VANAVOND VIERT "VZOS" SINT ANNALAND ACHTSTE LUSTRUM (Burgemeester opende eerste onbemande benzinepomp Gemeenteraad Tholen Bel bij brand 0011 Jonge boeren stellen hun benarde positie aan de kaak Zangkoor hield het 40 jaar staande KAA BEE Donderdag 29 maart 1979 EENDRACHTBODE Initiatief ds. W. van Griethuysen Nog één oprichter is aktief lid BOEKENWEEK van der KREEK GRATIS bij aankoop van 17,50 het boekje "MOOI KADO" Alleen 1e prijs voor Smalstads Mannenkoor Er kwamen er duizend luisteren Leiding Verenigde koren Oud-gedienden Gefeliciteerd Groei watersport O.K. station bij Poortvliet dag en nacht open Nieuwe methode Grote behoefte Verplaatsing STEMMEN VAN LEZERS Adoptie kinderen Derde Wereld Voor een goede alarmering moet U daarbij het volgende melden UW NAAM HET TELEFOONNUMMER VANWAAR U OPBELT WAT ER AAN DE HAND IS WAAR (HET JUISTE ADRES) DE HULP NOODZAKELIJK IS. Spreek duidelijk en niet te snel. Kleuterschool Poortvliet Cursus volksdansen. Kleuterschool Tholen VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Karrevelden Er was een dieptepunt van 22 leden in 1949 en een hoogtepunt van 97 zangers en zangeressen in 1943, maar met een gemiddelde van zo rond de 50 leden heeft het chr. gemengd zangkoor "VZOS" het nu toch een 40 jaar staande gehouden. Vanavond is er in de hervormde kerk de jubileum uitvoering met als soliste de bekende Reinate Heemskerk. Het koor zal een oeuvre brengen dat varieert van liederen uit de beginperiode tot van de laatste tijd. Dat alles onder leiding van de huidige dirigent W. Fase. Veertig jaar aan een stuk heeft VZOS menig liefheb ber van de zangkunst ontspanning ge bracht en nog veel meer luisteraars tij dens uitvoeringen zanggenot verschaft. Daarom kan de belangstelling vanavond groot zijn, al was het slechts om erken telijkheid te betuigen voor het zo menig maal optreden. Dan krijgt men boven dien een mooi programma op de koop toe. Zoals dat bij sportteams wordt aange duid, zou achter dit "Vooruitgang Zij Ons Streven" een tweetje moeten staan in deze vorm: "VZOS II". Het huidige 40 jarige koor is immers in wezen een voortzetting van wat de Sint Annalandse ouderen nog hebben gekend als de "Zang" van David Manteau. Het VZOS zangkoor Manteau moest het na vele jaren koorzang in 1937 opgeven. Was er geen animo meer of was er wat onenig heid? Het is ons niet bekend. Wel, dat op 23 augustus 1937 de laatste repetitie on der leiding van dirigent Manteau de fi nale betekende van het eerste Sint An nalandse VZOS. Wanneer een vereni ging alleen maar een kern van oud-ge- dienden overhoudt, zit er weinig per spectief in. Een tijdige verjonging een tijdige aanvulling is voor een continue ring onmisbaar. De zangkoor-loze periode duurde slechts kort. Een nog jeugdig hervormd predikant, ds. W. van Griethuysen gaf het gewenste stootje en op 24 januari 1939 was er een definitieve bijeenkomst om na te gaan of er weer mogelijkheden lagen voor een zangkoor. Die waren er en een maand later, 25 februari 1939 was er een definitieve oprichtingsvergade ring. Een onderwijzer van de chr. school, de heer K. Koetsdijk, thans woonachtig te Oudenbosch, werd voorzitter-diri gent. De heer D. Hendrikse secretaris, C. v.d. Klooster penningmeester, Anth. Dake bibliothecaris en A.A. van Luijk algemeen adjunct. Al tijdens die oprichtingsvergadering kwam er ook meteen een ere-voorzitter, want de liefhebbers bleken ds. Van Griethuijsen bijzonder dankbaar te zijn voor het genomen initiatief en boden hem die eretitel aan. Men startte met 53 leden onder leiding van dirigent K. Koetsdijk. Daaronder was ook de toen nog jeugdige Kees Scherpenisse. Het is Lievevrouwestraat 12-16 BERGEN OP ZOOM (van Carmiggelt) Advertentie IM Alleen het Smalstads Mannenkoor o.l.v. J. Wesdorp heeft met 235 punten een eerste prijs behaald op het Zeeuwse Zangersmanifest 1979 in de Middel burgse concert- en gehoorzaal. In het verslag van vorige week werd ten onrechte vermeld dat ook VZOS St. Maartensdijk en Canticum Tholen, bei den o.l.v. Iz. Riedijk, een eerste prijs zouden hebben behaald. In beide ge vallen ging het echter om een tweede prijs met respectievelijk 222 en 221 