HET OER \A E STRIP. VER HAAL rx Boekennieuws Vijfduizend koren in Nederland MODE OP KOP BEL 020-21.44.44 PUZZELLIJN at, 2= Sint-Annalander directeur RIOD GOEDE RAAD BIJ VLEES BEREIDEN GOED VOOR DE SPIJSVERTERING DE POLITIEKE PARTIJEN IN BELGIE Donderdag 12 april 1979 EENDRACHTBODE 9 Marijke van Raephorst: het hele jaar rond Een koninginnedag-cadeau! L Mien van 't Sant-Omnibus Jung: Antwoord op Job - PM "De kleintjes zijn er altijd het eerst bij. In de week vóór Pasen komen zij uit de kleuterschool met de zelfgemaakte Palmpasen. Ter herinnering aan de in tocht in Jeruzalem lopen ze met Palm- pasenstokken die zij voorzichtig voor zich uitdragen en zingen: Palm, palm, Pasen - Heikoerei Over enen Zondag - Dan hebben wij een ei! Eén ei is geen ei - Twee ei is een half ei, Drie ei is een Paasei. Dit staat in het boek van selectief uitge ver Lemniscaat. Schrijfster Marijke van „Raephorst en ook in dat opzicht ve'rant- woord. Het hele jaar rond gaat over onze feesten in folkloren, verhalen, sagen en legenden. Verhalen van vroeger en nu, voor het hele jaar, voor oud en jong, om te lezen en voor te lezen. Met tekeningen in kleur en zwart/wit van Otto Dicke. met 60 verhalen uit Nederland en Vlaanderen, maar ook uit Rusland, uit Italië en Afrika: Een boek over volkséebruiken, over feesten als Palmpasen en Sinte Maarten. Waaraan scholen en verenigingen wat hebben, maar ook de gezinnen. Het zo stevig (Lemniscaat) gebonden boek kost 32,50, maar het is er ook volop naar en verkrijgbaar in de erkende boekhandel. Geen valse voorlichting. Daarom, dit boek is al eerder verschenen onder de titel "Van Sinterklaas tot Sintemaar ten". Ook duidelijk gericht op de fol klore. Over uitvoering hoeft nauwelijks een woord gerept tegenover degene, die boeken van uitgeverij Lemniscaat kent. Het is weer zo Koninginnedag. De ze ventigste verjaardag van koningin Ju liana. Ter gelegenheid hiervan is bij La Rivière Voorhoeve in Zwolle, die al menig oranjeboek op de toonbank bracht, het Oranje Knipselboek ver schenen. Auteur en samensteller van het in fraai oranje omslag gestoken boek is Richard Kaan, die ook hoofdredacteur is van het bekende maandblad "Ons Koningshuis". Bij iedereen kan er in 70 jaar heel wat passeren en dat is zeker het geval bij een vorstin. De auteur Richard Kaan heeft het koninklijk huisarchief uit mogen kammen en hoe meer hij te zien kreeg, hoe moeilijker de selectie was. Alleen over de inhuldiging van ko ningin Juliana stond er een kist met een inhoud van één kubieke meter boorde vol knipsels uit binnenen buitenlandse kranten en weekbladen. Geen boek, hoe bloemrijk ook, zou dik genoeg zijn om dat allemaal te kunnen bevatten. Toch heeft Richard Kaan in zijn 144 pagina's groot formaat kunstdruk een samenvatting van die zeventiéjarige pe riode kunnen geven, waarvan kan wor den vastgesteld, dat het een uitstekende indruk geeft van het leven en werken van onze door zo'n groot deel van het volk zeer geachte vorstin. De gehele pe riode 1909-1979 wordt bestreken. Het leven in knipsels en foto's. Het échte hiervan is dat alle gebeurtenissen be schreven zijn volgens de opvattingen van toen. De geboorte, de jeugd, de vorming, het optreden, de verloving, het huwelijk, de ballingschap, de geboortes, de overname van het koninkrijk en ga zo maar door. Met leuke achtergrond-be richten. Vierhonderd knipsels en foto's met op de laatste pagina een schitteren de piaat van de 70 jarige vorstin. Over een koninginnedag-cadeau