THOLENDERWIJS MAANDAGAVOND 23 APRIL GEMEENTERAAD VAKANTIE 1979? MIJD DE PIEK! Officiële publicaties Grotere verantwoordelijkheid vrijwilligers bij stil alarm informatierubriek van de gemeente tholen PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 19 april 1979 EENDRACHTBODE 5 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 m fc -.TT SPREEKUREN B. EN W. MELDEN VAN NIET BRANDENDE LICHTPUNTEN BEANTWOORDING VRAGEN KERNBEZOEK STAVENISSE WELKE REISPAPIEREN HEEFT U NODIG? 'depieky HERENKAPSALON MUNS BUITENVEST 36 BERGEN OP ZOOM 01640-40182 Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. Jaarlijkse last 33.400 gulden voor vier Thoolse brandweerkorpsen Nogal ingrijpend Niet waterdicht De gemeenteraad van Tholen komt maandagavond om half acht weer bijeen in het stadhuis van Tholen, Hoogstraat 12. De vergaderingen van de raad zijn openbaar: u bent dus van harte welkom om naar de diskussies te komen luisteren. Op de agenda staan ondermeer de volgende punten vermeld: voteren van een krediet ten behoeve van de verbreding van de F M Boogaardweg te Sint-Annaland; voteren van een krediet tot het dempen van de sloot gelegen achter de woningen aan de Westkerkseweg 25 t/m 37 te Scherpenisse; beschikbaar stellën van gelden voor het bouwrijp maken (aanleg riolering, bestrating, slootgraving, egalisering terrein en aanleg drainage) van vrijwel het gehele gebied "Buitenzorg II" te Tholen, in verband met de uitvoering van het woningbouwprogramma 1979; beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van 44 lei linden voor de Voorstraat te Stavenisse. Het huidige bomenbe- stand in de Voorstraat te Stavenisse verkeert in een zodanige slechte staat, dat het treffen van nieuwe voorzieningen dringend gewenst is. De realisering van het plan zal een elementaire posi tieve bijdrage leveren tot het woongenot van de bewoners van de desbetreffende straat; voteren van een bedrag van 6000,— voor de aanschaf van een biljart en een tweetal tafeltennistafels ten behoeve van de overblij vers van het gemeentepersoneel. Met de ingebruikname van het nieuwe gedeelte van het gemeentehuis is het aantal overblijvers onder het gemeentepersoneel sterk toegenomen. Bij deze overblij vers bestaat de behoefte om tijdens de middagpauze op enigerwij ze rekreatief bezig te zijn; voorlopige vaststelling van de exploitatievergoedingen voor het bijzonder kleuter- en lager onderwijs over 1 978; voorlopige vaststelling vergoeding vakonderwijs voor het bijzonder buitengewoon lager onderwijs ("De Toetssteen" te Sint-Maar tensdijk) over het jaar 1 978, medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1 920 ten behoeve van de Christelijke Lagere School op Gerefor meerde Grondslag te Scherpenisse voor de aanschaf van nieuw meubilair voor de hoofdenkamer en nieuwe verlichtingselementen in de drie klaslokalen; vaststelling van de "Verordening regelende de taak, samenstel ling, werkwijze en bevoegdheden van de vaste kommissie van advies en bijstand voor het welzijnsbeleid instellen van een vaste kommissie van advies en bijstand voor het welzijnsbeleid. (Zie apart artikel "Zeg nou zelf"); voorstel tot het instellen van een werkgroep belast met een onder zoek naar de behoefte van een projekt gekoördineerd bejaarden- werk op Tholen, alsmede een voorstel tot het beschikbaar stellen van een subsidie voor het onderzoek In het verleden is