Vijf van de zeven Fliplandse raads leden blij met aanpassing thuishaven Concordia St.Philipsland blaast 30 april in nieuwe uniformen Rijstenbil en De Jager komen met voorstel wijziging vestigingsbeleid. 0. ELSEMANSCH00L UITNODIGING Donderdag 1 maart 1979 EENDRACHTBODE 7 Los- en laadfunctie werkhoven doorkruist jachthavenplan Kanaalschap. Gelukkige zaak L. den Engelsman 12,5 jaar raadslid Natte vingerwerk Geen jachthaven Slimmigheidjes Ravelstraat 1, Bergen op Zoom, tel. 01640-34163 Aan alle meisjes die nu in de zesde klas van de basis school zitten. Op woensdag 7 maart 1979 organiseert de O. Elseman- school een voorlichtingsavond. Heb je belangstelling voor het huishoudonderwijs kom dan eens kijken. Neem gerust je moeder of vader en een vriendin mee. Je bent welkom van 2 tot 4 uur. Deskundig personeel staat voor je klaar om alles over de school en je verdere toekomstmogelijkheden te vertel len. De school ligt in een rustige buitenwijk vlak achter het Anton van Duinkerkenpark op slechts 10 minuten lo pen van het station. Gemakkelijk te bereiken dus. Tot ziens op woensdag 7 maart. Meer belangen Weegbrug Voordelig en veilig Spreekt iedere Fliplander aan. Verzanding Krabbenkreek HERENKAPSALON MUNS BUITENVEST 36 BERGEN OP ZOOM 01640-40182 Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. Gemeenteraad stelde renteloze lening van 11.000 gulden beschikbaar Kortzichtig beleid Garantieverlening voor niet-economische gebondene met 6-1 verworpen. Volkomen willekeur. Kant noch wal Onzorgvuldig. Reëel voorstel Vijf jaar Precedent Enthousiast Openbaar onderwijs Hondenbelasting Subsidie Dragonder Ambulance Afkoop schuld dorpshuis Bedrijfsterrein Met de stemmen van de raadsleden A.A. Rijstenbil (PVAB) en J. de Jager (CDA) tegen, haeft de gem3enteraad van St. Philipsland woensdagavond besloten om de bestaande thuishaven aan te passen en de werkhaven aanide Krabbenkreekdam een los- en laadfunctie te geven. Het eerste werk kost niets omdat de aanpassing door het rijk wordt betaald in het kader van de dijkversterkingen rond de Oosterschelde. Om het tweede te kunnen betalen, willen b en w een beroep doen op de Deltawet. Met een los- en laadfunctie voor de werkhaven wordt het jachthavenplan van het Kanaalschap doorkruist en dat was o.a. de reden dat Rijstenbil en de Jager tegenstemden. "Deze bestemming voor de werkhaven komt niet uit de koker van het college, maar van de provincie, hoewel het een deel van b en w wel goed te pas kwam", zei burgemeester G. van den Berg. Verbetering van de haven is reeds jaren een wens van de schippersvereniging Schuttevaer. In het kader van de dijk versterkingen maakte het ingenieursbu reau Witteveen en Bos een plan voor een thuishaven met een kadelengte van 150 m, een havenkom van - 1.50 m NAP met een bodembreedte van minimaal 40 m, een havenplateau van 3200 m2 (1400 m2 het oude en 1800 m2 het nieuwe ge deelte) én een gedeeltelijke verbreding van de Stationsstraat. De los- en laad functie kan worden verlegd naar de werkhaven. De aanpassing geschiedt met gesloten beurs. Wel moet rekening gehouden worden met een jaarlijkse ex ploitatielast van 10.000 gulden voor on der meer het op diepte houden van de havenkom. Mogelijke nadelige gevol gen voor de molen (valse windvang) worden met de vereniging de Hollandse Molen besproken. Te zijner tijd komen b en w nog met voorstellen voor een opknapbeurt van het bestaand haven- plateau, eventuele verbreding van de Stationsstraat vanaf de Rijksweg tot aan de Deensestraat, herbestrating van de Stationsstraat richting molen en nog een aantal kleine aanpassingen. Het is mo gelijk dit gelijk met het havenwerk uit te voeren, maar hiervoor moet de ge meente wel betalen. "Het plan op zich spreekt ons wel aan. De thuishaven voor onze schippers is prachtig, maar de politieke beoordeling van het voorstel levert grote problemen op", zei PVAB-woordvoerder Rijsten bil. Hij twijfelde