Gemeente Tholen adopteert 15 kinderen en 4 waterputten Echtpaar Geuze-Heijboer 60 jaar getrouwd (D ié'i-Y? Rode Kruis verbaasd over onrust rond ambulance Dubbele beglazing en licht in bergruimte verplicht De Schelde 1979-Inte: jaar van het 16*,17 en19 maart a.s. Schelde ook voor vloer- en dakplaten Donderdag 15 maart 1979 35e jaargang no. 18 Verkeerd verkeer Zeeland helpt Rwanda, Unicef en Woord en Daad De gemeenteraad van Tholen behandelt maandagmiddag een voorstel van b en w om de derde wereld voor 7500 gul den financiële hulp te bieden: 4500 gulden voor adoptie van vijftien kinderen (10 via Uni cef en 5 via Woord en Daad) en 3000 gulden voor vier wa terputten van de actie Zeeland helpt Rwanda. 5600 waterputten Jaar van het Kind Wereldkinderen Baakster Stroomstoring Boerenknecht. koopavond Br et Bergen op Zoom Bredasestraat 25 Tel. 01640 -35910 Bergse ambulancedienst: Thoolse auto onvoldoende geoutilleerd Hartinfarcten Brief Iid\fereniging Goud-en Zilversmeden Hulp te laat DEZE WEEK Telefoon-regen postabonnees Gemeenteraad bespreekt wijziging bouwverordening Orgelbespeling BOEKHOUDING NOORD-ZEELAND" Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per posf 1 5,00, losse nummers 0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00. Hoofdredacteur G Heijboer. Je houdt je hart vast, zei deze week een voorzitter van een plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer, als straks weer alles gaat uitrijden. Met vijf miljoen Neder landse auto's en met nog 800.000 men sen die gretig dingen naar het rose pa piertje: het rijbewijs. Inderdaad mag er tussen de gladde periode en de voor jaarsuittocht wel enige bezinning zijn op het verkeer. In onze regio vooral, nu 1978 een zo sombere uitkomst te zien gaf. Wat een geringe beheersing tonen we toch met z'n allen. Elders in dit nummer wordt het in een artikel nog aangeduid, hoe we een moment in de afgelopen maanden weer bereid bleken te zijn boodschappen voor de buur vrouw te halen. Bereid bleken wat sneeuw op dat andere stoepje te ruimen, bereid bleken hem of haar die geen voorrang had met breeds en lankmoedig gebaar aan te geven dat hij of zij mocht doorrijden, omdat de eigen auto in een wat moeilijker positie verkeerde om van de voorrangspositie gebruik te maken. Het 'na u' was enkele dagen weer alge meen goed. Wat komt er nu weer op ons af? Een lentedag lokt. Als het enkele dagen achtereen droog wil blijven, zul len boeren weer op de gort gaan. Scho lieren worden haastiger naarmate de tentamens zich gaan voltrekken en het examen dichterbij komt. Allemaal krij gen we weer haast. Met gevolgen. Die V VN-voorzitter beklemtoonde, dat 'mijn' verkeersgedrag ook het gedrag van de andere weggebruiker bepaalt. Inderdaad, als we een brandweerauto met grote snelheid en loeiende sirene zien uitrijden - uiteraard om in nood te helpen en om misschien toch ook wel het record uitruktijd te breken, - als we de ambulance zien jakkeren, weten we eveneens dat het kan gaan om een mensenleven, maar we passen ons ge drag aan. Wat een funeste invloed gaat daar dan eigenlijk van uit. Onbewust, goedbedoeld. In de toon van die VVN- voorzitter kon men het sombere geluid van de onmacht beluisteren. Vijf mil joen autobestuurders, tienduizenden brommers, honderdduizenden fietsers, ontelbare wandelaars. In negen jaar 5.000 kinderen omgekomen in het ver keer. Stel, dat we eens gingen rijden als of het elke dag spiegelglad was. Onzin natuurlijk, maar het is toch de snelheid, de haast