat niet om een naargeestigejeer - alleen op bekering wijzen en niet op geloof-, evenmin als om oppervlakkig christen dom. Het is een troost voor de dienaren van het woord om bekering en geloof te prediken. Als Paulus vertrokken is, wil len bepaalde mensen hun slag slaan. Ze willen mensen achter zich krijgen, aan partijvorming doen met de schijn van rechtzinnigheid. Paulus is echter niet afhankelijk van de trouw en inzet van mensen, aldus ds. Abma. Ook bij ons zijn er donkere wolken: de toenemende verwereldlijking en ver wording. We hangen aan het grof stof felijke en aan het oude. Traditionalisme onder het mom van rechtzinnigheid. Het is een enorme geruststelling en ver troosting bij ons afscheid van Poortvliet te kunnen zeggen, dat Jezus uitkomst biedt voor alle nood en dood. God is bij machte ons op te bouwen. Zijn werk hier is nog niet voltooid, maar erger is dat ik het ook niet volmaakt heb gebracht. God wil het echter vervolmaken. Het gaat niet om de kille leer van alleen met God verenigd te zijn, maar om de ge meenschap der Heiligen. God heeft ons wederom geboren doen worden. Als Christenen hoeven we bij dit afscheid Nu het kruiswerk met ingang van 1980 via de AWBZ (Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten) gefinancierd zal wor den, staat dit jaar de subsidie voor het Groene Kruis voor het laatst op de Thoolse gemeentebegroting. Misschien dat de financiële band niet helemaal ver broken wordt, zei wethouder van finan ciën en voorzitter van het Groene Kruis Tholen/St. Philipsland, dhr. C.J. Moer land, woensdagavond in de commissie fi nanciën van de Thoolse gemeenteraad. Sommige gemeenten denken namelijk dat er nog wel eens kruiswerk kan zijn dat niet via de AWBZ betaald wordt. De Commissie Financiën werd advies B en w van Tholen willen bij et land- bouwmechanisatiebedrijf Dekker in Poorvliet een driedelige volhydraulische maaimachine merk Agria kopen. Een zelfde machine is twee jaar geleden aangeschaft en die functioneert naar te vredenheid. Dit type blijkt uitermate geschikt voor het op Tholen uit te voeren maaiwerk. De Agria vervangt de vijfde lige grasmaaimachine Jacobson 133. Bij drie bedrijven is offerte gevraagd, waarbij Dekker de laagste bleek te zijn. niet zo somber te doen, want de ver bondenheid blijft tot in eeuwigheid door het genadeword, zo besloot ds. Abma op tweede paasdagmiddag zijn afscheids preek in de Hervormde Kerk te Poort vliet. De kerkgangers maakten nog gebruik van de gelegenheid om ds. en mevr. Abma de hand te drukken. De liederen die in deze afscheidsdienst werden ge zongen waren: ps 89:7 en 8, ps 103 8,9.11, gebed des Heeren vers drie, ps 121:4, ps 91 1 en ps 106 2,3 en 26. gevraagd over verhoging van de subsidie omdat op de begroting 1979 van het Groene Kruis een tekort van 34.950 gulden is geraamd. In het laatste jaar van financiering volgens het subsidie systeem, wil het Groene Kruis rondko men, zodat de gemeenten extra over de brug dienen te komen. De commissie kon daar wel mee accoord gaan, maar men miste de rekening 1978 om te kun nen beoordelen hoe het Groene Kruis vorig jaar gedraaid heeft. 'Het concept is klaar', antwoordde de voorzitter. De commissie besloot in principe accoord te gaan met een subsidie van maximaal 34.950 gulden, terwijl men later nog de rekening 1978 te zien krijgt. De Vereni ging de Hollandse Molen kreeg per abuis 15 gulden subsidie zoals de Zeeuwse Molen, maar de commissie wilde dat graag verhogen tot 50 gulden. De Stichting Zeeuws landschap vroeg meer subsidie, terwijl het Zeeuws Bio logisch Museum in Domburg voor het eerst een Thoolse bijdrage vroeg. De commissie besloot de twee aanvragen bij de grote subsidielijst voor de begroting 1980 te behandelen. Dan kan een betere afweging plaatsvinden om ongeveer zelfde bedragen voor gelijksoortige in stellingen te krijgen. Het museum had 2 cent per inwoner of 362 gulden ge vraagd, maar veel van dergelijke instel lingen krijgen maar 25 of 50 gulden. De meerderheid van de commissie stond overigens wel positief tegenover een ge meentelijke bijdrage. Alleen SGP- raadslid J.M. Dijke had bezwaren om dat het museum op zondag open is. Het subsidieverzoek van de Nationale contactcommissie monumentenbe scherming was al zeven maanden bin nen, zodat de commissie adviseerde al vast maar 25 gulden te geven, maar regel is dat alle subsidies voor de begroting behandeld worden. B en W wilden overigens 100 gulden, hoewel er maar 25 gulden was gevraagd. De commissie voelde daar niet voor omdat monumen tenbescherming direct niets voor de monumenten doet. Het is een overkoe pelende organisatie die jaarlijks een studiedag houdt. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7