gesproken. Het oranje knipselboek is de moeite waard. Nu nog 24,50, straks 29,50. Een mooi bezit voor de talloze oranjek lanten. Op formaat 21 x 30 cm. Op de voorpagina van het omslag een foto van het paleis Soestdijk. van het verloofde Prinselijk Paar, van de koningin in het rampgebied 1953 en de Vorstin in vol ornaat. Bij uitgeverij A.W.Bruna Zoons te Utrecht komen de bekende Zwarte Beertjes in een vrij dichte periodieke stroom van de persen. Zonnige- en re genachtige dagen lenen zich in het bij zonder om "even lekker lui te zijn met een Beertje". Als u er dan toch wilt kie zen, kunnen we de liefhebber wel wat wijzer maken, met enkele samenvattin gen van vrij nieuwe beertjes. Hammond innes. Tussen water en vuur 6,50 Dit boek begint met een levendig verslag over de septemberdagen van 1939, toen de oorlog de vakantiegangers in het vredige zuidwesten van Engeland over viel. Journalist Walter Craig raakt er plotseling zeer nauw bij betrokken, als hij op het spoor komt van een sabotage- complot, gevangen wordt genomen en opgesloten in een fantastische grot, een verlaten tinmijn die onder de ogen van de kustwacht tot een volledig geoutil leerde Duitse duikbootbasis is ingericht. Het verhaal hoe Craig erin slaagt de vi jand met behulp van een bijzonder in genieus plan te overwinnen is uitermate spannend en beklemmend. Georgette Heyer, De vrolijke vrijster 6,50 Annis Wychwood is rijk, aantrekkelijk, eigenzinnig en op haar negenentwintig ste nog ongetrouwd. Dit laatste ervaart zij bepaald niet als storend' in tegen stelling tot haar omgeving die geshoc keerd reageert wanneer zij besluit, dat zij onderhand recht heeft op een eigen leven in haar eigen huis. Zij vestigt zich in het deftige Bath. Hier komt zij door een vreemd toeval in contact met een in de omgeving als rokkenjager bekend staande oudere vrijgezel, sir Oliver Garlton. De rijke losbol en de al even gefortu neerde 'vrolijke vrijster' trekken steeds meer met elkaar op. Maar ook in de liefde volgt de eigenzinnige Annis haar eigen weg.... De val van Bas P.,Koos van Zomeren. Bas Pippel, een linkse journalist, gaat met vakantie naar de Ardennen. Zijn buurman daar, is een agent van de PVD, speciaal belast met de opdracht hem uit zijn tent te lokken. En dan worden er moorden gepleegd: executies? Wie is de jager, wie is de prooi en wie is uiteinde lijk schuldig aan de val van Bas P.? Poc ket, 5,75. De vijfde ruiter, Nathan M. Adams, 7,50 Het debuut van de Amerikaanse schrij ver Nathan A. Adams. Het is een thriller 'met voldoende plots voor minstens drie Simenons' (The New York Times). Centraal staat de figuur van de ex-SS- offtcier Bruno Kampass, die twintigjaar nadat hij een andere identiteit aannam in New York ontvoerd wordt door de Israëlische spionagedienst. De Israëli's dwingen hem als lokvogel deel te nemen aan de jacht op een voormalige kamp beul. Het spoor leidt naar Afrika Kobo Abé, Een ander gezicht 6,50. Kobo Abé, in het Westen vooral bekend door zijn "Vrouw in het zand", dat als boek én als film een groot succes be leefde, heeft met "Een ander gezicht" opnieuw een monumentaal werk ge schapen. De hoofdpersoon, een plas tisch chirurg van grote bekwaamheid, krijgt eèn ernstige gezichtsbeschadiging. Hij maakt zich een nieuw gezicht... niet zoals het vroeger was maar geïdealiseerd tot de vlotte succesvolle man die hij al tijd al had willen zijn. De experimenten lukken, maar roepen een identiteitscrisis op: wie is hij? Is hij zichzelf of het