Thoolse politie te coulant Als De Reisduif in 30 jaar geen subsidie wil, krijgt ze 30 mille voor clublokaal Geheel voorwaardelijke straf voor hondenoverlast in Smerdiek BEL -S* PUZZELLIJN De aanloop van de Vrouwen Advies Commissie woningbouw Atletiek 020-21.44.44 PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 22 maart 1979 EENDRACHTBODE Officier van Justitie Mr. Hage tijdens kantongerecht Tholen: Fliplandse raad verlangt eerst overleg met De Reisduif en slager Bosman Brief slager Met de paplepel Nooit subsidie Tweede prijs P.J.Z. toneel Voorwaarde Vrachtauto Service Uurwerk A.J. Polder Stekelige situatie Auto met gebreken. Zonder deel III Leerplichtwet Schippers Aanvaring Bestuurster afgeleid Bergen op Zoom Kantonrechter: laat maar eens zien dat het zonder problemen kan. De postduivenvereniging De Reisduif moet eerst zwart op wit verklaren, dat men in dertig jaar niet voor gemeentesubsidie in aanmerking wil komen. Bovendien dient men met slagerij H. Bosman overleg te plegen om toekomstige belemmeringen voor zijn bedrijf te voorkomen. Die voorwaarden stelde de gemeenteraad van St. Philips- land woensdagavond voor het geven van 30.000 gulden subsidie in de materiaalkosten van een clubgebouw van De Reisduif aan de Achterstraat. De hele raad zegde echter in principe die financiële steun aan de postduivenvereniging reeds toe. Ook de SGP- fraktie deed dat na een schorsing. Eerst wilde men maar de helft subsidie geven en de andere 15.000 gulden in de vorm van een renteloze lening, in 15 jaar terug te betalen. Raadslid C. den Braber (PVBA) was wegens ziekte verhinderd. Aangezien de bandrecorder eerst niet wilde, moesten de notulen met de hand geschreven worden. Het publiek kreeg voor het eerst ook koffie, in -plastic bekertjes. Dit dankzij oud-melkboer M. Verwijs, die het de vorige vergadering toch wel "erg mager" vond dat er geen kopje koffie voor het publiek afkon, zo liet de bur gemeester weten, 't Was toch niet teveel gevraagd?, merkte dhr. Verwijs nog op. Ook De Reisduif vroeg met een eenma lige bijdrage van dertig mille voor de bouw van een clublokaal in de Achter straat niet teveel, zo vond de gemeente raad. De 50 leden tellende vereniging, aangesloten bij de Nederlandse Bond van Zaterdagvliegers, laat de duiven nu inkorven in een ruimte van café de Druiventros, maar dat voldoet niet meer. Er moet namelijk ook voldoende ruimte zijn voor het opslaan van man den, enz. De Reisduif is in de gelegen heid een stuk grond aan de Achterstraat te kopen,, terwijl inmiddels ook al een bouwtekening werd ingediend. B. en w. stelden voor aan de hand van de fakturen dertig mille materiaalkosten te subsidiëren. Het gebouw zou dan wel overeenkomstig de doelstellingen van de vereniging (geen bruiloften e.d. om concurrentievervalsing te voorkomen) gebruikt moeten worden. Voorwaarde was bovendien dat de Reisduif bij de bond van Zaterdagvliegers aangesloten blijft. Bij vervreemding heeft de ge meente het recht van eerste koop tegen taxatieprijs. De raadsleden en b. en w. bleken een brief van slager H. Bosman ontvangen te hebben, die belemmeringen vreesde voor zijn werkplaats aan de Achter straat. De drie raadsfrakties hadden daar begrip voor. "Door verplaatsing wordt al een middenstander benadeeld (de Druiventros) en nu moeten we op passen dat er niet nog een middenstan der in de problemen komt", zei CDA- raadslid J. de Jager. Hij vond de dertig mille bovendien een vrij dure zaak en vroeg zich af, of de gemeente niet een beetje aan het uitverkopen is. PVAB- raadslid A.A. Rijstenbil borduurde daarop voort: "Zie dat je erbij komt", zei hij tot de verenigingen.