Drs. Gilhuis: heelheid van de mens in plaats van kennis is macht Verbetering Markt Tholen vordert School met de bijbel Poortvliet benoemt vier onderwijzeressen Gemeente Tholen reageert positief op suggestie van de ombudsman Uien 10.30 Feestelijke opening VRIJDAG 13 APRIL 1979 OM 14.00 UUR Internationale kampioenschappen voor langharen in de Weihoek Donderdag 12 april 1979 EENDRACHTBODE 7 Herdenking 100jaar christelijk onderwijs Tholen/St. Philipsland Handtekeningen Aanbesteding dijkversterking St. Annaland. Vrede, vrijheid iinodehuis HERENKAPSALQN MUNS BUITENVEST 36 BERGEN OP ZOOM 01640-40182 Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. Oplossing voor sanering camping de Striene bij Poortvliet Verwaarloosd Rechteloos Doorvertellen Zorg voor zwakke Aandacht voor het hart HONDEN UITWERPSELEN: 100 Leerlingen droegen 1760 gulden over voor bijbelactie unie School en evangelie Kiezen niet gemakkelijk. Onschatbare waarde Financiële zorgen Bewaar dit pand. Geld voor bijbels. Belangrijk nieuws van Intraco Aluminium Zonweringen SHOWROOM: BRUGSTRAAT 19 ROOSENDAAL SHOWROOM: MOLENSTRAAT 18 ST.-MAARTENSDIJK INTRACO ALUMINIUM NEDERLAND - BERGEN OP ZOOM Voorjaarsmode in MANTELS IjHJv^PEOAA^AAK^ "Willen ouders hun kinderen allemaal de hoogte insteken? Het is goed dat de economische werkelijkheid ons terugdringt, want geluk en vrede is niet hetzelfde als de best betaalde banen. We moeten af van het idee "aennis is macht" en dienen te mikken op de heelheid van de mens. Niet alleen kennis, maar ook de handen en het hart zijn van belang". Drs. T.M. Gilhuis, voorzitter van de Unie School en Evangelie zei dat woensdagavond in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet bij de herdenking van honderd jaar christelijk onderwijs op Tholen en St. Philipsland. Dit gebeurde tijdens een feestelijke ou deravond van de plaatselijke school met de Bijbel, waarbij bestuursleden en per soneelsleden van het chr. buitengewoon, lager en voortgezet onderwijs op Tholen en St. Philipsland aanwezig waren. De plaatselijke hoofdonderwijzer R. Weij- ler sprak van "z'n mooiste ouderavond" gezien de inleiding van unievoorzitter Gilhuis. "Een kind is geen lege emmer die je volstopt met kennis, maar het is moeilijk om daarvan de ouders te over tuigen. We hebben de prestatiegerichte maatschappij gediend, maar daarin is de bijbelse boodschap niet te vinden", al dus de heer Weijler. In het volle Ouwe Raed'uus herinnerde drs. Gilhuis eraan, hoe in de vorige eeuw Oisterwijk B.V. uit Rotterdam was gis terenmorgen met 4.777.000 gulden ex clusief BTW de laagste van vijftien in schrijvers voor de dijkversterking tussen St.Annaland en de Krabbenkreekdam. Dit aannemingsbedrijf legt momenteel de laatste hand aan de dijkversterking tussen St.Philipsland en Anna Jacoba- polder, o.a. aan de Zuiddijk. Bij de aanbesteding van gisteren, die in opdracht van het waterschap in HAOF VAN Holland te Tholen werd gehou den, ging het om 5440 m.dijk in de pol ders Joanna Maria, Sluis, Hollare en Van Haaften. Uiterlijk 1 oktober 1980 moet het werk worden opgeleverd. Ois terwijk moet o.a. verwerken: 180.000 m3 zand, 26000 ton mijnsteen, 5000 m3 klei, 6500 m2 betonblokken voor glooiingen, 8000 m2 zandasfalt, 8000 ton open stee- nasfalt, 6000 ton slakken en 1800 ton asfaltbeton. De aannemer moet 100.000 m3 grondwerk uitvoeren, 5500 m2 glooiing opnemen en 1000 m2 steeng looiing herzetten. Gebr. Romers B.V. uit Rozenburg was tweede met 4.890.000 gulden, J.D. Jan sen uit Middelburg derde met 4.980.000 en Hakkers-Schermers uit Werkendam vierde met 4.940.000 guldén. Van 't Verlaat uit