mas ker van die 'ander'. Michael Maquire, Op het verkeerde paard gewed, 6,-. Het begon met een briefje van een stal jongen die Simon Drake niet kende en die hij nooit levend zou zien. Na een paar jaar bij de renbaanpolitie wist Drake genoeg van de fraude en malver saties in de paardenwereld om niet in moeilijkheden te willen raken. Maar hij zat er al tot aan zijn nek toe in. Een inbraak door een gemaskerde indringer; de verdwijning van een stalopzichter; het onvoorspelbare gedrag van de paar den van een andere stal... Toen er steeds meer vreemde dingen gebeurden waren er ook steeds meer toevalligheden, en Drakes levert werd bedreigd.... Ed McBain, Ik heb iemand doodgeschoten, 4,50. De 'ik' in dit boek is een jonge kruimel dief die aan de marge van de grote mis daad opereert en die door de kopstuk ken in zijn 'beroep' niet serieus genomen wordt. Totdat hij een stomme streek uithaalt: hij schiet een politieman neer. Constance Heaven, De koningin en haar zigeuner, 7,50. Amy Robsart stierf in 1560 i door een ongelukkige val. luidde de officiële ver sie. Maar in hoeverre waren Robert Dudley, haar man, en Elizabeth I, zijn minnares, hierbij betrokken? Toen na de dood van Mary Tudor de jeugdige Elizabeth koningin van Enge land werd, duurde het niet lang of haar favoriet, de knappe jonge Robert Dud ley, werd een van de belangrijkste figu ren aan het hof. De hovelingen waren niet bij machte zijn invloed te beperken, zijn verhouding met de jonge koningin was onaantastbaar en werd Europa's meest besproken schandaal. De plotse linge tragische dood van Roberts in de steek gelaten vrouw bracht zijn positie in gevaar.... Hildegard Knef, Een gegeven paard, 8,50 De ontroerende autobiografie die de basis werd voor Hildegard Knefs wereldfaam als schrijfster. De laatste oorlogsjaren in Berlijn, het begin van de Duitse film vóór het Wirtschaftswunder, de moeizame verovering van New York en Hollywood, de terugkeer naar het Europese toneel en het gevecht om een nieuwe carrière als zangeres. Drtt vertelt Knef over Knef. Morris West, De salamander, 7,50. Morris West kent Italië en de Italianen op zijn duipje; hij woonde er ruim tien jaar. Die kennis buit hij uit in dit bij zonder intriintrigerende én ontroerende verhaal over Italiës politieke verdeeld heid en corruptie, en over de hang naar individuele vrijheid van zijn inwoners. Ed McBain, Voor de rest van uw leven, 4,50 Een aanstaand bruidspaar wordt bloe dig van elkaar gescheiden, de aanstaan de bruid bloedig van haar hoofd ont daan....een moeilijke zaak voor Steve Carella. Een nieuwe harde politieroman uit het 87e district. Ephraim Kishon, De beste verhalen van Kishon, 6,50 Er zijn nog heel wat Nederlanders die de milde spot van Ephraim Kishon niet kennen, noch zich gestoken hebben aan zijn soms venijnige, satirische pen. Toch zijn er inmiddels heel wat boeken van 's werelds meest gelezen satiricus in het Nederlands verschenen: romans, to neel, verhalenbundels. Vooral in de korte, vaak naar het absurde neigende humoristische verhalen blijkt Kishon een meester. Zeven bundels zijn ver taald. De beste verhalen van Kishon bevat een selectie van zijn sterkste ver halen en satires uit eerder verschenen werk en is als zodanié uitermate geschikt om met dit fenomeen kennis te maken. :^:N?