De havens van de stad Tholen Vervolg plaatselijk nieuws n 0 IMA KOUDE TOT STRENGE WINTERS MEER KOELE DAN WARME ZOMERS MEER MOSSELETERS Donderdag 12 april 1979 EENDRACHTBODK 17 Scherpenisse Poortvliet In een tweede artikel over de havens van Tholen gaat ge meentearchivaris Zuurdeeg met name in op de beroeps visserij met oester- en mossel teelt. Het gemeentebestuur werkt aan plannen voor een betere accommodatie ten behoeve van de beroepsvisserij. Het haventje van Wagtho Vergroting van de haven Producten en aantallen schepen Sint— Philipsland Raden maar: Wie is die stem? Het Rode Kruis "Luister-spel" 020-214444 Verval en aanpassing van de haven KALENDERLENTE IS ER wssb»k" êÊj ««»rt»so \|fe) MMM WCOBAPOLDFP mengel 60-98 p 3. Martin Deurloo 22-96 p 4. Jan Kees Koopman 21-94 p 5. Pe-ter Poot 20-92 p 6. Marja Duine 16-90 p. Een 27 tal junioren hadden geen vis. Pupillen: 1. Giorgio Morelli 60-100 p 2. Thino Jansen 24-t p MaroHVG P. Vier pupillen hadden geen vis. Tennisvereniging Jacoba van Beieren Zaterdag is de district herencompetitie weer begonnen. Jacoba van Beieren neemt deel met twee teams. Heinkenszand-Jacoba v. Beieren II 3-3, M. de Jonge - T. Moerland 6-1, 6-2, P. Zandee - H. Lindhout 6-1, 6-2, A. Rijk - J. de Kerf 4-6, 1-6, J. Hoffstaetter - H.v. Dijke 2-6, 2-6, de Jonge/Zandee - de Kerf/Moerland 6-4, 6-7, 6-2, Rijk/Hoffstaetter - Lindhout/v. Dijke 2-6, 4-6. Eegedima II - Jacoba v. Beieren I 1-5, J.P.B. Zuurdeeg - W. Brevet 6-7, 4-6, Kooman - M. Meeuwsen 2-6, 3-6, Non- nekens - P. Bakx 1-6, 2-6, P. de Koster - R. Padt 6-4, 1-6, 7-5, Zuurdeeg/Koom- an - Brevet/Meeuwsen 4-6, 4-6, Nonne- kens/de Koster - Bakx/Padt 4-6, 2-6. Programma 14 april Jac. van Beieren 1 - Klappers II, Bruten II - Jac. van Beieren II. Oud papier Euterpe haalde dinsdagavond 8200 kg. oud papier op voor het Instrumenten fonds. Hartstichting Daarvoor is ter plaatse 1157,35 inge zameld met dank aan hen die hebben meegewerkt en bijgedragen. Paasdienst met kerkkoor In de Rehobothkerk vinden op eerste Paasdag twee diensten plaats, 's Mor gens is Ds. A. de Bruin voorganger en dan zal het kerkkoor medewerking ver lenen. De avonddienst wordt door Ds. J.J. Roodsant geleid, waarbij enkele le den van de muziekvereniging Euterpe muzikale medewerking zullen verlenen. In Haestinge is er zaterdagavond voor de R.K. leden Paasdienst, zoals ook verder onder dit plaatselijk nieuws blijkt. Afscheid Ds. Blom op Hemelvaartsdag De predikant van de Ned.Herv. ge meente Ds. J. Blom hoopt op Hemel vaartsdag - donderdag 24 mei - in de middagdienst afscheid te nemen. Be vestiging en intrede in Ridderkerk zal dan op tweede Pinksterdag volgen met 's morgens Ds. W. van Gorsel uit Wijk en Aalburg (geboren Sint Maartensdijk) als bevestiger. Voor Hervormd Sint Maar tensdijk wordt Ds. Budding van S^her- penisse consulent. Onder invloed De politie hield een fietser aan die onder invloed van alcohol toch nog aan het verkeer deelnam. Het was nodig hem enige tijd ter ontnuchtering in te sluiten. Boekenweek In de openbare bibliotheek was het extra levendig door initiatieven van de bi bliothecaressen in verband met de na tionale boekenweek. Maandagavond waren er veertig belangstellenden voor de demonstratie weven en spinnen en woensdagavond konden de liefhebbers van kleurenfoto's aan hun trekken ko men. De theorie werd eerst verteld, maar de praktijk volgde aan de hand van meegebrachte kleurnegatieven. De gehele week was er bovendien een ex positie van voornamelijk hobbyhoeken, terwijl ook een knipseltafel de aandacht trok. Stratenvolleybal Om aan de volleybalsport nog wat meer bekendheid te geven wordt op tweede Paasdag om half