V.V.V. kantoortje kan eilandelijke status bestendigen VERSPUY ZIM Muziektent verplaatsen van de Markt naar het bosje Voorlichting over aansluitende wegen naar de Philipsdam ORGELS PIANO'S Hobbytentoonstelling van 25 inzenders in Scherpenisse Vasthouden L/S/-US5" Donderdag 8 maart 1979 35e jaargang no. 17 Streek V. V. V. zag geschenkenbon omzet met 50 procent stijgen. Met 50 procent gestegen BOEKHOUDING "NOORD-ZEELAND'' Strengere controle illegale zenders Uw orgel enz. staat in Tholen vanaf 595, (of ±J 39,— p.m.). Ook huur. Alle merken. Gitaren, blokfluiten, citers, dwarsfluiten, mondorgels, bladmuziek, klaverkribo, noten, cijfers. Gitaren van 198,— voor145,— Service en bediening voor alles. Ook les orgel en piano. Gebruikte orgels met garantie. Solina1195, Viscount1795,— Cosmovox 1600,— Grote keuze. Adviseur-organist Paul Heijboer. Yamaha2595,— Johannus7950,— En nog vele andere Vast kantoor 3 maanden gevangenis voor dodelijk ongeval Solistenconcours in Oud-Vossemeer. Burgemeester Baerends opende uitbreiding Holland Huis Open dag L.T.S. DEZE WEEK Wens Stichting Stadsherstel Tholen In raadsvergadering St. Philipsland woensdagavond Clublokaal "De Reisduif" Lokale elite Interesse Advies over uitbreiding bevolkings onderzoeken Uienveilingen lid Vereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per post 1 5,00, losse nummers 0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden .6,00 contant linclusief btw. Op rekening 7,00. Hoofdredacteur G Heijboer Zou u het ons afvragen, dan menen we dat de rubriek 'En zo is 't gekomen' van mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven in onze krant een flink lezerspercentage heeft geboekt. Haar slotverhaal komt volgende week. Enerzijds proeven we uit haar bijdragen nuchtere constate ring, maar anderzijds toch ook iets van wat riekt naar een klaagzang. Begrijpe lijk. Er zijn eeuwen gepasseerd, dat Tholen weliswaar niet de hoofdstad van het kleine eiland Tholen werd genoemd' maar toch wel duidelijk de voornaamste plaats was van dit gebied. Mevr. Deur- loo somde heel wat op dat verloren ging door omstandigheden en ontwikkeling (Wagenmaker, dorpsomroeper en niet te vergeten de oester- en mosselcultuur), maar ze signaleerde eveneens dat er nog meer verarming of verschraling te wachten staat doordat er bijvoorbeeld straks niet meer getrouwd wordt in Tholen, er geen raads- en commissie vergaderingen meer worden gehouden en het zovele dat daarbij hoort en le vendigheid veroorzaakt. Er zijn heel wat punten waarvan die eigen Thoolse bur gerij geen enkel verwijt te maken is. Er zijn echter ook onderdelen in de op somming van mevr. Deurloo waarbij de bal kan worden teruggekaatst. Neem het verlies van de gemeentelijke adminis tratie. Dat had nooit mogen gebeuren en had wellicht nooit kunnen gebeuren, als meer dan 5000 Thoolse burgers in dat opzicht actief waren geweest. Als wij pagina's in onze krant terugslaan, zien we uitgerekend slechts een Thoolse openbare reactie op het aanwijzen van St. Maartensdijk als administratieve ze tel van de gemeente Tholen. Dat was de voormalige directeur gemeentewerken P.A. Boot, die - toen nog in functie - mogelijk wat spontaan, maar niet min der welgemeend chauvinistisch en uiteraard niet eens onredelijk, openlijk durfde te verkondigen, dat Tholen zijns inziens het meest in aanmerking kwam bestuurscentrum. Het feit dat hij toen zelf nog dienstbaar was aan het ge meentebestuur, werd hem door b en w via een openbare reactie ingepeperd. Bijval van de inwoners van Tholen bleef uit. Ondertussen wordt daarmee de zo veelste na-oorlogse verschraling van het historisch stadje een feit. Burgemeester E. Baerends zei op de kennismakingsbijeenkomst in Poortvliet dat men