reeds diverse keren onderzocht of een projekt gekoördineerd bejaarden- werk in onze gemeente kan worden gestart. Thans wordt een af gerond voorstel daarover aan de raad voorgelegd; diverse aan-, verkoop- en ruilingsvoorstellen; voorstel tot herziening van de uitgifteprijzen van gronden gelegen in het bestemmingsplan 'Poststraat en omgeving" te Stavenisse; voorstel om de uitvoering van de Beschikking geldelijke steun huisvesting gehandicapten en de Beschikking geldelijke steun verbetering partikuliere woningen 1979 op te dragen aan burge meester en wethouders. ij& - Burgemeester E. Baerends houdt maandag 23 april a s. van 1 1 00 tot 1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk Op hetzelfde tijdstip houdt ook wethouder C.J. Moerland zijn spreekuur. Wet houder Versluijs heeft eveneens op maandag 23 april spreekuur in het ge meentehuis van 1 5.30 tot 1 6 .30 uur. Wilt u met een van de kollegeleden op een ander tijdstip een afspraak maken, belt u dan even naar het gemeentehuis (tel 01 666-2955, toestel 215). De afgelopen maanden hebben wij u in deze rubriek regelmatig geïn formeerd over de op handen zijnde veranderingen op het gebied van het welzijnswerk. In het bijzonder in de bewonersbrief "Uw welzijn in Tholen!zijn wij op een en ander diepgaand ingegaan. De grote lijnen van de zogenaamde decentralisatie van het welzijnsbeleid mogen geacht worden thans ook bij u bekend te zijn. Om het welzijnsbeleid in Tholen van de grond te krijgen is het nodig dat een Welzijnskommissie wordt ingesteld. De afgelopen weken heeft een ieder kandidaten voor deze kommissie kunnen opgeven bij het gemeentebestuur. Wat is de taak van de welzijnskommissie? a. b. c. het maken van een inventarisatie (onderzoeken wat er is en welke behoeften de bevolking heeft) én het houden van inspraak; het opstellen van een voorontwerp-plan (nadat de gemeenteraad zich heeft uitgesproken over de behoeften van de bevolking) én het houden van inspraak; het opstellen van een koncept-programma van aktiviteiten. De welzijnskommissie moet tevens nagaan welke effekten de in spraakmomenten hebben gehad. Ten slotte kan de welzijnskommissie adviseren over andere terreinen die betrekking hebben op het welzijn. Maandagavond benoeming leden welzijnskommissie Nadat de raad op maandag 23 april a s. (aanvang vergadering 1 9.30 uur) besloten heeft tot het instellen van een welzijnskommissie en de verordening regelende de taak, samenstelling, werkwijze en be voegdheden van de kommissie heeft vastgesteld, kunnen de leden van de kommissie worden benoemd. De kommissie zal uit 8 leden gaan bestaan, waarvan er 4 uit de raad worden gekozen, terwijl de andere 4 geen raadslid mogen zijn. Burgemeesters en wethouders stellen, nadat overleg is gepleegd met de raadsfrakties, voor te benoemen: de heer M. Dijke namens de S G P., mevrouw Boissevain-van Riet namens de P.v.d.A., de heer W C. van Kempen namens het C D A. en de heer A.J. Scherpenisse namens de V.V.D. Voor de overige 4 plaatsen hebben zich vanuit de bevolking 20 kan didaten aangemeld. Tot grote teleurstelling van het kollege bevond zich daaronder geen kandidaat uit de kern Stavenisse. Bij het selekte- ren van de kandidaten voor de voordrachten heeft het gemeentebe stuur rekening gehouden met de volgende overwegingen: 1getracht moet worden dat alle kernen via een inwoner in de kom missie zijn