Uitbreiding sportzaal Haestinge haalde het met 9 tegen 7 stemmen Waterschap gaat weg langs zeedijk Noordzijde St Philipsland gelijk met dijkverzwaring verbeteren Wisselbeker en 1 e prijs voor VZ0S St. Maartensdijk Peuterspeelzaal Oud-Vossemeer wil grotere ruimte voor "De Pluus" Donderdag 22 maart 1979 EENDRACHTBODE 19 Camouflage Uitbreiding overbodig Bevoorrecht Geen wens van de burgers Van wie kwam dit voorstel dan wel? Welke mogelijkheden? Principieel en financieel bezwaar Stond in begrotingswens Geen politieke stunt óchade wegen bijna een ton. Ook eerste prijs voor Smalstads Mannenkoor en Canticum Tholen Lof voor Iz. Riedijk Ook wensen voor tennisbanen en grotere keuken in dorpshuis Tennisvereniging Keuken dorpshuis Torenklok Speelterrein Douches gymzaal Canticum Tholen VZOS Flipland Lia van Gorsel I "Nog voor er één paal in de grond zit voor de sporthal in Tholen en voor de sportzaal in Sint Annaland zal "Haestinge" vergroot zijn. Daarbij komt, dat ik er geen enkele vereniging echt voordeel van zie hebben, want "Haestinge" is vol. Er zijn geen uren meer over. Als ik daarbij dan nog optel, dat het gymnastiekonderwijs in de kern Tholen al jarenlang in een krot heeft gezeten, waar ik als gemeentebestuurder nooit durf te gaan kijken zonder rood van schaamte te worden, dan is het onsportief nu van de raad te vragen weer zo'n groot bedrag voor Haestinge op tafel te leggen". Tot deze krasse uitspraak kwam de VVD woordvoerder M. van Damme uit Sint Maartensdijk bij de uitvoerige discussie rond het voorstel van het dagelijks bestuur om naast het al voorgenomen drastisch maar noodzakelijk onderhoudswerk van vloer en dak. de bestaande sportruimte ook nog eens uit te breiden tot de gelijkwaardigheid van de komende Sint Annalandse sportzaal. Hij kreeg niet alleen om deze, maar ook om principiële reden de SGP fractie aan zijn kant en daarom haaide het b en w voorstel het dan ook maar met geringe stemmen- meerderheid: 9 tegen 7. Het voorstel werd gesteund door PvdA en CDA fractie, terwijl VVD en SGP de Haestinge uitbreiding overbodig achten. Theoretisch had de uitslag 9 tegen 8 kunnen zijn, maar VVD raadslid A.J.S- cherpenisse was wegens een PTT cursus verhinderd. Vorig nummer maakte het voorstel duidelijk, waartoe de eerste aanzet kwam van het PvdA raadslid J. de Bres. die vond dat naast de komende sporthal in Tholen en de sportzaal in Sint Annaland ook in de derde grote kern van de gemeente zo'n basissport- voorziening op zijn plaats was. Het kwam op het wensenpakket in de be groting 1979. zoals de raadsvoorzitter het ook nog eens tijdens de discussie stelde. De VVD woordvoerder kwam bij dit agendapunt als eerste in het geweer. Hij wees er bij zijn inleiding op, dat het hier formeel weliswaar gaat om een geldle ning door de gemeente, die echter tege lijkertijd opdraait voor rente en aflos sing. In wezen gaat het dus om een ge meentelijke investering. Hij noemde die poging een goed recht van de Stichting Gemeenschap Sint Maartensdijk en die stichting heeft eerdere jaren al heel wat goed werk voor de kern gedaan. Ook financieel was dat jarenlang niet eens een slechte zaak. Echter, nu staat er op het tekort 1978 een bedrag van dik 30 mille en voor dit voorstel wordt aange nomen. komt de Stichting in 1979 aan een exploitatietekort van meer dan een ton. Dat is meer dan in tien vooraf gaande jaren bij elkaar. Men zal dus van een goed gemeentebestuurder verwach ten. dat men zich verdiept in de uit dit voorstel voortvloeiende financiële con sequenties en dat dan afweegt tegen wat er voor in de plaats komt ten gunste van een gemeenschap. Na het voorgaande rijst als eerste vraag: Is de uitbreiding nodig? Ik heb, zo ver volgde de heer Van Damme, daar mijn twijfels over, temeer waar de voorgaan de jaren gunstige exploitatie wordt om gezet in een nu noodzakelijke behoor lijke overheidssteun. Het stichtingsbes tuur schrijft dat alle van Haestinge ge bruik makende verenigingen de uitbrei ding zeer op prijs zullen stellen. Ik vraag mij af, welke? Ik zie namelijk geen en kele vereniging echt voordeel hebben en dan beperk ik me tot de bestaande ge bruikers. Welke sporten kunnen er door die uituitbreiding beter en meer gebruik van maken? Dat zou een tennisvereni ging kunnen zijn, maar wanneer krijgen ze dan uren. Haestinge is vol. Als dan geen nieuwe verenigingen kunnen