THOLEIM DERWIJS Terhorst Met ingang van 15 april a.s. wijziging dienstregeling ziekenhuisbus Nederlandse Hartweek 2 t/m 8 april 1000 gulden boete voor rijden onder invloed alcohol Officiële publicaties informatierubriek van de gemeente tholen Gemeentepersoneel sinds maandag in een nieuw onderkomen D'66 Tholen wil meer burgers in Welzijnscommissie HERENKAPSALON MUNS Visserij redelijk Donderdag 29 maart 1979 EENDRACHTBODE 5 Spreekuur Woningstichting ZONDAGMORGEN 1 APRIL BEGIN ZOMERTIJD Spreekuren B. en W. Na een lange winter 'n stralend voorjaar? Onze mantelkollektie is er voor klaar!!! BUITENVEST 36 BERGEN OP ZOOM 01640-40182 Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Uit een vorig jaar door het gemeentebestuur gehouden enquête onder de passagiers van de ziekenhuisbus bleek dat er bij de bevolking behoefte bestond aan uitbreiding van het groepsvervoer naar en van het A.B.G. en ziekenhuis 'Lievensberg" te Bergen op Zoom. Het gemeentebestuur heeft de^e behoefte onderkend. Inmiddels heeft de busondernemer vergunning verkregen voor uitbreiding van de dienstregeling. Daar waar thans, behalve de inwoners van de kernen Tholen en Stavenisse, de inwoners van de overige kernen slechts één maal per dag gebruik konden maken van de dienstregeling, is het met ingang van 1 5 april mogelijk vanuit elke kern twéé maal per dag genoemd verpleegtehuis en ziekenhuis te bezoeken. Hoe zit de nieuwe dienstregeling in elkaar? Op werkdagen rijdt de ziekenhuisbus van Stavenisse via Sint-Maar tensdijk, Scherpenisse en Poortvliet naar Tholen. De inwoners van Sint-Annaland en Oud-Vossemeer dienen zowel in de middaguren als de avonduren gebruik te maken van de lijndienst van de T.A.D. om in Tholen op de ziekenhuisbus te stappen. Daarvoor kopen zij in de middaguren een retourbewijs Sint-Annaland/Tholen dan wel Oud- Vossemeer/Tholen. Op vertoon van dit retourbiljet krijgen zij op de ziekenhuisbus een plaatsbewijs Tholen/Bergen op Zoom, tegen een gereduceerd tarief. Op de terugreis zullen zij wederom in Tholen moeten overstappen op de lijndienst van de T.A.D. om hun respektie- velijke bestemmingen te Sint-Annaland en Oud-Vossemeer te berei ken In de avonduren geldt voor de bewoners van St.-Annaland en Oud- Vossemeer een iets andere regeling. Dan dienen zij op een enkel reisbiljet via de lijndienst van de T.A.D. naar Tholen te gaan. Op vertoon daarvan wordt hen ook nu weer een plaatsbewijs Tho len /Bergen op Zoom op de ziekenhuisbus verstrekt tegen een gere duceerd tarief. In de avonduren kan op de terugreis geen aansluiting worden verkregen op de lijndienst van de T.A.D. In verband daarmee vindt de terugreis rechtstreeks plaats met de ziekenhuisbus via Tholen, Oud-Vossemeer, Sint-Annaland, Poortvliet, Scherpenisse, Sint-Maar tensdijk en Stavenisse. Dienstregeling op zon- en feestdagen Aangezien er op zon- en feestdagen in het geheel geen aansluitmoge lijkheden zijn op de lijndienst van de T.A.D., zal op de heenreis zowel in de middag- als in de avonduren de dienstregeling van de zieken huisbus worden uitgevoerd vanaf Stavenisse, via Sint-Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet, Sint-Annaland, Oud-Vossemeer, en Tholen naar Bergen op Zoom. Op de terugreis vindt de regeling plaats in de omgekeerde volgorde. Een uitgebreide regeling, alsmede de tarieven treft u onderstaand aan: DIENSTREGELING OP WERKDAGEN Ziekenhuisbus Stavenisse V 1 2.40 uur Sint-MaartensdijkV 1 2.50 uur ScherpenisseV 1 2.55 uur PoortvlietV 1 3.00 uur TholenV 13.10 uur Bergen op Zoom (A.B.G A 1 3.20 uur Bergen op Zoom (Lievensberg)A 13.