met de opgelegde herindeling van gemeenten op Tholen moet leren leven. Het is irreëe daarvan een ge meentebestuur verwijten te maken. Dat is ook zo. De kernen hoeven echter de strijd niet te staken. De strijd om het levensbehoud. Ben goed en gewaar deerd, ja zelfs noodzakelijk recht. In dit opzicht heeft Tholen het zelf nogal eens laten zitten, terwijl de mogelijkheden enorm waren. Immers, ondanks die 'laksheid' is Tholen nog altijd volop de grootste kern. Andere dorpen zullen in dat opzicht likkebaarden. De Tholena- ren weten toch zelf ook heel goed, dat men beter benijd dan beklaagd kan worden. Jarenlang 'werd men benijd door het achterland en dat was ook goed om dat achterland actief te houden. Nu zit Tholen wat meer in de beklagens waardige hoek omdat andere kernen toch min of meer van die Thoolse lauw heid profiteerden. Als dan op dit mo ment een opleving valt te constateren ten aanzien van de ontwikkeling van de oude stadskern, kunnen we niet anders doorgeven dan: vasthouden. Vasthou den ook bij een onvermijdelijke teleur stelling. Vasthouden omdat er best nog te redden valt. Zelfs zonder de levendige trouwerij in de dan vol met parkeerpro blemen zittende Hoogstraat. Dat vast houden mag er best zijn bij alle partijen: burgers, gemeentebestuur, Stichting Stadsherstel of bij een mevr. Deurloo. Maar niet terugvallen in lauwheid, die de afgelopen kwarteeuw toch Thoolse levendigheid kostte. Afgezien van wat door een moderne samenleving of door omstandigheden als de Schelde-Rijn- verbinding en de Oosterschelde-afslui- ting niet voorkomen kon worden. Zou men die afgelopen 25 jaar even actief zijn geweest als voor- en op de hoorzit ting over plan Kom, dan was er mogelijk nu nog een stadsomroeper geweest. Bij wijze van spreken dan. Dus vasthouden. Wat te klein voor servet en wat te groot voor tafellaken, met dat gezegde zou ongeveer de omvang van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer op het eiland Tholen kunnen worden gekarakteriseerd. Het kan er allemaal best door via vrijwilligerswerk, maar dat betekent dan wel, dat bijvoorbeeld een secretaris van zo'n club onevenredig zwaar is belast. Het is anderszijds juist van een niet voldoende omvang om er een full-time kracht op te kunnen nahouden. Daarom moet wel een compromis worden gevonden. Met misschien een half-time kracht en met in elk geval een eigen kan toortje tijdens het hoogseizoen. De behoefte aan informatie van zowel eigen burgers als toeristen is er wel. De vraag is alleen hoe dat valt te financieren. Volgende week heeft het bestuur van de streek V.V.V. eiland Tholen een gesprek met het gemeente bestuur om mogelijkheden te onderzoeken of er in Tholen een kantoor(tje) gevestigd kan worden. Ondertussen poogt men ijverig te doen aan ledenwerving, want de belangstelling voor deze vereniging komt zelfs bij de middenstand en andere toch wel belanghebbende ondernemingen (campingexploitanten, eigenaren van sportvissers- boten, enz.) wat traag van de grond. Een meer gezamenlijke aanpak zou voor de gehele streek nuttig kunnen zijn. Tot die conclusie kwam dinsdagavond de ledenver gadering in 'Tolrust' te Poortvliet. 35,— waarbij men dan gratis kan meedoen met de geschenkenbon en voor donateurs is het 25,— De in het bestuur scheidende heer J.Slager kreeg een geschenkenbon en de dames van de financiële commissie een bosje gladiolen. Niet alleen zij, maar ook een aktieve secretaris Janse uit Tholen werd dank gebracht voor de ge toonde inzet. Voorzitter Bakker kon niet alleen een beperkte ledenopkomst begroeten, maar moest tegelijkertijd ook nog wat be- stuursabsenties vermelden. Hij meende dat het voornaamste punt van bespre king deze avond wel zou zijn de voor het bestuur toch