Hardinxveld, die pas een groot werk bij Scherpenisse kreeg, was de hoogste inschrijver met 5.247.000 gulden. Dit jaar volgen nog drie aan bestedingen: aanpassing haven St.Phi lipsland, dijkversterking tussen de keer sluis Stavenisse en de Suzannapolder St. Annaland en de dijkversterking aan de noordkant van St. Philipsland. via een volkspetitionnement actie werd gevoerd om koning Willem III ervan te weerhouden een wet te tekenen die fu nest zou zijn voor het bijzonder onder wijs. In 1878 werden er in Poortvliet 83 handtekeningen gezet voor 132 school gaande kinderen. In Oud-Vossemeer 179 voor 153 en in Tholen 92 handteke ningen voor 47 schoolgaande kinderen. "Er zijn ook wel klachtenboeken over de school met de bijbel, maar in het jubi leumjaar wil ik alleen uit het prenten boek voorlezen om te gedenken en el kaar te bemoedigen", zei de unievoor zitter. "Er zijn christelijke scholen van 125 en Ojaar. In een fries dorp heb ik de opening van een chr. school meege maakt, evenals in Lelystad. In dat nieu we land dacht men eerst, alles nieuw, dus ook de scholen samen, maar als je samengaat, moetje wel bijbel, gebed en lied inleveren. Je moet je beginselen volgen, daar heb je ze voor", zei de heer Gilhuis. Hij wees erop, dat de chr. school eerst een leefgemeenschap is en dan pas een instituut om te leren. De unievoorzitter was erover verheugd, dat er via de jaarlijkse collecte meer dan vier miljoen gulden binnenkwam voor het chr. onderwijs buiten de grenzen. "Dat is bemoedigend, dat hadden we niet verwacht", aldus de heer Gilhuis. De unievoorzitter ging vervolgens nader in op drie óacetten van het onderwijs in Nederland: het wordt in vrede gegeven, in vrijheid en met volledige subsidie van de overheid. "In het Midden Oosten en in Oost Duitsland krijgen de kinderen op school een militaire opleiding, maar de chr. school is een school met een menselijk gezicht. De kinderen moeten er gekoesterd worden. Bij ons is er ook onderwijs in vrijheid. Er is geen enkele Op de St. Annalandse veiling zijn dins dag 53 ton uien maat 40 opwaartse klasse 2 nl verkocht voor 10.30 per 100 kg- nta bosstraat 27 berqen op zoom Advertentie IMj i Advertentie IM Het gemeentebestuur van Tholen heeft positief gereageerd op suggesties van de ombudsman om een oplossing te zoeken voor vier gedupeerde huisjeseigenaren op camping de Striene in Strijenham bij Poortvliet. Alle zeventig huisjeseigena ren worden rechtstreeks door het ge meentebestuur benaderd om ze uitleg te geven over de noodzakelijke uitdunning van de camping. Campingexploitant A. Duym had vier bewoners op 16 februari een brief ge schreven dat ze hun huisje moesten af breken, waarbij de gemeente Tholen als opdrachtgever naar voren werd gescho ven. Als de vier eigenaren het zelf niet zouden doen. zorgde exploitant Duym daar wel voor op kosten van de betrok kenen. Bij de vier huisjeseigenaren, die veel vrije tijd aan hun tweede woning hadden besteed, was het 'dwangbevel' helemaal verkeerd gevallen. Ze waren er ondersteboven van omdat ze zoveel geld in hun vakantieverblijf hadden gesto ken. De Belg D. Spriet, die sinds 1964 op de Striene verblijft, had zich ten einde raad tot het Vara t.v. programma de ombudsman gewend, waarna ombuds man Frits Bom (die destijds in Stavenis se een radioreportage maakte van de hoorzitting over de komst van Surina- mers naar het bungalowpark Oud Kempen) zich met voortvarendheid op het probleem wierp. Frits Bom kreeg van het gemeentebes tuur te horen, dat dhr. Duym opdracht had gekregen z'n camping uit te dunnen en aan de voorschriften aan te passen. Dat betekende goede sanitaire voorzie ningen, elektriciteit en toegangswegen. Die elektriciteit en met betonplaten verbeterde wegen had de campingex ploitant zelf acht jaar al toegezegd aan de bewoners, zo bleek Frits Bom uit een brief van dhr. Duym. De ombudsman stelde in zijn t.v. programma onom wonden, dat dhr. Duym zijn camping 'volstrekt had verwaarloosd' en een 'on beschofte' brief aan de bewoners had geschreven. 