-30 uur Bergen op Zoom (Lievensberg)Vï.f.V 1 feiTO uur Bergen op Zoom (A.B.G.) V 15.20 uur TholenA 1 5.30 uur PoortvlietA 1 5.40 uur ScherpenisseA 1 5.45 uur Sint-MaartensdijkA 15.50 uur StavenisseA 1 6 00 uur Ziekenhuisbus StavenisseV 1 7.40 uur Sint-MaartensdijkV 1 7.50 uur ScherpenissehV 1 7.55 uur PoortvlietV 1 8.00 uur TholenV 18 10 uur Bergen op Zoom (A B G A 18 .20 uur Bergen op Zoom (Lievensberg)A 18 .30 uur Bergen op Zoom (Lievensberg)V 20.00 uur Bergen op Zoom (A.B.G.) V 20.10 uur TholenA 20.20 uur Oud-VossemeerA 20.28 uur Sint-AnnalandA 20 37 uur PoortvlietA 20 47 uur ScherpenisseA 20 52 uur Sint-MaartensdijkA 20 57 uur StavenisseA 21.07 uur Lijndienst T.A.D. Sint-AnnalandV 1 2.50 uur Oud-VossemeerV 1 2.58 uur TholenA 1 3.07 uur passagiers uit Sint-Annaland en Oud-Vossemeer van lijndienst T.A.D. overstappen in ziekenhuisbus. passagiers uit Sint-Annaland en Oud-Vossemeer te Tholen overstap pen van ziekenhuisbus in lijndienst T.A.D. Tholent.V 1 5 .33 uur Oud-Vossemeer A 15.41 uur Sint-AnnalandA 1 5.49 uur Lijndienst T.A.D. Sint-AnnalandV 1 7.50 uur Oud-VossemeerV 1 7.58 uur TholenA 18.07 uur passagiers uit Sint-Annaland en Oud-Vossemeer van lijndienst T.A.D. overstappen in ziekenhuisbus. I -.0 DIENSTREGELING OP ZON- EN FEESTDAGEN Stavenisse Sint-Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet Sint-Annaland Oud-Vossemeer Tholen Bergen op Zoom (A.B.G.) Bergen op Zoom (Lievensberg) Bergen op Zoom (Lievensberg) Bergen op Zoom (A.B.G.) V 12.28 uur V 12.38 uur V 12.43 uur V 12.48 uur V 1 2.58 uur V 1 3 06 uur V13.15 uur A 13.25 uur V 17.28 uur V 17.38 uur V 1 7.43 uur V 1 7.48 uur V 17.58 uur V 18.06 uur V 18.15 uur A 18.25 uur A 13.35 uur A 18.35 uur V 1 5.00 uur V 20.00 uur V 15.10 uur V 20.10 uur A 1 5.20 uur A 1 5.28 uur A 15.36 uur A 1 5.46 uur A 15.51 uur A 15.56 uur A 1 6.06 uur A 20.20 uur A 20.28 uur A 20.36 uur A 20.46 uur A 20.51 uur A 20.56 uur A 21.06 uur Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Poortvliet Scherpenisse Sint-Maartensdijk Stavenisse Op Koninginnedag en Hemelvaartsdag dienst als op zondag. Op 1e Paas, 1e Pinkster- en 1e Kerstdag wordt slechts 1 x gereden, namelijk de middagdienst. TARIEVEN GROEPSVERVOER "A.B.G." EN ZIEKENHUIS "LIE VENSBERG" Tarief I Stavenisse - Berqen op Zoomf 5,80 Tarief II Sint-Maartensdijk SKrar, Sint-Annaland - Bergen op Zoom5,10 Tarief III Scherpenisse Poortvliet - Bergen op Zoom4,40 Oud-Vossemeer Tarief IV Tholen - Bergen op Zoom 3,70 Tarief V Stavenisse - Bergen op Zoom (voor bezitters van een Pas 65)2,90 Tarief VI Sint-Maartensdijk Sint-Annaland - Bergen op Zoom (Voor bezitters van een Pas 65) 2,55 Tarief VII Scherpenisse Poortvliet - Bergen op Zoom (voor bezitters vaneen Pas 65) 2,20 Oud-Vossemeer Tarief VIII Tholen- Bergen op Zoom (voor bezitters van een Pas 65)1,85 Tarief IX Tholen - Bergen op Zoom v.v., voor passagiers uit Sint-Annaland en Oud-Vossemeer, uitsluitend ver krijgbaar op vertoon van een retourbewijs T.A.D. Sint-Anna land/Oud-Vossemeer - Tholen 2, Tarief X Tholen - Bergen op Zoom v.v., voor passagiers uit Sint-Annaland en Oud-Vossemeer in het bezit van een Pas 65 en uitsluitend op vertoon