pro fiteren, zitten we wel met een stijgende post verwarming en onderhoud. De VVD woordvoerder vervolgde met er aan te herinneren, hoe hij in de com missie sportzaken al had verwoord, dat de kern Sint Maartensdijk jarenlang een bevoorrechte positie innam voor wat de eilandelijke sportaccommodatie betreft. Door de nu weer voorgenomen uitbrei ding krijgt die bevoorrechte positie nog een extra accent. Het is gewoon absurd, maar tevens onsportief, stelde de heer Van Damme. Bovendien is dit voorstel niet eens bij de sportcommissie gebracht voor advies. Ook dat is een kwalijke zaak. De deze middag te benoemen sportraad staat voor wat dit betreft dan al weer voor een voldongen feit en ook dat is weinig sportief, vond de VVD woordvoerder. Daarbij komt dat het bestuur van Haestinge (maar dat is uiteraard een zaak voor die stichting) niets van deze zaak afweet. Het lijkt er dan ook op, dat dit voorstel nog gauw vóór de benoeming van de sportraad door het college en de raad moet worden doorgedrukt, veronderstelde de heer Van Damme, die niet wenste te tornen aan een noodzakelijke onderhoudsbeurt van (multifunctionele) vloer en dak. Evenwel, de investering van nog eens een kwart miljoen zag hij niet opwegen tegen het daartegenover staande nut. De heer Van Damme vond het geen evangelie te stellen, dat wat de ene kern heeft'de ander ook persé moet hebben, want dan zijn we er nog niet. Hij wees er op, hoe de burgemeester er bij het ken- nismakingbezoek Sint Maartensdijk over had, dat de kernen - en dat noemde hij hun goed recht - als het ware een closetrol vol wensen hadden. Op die rol staat dan bepaald niet de uitbreiding van de sportzaal Haestinge, want daar over heeft geen burger gerept. Wel is tijdens dat bezoek het tekort aan bui- tensportaccomomdatie benadrukt door voet- en korfbal, waarop onze fractie trouwens enkele jaren geleden reeds at tendeerde en daaraan werken kon toen de instemming krijgen van onze fractie. In een vorige vergadering stelde de voorzitter nog dat we als raad voorzich tig moeten zijn met aanslagen te plegen op de post onvoorzien. We doen het nu opnieuw. De VVD kan zich voorshands nog niet aan dit b en w voorstel confor meren, zo besloot de heer Van Damme de eerste discussieronde. De heer J. de Bres verzekerde namens de PvdA fractie een wel positiever licht over het b en w voorstel te kunnen laten schijnen dan de VVD woordvoerder deed. Trouwens, spreker had bij een eerste bijeenkomst van de sportadvies- commissie al gesteld, dat naast de sporthal Tholen en de sportzaal Sint Annaland op dezelfde gronden zo'n voorziening in Sint Maartensdijk ge wenst was. De heer Van Damme sugge reert dat het Haestinge bestuur er niet van afweet, maar persoonlijk heb ik dit wel in het stichtingsbestuur aangekaart. Dat bestuur heeft het in zijn totaliteit bekeken, dus inclusief de noodzakelijke verbetering aan vloer en dak. De heer van Damme heeft wel gelijk, zo verver- volgde de PvdA woordvoerder, dat deze uitbreiding uitloopt voor er iets in Tho len of Sint Annaland is gerealiseerd, maar dat is slechts het gevolg van om standigheden, waaraan b en w ook niets kunnen veranderen. De heer De Bres erkende, dat de financiële consequenties een rol spelen. Inplaats van de ver wachte 2 ton, is er bijna 4 ton nodig. Daarover is dan echter te praten, indien dé voorzieningen in de twee andere ge noemde kernen daardoor in de ver drukking kunnen komen, zelfs al zou het maar om 1 dag later gaan. CDA woordvoerder W.C. van Kempen verzekerde, dat zijn fractie in grote lij nen met het b en w voorstel kan instem men. Hij zou nog wel graag vernemen, welke mogelijkheden er door die uit breiding komen, welke er nq niet zijn. Een andere vraag is of je met betere ac commodatie ook niet wat moet gaan doen aan tariefstelling, c.q. optrekking. Niemand twijfelt aan de noodzaak van dak- en vloerverbetering en het ligt voor de hand, dat een gelijktijdige aanpak (ook de uitbreiding erbij) in zijn totali teit voordeliger zal zijn, dan wanneer het (nog eens) een keer afzonderlijk tot stand zou moeten komen. SGP woordvoerder M. van Dijke wees er op, dat het in b en w een meerder- heidsvoorstel werd, omdat SGP wet houder L.J.Koopman alleen al geen voorstander is van deze uitbreiding, omdat Haestinge ook zondags wordt gebruikt. Daarnaast heeft de fractie toch nog wat andere