van het leven, die het aantal verkeersslachtoffers ver...vou- digd. Met z'n allen zouden we een veilig ver keer willen propageren, willen steunen. Met z'n allen begin bij mezelf - doen w aan verkeerd verkeer. Tot het ook ons zo opbreekt, dat er geen mogelijkheid meer is tot een veilig verkeer. Gaan we toch - eerst ik - de poging daartoe doen? De provincie Zeeland voert gedurende twee jaar een grote hulpactie voor een project in Rwanda. Deze arme, Oost- Afrikaanse staat behoort volgens de Ve renigde Naties tot de 25 minst ontwik kelde landen. Bovendien is het een van de landen die het zwaarst zijn getroffen door de economische crisis in de wereld. De actie Zeeland helpt Rwanda, die op initiatief van het provinciaal bestuur is gestart, heeft ten doel, het bouwen van waterputten om de bevolking veilig en betrouwbaar drinkwater te kunnen be zorgen. Voor de adoptie van het drinkwaterput- tenproject is na overleg met Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, gekozen omdat de meeste sterfgevallen onder de kinderen in de derde wereld worden veroorzaakt door het drinken van besmet water. Rwanda beschikt over 20.000 natuur lijke waterbronnen, die echter meestal niet goed beschermd zijn. Het water is veelal besmet en zo de oorzaak van ziekte en dood. Bovendien liggen de bronnen doorgaans te ver van de be woonde wereld. Rwanda heeft echter geen tekort aan water. Het probleem zit hem vooral in de onmogelijkheid om het water onder aan de heuvels op te vangen en tegen vervuiling te vrijwaren. De re gering van Rwanda en Unicef willen nu in vier jaar ongeveer de helft van alle natuurlijke bronnen voor zover nodig herstellen en zuiveren. Van dit gigan tisch puttenproject wil Zeeland er 5600 voor zijn rekening nemen. Voor de fi nanciering is een actie gestart onder de bevolking. Provinciale Staten van Zee land hebben besloten om de totale op brengst met een kwart aan te vullen. Aan iedere gulden die de Zeeuwse be volking voor Rwanda bijeen brengt, voegt de provincie een kwartje toe. B en w menen dat het voorbeeld van het provinciaal bestuur navolging verdient. Het college acht het alleszins gewenst dat ook de gemeente Tholen aan dit hulpverleningsproject deelneemt. De gemiddelde kosten per bron bedragen 750 gulden. Hierin is mede begrepen de opleiding van mensen die voor het on derhoud van de putten gaan zorgdragen. B en w stellen de raad voor, vier water putten te adopteren, zodat 3000 gulden wordt gevraagd. De Verenigde Naties heeft 1979 uitge roepen tot het Jaar van het Kind. Dat is voor b en w aanleiding geweest om zich te beraden over de mogelijkheden om als gemeente steun te verlenen aan kin deren in 'de1 derde wereld. Ze hebben advies gevraagd aan de Stichting Ne derlands Comité Unicef, het kinder fonds van de V.N. Het college werd ge wezen op de mogelijkheid van financië le adoptie van kinderen in de derde wereld. Door deze adoptie op afstand worden kinderen in de gelegenheid ges teld in hun eigen land een goede ver- Zeeland Rwanda zorging en scholing te genieten. Aan Unicef is tevens een opgave van steun- waardige instellingen gevraagd die op het terrein van de financiële adoptie of sponsoring werkzaam zijn. Met name wordt aanbevolen de Neder landse vereniging ter bevordering van hulp aan het kind in nood "Wereldkin deren". Deze vereniging, die niet ge bonden is aan een bepaalde geloofso vertuiging, landspolitiek, ras of huis- dkleur, werkt uitsluitend met vrijwilli gers. Hierdoor kan men garanderen dat