-"De tennis vereniging in oprichting zal wel met een aanvraag komen. Gelijke monnikken, THOLEN ma. 26 mrt: De Kroon, avond Neder lands Astma Fonds met vertoning films POORTVLIET vr. 23 mrt: De Wigchelaar, film za. 24 mrt: 20.00 uur 't Ouwe Raed'uus, Miel Cools vr. 6 april: De Wigchelaar, dropping SCHERPENISSE vr. 30 mrt: 19.30 uur Holland Huis, ca baret S.P.S. SINT ANNALAND za. 24 mrt: 20.00 uur Dorpshuis, dans avond do. 29 mrt: jubileumavond Chr. Ge mengd Zangkoor V.Z.O.S. SINT MAARTENSDIJK vr. 23 mrt: Jaarverg. De Bidon ROOSENDAAL De Kring, 20.15 uur za. 24 mrt: De Nachtrit, m.m.v. Henni Orri. Wim Kouwenhoven, Huub Broos en R. Stoutendijk zo. 25 mrt: 11.00 uur Koffieconcert, Trocadero di. 27 mrt: Een, gelukkige hand door Caro van Eyck en Guus Hermus do. 29 mrt: Luv, blijspel door Rijk de Gooyer en Doris van Caneghem za. 31 mrt: The Chris Barber Jazz and blues band. di. 3 apr.: Minna von Barnhelm, come- die do. 5 apr.: Varié, show door het Krisist- heater ma. 9 apr.: Eine nacht in Venedig door De Hoofdstad Operette BERGEN OPZOOM Markiezenhof zo. 25 25 mrt: 12.00 uur Hofzaal, Reger trio. zo. 8 apr: 12.00 ^ur Hofzaal, Alwin Bar (piano) tot 9 apr: tekeningen van Frans van Beers Sticht. Etcetera t/m 25 mrt: tekeningen, aquarellen, olieverven van Ad Merx De Botte Hommel vr. 23 mrt: 21.00 uur Vitesse zo. 25 mrt: 14.30 uur Fowre, schotse folk. za. 31 mrt: 21.30 uur film, Family Luxor ma. 2 apr: Mina von Barnhelm door to neelgroep Globe. St. Maartensdijk 22 mrt bingo vrouwenbond NVV 19.30 uur oude kleuterschool. Poortvliet za. 28 ma. 30 april bazar SPS 't Ouwe Raed'uus. St. Annaland do. 17 mei veilingterrein Boeren Boel dag Roxy Force 10 from Navarone, 12 j. do. 20 uur, vr. za. 18.45 21.15 uur, zo. 16, 18.45, 21.15 uur, ma, di, wo, 20 uur. Hoe meer hoe beter, 18 j. vr. za. 23.30 uur gelijke kappen, mits ze niet op zondag spelen", zei Rijstenbil. Hij informeerde verder naar de wijziging van het bes temmingsplan omdat de bouw van het clublokaal wel een zogenaamde artikel 11 zaak zal worden. Gezien de flinke investeringen van slager Bosman aan de Voorstraat kon SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman zijn vrees wel begrijpen. De grond is 7 m en het geplande clu blokaal 5.80 m, zodat er maar een door gang van 1,20 m voor slager Bosman overblijft. Den Engelsman vond vérder dan b. en w. het kostenaspect nogal optimistisch zagen. Dertig mille tegen een rente van acht procent komt neer op 2400 en met een afschrijving van dertig jaar, op 3500 gulden kosten voor de gemeente per jaar. "Dat is echt teveel van het goede. Wij stellen voor het materiaal niet vol ledig te subsidiëren: de helft subsidie en de andere helft renteloze lening, in 15 jaar terug te betalen. We vragen hier over een principe-uitspraak, want een definitieve beslissing nemen we pas als de partijen eerst redelijk overleg hebben gevoerd. Anders kan het met de wijzi ging van het bestemmingsplan een langdurige zaak worden. Financieel gaat dit voorstel te ver. Straks komt er weer een andere vereniging en als je tegen de een ja zegt kun je tegen de andere moeilijk nee zeggen. Het wordt ze ook met de paplepel voorgehouden en ingegoten", aldus den Engelsman, die overigens niets dan lof had voor de zelfwerkzaamheid van de Reisduif. Burgemeester G. van den Berg zei dat de gemeente formeel geen boodschap had aan de brief van slager Bosman omdat dit een privaatrechtelijke zaak was. 'De wijziging van het bestemmingsplan kan echter een bezwaarschrift opleveren en daar is niemand bij gebaat. Daarom moet er rond de tafel een oplossing te vinden zijn', zei de raadsvoorzitter. Hij had ernstig bezwaar tegen de opmerking van de Jager over 'uitverkoop houden'. 'We hebben een beleid op grond van de subsidieverordening. De duivensport is een hele goede tijdspassering, maar ook een hele dure liefhebberij. De leden brengen grote offers en hebben nooit om <rsubsidie gevraagd. Ben eigen home is belangrijk. De huidige accommodatie is dermate slecht dat het niet meer te doen Pinkeltje, a.l. za, zo, wo. 14 uur. Luxor Even en Oneven, do. 20 uur, vr. za. 18.45 21.15 uur, zo. 16, 18,45, 21,15 uur, ma, di, wo. 20 uur. Meisjes die het grote werk niet schuwen, 16 j. vr. za. 23.30 uur. De duivelse karatebende, 12 j. zo. 14 uur. St.