vertegenwoordigd; 2. de leden moeten gedurende pen langere periode m onze gemeente woonachtig zijn; 3. indien mogelijk moeten de diverse levensbeschouwelijke stromin gen binnen onze gemeente in de kommissie vertegenwoordigd zijn; 4. indien mogelijk moeten de leden afkomstig zijn uit verschillende werkvormen zonder dat zij deze vertegenwoordigen. Rekening houdend met de bovenstaande overwegingen stellen bur gemeester en wethouders voor in de kommissie te benoemen: de heer P. van Belzen uit Tholen (met als tegenkandidaat de heer J. v.d. Jagt uit Tholen), de heer J. de Kerf uit Sint-Maartensdijk (met als tegen kandidaat de heer J. Verkerke uit Scherpenisse), mevr. E. van Maan- en-Michielsen uit Oud-Vossemeer (met als tegenkandidaat de heer C. Boogaart uit Oud-Vossemeer) en mevrouw J. de Waal-de Vos uit Tholen (met als tegenkandidaat de beer M. v.d. Linde uit Tholen). De n.v. Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschap pij verwisselt regelmatig oude lampen van de openbare verlichting nadat deze een bepaald aan tal branduren hebben bereikt. Een periodieke kontrole op de goede werking van de openbare verlichting vindt echter niet plaats. De ervaring heeft geleerd dat de bevolking in de veronderstel ling leeft dat de P.Z.E.M storingen (zoals niet brandende lantaarnpalen) opspoort om deze ver volgens te herstellen. Deze veronderstelling is niet juist. De P.Z.E.M. vervangt kapotte lampen niet eerder dan nadat zij hierop door de gemeente is geatten deerd. Reden voor het desbetreffende gemeente personeel attent te zijn op defekte lichtpunten. Het zal u duidelijk zijn dat een niet brandend lichtpunt door het gemeentepersoneel niet altijd wordt opgemerkt. Wij doen dan ook een uitdruk kelijk beroep op de bevolking eventuele storingen zo spoedig mogelijk aan de afdeling Gemeente lijke Ontwikkeling van het gemeentehuis door te geven, telefoon 01666-2955. Zodra een storing bij het gemeentebestuur is gemeld en nadien doorgegeven aan de P.Z.E.M. vindt herstel over het algemeen na één week plaats. Tijdens het kernbezoek uit Stavenisse kon op slechts twee vragen niet direkt een antwoord worden gegeven. Zoals toegezegd vindt deze beantwoording nu plaats via de rubriek "Tholenderwijs". Allereerst wordt de desbetreffende vraag herhaald, met daaronder het antwoord van het kollege van burgemeester en wethouders. 1 Wordt er ook dubbele beglazing aangebracht in tussenwoningen? Wanneer besloten wordt tot het isoleren van bestaande woningen te Stavenisse zijn daarin de tussenwoningen begrepen, onder voorwaarde dat de desbetreffende huurder zijn medewerking daaraan verleent. 2. Is aan de Boswei alle benodigde grond reeds aangekocht voor de aanleg van een straat aan de achterzijde? Voor het maken van een verbinding tussen het nieuwe bestem mingsplan en het Bos dienen nog een aantal kleine stukjes grond door de gemeente te worden aangekocht. Over deze aankoop wordt thans onderhandeld met de eigenaren Nu het vakantieseizoen met rasse schreden nadert is het zaak om na te zien of onze reispapieren nog in orde zijnVaak wordt pas op het laatste moment bemerkt dat het paspoort is verlopen met alle nare gevolgen van dien. De maanden april, mei en juni zijn voor de gemeentelijke afdeling bevolking en voor de provinciale griffie altijd zeer drukke maanden. Zeker in mei en juni moet rekening worden gehouden met vertraging in de