wel vurige wens om vol gend jaar over een eigen kantoortje in Tholen te kunnen beschikken. Daartoe, zo zei de Streek VVV voorzitter, is er binnenkort overleg met het gemeente bestuur. Aan de andere kant zou dat VVV ook nog wat meer moeten gaan leven bij ondernemingen, die er baat bij hebben, wanneer aan toeristen een zo goed mogelijke informatie kan worden verstrekt. Dan is er echter ook meteen de vicieuse cirkel, dat zulks moeilijk kan zonder steun van velen. Er vielen vervolgens wat huishoudelijke zaken af te werken. Na een ongeveer 8-jarige periode was het aftredend be stuurslid de heer J.Slager uit Oud-Vos- semeer niet meer herkiesbaar. Blij was 'de vergadering, dat men als vervanging van de heer Slager toch opnieuw iemand uit de Waterschapskring kon laten meespreken, want de griffier J.D. de Korte bleek niet afwijzend te staan. Hij kreeg voor de bestuursbenoeming alge mene instemming. De rekening 1978 met een totaal van Een goed verzorgde tegen redelijk tarief Administratiekantoor «1677-354/01113-1619 Advertentie IM Wegens toenemende overlast zal de op sporing van illegale zenders uitgebreid worden. De rijkspolitie Tholen werkt hierbij samen met de PTT opsporings dienst. In de nacht van zaterdag op zondag werd omstreeks kwart over twee zo'n il legale radiozender gepeild, waarna pro ces-verbaal werd opgemaakt tegen de heer van L. uit Tholen. Hij verzorgde een uitzending op de FM band zonder vergunning. Volgens de politie schijnt de verkeerde mening post gevat te hebben, dat er volgend jaar op zendgebied volledige vrijheid zou komen. Dat is zeker niet het geval, want dan zou het wellicht in de ether niet meer te harden zijn. Alleen onder bepaalde voorwaarden en met bepaalde apparatuur zal er volgend jaar mogelijk enige verruiming ontstaan. Nu is daarvan echter geen sprake. Er zal een strengere controle worden uitgeoefend op het toenemend verstoren van de et her. Hoogstraat 20-22 Ook in Middclharnis, Barendrecht en 2x in Zwijndrecht. Tel. 01660-3775, na zes uur 2328. Vrijdagavond koopavond. THOLEN Advertentie IM' bijna 28 mille aan ontvangsten toonde een stijging van de verkochte, nu vrij algemeen bekende V.V.V. geschenken bonnen van bijna vijftig procent.Met name bedrijven en organisaties, maar toch ook meer particulieren gaan zich in toenemende mate van die mogelijkheid bedienen. Die VVV geschenkenbonnen zijn verkrijgbaar op de Rabobanken en bij VVV leden, (winkeliers). Er is in deze in zoverre nog een leemte, dat het pu bliek nog te veel zijn neus stoot om die bonnen te kunnen inwisselen. Daartoe zou iedere detaillist, horecaman, enz. ook lid moeten zijn. Een andere positieve uitkomst op de re kening 1978 was de verkoop van mate riaal (kaarten, folders, enz.) hierbij ging het zelfs om een verdriedubbeling in vergelijking met vorig jaar. Bestuur en aanwezige leden waren van oordeel, dat dit alles - daarmee werd ook de informatie bedoeld - nog zou kunnen worden opgevoerd, indien men over een gebouwtje zou kunnen beschikken in Tholen, waarin in elk geval ruimte voor en nog-wat na het toeristenseizoen een kantoor met informatrice nog meer dan tot dusver in de vrijwillige sfeer gebeur de tegemoet kan worden gekomen aan wat op dit gebied wordt gevraagd. Een over dit onderwerp aan het gemeente bestuur gedaan verzoek tot overleg kreeg welwillend gehoor en zal dezer dagen zijn beslag krijgen. Een begroting werd daartoe reeds aan het gemeente bestuur overgelegd en kreeg dinsdag avond ook het ledenfiat. De raming komt uit op rond 28.000,- zeker is evenwel, dat met de bestaande middelen zonder gemeentelijke steun of in elk ge val medewerking en zonder opvoering van het ledental die gewenste mogelijk heden niet zijn te realiseren. Het