Bezwaren tegen afsluiting Eendrachtsweg Volop animo voor sport en spel EEN ZUIVELST0RY ZONDER EINDE PUZZELLIJN 020-21.44.44 LUISTERSPEL: MET WIE 1 SPREEKT U? ROBERT PAUL en TEDDY SCHOLTEN Donderdag 19 april 1979 EENDRACHTBODE 15 BVVB2 - Noad 2 SPS 3 noteerde er 4 punten bij. Stavenisse reserves hadden flinke dobber. Vosmeer 3 haalde achterstand in. TREKPAARD GOEDKOPER DAN TRACTOR Vragen aan vier werkgroepjes bestemmingsplan Kom Tholen Garage STEMMEN VAN LEZERS Astmafonds De komende weken in alle dorpen sportieve recreatie mmm Verzekeringen. Rode Kruisloop Tholen 1979 Afschuwelijk gezicht Parkeerruimte Markt Haven en molen Huizen Bosstraat Visstraat Dalemsestraat Bejaardensoos Boeren beuren minder dan de helft. VANAVOND OF IN HET WEEKEND DE en U kunt direct meedoen aan het Rode Kruis PUZZEL MEE MET Heeft U pen en papier klaar? DRAAI: 020-21.44.44 ('s-avonds of in 't weekend) maakte doelpunt, maar voorin was men daartoe dikwijls onmachtig, terwijl ook de aanvalslinie van The Gunners weinig vuist kon maken. Toen de linkervleugel voor rust alleen voor Kees Goedege- buure kwam, schoot hij bovendien nog finaal mis. Veel grote momenten kende ook deze partij niet, maar de winst bleef wel waar ze deze middag thuishoorde. Uitblinkers waren Ad Lindhout en Scherpenisse. Verslag Noad 2 Tholense Boys 3 klopte naaste concur rent Klundert 4 door een doelpunt van Jan van den Bos toen er maar 7 minuten meer te voetballen waren. De eerste helft een gelijkopgaande strijd met enkele kleine kansen voor de Fli- planders. Tien minuten voor rust gaf arbiter Bart Keur tot stomme verbazing van de Noad elf een strafschop aan de thuisclub. Het werd 1-0. Na rust startte Noad fel, maar BVVB scoorde vrijwel onmiddellijk uit een corner, die werd ingekopt: 2-0. Noad kreeg hierna het beste van het spel. maar J. Burgers mikte naast het doel. Naarmate de tijd vor derde werden door de gasten risico's ge nomen, maar het resultaat was negatief. Tegen het einde kon BVVB in enkele minuten tot 5-0 uitlopen. Voor de derde keus uit Poortviet was het een best paasweekend. Zaterdag werd tegen Noad 3 vijf maal gescoord, nadat er goed was gevoetbald. De doelpunten werden gemaakt door Kees van Haaften en Rien Hage en Wim de Viet. Maandag was D.V.O. aan de beurt. Het werd een harde wedstrijd. Wim de Viet opende de score, maar voor de thee maakte DVO 3 nog gelijk. Drie minuten voor tijd zorgde Rien Hage voor de winnende treffer: 2-1. WHS 4 bracht er maandag op eigen veld niet zo veel van terecht tegen BWR 3, zeker niet in vergelijking met wat paas zaterdag tegen Stavenisse 2 werd ge presteerd. Jan den Engelsman zorgde voor 1-0 uit een corner die werd gekopt door Henk Guiljam. BWR zag echter nog kans op gelijke hoogte te komen. Er zat te weinig fut in het groen-witte team om tot de volle buit te komen. Mogelijk had koploper Stavenisse 2 het vierde WHS elftal wat onderschat. Feit is, dat men na een wat overrompelend eerste kwartier al spoedig de handen vol kreeg aan de groen witten, die ook weer eens een volledige formatie hadden. Henk Dijkema was terug van wegge weest en de leider van WHS 3 Joop Vroegop mocht verdedigend ook de be nen weer strekken. Daardoor was het voor de Stavenisse aanvalslinie niet zo gemakkelijk breuken in de grendel aan te brengen; ook al was het veldspel van de thuisclub over het geheel genomen, beter. Het leek er ook aanvankelijk op, dat de koploper snel een grotere voor sprong zou nemen, maar toen Rien Smits uit een fraaie voorzet met een kopbal uitstekend had gescoord, ebde de