'Uit naam van de gemeente beveelt hij mensen die hij om andere redenen niet mag, met dreigementen hun huisje te slopen', aldus Frits Bom. In het t.v. programma werd de camping getoond en het fraaie interieur van een van de huisjes. Ook kwam dhr. Spriet aan het woord, terwijl de ombudsman dhr. Duym zelf stevig aan de tand voel de. Over de toegezegde elektriciteit zei de exploitant dat bij de PZEM om aan sluiting was gevraagd, maar van de ge meente kreeg hij geen toestemming voor het plaatsen van een transformatorhuis je. De betonplaten waren aangebracht, maar alleen onder de kampwinkel. Dhr. Duym. die eerst niet van wijken wilde weten omdat de vier gedupeerden de ombudsman hadden benaderd, zegde de ombudsman tenslotte toe 'de brief graag te willen terugdraaien als blijkt dat de gemeente Tholen de huisjes niet wil slopen'. Frits Bom noemde dat onzin, want de gemeente heeft nooit over sloop van vier tweede woningen op de Striene gespro ken. Alleen over uitdunning, maar de gemeente is daarbij bereid de camping te laten uitbreiden. Het gemeentebes tuur zal dhr. Duym verzoeken 'opnieuw een plan te maken om orde op zaken te stellen en zich te laten bijstaan door een deskundige. De huisjes mogen zolang blijven staan. Deze zaak was voor de ombudsman een bewijs dat de kam peerder volkomen rechteloos is. minister in welk kabinet dan ook die het in z'n hoofd haalt om de levensbe schouwelijke zin van de scholen aan te tasten. Daarvoor is er een te lange schoolstrijd geweest. In Tsjechoslowa- kije daarentegen betekent kiezen voor het chr. onderwijs dat de maatschappe lijke opgang onmogelijk is. Dat onze scholen met volledige subsidie van de overheid werken, dat gelooft rflemand in de derde wereld. Daarom dienen we dankbaar te zijn voor onze voorrech ten", aldus de heer Gilhuis. De unievoorzitter ging ook nader in op de herkenbaarheid van het chr. onder wijs. Hierbij onderscheidde hij een heenreis en een terugreis. "De boom der kennis is niet de boom des levens. Met kennis worden er krachten opgeroepen die niet beheerst kunnen worden zoals de kernenergie. Op de school met de bijbel dienen we de kinderen wegwijs te maken ten hemel. De godsdienstige vorming, het eindeloos doorvertellen van verhalen zoals van Noach, Jonas en Jezus, dat is het wezenlijke van de school met de bijbel. Je komt er gekleurd op te staan, want de bijbelse waarden ebben weg in de samenleving. Men verzet zich niet tegen dé verpakking, maar tegen God en zijn Gezalfde. Men wil Jezus en het evangelie wegbannen. Daarom moeten we het gebed en het chr. lied hoog houden en de bijbel waarde blijven geven. Het chr. lied kan tot steun zijn in ons leven. Ik zeg geen zwart woord over de openbare school en ik ben blij dat daar godsdienstonderwijs gegeven wordt, maar toch is het anders", zei de heer Gilhuis. Hij stond ook stil bij de terugreis, omdat er ook op de wereld wat moet gebeuren. "Hoe is de school van de bijbel herken baar na half tien (na afloop van de bij belles). Uit vrees voor het anders-zijn vlucht men soms, maar personeel en ouders hebben hierbij een taak. Het gaat immers om een leefgemeenschap op de chr. school in plaats van een leerge- meenschap. De overtuiging van