aan de wooj-den van b en w, dat de aanpassing geen .finandiële gevolgen heeft voor de gemeente. "Dit "Een goudeerlijk raadslid die het niet altijd gaaf zegt, maar recht voor z'n raap en daarbij niemand ontziet". Zo karak teriseerde burgemeester G.van den Berg woensdagavond dhr. L. den Engelsman, die het feit herdacht dat hij 12 'A jaar lid van de St.Philipslandse gemeenteraad was. "U bent een bijzonder hardwer kend raadslid. U doet het met overgave en maakt er ongelofelijk veel werk van. U bent conscentieus en beweegt zich re gelmatig onder de bevolking. U kunt ook tegen kritiek, al is dat niet altijd gemakkelijk. U hebt zich ook nooit ge schaamd om voor uw overtuiging uit te komen. We wensen u nog vele jaren in gezondheid toe en ik hoop dat u het ou derwets blijft doen", zei de burgemees ter, die het jubilerend raadslid een boe- kenbon aanbood. Voor mevr. den En gelsman waren er bloemen. De SG P-fractievoorzitter liet weten dat het die 12 lA jaar niet vanzelf is aange waaid. "Je moet er plezier in hebben en wat dat betreft hoop ik het nog 12 'A jaar te doen. Het is echter gayw veranderd, want in eigen kracht is dit werk niet te doen. 't Is te hopen dat ik de kracht en lust geschonken mag worden om dit raadswerk voort te zetten", zei dhr. den Engelsman, die iedereen nog bedankte voor het meeleven tijdens zijn recent verblijf in het ziekenhuis wegens een beenoperatie. essentiële punt is op geen enkele wijze hard gemaakt" zei Rijstenbil. "Het is een gelukkige zaak dat er uit eindelijk een haalbaar plan is" liet SG P-fractievoorzitter L. den Engelsman weten. "Wij zijn er bijzonder blij mee en de wensen van de schippers worden vervuld. Dat er geen financiële gevolgen zijn, neem ik van het college aan. De exploitatie vergt wel 10.000 gulden per jaar, maar sinds 1972 zijn we niets aan de haven kwijt geweest" aldus Den En gelsman. De Jager was in eerste instantie ook blij met het voorstel, maar het riep toch een groot aantal vragen bij hem op. De 10.000 gulden noemde hij natte vinger werk omdat hij een kosten-baten analy se miste. Wat is de huidige los-laad- functie van de haven en waarom wordt deze overgebracht naar de werkhaven, terwijl het havenplateau groter wordt? Hoe is het met de verzanding van de Krabbenkreek? Moeten de havengelden niet omhoog na deze aanpassing? Ga randeert het college dat er geen finan ciële gevolgen zijn voor de gemeente?, aldus de Jager. Hij vond het jammer dat de weegbrug niet verplaatst wordt ge zien de moeilijke bereikbaarheid. Pittig onderhandelen De burgemeester benadrukte dat de aanpassing van de thuishaven de ge meente St. Philipsland niets kost. "Er zijn verschillende harde besprekingen geweest en na pittig onderhandelen hebben we dit bereikt, 't Is een grote klus, die uit 's rijks kas bekostigd wordt en dat is nogal wat. Er komen nog aan vullende voorstellen die we zo goedkoop mogelijk proberen uit te voeren zoals het verbreden van de Stationsstraat tot aan de Rijksweg, extra verlichting, enz. Daarover moet nog verder overleg plaatsvinden, maar dat staat los van de haven. Het blijft een getijdehaven. Een eerder plan voorzag wel in een veel die pere haven, maar dat betekende ook hoge exploitatiekosten. De 10.000 gul den in ons voorstel is gebaseerd op een raming van het ingenieursbureau en het waterschap. Schuttevaer wil dolgraag bij halftij weg kunnen varen en wil de werkhaven handhaven voor lossen en laden. Pro vinciale waterstaat (PW) en de prov. planologische dienst (PPD) hebben dat idee aangedragen. De werkhaven ligt aan open, diep vaarwater en er kunnen mogelijk bedrijfjes komen. We willen voor de werkhaven een beroep doen op de Deltawet. Dat wordt in de stuurgroep Oosterschelde meegenomen, maar nu valt het principebesluit voor de werkha ven, waarna we het planologisch rond kunnen maken, zei de burgemeester. De Jager: dan kan er geen jachthaven meer komen. De burgemeester: inderdaad, maar dat is de deal die we met de schip pers gemaakt hebben. We kunnen nu geen besluit nemen en een beroep op de Deltawet gaan doen om financiën en over zes maanden zeggen, 't moet een jachthaven worden. Dat is een lachertje. Rijstenbil onderkende tot z'n ontstelte nis ook het verband tussen aanpassing van de thuishaven en de werkhaven. 