^-S>S^-x-:->5sx-sSSS Een interessant boekje over een 60 tal planten uit ons voedselpakket. Van aardappel tot asperge en zelfs van wijn druif tot witlof. Kweekaanwijzingen en tips voor verzorging. Waar komt de an dijvie vandaan? Wie hebben al eeuwen voor ons champignons gegeten? Hoe kwam de doperwt in ons land? Was ha ver vroeger onkruid? Informatie in stripverhaal. Een paperback van 12,50. Een paperback van Zomer Keuning te Wageningen. Daarom ver krijgbaar in de erkende boekhandel. Barbara waagt de sprong - Als het leven op je afkomt - Geen zon zonder scha duw. Drie van de Mien-bekenden in één boek van 447 pagina's. Een uitgave van La Rivière Voorhoeve te Zwolle en daarom voor een breed publiek. Die dikkerd voor 24,90. Een nieuwe ge neratie zal willen lezen over de jonge positieve vrouw in het nogal roerig ge zin. Barbara waagt de (goede) sprong. En in deel 2 over het artsengezin, waar de dochters groot worden. Daarop sluit deel 3 aan, waarin beide jonge vrouwen op hun manier hun weg vinden. Nou ja, het is Mien van 't Sant. Het is La Rivière Voorhoeve. Een sprankelende omni bus van het begin tot het eind. ki 8 Europese talen is dit boek van C.G.Jung verschenen. Van een man die niet twijfelt aan 'het bestaan van God. maar wel zijn kijk heeft op de voorstel lingen die wij er ons van maken. Hij doet dit als psycholoog en niet als theoloog. Overigens fel bestreden van theologi sche zijde. "Er bestaan", zo schrijft Jung terecht" psychische waarheden, waar heden van de ziel. die fysisch noch ver klaard, noch bewezen of bestreden kun nen worden. Geen boek voor iedereen. Wel een boek lezenswaard vanuit eigen overtuiging. Men moet weten dat het van Jung is. 23,50. Met ingang van 1 mei is tot di recteur van Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie benoemd drs. A. H. Paape te Amstelveen. Hij volgt dan dr. Lou de Jong op, die sinds het ontstaan van dit bu reau na de oorlog directeur is ge weest. Harry Paape werd te Sint-Anna- land geboren en bezocht in Berg en op Zoom de rijks H.B.S. Na de bezettingstijd studeerde hij aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam sociale en politieke we tenschappen. Al vrij snel na vol tooide studie werd hij de naaste medewerker van dr. L. de Jong op het RIOD, waar hij de laatste ja ren ook al plaatsvervangend di recteur was. De heer Paape is 54 jaar. Het kiezen van de juiste soort vlees voor de juiste gelegenheid is niet altijd even eenvoudig. Gelukkig is er de slager, als aangewezen vakman om raad te geven maar daarna moeten we het toch zelf doen. Wat zijn dan de dingen waar we bij de bereiding van vlees op moeten letten? Om maar bij het begin te beginnen: sommige mensen hebben de gewonte vlees te wassen. Dat is niet zo goed: het wordt er minder mals en minder sma kelijk door; bovendien beïnvloedt nat vlees de bakresultaten nadelig. Een an dere kleine tip; zout het vlees pas kort voor het bakken of bradenEr gaan dan minder vleessappen verloren. Eveneens met die bedoeling is het zaak je lapjes zo snel mogelijk aan alle kanten dicht te schroeien. Laat de boter, mar garine of het vet dus goed heet worden, voordat het vlees de pan in gaat De buitenkant van het vlees schroeit dan snel dicht en de sappen blijven in het vlees. Prik tussentijds ook niet met een vork in het vlees, want dan ontstaan gaatjes waardoor vleessappen wegtrek ken. Wie bezwaar heeft tegen een randje vet, doet er goed aan dit pas na de bereiding te verwijderen. Dat komt de smaak van het vlees en de jus ten goede. Bedenk voorts dat het van belang is over een goed mes te beschikken. Anders wordt het vlees uit elkaar gerukt, zonder dat de vezels worden