tien in Haestinge een stratenvolleybal toernooi gespeeld. In schrijving is vanaf negen uur mogelijk. Er zijn geen kosten aan verbonden. Paaszangdienst Zaterdagavond om half acht wordt er in de N.H. Kerk een Paaszangdienst ge houden. Medewerking verlenen het kerk- en jeugdkoor o.l.v. J. Wesdorp. De meditatie wordt verzorgd door ds. J. Budding. Iedereen is hartelijk welkom. Collecte Voor de Hartstichting kwam in Scher penisse 1266.65 binnen. Zeelands Welvaren Elf leden hebben zaterdag onder ideale weersomweersomstandigheden aan de zuidwesttocht over 65 km van de Fuik in Tholen meegedaan. Het tempo was be hoorlijk maar Kees Jansens en Dick van Splunter hadden materiaalpech. Zee lands Welvaren haalde een derde prijs. Achttien leden hebben zondagmorgen 45 km gefietst. Gezien het fraaie weer werden er meer km gereden. Daan Op- ree en Veronica de Leeuw waren bij een valpartij betrokken, maar het liep ge lukkig goed af. Piet Jansens en Jo Moerland hadden pech. Maandagavond reden vijftien leden 45 km in een snelle rit. Er zal nu weer op dinsdagavond worden gefietst. Zondag 50 km naar Vrederust e.o. Jaarvergadering P.J.Z. De PJZ Tholen-St.Philipsland heeft in de Gouden Leeuw de 67e bijeenkomst gehouden sinds de oprichting in 1945. Voorzitter J. de Wilde kon op de jaar vergadering 33 leden begroeten onder wie vier nieuwe leden - Marco Koöi- jman. Wim v.d. Weele. Tonny Gubbens en Otto Contant. De notulen van secre taresse Kitty Stoutjesdijk leverden geen problemen op. Mededeling werd ge daan van het vervaardigen van een prij- zenkast door Ko Brooijmans en Koos Deurloo. De PJZ zal een vertegenwoor diger aanwijzen in de zoetwatercom missie van de ZLM. Op 25 april is er een kaas- en wijnavond in de Gouden Leeuw. Veertig van de 120 leden bleken achterstand in de contributiebetaling te hebben. Uit het jaarverslag bleek, dat de film- en gespreksavond slecht was be zocht ondanks het goede programma. De aanwezigen vonden dat het bestuur toch met dit soort activiteiten moest doorgaan. Carlies Punt en Tinus Suurland kregen leuke prijzen voor hun zege in de bow lingcompetitie. Voorzitter de Wilde gaf ook de secretaresse bloemen en een ca deau omdat ze zich na vele PJZ-jaren niet meer herkiesbaar kon stellen. Ze blijft op Provinciaal niveau wel actief als dagelijks bestuurslid van de vormings commissie. Voor de bestuursvacature waren volop kandidaten - Elly Deurloo, Mariet Hage, Carlies Punt, Adri Geluk en Tonny Gubbens. Na drie stemmin gen hadden de dames Hage en Gubbens evenveel stemmen. Gezien de gestage groei van de PJZ werd toen maar beslo ten ze beiden als bestuurslid te aan vaarden. Wim van Engelen en Anja Punt werden met algemene stemmen herkozen. Verder werd het programma besproken -: Tweede Paasdag vissen, 25 mei bezoek Bierbrouwerij, 4-6 mei Vi deoweekend, 12 mei Trekkerbehendig- heidswedstrijd. Via een enquete kunnen de leden nog andere wensen kenbaar maken. Voorzitter de Wilde dankte de leden voor de gezellige jaarvergadering. Over het Wereldnatuurfonds Op de jongste bijeenkomst van de plat telandsvrouwen. afdeling Scherpenisse spraken de dames Sandberg en Veen- hoven uit Middelburg over het Wereld natuurfonds. Aan de hand van dia's werden uitsöervende wilde diersoorten bekeken en wat het Wereldnatuurfonds doet om te pogen dat uitsterven te voor komen. Ook werden schitterende dia's vertoond over de flora in het oerwoud. Na afloop daarvan werd een quiz ge houden over de vertoonde dia's en daarmee werd de betrokkenheid van de aanwezigen bij dit onderwerp nog ver groot. In de pauze was er gelegenheid artikelen te kopen van het Wereldnatuurfonds. De presidente, mevrouw