aanvalsdrift van de thuisclub wat weg. Niettemin was er het eerste half uur kans op meer bij Stavenisse, maar het kwam er niet uit. Geleidelijk aan kwam een evenwicht tot stand, vooral omdat de groen witten het middenveld beheer sten. Het duurde niet lang na de thee of WHS kwam op gelijke hoogte, toen een ver opgerukte Stavenisse verdediging plotseling voor een verrassende Sint Annalandse aanval kwam te staan. Henk Dijkema passte door het midden, waar zowel Jaap Kodde als Henk Guil jam op doorliepen. Eerstgenoemde ron de het zaakje bekwaam af. Het was voor de Stavenisse aanhang een vreemde ge waarwording dat even later Frank Ket ting een soortgelijk doelpunt maakte en daarmee een Sint Annalandse voor sprong. Hierbij leek er zeker een bui- tenspellucht te ruiken, maar de Stave nisse linesman, die de groen witten hielp, vlagde niet, "zodat scheidsrechter Gaakeer ook geen reden had tot fluiten. De thuisclub leek wat aangeslagen, maar herstelde zich langzamerhand wel en de druk op het WHS doel werd ster ker. De gelijkmaker zat in de lucht, al durfde men aan de lijn nog nauwelijks op meer rekenen. Die verdiende gelijk maker kwam, toen Jan Hoek raak knal de en er nog 13 minuten vielen te voet ballen: 2-2. De thuisclub stelde alles in het werk en toen op zeker moment Jan Hoek weer vrij kwam, was het opnieuw raak, zij het dat menigeen ook hierin een buitenspel positie waarnam. Het deed er niet toe, de reserves van Stavenisse wis ten de leiding te behouden na deze 3-2 zege in een faire partij voetbal. Eerder was Stavenisse 3 opgetreden tegen SPS 4, maar daarbij ging het min der plezierig toe op zeker ogenblik. De thuisclub had met 1-0 de leiding geno men, waarna SPS-er Kees Wessels zich met de leiding bemoeide en naar de kleedkamer werd verwezen. Hij voelde daar niet voor en toen hij het na de tweede aanmaning nog' niet van zins bleek, verklaarde de niet zo'n sterke in druk makende arbiter van Herpen, dat hij de partij staakte. Wessels bleek daarna wel gewillig tot een voortijdig afscheid, maar de arbiter was toen niet meer te vermurwen. Dat heeft dan weer een staartje. In de partij tegen Cluzona 3 leek Vos meer 3 na 85 minuten voetbal met een 3-1 achterstand kansloos. Er kwam ech ter nog een ouderwets vuurtje oplaaien met als gevolg een 3-3 eindstand. De thuisclub had door Jan Geuze de score geopend, maar Cluzona kwam nog voor de thee langszij. In de tweede helft na men de gasten het heft in handen en schenen via 2 doelpunten op een regel matige overwinning te stevenen. Zeker, toen er nog slechts 5 minuten resteerden. Zolang echter het eindsignaal niet is ge klonken, kan niet worden gejuicht, zo hebben de mannen uit Wouw moeten ervaren. Via Jan Geuze werd het 2-3 en Rien Tholenaar zorgde voor een vreug devolle gelijkmaker. Toen had het handjevol supporters het veld al verla ten, zodat het ook voor hen nog een verrassing moet zijn. De Vosmeerse re serves brachten het op eigen terrein tegen Odio 3 tot winst. Wel kwam men eerst op achterstand, toen Odio de sterke wind mee had. Johan Geuze bracht echter na 20 minuten de partijen weer op gelijke hoogte en na een half uur was het zelfs 2-1 door Jan Burgers. Het werd nog voor rust opnieuw gelijk door een strafschop. In de tweede helft speelde de thuisclub met het windvoordeel gemak kelijker en via Frans Steyns kwam het al vrij snel op 3-2. Een verder afstand ne men bleef echter achterwege en dan wordt het nog spannend. De kansen waren er wel, maar Johan Geuze had niet veel geluk, zeker niet toen hij tien minuten voor tijd