van een retourbewijs T.A.D. Sint-Annaland/ Oud-Vossemeer - Tholen1,— Tarief XI Tholen - Bergen op Zoom Bergen op Zoom - Oud-Vossemeer/Sint- Annaland. voor passagiers uit Sint-Annaland en Oud-Vossemeer uitsluitend op vertoon van een plaatsbewijs (enkele reis) T.A.D. Sint-Anna land/Oud-Vossemeer - Tholen 3,30 Tarief XII Tholen - Bergen op Zoom Bergen op Zoom - Oud-Vossemeer/Sint- Annaland, voor passagiers uit Sint-Annaland en Oud-Vossemeer in bezit van een Pas 65 en uitsluitend op vertoon van een-plaatsbewijs (enkele reis) T.A.D. Sint-Annaland/Oud-Vossemeer - Tholen1,65 De stichting "Beter Wonen" houdt iedere maandagmorgen spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. Maandag 26 maart heeft het gemeentepersoneel van zowel de sekre- tarie als de vroegere afdeling gemeentewerken de aanbouw achter het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk in gebruik genomen. In deze nieuwe situatie zal er voor de bevolking niet veel wijzigen. Overigens zijn er wel een aantal zaken waar u attent op moet zijn: - Het correspondentieadres van het gemeentebestuur wordt met in gang van 27 maart: Markt 1-5 4695 CE Sint-Maartensdijk - Het telefoonnummer blijft ongewijzigd: 01 666 2955 - Vorige week brachten wij u op de hoogte van het telefoonnummer van de beide woningstichtingen Beter Wonen" en "Eiland Tholen". Abusievelijk vermeldden wij het telefoonnummer 01666-2750. Dit moet zijn 01666-3359. - De toegang tot het nieuwe gemeentehuis is via de ingang Markt 5 (hoek ds. de Bresstraat) - In de hal van het nieuwe gedeelte van het gemeentehuis hangen bordjes die u ondermeer naar de receptie verwijzen. Bij deze receptie dient u zich te melden Het is niet uitgesloten dat in het begin de zaken nog niet zodanig verlopen als wij ons hadden voorgesteld. Voor deze eventuele aan loopproblemen vragen wij u op voorhand enig begrip. Gemeentewerken Met ingang van 26 maart is het kantoor van gemeentewerken aan de Molenvlietsedijk 5 te Tholen opgeheven. Ook deze afdeling heeft een plaats gevonden in het nieuwe gebouw. Per 26 maart is gemeente werken opgegaan in een nieuw gevormde afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling. Binnen deze nieuwe afdeling onderscheiden we een drietal onderaf delingen te weten: - een administratief-juridische afdeling; - een afdeling civieltechnische werken; - een afdeling bouwkunde. Voor bezoeken aan deze afdeling dient men gebruik te maken van de hoofdingang van het nieuwe gebouw Markt 5 (hoek ds de Bresstraat). Via de receptie wordt u dan verder verwezen. Diverse voorbereidingsbesluiten De burgemeester van Tholen maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 30 maart 1979 voor een ieder ter sekretarie van de gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maar tensdijk, ter inzage liggen de besluiten van de raad der ge meente Tholen van 19 maart 1979, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a Marehoekstraat te Oud-Vossemeer; b. Zuidplantsoen te Poortvliet; c. Bloemenlaan te Sint-Maartensdijk; d. Deestraat te Poortvliet; e. de kom van Stavenisse; f. de kom van Sint-Annaland; g. de kom van Tholen. De begrenzing van de genoemde gebieden staan aangegeven op de bij bovengenoemde besluiten behorende en als zodanig gewaarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 29 maart 1 979 De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Kandidaatstelling