de leer krachten is daarin belangrijk. Onderwijs en opvoeding is kiezen". De unievoorzitter vond het een belang rijk punt, hoe de zorg voor de zwakke leerlingen op de school met de bijbel is geregeld. De chr. school dient immers in navolging van Jezus bezig te zijn en te mikken op de heelheid van de mens. Maar is achter de gevel van de chr. school niet de oude mens aanwezig? Bij de doopbelofte wordt er toch gesproken van de nieuwe mens en de schoolkeuze hangt nauw samen met de doop". De heer Gilhuis bracht verder naar vo ren, dat de school maatschappijkritisch moet zijn in plaats van maatschappijbe vestigend. "Er dient een schoolwerkplan gemaakt te worden om de prent in te kleuren van het chr. onderwijs, dat in vrede, vrijheid en zwaar gesubsidieerd gegeven wordt", aldus de unievoorzitter. Schoolhoofd Weijler vond dat het chr. onderwijs acöteraan was gekomen met de zorg voor de zwakke leerling en daarom deed het hem goed, dat er sa menwerking komt met de b.l.o.-school. Voorzitter W.C. van Kempen had de feestelijke ouderavond, die oorspronke lijk 15 februari gepland was, maar ge zien de winterse omstandigheden was uitgesteld tot 4 april, geopend met sa menzang, gebed en het lezen van psalm 145 een loflied op Gods grootheid en goedheid. "Tel uw zegeningen, tel ze een voor een", hield de voorzitter de aan wezigen voor. "Er is een reeks van zege ningen bij het chr. onderwijs (100 jaar in Nederland, 67 jaar in Poortvliet), de chr. vakbeweging en de chr. landbouworga nisatie. We kunnen stilstaan in verwon dering en dankbaar zijn dat de Heere God de mensen in het hart gaf, te vech ten voor scholen met de bijbel. K inderen de wapenrusting van God aandoen, dat zal ook in de toekomst moeten gebeu ren. Een blinkend spoor van lof gaat de eeuwen door. We dienen ons te bezin nen op de naam de school met de bijbel, want dat mag geen versiering op de muur zijn. We moeten die naam inhoud geven in ons doen en laten, vol met te kortkomingen. Hij blijft echter trouw tot in eeuwigheid", zei voorzitter Van Kempen. De jubileumavond werd verder gevuld met samenzang, een optreden van het schoolkoor, koffie, een drankje en een Binnenkort wordt in New York C'ity een door de gemeenteraad aangenomen nieuwe maatregel van kracht. Iedereen die een hond bezit wordt verantwoor delijk gesteld voor de door zijn hond achtergelaten uitwerpselen. Wie hier niet op let kan mét een geld boete van 100 per "verzuim" bestraft worden. Ook in de straat Buffalo wordt deze maatregel overwogen. Dat het ge drag van honden op straat ook in Eu ropa in de belangstelling komt, blijkt uit een initiatief van de gemeente Karlsruhe in Duitsland (D.B.R.). Deze heeft open bare automaten laten plaatsen, waar men na het inwerpen van 50 Pfennig een papieren zakje krijgt met een klein schepje, om de uitwerpselen van de hond op te scheppen. hapje, en de *ilm van de NCRV-t.v.: "Laat de school ons helpen". In deze ter gelegenheid van honderd jaar christelijk onderwijs gemaakte film was unievoor zitter Gilhuis te zien en te horen, evenals de schrijfster, mevrouw YpmaSchaaf- sma, Sipke v.d. Land en leerlingen van een chr. pedagogische academie, en prof. Berkhof. Aangezien de school met de bijbel Poortvliet vereerd was met de aanwe zigheid van unievoorzitter Gilhuis, bood schoolhoofd R. Weijler hem een echt paar in klederdracht aan, vervaardigd door het actiecomité van de N.H. kerk. Voor mevrouw Gilhuis waren er bloe men. Voor een discussie over de toes praak van de unievoorzitter was geen tijd meer, maar de heer Gilhuis zegde toe, graag nog eens met uniesecretaresse mevrouw W.M. Ridderbos-de