bestuur, dat ook zo ongeveer per kern is vertegenwoordigd, zal ten aan zien van ledenwerving komende weken extra aktiviteiten ontplooien. Ter sprake kwam eveneens het weer doen verschijnen van een evenemen tenkrant of folder. Daartoe zullen alle in aanmerking komende verenigingen een schrijven ontvangen, waarin wordt ge vraagd mogelijke aktiviteiten in 979 te willen opgeven. Dan ook is het mogelijk daaraan ruime bekendheid te geven en kunnen zoveel mogelijk doublures wor den voorkomen. Het bleek tot dusver jaarlijks weer een moeilijke opgave die gegevens tijdig binnen te krijgen. Besloten werd om voor de Thoolse Da gen weer een aantal bekertjes beschik baar te stellen. In de financiële commis sie werd de heer J. Slager benoemd. De ledencontributie bedraagt per jaar De Middelburgse rechtbank heeft A.M. uit St.Maartensdijk veroordeeld tot drie maanden 'gevangenisstraf en anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid met aftrek van de tijd dat hij al niet heeft gereden. Dit was ook de eis van de Of ficier van Justitie wegens het veroorza ken van een dodelijk ongeval onder in vloed van alcohol. Bij deze autobotsing, op 24 augustus vorig jaar op de Poort- viietsedijk.kwam mevr.M.Noordijke- van As uit Scherpenisse om het leven en werd haar dochtertje ernstig gewond. M., bij wie na vijf uur een alcoholpro millage van 1.25 werd geconstateerd, kwam mede door de grote snelheid in een bocht op de linker weghef!t, waar hij tegen de auto van dhr. S.J.Noordijke botste. Voor een ongeluk dat 29 mei vorig jaar op dezelfde Poortvlietsedijk plaatsvond, werd M.A. uit Rotterdam conform de eis tot 750 gulden boete of 25 dagen hech tenis, negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid (waarvan drie maanden voorwaardelijk, proeftijd twee jaar) veroordeeld. Hier wps en sprake van alcoholmisbruik, maar ook A. kwam in een bocht teveel naar links en botste tegen een tegemoetkomende auto. Een inzittende vriend van A. werd daarbij ernstig gewond. De Zeeuwse muziekbond, de K.N.F. afdeling Zeeland, organiseert zaterdag om elf uur een solistenconcours in de Vossenkuil te~Oud-Vossemeer. In totaal zijn er zeven van dergelijke concoursen in de provincie. De Zeeuwse bond hoopt dat deze nieuwe opzet - regionale con coursen in plaats van op een centaal punt - slaagt door goede medewerking van de betrokken muziekverenigingen. In Oud-Vossemeer zijn er zaterdagmor gen leden present van Euterpe St. Maartensdijk, Oud-Vossemeerse's mu ziekvereniging, Concordia Tholen, Ac- cëlerando St. Annaland en Gen. K.v.d. Heijden Zaltbommel zowel blazers als slagwerkers komen er uit in vijf afdelin gen: introductie, derde, tweede, eerste en vaandelafdeling. De top drie van de ze vaandelafdeling bestaat uit W.A. Boogaard (bes bas, accelerando), P. Steijns (klarinet, Concordia) en Jac. van Driel (trompet, Oud-Vossemeer). Het maximum aantal puntn is 60. Ie Prijs met lof bij minimaal 54 p, le pr 48 p, 2e pr 42 p, 3e pr 36 p. Ter gelegenheid van de heropening van het verbouwde Holland Huis in Scher penisse is er tot 15 maart een hobbyten toonstelling, waar men dagelijks van twee tot vijf uur welkom is. Bovendien nog vrijdagavond van zeven tot negen uur. Er is veel borduurwerk, terwijl ge meentearchivaris J.P.B. Zuurdeeg nog heeft gezorgd voor het kasteel uit St. Maartensdijk en de Meestoof uit het Streekmuseum. Burgemeester E. Baerends opende gis termiddag om vijf uur de uitbreiding van het Holland Huis. De keuken en het toneel zijn belangrijk verbeterd, terwijl door een geluidwerende vouwwand meerdere vergaderruimten kunnen worden geschapen. Ook de entree is vernieuwd. Ter opluistering van de her opening besloot de beheerscommissie een hobbytentoonstelling te organise ren. Er