'Is dit verband toevallig of heeft het college gemeend de nieuwe bestemming van de werkhaven in dit havenplan te moeten opnemen om andere problemen op 'simpele' wijze te kunnen oplossen. Als Advertentie IM dat zo is, strookt uw beleid niet met be hoorlijk bestuur. Ik zou niet graag zien dat de belangen van een groep burgers zoals nu de schippers, gemangeld wor den in politieke slimmigheidjes!, aldus Rijstenbil. De burgemeester bestreed dat. "De PPD en de PW hebben de werkhaven genoemd als uitstekende compensatie voor dieper vaarwater. Dat staat in de verslagen van de besprekin gen", zei de raadsvoorzitter. De Jager bracht naar voren, dat de raad met meer belangen zit dan alleen schip- persbelangen, die hem overigens ook veel waard waren. 'We zitten ook met het Kanaalschap en daarom moet de los- en laadfunctie voor de werkhaven uit het voorstel, anders schaad ik andere belangen. Dat hoeft toch geen probleem te zijn voor de schippers, want nu ge bruikt men deze haven toch ook. Bes preek dat nog eens met Schuttevaer, zei het CDA-raadslid. De burgemeester: 'De los- en laadfunctie voor de werkha ven neem ik niet terug, want anders moeten we naar schippers en als we dit jaar de aanpassing willen doen, dan moeten we in mei beginnen. Dit voorstel moet er integraal door of niet. De schippers hebben dieper vaarwater no dig omdat de schepen groter zijn. Net zoals in de landbouw heb je ook in de scheepvaart schaalvergroting'. De Jager wees nog op de weegbrug. 'Die is wel degelijk van belang voor de ge meente gezien de huidige, moeilijke verkeerssituatie. Verplaatsing naar het industrieterrein kan voor bedrijven aantrekkelijk zijn. Laat de gemeente daarop aandringen', vond het CDA- raadslid. De burgemeester antwoordde, dat de weegbrug vanaf het begin in de bespre kingen is meegenomen, maar Cebeco is eigenaiesse en overlegt rechtstreeks met het bureau dijkversterkingen. Hij zou met de Jager de weegbrug graag op het industrieterrein hebben omdat dit een oppepper voor het industrieterrein zou zijn. Dat is echter een verbetering en dan zijn er financiële gevolgen voor de ge meente. De burgemeester toonde de be reidheid hierover te praten. De Jager meende dat de weegbrugver plaatsing ook voor de landbouw goed zou zijn en daar mag toch ook wel eens aan gedacht worden. De burgemeester sproqg daar direct op in door aan te ge ven dat de gemeete voor de landbouwers strooit bij gladde wegen, als eerste aan oogsthulp deed, de baatbelasting af schafte en planologische medewerking verleent. We zijn agrarische gemeente, benadrukte de burgemeester. Rijstenbil bleef hamereh op het ontbre ken van cijfers bij de aanpassingswerken voor de haven. "Neem dit voorstel terug en geef ons inzage in alle berekeningen. Eigenlijk had ik veel liever een positief verhaal willen houden omdat het plan ons sterk aanspreekt. Het opknappen va nde haven is van groot belang voor ons allen. Ik hoop dat we binnenkort op een gefundeerde basis dit plan opnieuw kunnen bespreken", zei het PVAB- raadslid. De burgemeester wilde daar gezien de haast niet van weten. 'Het is een uitgekookt voorstel, waar deskundi gen van rijk, provincie, waterschap, ge meente en een ingenieursbureau aan hebben gewerkt. Het kost nul komma nul en er komt geen cent bij. Het hele voorstel is grondig doorgenomen en het is voordelig voor de gemeente en na realisering van het plan, geeft het de'in woners veiligheid', zei de burgemeester. Wethouder Walpot noemde het een boeiende zaak hoe Rijstenbil zich tegenover het havenplan opstelde. 