Rooij naar Poortvliet te willen komen. De heer Weijler sprak nog over de Je naplanscholen zoals in Poortvliet, waar de pedagogische omgang met kinderen voorop staat: spel, werk en gesprek, en dan kennis. In zijn slotwoord benadrukte ook ds. G.H. Abma, dat niet alleen het hoofd, maar ook het hart aandacht moet krij gen. "We moeten bij onze kinderen de vraag op de lippen leggen: wie heeft lust om de heer te vrezen? We kunnen dankbaar gedenken wat God ons gaf. Ook na honderd jaar christelijk onder wijs moeten we de boodschap doorge ven en biddend bezig zijn met onze op dracht", zo besloot ds. Abma woens dagavond bij de herdenking van öon- derd jaar chr. onderwijs op Tholen en St. Philipsland. Langzaam maar zeker wordt de zuidkant van de Markt in Tholen opgeknapt. Met de sloop van de pandeti op de hoek met de Oudelandsestraat is er weer een heleboel 'troep' verdwenen om ruimte te bieden aan nieuwe, aangepaste bebouwing. De resultaten van eerder verbeterde panden tonen aan, dat het op den duur best mooi kan worden aan de zuidkant van de Markt. Het bestuur van de school met de bijbel in Poortvliet heeft voor het nieuwe schooljaar vier onderwijzeressen be noemd voor de onderbouw van 4-7 jaar. Anja v.d. Voet uit Lisse en Ellen Stroo uit Brielle gaan 38 kleuters begeleiden, Maja v.d. Bovenkamp uit Ede en Karin Eruchten uit Bennebroek samen met de heren R. Weijler en J. Walhout, 93 leer lingen van de lagere school. Hoofdon derwijzer Weijler, die het bestuur com plimenteerde met de benoemingen.' maakte dat woensdagavond bekend in 't Ouwe Raed'uus tijdens de herdenking van honderd jaar Christelijk Onderwijs op Tholen en St. Philipsland. Op het ogenblik heeft de chr. school in Poortvliet drie leerkrachten, maar we gens huwelijk komt de onderwijzeres in augustus niet meer terug. Gezien het aantal ingeschreven leerlingen (93) kan er een vierde leerkracht benoemd wor den. De norm daarvoor is 85 leerlingen. Met de op te richten tweeklassige kleu terschool (38 leerlingen ingeschreven, norm voor twee leidsters is 32) hoopt de school met de bijbel Poortvliet in au gustus te starten met een geïntegreerde zesmans basisschool. Die benoemingen vergen ook accom modatie. Voor de vierde leerkracht van de lagere school wordt een lokaal ge bouwd tussen de kleuterschool 't Wan- tenwevertje en de lagere school, zodat beide gebouwen aan elkaar verbonden worden. Dit lokaal kan ook als gemeen schapsruimte dienen. Schoolhoofd Weijler wees erop, dat het voor de accommodatie niet zo'n geluk kig jaar is. 'Bestek '81 heeft veel roet in het eten gegooid, met name voor de O.L.S. de gemeenteraad heeft voor de chr. kleuterschool 't Wantenwevertje toegezegd, maar dan moet er bij de Ee- vliet wel ruimte geschapen zijn voor de nieuwe openbare kleuterschool. Wij willen graag dat ieder kind aan z'n trek ken komt en ik hoop dan, dat ook de O.L.S. met vier man prettig kan werken', aldus dhr. Weijler. De hoofdonderwijzer bracht verder naar voren, dat het kiezen van een school niet gemakkelijk is. 'Met name in een kleine gemeenschap is dat soms moeilijk ge zien de verdeeldheid in families. Daar om danken we de ouders voor opgave van hun leerlingen' de oudergroep voor de hulp bij het onderwijs - ieder mag onze school binnenkomen - en oud strijders als dhr. J. Uyl, die in Poortvliet bouwden aan de school met de bijbel. Ik ben blij dat er vertegenwoordigers van de drie plaatselijke kerken aanwezig zijn. Als Hervormde weet ik, dat de hervormde kerk het moeilijk heeft met de schoolkeuze, maar ik ben blij dat de kerkeraad voor de chr. school gekozen heeft. Dat is de eerste liefde, maar men heeft ook de zorg over de O.L.S. om daar het evangelie te- brengen', zei dhr. Weijer. Erelid en oud-bestuurslid (gedurende 27 jaar) J. Uyl haalde herinneringen op over de 67-jarige Poortvlietse school met de bijbel, die hij 63 jaar geleden had bezocht. 