-Maartensdijk Wo 28 mrt 19.30 u cafe van Houdt le- denverg. Diabetici. Sint-Philipsland Vr. 23 mrt de Druiventros jaarverg. en dansavond Quick Step. Rien Jeroense is tweede geworden in de vijfde militaire cross te Breda. Hij liep 27.31 min. over de 8600 m. 1.20 min meer dan winnaar Harry Pattist. Jeroense bevestigde zijn goede vorm met een vijfde plaats in een stratenloop over 9 km te Kapelle met 28.38 min. Johan Konings werd 33e in 31.55 min. Jan Baarends 34e in 34.32 min. Konings werd nog derde in een prestatieloop over 3200 m. in Zundert met 10.15 min. Van de 80 lopers werd Rien Hommel 8e in 10.50 min. De PJZ Tholen/St. Philipsland heeft de tweede prijs gekregen van de provinciale toneeljury voor het blijspel 'Welkom dokter', dat op 10 februari voor eigen publiek veel succes oogstte. Er was slechts een gering verschil met de win naar. Betsy Gaakeer-de Lint kreeg een prijs voor de best vertolkte vrouwelijke hoofdrol. De PJZ blijft niet stilstaan. Een speciaal voor toneelactiviteiten opgerichte com missie is nu weer bezig met de voorbe reidingen voor een stukje avondvulling tijdens de Thoolse dagen. Geen blijspel, maar misschien een eenakter of een stukje revue. De toneelcommissie buigt zich ook al over het stuk dat volgend jaar gespeeld gaat worden. Het enige pro bleem is het vinden van een goede re gisseur. De PJZ houdt 30 maart jaarver gadering. Het programma ziet er verder als volgt uit: 16 april vissen, 20 april bezoek bierbrouwerij 4/5 mei leden weekend video, 12 mei trekkerbehen- digheidswedstrijd, 19 mei jaarvergade ring PJGN in Gelderland, 4 juni fietsen en barbecuen, 16 juni sportdag Utrecht, 23 juni sportdag Steenbergen. 30 juni schuurfeest, 5-l0juli reis Zwitserland. is en in het dorpshuis kan dat niet. Deze bijdrage van dertig mille is niet zo hoog omdat men nooit subsidie krijgt. Bij een tennisvereniging praatje over totaal an dere bedragen', zei de burgemeester. Rijstenbil was niet tegen de subsidie, maar hij wilde het voorstel zoals den Engelsman toch wel aanhouden om de gevolgen eerst terdege te bekijken. Te meer nu het bestemmingsplan noé ge wijzigd moet worden. De burgemeester wilde het financiële gedeelte wel graag afhandelen. Hij meende dat De Reisduif een subsidie-aanvraag zou indienen wanneer men 15 mille in de vorm van een renteloze lening krijgt. De Jager stelde voor de 30 mille volledig in de vorm van subsidie te geven, onder voorwaarde dat de Reisduif in dertig jaar niet om subsidie vraagt. Rijstenbil kon daarmee accoord gaan, want gezien de jaarlijkse exploitatiekosten (verwar ming, elektriciteit) verwachtte hij anders een aanvraag van De Reisduif. Ook wethouder A.Kosten (CDA) wees op het risico van een subsidie-verzoek wanneer het voorstel van de SGP zou worden aangenomen. Na een schorsing legde den Engelsman zich bij het voorstel de Jager neer. De volgende raadsvergade ring. wanneer met Bosman en de Reis duif is gesproken, hoeft het voorstel dan geen punt meer te zijn. De Fliplandse raad was blij met de aan schaf van een vrachtauto met kipper en voorzieningen voor een sneeuwschuif ten behoeve van gemeentewerken. Te meer nu deze levering (zes weken na bestelling) via de plaatselijke garage Wolse kon gebeuren. Wolse kwam in aanmerking orrjdat deze met medewerking van carrosseriebedrijf J. Elenbaas uit Poortvliet een kwalitatief uitstekende kipper kon leveren, terwijl hij voorde twaalf jaar oude Bedford nog 2Ö00 gulden gaf tegenover Daf Bergen op Zoom 1595 gulden. B. en w. en het personeel van gemeen tewerken gaven ook de voorkeur aan een 6 cilinder Daf met kantelcabine, stuurbekrachtiging, een langere levens duur, een groter remvoeringsoppervlak, kortom technische voordelen en een grotere veiligheid dan de Mercedes lichte vrachtauto. Bovendien is de Daf mooier van uiterlijk, is het een Neder lands produkt en heeft men ruim 20 jaar ervaring met de motor. De Edbrokipper van 10.000 en de Ne- tam van 14.000 moesten het afleggen tegen de Elenbaas kipper van 11.900 gulden. De Elenbaas kipper heeft na melijk een beschermbuis: een extra vei ligheid waarmee -voorkomen wordt dat een auto of een ander voertuig bij een aanrijding onder de vrachtauto kan schieten. Dankzij lichtbakken zijn de lichten extra beschermd. Bovendien is de kipper uitgevoerd met alluminium zijborden, tweedelig. Elenbaas wil de grijze Daf auto verder voor duizend gulden in een opvallende kleur over spuiten en van het gemeentewapen en belettering voorzien. Een werklamp en zwaailamp vergen nog 150 gulden. De firma Jongerius brengt voor 3061 gulden voorzieningen aan voor een sneeuw schuif, waaronder een aanbouwframe