Versluijs-van Dalen, die zich in het welkomstwoord verheugde over de goede opkomst van de leden, dankte na dia-vertoning en quiz de Middelburgse dames en over handigde naast voor elk een bouquet voorjaarsbloemen ook een envelop met inhoud voor het Wereldnatuurfonds. Daarna was men onder een drankje nog enige tijd gezellig bijeen. De volgende bijeenkomst is 25 april, waarbij het programma zal worden ver zorgd door hef alternatief bestuur. Ook daarnaar zijn de leden dan weer be nieuwd om een goede opkomst te ver zekeren. Op Koninginnedag De Oranjevereniging 'Willem Alexan der' organiseert met medewerking van de jeugdclub 'Scarpenesse' en de toer club 'Zeelands Welvaren' op Koningin nedag (30 april) het volgende program ma: Om 9 uur feestelijke opening door het Hervormd zang- en jeugdkoor. Van 9.30 tot 12.00 uur kinderspelen op het Pluimpotterrein. 13.45 uur rondgang door de muziekvereniging Euterpe. 15.30 uur wielerronde met medewerking van de eilandelijke toerclubs Zeelands Welvaren uit Scherpenisse, de Bidon uit Sint Maartensdijk, De Hoop uit Sint Annaland en De Fuik uit Tholen. Par cours Molenweg. 19.00 uur: touwtrek ken door plaatselijke groepen van 5 personen op het Pluimpotterrein. Op die dag is er verder een door de Ra bobank te organiseren ballonwedstrijd voor de jeugd en geeft de jeugdclub 'Scarpenesse' een oranjebal in het Hol land Huis. Geen voorrang Op de kruising Juliana-Wilhelmina- straat verleende de fietser M. de G. geen voorrang aan autobestuurder D.C.U. Behalve de fiets werd ook de voorzijde van de auto wat beschadigd, maar per soonlijk letsel was er gelukkig niet bij. Afscheid ds. Abma Ds. G.H. Abma neemt op tweede Paas dag 's middags om half drie afscheid van de Hervormde Gemeente wegens zijn vertrek naar Ederveen. Vlakbij huis vindt u eén grote collectie geboortekaartjes, huwelijkskaarten, ju- bileumkaartcn. enz.. Bekijk onze mon sterboeken eens, u bent van harte wel kom. Voor familie-, verenigings- en za- kendrukwerk naar Drukkerij Limovi, Dorpsweg 11. Scherpenisse, tel. 01666-2639. Advertentie 1M Juf Anja nam afscheid Vrijdag 6 april heeft juf Anja - mevrouw Krijger-Jansen - afscheid genomen van de kleuters van 't Wantenwevertje. Zij verlaat de school vanwege gezinsuit breiding en was 6 jaar aan deze kleuter school verbonden, waarvan 1 jaar als leidster en vervolgens als hoofdleidster. Vrijdagmiddagstonden de kleuters haar op te wachten op het plein. Zij moest in een versierde zaal gaan zitten en werd door de als matroosjes verklede leerlin gen naar de school getrokken en ge duwd. Daar werden verschillende spel letjes gedaan en liedjes gezongen met als tekst het 6-jarig juf Anja gebeuren. Ver schillende cadeautjes werden daarbij aangeboden. De scheidende hoofd- Door J.P.B. Zuurdeeg archivaris van de gemeente Tholen In de zeventigerjaren van de 19de eeuw nam de oesterteelt een enorme vlucht en steeg het aantal vissersschepen in de Thoolse haven sterk. Bij de uitgifte in 1870 van een gedeelte van de zoute vest ten zuiden van de ha ven als oesterput aan C.M. Baay en mr. F.A. Wagtho, hield de gemeente reeds rekening met een mogelijke uitbreiding van de haven door hier een deel van de vest te reserveren. Hetzelfde jaar werd een commissie benoemd om de vergro ting te bestuderen. Het plan vond men echter te duur. In de raadsvergadering van 6 juli 1875 komt het plan van mr. F.A. Wagtho ter sprake om in het gereserveerde deel van de zoute vest een haventje aan te leggen voor zijn vier vaartuigen, alsmede voor de schepen die hij voor zijn oestermaat schappij huurde. Het plan werd goed gekeurd, mits de ansjdVis-vissers 's win ters hun weerhout op de