vragen en bezwaren, die veelal overeenkomen met wat door de VVD woordvoerder is gesteld. Ten eer ste of er inderdaad die behoefte is aan uitbreiding, ten tweede het nut daarvan tegenover de kosten en in de derde plaats ook de financiering zelf. Boven dien hadden b en w, zo vervolgde de heer Van Dijke destijds bezwaar af te wijken van het advies van de sportraad, zoals dat door onze fractie werd voor gesteld om te volstaan met een sportzaal in Tholen en in Sint Annaland, terwijl dat college nu toch ook afwijkt van dat advies sportraad door een tweede sport zaal op Tholen te gaan bouwen. Het zal bovendien nog zo zijn, dat die er nog het eerste is ook, aldus de SGP woordvoer der. De wethouder van sportzaken, de heer C.J.Moerland kreeg als eerste de moge lijkheid de eerste ronde te beantwoor den. Hij begon met er de raad aan te herinneren, dat op de begroting 1979 van uit te voeren werken ook uitbreiding sportzaal Haestinge is opgevoerd. Zij het dan voor een raming van 2 ton. Het spijt het college ook dat dit nu 3 ton wordt en daarover hebben we ook ons ongenoe gen uitgesproken. We'willen echter niet zover gaan om het alleen daarom af te wijzen. Dat vergrote Haestinge wordt dan van gelijke omvang als de komende sportzaal te Sint Annaland. Er kan dan o.m. ook handbal en basketbal in wor den gedaan. Zonder die uitbreiding moet er toch nogal wat aan Haestinge gebeuren en daarom kan het beter en ook voordeliger tegelijk worden gedaan. Financieel kan het. Inderdaad heeft De Bres, zo erkende de wethouder, hiervoor als eerste gepleit. Wij zouden als college ook veel liever eerst de sporthal te Tho len en de sportzaal te Sint Annaland realiseren, maar onze vingers zijn tekort om dat te kunnen waarmaken. Is dat een motief om ook Sint Maartensdijk uit te stellen? Daarmee wordt de voorziening in de andere kernen niet eerder gereali seerd. Er is in Sint Maartensdijk welis waar geen handbal of basketbal vereni ging, maar wat niet is kan komen. Men is er sportief genoeg. Ook burgemeester. Baerends verzekerde, dat men Haestin ge niet zou voortrekken als het maar 1 dag vertraging voor Tholen en Sint An naland zou betekenen en benadrukte nog eens, dat b en w slechts uitvoeren, wat door de raad op de begroting is goedgekeurd. Wethouder Moerland vulde op verzoek van de heer Van Kempen in die eerste ronde nog aan. dat de Stichting Ge meenschap Sint Maartensdijk zijn tarie ven baseert op de gemeentelijke nor men. Dat deed de heer van Damme re pliceren, dat er noch bij de gemeente noch bij Haestinge al normen zijn voor sportzalen. Als de huidige gebruikers straks meer zullen moeten gaan betalen, zullen ze er zeker niet zo blij mee zijn, voorspelde de heer Van Damme, die er ook nog op wees, dat er geen competitie basketbal en slechts enkelspel tennis mogelijk is in de geplande Haestinge afmeting. Voor wat handbal betreft slaat het helemaal nergens op. want daarvoor is 20 x 40 meter nodig. De heer Van Damme - men was aan de tweede dis cussieronde toe, vroeg zich ook af of er nog tijd over was voor meerdere vereni gingen voor Haestinge gebruik, met uit zondering dan van de zondag. Weth. Moerland kon dat niet zeggen. De heer Van Damme herinnerde er aan, hoe bij de gedachte of er behoefte was aan een sporthal (in Tholen) eilandelijk is geïnformeerd, wie daarvan gebruik zou willen maken. De tennisvereniging uit Sint Maartensdijk heeft toen een claim gelegd. Valt die weer af. dan gaan we het sporthalgebruik weer afzwakken en daardoor mindere opbrengsten. Het gestelde doel wordt dan weer beknot. De heer De Bres gaf toe. zo vervolgde de VVD woordvoerder, dat het niet in het bestuur grondig is besproken en daarom lijkt het er voor mij op. of dit er door b en w moet worden doorgedrukt. De voorzitter: u gaat nu weer tornen aan de noodzaak van uitbreiding Haestinge, terwijl het in het wensenpakket is opge nomen. Van Damme: vanaf het begin heb ik vooral en allereerst gepleit voor een sporthal Tholen. De heer De Bres: en ik voor gelijke ba sisvoorzieningen. Van Damme heeft me daarbij wel verweten, dat het een poli tieke stunt was, maar dat is het helemaal niet, evenmin een voortrekken van Sint Maartensdijk. Weth. Moerland: dat we er zo'n haast mee maken, komt omdat we de uitbrei ding en verbetering graag zouden zien gebeuren als de scholen in de zomerva kantie gesloten zijn. Anders