werd gelanceerd, op rechts uitbrak en de uitlopende Odio doelman met een fraaie lob passeerde. De sterke wind bracht echter nog te veel vaart in het leer en via de kruising ging de bal naast. Er was ook nog gevaar aan Vosmeerse zijde, toen Henk Potappel te zacht terugspeelde, maar Henk van Daalen was attent en liep tijdig uit. Vosmeer 4 leed tegen Kruisland 4 een 1-0 nederlaag. Een gelijkmaker was ze ker verdiend geweest. Het was met rust nog 0-0, maar onmiddellijk daarna kwam Kruisland wat gelukkig aan een doelpunt via de lat. Vosmeer legde het accent op de aanval maar faalde in de afwerking, zodat het 1-0 bleef. Dins dagavond moest Family Boys om kwart voor zeven op het Noad terrein zijn, na dat ze de voorafgaande zaterdag de Sint Philipslandse formatie voor joker had den laten staan. Dat was opnieuw zo, want dinsdagavond reden ze eerst naar- Stavenisse en arriveerden om half acht op het Fliplandse sportveld. Toen was scheidsrechter Tieleman echter al ver trokken. In de eerste helft van de 20e eeuw werd overal in Nederland nog het trekpaard in ere gehouden. Voor de brouwerskar, voor de ploeg of eg en tijdens het oog sten bewezen deze stevige trekkers de mens hun diensten. Alleen als curiositeit vindt men nu nog trouwkoetsen met paarden. In Amster dam ziet men af en toe nog een brou werskar in het straatbeeld verschijnen, getrokken door twee machtige Brabant se of Belgische trekpaarden. Wat blijkt overigens? De bedrijven die nog gebruik maken van een trekpaard verdienden 3.500,— per jaar meer dan gelijksoortige bedrijven die met een tractor werkten. Dit was het resultaat van een onderzoek gehouden door de Koninklijke Vereni ging van het Nederlandse Trekpaard in Noord-Brabant onder ca. 900 gemengde landbouwbedrijven over de jaren 1970- 1971 en 1974-1975. Naast het plezier van een sympathiek en gemoedelijk huisdier, verdient de eige naar door zijn paard ook nog extra voor zijn boerenbedrijf. De in het ontwerp-bestemmingsplan Kom Tholen geplande a-asluiting van de Een drachtsweg roept bezwaren op bij bedrijven aan de Eendrachtsweg en de Botermarkt. Dat werd duidelijk uit de opmerkingen die vier werkgroepjes op 1 maart noeeerden na de hoorzitting in zaal de Kroon over plan Kom Tholen. De vier groepjes, bij wie belanghebbenden hun wensen en bezwaren kenbaar konden maken, bestonden uit een ambtenaar en een lid van de raadscommissie r.o.: L. Guyt en W.L. Bijl, T.C. Benou en J.L. van Gorsel, J. Kelderman en C.A. Rijnberg, C. Nuyten en N.M.J. Boissevain-van Riet. Dhr. M. van Tienen van de dierenspe ciaalzaak bracht naar voren dat voor bevoorrading van zijn zaak, supermarkt P. Quist en bakkerij J. van Oost alleen de Eendrachtsweg bruikbaar is. Hij is tegen afsluiting. Als men niet met auto's bij zijn winkel kan komen, ka zijn zaak wel sluiten omdat men heel vaak 25 kg. voeder tegelijk meeneemt. Als men die een afstand moet dragen, haalt men ze elders, aldus dhr. van Tienen. Dhr. B.J. van Oost had dezelfde bezwaren in ver band met kratten drank. De heren J. Heuseveldt en A.W. de Bruin van de middenstandsvereniging lieten ernstige bezwaren horen tegen verkeersbeper kende maatregelen omdat ze daarvan omzetvermindering vrezen. Zij voelden zich ook lichtelijk gegriefd door het ne gatieve beeld dat in de toelichting bij plan Kom van de middenstand geschil derd wordt. De bestuursleden pleitten voor een gesprek met de stedebouw- kundige tijdens een bijeenkomst van de middenstandsvereniging. Dhr. Kelder man was hiertoe bereid, maar vond het beter te wachten totdat de resultaten