'Over het jachthavenplan van het Kanaal schap was destijds geen cijfer bekend en daar was hij een fervent voorstander van. Ondanks bezwaren van Domeinen vond Rijstenbil het goed dat er met be planting in het Kanaalschapsgebied be gonnen werd. Nu gaat het om onze eigen inwoners, de schippers. Vorig jaar wèës hij nog op het stormgevaar zodat er snel wat aan de haven moest gebeuren. Waarom is Rijstenbil dan nu tegen deze aanpassing, geef dat eens concreet aan', zei de SGP-wethouder. Rijstenbil: Ik zie geen aanleiding om het Kanaalschap een schop te geven. Ik heb a gezegd en zal ook b zeggen. Walpot: Rijstenbil roemde me deze vergadering eerst dat ik zo standvastig was en zei later dat ik van de ene op de andere dag draai. Rijsten bil zit muggen te ziften bij een plan dat iedere Fliplander aanspreekt. Hij praat over oude zaken, maar geeft niet con creet aan waarom hij tegen is, aldus wethouder Walpot. De burgemeester liet nog weten, dat al les wat bij de aanpassingswerken kapot gereden wordt, wordt betaald. De deel- plannen die de gemeente zelf laat uit voeren, kosten geld, maar daar beslist de raad over. Over 1 of 2 maanden zullen b en w hierover hun ideeën bekend ma ken. De raadsvoorzitter deelde nog mee, dat de verzanding van de Krabbenkreek met de gemeente Tholen en de provincie besproken is. Over de^e problematiek is reeds een brief naar Dén Haag geschre ven. Tenslotte Twammet óp stemmen aan, waarbij Rijstenbil en de Jager tegen aanpassing van de thuishaven en de los- en laadfunctie voor de werkhaven stemden. De drie SGP-raadsleden, wet houder A. Kosten (CDA) en raadslid C. den Braber (PVAB) waren voor. Hü Advertentie IMj V <V, v De muziekvereniging Concordia uit St.Philipsland hoopt zich ter gelegen heid van de zeventigste verjaardag van Koningin Juliana op 30 april in nieuwe uniformen aan de bevolking te kunnen presenteren. De Gemeenteraad legde daarvoor woensdagavond de financiële basis door met algemene stemmen een renteloze lening van 11.000 gulden be schikbaar te stellen, wanneer de finan ciële positie van Concordia ongunstig blijft, dan neemt de gemeente de aflos sing (in acht jaar) volledig voor z'n reke ning. Concordia krijgt de nieuwe unifor men in de vorm van subsidie dan hele maal van de gemeente. Het initiatief voor deze uniformenactie ging van b en w uit: het college was van mening dat Concordia zich ter gelegen heid van de zeventigste verjaardag van de Koningin in een nieuw uniform moest kunnen presenteren. Uit een ges prek met het bestuur van Concordia bleek, dat dit nog tijdig gerealiseerd kan worden, mits de financiële middelen aanwezig zijn. De prijs van 1 uniform met hoofddeksel ligt tussen de 500 en 550 gulden. Con cordia dient over twintig uniformen te kunnen beschikken, zodat 20 x 550 11.000 gulden nodig zijn. De afschrij ving in acht jaar komt neer op 1375 gul den. Momenteel beschikt Concordia niet over voldoende financiële middelen om de lening terug te betalen. Het unifor- merifonds van de gemeente, op initiatief van wethouder L. Walpot gevormd en later door wethouder A.Kosten uitge bouwd, is 2500 gulden groot. Bijna twee jaar zal de aflossing hieruit betaald kunnen worden, wat b en w ook voor stelden. Voor de overige jaren stelde het college voor, de muziekvereniging jaar lijks het bedrag van de aflossing in de vorm van subsidie beschikbaar te stel len. Dit is echter afhankelijk van de fi nanciële positie van de vereniging, aldus het aan de agenda toegevoegde voorstel van b en w. 'Ik vind het een prachtig voorstel', zei PVAB-raadslid A.A.Rijstenbil. 