doorgesneden. Vraag bovendien even aan de slager, wat de snijrichting is. Het vlees kan dan, "goed op de draad" worden afgesneden. Door het in de gaten houden van enkele kleine regeltjes, is het bereiden van vlees een kunst die eigenlijk iedereen kan verstaan. Lekker eten kan dan zo een voudig zijn. GROOT TEKORT AAN MANNENSTEMMEN DE Nederlandse koren hebben het druk in deze tijd van het jaar. Tal van oratoriumkoren hebben in de Paastijd weer hun traditionele uitvoering van Bachs onverwoestbare Mattheuspassion met eventueel de Johan- nespassion als alternatief. Ook Handels grootse oratorium The Messiah wordt in deze dagen veelvuldig uitgevoerd. Nederland is trouwens toch een land, waar de koorzang zich in een brede belangstelling mag verheugen. Op iedere honderd Nederlanders zijn er twee te vinden, die in een koor zingen. Wat dat betreft kunnen we wedijveren met landen als Engeland en Duitsland, die eveneens kunnen bogen op een rijke koortraditie. Een probleem is alleen dat meer vrouwen dan mannen in een koor zingen, zodat tal van koren zitten te springen om manlijke versterking. VROUWEN LATEN ZICH NIET VERDRINGEN UIT 'MATTHEUSPASSION' DE meerstemmige zang is in ons land altijd op hoog niveau beoefend. In de tijd van de opkomende burgerlijke cultuur, zo in het midden van de 18e eeuw, ontstonden de eerste burgerlij ke koren, vooral in Engeland. In Duitsland werden sinds 1800 vele zogenaamde Liedertafel opgericht, die in ons land al spoedig navolging vonden. De bloei van het oratorium koor en van het mannenkoor in de ne gentiende eeuw houdt direct verband met deze ontwikkeling. In Nederland zijn ongeveer 5.000 ko ren, waarvan rond 2.000 zijn aange sloten bij een van de korenbonden van de Federatie van Nederlandse Zan gersbonden. Het overgrote deel van deze, bij de Federatie aangesloten koren bestaat uit gemengde koren (1.600 van de 2.800), maar ook het aantal aangesloten mannenkoren 330) is niet mis. Verder zijn er kinder koren, jeugdkoren, operakoren, vrou wenkoren en ook bejaardenkoren. Het aantal kerkkoren is in ons land even eens indrukwekkend. Zo zijn er onge veer 2.000 roomskatholieke kerkkoren in Nederland. Het is duidelijk dat in deze tijd van het jaar de gemengde koren het bijzonder druk hebben. Werken als de Mat- theus- en Johannespassion worden immers gezongen door een gemengd koor, waarin dus mannen en vrouwen zingen, terwijl daarnaast de assisten tie yan een jongenskoor is vereist, met name in het openingskoor en het slotkoor van deze werken. Bach ge bruikte eertijds zelf geen vrouwen stemmen, maar jongensstemmen. Vandaar dat tegenwoordig weer ge streefd wordt naar authentieke uit voeringen van Bachs passionen, dus zonder vrouwenstemmen, doch met een groot jongenskoor. De Weense dirigent Harnoncourt heeft in deze bezetting de Mattheuspassion op de plaat opgenomen, een zonder twijfel indrukwekkende uitvoering. Maar on ze grote gemengde kpren zullen aan deze authentieke Bach geen bood schap hebben. In de eerste plaats zijn er in Nederland maar weinig goed getrainde jongenskoren die Bachs vocale eisen zouden kunnen inwilligen en bovendien zingen de duizenden vrouwen in onze grote gemengde koren de Mattheus en Johannes veel te graag. Kortom, afgezien van een enkele authentieke uitvoering kunnen we in Nederland Bachs onvergetelijke muziek voornamelijk beluisteren via de traditionele gemengde koren, waarbij de jongensstemmen alleen assistentie verlenen in de openings- en slotkoren, maar niet de