behandeling. Het is dan ook van belang tijdig uw paspoort of toeristenkaart aan te vragen of te laten verlengen. INFOBLAD Om het u wat te vergemakkelijken heeft de gemeente Tholen een Infoblad ontworpen, waarin een brok handzame informatie is opge nomen. Naast het feit dat staat aangegeven waar en wanneer u uw reispapieren kunt aanvragen, staan voorts een aantal adviezen ver meld, de prijzen van de reispapieren en een tabel waarin opgenomen een reeks van landen en welke reispapieren u voor elk land afzonderlijk nodig hebt. Dit infoblad is verkrijgbaar op het gemeentehuis en in de gemeente lijke folderrekken op de postkantoren en -agentschappen. Door interne funktieverandering van een van de medewerkers van de afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling, ontstaat binnen kort plaatsingsmogelijkheid voor een JONG BOUWKUNDIG TEKENAAR De werkzaamheden zullen ondermeer bestaan uit het maken van détail- en bestektekeningen van eenvoudige nieuw- of ver bouwwerken met technische omschrijvingen en begrotingen, onder leiding van de chef tekenkamer. De tekenkamerbezetting bestaat uit 2 civiel-technische teke naars en 2 bouwkundige tekenaars. Een opleiding op M T S.-niveau is vereist, terwijl enige ervaring als tekenaar tot aanbeveling strekt. Plaatsingsmogelijkheid in de rang van tekenaar A of B. Salarisgrenzen: tekenaar A van 1939,— tot 2665,— per maand; tekenaar B van 1734,— tot 2533,'— per maand. De gebruikelijke rechtspositieregelingen zijn van toepassing. Inlichtingen kunnen worden verstrekt door het hoofd van de afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling de heer L. Guyt, telefoon 01666-2955 (gemeentehuis) of 1660-3773 (privé). Sollicitaties worden ingewacht bij burgemeester en wethouders van Tholen binnen 1 0 dagen na verschijnen van dit blad. Enorme files auto's op de wegen. Dringende ouderparen met school gaande kinderen op perrons van overvolle stations en in vertrekhallen van vliegvelden. Afgeladen veerboten waarop men voordat kan wor den overgevaren, soms uren moet wachten. Zie daar het beeld van de drukste dagen tijdens het vakantieseizoen. En iedereen zegt: het kan niet anders. Maar is dat wel zo? Vakantiedrukte 1979 De grootste vakantiedrukte zal in 1 979 in de periode van 14 juli t/m 4 augustus vallen. Dan hebben het kleuter-en basisonderwijs, maar öok het voortgezet onderwijs in heel ons land zomervakantie. Ook begint op 14 juli de 3 weken kollektieve vakantie van de bouw- en nevenbedrijven, terwijl in de Duitse deelstaten Noordrijn-Westfalen, Rijnland-Pfalz Saarland en Baden-Württemberg de schoolvakanties dan reeds begonnen zijn Vooral vanuit Noordrijn-Westfalen worden zoals ieder jaar veel vakantiegangers in ons land verwacht. Dat bete kent extra drukte op onze natuur- en rekreatiegebieden en de verblijf- sakkommodaties, zoals kampeer- en bungalowbedrijven, pensions en hotels. Vakantiepiek mijden Van de ruim 7,9 miljoen Nederlanders die met vakantie gaan zijn ongeveer 5 miljoen door kollektieve bedrijfsvakanties en/of school gaande kinderen aan het hoogseizoen gebonden Dat betekent dat zo'n 2,9 miljoen "vrij" is om de datum van hun vakantie te kiezen. Daarvan maken ruim 1,5 miljoen gebruik, want een vakantie buiten de drukke tijd is dikwijls niet alleen goedkoper, maar biedt ook veel meer mogelijkheden in de sfeer van rust en ontspanning. Gebonden vakantiegangers