gaven zich 25 inzenders op, voornamelijk uit Scherpenisse, maar ook uit andere woonkernen op Tholen en zelfs Oudinwoners zonden hun werkstukken in. Uit Tholen komt mevr. Fondse-de Waal met wandkleden, dhr. en mevr. J. Quaak-Bolier met leerbewerking, hob byhoutjes, haakwerk en Thoolse kle derdracht. Dhr. P. Beeke uit Poortvliet toont bor duurwerk. Uit Scherpenisse zijn er tal van inzendingen: mevr. Versluijs-Van Dalen en mevr. Muller-de Looff hebben bloemstukken gemaakt, mevr. Hage-de Graaf en mevr. van Dalen-Romeijn borduurwerk, mevr. Hage-Minheere Pottebakkers- en boetseerwerk, mej. G.H. Hage draadfiguren en boetseer werk, mevr. van Doezelaar-Beake schil derwerk, dhr. Jl.J. Jansens een boeren kar, dhr. en mevr. Bolier-de Zwarte houtbewerking, borduurwerk en een schelp-kunstwerk, dhr. C. de Goffau smeedwerk, mevr. Voshol-Bolier bor duurwerk, dhr. en mevr. Joh. Bolier-van Haaften knoop, draad- en borduurwerk, de Jeugdvereniging Scarpenesse een maquette, de Oosterscheldeschool klei en houtwerk, mevr. P. van Haaften-Ti- chem borduurwerk, dhr. M. Bazen hob byhoutjes, dhr. J. Wesdorp glaswerk, mevr. Bolier-de Graaf haakwerk en leerbewerking en mevr. Hage-Jansens pottebakkerswerk. Uit St. Maartensdijk toont de fotoclub 't Eiland foto's, dhr. M. Carol het kerkorgel en de toren van de N.H. kerk alsmede een draaiorgel dat werkelijk speelt, dhr. J. Schot een klokje en schilderwerk.De tentoonstelling is gratis voor iedereen toegankelijk, zodat U van harte welkom bent in het ver nieuwde Holland Huis te Scherpenisse tot 15 maart, dagelijks van 14.00-17.00 uur en vrijdagavond van 19.00-21.00 uur. De Burgemeester Bouwenseschool voor Lager Technisch Onderwijs houdt za terdagmiddag van twee tot vier uur 'Open Dag' in de gebouwen te St. Maartensdijk en Scherpenisse. Iedereen kan dan kennis maken met de theoreji'- sche en praktische vakken die onderwe zen worden, tevens is er een expositie van door de leerlingen vervaardigde werkstukken en de in gebruik zijnde leermiddelen. In de kantine hebben leerlingen van de tweede klassen het werkstuk 'Oosterschelde' gemaakt. Ou ders, familieleden, toekomstige leerlin gen, ja iedereen is zaterdagmiddag wel kom bij de LTS. Vasthouden voor leefbaarheid 0 Plan Kom Tholen kreeg kritische noten 0 Muziektent van Markt naar 't Bosje 0 VVV streeft naar eigen kantoortje en meer informatie 0 In Sint-Philipsland voorlichting over aansluitende wegen op Phi- lipsdam 0 Grote verschillen bij aanbesteding dijkversterking 0 Advies over uitbreiding bevol kingsonderzoek 0 Een uitgebreid Holland Huis kan weer vooruit 0 Strengere controles op illegale Zenders 0 Burgemeester van den Berg reikte eerste exemplaren uit van boekje over de ramp Sint-Philipsland 0 Bij meer zeggenschap ook finan ciële waterschapslasten dragen 0 Solistenconcours in Oud-Vosse- meer 0 Zaterdag gaan de sportvelden weer open DE MOEILIJKSTE OPTEL LING IS OM EIGEN FOUTEN OP TE TELLEN ZONDER EEN FOUT TE MAKEN Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's De meerderheid van de Stichting Stads herstel Tholen in oprichting wil de mu- ziekkiosk op de Markt verplaatsen naar het bosje. Eventuele muziekuitvoeringen zullen daar veel beter tot hun recht ko men. Door de glooiingen van het terrein is er als het ware een amfitheater aan wezig. De Stichting erkent zelf hiermee 'een gevoelig punt' aan de orde te stellen. Bij de marktreconstructie wilde het ge meentebestuur de kiosk immers afbre ken, maar de gemeenteraad zwichtte voor een handtekeningenactie van de bevolking om de muziektent te handha ven. Stadsherstel meent dat de Markt beter tot zijn recht zal komen, wanneer het weer mogelijk is om rond te rijden. Daarbij dient er ook een beperkte par keergelegenheid