vrouwen stemmen verdringen. En ook in die zetting is Bachs passiemuziek indruk wekkend. FAVORIETE BEST SELLERS' ANDERE favoriete werken van onze grote gemengde oratoriumkoren zijn The Messiah en Handels tweede beroemde oratorium, Judas Macca beus. De laatste jaren nemen onze koren in toenemende mate ook min der bekende oratoria van Handel in hun repertoire op, zoals Jephta, Jo- suah en Saul. Mendelssohns orato rium Elias behoort ook nog immer tot de meest gezongen grote koorwer ken, evenals trouwens Haydns onver gankelijke oratoria Die Jahreszeiten en Schöpfung. Maar ook missen van Schubert, Haydn en Mozart staan op het reper toire van talloze Nederlandse koren. Zelfs voor grote, zeer moeilijke wer ken als Verdi's Requiem schrikt menig amateurkoor niet terug. Ook Brahms Duitse Requiem is voor menig koor een absolute 'Must'. Datzelfde geldt voor Bachs Hohe Messe en voor ettelijke cantates van dezelfde mees ter. De gemengde koren kampen over het algemeen wel met een mannentekort. Een daarom zo opmerkelijk feit, om dat er in Nederland meer zelfstandige mannen- dan vrouwenkoren bestaan. Menig oratoriumkoor zou uit de pro blemen zijn, als een aantal leden van een mannenkoor ook bereid zou zijn om toe te treden tot een gemengd koor. TWEE BEROEPSKOREN WE hebben in Nederland maar twee beroepskoren, te weten het Groot Omroep Koor en het Nederlands Kamerkoor. Het Nederlands Kamer koor is een klein koor van selecte stemmen en bestaat stuk voor stuk uit zeer geschoolde vocalisten. Het Groot Omroep Koor van de NOS bestaat uit eveneens professionele zangers. Dit koor zingt vooral de grote koorwerken uit de klassieke toonkunst. Zo heeft het NOS-koor onder andere Beetho- vens Missa Solemnis voor de plaat gezongen en zeer recent met het orkestgebouworkest onder Haitink een nieuwe opname van Brahms' Requiem gemaakt, die nog moet ver schijnen. Maar ook diverse Nederlandse ama teurkoren hebben talrijke grammo foonplaten gemaakt, soms met dave rend succes. De reputatie van de Mastreechter Staar, een befaamd mannenkoor uit de Limburgse hoofd stad, staat al jaren borg voor klasse uitvoeringen en door een breed pu bliek gekochte grammofoonplaten. Maar ook amateurkoren met een geheel ander, onderling zeer uiteen lopend repertoir als het Volendams Operakoor, het Westlands Mannen en Meisjeskoor en Pro Musica kunnen zich dankzij talrijke platenopnamen verheugen in een grote populariteit. (Nadruk verboden) HAN HORMAN V-silhouet in felle kleuren Het hangt van de leeftijd af, hoe we reageren op de mode, zoals die ons door Parijse ontwerpers voor dit voorjaar wordt gesuggereerd. Wat hebben ze ge daan? Ze zijn met een soort hink-stap-sprcmg door het verleden gegaan naar de jaren '30, '40, '50. Wie in die perioden mode bewust was en op een leeftijd om mee te doen. heeft het allemaal al gehad. Wat is het belangrijkste kenmerk? Brede schouders, strakke rokken. Geen luchtig gehuppel meer, maar angstvallig ges- trompel. Bijna altijd is het zo, dat er toch een helemaal nieuw modebeeld ont staat, al is het op een bepaalde periode geïnspireerd. Wat we nu voorgeschoteld krijgen is eigenlijk precies het tegen overgestelde van wat we hadden: smal en rond van schouderlijn, wijd uitwaai erend naar beneden toe. Misschien komt het omdat het voor de niet zo jongen onder ons allemaal zo bekend aandoet, dat we nu meer dan ooit het gevoel hebben een stap terug te moeten doen en wel heel goed moeten kiezen, willen we niet het gevoel hebben er