'Ik heb hier al acht jaar voor geijverd. Nu dit voorstel niet uit onze koker, maar uit een heel andere hoek komt, bewijst het maar weer, dat goede zaken niet tegen te houden zijn. Maar we .moeten ons na tuurlijk wel realiseren waar we mee be zig zijn: Hef bijdraaien van raadsleden mag niet leiden tot alles of niets goedmakerij. Dit soort incidentele subsidies zijn brood nodig, maar het gemeentelijk beleid eist een planmatige spreiding. Een recht vaardig verdelend subsidiebeleid, dat tevens de continuïteit waarborgt, is no dig. Met angst en beven zie ik de rest van het begrobegrotingsjaar tegemoet omdat er bij de begrotingsbehandeling op luchti ge wijze een aanslag werd gepleegd op de kleine post onvoorzien. Dit soort kortzichtig beleid en het leven bij de dag, zal ons in de nabije toekomst zwaar opbreken. Dat heeft het reeds gedaan, want het voor ons dorp zo belangrijke zwemonderricht schoot er ondanks de positieve houding van de ouders, bij in. Men had gewoon de landelijke SÓM- NO-subsidieregeling voor muziekver- In de gemeenteraad van St. Philipsland deed zich woensdagavond het opvallende feit voor, dat een minderheidsvoorstel van b en w om gemeentegarantie te ver lenen voor een woningbouwlening, met 6 tegen 1 stem werd verworpen. Het ging om een verzoek van dhr. H.T. Kievit ten behoeve van de koop van een woning in het Karreveld. St. Philipsland heeft echter zoals verschillende andere gemeenten een zodanig vestigingsbe leid, dat alleen eigen inwoners en nieu we inwoners die economisch gebonden zijn grond mogen kopen voor woning bouw, een woning mogen huren en ge meentegarantie krijgen. Dhr. Kieviet behoorde tot de groep niet-economisch gebondenen, zodat zijn verzoek over eenkomstig het destijds genomen raads besluit niet kon worden gehonoreerd. "Omdat betrokkene rijksambtenaar is, wat uiteraard een grote financiële ze kerheid betekent en mede gelet op het advies van het bemiddelend orgaan, stelt een meerderheid van het college de raad voor de gevraagde garantie te ver lenen", aldus het voorstel van b. en w. Wethouder L. Walpot vormde de min derheid in het college. "Er moet heel wat gebeuren omi van een eenmaal vastges telde regeling af te wijken. Dan is er een goede motivatie nodig", aldus Walpot zodat de drie SGP'ers het verzoek niet wilden inwilligen. "Walpot is een echte houder van de wet" zei raadslid A.A. Rijstenbil (PVAB). Ook hij was het echter niet met het meerderheidsVoorstel van b en w eens. "Men werkt met volkomen willekeur. Gelijke monikken, gelijke kappen. Neem dit voorstel terug", zei Rijstenbil. CDA-raadslid J. de Jager liet weten, dat de argumentatie van de meerderheid van b en w 'kant noch wal raakt'. "Of het nu om een rijksambtenaar of een put jesschepper gaat, dat moet geen verschil maken. Het advies van het bemiddelend orgaan is wel positief, maar ik zie dit meer als een goed gebaar van b en w ten opzichte van de aannemer omdat de huizen zo moeilijk verkoopbaar zijn. Je krijgt zo een onwerkbare situatie, nadat er eerder al onbegrijpelijke uitzonde ringen op het vestigingsbeleid gemaakt waren door de SGP-fractie voor de fa milies Van Dijke en De Jager, die op Steenbergs grondgebied wonen. Dit voorstel zou teruggetrokken moeten worden om een reëele benadering te krijgen. De regeling dient gewijzigd te worden, waarbij er voor Anna Jacoba- polder een ander vestigingsbeleid zou moeten zijn dan voor St. Philipsland. De Polder is immers groeikern volgens de nota bewoningspatroon", aldus De Ja ger. Burgemeester G. van den Berg zei dat het CDA-raadslid wat onzorgvuldig te werk ging. Zo is Anna Jacobapolder geen groei,- maar een plattelandskern. Verder had de ontheffing van het vesti gingsbeleid voor de families Van Dijke en De Jager niets met gemeentegarantie te maken. "Ik verbaas me verder over het betoog van De Jager omdat hij zelf op versoepeling van het vestigingsbeleid heeft aangedrongen voor een verpleger uit het ziekenhuis. En wat de financiën betreft, in een tijd van zwakke conjuno- tuur kan de situatie na een gunstig ad vies van het bemiddelend orgaan in twee weken wijzigen. Bij een rijksambtenaar heb je die problemen niet. Die heeft een goede rechtspositieregeling en zijn sala ris weetje tot in lengte van jaren. Daar kun je nooit problemen mee krijgen. Bovendien