Contrescarp konden blijven opslaan. De oestermaat schappij mocht ook een woonhuis voor de putbaas op de contrescarp bouwen, dat in 1974 werd afgebroken. De mond van de kleine haven werd in 1877 met 4 meter verbreed en was toen tussen de dijkskruinen 19,50 m breed. Het aantal schepen in de Thoolse haven bleef echter stijgen. Het hoogtepunt lag in de jaren 1903-1905, toen er 87 vis sersschepen tussen de 12 en 30 ton te Tholen waren geregistreerd, waarvan 70 hoogaarzen. Verder hadden nog 5 tjal ken, 4 botters, 2 aken, 3 hengsten, 4 schouwen en 1 stoomboot in 1904 Tho len als thuishaven. De haven was vooral tijdens de bietencampagne te klein. In 1903 verzochten 64 vissers de ge meente om een hulphaven aan te leggen aan het zuideinde van de oesterput der Thoolsche Oestercultuurmaatschappij. De gemeente achtte dit terrein, evenals het schor van de Al te Kleinpolder, ech ter ongeschikt en overwoog het oude plan uit te voeren door het weggraven van de scheidingsdijk tussen de grote en kleine haven, de haven uit te breiden. De beide havens zouden dan respectie velijk 93 en 37 vaartuigen kunnen berg en. De gemeente bleef de uitvoering van dit plan echter uitstellen. De schippers, die bij de Waterpoort la gen, moesten soms twee uur wachten, omdat ze de voor hun liggende schepen niet konden passeren. Op 4 oktober 1905 nam de gemeente raad het besluit, de haven te vergroten. De kosten werden op 10073,98 ge raamd. Hierbij waren ook de kosten van wijziging en verbetering van het bin- nenbeloop van de havendijk. Door het herstel van de stormschade van 1906 - Oud-Vossemeer overstroomde dat jaar - stegen echter de loonkosten, waardoor het werk te duur werd. In 1907 maakte de Thoolsche Oestercultuur maatschappij ernstige bezwaren tegen de teruggave van het haventje doch hierop ging de gemeente niet in. Uit eindelijk werd de vergroting van de ha ven op 20 maart 1908 aanbesteed. Het gat van de kleine haven werd geslo ten en de scheidingsdijk werd doorge graven. De glooiingen van de kleine ha ven werden van gewapend beton ge maakt. De beide havens werden uitge diept en de toegang verbreed. De grond die bij deze werken vrij kwa men, gebruikte men voor het versterken van de wallen (zeewering) aan de zee zijde en de verbetering van de molen- kom. Het dagloon van een arbeider of sjouwer bedroeg 1,80, De haven van Tholen gezien vanaf de dijk tussen de grote en kleine haven. 1904. De getijdehaven was niet geschikt voor grote diepstekende schepen. Bij het ma ken van het havenreglement van 1854 was hiermee reeds rekening gehouden door ook havengeld te heffen van sche pen die aanlegden ten noorden van het gat van de haven tot de zoutkeet. In 1855 werd hier aan de Eendracht een steiger voor stoomboten (beurtschepen) ge bouwd. Van 1853 is bekend welke producten dat jaar per schip van en naar Tholen wer den vervoerd. Dat was in hoofdzaak: beer, meede, turf, grind, kramen voor de jaarmarkt en vlas. Verder liepen nog enige schepen met brikken, beesten, matten, kalk, hout, kolen, droge vis, graan, duigen en klompen de haven in. Het grootste schip mat 99 ton. Na het tenietgaan van de meekrapteelt in de zeventiger jaren, zochten de boe ren vooral redding in het verbouwen van suikerpeeën. Het vervoer van de bieten per schip naar de fabrieken gaat dan een belangrijke plaats innemen, hetgeen duidelijk merkbaar was in de maand november. Zo liepen er in november 1923 naast de te Tholen thuishorende schepen nog 129 schepen binnen met een totale inhoud van 8371 ton. De concurrentie van het verkeer per as begon echter toe te nemen. Na de oorlog narq dat een enorme vlucht. Hiernaast kwamen er steeds meer