van het distributie-planologisch onderzoek (DPO) bekend zijn. Dhr. Bal wilde graag verplaatsing van zijn benzinestation omdat tengevolge van verkeersbeperkende maatregelen in de Eendrachtsweg omzetdaling ge vreesd wordt.. Uit bedrijfsoverwegingen wil hij het binnenkomend verkeer wel éraag langs zijn bedrijf houden in ver band met de benzineverkoop. Dhr. Bal vroeg verder aandacht voor de slechte situatie van de panden aan de Bebouw- dendam. Hij zou éraag de panden ver werven om zijn bedrijf te kunnen ver groten. De stedebouwkundige achtte dat wel mogelijk, mits passend in de omge ving. De nieuwe indeling van de Een drachtsweg staat nog niet vast. Vishan del Schot vreesde ook omzetverminde ring als gevolg van verkeersbeperkende Dit jaar viert het Nederlands Astma Fonds haar 20 jarig bestaan. Het is geen directe reden om feest te vieren, maar wel een extra stimulans om meer aktivi- teiten te ontplooien. Zo starten wij bin nenkort een landelijke voorlichtingsak- tie met als thema: Het herkennen van astma, astmatische- of chronische bron chitis en longemfyseem. De jaarlijkse kollekte is onze belang rijkste bron waaruit het werk van het Astma Fonds gefinanceerd wordt. In elke gulden die U missen kunt zit lucht om het bestaan van meer dan één miljoen Nederlanders te verlichten. Ze hebben êebrek aan adem. Ruim één miljoen Nederlanders lijden aan astma of een daaraan verwante ziekte. Geld is nodig om het leven voor al die mensen blijvend te verbeteren. Geld voor on derzoek en direkte hulp. Het Astma Fonds doet wat het kan. Al 20 jaar zet De deelname aan de eerste sport en spel instuif voor iedereen, woensdagavond op het sportveld aan de Zoekweg in Tholen. was hoven verwachting: 4 volwassenen en 45 kinderen trimden o.l.v. vijf recrea tiesportleiders. De werkgroep Sportieve Recreatie Tholen hoopt dat het niet bij een uurtje bewegen blijft, maar dat de deelnemers van woensdagavond zich aansluiten bij de trimgroepen of een van de sportverenigingen. Met de opkomst in Tholen was men in t ik geval dik tevreden. De eerste sport cn spel instuif gaf de orranisatoren moed voor de volgende zes avonden. De tweede is donderdag 26 april in Stave nisse en de laatste trimavond is op 4 juli. Wegens de sluiting van de Gemeente lijke sportvelden komen Scherpenisse en Si. Annaland het laatst aan de beurt omdat men in die dorpen kan beschik ken over de Pluimpot en de ijsbaan. Tijdens de eerste instuif werd mevr. Slootweg bijgestaan door de recreaties portleiders Laura v. de Graaf uit Tholen, Andre Smulders uit Oud-Vossemeer en Piet Nuyten en Hans Scherpenisse uit St. Maartensdijk. Vol wassenen en kinderen waagden zich op een trimbaan of deden aan korfbal, handbal en hocky. Ook waren er indivi duele spelen. Met het gehele gezin kon men zo sportief bezig zijn, al lieten de mannen het wat afweten. De werkgroep Sportieve Recreatie vertoont op don derdag 3 mei in het Holland Huis te Scherpenisse een discussiefilm over re creatiesport, waarvoor verschillende verenigingen op Tholen zijn uitgeno digd. Ook hierbij zal een vertegenwoor diger van de Zeeuwse Sportraad aan wezig zijn. Bij de eerste instuif was de consulente voor Sportieve Recreatie Annemiek Slootweg present. Zij kon goed nieuws melden over de trimactivi- teiten op Tholen. het zich in voor de bestrijding van ast ma. 1979 is dan ook het jubileumjaar van het Astma Fonds^ Help ons; en daarmee astma-patiënten. GEEF ZE LUCHT! Niet ieder van U kent de cijfers waaruit blijkt, hoezeer deze ziekte ingrijpt in onze samenle ving: één op de vier Nederlanders heeft aan leg om CARA-patienïié wordén. 