'Pas in later jaren besef je, hoe groot het voorrecht is om chr. onderwijs te hebben genoten. Ons 'klein schooltje' werd bespot en geminacht. Dit werd bot gevierd in ware veldslagen tussen leer lingen van de Openbare en chr. school. Als omwonenden van tijd tot tijd niet hadden ingegrepen, waren er ongeluk ken gebeurd. Nu bleef het beperkt tot builen, schrammen en blauwe ogen', al dus dhr. Uyl. Hij wees er verder op, dat het chr. on derwijs op iedere leerling een stempel heeft gedrukt. 'Het is van onschatbare waarde voor het verdere leven. Toen ik van school ging, zei meester Spek: 'Laat in je leven zien datje op de chr. school geweest ben. Toon in je leven datje een kind van Jezus wilt zijn. Op 17 januari 1912 werd er op initiatief van B.W. de Graaf, lerend ouderling van de Geref. Kerk. een bijeenkomst gehouden en op 18 maart volgde de op richting van de school met de bijbel in Poortvliet met 42 leden. Op 31 januari 1913 werd de tweeklassige school offi cieel in gebruik genomen met 57 leer lingen, wat na twee maanden uitge groeid was tot 78. Men moest opboksen tegen onbegrip, tegenkanting en finan ciële zorgen. Het schoolgeld was 20 cent per maand per kind en ook gewone werkmensen moesten dat van hun scha mel loon betalen. Mina van de dominee, de dochter van B.W. de Graaf, ging nog elke week langs de deur met een busje, maar de penningmeester meldde in die beginjaren toch een 'kwaad slot' van 837,94 Vi. Het schoolhoofd verdiende 900 gulden per jaar. In 1923 kwam het hoogtepunt met 99 leerlingen en 4 leerkrachten, maar later was er een terugloop en zelfs de angst voor een I mansschool. Toen de predi kant van de Geref. Gem., Visser, en de Hervormde Predikant Vroegindewey lid werden van de schoolvereniging, kwam er weer een toeloop van leerlingen. In 1949 kon een derde leerkracht worden benoemd. Tot hiertoe heeft de Heere geholpen en nog steeds is het aantal leerlingen constant met drie leerkrach ten. In 1960 hebben we een nieuwe school gebouwd. Aan materiële dingen ontbreekt ons niets. Daardoor ontstaat gezapigheid. We zijn ons niet meer be wust van gevaren. Bewaar dit pand, ons toebetrouwd, want de ouders hebben een ontzaggelijke verantwoordelijkheid: op de bres staan om met Gods hulp te waken voor het heil Van ons nageslacht. Gode alleen de eer', zo besloot erelid Uyl. Een hoogtepunt op de feestelijke ou deravond was de overdracht van 1760 gulden aan voorzitter drs. T.M. Gilhuis van de Unie 'School en Evangelie'. De klas van meester J. Walhout had hier voor zelfs een liedje in een Afrikaanse taal ingestudeerd. Kinderen, ouders en familieleden hadden bonnen gekocht van I tot 100 gulden om bijbels te kun nen kopen voor basisscholen in Kenya. Irian Jaya en Rwanda. Telkens las een leerling het aantal bonnen van een be paald bedrag op, waardoor uiteindelijk de spanning werd opgevoerd naar het totaal. Een hele reeks bonnen en ander illustratiemateriaal bij de bijbelactie van de honderdjarige linie 'School en Evangelie' was in 't Ouwe Raed'uus te zien. Voorzitter Gilhuis vond hel ge weldig dat de Poortvlietse school zoveel bijeen gebracht had. 