en een nieuwe lift. De Daf vrachtwagen (chassis met toebehoren) kost 47.340 gulden. Met 18% BTW komt het totaal dan cp 72.512,18. Er was reeds 25 mille gereserveerd, terwijl in de begro ting 1979 een bedrag van 50.000 gulden was geraamd. Den Engelsman noemde het een bij zonder goede zaak dat de middenstand "Er zal wel een beetje waarheid in zitten, maar het is wel overdreven. Ze zoeken mij gewoon. We hebben een stelletje ouwehoeren van buren, die eetst m'n zuster al weggepest hebben. Dat zal ze bij ons echter niet lukken", liet Den E. weten. Hij bracht naar voren, dat hij en zijn vrouw - die ook aanwezig was - ontzaggelijk veel van dieren houden. Ze hebben geen kinderen. De kantonrech ter vroeg de verdachte de namen te noemen van de buren die over de hon- denoverlast klaagden, waarop Den E. de families Ridderhof en Stoutjesdijk noemde. Hij twijfelde aan hun in het proces-verbaal verwerkte lezing over de hinder. "Zegt u dat de buren liegen, dan heb ik er geen probleem mee ze onder ede te laten getuigen", zei de kanton rechter, die zelf hondenbezitter bleek te zijn. "Ik kan niet bewijzen dat ze niet geblaft hebben, maar aanhoudelijk. nee, dat geloof ik niet. We gaan bijna nooit weg. Toen we een keer niet thuis waren, heeft de buurman nog aan de deur ge luisterd, maar hij hoorde geen honden", aldus Den E. Hij liet verder weten dat er in de Henri Dunantstraat een poedel zit die wel eens blaft, maar daar zegt hij niets van. "Ik ben geen ruziezoeker. bij deze levering betrokken werd. 'De gemeente heeft ervaring met Wolse voor reparaties, maar als je enkel goed bent om iets te maken....ik vind het bijzonder fijn dat deze vrachtauto bij Wolse geen cent meer kost dan bij een ander', aldus de SGP-fractievoorzitter, die nog op merkte dat de huidige Bedford zo oud is, dat hij per ongeluk nog rijdt. Rijstenbil zei dat de wagen al jaren op het verlanglijstje stond en nu het geld ervoor was, kon de auto aangekocht worden. De Jager was het er ook mee eens dat zoveel mogelijk de plaatselijke Midden stand ingeschakeld wordt. Hij pleitte wel voor voldoende voorlichting. Van Hekken zei dat b en w een goede keus deden om dit merk aan te schaffen. Dé burgemeester liet weten, dat Wolse bijzonder attent is bij serviceverlening. Hij staat altijd klaar, dat bleek ook in de gladde periode. De raadsvoorzitter zei verder dat Elenbaas Poortvliet erg ver rast was toen hem gevraagd werd om de kipper te leveren. Hij stelde het bijzon der op prijs. De kipper, van uitstekende kwaliteit, biedt ook erg veel voordelen. Over de vrachtauto zijn zeer uitputtende gesprekken gevoerd met verschillende bedrijven. Het grootste aantal gemeen ten kiest voor dit merk en dit genre wa gen, aldus de burgemeester. Het uurwerk in de toren van de Geref. Kerk in Anna Jacobapolder moet her stel en vernieuwd worden. Vqrig jaar stelde de raad daar al 5000 gulden voor beschikbaar, maar nu de totale kosten 12.500 gulden blijken te zijn en de kerk zelf voor 2000 gulden zorgt, werd de ge meenteraad om een aanvullende bij drage van 5500 gulden gevraagd. B en w vonden dat de openbare tijdsaanduiding gehandhaafd diende te blijven. Finan ciering kon geschieden uit het fonds dorpsuitleg omdat het een voorziening voor heel Anna Jacobapolder is. Het college stelde als voorwaarde, dat een gegalvaniseerd rooster met leuningen aangebracht wordt zodat in het vervolg bij onderhoud geen hoogwerker van 100 gulden ingeschakeld hoeft te worden. De raadsfracties, die blij waren met dit voorstel, noemde de voorwaarde een eerste vereiste, maar wie betaalt dat rooster? De Jager vond het een beetje moeilijk met deze zaak voor de derde keer terug te komen bij de raad als de kerk het rooster niet kan betalen. Wet houder Walpot meende dat het met 500 gulden kon aflopen. "Nu de klimijzers 1 m onder de klok ophouden is er een steunpunt nodig. Een werkplateau, niet massief, zo ijl mogelijk. Een gegalvani seerd, licht rooster, eeq vakwerkje van 5 x 5 cm. Het werkt prèventief, want je voorkomt er achterstallig en ernstig on derhoud mee, zei wethouder Walpot. En de klok vergt veel onderhoud, vulde de burgemeester nog aan. Niemand had bezwaar tegen de 5500 