de volle bijdrage, zonder aftrek van kosten, aan het kind ten goede komt. Tevens is hierdoor de benodigde bijdra ge per kind relatief gering: 200 gulden per kind per jaar. Gezien de aanbeveling door Unicef stellen b en w aan de ge meenteraad voor, via deze vereniging tien kinderen te sponsoren. Hiernaast wil het college ook inspelen op initiatie ven die op Tholen door de bevolking worden ondernomep. In de gemeente is op het terrein van de financiële adoptie werkzaam: het comité Tholen/St. Phi- lipsland van de Stichting Reformatori sche Hulpactie "Woord en Daad". Deze stichting realiseert financiële adoptie via de Zending. De kosten bedragen 35 gulden per maand per kind. B en w stellen voor, via "Woord en Daad" vijf kinderen financieel te adopteren, waar voor de gemeenteraad 4500 gulden wordt gevraagd. De koeienwachter van de Blauwe Blom- me, de in Oud-Vossemeer geboren J.I. Geuze (83), en de baakster die zelfs vijf kleinkinderen op de wereld bracht, de in St. Annaland geboren J. Geuze-Heijboèr (81), vieren woensdag in het bejaarden centrum de Schutse in St. Annaland hun zestigjarig huwelijksfeest. 'We hebben hard moeten ploeteren, maar nu hebben we 't goed. We zitten hier prima en we hebben het reuze goed naar ons zin', zegt het nog vitale zestig jarige bruidspaar, dat ruim vijf jaar in de Schutse woont. Tijdens het le jaar van hun verblijf in het bej. centrum vierden ze het 55-jarig huwelijksfeest met kinderen en klein kinderen broers en zusters. Zo'n fami lie-ontmoeting staat ook woensdag weer op het programma in de recreatiezaal van de Schutse. Het echtpaar Geuze kreeg zes kinderen, van wie er twee overleden zijn. De oudste zoon op acht tienjarige leeftijd, nu 39 jaar geleden, door verdrinking, en vijf jaar geleden een dochter op 42-jarige leeftijd. Twee zoons werden in de tweede wereldoorlog door de Duitsers voor de arbeidsinzet meegenomen, maar ze kwamen gezond terug. 'Ik gun niemand meer zo'n groot gezin. Kinderen zijn het erfdeel des Heren, maar je bent er zelf verantwoordelijk voor. We hebben er veel voor moeten doen, maar we zijn er ontzettend dank baar voor dat we nu zoveel plezier van onze kinderen en kleinkinderen heb ben', zegt mevr. Geuze. Ze weet heel wat van kinderen af, want bijna twintig jaar is ze baakster geweest in Oud-Vossemeer. 't Is heel mooi, maar ook zenuwachtig en verantwoordelijk werk, wantje had twee levens in je han den. Ik heb vijf kleinzoons op de wereld geholpen en bij twee van m'n dochters heb ik de bevalling helemaal zelf gedaan omdat de dokter er niet was", vertelt mevr. Geuze. Ze begon met bakeren om Niet alleen Tholen en St.Philipsland, maar heel Zeeland had vrijdagmorgen geen stroom na een storing in het hoofdverbindingsnet. In onze streek liep het met een kwartier af, maar elders duurde de storing langer. Bedrijven kwamen stil te liggen en de treinen konden niet rijden. De storing was te wijten aan een beschadiging - door de storm - van een verbinding waarmèe het Zeeuwse net aan dat van de rest van Nederland is gekoppeld. Het uit Oud-Vossemeer afkomstige zes tigjarig bruidspaar Geuze-Heijboer in bejaardencentrum te Schutse te St.-An- naland. wat bij te verdienen en dat werk deed ze zo graag, dat ze er tot haar zestigste jaar mee doorging. Toen werden er diplo ma's geeist, want voor die tijd mocht iedereen bakeren. 