verkiezing Europese Parlement Op woensdag 25 april aanstaande zal de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van het Europees Parlement plaats hebben. Op die dag kunnen, van des voormiddags 9 uur tot des namid dags 5 uur, bij de voorzitter van het Centraal Stembureau (dit is de Kiesraad) te 's-Gravenhage lijsten van kandidaten worden ingeleverd. Formulieren voor de lijsten, voor de schriftelijke verklaring van bewilliging en de machtiging tot het plaatsen van de naam of aanduiding der politieke groepering boven de lijst, zijn ter se kretarie van deze gemeente kosteloos verkrijgbaar van 4 april 1 979 tot en met de dag der kandidaatstelling. Deze formulieren zijn gedurende genoemde termijn mede kosteloos verkrijgbaar bij het Centraal Stembureau Tenslotte dient van elke op de kandidatenlijst voorkomende kandidaat een verklaring te worden overgelegd dat hij niet te gelijkertijd in een andere lidstaat kandidaat voor het lidmaat schap voor het Europese Parlement zal zijn. Formulieren voor deze verklaring zijn gedurende bovengenoemde termijn van 4 april 1 979 tot en met de dag der kandidaatstelling uitsluitend verkrijgbaar bij het Centraal Stembureau te 's-Gravenhage. Sint-Maartensdijk, 20 maart 1 979 De burgemeester van Tholen, E Baerends. Vaststelling gewijzigd bestemmingsplan "Sportcomplex Zoekweg" (Tholen) De burgemeester van Tholen maakt bekend dat met ingang van 29 maart 1979 gedurende een maand voor een ieder ter se cretarie van deze gemeente, Markt 1-5 te St.-Maartensdijk ter inzage zal liggen de bij raadsbesluit van 19 maart 1979 vast gestelde eerste wijziging van het bestemmingsplan "Sport complex Zoekweg" (Tholen) met voorschriften en toelichting. Zij cjie zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn tegen het plan bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Sint-Maartensdijk, 29 maart 1979 De burgemeester voornoemd, E. Baerends. In de nacht van zaterdag 31 maart op zondag 1 april begint weer de zomertijd. Om precies 2.00 uur 's nachts voorden de klokken in Ne derland, België en Luxemburg één uur vooruit gezet Van de invoering van de zomertijd zult u het minste last hebben als u zaterdagavond bij het naar bed gaan klokken en horloges al een uur vooruit zet. Is het bijvoorbeeld 1 1 uur 's avonds dan kunt u de klok naar 1 2 uur draaien. Twijfeit u de volgende morgen nog, bel dan voor de zekerheid even de tijdmelding van de P T T. (tel. 002). Burgemeester E Baerends houdt maandagmorgen van 11 00 tot 1 2 00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk De wethouders C.J Moerland en J. Versluijs houden maandagmiddag van 1 5 30 tot 16 30 uur spreekuur, eveneens in het gemeentehuis. Het spreekuur van wethouder L J. Koopman komt te vervallen Zeer spoedeisende zaken die betrekking hebben op zijn portefeuille kunnen op de spreekuren met andere leden van het kollege van burgemeester en wethouders worden besproken In het jaar van het kind 1979 aandacht voor het voorkomen van hart- en vaat ziekten vanaf de vroege jeugd. Tegelijkertijd wil de Hartstichting de aandacht vragen voor de problematiek van het kind met een aangeboren har tafwijking. Samen met het - onder aus piciën van de Hartstichting functione rende - Oudercomité Kinderharten fonds heeft de organisatie in de voorbije jaren reeds het nodige gedaan voor de belangenbehartiging