gulden extra voor het torenuurwerk in Anna Jacobapol der. Cs avonds of in 't weekend) maar de gemeente gaat direct in op klachten van twee mensen. De loco burgemeester wil het hele'dorp dirige ren, maar daar krijgt hij bij mij de kans niet voor", zei de verdachte. Zijn vrouw trok zich het allemaal erg aan. Ze was een tijd overspannen geweest, maar zonder de honden zou ze niet kunnen leven omdat het net kinderen zijn. De kantonrechter adviseerde, net zoals bij kinderen, iemand op de honden te laten passen wanneer het echtpaar van huis moet. "Al is het maar een scholier voor een paar gulden, dan ben je van het gezeur van de buren af', zei mr. van Solinge. Officier van Justitie mr. J.G.F.A. Hage meende dat het vaststond, dat de hon den hinderlijk geblaft hadden. "Dat kan allemachtig vervelend zijn, vooral 's nachts. Ik neem aan dat b en w niet op afroep van twee mensen die brief ge schreven hebben. In het verleden is er ook al overlast geweest. Het doet me genoegen dat u nu een oppas neemt wanneer u van huis bent. Ik gun u de honden van harte, maar ze mogen geen "Dat moet u eens in uw geboorteplaats Rotterdam proberen. Daar wordt het wiel er direct afgehaald. De Thoolse po litie is te coulant geweest". Officier van justitie Mr. J.G.F.A. Hage zei dat vrij dagmiddag tijdens het kantongerecht Tholen tegen C.P. uit Poortvliet, die in september vorig jaar op de Nieuwe Post weg was aangehouden met een gladde band. Hij beloofde de politie de zaterdag daarop de band te wisselen en deze dan maandag op het groepsbureau in Tholen te laten zien. P. bleef echter met de gladde band rijden. "Uw auto is niet behoorlijk in orde, u wordt in de gelegenheid gesteld die za terdag te maken en u maakt er misbruik van. De politie geeft dan een proces verbaal in plaats van het wiel eraf te halen", zei de officier. Toch zei P. reden tot klagen te hebben. Hij vond het 'een lullige zaak', want de politie had niet gezegd dat er 'een prent' op zou volgen. "De politie denkt wel eens dat je wat begrijpt", zei kantonrechter Mr. W.F. van Solinge. "Zou u dan een week een vrijkaartje van justitie krijgen om met een gladde band te rijden en ik niet? Je mag niet met een gladde band rijden. Een band moet over de hele breedte profiel hebben", aldus de kantonrech ter. Hij gaf P. 50 gulden boete na een eis van 60 gulden. P.U. uit Tholen was eveneens in sep tember op de Nieuwe Postweg aange houden omdat z'n kenteken niet be hoorlijk verlicht was en de auto geen behoorlijke handrem had. U. had de schikking van 50 gulden niet betaald omdat de politie niet over een boete had gesproken. Evenmin echter over het tegendeel, zo erkende die toegaf van een 'puur foutieve veronderstelling' te zijn uitgegaan. "Een veel voorkomend misverstand', zei de officier van justitie, die vond dat de politie daar voortaan nadrukkelijk op moet wijzen. U. had verschillende gebreken aan z'n auto waaronder de twee waarvoor hij terecht moest staan. Bovendien had hij geen autopapieren bij zich toen hij 's nachts om een uur werd aangehouden. Hij moest ze even thuis gaan halen, waarna ze in beslag werden genomen, inclusief deel 3 van het kentekenbewijs. U. moest z'n auto laten repareren en tien dagen later aan de politie tonen. Hij ve ronderstelde dat daarmee de zaak af was. "U hebt de wet overtreden en dat is fout", zei de kantonrechter die U. con form de eis 50 gulden boete gaf. M.A.B. uit Hellevoetsluis (voorheen te St. Maartensdijk) werd juni vorig jaar op de Postweg aangehouden zonder deel III achter de voorruit. Hij had het papier niet thuisgestuurd gekregen - een fout van Veendam, zei B. - en toen hij de schikking van 100 gulden thuiskreeg, vond hij dat erg veel. Temeer daar hij ook nog eens 50 gulden in plaats van 17,50 voor deel III moest betalen. "Alles komt niet op een presenteer blaadje. U moet ook zelf wat doen. De kentekenadministratie dient behoorlijk in orde te zijn, want het wordt een rot zooitje als niemand er zich iets van aan trekt. Ik wil niet meer dan 100 gulden boete eisen omdat u door het duurdere deel III al wat gestraft bent", zei de of ficier van justitie. B. was het er niet mee eens dat je voor gladde banden 50 gul