Ook vakaotiegangers met schoolgaande kinderen kunnen de vakan tiepiek mijden. Woont men in Zeeland, Brabant of Limburg, dan doet men er namelijk goed aan né 4 augustus met vakantie te gaan. Voor de regio Zeeland, Noord-Brabant en Limburg geldt de navolgen de vakantieperiode: zaterdag 7 juli t/m zondag 26 augustus voortgezet onderwijs; zaterdag 14 juli t/m zondag 26 augustus kleuter- en lager onderwijs (N B. de bouwvakvakantie is van zaterdag 14 juli t/m zondag 5 au gustus). THOLEN ma 23 apr. 20 u. Oesterschelp Europese verkiezingen, za. 21 apr.: 19.30 uur Ger. Gem. zang avond 5 koren di. 24 apr; 19.30 uur Ger. Gem. Ned. ver. zondagsrust, ds. C. Hegeman POORTVLIET vr. 27 apr: De Wig-chelaar, Handenar beid SCHERPENISSE ma. 30 apr: 14.00 uur Holland Huis, Spotje en Klaas Vaak door het Haags Sprookjestoneel SINT MAARTENSDIJK za. 21 apr: 20.00 uur Haestinge, De Amsterdamse Politiekapel SINT ANNALAND za. 21 apr: 20.00 uur Dorpshuis, dans avond ROOSENDAAL De Kring, 20.15 uur do. 19 apr: Bedden, comedie door Lies- beth List en Dimitri Frenkel Frank ma. 23 en di. 24 apr: Een ander geluid, muzikaal programma do. 26 apr: Ieder voor zich...met Frits Lambrechts, Beatrijs Sluyter en Wim van de Meeberg BERGEN OP ZOOM Markiezenhof zo. 22 apr.: 12.00 uur Hofzaal, Alwin Bar (piano) zo. 29 apr: 12.00 uur Hofzaal, Het Bergen op Zooms koperblazersensem ble, het Klarinetensemble en het Ko perblazersensemble Borgerhout tot 13 mei: Tekeningen van Frans van Beers tot 13 mei: Handvaardigheid op de T robriandeilanden tot 10 juni: 100 jaar kunst uit eigen bezit Sticht. Etcetera t/m 22 april: Schilderijen en beeld houwwerken van Hans Geuze en Joke Geuze-Janse. De Botte Hommel vr. 20 apr: Korenbeurs, 21.00 uur Nits en Gruppo Sportivo za. 28 apr: 20.00 - 21.00 uur Ozo 21.30 - 24.00 uur Walter de Buck St.-Annaland wo 25 apr. 19.30 u. Dorpshuis mini wijn en delicatessenbeurs St.-Philipsland za 28 apr. De Wimpel sneldamkam- pioenschap Noord Zeeland. Roxy Superman a.l. do 20 u, vr en za 1-8.45, 21.45, zo 16. 18.45, 21.15 u, ma., di., wo 20 u. De pornoboerderij 18 j. vr en za 23.30 u. De reddertjes a.l. do, vr, za, zo, wo 14 u. Luxor Coma 16 j. do 20 u, za en zo 21.15 u, ma, di, wo 20 u. Inpikken en wegwezen 12 j za 18.45 u, zo 16 en 18.45 u. Bruce Lee Twee vuisten als een orkaan 12 j zo 14 u. Emanuelle in een wereld vol lusten 16 j. za 23.30 u. m Advertentie IM De commissie financiën van de Thoolse gemeenteraad heeft woensdagavond po sitief advies uitgebracht aan b en w over de invoering van stil alarm voor de vier brandweerkorpsen op Tholen. De ver antwoordelijkheid van de vrijwilligers wordt echter wel groter, want ze moeten de oproepontvangers altijd bij zich dra gen en ervoor zorgen dat de apparatuur tijdig opgeladen wordt. "Het meenemen van de apparaten zien de Thoolse korp sen niet als een probleem", aldus regio naal brandweercommandant M. Belonje in zijn advies aan het Thoolse gemeen tebestuur. In 1976 vind dhr. Belonje invoering van stil alarm op Tholen nog weinig zinvol, maar gezien de ervaringen in andere gemeenten was hij nu met een positief advies gekomen. Als voordeel ziet hij minder hinderlijk verkeer bij het ui trukken van de brandweer, maar de re gionaal commandant verwacht hier ook weer niet alle heil van gezien het toene mend gebruik van scanners: apparatuur waarmee brandweer- en politieberich ten kunnen worden