van de gezinnen met een hartekind. Daarvoor is o.m. de Hartenark in Bilthoven gesticht. Jaar lijks worden daar therapeutische re- creatie-aktiviteiten voor zo'n 400 harte- De Mantelspeciaalzaak Kremerstraat 11-13, Bergen op Zoom. Advertentie IM kinderen georganiseerd, naast andere dienstverlening in de strijd tegen het hart- en vaatlijden. Meer kennis van de mogelijkheden voor de preventie en op het gebied van de behandeling van het aangeboren hartgebrek kan slechts wor den verkregen door wetenschappelijk speurwerk en door de vergelijking van resultaten daarvan met die van onder zoekers elders. Voor de financiering van al deze aktivi- teiten heeft de Nederlandse Hartstich ting ook in 1979 zeer veel geld nodig. Geld, dat tot dusverre spontaan werd bijeengebracht door de Nederlanders. Voor de organisatie van de jaarlijkse geldinzameling stellen zich steeds meer landgenoten, jong en oud, beschikbaar, die de ernst van de hart- en vaatziekten van nabij hebben waargenomen. Dit jaar willen de Vrienden van de Hart stichting, die zich ook in deze plaats hebben belast met de organisatie van de collecte- in de Nederlandse Hartweek van 2 t/m 8 april - een speciaal beroep doen op de jeugd, op jonge mensen vanaf 14 jaar. Het gaat immers ook om hun gezonde toekomst. En er is ook de vraag naar hun solidariteit met de 1500 kinderen met een aangeboren hartafwijking, die er gemiddeld elk jaar worden geboren in ons land. Daar zijn er bij die nooit ope ratief kunnen worden geholpen, maar die toch een onzekere toekomst tege- 7500 gulden boete voor te dure buskaartjes De Antwerpse automobilist A.M.J.B. mag een halfjaar niet in Nederland rij den en moet bovendien duizend gulden boete betalen omdat hij in augustus vo rig jaar in dronken toestand bij Scher penisse een lichtmast ramde. De Mid delburgse politierechter gaf hem die straf( gezien het alcoholpromillage van 1.94. De Belg had een geslaagde zaken transactie 'gevierd'. De Officier van Justitie had 1200 gulden boete geëist en een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden. G. B. uit Tholen kreeg 600 gulden boete voor een promillage van 1.12. Na zeven moet moeten gaan. Wie dit jaar mee wil doen kan zich melden op de volgende adressen, die ook telefonisch bereikbaar zijn. Zij beschikken over een fraaie in formatiefolder voor collectanten, die u eerst kunt raadplegen voordat u defini tief besluit om dit jaar écht mee te doen. Mevr. J.P.Deurloo-v.d. Velde, Schut tershof 7, tel. 2645. Mevr. W.J. Klippe- de Vries, Burg. v.d. Hoevenstr. 2, Tel. 2679, Dhr. W.Hou- mes. Hoogstraat 31, tel. 2139. pilsjes thuis te hebben gedronken werd hij - op weg naar een café om een krat bier - door de politie' aangehouden. De Officier eiste ook nog drie maanden ontzegging, maar dat nam de rechter niet over. H. van A. uit Oud-Vossemeer werd eveneens in september achter het stuur aangetroffen na alcoholgebruik. Zijn promillage bleek 1.07 te zijn, wat hem in Middelburg 500 gulden boete opleverde met een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor drie maanden (proeftijd twee jaar). M.C.S. uit Poortvliet werd ondanks een alcoholpromillage van 0.68 vrijgespro ken omdat de bloedproef tien minuten te laat afgenomen was. Gezien een uit spraak van de Hoge Raad vonden zowel de Officier als de rechter strikte naleving van de formele procedure gewenst. M. van Z. uit