had het best een maand later in de raad mogen ko men. De raadsvoorzitter constateerde, dat niet iedereen even gelukkig was met dit voorstel, maar vond het nu wel vol doende uitgepraat. Hij informeerde of iemand nog een stemverklaring wenste af te leggen, indien aan stemmen be hoefte zou zijn. Dat bleek er van VVD zijde te zijn. De heer Van Damme stelde, alles overwegende en de beantwoording van b en w hierin betrekkende tot de conclusie te zijn gekomen, dat de voor gestelde uitbreiding niet als een wens van de burgerij kan worden gezien, dat niet is aangetoond, dat bestaande ge bruikers er nut uithalen en dat het vol geboekte Haestinge geen nieuwe vere nigingen kan gebruiken, dat het niet eerlijk is tegenover de andere plannen er dit thans door te drukken, zodat de VVD deze uitbreiding niet zal steunen en het Tijdens een door 28 stemgerechtigden bijgewoonde spoedeisende vergadering van het algemeen bestuur van het Waterschap Tholen is besloten de weg langs de zeedijk Noordzijde Sint Philipsland te verbeteren. Het gaat hierbij om de weg onderlangs de Zeedijk gelegen tussen dijkpaal 34 en dijkpaal 67 en tussen dijkpaal 77 en dijkpaal 82 met een totale lengte van 3800 meter. Daarvan behoort het gedeelte dat is gelegen tussen de Lageweg en de Hogeweg (bij elkaar 3300 meter) tot het quartair wegennet. Nu een plan tot verhoging en verzwaring van de Zeedijk aan de Noordzijde van Sint Philipsland op stapel staat, zou die wegverbetering tegelijk en daardoor voordeliger kunnen worden meegenomen. Het dagelijks bestuur kreeg maandagavond unaniem het fiat op dit voorstel. Om tot een verantwoorde wegverbete ring te komen met een verhardings breedte van 3,50 a 4.00 is een binnen- bermbreedte van 7.00 m. nodig. Daartoe zijn er twee mogelijkheden. Of het wordt een bermuitbreiding door het dijkprofiel ongeveer 2.00 meter in zee- waartse richting op te schuiven of via aanwerven van aanliggende gronden aan de landzijde en het landwaarts ver graven van de dijksloot kan de berm eveneens tot 7.00 meter worden ver breed. De eerste mogelijkheid vergt meer grondverzet. Dat zal het waterschap op ruim 180.000,- komen te staan. De tweede mogelijkheid is ingewikkelder en zal niet alleen wat duurder uitvallen, maar ook landbouwgronden vergen. Daarom gaf het dagelijkse bestuur voorkeur aan mogelijkheid I. welke ook door het algemeen bestuur werd over genomen. Voor verbetering en verbre ding van de genoemde quartaire weg gedeelten kan aanspraak worden ge maakt op subsidie op grond van de wet uitkering wegen. Ook de kosten van grondverwerving zijn subsidiabel. Dijkgraaf I.C. Hage wees er op, dat uit voering van dit werk tegelijkertijd met verzwaring Zeedijk voordeliger uitkomt, dan wanneer men de wegverbetering over enkele jaren afzonderlijk zal moe ten plannen. Er is slechts de maar aan verbonden, dat verbetering van de Ou- delandseweg te Sint Annaland een jaar zal moeten opschuiven. Er kwamen nog enkele vragen los. Daarop werd geantwoord, dat men 80 procent van de te voteren 180.000,— uit subsidie hoopt terug te krijgen. Technisch hoofdambtenaar. Giljam gaf nog een nadere preciesering van het te verbeteren traject. Het kan waarschijn lijk een afschrijving in 2 jaar worden. Geïnformeerd werd ook of er voor die wegverbetering nog grond nodig is van het Zeeuws Landschap, maar het blijkt eigen (Waterschaps) grond te zijn en een aan te kopen stukje is van de maat schappij 'Utrecht'. Zal die wegverbetering ook nog dit jaar gerealiseerd kunnen worden?, zo luidde een andere vraag. De dijkgraaf twijfelde of dat zou lukken, ook al was er al een onderhoud met de pachters van de Zee dijk. De werken moeten echter bij G.S. voor uitvoering en subsidiëring worden voorgedragen en aan de Minister van Verkeer en Waterstaat moet goedkeu ring worden gevraagd voor de wijziging in de dijkversterkingswerken. In elk ge val zijn de plannen dan tijdig klaar voor het volgende jaar, zo besloot de dijk graaf de beantwoording. Van Sint Phi- lipslandse zijde werd hierna dank ge bracht voor het initiatief van het Water schap. Het getuigt van een vooruitzien de blik en we zijn de hoofdingelanden erkentelijk, dat men bereid is daarvoor een andere wegverbetering op te schui ven, zo antwoordde de heer J A. Klom- pe de Sint Philipslandse gevoelens. Nu de heer J.L. van Gorsel uit Oud- Vossemeer dagelijks