den boete krijgt en voor het ontbreken van deel III 10Q gulden. De kanton rechter vond dat B. niet had moeten wachten totdat deel III uit de lucht viel. "U had niet betaald, dus kon u het niet ontvangen. U had het moeten aanvra gen". De rechter wilde echter toch wat water in de wijn doen omdat B. uit Hel levoetsluis nog was gekomen voor deze zitting. Mr. van Solinge bleef er echter overlast veroorzaken", aldus de officier van jusititie. Van het tarief van 200 gul den - dat hij Oorspronkelijk in gedachten had - voor overtreding van artikel 84 van de APV week hij af met een eis van 150 gulden boete waarvan de helft voor waardelijk mei een proeftijd van een jaar. De kantonrechter constateerde dat Den E. wel fout zat volgens de wet. Hij had niet aan de lastgeving van b en w voldaan. "Er is een stekelige situatie met de buren ontstaan en daar bent u het slachtoffer van. Ik veroordeel u tot een geheel voorwaardelijke straf van 75 gul den en laat dan maar eens een jaar zien dat het zonder overlast kan. Maar u moet wel iemand thuis hebben om op de honden te passen wanneer u weg bent. Als het misgaat, dan krijgt u een boete voor de nieuwe overtreding plus de 75 gulden voorwaardelijk van nu", aldus de kantonrechter. Met die inspraak was het echtpaar Den E. wel ingenomen. Gezien de hoogte van de schikking was de reis naar het Thoolse kantongerecht niet te vergeefs geweest. Drie inwoners hadden de leerplichtwet overtreden omdat ze hun zoon of doch ter aan de partiële leerplicht hadden onttrokken. Dat leverde J.P. van H. en H.J. uit Poortvliet en M.P. van G. (bij verstek) uit Stavenisse elk 100 gulden boete op waarvan de helft voorwaarde lijk met een proeftijd van 1 jaar, gelijk aan de eis. De kantonrechter benadruk te, dat het in belang van de kinderen is dat ze op 16 en 17-jarige leeftijd nog 1 of 2 dagen naar een vormingsinstituut bij, dat B. van februari tot eind juni toch heel lang zonder deel III gereden had. Hij gaf B. een boete van 60 gulden. A.A.D. uit Oud-Vossemeer werd vrij gesproken. De auto die zonder deel III werd aangetroffen bleek van z'n zoon te zijn. Inmiddels was dat ontdekt, maar de dagvaarding voor deze rechtszitting was opnieuw bij de vader terecht gekomen. "Het is niet strafbaar om de zoon de zelfde voornamen te geven, maar het is wel lastig", zei de officier G.L. uit Scherpenisse had de kopie van deel III achter de voorruit in plaats van het ori gineel. Een garage in Roosendaal had voor de papieren gezorgd en een fout gemaakt. De kantonrechter vond dat L. ook een stukje eigen verantwoordelijk heid had. Hij meende dat het een zaak "op het randje af was en verklaarde L. schuldig zonder toepassing van straf. Datzelfde hoorde A.H. van D. uit Dor drecht. Deze gepensioneerde schipper - op het water geboren - had tot z'n zes tigste jaar op een vrachtschip gevaren, waarna hi j met z'n vrouw in de zomer op een jacht van 10 m ging spelevaren. Zo was hi j augustus vorig jaar in het Schel- de-Rijnkanaal, waar van D. volgens de politie te water midden op het vaarwater in plaats van zo dicht mogelijk onder stuurboordwal voer. Van D. bestreed dat. Hij zei wel 5 tot 7 m uit de palen gevaren te hebben. "Ik blijf heus wel uit de weg als er beroepsvaart komt, daar ben ik te lang voor in het vak geweest", zei van D. De kantonrechter zei geen enkele twijfel aan z'n zeemanschap te hebben. "Iedereen kan zich echter ver gissen en de schijn hebt u tegen want de politie zegt dat u niet zo dicht mogelijk onder stuurboordwal voer", aldus mr. van Solinge. Mevr. van D. bleek bereid als getuige op te treden om te proberen duidelijkheid te krijgen. Na beëdiging liet ze weten, dat haar man niet helemaal in het mid den en niet helemaal aan de kant voer. "We voeren echter meer stuurboord dan in het midden". De officier zei dat verlangd mocht wor den dat van D. zo dicht mogelijk stuur boordwal voer. Nu zat hij daar een knap eind vandaan. Voor deze schoonheids- fout eiste mr. Hage 535 gulden boete. Toen kwam de trots van de zeeman naar voren: "Dit is een zware belediging voor me voor zo'n kleinigheid. Ik ben op het water geboren, heb tot m'n 60ste geva ren, daarna nog als loods - midden in de