Goes kreeg 500 gulden boete omdat hij de Tholenaar G.J.D. door een beet in z'n oor zwaar lichamelijk letsel had toegebracht. Dat gebeurde tijdens een vechtpartij in een Thools café. Twintig hechtingen waren nodig om de gescheurde oorschelp van D. te 'repar ren'. De Officier had 800 gulden boete geëist. De Belg R.J.E. de S. uit Brecht kreeg 75 gulden boete voor het stelen van mosselen bij Stavenisse. W.H.O. uit St.Maartensdijk kreeg 100 gulden boete voor het beschadigen van een mossel perceel. Hij had de schade aan de eige naar vergoed, waarom de rechter de eis van 200 gulden halveerde. H.D. uit Kaatsheuvel kreeg 150 gulden boete waarvan 100 voorwaardelijk (proeftijd twee jaar) voor het beschadigen van een mosselperceel bij Tholen. De eis was 250 gulden. M.C.P. uit Breda nam bij Tho len twintig kg. mosselen mee en dat kostte hem 50 gulden boete na een eis van 250 gulden. De economische politierechter gaf A.C. v.d. K. uit Oud-Vossemeer 7500 gulden boete omdat hij van februari tot sep tember vorig jaar voor 12 a 13.000 gul den te dure buskaartjes had verkocht. Hij had geen ontheffing gekregen van de prijsbeschikking. De officier van justitie eiste 10.000 gulden boete. De groep Tholen van D'66 wil zes in plaats van vier burgers naast de vier raadsleden in de Welzijnscommissie. 'Met vier inwoners is het particulier ini tiatief ondervertegenwoordigd', zo schrijft D'66 aan de Thoolse gemeente raad. Men vindt dat van de zes burgers er minimaal twee worden gekozen uit de groep van de gebruikers van bestaande welzijnsvoorzieningen. De anderen moeten niet een belang behartigen, maar zich inzetten voor het gehele wel zijnswerk. D'66 is overigens zeer tevre den over de ruime voorlichting aan de bevolking. In de brief aan de gemeenteraad wordt HU Advertentie IM* verder voorgesteld, de welzijnscommis sie in het openbaar te laten vergaderen en de aanwezige niet-leden een beperkt spreekrecht te geven. Aan de hand van een sprekerslijst zou de voorzitter een maximale spreektijd kunnen vaststellen. Ook de raad zou een maximale spreek tijd voor een maximaal aantal deelne mers kunnen vastleggen, aldus de groep Tholen van D'66. Het Jaarverslag 1978 van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserij Belangen Zevibel toont aan, dat de re sultaten vorig jaar, redelijk waren. Het mosselseizoen is over het algemeen goed geweest met een gemiddelde prijs van 39 gulden per ton (vorig seizoen ca. 30 gul den). De garnalenvisserij is niet tegen gevallen, maar gezien het zeer slechte eerste halfjaar (de resultaten in het tweede halfjaar overtroffen ieders ver wachtingen) waren de inkomsten door de platvis- en rondvisvisserij voor deze groep schepen van groot belang om tot goede jaarbesommingen te komen. De besommingen in de platvissector waren in 1978 redelijk, al is dit resultaat wel met de nodige moeilijkheden en daardoor oplopende emoties tot stand gekomen, (contingentering, stilligregeling e.d.). De Thoolse kottervloot bestond per 31 de cember uit acht schepen, de mosselvloot uit twee schepen Oud-gedeputeerde J. van den Bos uit Tholen is sinds 1 juli vorig jaar voorzitter van Zevibel. A/VWWWWWWVVVVVWVVWUVVVVWVVVi Dat gaf ineens een hele opschudding, want Griet Stroet mocht dan enige jaren de vrouw van een meubelfabrikant geweest zijn en als zodanig behorende tot de kleine notabelen der stad, als ze het