'Ik heb er altijd spijt van gehad, dat ik m'n bakerwerk niet heb kunnen bijschaven, want ik had er graag een opleiding voor gevolgd', zegt mevr. Geuze. Ze deed haar werk echter met liefde en ze is er trots op, dat er van 'haar' kinderen nu al moeders zijn met drie kinderen. Hoeveel kinderen ze to taal in Oud-Vossemeer op de wereld geholpen heeft, weet mevr. Geuze niet. De doos met geboortekaartjes- gaf ze onlangs mee aan de vertrokken directri ce van de Schutse, zr. Bom. Dhr. Geuze begon als koeienwachter op de boerderij de Blauwe Blomme van Cor van Westen, waarna hij tijdens de Eerste Wereldoorlog werd gemobili seerd. Hij verbleef in Zeeuws-Vlaande- ren. in de kazerne te Vlissingen, twee zomers in een tent, maar ook in West- kapelle en Kruiningen, waar hij was in gekwartierd. Dat leverde goede contac ten op, want tot op heden heeft de fam. Geuze nog kennissen aan de fam. Boon in Kruiningen. Na de Eerste Wereldoorlog werd dhr. Geuze boerenknecht. Na de Blauwe Blomme in Poortvliet, werkte hij bij Hoeve Onverwacht van de fam. Hanse in Oud-Vossemeer, 't Wulpdal van de fam. Van Dalen in Scherpenisse, de Middelhoeve van de gebr. van Engelen in Oud-Vossemeer en het landbouwbe drijf van M.C.J. Kosten in Tholen. Daarna werkte dhr. Geuze nog tot z'n zeventigste jaar in de aardappelhandel en aan de zilveruienverwerking. Dhr. en mevr. Geuze hebben een werk zaam leven achter de rug, maar ze deden het steeds met liefde en plezier. En dan lukt er veel. Ze zijn allebei nog tamelijk gezond en hebben in de Schutse een ge lukkig leven. Twee broers en zuster van mevr. Geuze wone^t in St. Annaland, zodat ze dagelijks familiecontacten heeft. Haar man was in Oud-Vossemeer lid van de bejaardenbond, maar in St. Annaland voelt hij zich in de soos niet zo thuis. Wel zijn ze allebei elke zondag twee keer in de N.H. kerk te vinden, als het weer tenminste niet tegenzit zoals de gladheid deze winter of de regen van afgelopen zondag. Woensdag hopen ze in dankbaarheid hun zestigjarig huwe lijksfeest te vieren en ongetwijfeld zullen velen het echtpaar Geuze-Heijboer daarmee geluk wensen. Advertentie IM Het bestuur van het Rode Kruis Tholen is verbaasd over de berichten van de ambu lancedienst Bergen op Zoom als zou de Thoolse ambulance 'onvoldoende geoutil leerd zijn in geval van hartinfarcten'. "We hebben een fonkelnieuwe auto met .alle materialen erin, die door het rijk gekeurd is. Er zijn geen tekortkomingen. Anders zouden G.S. van Noord-Brabant ons per 28 november 1978 ook geen vergunning verleend hebben voor de ambulancedienst. De Bergse ambulancedienst matigt zich bevoegdheden aan die men niet heeft. Volgens de nieuwe wet op het ambulancever voer vallen zowel Tholen als Bergen op Zoom onder de ambulanceregio Roosendaal", aldus de secretaris van het Thoolse Rode Kruis, de heer A. van den Hoek. Hij is helemaal niet gelukkig met die berichten over de ambulance. De heer v.d. Hoek verbaast zich temeer over de zaak omdat het bestuur van het Thoolse Rode Kruis als eigenaar van de ambu lance nergens iets van afweet. Het bes tuur heeft nooit een brief van de Bergse ambulancedienst gekregen. In verband met de nieuwe wet ambu lancevervoer de regeling treedt per 1 juli in werking - moest het Rode Kruis Tho len aan allerlei eisen voldoen om voor een vergunning in aanmerking te ko men. Een van de eisen was, dat de be manning een geldig EHBO-diploma moest hebben. De ambulance van het Thoolse Rode Kruis is opnieuw onderwerp van dis cussie omdat B. en W. onder de mede delingen bij de raadsagend» voor maandagmiddag a.s. antwoord geven op de vragen van VVD-fractievoorzitter M. van Damme in de