gróte schepen in de vaart die niet meer in het getijdeha ventje pasten. In 1956 werd nog van 179 YHX: X'W- <i -/*>> 8<>' leidster schonk zelf twee cadeaus aan 't Wantenwevertje, namelijk een poppen wagen en een speeltent. Op leuke wijze bedankten de kleuters de juf voor alles wat ze voor deze school heeft gedaan. Eind juni of begin juli zal zij nog offi cieel afscheid nemen van ouders en bestuurders. Van vader op zoon. Het ziet er naar uit, dat ondanks het vertrek van de hoofdingelanden J.A. Wisse en J.J. van den Hoek in de alge mene vergadering van het waterschap dezelfde namen zullen terugkeren. Bij enkele kandidaatstelling zijn namelijk als opvolgers voorgedragen: A.G.M. Wisse, Langeweg 55, 34 jaar en B.A. van den Hoek. Kramerspoldpr 3. 31 jaar. Aangezien er voor elke vacature slechts I kandidatenlijst is ingediend, hoeft er niet gestemd tc worden. Als er formeel geen beletselen meer zijn, kunnen de heren Wisse en v.d. Hoek eind mei worden beëdigd. Ze treden in het waterschap op als vertegenwoordi gers van de ongebouwde eigendommen. Burgerlijke stand Geboren: Dimphina Lucia Maria, dochter van J. van der Ree en D A M. Schouteren. Pieter Michael, zoon van A.M. Barten en M.A.T. van Kan. Dina Suzanna, dochter van P.J. de Ruijter en E.S. Ver wijs. Niek, zoon van R.W. Pannekoek en W. de Heer. Mirjam, dochter van A. Dijkhuizen en A. van Rijn. Overlijden: M. Moerland, oud 57 jaar. echtgenoot van N.A. Bierings. A.H. Beurkens, oud 87 jaar, echtgenote van A. Guiljam. W.A. Ligtendag, oud 80 jaar, echtgenoot van J. Noorthoek. Huwelijken: Geen. Voor de Hartstichting Met dank aan collectanten en gevers kan worden meegedeeld dat de voor de Hartstichting gehouden inzameling 970,79 opbracht. J. Joppe damkampioen J. Joppe is voor de tweede keer dam kampioen van DSVF geworden. Hij be reikte dat door L. ten Hove te verslaan, hoewel die door een geweldige miszet van Joppe al vroeg twee schijven kwam voor te staan. In het eindspel blunderde Ten Hove echter zo, dat Joppe toch nog twee punten pakte. A-senioren: L. ten Hove-J. Joppe 0-2, J. Suurlant-J. Noorthoek 0-2, P. Reijngoudt - W. Mol 2-0, P.v.d. Velde - A. Verwijs sr. 1-1, A. Verwijs sr. -J. den Braber 1-1, A. Verwijs jr. - J .v.d. Velde 0-2' J. Noorthoek - P. Reijngoudt 1-1. Junioren A. Verwijs - R. Vermaas 0-2. Schaken J. Wagemaker - R. Vermaas 0-1 Boete voor pieren steken. De Middelburgse politierechter heeft M.A.O. uit Roosendaal tot 350 gulden boete waarvan 250 voorwaardelijk ve roordeeld omdat hij pieren had gestoken op een mosselperceel. De Officier van Justitie had 250 gulden onvoorwaarde lijk geeist. (misschien zit daar een prijsje in) hmm van 18 00 tot 8 00 u. en in het weekend. Gezicht op de oesterputten van de firma Wagtho en zoon in de zoute vest; thans het evenemententerrein. Geheel links het haventje van Wagtho of de Kleine haven, die in 1908 bij de gemeentehaven werd gevoegd. Steendruk van ca. 1900. schepen 4300,— havengeld ontvan gen, tien jaar later was dat nog maar 997,76 van 68 schepen. Ook het aantal te Tholen geregistreerde vissersschepen is sinds het hoogtepunt rond 1904 sterk gedaald. De zeilschepen moesten voor motorschepen plaats ma ken. De vissersvloot bestond in 1929 nog uit 43 zeilboten van 10 tot 18 ton, waar van er 9 met een hulpmotor waren uit gerust, 1 stoomboot en 4 motorboten. Voor het uitbreken van de laatste wereldoorlog hadden 1 stoomboot van 50 ton, 5 ijzeren motorboten van 20-30 ton, 10 houten motorboten, 13 zeilsche pen, 10 mosselbakken van 6-7 ton en 15 houten roeiboten de haven van Tholen als thuishaven. Verder lagen hier nog regelmatig 6 beurtschepen van 71-200 ton en een zeilschip met