ontvangen. Een voordeel is, dat elke brandweerman gealarmeerd wordt. Ook diegenen die nu door een bepaalde windrichting of veraf wonen, de sirene soms niet hoor den. Een nadeel is dat de sociale con trole verdwijnt: familieleden of buren van een brandweerman kunnen hem er - zonder sirene - niet meer op attent ma ken dat er brand is. Als nadeel noemde de regionaal commandant ook het op laden en het overal meenemen van de ontvangapparaten. Bovendien erkende hij dat stil alarm een kostbaar systeem is. Dat vond de wethouder van financiën ook. "Het is nogal ingrijpend: 120.000 gulden voor 68 ontvangers en de hoofd zender bij de brandweerkazerne in Bergen op Zoom.Bij afschrijving in zes jaar is dat 20.000 gulden, met 8 '/i% rente van 10.200 gulden en 3200 gulden voor onderhoud is totaal een jaarlijkse last van 33.400 gulden. Hebben we daar zo'n bedrag voor over?", vroeg wethouder C.J. Moerland de commissie financiën af. J. de Bres (PvdA) wees erop dat zijn fractie destijds nogal op invoering van stil alarm had aangedrongen gezien de gevaren die nu ontstaan bij het uitruk ken van de vier brandweerkorpsen. Destijds wees de regionaal commandant het af, maar nu juicht hij het toe. Dat is dus erg positief en wij hebben dan ook geen bezwaren tegen_ invoering van stil alarm, zei de Bres. Gezien de verdeling van de ontvangapparatuur over alle brandweerlieden, achtte hij verzekering overbodig. Dat gespreide risico kunnen we zelf wel dragen, vond het PVDA- raadslid. M. Dijke (SGP) informeerde hoe de Thoolse brandweer er tegenover staat, want als de raad besluit pm stil alarm in te voeren, leg je de vrijwilligers wel de verplichting op overal met het ontvan gapparaat te lopen en te werken. Stil alarm kost ook een kapitaal en de ap paratuur is niet waterdicht. "Kunnen we het niet huren en kijken hoe het werkt?" vroeg Dijke. Wethouder Moerland antwoordde dat stil alarm in vele gemeenten al is be proefd. "Nu horen de burgers direct dat er alarm is omdat de sirenen gaan, waardoor ze soms nog voor de brand weerauto uitrijden. "Onze brandweer staat er goed tegenover, maar het appa raat moetje overal meenemen en dat is nogal een belasting", aldus de voorz Dijke had in het advies gelezen dat de regionaal commandant een repressieve werking verwacht van invoering van stil alarm. "Wat is nu 20.000 gulden per jaar voor veiligheid?" nu zijn er levensgevaarlijke situaties bij het uitrukken van de brandweer. Het valt me mee, dat er nog nooit een ongeluk is gebeurd, ik hoorde zelfs dat een winkelier in St. Maartens dijk z'n winkel sloot als de sirene ging om te kijken waar de brand was. Als je het verkeer kunt mijden, dan moetje dat zeker doen", zei VVD-raadslid M. van Damme. Hij herrinnerde eraan in 1974 ook al eens over stil alarm gesproken te hebben, maar toen zou er een steunzen- der moeten komen waardoor het te duur was. Ook werd toen over het nadeel ge sproken dat de brandweerlieden verge ten het apparaat in het stopcontact te steken om op te laden. We moeten de vrijwilligers wel peilen over invoering van stil alarm, want van hen hangt het straks af', aldus van Damme. Ook CDA-raadslid W.L. Bijl stond po sitief tegenover stil alarm. "Het gelijk tijdig met de brandweer uitrukken van veel inwoners en het voorop rijden, ben je kwijt. Alleen met het achteropko mend verkeer blijf je zitten", meende" Bijl. Ooa Dijke kon in