10% van alle Nederlanders is CARA- patient. 20% van alle ziekte verzuim wordt door CARA veroorzaakt. 13% van alle invaliditeit in Nederland is het gevolg van CARA. Na hart en vaatziekten en kanker is CARA de derde doodsoorzaak in Ne derland. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat de sterfte statis tiek een vertekend beeld geeft, omdat CARA patiënten minder weerstand hebben voor andere ziekten. GEEF ZE LUCHT, en stort een bijdra ge op giro 55055 ten name van het Ne derlands Astma Fonds Leusden. Kontakt adres Tholen: MEVR. A. v.d. Peijl-Dekker Kaay 10 tel. 2566 Toen de stroom uitviel werd een tuinder deze winter gedupeerd, omdat de bloe men en planten in de kas kwamen te bevriezen. Hij was wel voor alles verze kerd, maar wat is nou alles bij een ver zekeringsmaatschappij? Afijn, die vorstschade viel er juist niet onder. De verzekeringen hadden immers toch al zo'n dure winter, daar er veel blikschade is ontstaan. Dat komt dan wel uit via premie-verhogingen. Toen de brom fietshelm werd ingevoerd, werd voorge houden en dat mag ook worden aange nomen, dat men op dat voertuig veiliger ging rijden, maar toch ging de premie met twaalf gulden tegelijk omhoog. Ik begrijp wel, dat de verzekeringen zich aan de duurte moeten aanpassen, maar wil me toch niet direct bezorgd maken, dat ze failliet gaan. Dat zit wel snor. Met dank voor de ruimte K. Suurland Julianastraat 10 Scherpenisse. Nu de Rode Kruisloop binnenkort weer van start gaat, is het de moeite waard dit sportieve evenement nog eens extra bij de Thoolse bevolking onder de aandacht te brengen. Het succes van de Eerste Rode Kruisloop in 1978 heeft de orga nisatoren, hierin gesteund door het be drijfsleven, doen besluiten thans voor de tweede maal dit evenement te doen plaatsvinden. Ook nu staat als doel voorop: de Tholenaren of wel in groepsverband of wel individueel op ongedwongen wijze te kunnen laten deelnemen aan een recreatieve wijze van lichaamsbeweging. Met de opbrengst hopen de organisato ren ook dit jaar weer de Thoolse Rode Kruis Colonne van dienst te kunnen zijn waar het de verlichting van de financiële lasten betreft, die voortvloeien uit de vervanging dan wel aanschaft van de zo noodzakelijke materialen, daarmee in feite een gemeenschapsbelang dienend. Tot slot wens ik ieder die hierin sportief, dan wel op andere wijze actief bij be trokken zal zijn een plezierige dag toe en dank vooral de organisatoren voor hun loffelijk streven en inzet. R.H. Padt Colonnecommandant Rode Kruis Tholen maatregelen in de Eendrachtsweg, mede met het oog op sportvissersactiviteiten. Dhr. Boogaart uit de Bakstraat wees erop, dat er een afschuwelijk gezicht ontstaat op alle achtergevels als garage Vos wordt gesloopt. Hij adviseerde au toboxen te bouwen in plaats van een parkeerterrein aan te leggen. De gez. van Vessem brachten naar voren, dat het huis op de hoek Eendrachtsweg/Be- bouwdendam in 1931 is gebouwd. Er kan nog een woning naast, maar het is onmogelijk dat deze tegen de voorgevel van het bestaande huis komt. Dhr. Witte wees erop dat tegen zijn woning in de Bakstraat geen ander pand geplaatst kan worden omdat er ramen in de zijgevel zitten en zijn pand een monument is. Hij vroeg ook maatregelen tegen de publie ke waterplaats vlak achter zijn pand, wat zeer vies is. Dhr. Moerland uit de Eendrachtsweg waarschuwde ervoor, dat hij in het don ker komt te zitten als men te dicht bij zijn pand zou gaan bouwen. Daar zou hij stellig bezwaar tegen