'Het is reusachtig fijn dat jullie je hiervoor ingezet hebben. Om met Calimero te spreken: wij zijn groot en zij zijn klein, dat is niet eerlijk. In Mijdrecht is pas een nieuwe, uze school geopend van anderhalf miljoen gulden. En dat voor een basisschool. We vinden het de gewoonste zaak van de wereld dat we die uit de hand van de overheid ontvangen. Dat is in Kenya. Irian Jaya en Rwanda niet uit te leggen. Dankzij de 1760 gulden kunnen we nu het bijbelverhaal doorgeven aan mensen die dat nog niet kennen. Dank daarom aan de ouders, bestuur en personeel', aldus voorzitter Gilhuis. SPECIALE AANBIEDINGEN GRATIS METEN EN MONTEREN GELDIG TOT 30 APRIL 1979 (uitgezonderd onze DHZ artikelen) 1934 Al 45 jaar verstand van GOEDE ZONWERINGEN 1979 Advertentie 1M Kremerstraat 11-13 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM De Nederlandse Vereniging Langhaar organiseert morgen tussen Poortvliet en St. Annaland Internationale Voorjaars kampioenschappen. Bij de 23 honden zijn er drie van W.D. van Doorn uit Poortvliet en een van M.M. Punt uit Oud-Vossemeer. De dieren worden beoordeeld op hun natuurlijke aanleg. Ze moeten patrijzen opzoeken en voor staan. Ander wild telt niet mee. Twee groepen doen de proeven *s morgens en 's middags ten zuiden en westen van St. Annaland, een groep doet hetzelfde in de Weihoek. Er zijn zes keurmeesters. De prijsuitreiking is rond half vijf in 't Ouwe Raed'uus. De training van jachthonden van de KoKoninklijke Nederlandse Jagersve reniging afdeling Tholen/St.Philipsland vindt vanaf maandagavond 7 mei t/m 13 augustus weer plaats op het terrein van M.M. Punt in de Hikseweg te Oud- Vossemeer. De KNJV treedt ook weer op ter voorkoming van wilde duiven schade. Op 17 en 26 april wordt er vanaf half acht geschoten, op 5 mei vanaf acht uur. Er zijn al drie afschietavonden ge houden. Het regio jachtschieten vindt 28 april in de H, A, B, klasse plaats op de baan Midden-Zeeland, waar 12 mei ook de kampioenschappen zijn. Het afde- lingsjachtschieten op het terrein van J.C. Kooijman te St. Annaland vindt 15, 22 en 29 juni plaats. Op 6 en 7 juli vindt de leden - en open wedstrijd plaats. Op de laatste algemene ledenvergade ring van de KNJV werd J. Akkermans uit St.Annaland tot penningmeester ge kozen en A.A. van Nieuwenhuijzen uit Anna Jacobapolder tot commissaris Fauna. Het betrof hier een uitbreiding van het bestuur met vervulling van zelf standige functies volgens de nieuwe sta tuten van de KNJV. In de activiteiten commissie werd voorzitter M.M.Punt herkozen, terwijl J. Akkermans pen ningmeester werd. Dhr. A.H.N.Kors uit Enschede hield een lezing over recreatie, fauna, jacht en ja gers. Hij behandelde de hele problema tiek van het wild uit het verleden met de huidige gevolgen van de hoogconjunc tuur en recreatie, ziektebestrijdingsmid- delen, snelverkeer e.d. voor fauna en wild. Dhr. Kors bracht naar voren wat jacht en jaéer hier tegenover stellen, mei welke kritiek het publiek en publici- teits-media reageren en hoe de KNJV leden zich gemotiveerd kunnen verde digen. Voorlichting over Euro verkiezingen Alle belangstellenden zijn maandag 23 april in de LHNO-school de Oester schelp in de Simon Lindhoutstraat in Tholen welkom op een voorlichtings avond over de Europese verkiezingen. Om acht uur zal drs. L. Rienstra uit Middelburg, voorzitter van de Europese beweging in Zeeland, duidelijk maken waarom het nu eigenlijk gaat bij deze verkiezingen en welke bevoegdheden het Europees parlement krijgt. De informatie-avond wordt georgani seerd door de werkgroep politieke scho lingscursussen. die bestaat uit vertegen woordigsters van acht vrouwenorgani saties in Zeeland. Sinds 1973 is die werkgroep actief in het organiseren van cursussen en voorlichtingsbijeenkom sten op dit terrein.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7