hulpmotor. Een jaantal vissersvaartuigen is door de oorlog verloren gegaan. Zo hebben de bezetters op 25 oktober 1944 aan de Brabantse zijde van de Eendracht acht schepen laten zinken. Het waren de BRU 22 en 74, de TH 25 en 48, de YE 135, de Vertrouwen, de Willemina en de Anna Barbara. De restanten van één van deze schepen zijn nog te zien nabij de vluchthaven van het Schelde-Rijnka- naal. De oorlog bracht Ook drukte in de ha ven. Na de inundatie van het eiland door het zoute water, werden in 1945 in het kader van het landbouwherstel via de Thoolse haven 10.962 bomen afge voerd. In 1955 waren er van de 368 vissers schepen, die op de Oosterschelde voe ren, nog 36 schepen te Tholen geregis treerd, waarvan er 21 voor de oester- en mosselvisserij werden gebruikt. Het doodvriezen van de oesters in de winter van 1962/63 en de plannen voor de Schelde-Rijnverbinding en afsluiting van de Oosterschelde maakten een einde aan de oestercultuur te Tholen. Het aantal vissersschepen daalde hier door verder. Een aantal andere vissers schepen zijn hiervoor in de plaats geko men, n.l. de sportvissersboten, waarvan er thans een achttal te Tholen liggen. In 1978 waren er nog 22 vissersschepen te Tholen geregistreerd, waarvan er 5 een ligplaats hadden in de havens van St- Annaland. Colijnsplaat en Schevenin- gen. De schepen in de Thoolse haven worden hoofdzakelijk gebruikt voor de palingvisserij. Na het verdwijnen van de oestercultuur en het toenemende vervoer van produc ten door het wegverkeer, is de haven sterk vervallen. De aanleg van het Schelde-Rijnkanaal en de manier van afsluiting van de Oosterschelde hebben er tot nu toe voor gezorgd dat de aan passing en verbetering van de haven achterwege is gebleven. Wel zijn de schilderachtige doch vervallen oester- loodsen op het haventerrein en de con trescarp in 1978 opgeruimd. De oester putten van Bona Fides zijn in 1974 ge dempt en de rest van de in de zoute vest gelegen oesterputten zijn met groot ma terieel gedicht in het kader van de door de regering beloofde stormveiligheid. De wrakke spuislui$ werd uitgegraven en de dijk, welke het haventerrein afsluit werd verhoogd en verzwaard. De cou pure van de Waterpoort werd verwij derd en wie hier langs komt kan alleen vermoeden dat er voor 1928 eeuwenlang de hoofdverbinding tussen Brabant en Zeeland lag. Ook de coupure bij het ha venplateau werd gesloopt. De nieuwe toegang tot het haventerrein komt in het verlengde van de Ten Ankerweg te lig gen. De haven werd aan de noordkant iets verkleind om een betere verbinding met het havenplateau mogelijk te maken. Langs de kleine haven werd een dam wand geslagen en een kaai aangelegd. Bij het aanbrengen van de verankering van deze damwand zijn de fundamenten van de in 1587 gesloopte Zuidpoort aan het Cromvliel terug gevonden. De plannen die men aanvankelijk had om in de afgedamde Eendracht een grote jachthaven aan te leggen zijn mo gelijk definitief opgeborgen in verband met de vele miljarden guldens die thans worden uitgegeven om de Oosterschelde voor de natuur en de oesterculluur te behouden. Onder druk van raadsleden en de on langs opgerichte watersportvereniging zijn er thans plannen om op korte ter mijn de haven uit te diepen en geschikt te maken als jacht- en passantenhaven. Ook aan de beroepsvisserij moet worden gedacht. De capaciteit en het waterpeil vormen echter een probleem. Het toekomstig peil van het water in het Zoommeer en dus van de hiermee in open verbinding staande Thoolse haven zal na het sluiten van de Oesterdam in '1985 op ongeveer NAP komen te liggen. Om dan een diepte van 1.5 m te krijgen zal tussen 30 en 150 cm grond