hebben. Over de Markt en dan met name de parkeergelegenheid waren er ook ver schillende opmerkingen. De winkeliers Melse en Geluk pleitten voor uitbrei ding van het aantal parkeerplaatsen, öerwijl mevr. B. Joosse-Renes juist grote bezwaren had tegen intensivering van de parkeermogelijkheden. Als de zuide lijke Marktwand in ere is hersteld, dan is er weer sprake van een attractief Marktbeeld en daarin passen geen grote aantallen geparkeerde auto's, aldus mevr. Joosse. Mevr. Scherpenzeel brak een lans voor herinvoering van de weekmarkt. Zij meende dat met het herstel van de panden een basis ïs gelegd voor een gezellig samenzijn. Volgens mevr. Scherpenzeel zou een weekmarkt in belangrijke mate bijdragen aan de leefbaarheid van het stadje. Voor zijn 'parkeergevoelige' zaak wilde dhr. Geluk meer parkeergelegenheid. Hij meende dat dit zonder ingrijpende voorzieningen opgelost zou kunnen worden door beperkt parkeren op het marktplein toe te staan. Volgens dhr. en mevr. Melse is het goed functioneren van hun winkel in sterlce mate afhanke lijk van goede parkeervoorzieningen omdat de inkoop snel moet kunnen ge beuren. De vijftien aanwezige parkeer plaatsen zijn onvoldoende omdat ook anderen - waaronder bewoners van deze ruimte gebruik maken. Dhr. J. van Poppel had geconstateerd dat pal naast zijn woning Markt 2 een nieuwe bebouwing is geprojecteerd in de vorm van een klein winkeltje of boe tiekje. Hij had grote bezwaren tegen de ze oplossing omdat al zijn licht zou worden weggenomen. Dhr. van Poppel heeft nu een raam in zijn zijgevel. Mevr. Beets informeerde of de travaille - als deze zou verdwijnen - bij haar te openen koffieshop geplaatst kon worden. Dhr. de Jonge, voorzitter van de vis sersvereniging Helpt Elkander, infor meerde naar de ontwikkeling bij de he rinrichting van de haven en pleitte voor vroegtijdig overleg. Mevr. Kruithof brak een lans voor een zodanige bestemming van de haven, dat ook dit deel van het stadje nieuw leven wordt ingeblazen. Een gebruik als jacht- annex passant nhaven zou zeer zeker aan dit verwach tingspatroon voloen. Mevr. Vercouteren achtte het van be lang, zeker nujje Venkelstraat zo'n ge weldige opknapbeurt heeft gehad, de in die straat aanwezige molen te herstellen. Dhr. H. Nieuwenhuis en dhr. en mevr. Melse zagen hun uitbreidingsplannen doorkruist door geplande woningen in hun achtertuin. In de naaste toekomst kan uitbreiding van de praktijkruimte van de fysiotherapeut nodig zijn, waar bij de gedachten uitgaan naar uitbrei ding van ongeveer tien meter diep over de bestaande breedte van de praktijk ruimte. Melse kon nog geen termijn en grootte noemen, maar het voornemen om in de toekomst een uitbreiding van hun bedrijf in de achtertuin te verwe zenlijken, bestaat wel. De verkoop van bouwmaterialen rechtstreeks aan de consument vindt weliswaar vanaf de winkel aan de Stoofstraat plaats, maar de behoefte aan opslag is in ieder geval aanwezig en dat zou met de geplande huizen in de achtertuin niet verwezen lijkt kunnen worden. De heren Veraart en Verbiest wilden verkeersdrempels omdat voor^hun wo ningen stoepen ontbreken en er met grote snelheid door de Visstraat wordt gereden. Op het parkeerterrein dat achter hun huis bij de Chr. Geref. kerk is gepland, staan nu mooie bomen die zij graag gehandhaaft zouden zien. Als dat plan overigens uitgevoerd zou worden, vroegen de heren Veraart en Verbiest op dat terrein een achteruitgang voor hun pand. Zij bepleitten voorts een beplan ting - eventueel klimop - tegen het zeer 1 li. gebouw van de