bestuurder werd, was er een vakature plv. lid financiële commissie. Daarin werd voorzien door benoeming van de heer K. Geluk uit Oud-Vossemeer. De dijkgraaf deelde voorts mee, hoe rond 6 juli de aanslag biljetten waterschapslasten verzonden zullen worden in verband met de in werkingtreding van de nieuwe be voegdheden per 1 januari 1979. Op die biljetten staan twee betalingstermijnen, nl. van 31 augustus en 31 oktober. Het bestuur stelde voor de vervaldata te handhaven op 15 september en 1 de cember. Daar was geen bezwaar tegen. In zijn openingswoord had dijkgraaf Hage meegedeeld, hoe de overname van de technische werken (rioolzuiveringen) haar beslag krijgt, nu gemeente en G.S. dat goedkeurden. Eveneens was het plan tot verbreding van de Ee-weg bij Tholen goedgekeurd, zodat binnenkort aanbes teding van dit werk kan worden ver wacht. Op II april wordt dijkverbete- ring/verzwaring Sint Annaland-Krab- benkreekdam aanbesteed al is de grondverwerving dan nog niet helemaal rond. Voor wat de schade aan de bij het wa terschap in onderhoud zijnde polderwe gen in de afgelopen winter betreft, wees een globale raming uit. dat dit zo'n 93.000,— zal belopen. In verhouding tot het aantal kilometers wegen bij het waterschap niet onrustbarend, maar toch wel een flinke hap. Gelukkig dat vorig jaar in dat opzicht meeviel, De post reserve onderhoud wegen omvat 110.000,— een voorlopige medede ling van de Dijkgraaf was voorts dat de cijfers van het boekjaar 1978 niet on gunstig uitvallen. De heer Hage liet zich niet verleiden tot een concrete stelling dat uit die meevaller ook de wegenwin- terschade kon worden betaald. Er was tenslotte afscheid van 2 hoofdin gelanden (zie ook onder PI. nieuws Sint öhilipsland) en nog een vraag over ber oepszaken, waarvan u het antwoord ook elders in dit nummer tegenkomt. Twee Thoolse zangverenigingen hebben zaterdag tijdens het Zeeuwse zangers Manifest 1979 van de Zeeuwse Zangers- bond 'Zang veredelt' in de Middelburgse concert- en gehoorzaal een eerste prijs behaald: Smalstads Mannenkoor in de afdeling a superieure en het Gemengd koor VZOS St. Maartensdijk in de af deling A uitmuntendheid. VZOS won bovendien de wisselbeker in de afdeling B: twee vrije weken. Het Smstads mannenkoor o.l.v. J. Wes- dorp kwam 1 punt tekort voor de wis selbeker in afdeling A (een vrij werk en een verplicht nummer), die nu werd ge wonnen door het Zeeuws mannenkoor. Het Smalstads Mannenkoor voerde eerst Laus Musicae uit van Antoon Maessen, waarvoor men van jurylid voorstel wil beperken-tot de gevraagde onderhoudswerken. Bïj stemming krijgt de VVD ook Öe steun van de SGP, ter wijl CDA en PvdA het andere blok vor men. De uitbreiding van Haestinge kan dan ook doorgaan, nu die stemmenver houding uitkwam op 9 staat tot 7. Herman Engels uit Mechelen 61 punten kreeg en van jurylid Hans Smout uit Bergen op Zoom 63 punten. Het tweede werk, Surrexit pastor bonus van Pales- trina, was goed voor respectievelijk 56 en 55 punten. Totaal verzamelde het Smalstads Mannenkoor daardoor 235 punten. De jury was lovend over het koor: 'Pro ficiat zo'n resultaat in zo korte tijd. Di rigent en leden kunnen er trots op zijn', aldus dhr. Smout. Hij duidde daarmee op het vertrek van enkele leden van di rigent Iz. Riedijk, waarna het mannen koor o.l.v. de nieuwe dirigent J. Wes- dorp een nieuwe start maakte. Ter aan vulling zoekt het koor naar prima man nenstemmen op heel Tholen en St. Phi lipsland, hoewel men daarbij bestaande zangverenigingen in het geheel niet wil aantasten. "Probeer dit mooi ensemble in stand te houden en typische mannen. Koren te zingen, bijvoorbeeld Benjamin Britten. Streef naar homogeniteit en perfectie. Bravo", aldus jurylid Herman Engels. Hij had wel wat aanmerkingen op het ritme, maar Smout vond dat voortreffe lijk. Ook zuiverheid en uitspraak waren uitstekend. Smout, die spaarzaam was niet z'n opmerkingen, vond de samen zang uitstekend. Engels, die daarvoor twee achten gaf, zeer homogeen, behal ve in de eerste tenorpartij en de bas. Tracht goed elke klank te doseren, vooral met een zo klein, maar prachtig ensemble, aldus dhr. Engels. Het Gemengd Koor VZOS St. Maar tensdijk behaalde 222 punten en een eerste prijs. Voor het eerste werk 'We- derwijven' van H. St ategier werden van Engels 56 en van Smout 57 punten ver gaard, voor het tweede werk 'Quella