februarivergadering. Van Damme sprak toen van 'een onver teerbare zaak' omdat hij had vernomen dat de ambulance van het Thoolse Rode Kruis bij hartinfarcten pas in derde in stantie gewaarschuwd zou mogen wor den. Eerst moet de ambulance Roosen daal gealarmeerd worden, wanneer die er niet is de wagen uit Bergen op Zoom en als die weg is, pas de auto van het Thoolse Rode Kruis. Burgemeester Baerends noemde dat in de februari- raadsvergaderfng eveneens een ernstige zaak. Hij deelde nog wel mee, dat een en ander afhangt van de bemanning van de ambulance. Overigens zegde de Thoolse burgemeester toe, het punt aan te snij den op de eerste vergadering van de centrale post ambulancevervoer te Roosendaal. Bij de mededelingen voor de raadsa- genda van maandagmiddag schrijven B. en W.: "De berichten als zou er van de ambu lancedienst Bergen op Zoom een rond- Steeds meer mensen ontdekken dat De Schelde in Bergen op Zoom het goede adres is voor vloer- en dakplaten. Direkt uit voorraad leverbaar èn... interessante prijzen! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma I Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie IM Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service schrijven zijn uitgegaan dat in geval van hartinfarcten allereerst de ambulance te Bergen op Zoom gewaarschuwd zou moeten worden, vervolgens die te Roosendaal en pas daarna de ambulan ce van Tholen, hebben wij op waarheid onderzocht. (Van Damme noemde in de februari-raadsvergadering Roosendaal eerst en Bergen op Zoom als tweede - red. EB). Gebleken is dat door de ambulance dienst Bergen op Zoom een brief met deze strekking is gezonden aan de al armcentrale 0011 te Breda. Van daaruit is naast de ambulancediensten de heer Padt, in zijn functie als commandant van de Rode Kruis colonne, als enige arts uit de gemeente Tholen van deze brief op de hoogte gebracht. Als moti vatie van deze brief werd aangevoerd, dat de Rode Kruis ambulance van Tho len en Bergen op Zoom in geval van hartinfarcten o" Idoende geoutilleerd zijn. Wij zijn van mening, dat een dergelijke motivatie volstrekt van de hand gewezen dient te worden. In geval van hartin farcten speelt behalve de uitrusting van de ambulance de tijdsfactor een even belangrijke, zo niet belangrijkere rol. In vele gevallen zal, indien gewacht zou moeten worden op de ambulances van Bergen op Zoom of Roosendaal, hulp te laat komen. Wij hebben de ambulancedienst reeds van ons standpunt op de hoogte ge bracht. Ook de Thoolse artsen zullen een gezamenlijk standpunt ter bestem der plaatse naar voren brengen", aldus de letterlijke tekst van de mededeling bij de agenda voor de Thoolse raadsverga dering van maandagmiddag twee uur. Verkeerd verkeer 0 Thoolse ambulance wat op tenen getrapt 0 Adoptie kinderen in derde wereld 0 Koeiepwachter en baakster 60 jaar getrouwd 0 Heropening Holland Huis 0 Kanaalschap De Eendracht doet bitter weinig 0 Solistenconcours nuttig 0 Trimbaan St.-Maartensdijk weg voor korfbalveld 0 Haestinge wordt opnieuw uitge breid 0 Smerdiekse weekmarkt weer in discussie 0 Commissie sportzaken 0 Dubbele beglazing in nieuwe hui zen 0 Gouden NVV-jubilaris 0 Vuilniszak nog niet zo slecht 0 Vrijdag tweede ZVU lustrum 0 Slot mevr. Deurloo over plan Kom 0 Wordt onze regio nog eens een echte Braber? 