principe met stil alarm accoord gaan, zodat in de raadsvergadering van 23 april wel een voorstel te verwachten zal zijn. }VVVAWJVWVVWVAVAVVWM/VVVVW/ Gelukkig waren er verantwoordelijke mensen op het gemeentehuis, die inzagen, dat hier spoedig een beslissing moest worden genomen. Hoewel het bestemmingsAlang niet toeliet, dat er op het industrieter rein ook woningen zouden worden gebouwd, wilden burgemeester en wethouders wel de raad voorstellen het plan in dit éne geval te wijzi gen, maar de eèrstkomende raadsvergadering was pas over drie weken. Met het risico, dat het afgestemd werd, omdat de raad enkele maanden geleden al woedend was geweest op een wethouder, die zijn zoon ergens een benzinepomp had laten plaatsen, terwijl in het onderhavige bestemmingsplan was bepaald, dat er op geen enkele wijze industrie of iets dergelijks gevestigd mocht worden. De wethouderszoon was er intussen al een garage begonnen. Dit had kwaad bloed gezet en daar om viel er niet veel heil van de gemeenteraad te vermannen voelden er wel wat voor de meubelgroothandel van Geugies in hun gemeente te krijgen. Na het onderhoud stapte men in auto's en reed door de be trekkelijk kleine gemeente. De burgemeester wees naar een stuk grond, tegen het bos aan. op een paar honderd meter van de grote weg af, maar goed bereikbaar, omdat de gemeente de grond al bouwrijp had gemaakt en de weg provisorisch verhard. Giep vroeg de meterprijs en die viel hem mee. In ieder geval een stuk lager dan in Hoogerbroek. Het hele terrein bedroeg ruim een halve hectare. "Als ik in de kortst mogelijke tijd een bouwvergunning krijg, koop ik het hele stuk", be sliste Giep. "Maar dan moet ik ten volle op uw medewerking kunnen rekenen, omdat de tijd voor mij dringt. "Die toezegging gaf men. Drie dagen later had via de notaris de overdracht plaats en nam Giep een architect in de arm. Hij liet zijn bedrijf in Hoogerbroek zien en zei, dat hij daar weg moest. "In Schalenveld heb ik grond gekocht van de gemeente. Voor wat de bouwvergunning betreft, heb ik alle medewer, king van de gemeentelijke autoriteiten daar. Maak een tekening en bestek en voorwaarden, zodat we zo snel mogelijk aan het wefk kun nen". In het najaar van 1948 verhuisde Giep met zijn vrouw en dochters naar het zomerhuisje, dat op een kilometer afstand lag van de grond, die hij gekocht had voor zijn bedrijf. Met de boer, die de eigenaar was van de grote kippeschuur kwam hij overeen, dat hij er ook na afloop van het kontrakt zou mogen blijven tot zijp nieuwe gebouw klaar zou zijn. Al moest hij daarvoor wel een hogere huur betalen. Thuis maakte Gie 's avonds berekeningen. Want al had hij deze drie naoorlogse jaren redelijk goed verdiend, hij had bij lange niet vol doende geld om alles te kunnen financieren. Dan kwam Hielkje wel eens bij hem staan, sloeg haar mollig geworden armen om zijn hals en kuste hem. Op een avond zei ze op zachte toon tegen hem:"Als je niet voldoende geld hebt voor die nieuwbouw, zeg het dan. Ik heb be hoorlijk wat op de bank en als het moet, zal vader je zeker willen lenen." Hij legde zijn vulpen neer en draaide zich naar zijn vrouw. "Liefje, dit is op geen stukken na in kontanten te voldoen. Ik heb een ruwe berekening gemaakt. Als ik alles wil hebben, zoals dat in mijn hoofd zit, met woning en kantoor, ontvangstkamertje, keuken, hal.parkeer- •gelegenheid, centrale