zijn we steeds verplicht bij elke woningcontingent een huis voor een rijksambtenaar te reserveren", aldus de burgemeester. Rijstenbil bleef erbij dat het voorstel te ruggenomen moest worden om het be grip economische gebondenheid aan te passen en een nieuw vestigingsbeleid te maken. De burgemeester wilde ook niet wijken. Hij sprak van een reëel voorstel. Wanneer dat afgestemd zou worden en Rijstenbil kwam met een nieuw voorstel, dan verwachtte de raadsvoorzitter wel dat er rekening gehouden zou worden met het beleid van rijk en provincie, dat de eigen inwoners beschermt. "We wil len ook zelf betaalbare woningen voor de gewone Fliplanders hebben", zei de burgemeester. Rijstenbil hoopte het voor mekaar te krijgen de volgende raadsvergadering met een initiatief voorstel te komen. Alleen wethouder A. Kosten stemde voor het meerderheids- voorstel van b en w, terwijl de andere zes raadsleden tegen waren. Voor de reeds in St. Philipsland wonen de P.C. Wagemaker en W.J. Huijzers werd met algemene stemmen gemeen tegarantie verstrekt voor de aankoop van een woning. Het vestigingsbeleid kwam nog eens ter sprake naar aanleiding van schriftelijke vragen van Rijstenbil over plan de Luij- ster I. Hij had geruchten gehoord dat op percelen die bestemd zijn voor eenge zinshuizen in half open bebouwing, wo ningwetwoningen zullen komen. De burgemeester zei dat er een aanvraag was van twee inwoners om een gescha kelde bungalow te bouwen. Dat kan volgens het bestemmingsplan, maar de betrokkenen wonen nog geen vijfjaar in St. Philipsland, zodat ze volgens het vestigingsbeleid niet in aanmerking ko men voor grondaankoop. Bovendien zit het bestemmingsplan bijna vol en voert de provincie een strak beleid op het ge bied van nieuwe bestemmingsplannen, terwijl dat ook geldt voor de woning toewijzing. muziekverenigingen móeten toepassen, zoals ik destijds voorstelde. Nu wachten ons nog moeilijke beslissingen omdat ons via de^ dorps tam tam steeds forse toezeggingen ter ore komen. Subsidie beleid behoort een zaak van priorteiten en eerlijke verdeling te zijn, niet wie het eerst komt, het eerst maalt. Het subsi diebeleid wekt echter gezien de samen stelling van dit college, geen verwonde ring. Het niet toekennen van subsidie voor zwemonderricht was een zeer bit tere pil. De PVAB draagt het verenigingsleven een warm hart toe. Dat in het verleden de subsidies niet altijd werden gegeven, is waarschijnlijk een gevolg van het feit dat mijn politieke kleur de meerderheid van de raad kennelijk niet aanstond. We vinden het een moeilijke zaak dat we juist nu in een positie gedrongen wor den, waarbij we de door ons gewenste subsidies moeten afwegen tegen de noodzaak van een gezond financieel beleid. Desalniettemin, zal onze fractie voorstemmen, aldus Rijstenbil. CDA-raadslid J. de Jager noemde het frappant dat dit voorstel nu juist moest komen. Als aanvullend voorstel wat het pas laat in zijn bezit, terwijl deze zaak toch in de begroting verwerkt had kun nen worden. Het heeft financiële conse quenties omdat er meer subsidie wordt gegeven. Bovendien schept dit voorstel een precedent omdat er andere vereni gingen met iets dergelijks kunnen ko men, aldus de Jager. SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman sprak evenals Rijstenbil van 'een prachtig voorstel'. Hij hoopte dat de muzikanten de uniformen op 30 april met ere mogen dragen en dat het dan ook mooi weer zou zijn. Burgemeester G. van den Berg liet we ten, dat de muziekvereniging erg en thousiast was, want zo'n voorstel was Concordia nog nooit overkomen. 'Dit kan echter allemaal volgens de door de I raad vastgestelde subsidieverordening. Voor de zangvereniging VZOS hebben we hetzelfde gedaan. Die heeft een ren teloze lening gekregen voor de aanschaf van een orgel. We bekijken natuurlijk wel de begroting van de vereniging, dat is reëel. Stel je voor, dat de muziekvere niging in nieuwe uniformen zo aanslaat, dat een rijke dame een legaat schenkt. Dan wordt Concordia de aflossing van de lening niet in de vorm van subsidie kwijt gescholden, zei de burgemeester. Hij vond niet, dat een vergelijking met het zwemonderricht opgaat zoals Rij stenbil deed. 