punten. Hoewel wij van de betrokken koren alle juryrapporten hadden ont vangen, was de prijs niet vermeld op de rapporten. Gezien het winnen van de wisselbeker in de afdeling B (twee vrije nummers), zoals op het juryrapport van VZOS St. Maartensdijk was vermeld, twijfelden wij er geen moment aan, of dat was ook een eerste prijs. Je kunt geen wisselbeker krijgen zonder een eerste prijs, zo was onze redenering. Canticum, dat 1 punt minder had, werd gezien dat geringe verschil ook als eerste prijswin naar aangemerkt. VZOS St. Maartens dijk had volgens de getypte gegevens op het rapport ook in afdeling A uitmun tendheid gezongen. Afdeling A is een verplicht en een vrij werk, maar dit blijkt gewijzigd te zijn in B. In die B-afdeling had VZOS St. Maartensdijk met 222 het hoogste aantaaantal punten, wat goed was voor de wisselbeker, ook al had men dan geen eerste prijs. Een eerste prijs kreeg men pas bij 224 punten, een tweede prijs bij 196 t/m 223 punten, maar het programmaboekje waarin dat stond, was niet in ons bezit. de enige die het 40 jaar lang volhield en zijn enthousiasme voor VZOS kent nog steeds geen grenzen, al werd hij in die tijd toch ook wel een dagje ouder. Het is altijd de grote reserve, de invaller ge weest, als VZOS een dirigentloze perio de moest overbruggen. Enkele jaren was hij trouwens niet de reserve- maar de echte dirigent en onder zijn leiding werd op Hemelvaartsdag 1948 het eerste zangconcours bezocht, uitkomende in de derde afdeling. Maar om nog even terug te gaan, naar die beginperiode. De eerste repetitie was er op 4 maart 1939 en in die tijd werd er zaterdags- en zon dagsavonds in wat tegelijkertijd cate chisatielokaal was, gerepeteerd. Is Kees Scherpenisse dan nog de enige aktieve zanger sinds de oprichting, er zijn er nog wel meer uit die begintijd, die de jubileumavond van de partij kunnen zijn. Uit dat eerste bestuur bijvoorbeeld de eerste voorzitter-dirigent Koetsdijk, de bestuursleden D. Hendrikse, C. v.d. Klooster en A.A. van Luijk, terwijl de erevoorzitter ds. W. van Griethuysen - al een tijd met emeritaat en wonend in Oud-Beijerland - in elke geval ook tot de genodigden behoort. De oud-gedienden zullen niet licht ver geten, dat VZOS op 26 juli 1941 een eerste openbare uitvoering gaf. Dat ge beurde op een toenmalig sportveldje van de heer D. Duijzer, nu aan te duiden als tussen School- en Zuidstraat. Er kwamen ruim 1000 bezoekers die avond naar VZOS luisteren. De jeugd moest 5 cent entree betalen en de ouderen een dubbeltje. Juist die bezetting deed het zangkoor bloeien. Er was immers in het gewone dagelijkse leven meer narigheid dan plezier. De mobiliteit was nog ge ring, afleiding en ontspanning zeker in die oorlogstijd nauwelijks aanwezig. Geen wonder, dat juist in 1943 met 97 de top van het aantal leden werd bereikt. Daarentegen veroorzaakte de onmidde- lijk na-oorlogse periode een flink diep tepunt. 36 leden kwamen na de oorlog niet meer terug in het zangkoor. Een aantal door verhuizing, een aantal dat in die oorlogstijd te veel op zich zag afko men en nog enkele anderen door weer andere omstandigheden. Een getrouwe kern hield het in die tijd van wel of niet meer koor-zijn vol. Langzamerhand leefde de belangstelling weer op. Het dieptepunt was voorbij. Eerste dirigent Koetsdijk had het heel wat jaartjes volgehouden, maar vertrok naar Stavenisse en de leiding kwam bij de heer C. Scherpenisse. Men kwam op het eerste concours in Goes aan een tweede prijs. Sinds die tijd zijn er nog een tiental concoursbezoeken geweest, waarbij men het in 1975 bracht tot de ere-afdeling. Het dirigeerstokje verwis selde toch al eens in die 40 jaar. Met vaak de heer C. Scherpenisse dan als reddende overbruggingsman. Na de pe riode Koetsdijk en Scherpenisse volgde een vier maanden leiding door Bram Soeters Janzn. Zijn opvolger werd Jaco bus Ridderhof, die genoeg energie toonde, om een niet zo gemakkelijke periode te overbruggen. Daarna kwam er wat meer "professionalisme" achter de dirigeerstok en bracht de heer J.C. Geluk uit Sint Maartensdijk de eerste letter van het koor in de praktijk. Zijn aftreden vanwege de leeftijd