verwarming... enfin, noem maar op, dan kom ik zeker op acht ton. Achthonderdduizend. En ik steek er beslist mijn hand voor in het vuur, dat ik er geen cent boven kom. De architect waagde zich niet een bedrag te noemen, maar ik kon aan zijn gezicht wel zien, dat driekwart miljoen, wat ik opperde, in zijn ogen nauwelijks voldoende zou zijn." Hielkje schrok niet gauw, maar keek toch wel verbaasd. "Acht ton! Maar lieverd, waar wil je dat vandaan halen?" Hij keek naar het verwonderde gezicht van zijn vrouw en trok haar in een opwelling op zijn schoot. "Breek jij je lieve hoofdje daar maar niet over, schat. Dat komt allemaal best in orde. Zorg jij er maar voor, dat we volgend jaar een zoon hebben." Ze vleide zich tegen hem aan. "En als het nu weer een dochter is, Giep? Wat dan?" vroeg ze zacht. "Dan is ze vanzelfsprekend even welkom, wat dacht je? Maar ik had toch wel graag een zoon Toen alle plannen eenmaal rond waren, kwam nog vrij snel de bouw- vergunning^tf en veertien dagen later begon men met het grondwerk. Dagelijks ging Giep even kijken. Thuis maakte hij weer berekeningen en dat hij veel geluk zou moeten hebben, als in de voorzomer van 1949 alles onder de pannen zou zijn. Als eerst de grote hal maar klaar was, dan kon hij zijn meubelvoorraad over laten brengen en was hij ten slotte van die huur af. Op gezette tijden reed het echtpaar met de kinderen naar Dronrijp, waar iedereen gezond was en Sake geleidelijk aan de teugels overgaf aan zoon Fokke, die het bedrijf ter zijner tijd zou Overnemen. Dan reden ze zondags na kerktijd nog even naar Snakkerburen, naar Doü- we en Catrien, bewonderden daar hun zoon en bespraken de zaken. Want Douwe had al moeilijkheden met Maarten, omdat deze in zijn rayon, de drie noordelijke provincies, aktief was geweest en aan een nieuwe zaak een grote partij meubels had verkocht. "Die knul schiet onder mijn duiven en wat kan ik er aan doen? In feite is hij ook nog mijn baas." "Wat zegt Pomstra ervan?" "O, met hem is wel te praten. Hij heeft beloofd Maarten onder handen te nemen." "Waar werkt Maarten eigenlijk? IAK BEDOEL: welk rayon heeft hij?" "Officieel eigenlijk niets. Ik heb nog altijd geen idee, of hij systema tisch werkt of zo maar eens te hooi en te gras wat orders weet los te krijren. Ik denk, dat ie wel vaak in het zuiden zit." Nu schoot het Giep te binnen, dat Maarten ook al aan het werk was geweest in Utrecht. Weliswaar in dat deel van de provincie, dat offi cieel niet tot zijn rayon behoorde, Maar omdat er toch nooit niemand uit Leeuwarden kwam, had hij geleidelijk aan de provincie als zijn werkterrein gaan beschouwen. Giep wist nu, dat Maarten er al menig order, die hij anders kreeg, in de wacht had gesleept. "We moeten maar eens een keer naar Leeuwarden om met Pomstra te praten, meende Giep. "Mij dunkt, er is toch zeker nog wel plek genoeg voor Maarten om af te werken. Als ik denk aan Overijssel en de rest van Gelderland, dan heeft hij een groter rayon dan ik. En ik denk eens aan het zuiden..." Douwe haalde de schouders op. "In het zuiden krijgen wij toch geen voet aan de grond. Daar zitten zoveel andere fabrieken." Terug in Dronrijp begreep Giep al gauw. dat Hielkje gesproken had over de kosten van de nieuwbouw. Sake nam zijn schoonzoon onder vier ogen en vroeg op de man af: "Financiële moeilijkheden, Gerrit?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5