'Dat zwemonderricht kost de gemeente ieder jaar geld en dan hadden we de belastingen moeten ver hogen. Dat heb ik zelf ook voorgesteld, maar niemand wilde', zei de raadsvoor zitter. Iedereen stemde met het unifor- menvoorstel in. Raadslid Rijstenbil merkte in verband met Concordia nog op, dat wethouder Walpot altijd voor een loterij was geweest en nu principiëel tegen. Hij had de indruk gekregen, dat de SGP-fractie weinig te vertellen heeft in het college. De Fliplandse raadsvergadering duurdë woensdagavond vier uur, zodat er menig woordje werd gewisseld. Het begon al bij de notulen. Omdat den Engelsman de vorige vergadering wegens verblijf in het ziekenhuis ontbrak, wilde hi^. z'n schade inhalen. Hij wilde graag reage ren op de discussie over het school zwemmen, waarbij Rijstenbil had ge zegd: als het van een bepaalde groep komt, gaat het niet door. Den Engels man concludeerde dat daarmee het openbaar onderwijs werd bedoeld en daarom noemde hij die opmerking 'meer dan erg' en 'niet verstandig'. Den Engelsman zette het SGP-beleid ten aanzien van het openbaar onderwijs uiteen en wees erop, dat de raad op 27 november 1973 met vier (SGP) stemmen dhr. J.Plekkenpol tot hoofd van de o.l.s. had benoemd. Er waren drie stem men blanco, waaronder een van Rij stenbil. Verder hebben we steeds voor een nieuwe school gepleit. Als Rijstenbil z'n zin had gekregen, dan hadden er nu op het schoolplein noodbarakken ges taan. De school is gebouwd met vier SG P-stemmen voor en drie tegen, zei Den Engelsman. Rijstenbil: Het is een gissing dat ik blanco gestemd heb, dus is dat een zwakke opmerking. Ik heb niet blanco gestemd en niet tegengestemd. Ik wil wel graag cijfers zien voor ik een beslis sing neem en met de scholenbouw was toen nog niet te voorzien dat er zoveel nieuwe inwoners zouden komen, van wie de kinderen bijna allemaal naar de o.l.s. gingen, zei Rijstenbil. Den Engelsman: ik weet pertinent zeker dat er blanco gestemd is. Daar durf ik m'n handen voor in het vuur te steken. En dat terwijl de oudercommissie, waarvan raadslid C. den Braber voor zitter was, achter de voordracht Plek- kenpol stond. Den Braber: Er waren meer kandidaten dan Plekkenpol, die hebben ook stem men gekregen. De Jager: Het is een zinloze zaak om dit MO DE BRILLEN Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM M Advertentie IM allemaal naar voren te brengen. Het is een achterhaald iets om een politieke discussie achteraan te krijgen. Er waren in de vorige raadsvergadering toch twee leden van de SGP-fractie aanwezig om te reageren op de woorden van Rijsten bil. Dat moest Den Engelsman toegeven en de burgemeester ging toen maar over naar het volgende punt. Op vragen van Rijstenbil zei de burge meester dat de goedkeuring van de ver hoogde onroerend goedbelasting nog niet binnen was, maar dat zou binnen kort wel gebeuren. Problemen waren er in elk geval niet bekend. Den Braber informeerde nog naar de toestand met de hondenbelasting nu el ke inwoner een aangiftebiljet had ont vangen. "We hebben er hele leuke brie ven aan overgehouden", liet de burge meester weten. Hij zei dat iedereen het papier had moeten invullen - ook als men geen hond had - omdat er een aan gifteplicht is. Verzuim is strafbaar vol gens de belastingwet. Vorig jaar februari besloot de Flipland se raad aan de afdeling Tholen van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, de Dragonder in de Hoog straat, een eenmalige bijdrage van 116 gulden te verstrekken. Van de gemeente Tholen kreeg men nu echter een verzoek om voor de zeven cursisten over 1978 een bijdrage van 196 gulden te betalen. "Gezien het feit dat er vanuit