bracht een paar jaar het enthousiaste koorlid W. Fase als maataangever. Daarna was er een driejarige periode J. Wesdorp uit Scherpenisse, die met toen uitstekend materiaal VZOS naar een hoge sport op de koorladder voerde. Op,zeker moment had deze dirigent wat te veel om handen en VZOS werd daarvan het slachtoffer. Men viel weer terug op iemand uit de eigen gelederen en de laatste jaren han teert W. Fase bekwaam de dirigenten- stok. Elke dirigent had zo zijn eigen in breng, zijn eigen concoursbezoek, Fase erkent dat nut eveneens, maar wil het daarin toch ook altijd weer aanwezige onderlinge wedstrijd-element liever wat mijden. Zeker niet elk jaar naar con cours is zijn stelling. Laat het niet ten koste moeten gaan van wat aan eigen burgers te bieden valt. Niet ten koste van een kerstzang of een andere uitvoering voor de eigen bevolking. Voor koorlie den blijft het immers ook êltijd een op offering een halfjaar te moeten studeren op twee en dezelfde nummers. Strevend naar goede koorzang, zit Fase niet direct te springen om er een prestatiegroep van te maken. Het is dan ook vooral aan de VZOS voorzitter-dirigent Fase te danken, dat er op Tholen en Sint Philipsland de laatste jaren een optreden tot stand is gekomen van de gezamenlijke koren. Gewoonlijk twee keer per jaar. In Haestinge met een dan door elk koor afzonderlijk optreden en roulerend in de regio ook een keer per jaar in een kerk gebouw met dan massale koorzang. Een door menig burger gewaardeerd optre den en programma met het accent op saamhorigheid. Het deed de eilandko ren besluiten de heer W. Fase voorzitter te maken van die ring, terwijl het VZOS bestuur als organiserend college van die avonden optrad, nu al acht jaar lang. Wel was er vanuit Sint Annaland her haaldelijk de drang om de bestuurs functies over de kernen te verdelen en dat krijgt dan nu zijn beslag. De heer Fase trad november vorig jaar voor het laatste op in Haestinge als federatief voorzitter. Zijn taak is in dit opzicht overgenomen door Job Jansen uit Tho len en andere federatief bestuurders zijn S. Schot, die het secretariaat gaat over nemen van Jan Vroegop. Verder Marian Douw (penningmeesteresse) en A. Geu ze uit Oud-Vossemeer. Bij het jubilerend VZOS zijn behalve de nog enige aktieve oprichter de huidige secretaris Jan Vroegop, vice-voorzitter Cent van der Repe en mevrouw C. Wessels-Snoep lid sinds 1946 en daar mee behorend tot de oud-gedienden van het koor. Voorheen werd dat al na 25 jaar gewaardeerd met een zilveren bondsspeld, maar tegenwoordig moet men 35 jaar lid zijn om zo'n koor-on derscheiding te krijgen. Een ook zovele jaren aktief penningmeester Jaap Gunst liet het een jaar geleden afweten. De huidige voorzitter-dirigent W. Fase werd in 1960 lid van VZOS. Er was in die 40 jaar tot tweemaal toe een extra ledenwerfaktie. De eerste maal in 1960 en vervolgens vorig jaar, toen de heren tenor-afdeling tot 1 lid was gereduceerd. Dat betekende, dat men terug moest vallen op een 3 inplaats van 4 stemmig koor. De aktie bracht resultaat en de mannen-afdeling werd zodanig ver sterkt, dat m^n de oude draad weer kon opnemen, al zal het bestuur nog grif een nieuwe aanwinst noteren. Het zou een aardig jubileumcadeau zijn. Dat bestuur werd vorig jaar uitgebreid met 2 dames en bestaat behalve uit Fase en de ook al genoemde Vroegop en Van der Repe uit Joh. den Haan, 2e secretaris, M. Fase, penningmeester en de dames Goedege- buure-Lannooy en De Rooij. Elke vereniging heeft zo zijn eigen kor tere of langere geschiedenis. Ook VZOS in Sint Annaland. Een 40 jarige historie. Het zangkoor valt er moeilijk weg te denken. Niet alleen omdat het een aan tal liefhebbers wekelijks de vreugde en ontspanning brengt van het cultureel bezig zijn. Zeker ook omdat het in die gemeenschap telkens toch weer voor hoogtepunten kan zorgen. Rond kerst dagen met een uitvoering of zoals ge beurde bij het 500 jarig bestaan van Sint Annaland' bij een afzonderlijk - of in samenwerking met het plaatselijk mu ziekkorps - optreden, zoals een paar keer in een stampvol dorpshuis gebeurde. Ongetwijfeld zal het doel van de op richters vooral zijn