geschapen te worden. De Travalje zal dan iets verplaatst moe ten worden met de steen die vroeger werd gebruikt bij het maken van wa genwielen. Wanneer het technisch mo gelijk is, ziet de Stichting graag een vierde rode kastanjeboom terug komen op de Markt. Op de plaats van de oude ulo-school ziet Stadsherstel het liefst aangepaste bebouwing terugkomen met een algemene woon-winkelbestemming. De gevelsteen in de oude Ulo-school zou in de nieuwbouw aangebracht dienen te worden. De Gemeenteraad van St. Philipsland krijgt woensdagavond eerst voorlichting van Ir. Lievense over zes alternatieven, voordat men een voorkeur uitspreekt over het tracé van de aansluitende wegen op de Philipsdam. B. en w. geven de voorkeur aan tracé 5 omdat deze oplossing volgens het college de grootste verkeersveiligheid biedt, terwijl het minste landbouwgrond verloren gaat. Voor de landbouw zijn er bovendien goede ontsluitingen via de geplande ventweg. De openbare raadsvergadering begint om half acht. De minister van Verkeer en Waterstaat stelde het tracé voor de Philipsdam reeds vast na advies van de Raad van de Waterstaat, die in "De Wimpel" ook Fliplandse belanghebbenden hoorde.' Nu gaat het om de aansluitende wegen, die door de Provincie gemaakt worden. De procedure daarvoor is begonnen omdat medio 1982 of zeker begin 1983 al wat verharding nodig zal zijn om het werk te kunnen laten doorgaan. In ver band met onderhandelingen met be langhebbenden is die lange voorberei dingstijd nodig. G.S. van Zeeland beslissen over het tracé van de wegen, maar de gemeente raad mag woensdagavond een voorkeur uitspreken. Er zal ook overleg zijn met het Waterschap de Prins Hendrikpolder. Landbouworganisaties, de gemeente Tholen, enz. zouden die op één lijn ko men te atten, dan is er ook meer kans op instemming van G.S., ook al zit het Provinciaal Bestuur met een lichte voorkeur voor tracé 2. Alternatief 5, dat b. en w. van St. Phi lipsland voorstaan, is namelijk een paar miljoen gulden duurder. Daarentegen zijn er bij tracé 2 volgens b. en w. van St. Philipsland andere nadelen ten aanzien van de landbouwgrond en de verkeers veiligheid. Zeker is, dat tracé 3 door een veel groter gebruik van goede land bouwgrond voor b. en w. van St. Phi lipsland onaanvaardbaar is. De weg van de Philipsdam, die door de Prins Hendrikpolder loopt, moet aan sluiting geven op de rijksweg en de Krabbenkreekdam. Belangstellenden kunnen daarover woensdagavond in St. Philipsland uit de eerste hand informa tie krijgen. In de vorige raadsvergadering kwam dat via vragen van raadslid A.A. Rijstenbil over "loslippigheid" al aan het licht, maar woensdagavond ligt ook werkelijk het voorstel op tafel om de postduiven vereniging "De Reisduif' een éénmalige bijdrage van 30.000 gulden te verstrek ken voor de bouw van een nieuw clu blokaal. Deze vereniging moet zich al wat jaren moeilijk behelpen met het inmanden in een schuurtje achter "De Druiventros". Via een duivenliefhebber was er een mogelijkheid om grond te kopen in de Achterstraat. "De Reisduif' koopt de grond en verzorgt ook de bouw. Van de gemeente wordt geld gevraagd voor aankoop van de materialen, zoals des tijds ook de voetbalvereniging NOAD dat kreeg. Verder zijn er voorstellen tot garantie verlening voor woningbouw aan P. van der Est, afrekening Vak- en Kleuteron derwijs 1978, verhuur woning Beatrix- straat 7 aan Mevr. J. Burgers-Voshol, verbetering uurwerk toren Geref. Kerk Anna Jacobapolder, voor dit laatste werk werd 5500 gulden toegezegd, maar de kosten blijken 10.500 gulden te zijn. Tenslotte willen b. en w. een vrachtwa gen voor gemeentewerken kopen. Volgens de Stichting moeten alle ge bouwen binnen de wallen van Tholen die vanaf nu gebouwd of