telefoonke centrale. Tenslotte vroegen ze om de ingang van het te maken parkeerterrein vanaf de Bosstraat te maken naast de 23 wonin gen omdat de Visstraat toch wel zeer ongeschikt is om nog meer verkeer aan te trekken. Dhr. Vis uit de Dalemsestraat had voor zijn winkel met taxibedrijf en benzine pomp nooit toestenming gekregen de bedrijfsbebouwing aan de achterzijde uit te breiden. Mij maakte ernstige be zwaren tegen welke plannen dan ook. die zijn zakelijke belangen aantasten. Ook het gemis van een gedeelte tuin is bezwaarlijk. Mevr. Selsig uit de Dalem sestraat informeerde naar de mogelijk heden om haar woning te veranderen of nieuwbouw. Dhr. Contant had ernstige bezwaren tegen doorsnijding van zijn bedrijfsgebouwen op het achtererf door parkeerplaatsen en bevoorradingsstraat. Dhr. S. de Korte maakte bezwaar tegen de projectie van een nieuwe woning bij zijn pand aan het Bolwerk. Het kwam hem onduidelijk voor, want er is onvol doende grond beschikbaar en inlangs verkocht de gemeente de benodigde grond aan de korte, die wellicht in de toekomst een kantoorruimte wil bou wen. Dhr. van Houdt uit de Doelweg vond het dringend nodig dat er een speelweitje komt op wet terrein dat mo menteel met gras is ingezaaid. Het is hard nodig voor de vele in de omgeving wonende jonge gezinnen, met name voor de kleintjes. Verder had hij be zwaar tegen de vijf voor zijn woning ge plande parkeerplaatsen. Mevr. v.d. Peyl zou graag zien dat de bejaardensoos binnen de Veste behou den kon blijven, zo was haar pleidooi namens de soos. Dhr. Lindhout ver wachtte met zijn garage in de Hoog straat moeilijkheden als deze straat ver keersvrij zou worden. De stedebouw- kundge liet weten dat een dergelijke maatregel op alle consequenties beke ken dient te worden. Dhr. Damen uit de Molenvlietstraat vond het ontwikkelen van garagemoge lijkheden op de binnenterreinen wel zinnig, maar hij vreesde dat op deze wijze een sluipweg ontstaat: een race baan die de speelgelegenheid van de jeugd in gevaar brengt. Dhr. Damen had ook geconstateerd dat er bijgebouwen zijn gerealiseerd die niet op de kaart staan. De stedebouwkundige meende dat de gezamenlijke bewoners en het gemeentebestuur bij het uitwerken van gedetailleerde plannen als parkeerter rein moeten letten op het voorgaand karakter en de veiligheid. Dhr. Damen sneed ook het centraal antennesysteem nog aan, maar dit paste niet in het kader van plan Kom, al mag niet ontkent worden dat antennes van invloed zijn op de stedelijke verschijningsvorm. De Europese zuivelstory klinkt menig een onwerkelijk in de oren. Europa zwemt in de melk, de zuivelpolitiek kost een flinke gemeenschapsduit, de huisvrouw betaalt nog steeds een flinke melkprijs en de boeren verdienen niet eens het zout in de melkpap. Een zuivelverhaal zonder einde, maar wel vol vraagtekens. De melkman rekent af: "drie flessen melk, mevrouw, dat is dan 3,15". Hij sjokt naar de volgende deur om het veelgedraaide melkpraatje opnieuw af te steken. Het is toch weer even schrik ken, hè mevrouw. We verdrinken met zijn allen in de melk, we stapelen boter en melkpoeder in de pakhuizen, we be talen een pittige prijs voor een liter melk en we horen tegelijkertijd dat de boeren er met hun gemelk geen cent beter van worden. In de Europese Gemeenschap wordt te veel melk geproduceerd. De melkplas is de grens van 11 miljard kg al overschre den. De 260 miljoen Gemeenschappers drinken al die melk niet op. Je kunt dat witte vocht ook nog verwerken tot boter, poeder, yoghurt, vla en dergelijke. Het scheelt wel