op haar heupen kreeg kon ze schelden als een viswijf op de Amsterdamse Nieuwmarkt. Zodoende gaf ze hier een knap staaltje van haar blijkbaar onuitputtelijke mogelijkheden in deze ten beste, omdat Jan Pomstra op zijn beurt rustig maar beslist zei, dat ze hier niets te maken had en hij niet van plan was voor haar het veld te ruimen. M isschien zou het zelfs nog op een ordinaire vechtpartij uitgelopen zijn tussen Pomstra en de weduwe, als niet Jantien, de sekretaresse, de portier en een paar potige werklieden uit de fabriek had gewaarschuwd. Deze ontzetten hun belaagde directeur en lieten tenslotte de vrouw door de politie wegha len. Er werd proces-verbaal opgemaakt wegens huis- of lokaalbreuk, maar reeds de volgende dag belde een rechercheur de directeur op. "Dat peeveetje gaat niet door, meneer. Die mevrouw Poort is inder daad nog eigenaresse van de fabriek en je kunt in je eigendom geen huisvredebreuk plegen. Tenzij de vrouw een en ander heeft verhuurd en dat blijkt niet het geval te zijn." Pomstra, nu wel enigszins geschrokken, belde Giep in Hoogerbroek.en zette de zaak uiteen. "Ik heb een officiële aanstelling van het Militair Gezag, waarin ik belast wordt met het beheer van deze fabriek. Ver dorie, inplaats van mij dankbaar te zijn, dat het bedrijf op 't ogenblik beter draait als het ooit heeft gedaan - ik zit momenteel met een kleine vijftig man personeel - wil ze me er uit smijten!" Giep Geunies was ook wel even ontdaan, maar hij herstelde zich vrijwel meteen. "Dat gaat natuurlijk niet", antwoordde hij op rustige toon. "Ze zal op de proppen moeten komen met eigendomsbewijzen. Overigens hebben wij nu ook een woordje mee te praten, nietwaar? Want jij hebt er geld in gestoken en ik eveneens. Derhalve zijn we beiden mede-eigenaren." "Het is natuurlijk over het geheel een te verwaarlozen percentage." weerlegde Pampstra. "want als je nagaat, wat de fabriek op het ogenblik waard is..." "Hoho, we gaan uit van de waarde op 5 mei 1945, Jan. Die is bepalend. En om mensen te kunnen betalen en grondstoffen te kunnen kopen, hebben jij en ik er geld in gestoken. Zonder ons geld zou er niets meer verdiend zijn en de machines volkomen verroest. De hele business zou misschien enkele duizenden guldens opgebracht hebben als schroot. En nog eens enkele duizenden voor de opstallen, zoals ze toen waren, dan ben je misschien met vijf en twintig duizend a dertigduizend gulden klaar. Voeg daarbij ons kapitaal; jij achtduizend en ik het dubbele, dan hebben we samen onéeveer de meerderheid en wil ik wel eens zien, wie dan de lakens gaan uitdelen: wij of zij!" Maar Giep vergiste zich net zo hard als de direkteur. Binnen veertien dagen werd op verzoek van mevrouw Poort-Stroet door een deur waarder beslag gelegd op het gehele bedrijf. Giro- en bankrekeningen werden geblokkeerden de direkteur werd gedagvaard ter zitting van de arrondissementsrechtbank te verschijnen. Giep, hevig van zijn stuk gebracht door deze tijdingen, stapte in de auto, die hij juist een paar weken tevoren had gekocht en reed naar Leeuwarden. Met Pomstra en.de bedrijfschefs besprak Giep, welke tegenmaatregelen ze zouden kunnen nemen. Om te beginnen namen ze een paar bekwame advokaten in de arm. Deze bestudeerden een en ander en zagen er wel brood in voor de partij Pomstra-Geugies. Ze verzochten in eerste instantie uitstel van de zitting om