alléén maar ouderwets uit te zien. Alleen de jeugd zal het om zelf.te dragen als nieuw ervaren. En van dat oogpunt uit kan de tweede handse mode een volgende bloeiperiode tegemoet gaan. Alleen zijn de oma's om wier pakjes het gaat, dan wel aanzienlijk jonger dan die van de bloemetjesjurken. Wil de niet meer zo piep jonge vrouw het gevoel hebben er modieus bij te trippelen, dan zal zij op details moeten letten, die het gewenste accent suggere- r V praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Er zijn mensen, die alleen fotograferen als er een speciale aanleiding voor is. Bijvoorbeeld als ze met vakantie gaan of als de baby de eerste wankele stapjes doet zonder zich ergens aan vast te houden. Er zijn ook mensen, die "aktief" fotograferen. Ze krijgen op een dag een onbedwingbare zin om de kamera te pakken en foto's te gaan maken. Ze trekken er op uit, bij voorkeur op de fiets of wandelend. Lettend op alle dingen, die een goed motief kunnen vormen voor een foto. Zo'n tocht wordt vaak onderbroken om een onderwerp van alle kanten beter te kunnen bekijken. Zo is de achtergrond beter en vanaf dit punt is er een mooiere lichtval. De foto's bij dit stripverhaal zijn het resultaat van zo'n foto-safari. De lente is in het land en dan trek je als stadsmens al gauw naar de polder om te zien wat daar te beleven is. Aan voorjaarsmotieven geen gebrek, kijk maar eens naar die twee lammetjes. Als ze zich even verwijderen van hun moeder neem ik een foto. Omdat Moeder Schaap wantrouwig toekijkt moet het zo vlug gebeuren, dat ik weinig tijd heb om een goed opnamestandpunt te kiezen. Achter af ben ik best tevreden met dit resultaat, dat die kleine baaltjes wol redelijk in beeld brengt. Wandelend door een weiland ontdek ik de eerste madeliefjes, die met hun witte sterretjes in het donkere gras zorgen voor een leuke vlakverdeling. Dan zie ik vlak bij een boerderij een nest met eieren. Als ik later aan de boerin vraag van welke vogel dat nest is, zegt ze: "O, dat is van één van onze krielkippen". Achteraf bof ik, want een vogelvriend, die deze foto ziet, verwijt me dat ik geen nesten mag verstoren door er foto's van te maken. Hij heeft wel gelijk maar toch niet in dit geval. ren, op een manier die er dan vroeger nog niet was. Kopmouwen en schou derpasje met daaronder in smockwerk gerimpelde ruimte, geven minder het gevoel van iets nieuws dan platte plooi en die de schouder verbreden en naar de taille toe een smaller beeld geven. De militaire invloed is onmiskenbaar, strak en streng. Heeft dat iets met emancipatie te maken? We zouden bijna het tegendeel mogen verwachten. Heb ben we zo hard mannenkleren nodig om ons waar te maken? Gelukkig hebben de mantelpakken, die er in alle mogelijke variëteiten zijn - van stofcombinaties in afstekende kleuren en verschillende dessins in de stof van rok en jasjes, kwikjes en strikjes - genoeg om de man nelijke toets te verzachten. Er zijn bij de jasjes schouders van breed tot-super- breed, strak getailleerd, of met een bre de gestrikte band die de taille accen tueert. Erbij horen naaldhakken, zelfs hand schoenen en kleine hoedjes. Waar is de makkelijke nonchalance gebleven? Het zal niet meevallen een stapje terug te doen. Dan wel in rokken, die soms maar net over de knie vallen. In veel gevallen hebben ze een split, die er niet om liegt. Om het helemaal af te maken zijn ook de ouderwetse stoffen, zoals wollen crê pe, pied de poule weefsels, terug. Van top tot teen is het