onze ge meente duidelijk belangstelling bestaat voor dit instituut, stellen wij de raad voor de gevraagde bijdrage te verlenen", aldus het voorstel van b en w. Den Engelsman wilde elk kwartaal een overzicht van het aantal cursisten in verband met de financiële consequen ties. De Jager noemde de subsidie een erkenning van de kunstzinnige vorming. Het feit dat er zeven Fliplanders op cursus gingen naar de Dragonder was voor hem een bewijs dat deze Thoolse voorziening goed aansluit bij St.Philips land. De burgemeester: "We hebben een uit stekend werkend instituut de Kraal in Bergen op Zoom, waar we alles kunnen krijgen. Toevalligerwijze zijn er bepaal de mogelijkheden in de buurt gekomen, waar enkele mensen gebruik van ma ken. Tot onze verrassing kwamen nu achteraf de financiële consequenties voor zeven cursisten". De Jager conclu deerde dat er in de Kraal nog nooit zo'n groot aantal Fliplandse cursisten was. De burgemeester werd gekozen in het algemeen bestuur van de gemeenschap pelijke regeling Centrale Post Ambu lancevervoer (CPA), met wethouder L. Walpot als plaatsvervanger. Den Braber wees erop, dat een ambulance op zater dagavond pas flink moest zoeken naar de Rozenboom, terwijl hij in de Mos- selkreekstraat was. De burgemeester zei dat St.Philipsland straks aangewezen is op de ambulance Roosendaal, maar nu wordt per rit een Bergse ambulance ge huurd. De bedoeling is, dat er een plat tegrond in de ziekenauto komt en dat er ook zo dicht mogelijk bij St. Philipsland een ambulance gestationeerd wordt. Het kan mensenlevens kosten en daarom zal ik dat in het bestuur van de CPA bes preken, zei de raadsvoorzitter. De raad willigde het verzoek van de stichting Maatschappelijke Dienstverlening aan blinde en slechtziende volwassenen in om 20 gulden subsidie voor verleende hulp in 1978. Verder werd de gemeenschappelijke re geling metingen luchtverontreiniging in Zeeland gewijzigd. In de derde wijziging van de begroting 1979 was o.a. de locatiesubsidie voor het Karreveld opgenomen, alsmede de aan passing Van de salarissen. B en w schreven het ministerie van CRM dat de jaarlijkse rijksbijdrage voor het dorpshuis de Wimpel steeds zo laat bin nenkwam. Tot verbazing van het college kwam CRM met een voorstel om het schuldrestant af te kopen. Van de boek waarde per 1 januari 1978 van 125.651,06 komt 80% voor subsidie in aanmerking. De liquiditeitspositie van de gemeente worclt hierdoor verbeterd. Het komt goed uit omdat we voor kort lopende zaken minder geld hoeven te lenen, zei de burgemeester. De Jager vond wel, dat het geld aan de Wimpel ten goede moet komen. De in- vesteringslasten kunnen dan gedrukt worden, wat de .exploitatie ten goede komt. Nu komt er jaarlijks 11.000 gul den van het rijk binnen voor het dorps huis. Den Engelsman voelde veel voor de suggestie van de Jager. "De afkoop som moet niet aan ditjes en datjes bes teed worden. Laten b en w dat eens be kijken", zei het SGP-raadslid. De bur gemeester wilde dat wel doen. In verband met de uitbreiding van het bedrijfsterrein, dat nu nog onder plan Buitengebied valt, besloten b en w een apart bestemmingsplan voor het indus trieterrein te maken. Daartoe nam de raad een voorbereidingsbesluit. Den Engelsman vroeg aandacht voor de moeilijke weg ontsluiting, terwijl de Ja ger pleitte voor het aantrekken van ar beidsintensieve en schone bedrijven. De burgemeester erkende dat er voor een hele grote vrachtauto problemen kun nen ontstaan, maar met de betrokken eigenaren en erfpachters was goed overleg gepleegd om de grond te ver werven. Met de Philipsdam komt er een betere ontsluiting van St.Philipsland, terwijl we met voorstellen willen komen om te adverteren in speciale bladen of het Economisch Technologisch Instituut (ETI) willen inschakelen om bedrijven aan te trekken, aldus de burgemeester woensdagavond in de gemeenteraad.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7