geweest om ook de gemeentezang, de kerkzang te bevorde ren. Er is menig ander facet bijgekomen, waardoor het de moeite waard is voor zangers en zangeressen VZOS te conti nueren. Men had ook nimmer te klagen over belangstelling uit de woonplaats of van elders, al is het dan de ene keer wat beter dan de andere keer. Ook dat mag aansporen tct het overwinnen van zich in elke vereniging voorkomende pro blemen. Voorzitter-dirigent Fase leidde de vereniging de laatste jaren in vrij rustige banen. Hij poogt vooral leiding te geven aan meer wat bindt dan wat scheidt. Zijn medebestuurders en be stuursters staan daar achter. Ook de le den. Daarom is er de hoop, dat VZOS ook zijn 10 lustrums bereikt. De ge meenschap gunt het graag. Voorlopig gelukgewenst met een 40 jarig bestaan en voor allen, vereniging en bezoekers een fijne jubileum-zangavond. De watersport is vorig jaar in Zeeland weer vrij aanzienlijk toegenomen. Vol gens een enquete onder de havenen sluismeesters in Zeeland zijn er van mei tot en met september ruim 99.000 ple ziervaartuigen via de sluizen gepas seerd: een stijging van 12% ten opzichte van 1977. Het aantal bezoekende jachten aan de Zeeuwse jachthavens steeg met 9% en het aantal overnachtingen van gastschepen nam toe met ruim 17%. Het aantal overnachtingen van personen aan boord van de bezoekende schepen kan gegeschat worden op ongeveer 500.000. In de jachthaven van St.Annaland steeg het aantal aankomsten van pleziervaar tuigen van 700 in 1976, 728 in 1977 naar 907 in 1978. Het aantal- overnachtingen nam toe van 1400, via 1455 naar 1644 vorig jaar. De haven van Tholen liet qua aankom sten teruglopende cijfers zien met 111, 72 en 23. Ook het aantal overnachtingen liep terug: 111, 90 naar 26. De dijkver sterkingen hebben daar wel invloed op gehad. De sluis in de Grevelingendam bij Bruinisse behoort met de Volkerak- sluis bij Willemstad en enkele sluizen in Friesland als Stavoren en Terhorne tot de drukste passagepunten voor de ple- ziervaart in Nederland. Ruim 60% van alle geschutte plezier- vaarders voer onder Nederlandse vlag. De Belgen namen vorig jaar 1 V6% meer voor hun rekening en kwamen op 26.5%. De Duitsers vielen wat terug tot 6.5% en de Britten handhaafden zich op een goede 5%. Burgemeester E. Baerends heeft zater dagmorgen aan de Paasdijkweg tussen Poortvliet en St. Annaland het eerste, onbemande zelfbedieningsstation op Tholen en St. Philipsland waar men dag en nacht superbenzine kan tanken, offi cieel in gebruik gesteld. "Onze verwachtingen zijn hoog gespan nen, want er zijn al 59 van de 100 identi teitskaartjes uitgegeven", zei dhr. J.C. Kooijman, bestuurslid van Cebeco-Zuid- west. Ook de burgemeester had er ver trouwen in. "Ik verwacht dat we binnen niet al te lange tijd aan de tafel zitten om over uitbreiding te praten", zei dhr. Bae rends. Colette-Petra de Boer, dochter van de rayondirecteur Tholen, St. Philipsland, West-Noordbrabant, tevens directeur vloeibare brandstoffen Cebeco-Zuid- west, bood de burgemeester op een kus sen een identiteitskaartje aan, waarna hij z'n auto voor de pomp reed. Het plaatje werd in een gleuf van de auto maat gestopt, waarna als extra zekerheid nog het bijbehorende nummer werd in getoetst. De burgemeester liet vervolgens 42.70 liter superbenzine voor 47,59 in z'n tank lopen, waarbij O.K. medewerker M. Brooijmans hem assisteerde. Een bloembak op de pomp sierde het offi ciële gebeuren op deze zonnige zater dagmorgen op. Dhr. Baerends noemde het een eer om de eerste tank te mogen vullen. "Allicht zult u zeggen: zo'n kans om gratis ben zine te tanken, laatje niet glippen. 