Cetra' van L. van Beethoven 56 en 53 punten. In de juryrapporten kreeg met name dirigent Iz. Riedijk een pluim. "Het koor bewijst veel in de goede rich ting en is verbeterd tegenover vorig jaar. Veel dankt het aan zijn dirigent, die een goede slagtechniek bezit en hopelijk nog veel zal studeren om op het gebied van stijl naar verfijning te streven", aldus Herman Engels. En de mening van Hans Smout: "Prima keuze. Vooral lof voor Wanneer zich alsnog vrijwilligers melden om te helpen bij de verbouwing van de brandweerkazerne, bestaat er een kans dat de peuterspeelzaal "De Pluus" in Oud-Vossemeer over de broodnodige nieuwe ruimte kan beschikken. Nu is het 'hopeloos' in het kleine pand op de hoek Voorstraat/Raadhuisstraat. De woning lekt en tocht, terwijl er bij mooi weer geen gelegenheid is om buiten te spelen. Er is voldoende animo voor de peuter speelzaal, want "De Pluus" draait nu al vijf ochtenden per week. Mevrouw van Maanen bracht dat dinsdagavond in De Vossenkuil naar voren bij het bezoek van de Thoolse gemeenteraad. Het gemeentebestuur was al eerder op de hoogte van de nood van de peuter speelzaal in Oud-Vossemeer. De brand weerkazerne was een mogelijke oplos sing, maar een verbouwing loopt nogal in de papieren, zo liet wethouder C.J. Moerland weten. De gemeente wilde wel meewerken, maar dan moest de peuterspeelzaal met zelfwerkzaamheid ook een steentje bijdragen. Het pro bleem was, dat er erg weinig vrijwilligers waren, zo vertelde mevrouw van Maan en. Zij vroeg of er geen ander pand in de Voorstraat geschikt te maken is. Moge lijk kan ook de zolder van het bestaande pand ingericht worden. Burgemeester E. Baerends was daar huiverig voor met kleine kinderen. Wethouder Moerland vulde aan, dat B. en W. er de laatste maanden niet meer aan gewerkt hadden. De huidige peu terspeelzaal zou namelijk volgens het plan'Kom moeten verdwijnen, maar dat is later ongedaan gemaakt. Het pand mag voorlopig blijven staan. In de brandweerkazerne is materiaal van de toneelvereniging opgeslagen, maar dat gebouw kan geschikt gemaakt worden. Mevrouw Van Maanen informeerde ook nog naar een brandblusapparaat dat destijds door de toenmalige wethouder A.J. Scherpenisse was toegezegd'. De burgemeester wilde dat wel navragen. Na afloop van het officiële gedeelte trokken de vier aanwezige dames van de stichting Peuterspeelzaal wethouder J. Versluijs aan zijn jas om voor "De Pluus" alsnog een oplossing te vinden. De heer A. Aarnoudse wilde als bes tuurslid van de pas opgerichte tennisve reniging weten, of er na de besprekingen van twee maanden geleden al resultate waren. Wethouder Moerland zei dat gemeentewerken de mogelijkheden voor de aanleg van tennisbanen bekij ken en berekenen. De uitslag daarvan was nog niet bekend. De heer Moerland had ook contact gezocht met de tennis vereniging St. Annaland om een gaatje op de banen te vinden, zodat de jonge OudVossemeerse vereniging alvast wat ervaring kon opdoen. Jammer genoeg zal dat wel niet lukken, want met 117 leden denkt men in het komende sei zoen de banen zelf helemaal nodig te hebben, aldus wethouder Moerland. Mevrouw Versluijs-Sybrandy vroeg na mens de vrouwenraad aandacht voor de verschrikkelijke kleine keuken in De Vossenkuil. Met 70 a 80 bejaarden is het behelpen. Ook de voorzitter van de be heerscommissie, dr. A.W.A. de Looze, onderstreepte dat de keuken bij bepaal de manifestaties te klein is.'Verder dient er een container te komen voor het vele afval. De vorige directeur Gemeente werken, P.A. Boot, nam ook nog ver schillende wensen van de beheerscom missie mee in z'n tas, maar de heer de Looze meende, dat die er nooit uitgeko men zijn. Zo is de buitenlantaarn nog niet verwijderd, is de verlichting bij de voordeur nog niet afgesteld op de straatverlichting, ontbreekt een steun voor de barkrukken e.d., verder is de brandweer nog nooit geweest om de nooduitgangen te inspecteren, aldus de voorzitter van de beheerscommissie. Wethouder J. Versluijs antwoordde dat de uitbreiding van de keuken met de beheerder besproken is. Via de beheers commissie wordt dat bij B. en W. aan de orde gesteld. Voor het vuilnis werd reeds een oplossing gevonden. De gemeente levert een container en de beheerder betaalt de reinigingsrechten. De zaken uit de tas van Boot waren wethouder Versluijs onbekend, maar hij meende dat via de beheerscommissie