nacht - terwijl ik ook het vaarwater goed ken", zei van D. De kantonrechter liet weten een beetje met de gebakken peren te zitten. "Ook als ervaren schipper kan het best zijn dat je even met je jacht uitloopt als je een kopje thee drinkt of een borreltje. Naar de letter van de wet is het een overtreding, maar formeel niet. Daarom verklaar ik u schuldig zdnder toepassing van straf/Dan kunt u met een onbevlekt blazoen naar huis", zei de kantonrechter en dat stond van D. wel aan. Schipper E.C.B. uit Hedel was in april van het vorig jaar op de splitsing van het Tholense gat met het Schelde-Rijnka- naal aangevaren door twee Franse spit- Er zullen lezers zijn, die zich nog herin neren, hoe op 1 maart 1978 burgemees ter J.E. van Boeijen de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw, afde ling Tholen, installeerde. Die lezers gaan. "Ik weet wel niet of men zoveel leert als men niet leren wil, maar alle beetjes helpen", zei mr. Van Solinge. De drie ouders hadden hun kind in het schooljaar 1978/1979 moeten laten in schrijven op het reformatorisch vor mingsinstituut in Anna Jacobapolder. Volgens de wet is inschrijving verplicht. Van H. noemde het een grote strop dat zijn jongste zoon niet wil leren. Hij is echter niet te lui om te werken. De offi cier vond dat Van H. tekort geschoten was, al was de inschrijving dan niet op zettelijk verzuimd. Hij eiste 100 gulden boete waarvan de helft voorwaardelijk: proeftijd 1 jaar. Van H. wees erop dat hij een dag thuis gebleven was van z'n werk, wat ook al geld kostte. Hij vond dat z'n zoon de straf zou moeten krijgen. Neen, zei de kantonrechter. "De ouders moe ten echt wel wat aan hun kinderen doen. De eis van de officier is redelijk". De dochter van J. zou naar school moeten op de dag dat ze het hardst nodig is in de zaak van haar broer. J. kan haar niet thuishouden omdat hij dat van z'n AOW niet kan betalen. J. had z'n dochter niet laten inschrijven omdat zij anders schoolgeld zou moeten betalen. "Ik ruik lont", merkte de rechter op. "De leer plichtwet is er echter in het belang van de kinderen". Ook de officier vond dat J. zich aan de wet diende te houden. Voor de financiën zou er dan maar een oplossing gevonden moeten worden. J. erkende strdfbaar te zijn en ging accoord met de uitspraak van de kantonrechter: direct 50 gulden boete en nog eens 50 wanneer er voor het nieuwe schooljaar geen inschrijving volgt. sen. B. zou een slinger hebben gemaakt en teveel bakboord hebben gehouden. Hem werd geen goed zeemanschap ver weten. B. bestreed dat en vond dat de Fransen een verwarrende situatie had den gesticht. Ze gaven geen (verplicht) signaal, waarvoor ze dan ook een boete hadden gekregen. Ze leken naar de Kreekraksluizen te gaan. De zoon van B. had op de radar gekeken en de luids preker was aangezet om de microfoon te horen, maar de Fransen waren onder ling met elkaar aan 't praten. De spitsen correspondeerden niet goed. B. had 12.000 gulden schade, terwijl de Fransen ondanks hun slechte schepen een ont zettende hoge vordering van 38.000 gul den indienden. De officier van justitie meende dat het niet eenvoudig was om de situatie exact te reconstrueren. Er zijn onvoldoende aanwijzingen voor schuld en gezien die twijfel vraag ik vrijspraak voor B, zei mr. Hage. "De zaak was me tevoren al niet duide lijk fen is nu nog minder duidelijk ge worden. Ik zie geen mogelijkheid om de Franse schippers te horen en gun u graag het voordeel van de twijfel: Vrij spraak", aldus de kantonrechter. Over het verschil van mening over de hoogte van de schade loopt een civiel rechtelijke procedure. Mevr. H.J.F. uit Bergen op Zoom keek een seconde achterom toen er iets van de achterbank viel en dat was er de oorzaak van dat ze in april vorig jaar bij Seroos- kerke op Schouwen tegen een vlucht heuvel reed. Medepassagier G.J.H.N. uit Bergen op Zoom gaf toe, dat de bot sing niet ontstaan zou zijn, als F. niet achterom gekeken had, maar bij de op gebroken vluchtheuvel was het ook een zeer rommelige toestand. De verdachte vond de boete van 150 gulden die ze per acceptgirokaart thuis kreeg, onevenre dig hoog. "Ik ben toch niet door het rode stoplicht gereden", zei