'tZou echter wat banaal zijn alleen daarom hier te komen. Het gemeentebestuur wil bij zulke gelegenheden steeds z'n waar dering uitspreken voor het bedrijfsleven op ons eiland. Er moet steeds naar nieuwe methoden worden gezocht en die ondernemingsgeest en expansie treffen we hier aan. Tegelijk sta je dan echter op een tweesprong: welke kant gaan we op. Deze zelfbedieningspomp is een teken dat de mens naar gemak zoekt, maar aan de andere kant wordt er ook iemand uitgeschakeld om de pomp te bedienen. Deze problematiek speelt overigens landelijk", aldus de burge meester. Hij liet weten dat het gemeentebestuur in Poortvliet al naar meer ruimte zoekt voor bedrijven gezien de ontwikkelin gen op de nu beschikbare grond aan de Paasdijkweg. Dhr. Baerends, die opmerkte gezien z'n landbouwkundig verleden geen vreem de in Jeruzalem te zijn, wenste Cebeco succes toe met de activiteiten in het Zuidwesten en dan met name met deze nieuwe pomp. "Dank ook voor het identiteitskaartje. Dat is altijd gemakkelijk, want pas was ik in deze omgeving nog onthand toen m'n auto zonder brandstof zat. 't Was wel slordigheid. Ik weet alleen niet of ik veel van het kaartje gebruik zal maken, want ik moet eerlijk bekennen: m'n auto rijdt op gas. Dat is nog goedkoper dan O.K. Als je 50.000 km per jaar rijdt", zei de burgemeester. Directeur de Boer reageerde daar gevat op met de opmer king: "Iedereen maakt wel eens een re kenfout". In de tot ontvangstruimte aangeklede loods van Cebeco aan de Paasdijkweg sprak ook bestuurslid Kooijman. Hij noemde het een groot genoegen en een grote eer dat de eerste burger van Tho len de eerste zelfbedieningspomp in ge bruik stelde. "Het is ook iets bijzonders. De pomp voorziet in een grote behoefte omdat u er ten allen tijde kunt tanken, zonder geld of cheques op zak, dag en nacht - inclusief het weekeinde - met zelfbedieningskorting", aldus dhr. Kooijman. Hij bracht verder naar voren dat de uit Zweden afkomstige naam O.K. nu in 28 landen bekend is. Vanuit New York wordt het allemaal gedirigeerd. O.K. le vert namelijk niet alleen benzine, maar ook dieselgasolie, smeermiddelen, enz. De bevoorrading van de Poortvlietse pomp gebeurt vanuit Wemeldinge. De omzet van O.K. produkten neemt be hoorlijk toe, want de olieverversings- dienst komt ook op de bedrijven, waar ook technische controle door O.K. kan plaatsvinden. Dat werkt preventief, al dus dhr. Kooijman. Hij bood de burgemeester zes onderzet ters aan en mevr. Baerends bloemen. voor de zelfbedieningspomp. Men moest 25 gulden statiegeld betalen waarvoor men een identiteitskaartje, een sleutelhanger en een attentie naar keuze ontving: autokaart, reiswekker of onderzetters. De benzinerekening wordt automatisch van de bank- of giroreke ning van de klant afgeschreven. Zater dagavond waren al 91 van de 400 be schikbare kaartjes van de nieuwe Poort vlietse pomp uitgegeven, zodat de Ce- beco-directie maandag al voorbereidin gen trof om een tweede pomp te plaat sen. Ter gelegenheid van de opening kreeg iedere inschrijver bovendien een gratis verlichtings- en uitlaatgastest. Cebeco had in Poortvliet een benzine pomp bij de loods aan de Molenstraat, maar toen dat gebouw werd verkocht aan garage Niemantsverdriet, besloot men bij de vestiging aan de Paasdijkweg een zelfbedieningspomp te openen. In Dinteloord waren daar goede ervarin gen mee opgedaan. Totaal zijn er in Nederland een vijftigtal O.K. stations waar men met een kredietkaart dag en nacht kan tanken. Wanneer in Poortvliet alle honderd identiteitsplaatjes uitgege ven zijn, kan er eventueel een tweede pomp bijgeplaatst worden. Ook denkt Cebeco aan uitbreiding met dieselolie en L.P.G. en bij een gunstige omzetont wikkeling kan er zelfs een op de com puter aangesloten station geïnstalleerd worden. Dan hoeft het telwerk niet meer op gezette tijden afgelezen te worden zoals nu nog in Poortvliet moet gebeu ren. Bij de volledig geautomatiseerde stations kan men met hetzelfde kaartje ook in heel Nederland tanken. Direct na de opening lieten zich ver schillende automobilisten bij adminis trateur W.P. Goedegebuure inschrijven Graag zou ik enige opmerkingen willen plaatsen bij het verslag omtrent de hulpverlening aan kinderen in de derde wereld in de e.b. van 22 maart. De ma nier waarop dat onderwerp in de Thoolse raadsvergadering is besproken, is m.i. ronduit schandalig te noemen. Aan de andere kant wel begrijpelijk als gevolg van de manier waarop b en w die hulp willen geven. De gemeente is een neutrale instelling of wordt in elk geval geacht neutraal te zijn in dergelijke ge vallen. Het voorstel van b en w met be trekking tot de reformatorische stichting Woord en