alles op de tafel van B. en W. komt. De heer A.H. Ridderhof wees op de parkeerproblemen in de Bonenblok- straat bij evenementen in het dorpshuis. De politie was er getuige van hoe hij zelf niet in z'n garage kon. maar ook de nooduitgangen van De Vossenkuil zijn versperd, terwijl een ambulance of brandweerauto er ook nauwelijks door kunnen. De heer Ridderhof had gelezen dat er gele strepen in de Bonenblok- straat zouden komen, maar die zijn er nog niet. De burgemeester zegde toe advies aan de politie te zullen vragen. Het uitvallen van de elektriciteit op za terdagavond, twee weken geleden, bleek gevolgen te hebben gehad voor de to renklok en de buitenverlichting bij de flats aan de Schoolstraat, zo lieten me vrouw Versluijs en de heer de Wilde weten. De torenklok luidt nu om tien ove half tien in plaats van acht uur. De burgemeester kon melden, dat juist deze dinsdagmorgen het euvel opgelost was. De woningstichting kijkt nog wel naar de huizen in de Schoolstraat. De heer Wagemaker uit de Veerstraat pleitte voor een brandgang bij z'n wo ning nu daar een grote loods kwam. De heer P. Droogers wilde het crossen op het ijsbaanterrein (gemeentegrond) verbieden wegens de overlast. Mevrouw v.d. Kerkhof en de heer Free wezen op problemen in de Weelhoek- straat. Er is nog geen straatverlichting en in verband met de afgesloten Bouw- straat moet je tientallen meters met vuilniszakken slepen. De heer H. Zeeman liet weten dat de bewoners van de woningen Weelhoek- straat 6, 8, 10 en 12 'een dreigend schrijven' van B. en W. hadden gekre gen, omdat ze ten onrechte gemeente grond als tuin hadden gebruikt. Dat was te goeder trouw gebeurd, maar de be trokkenen hadden nog geen reactie van de gemeente op hun weerwoord. De heer M.A. van Tilbeurgh pleitte voor eenxduöbele streep bij een gevaarlijk punt op de weg Poortvliet/ Oud-Vosse meer. Alle punten werden door B. en W. ge noteerd voor nader onderzoek. Mevrouw de Kreek wilde op een voet pad in de Prins Mauritsstraat een paaltje plaatsen om te voorkomen dat er auto's doorkomen. Dat levert nu gevaar op voor spelende kinderen. Mevrouw Mennen wilde drempels in de Bou Kooijmanstraat omdat er nu bij de kleuterschool volgens haar met een 'bloedgang van wel 70 - 80 km' gereden wordt. Zij wilde verder de speelplaats in die straat aftuinen Om te voorkomen dat kinderen zo de straat op vliegen. De heer A. Aarnoudse wilde het speel terrein opruimen, want de kinderen brengen tot verdriet van de leidsters heel wat modder in de school. Wethouder Moerland voelde daar niet veel voor. In de winter is het overal modderig, maar in de zomer wordt er druk gebruik van gemaakt. De heer Verhees vroeg medewerking voor aansluiting op de riolering in de Dorpsweg. De heer Nijpels was niet gelukkié met een nieuwe bepaling in de onlangs in Tholenderwijs gepubliceerde subsidie regeling voor woningverbetering, omdat zijn pand dan te groot zou zijn. Mevrouw Nijpels wees op de moeilijke hoek Patrijzenweg/Bou Kooijmanstraat en pleitte tevens voor glascontainers. De burgemeester zag daar niet veel in, ge zien zijn ervaringen op Schouwen. Het kost veel meer dan het nut oplevert. Pastoor Vermeulen vroeg namens de Oranjevereniging medewerking om met Koninginnedaê een kikkerbad op het voetbalveld te mogen aanleggen. Dat bleek geen probleem te zijn. De voorzitter van de voetbalvereniging, de heer P. Hommel, dankte B. en W. voor de prima afrastering, maar de douches in de gymzaal - waartoe tege lijkertijd besloten werd - blijven maar uit. Wethouder Koopman meldde, dat deze week de aanbesteding plaatsvindt. De heer A. Aarnoudse wilde het trottoir onder de molen laten doortrekken, om dat het nu bij de Provinciale weg ge vaarlijk is. Er staat een krotwoning die weg kan. Wethouder Koopman herin nerde zich dat verzoek, maar welke problemen er waren, wilde hij nog na zien. In ruim een uur hadden de zestig be langstellenden zo nog verschillende punten naar voren gebracht. "In het be gin was het bescheiden, maar een vos verliest wel z'n haren, maar niet z'n streken", zei burgemeester Baerends. "Alle verlangens worden gewogen en eventueel in voorstellen omgezet, waar na de gemeenteraad de beslissingen neemt. Schroom niet om in de toekomst vragen aan ons door te geven. Wij zullen contacten met u blijven onderhouden", aldus de burgemeester. Aan het begin van de bijeenkomst had hij z'n vrouw, de wethouders, raadsleden en ambtena ren voorgesteld. De raadsleden M. van Damme, M.P. van Dijke en A.J. Scher penisse waren verhinderd. Na het officiële gedeelte konden vere nigingen. of particulieren nog persoon lijk met de burgemeester, wethouders of raadsleden spreken. de dirigent, die deze muziek met kleine, goede adem suggererende gebaren, weet te leiden". Er waren ook wel kritische opmerkingen zoals de uitspraak van het Italiaans en de samenzang. Smout: 'Enige sopranen zouden hun vibrato aan de koorklank dienen aan te passen. Alten kunnen wat meer resonans gebruiken. 