0 Voetbalcompetitie beperkt hervat 0 Veronica wijst volleybalfusie met Amigos af 0 Tien tegen een dat er iets in dit nummer staat, wat u interesseert WIE HET EERSTE KNOOP SGAT OVERSLAAT... KOMT ER VERDER NIET UIT Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's De PTT was er niet slecht mee, dal er vorige week donderdagavond op hel postkantoor Roosendaal een container met kranten bleef, staan. De telefoon stond vrijdag rond het middaguur roodgloeiend van klagende postabon nees die hun E.B. niet hadden ontvan gen. De E.B. was tijdig gereed en de postauto haalde de container reeds om half twee op, maar de kranten werden ergens weggezet als uitstelbaar druk werk. De PTT hoopt deze fout niet meer te maken zodat alle postabonnees hun E.B. vrijdag in de bus hebben. Advertentie IM In nieuwbouw is het verplicht in de hoofd-woonkamer, de keuken en de daarmee in open verbinding staande ruimten ramen met dubbele beglazing aan te brengen. Verder moeten berg plaatsen en garages op het erf van tot bewoning bestemde gebouwen, voorzien zijn van een aansluiting op het electrici- teitsnet. Deze voorstellen maken deel uit van een wijziging van de bouwverordening, die de Thoolse gemeenteraad maandagmiddag behandelt. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft deze 15e wijziging van de model-bouwverordening voorbereid. De toenemende zorg over de vooruit zichten met betrekking tot de energie voorziening geven aanleiding de voor schriften in de bouwverordening wat betreft de warmte-isolatie van gebou wen opnieuw te herzien. De eis wordt opgenomen, dat tot bewoning bestemde' gebouwen in principe moeten voldoen aan de klasse "goed" volgens NEN 1068. De voorschriften inzake rookkanalen, gasafvoerkanalen en ventilatiekanalen worden in overeenstemming gebracht met de inmiddels opgedane kennis. Zij zijn bovendien mogelijk op elkaar af gestemd. De voorschriften betreffende de gasinstallatie in gebouwen worden overigens in overeenstemming gebracht met de GAVO 1976 (NEN 1979), be houdens die punten waarop de GAVO aan de nieuwe voorschriften van de model-bouwverordening zal worden aangepast. Doe-het-zelvers De voorschriften met betrekking tot de electriciteits installatie worden uitge breid tot bergruimten en garages. Deze eis, die tot op heden uit financiële over wegingen niet werd gesteld, is opgeno men omdat in de praktijk blijkt, dat die aansluiting toch gewenst wordt. Zij worden vaak door middel van doe-het- zelf activiteiten (die nogal eens aanlei ding tot ongelukken blijken te geven) aangebracht. De moeilijkheden die zich hebben voorgedaan met spaanplaten brachten aan het licht dat de bouwverordening niet voorzag in een artikel, op grond waarvan opgetreden kan worden tegen toepassing van bouwmaterialen die na deel opleveren voor de gezondheid. De wijziging voorziet in die leemte. De overige veranderingen hebben be trekking op in de praktijk wenselijk ge bleken verbeteringen in de redactie van enige artikelen. Zaterdag 17 maart wordt in de Grote Kerk te Tholen de eerste orgelbespeling in 1979 gegeven door organist Frans van Tilburg. Het programma vermeldt werken van Buxtehude (Praeludium en dubbelfuga in g - moll); Joh. Seb. Bach (Koraal voorspelen); G.F. Handel (Andante con moto uit Concerto I); Louis Vierne (Pastorale uit Symphonie I) en de Toc cata van de'Vlaamse organist en com ponist Joseph Cailaerts. Zoals gebruikelijk wordt het program ma geopend en afgesloten met samen zang. Het kerkgebouw is voor een ieder toegankelijk vanaf 19.30 uur; de orgel bespeling begint om 20.00 uur. Een goed verzorgde tegen redelijk tarief Administratiekantoor 01677-354/01113-1619 Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1