Daad is niet meer neutraal te noemen. Ik sluit me wat dat betreft aan bij dhr. van Schetsen, die de hulpverle ning vindt geschieden door een stichting met beperkingen. Ik zou in dit opzicht nog verder willen gaan: in deze situatie vind ik een dergelijke stichting als 'Woord en Daad' discriminerend. De opmerking van Loco-burgemeester Moerland, dat hij zich niet kan voor stellen dat er in de Derde Wereld refor matorische kinderen rondlopen, doet inderdaad m.i. daaraan niets af. In tegendeel, ik vind dat hij met deze op merking het feit benadrukt, dat hulp verlening zeker in dit geval neutraal be hoort te zijn of zoals dhr. van Schetsen zei: zonder onderscheid in ras, huids kleur, nationaliteit of geloofsovertui ging- Het begrip van dhr. Aarnoudse voor de reactie van de PvdA in verband met het geven van geestelijke hulp naast mate- Dertig jonge boeren van de Regionale Agrarische Commissie (R.A.C.) Tholen, StPhiljpsland, West-Brabant hebben vrijdagmorgen in een demonstratie hun ongenoegen geuit over het beleid van Minister van der Stee en de Europese commissie. 'Door v.d.Stee komen we in de w.w.', was er op een van de spandoe ken te lezen, voor het arbeidsbureau in de StJosephstraat en op de markt in Berg en op Zoom. Een delegatie van de R.A.C. had onder leiding van voorzitter M.Geu- ze uit Poortvliet een onderhoud met de directeur van het Arbeidsbureau in Bergen op Zoom. De R.A.C. vond dat Minister v.d.Stee in Brussel accoord is gegaan met te geringe prijsverhogingen voorde gegarandeerde lantjbouwprodukten. Dit beleid zal er toe leiden dat de afvloeiing van ar beidskrachten in de landbouw onver minderd doorgaat. Hiervan zijn vooral jonge boeren het slachtoffer, aldus het R.A.C. Nu het met vrije produkten als aardap pelen en uien ook droevig gesteld is, stapelen de problemen zich bij het aan staande zaai en pootseizoen weer op. 'Twee slechte jaren achter elkaar kun nen vele akkerbouwers niet lang vol houden. Moetje daarom alles van vraag en aanbod laten afhangen", vraagt de voorzitter van de PJZ Tholen/St. Phi lipsland, J. de Wilde uit Stavenisse, zich af. Hij wijst op de vicieuze cirkel waarin de boeren zich bevinden. De kosten wor den namelijk hoger en gezien de tegen vallende prijzen moet men wel meer gaan produceren om uit de kosten te komen. Daardoor ontstaan grote over schotten, die de EEG veel geld kosten. Een groot aanbod drukt bovendien de prijzen. In de veehouderij geldt hetzelf de. Er is een melkplas, maar om de melkheffing te kunnen betalen, gaan de veehouders meer produceren, waardoor de melkplas groter wordt. Het zoeken naar nieuwe produkten zou volgens de PJZ-voorzitter een uitweg kunnen zijn. Hij verwacht direct geen resultaat van de demonstratie, maar indirect hoopt dhr. de Wilde op een sneeuwbaleffect om de benarde positie van de boeren bij alle instanties aan de orde te stellen. Bij steun van de regering komt men al gauw uit op een minimum inkomen Voor boeren' maar volgens RAC-voorzitter Geuze staan de jonge boeren daar posi tiever tegenover dan de ouderen. Dat geldt ook voor de beheersing van de prijzen van landbouwgronden. Dhr. Geuze vindt dat de R.A.C. blijvend aandacht moet vragen voor de slechte situatie voor de jonge boeren, want zo kan het niet langer. riële door Woord en Daad, is respecta bel en open t.a.v. het karakter van hulpverlening door de stichting, maar ik vind zoiets in de particuliere sfeer pas sen en niet in de publieke. Daarmee sluit ik me weer aan bij dhr. van Schetsen. Begrijp me goed, het gaat hier niet om een politieke ideologie, maar om de al gemene, vanzelfsprekende zaak, dat een welzijnsstaat andere wereldgebieden niet kan laten verkommeren, zoals dhr. van Gorsel terecht opmerkte. Volgens mij zitten de kinderen in de Derde Wereld heus niet te wachten op de geestelijke indoctrinatie van 'gekleurde' instellingen, maar eerder op medische en sociale hulp, waartoe ik 'bekering als ten tijde van Karei de Grote' niet reken. Nee, nu worden 'heidenen' niet meer omgebracht, maar als je honger hebt, wordt je toch wel protestant, katholiek of wat dan ook om dat beetje voedsel en die broodnodige hulp te