'Engels: 'ho mogeniteit moet nog beter. In de vrou wenstemmen vooral geen grote bevin gen en tremolo's in de stem. Dit stoort de zuiverheid en de stijlopvatting'. Volgens dhr. Engels was er echter sprake van grote vooruitgang in stijlkennis en opvatting van deze klassieke muziek. Het Gemengd Koor Canticum Tholen o.l.v. Iz. Riedijk behaalde met 221 pun ten een eerste prijs in de afdeling A - uitmuntendheid. Voor 'O Lord give thy holy spirit' van Tallis kreeg men 56 punten van Engels en 54 van Smout. Voor 'Unser Vater' van Homilius 55 en 56 punten. Smout vond het een uitstekende reper toirekeuze: goede muziek vooreen koor dat echt aan repertoirevernieuwing doet. Engels constateerde veel vooruit gang: 'Blijf uw aandacht besteden aan de goede literatuur. U bewijst tfe vol gende generatie een goede dienst. Vol houden'. Hij noemde de uitspraak 'Zeer goed', (9-9), terwijl Smout (7-8) conclu deerde: 'Ons Nederlanders ligt het Duits vaak nu eenmaal beter dan het Engels'. De zuiverheid liet in het tweede werk wat te wensen over met 2x6 punten. Wat samenzang betreft, moet volgens Engels ook de homogeniteit nog beter: 'Oefeningen doen, naar mekaar luiste ren. Iedereen moet op dezelfde wijze een klinker of medeklinker zingen'. Hij feliciteerde de dirigent die blijkbaar gestudeerd had inzake stijlkennis. En gels adviseerde nog meer aandacht aan de toonvorming te beStedén: geen treursolo's. Het Gemengd Koor VZOS St. Philips land o.l.v. J. Wesdorp behaalde in de afdeling A-uitmuntendheid een 2e prijs met 214 punten. Voor 'O Lord give thy holy spirit' van Tallis gaf Engels 56 punten en Smout 52. Voor 'Maruschka Ballade' van Isaac respectievelijk 54 en 52. Volgens Bngels is VZOS wel een goed koor, maar het heeft een status quo bereikt. 'Het heeft misschien iets minder gepresteerd dan vorig jaar, maar toch nog zeer goed. enthousiast en verfijnd. Volhouden in deze literatuur', aldus dhr. Engels. Dhr. Smout vond twee zestiende eeuwse werken in concoursverband achter elkaar te veel. Iets moderners was op z'n plaats geweest. Smout meende ook dat de uitspraak van het eerste werk maar net voldoende was: 6. Engels had kritiek op de zuiverheid van het tweede werk. 'Een toon moet di#ect juist zijn en niet verbeterd worden na de inzet. Doorgaans is de intonatie bevredigend', aldus het Belgische jurylid, dat de uit spraak met twee negens verzorgd vond. Hij had verder een goede dosering in de klanksterkten geconstateerd, maar de homogeniteit bij de vrouwenstemmen vond hij onvoldoende Engels adviseerde VZOS Flipland om pl'aten te beluisteren en te oefenen op lange noten en zinnen om een meer overwogen zangstijl te be reiken. Als enige soliste uit onze streek, waagde Lia van Gorsel uit St. Maartensdijk zich op het concourspad. Ze behaalde een derde prijs met 127 punten. Voor 'Ich liebe dich' van Beethoven kreeg ze 31 punten van Engels en 36 van Smout. Voor de Aria 'Voi che sapete' uit Figaro van Mozart respectievelijk 28 en 32. De jury vond het tweede werk te moeilijk voor Lia, die overigens een mooie stem heeft. 'Mits veel studie zit er wat in om behoorlijk vocaal te musiceren. U bent enthousiast, dit zal u helpen. Doe zo voort. Een goed begin', concludeerde Engels. Het algemeen oordeel van Smout was: 'Mooie stem. die na gewen ning aan dit soort onwennige podiumsi tuaties zeker meer tot zijn recht zal ko men. Hulde voor het van buiten zingen'. Overigens had met name dhr. Engels nogal wat kritische kanttekeningen ten aanzien van de samenklank, techniek, ademhaling en uitspraak. 'Hier dient nog zeer hard gewerkt', aldus dhr. En gels. Ook dhr. Smout wees op de adem- problemen die de zuiverheid niet ten eoede komen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 19