vernieuwd worden, voorzien zijn van een zadeldak met een helling van tenminste 45 gra den, gedekt met gebakken pannen of leien. Dé 'menselijke maat' (1.80 m.) moet in vele zaken een richtsnoer zijn. Deze maatvoering is van essentieel belang in een oude stadskern. Dit vraagt extra aandacht, aldus de. Stichting Stadsher stel. De Stichting Stadsherstel Tholen in op richting presenteerde zich donderdag avond voor het eerst tijdens.de hoorzit ting over bestemmingsplan Kom in zaal De Kroon te Tholen. Woordvoerder J.W. Hilbron overhandigde burgemees ter E.Baerends het rapport 'In antwoord op uw schrijven' dat na 500 manuren door 35 leden van de stichting was ge maakt. De groep wil een lans breken voor een nieuwe opzet van het gehele inspraakproces bij bestemmingsplan nen. Volgens Stadsherstel kan dat er toe geiden, dat niet alleen de 'lokale elite' aan het woord komt, maar dat er in spraak wordt gedaan door een werke lijke doorsnee van de bevolking. De stichting denkt aan de vorming van inspraak- en werkgroepen om de burger in staat te stellen werkelijk mee te den ken over de ontwikkeling van zijn stad. Organiseer straatgesprekken, richt een permanent informatiecentrum in het stadhuis in, dat ook 's avonds van maandag tot en met zaterdag geopend is. Dit centrum zou de bakermat kunnen zijn van een schat aan nieuwe ideeën, aldus de Stichting Stadsherstel. Dhr. Hilbron liet tijdens de presentatie van zijn nieuwe stichting weten, dat de 35 leden mensen uit verschillende mi lieus zijn, met verschillende achtergron den en interesses. Er is een flinke groep winkeliers bij, mensen uit het onderwijs, de bouwsector en ook uit de gemeente lijke sfeer. Behalve de huidige gemeen te-archivaris is de oud-directeur ge meentewerken erbij en de oud-gemeen tesecretaris. i ln alfabetische volgorde zijn de leden: Dhr. H.Aalbrechtse, Mevr. W.J.C. v.d.Berge-v.d.Hoek, dhr. R.J.v.d.Bergh en D.J.Binkhorst, Mevr.M.W.Blaas, dhr. P.A. Boot, A. de Bruin, C.A.Bur gers, P.Bijl, A.J.Deurloo, J. Deurloo, Mevr. G.A. van Elsacker-Brand, dhr. B.Gerritsen, Mevr.H.Goorden-Hermus. L.Gunler en E.Hack, dhr. J.Heuseveld, J.W.Hilbron. W.Houmes, O.Huiskamp, N.J.G. Jansen, Mevr. B.M.Joosse-Re- nes, Dhrn. W.S.M.W. de Korte, V.La- ban, J. van Oost. B.Ousting, J.v.d.Reydt. en M. Schouten, Mevr. M.C.Tichem- Geluk, dhr. A. van Trigt, L. v.d.Walle en J.P.B.Zuurdeeg. B en w van Tholen hebben bij de Pro vinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland advies gevraagd over de wenselijkheid en de mogelijkheid öm de bevolkingsonderzoeken op borstaan- doeningen en baarmoederhalskanker uit te breiden met onderzoeken naar hoge bloeddruk en suikergehalte in de urine. Deze adviesaanvrage is inmiddels in behandeling bij de Commissie Preven tieve Gezondheidszorg van de Provin ciale Raad. De Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid voor Zeeland heeft intussen de Raad in overweging gege ven, met het uitbrengen van advies om trent een bevolkingsonderzoek op sui kerziekte in Tholen te wachten, totdat door de Inspecteur gevraagde nadere inlichtingen zijn verkregen van de voor zitter van de Diabetes Vereniging Ne derland. B en w van Tholen hebben deze zaak aanhangig gemaakt naar aanleiding van vragen in de gemeenteraad door me- vr.J.M.Deurloo-van Broekhoven. In de Provinciale Raad voor de Volksgezond heid zit o.a. raadslid A.A.Rijstenbil uit St.Fhilipsland en oud-notaris W.L.Blin- denbach, voorheen te St.Maartensdijk. St. Annaland, dinsdag 6 maart 1979, 105 ton uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl J" 10,40 - 10,60. St. Maartensdijk 23 ton 10,40 per 100 kg. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie ?M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1