gebaggerd moeten worden. Problemen komen er eerst wannneer de haven met de huidige ebstand geschikt moet worden gemaakt, omdat het eeuwenoude dijkje tussen de haven en de Eendracht en ook de om streeks 1954 aangebrachte betonnen be schoeiing aan de westzijde van de grote haven hierop niet berekend zijn. Dit is wel het geval met de nieuwe damwand van de kleine haven. Bij een te grote opzet van de aanpassingsplannen, zal het havendijkje, evenals het aanzien en de intimiteit van de haven verdwijnen. Ongetwijfeld zal een goede jachthaven en een verbeterde accommodatie voor de beroepsvisserij het dode stadje nieuw leven inblazen. Niettegenstaande Nederland een van de grootste leveranciers ter wereld is van mosselen, is de Nederlander zelf weinig geïnteresseerd in mosselen. In België en Frankrijk echter worden mosselen al heel lang op prijs gesteld. Daar eet men jaarlijks zp'n 25 miljoen kilo nederlandse mosselen op. Mosselen zijn heel voedzaam. Zij be vatten evenveel eiwitten per gewicht als biefstuk maar zijn veel minder vet en bevatten lang niet zoveel calorieën. Zij zijn bovendien rijk aan mineralen zoals kalk, fosfor en ijzer en aan vitaminen komen zij ook zeker niet tekort. - Men verWacht nu ook in Nederland een stijging van de consumptie want lang zaam maar zeker beginnen ook wij trek in deze smakelijke hap zeebanket te krijgen. Na een pittige winter als die van 1979 is geweest, berekend over de laatste 150 jaar een tiende plaats, hoor je dikwijls het optimistische geluid dat daarop een warme zomer mag worden verwacht. Zoals dikwijls met zulke beweringen, praat men elkaar na, maar men vraagt zelden of de praktijk enige betrouwbaarheid aan die bewering geeft. Dat is niet het geval. Je mag zelfs stellen dat er vaker een koele tot normale zomer op een koude winter volgt dan een warme zomer. In de laatste 150 jaar ging die bewering één maal op en dat was in 1947. De winter van 1947 behoorde tot de vijf koudste, van de laatste twee eeuwen en de zomer die erop volgde behoorde bij de twee warmste van de laatste twee eeuwen. Mogelijk heeft dat na 1947 zoveel indruk gemaakt dat die bewering is blijven hangen: na een strenge winter een lange, warme zomer. Wanneer wij de tien koudste winters van de laatste 150 jaar op een rijtje zetten, in jaartallen met daarachter de gemiddelde etmaaltemperatuur van de zomer die erop volgde, dan zien wij dat slechts twee maal de zomer warmer verliep dan normaal. Het etmaalgemiddelde van de zomer bedraagt voor De Bilt als normaal 16.4 graden. 1830 15.5 gr.C. 1838 16.5 gr.C. 1963 15.7 gr.C. 1942 16.1 gr.C. 1947 18.7 gr.C. 1929 15.7 gr.C. 1940 15.9 gr.C. 1891 15.5 gr.C. 1845 15.6 gr.C. 1956 15.4 gr.C. Wij zien nu dat. behalve de zomer van 1947. ook die van 1838 warmer verliep dan normaal, maar dat al de andere acht zomers beneden de normale waarde van 16.4 gr.C. bleven. De eerste helft van maart slaagde er niet in ons. na de wrede winter, in een vroege lente.stemming te brengen. Wij kamen zelfs weer in 'een koude noordoostelijke stroming terecht, waarbij het hier en daar sneeuwde en het landschap in het noorden van het land zelfs weer geheel wit zag van de sneeuw. Woensdag 21 maart is dc kalenderlente begonnen. Voordien hebben wij niets van het naderende voorjaar gemerkt, met uitzondering van Zuid Limbqrg. waar het kwik even tot 14 graden steeg, maar de volgende dag zat men daar bij 5 a 6 graden ook al weer in dc winterjas. In 1972 konden wij van 14 tot 23 maart dagelijks in dc zon zitten bij 15 tot 20 graden, maar zulke zomerse uitspattingen geeft maart helaas vrij zelden te zien.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 17