eerst nog eens rustig de hele procedure te bekijken en tevens werd verzocht de blok kade van giro- en bankrekeningen op te heffen, daar anders geen salarissen aan het personeel uitbetaald zou kunnen worden, omdat men anders het bedrijf zou moeten sluiten. Beide verzoeken werden, tot grote woede van GrietPoort-Stroet door de rechtbank ingewilligd, zodat men weer verder kon draaien, zij het met de restrictie, dat van elke cent, die uitgegeven werd, te zijner tijd rekening en verantwooj^ ding afgelegd zou moeten worden. Het werd een lang proces, dat nog vertroebeld werd door het feit, dat Maarten Poort veroordeeld werd tot een straf, welke gelijk was aan de tijd, die hij doorgebracht had in een kamp, namelijk twee jaren. Gelukkig was er de bepaling aan toege voegd, dat hij gedurende tien jaren geen leidende functie in bedrijf of fabriek zou mogen uitoefenen. Maar ook hij stond twee dagen na zijn invrijheidstelling voor de poort van de fabriek en wilde een onderhoud met de "beheerder", zoals hij Pomstra noemde. De portier, die nu van alles terdege op de hoogte was, schudde zijn hoofd. "Hier is geen beheerder; bent u wel aan het goede adres?" Maarten Stroet wond zich op, want hij wist nu ook, hoe men zijn moeder hier had behandeld. Uit de hoogte zei hij: "Meneer, dien me als de gesmeerde bliksem aan bij die vent, die hier voor baas speelt, anders zal ik te zijner tijd, wanneer ik hier weer de leiding heb, me herinneren, dat jij me de voet dwars heb gezet." De portier lachte geamuseerd. Hoewel hij onmiddellijk begreep, wie hij voor zich had, vroeg hij op kalme toon: "Uw naam, meneer. Die hebt u nog altijd niet genoemd." "Stroet. Maarten Stroet. Ik ben de zoon van de eigenaresse van dit bedrijf." "Nou, dat is fijn, meneer Stroet. Ik denk zo, dat ze bij de schaverij nog wel een krullejongen kunnen gebruiken. Schriftelijk solliciteren en liefst in tweevoud. En erbij zetten, waar u de laatste twee jaren hebt gewerkt." De ander liep rood aan. "Man, jij bent de eerste, die hier op staande voet ontslagen wordt, zodra wij hier weer baas zijn, begrepen?" Nu vond de portier het blijkbaar welletjes. Hij kwam naar buiten en greep de lange man bij de strot. "Luister jij nu eens heel goed naar me, smerige landverrader, zodra jij hier ook maar één voet op het terrein zet, in welke functie dan ook, trek ik mijn uniform uit en smeer 'm. En met mij zal dan wel zo ongeveer het hele personeel gaan. Dan weet u dat alvast. En nu opgelazerd of ik sla je het terrein-af...." Het proces om het eigendomsrecht van Poorts Meubelfabriek n.v. duurde maanden. In die tijd reisde Giep zeker twee keer in de week naar Leeuwarden en terug. Maar hij moest ook aan zijn gezin denken, want in de late nazomer van 1947 werd een tweede dochter geboren, die Antonia genoemd werd. naar Gerrits te vroeg gestorven moeder. Zodat ook deze naam weer in huize Geugies gehoord zou worden. De ruim éénjarige Fokje drentelde al door het huis, toen haar zusje in de wieg lag. Ze keek er vol verbazing naar. maar had verder geen com mentaar. Vooralsnog vond ze haar speelgoed belangrijker. In december 1947 was het pleit beslecht. In zekere zin was er een compromis bereikt, zij het niet van harte, maar Jan Pomstra zowel als Gerrit Geugies zagen in, dat dit het beste resultaat was. wat bereikt kon worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5