verkrijgen. Ex treem gesteld ja, maar wel met een kern van waarheid. De opmerking van dhr. Dijke raakt na tuurlijk kant noch wal. Niemand pro beert hulpverlening vanuit een bepaalde geloofsovertuiging uit te schakelen. Niemand zal een particulier in dit land beletten hulp te geven via een dergelijke organisatie, maar in dit geval spreken we wel over de overheid, die zich in deze neutraal dient op te stellen, volgens mij, en dat doet ze hier niet. De gemeente behoort geen kleur te bekennen in een dergelijk geval. De manier van hulpver lening door adoptie juich ik bijzonder toe. Ik ben het daarin niet eens met de VVD, die liever een jaarlijkse onver deelde gift zou geven. Het is een voor beeld dat m.i. kan leiden tot een grotere persoonlijke betrokkenheid bij hulpver lening van particulieren, in navolging van de gemeente. Dat is nodig, want we raken door de dagelijkse beelden van armoede en oorlog te veel afgestompt, het doet ons niets meer. Tot slot: b en w meenden met het voorstel te moeten komen, juist omdat Woord en Daad in de gemeente al een goede klank heeft. Ik ben blij dat zoiets toch nog in beschou wing wordt genomen en dat ik nu ook eens van het bestaan van Woord en Daad op de hoogte ben kunnen worden gebracht. Jai/Vorkorkc L. Deurloostr. 18 Scherf) nisse Geldverkwisting Men zou niet zeggen dat we in een tijd van bezuiniging leven, als je het raads besluit leest in de F..B. van 22-3 jl. aan gaande uitbreiding "Haestinge". Zo maar even 3 ton, of het niets is. En dan te bedenken, dat hiervan alleen een tennisvereniging kan profiteren, hand en basketbal zoals wethouder Moerland aanvoert zijn niet eens mogelijk. Inspraak lijkt hier ook ver zoek als je leest dat het bestuur van "Haestinge" in deze kwestie niet eens betrokken is ge weest. Dan een pluim op de hoed van dhr. v. Damme, inwoner van Sint-Maartens dijk die met goede argumenten naar voren kwam en de voor en nadelen goed heeft afgewogen. Jammer echter dat ze in de wind zijn geslagen. Rien Geluk Molenweg 50, Oud-Vossemeer In de maartvergadering van dé Thoolse gemeenteraad was er naast de hulp aan Rwanda en de adoptie van kinderen via Wereldkinderen en Woord en Daad nog een verzoek om hulp aan de derde wereld. Het advies van b en w was om de motie van b en w te Zierikzee inzake huisves ting bieden aan zogenaamde Vietname se bootvluchtelingen voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Schetsen vermoedt dat het in het college ernstig punt van bespre king is geweest en dacht dat een uitge breider informatie wel op zijn plaats was geweest, o.m. de motivatie om het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Men zou er alsnog studie van kunnen maken. Zo dacht de heer van Kempen er ook over, want het probleem is met kennis neming niet opgelost. Hij had ook wel graag de mening van b en w daarover gehoord. De heer van Damme veronderstelt dat b en w het inhoudelijk wel eens is met de motie, maar gezien' de algemene be leidslijn worden dergelijke moties wat geweerd. Dat is het inderdaad, vult de voorzitter Advertentie IM aan, we moeten voorzichtig zijn met allerlei moties, zodat er niet de gehele raad mee wordt gevuld en eigen zaken tekort worden gedaan. Het heeft ons overigens ook sterk bezig gehouden, wat ook zal blijken uit de volgende agenda punten, maar we gaan liever niet in op incidentele gevallen. Voor kenningsge- ving aannemen klinkt hard, maar is niet zo bedoeld. De heer van Schetsen be grijpt er in elk geval uit, dat b en w er zo positief tegen over staan. De VVD fractie vérnam dat vestiging Openbare Kleuterschool te Poortvliet wat in een impasse dreigt te komen en stelde daarom aan het college de schrif telijke vraag of het bereid was, zo mo gelijk staande de vergadering opening van zaken te geven. De voorzitter zei zich aan de regels te willen houden en dat is dat schriftelijke vragen zo mogelijk in volgende verga dering of later ook schriftelijk worden beantwoord. Hij is er overigens niet op tegen, wanneer de wethouder van On derwijs, de heer Versluijs er iets van wil zeggen. Dat wil die wel. De wethouder wijst er op, hoe in februari het besluit viel tot