ze. De officier meende dat ze toch een fout had ge maakt. Aangezien ze door een abuis in de dagvaarding echter eerst naar het kantongerecht Zierikzee gegaan was, wilde mr. Hage in verband met die extra reis met 100 gulden boete volstaan. De kantonrechter hield daar nog meer re kening mee: 75 gulden. Een technische controle na de botsing wees uit, dat de stuurinrichting van de auto niet goed was. Er zat slijtage tussen het stuur en het voorwiel en voor die speling werd dhr. N. aansprakelijk ges teld als eigenaar van de auto. Deze' ver klaarde de auto om de 10.000 km te la ten controleren en om de 5000 km olie le laten verversen. Zaterdag voor de aan rijding was de auto nog in de garage geweest. 'De wagen was niet in ondeug delijke staat, daar ben ik veel te secuur voor", aldus N. De offifier vond het toch een tekortko ming en eiste 50 gulden boete. De kan tonrechter meende dat dhr. N. van een ander kaliber was dan een jongen van 18 jaar die aan z'n auto sleutelt. Hij liet de wagen regelmatig in de garage contro leren en op deze zitting kon de garage niet verweten worden dat ze het niet goed deden. De kantonrechter besloot dhr. N. te ontslaan van rechtsvervolging, zodat hij er zonder straf vanaf kwam. hebben er sinds die tijd wellicht nog nauwelijks iets over gehoord, maar de commissie is er nog volop en na de eerste aanloop ook doende om haar bestaan te rechtvaardigen. In die commissie zijn alle zeven Thoolse woonkernen verte genwoordigd. Men kwam in het eerste verslagjaar negen keer samen. Daar naast waren er nog verschillende werk vergaderingen. Vier leden volgden een basiscursus en via de nu gepensioneerde directeur gemeentewerken en architect Boelhouwers uit Tholen is men na twee studieavonden ook wijzer geworden. Er werden in een paar kernen nieuwe woningwetwoningen bekeken en de ook in aanbouw zijnde huizen «drie onder één kap". Er was een excursie naar de kerncentrale Borssele. Ook al in dit eer ste jaar zijn adviezen uitgebracht. Aan de Stichting Beter Wonen over het con tingent 1978 (36 woningen). Terzake van bouw in de vrije sector, aan het Wezen Armbestuur te Sint Annaland voor wat bejaardenwoningen betreft, aan b en w van de gemeente Tholen inzake het ge meenschapscentrum in de gelijknamige woonkern. Men oriënteerde zich via het bijwonen van vergaderingen commissie ruimtelijke ordening en kennismakings bijeenkomsten van b en w. In dat eerste jaarverslag concludeert de commissie uitstekende contacten met Bergen op Zoom te hebben. Daar klopt men nimmer tevergeefs aan om infor matie. "Beter Wonen" is bereid een lid van de commissie in het bestuur op te nemen. Alle vrouwenorganisaties op Tholen kregen bericht om daarmee te informeren over de V.A.C. Wie de sa menstelling van de V.A.C. nog onbe kend is, nou dan bij herhaling hier nog eens de bezette zetels: Voorzitter: G.A. van Elsacker-Brand te Tholen, secretaris A.F. van Nieuwen- huyzen-Nelemans te Poortvliet. T M. Breurde-de Wilde te Sint Maartensdijk, H. Dingemans-van Vlaanderen te Sta venisse, E.W. Steendijk te Sint Maar tensdijk, M. Boogaard-Bolier te Sint Annaland. A.F. van Tilbeurgh-Gunst te Oud-Vossemeer. N.M.J. Boissevain-van Riet, C.A. van der Linden-Mink en G. Boelhouwers-Stigter uit Tholen. A. Sauer-Rollen uit Scherpenisse. Hondenoverlast komt nogal eens een keer ter sprake in de gemeenteraad of Tholen- derwijs en vrijdagmiddag moest ook kantonrechter mr. W.F. van Solinge zich over het probleem buigen. Voor de Thoolse vierschaar stond C.N. den E. uit St. Maartensdijk, wiens zes honden volgens de buren een 'hels kabaal' hadden gemaakt. Ze hadden bij het gemeentebestuur geklaagd, waarop het college in september 1978 Den E. schrif telijk gelastte, dat hij maatregelen moest nemen om de hinder te voorkomen. Op 28 oktober was het echter helemaal misgegaan toen het echtpaar Den E. op verjaar dagsvisite ging en twee uur 's nachts thuiskwam. Dat vonden de honden (drie kleint jes, twee poedels en nog een viervoeter) blijkbaar te lang, want ze jankten en blaften zo, dat de kinderen van de buren niet konden slapen en omwonenden de ramen moesten dicht doen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 9