iets maar het "melkdrama" is onvermijdelijk: er wordt tevéél gemol ken. Dat is de schuld van de Brusselse heren die een soort van "melk-maar-raak-po- litiek"'gevoerd hébben, beweren boze tongen. De gemeenschappelijke land bouwpolitiek streeft in feite meerdere doelstellingen na. Het gaat de beleids makers om een redelijk inkomen op de Europese boerderij, een verzekerde voedselstroom én voedsel tegen betaal bare prijzen (dus redelijke consumen tenprijzen). Tot nu toe heeft de zuivel politiek van Brussel nare bij-effecten gehad. Je zou kunnen stellen dat het uit de hand is gelopen en dat het melkaan- bod ver over de melk- of zuivelbehoefte is gestegen. Bepaald goedkoop is de re denering dat je dan maar extra ontwik kelingshulp vanuit de Gemeenschap moet bedrijven. Zulke hulp zal nooit afhankelijk mogen zijn van overschot ten, dat lijkt op. menslievendheid uit puur eigenbelang. Een feit blijft dat de Europese land bouwpolitiek voor een belangrijk deel toegespitst is op de zuivel. Uit de Brus selse geldpot (het deel dat aangewend wordt voor het prijsbeleid) gaat 37% naar de zuivel. Van de 2,8 miljard reke- neenheden (een Europees rekeneenheid is gelijk aan 3,40) is 1 miljard r.e. bes temd voor exportrestituties (bijdragen aan exporteurs die op de goedkope wereldmarkt behoren te concurreren) en bijna 2 miljard r.e. voor de opkoop van boter en melkpoeder (de zogenaamde interventie). Aan het melkverhaal komt blijkbar geen einde want de boeren kunnen et niet mee stoppen. Begrijpelijk: een boer met een behoorlijk veebedrijf kan niet van de ene dag op de andere dag de koeien wegdoen en op een houtje ga- i bijten. De Europese melkveehouderij is een optelsom van miljoenen boeren üic én eikaars collega én eikaars concurrent zijn. Zo'n veehoudersgroep is zelfs met een brutaal Brussels beleid niet te dwin gen. Het gaat immers om miljoenen boerengezinnen die vechten om hun bestaan of hun boterham. Een afstraf fing van dit inkomensstreven roept veel vraagtekens op. En toch zal de Europese melkproduktie aan banden moeten. Mevrouw piekert over de 3,15 die ze net aan de melkman betaalde. Zij denkt warempel dat de boeren een goud mijntje hebben tussen al die koeien. Ben simpele analyse toont aan dat de boer ruim 0,50 beurt vaade-j" 1,05 per liter die mevrouw betaalt. De veehouder ontvangt amper de helft van de straat- prijs. Waar zit de rest dan? Welnu, het transport van de boerderij naar de fa briek kost 4 cent per liter. De melkfa briek heeft twee dubbeltjes nodig om de boerenmelk te verwerken tot drinkmelk en andere eetbare zuivelprodukten. Vervolgens kost het transport van fa briek naar detailhandel (winkelbedrijf of melkman) 6 cent per liter. De melk- slijters ontvangen 18 cent voor hun var- koopactiviteiten. Tenslotte wordt op de inmiddels een gulden gepasseerde melkprijs nog eens btw gezet, dat is ook nog 4 cent per liter. De boeren ontvangen nauwelijks de helft van de melkprijs die mevrouw be taalt. Het is niet eens het zout in de pap. Als de boer zijn produktiekosten wil te rugverdienen, zal hij minstens 63 cent per liter nodig hebben. Mevrouw schrikt weer; ondanks de fikse straatprijs voor de melk komende boeren flink tekort. De klachten van vele veehouders blijken juist; zij kunnen niet tot een redelijk in komen komen. Eigenlijk is dat toch één van de doelstellingen van de Europese landbouwpolitiek. Je ziet maar weer dat het zuivelverhaal vol tegenstellingen zit en voorlopig zeker niet tot een goed einde komt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 15