volgehouden, in de kleine hoedjes tot de schoenen met en kelbandjes en naaldhakken toe. Een uitweg is er wat die hakken aangaat, in de vorm van een queenie hak, soms uit gevoerd als sleehak, die naar voren toe is uitgehold. Ook weer als contrast met wat we had den zijn de felle kleuren van de voor- jaars- en zomerjaponnetjes. Knal geel, hard groen, diep rood, kobalt blauw, vaak evenals cyclaam en paars, gecom bineerd met een donkere doffe tint of zwart. Al met al is deze niet zo erg creatieve mode toch een basis om zelf naar eigen smaak en inzicht een compromis te slui ten, zonder al te slaafs te volgen. Of het overigens allemaal nog niet genoeg is, worden we ook nog geacht kleine tasjes te gebruiken, die er ook in fel gekleurde laksoorten zijn. dan wel te dragen als hand of schoudertas, maar met niet meer plaats dan voor de allernoodzake lijkste dingen, geld, spiegeltje, kam. Nee, die kunnen we dan maar beter al leen gebruiken bij een uitje, waarbij we het eventueel kunnen stellen zonder aansteker, autopapieren, agenda en al die andere onmisbare rommeltjes, die handtassen loodzwaar maken en uitpui lend vol. Cs avonds of in 't weekend) Het bezinksel in een goede fles wijn is altijd aanleiding voorde wildste ideeën Wijnsnobs zeggen dal een goede wijn zonder bezinksel geen goede wijn kan zijn en anderen dat het schadelijk is voor de gezondheid. Weer anderen beweren daarentegen dat het bezinksel uitste kend voor de bloedsomloop is. In Engeland stond een gerenommeerde wijnhandelaar perplex over hetgeen hem overkwam. Men weet dat port in Engeland net als thee heilig is. En speciaal over hele mooie jaren wordt met eerbied gespro ken. Het jaar 1912 werd in dit verband genoemd als zijnde het oogstjaar van de eeuw. Deze port had echter vrij veel be zinksel. Een rijke oude dame bestelde bij de bedoelde wijnhandelaar met grote regelmaat enkele flessen van de Cock- burn 1912. Maar aan alles komt een eind, zo ook aan de voorraad van deze exclusieve port. In plaats van port uit 1912 stuurde de goede man aan de rijke dame toen de Cockburn uit het jaar 1927. Eveneens een hele goede belegen port, maar zonder erg veel depot. Woedend deelde de rijke dame het hoofd van de firma mede dat dit geen stijl was. De directeur van de wijnhandel verzekerde haar dat het jaar 1927 ook bijzonder goed was. De dame ant woordde echter dat er te weinig van "dat spul" op de bodem van de fles was. De man smeekte zijn cliënte om de port uit 1927 nog eens goed te proeven. Hij was met stomheid geslagen toen hij de dame hoorde antwoorden: "Ik drink het niet, maar "dat spul" op de bodem smeer ik op een boterham met boter! Het is goed voor mijn spijsvertering! De rest van de fles gooi ik weg." België blijft met zijn toenemende pola risatie tussen Vlamingen en Walen in het nieuws. Voor een misschien beter begrip van het partijstelsel van onze bu ren hierbij een overzicht van de belang rijkste partijen: CVP (Christelijke Volkspartij) 57 ze tels. BSP (Belgische Socialistische Partij) 26 zetels PVV (liberaal) 22 zetels VU (Volksunie, nationalistisch) 14 ze tels FDF (Front des Francophones) 11 ze tels, uit Brussel. PS (Parti Socialiste) 32 zetels PSC (Parti Social Chrétien) 25 zetels PRLW (Parti pour la Réforme et la Li- berté Wallone) 14 zetels RW (Rassemblement Wallon) 4 zetels KP en PCB (communistisch) 4 zetels. Het totaal aantal zetels in de volksver tegenwoordiging bedraagt 212.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 9