de bouw van de Openbare Kleuterschool en uiterlijk 28 dec. 1979 een verklaring nodig was van de Minis ter van Onderwijs. De toezegging kwam inmiddels dat er een noodlokaal in Poortvliet zal komen. Daarover moeten b en w, oudercommissie, enz. zich nog buigen. Overigens constateerde de wet houder, dat het antwoord van de kleu terschool dan blijkbaar de VVD fractie eerder bereikte dan b en w. De voorzit ter verzekert dat aan het advies wordt gewerkt. De heer van Gorsel wil dan zo snel mogelijk worden geïnformeerd. De meerderheid van b en w wil mee werken aan het verzoek van de Alge mene Bejaardenbond te Oud-Vosse meer om een bijdrage te geven in de cursus volksdansen bejaarden. Een 20 nemen er aan deel. De bejaarden beta len zelf 1100,— en de gemeente wil er 1276,— aan toevoegen. De heer Aar noudse zei namens de SGP dat een zin vol bezighouden van bejaarden nuttig kan zijn, maar in dit geval kan de SGP zich niet met een gemeentelijke bijdrage verenigigen. De opbrengst van verkoop grond aan A.M.v.d. Hoek te Sint-Maartensdijk komt in de post reserve stadsuitleg. De heer van Gorsel informeerde of het hier om overschotten gaat. Weth. Moerland antwoordt bevestigend. Dit onderdeel van het bestemmingsplan is afgerond en waar steeds bij verkoop van elke vier kante meter grond 4,— in een apart fonds gaat om daaruit bovenwijkse voorzieningen te financieren, gaat ook in dit geval de volle opbrengst naar dit fonds. De Merel in Tholen krijgt geen koffer- schrijfmachine uit de gemeentepot, want men is aangesloten bij het admi nistratiekantoor te Middelburg en het bestuur heeft geen drie kleuterscholen •onder haar beheer. De heer W.L. Bijl (CDA) wijst er op, dat die schrijfmachi ne niet nodig is voor de uitgebreide ad ministratie, maar voor de kleine zaken, zoals wat uitgaande briefjes, enz. De voorzitter antwoordt dat er geen gelden voor beschikbaar worden gesteld en weth. Versluijs vult aan, dat het meest haalbare er uitgehaald is. De heer de Bres kan alleen niet begrijpen, waarom de normen van wat wel en niet mogelijk is zo verborgen blijven. Maar daar zit het college ook mee. De 15e wijziging van de bouwverordening, waarbij ook garages en werkplaatsen van elektrische installaties moeten worden voorzien en andere voorschriften ten aanzien van de isolatie woningen vindt de heer van Schetsen een goede zaak. Daarop zitten we al 30 jaar te wachten. Gaat die wijzi ging nu uit van de VNG of van volks huisvesting. Ook de heer van Gorsel vindt het een goede zaak en hij zou de isolatie nog wel verder willen doorvoe ren, want het scheelt stukken in stook kosten. Bovendien is er een subsidie mogelijkheid. Daarvan wordt ook veel gebruik gemaakt, antwoordt de voorzit ter. Met betrekking tot aankoop Ton- huisstraat en Javadijk informeren de heren van Schetsen en Aarnoudse hoe het met de andere percelen staat. Weth. Koopman antwoordt dat er nu weer in princiepe akkoord is bereikt, zodat in de Tonhuisstraat nog 1 perceel en ook aan de Javadijk nog een perceel resteert. De heer van Schetsen merkt op, dat men hier al 3 jaar over doende is en er nu maar eens een eind aan moet komen. Bij verkoop van een kavel in Sint Maar tensdijk ten gunste van de heer W. Moerland uit Sint Annaland vraagt de heer L. Kloet (PvdA) of er nog kavels resteren. Het blijken er nog 3 te zijn en dan is het ook daar vol. Zo werd er op deze raad van allerhande afgewerkt, soms vlot, soms bijzonder stroef. Mil SOORTEN /.uid-OoMsingel 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM. G.S. van Zeeland hebben geweigerd aan de Karrevelden,in het bestemmingsplan Buitengebied Tholen een andere dan agrarische bestemming te geven. Vol gens de Stichting Zeeuws Coördinatie orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming hebben de Karre velden ook andere waarden die in de bestemming tot uiting moeten komen. Het Coördinatie-orgaan heeft de Kroon gevraagd dit recht te zetten. Tevens is gevraagd aan de Pluimpot de bestem ming natuurgebied te geven in plaats van recreatiegebied, zo blijkt uit het Jaarverslag van het Zeeuws Coördina tie-orgaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7