Rijk zegt subsidie toe voor saneringsplan Kom St. Annaland NEDERLANDS KAMERKOOR OOGSTTE LAUWEREN IN 0UD-V0SSEMEER Zonder bouwgrond als Middelburg plan d'Ee niet volledig goedkeurt. Commissie R.O. verdeeld over plaats dorpshuis Stavenisse. Geslaagd. Donderdag 1 maart 1979 EENDRACHTBODE 13 Alleen schuren in Weststraat mogen voorlopig blijven staan Weststraat Schuren Pastorie Kloosterstraat Schermerspad Ooststraat Spuistraat In oktober nieuwe gymzaal in Poortvliet. Geen promenade. IJS. Enquete over tuintjes. Onderwijsexperiment. Benieuwd naar visie beheerscommissie over oude gemeentehuis. Noodoplossing Financieel haalbaar. Iets gunstiger Bezwaren N.H. Kerk Openbaar gebouw Uitbreiding Plein; Vernieling. Mortuarium. Gymlokaal modehuis STEMMEN VAN LEZERS Haven St.Philipsland B. en W. van 1 holen hebben van het ministerie van Volkshuisvesting zeer positieve reacties ontvangen op vragen over rijkssubsidie voor de sloop van de huizen in de Weststraat (achter het oude postkantoor), de schuren in het Schermerspad, woning en schuur van C.W. Heijboer (Kloosterstraat) en de twee huizen aan de binnenkant van de Ring (mevrouw v.d. Male en J. Bruijnzeel). Burgemeester E. Baerends deelde dat maandagavond mee in de commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad, die plan Kom St. Annaland behandelde. Tijdens de hoorzitting in het dorpshuis waren verschillende bezwaren naar vo ren gebracht, waarop de plangroep van technische en juridische deskundigen nader studeerde. Het resultaat lag maandagavond op tafel en de commissie r.o. moest b. en w. daarover adviseren. Aanwezig waren P. van Schetsen (PvdA) en J.L. van Gorsel (VVD), terwijl de verhinderde commissieleden M.P. van Dijke (SGP) en W.L. Bijl (CDA) zich lieten vervangen door C.A. Rijnberg en mevrouw J.M. Deurloo-van Broekho ven. De commissie r.o. ging accoord met de zienswijze van de plangroep, dat de huizen aan de Weststraat (achter het oude postkantoor, de la enz. nummers) toch dienen te verdwijnen, ondanks de bezwaren van de bewoners. Van Schet sen en Van Gorsel vonden echter, dat de betrokkenen beter ingelicht dienen te worden over de motieven, want het gaat niet alleen om de kwaliteit van de hui zen, zoals op de hoorzitting voorname lijk ter sprake kwam. De burgemeester zegde toe, dat verzuim te zullen onder strepen in een brief die aan de betrokken bewoners gestuurd wordt. Ook de in houd van de woning, de ligging enz. spelen een rol. Van Gorsel noemde als hoofdmotief dat de plaats onlogisch is. De bewoners krijgen ook gegevens over wat er bouwtechnisch aan de huizen schort. De plangroep en de commissie kwamen wel tegemoet aan bezwaren tegen sloop van de schuren in de Weststraat, zoals die op de hoorzitting met name door dokter A.C.J. Noteboom naar voren waren gebracht. "We hebben wel een beetje begrip getoond door niet alles te laten verdwijnen omdat we ook aan de achteruitgang van de mensen moeten denken", zei de burgemeester. De schu ren worden gehandhaafd, maar de aan zet voor een woningbouwontwikkeling wordt verder ontwikkeld. Wanneer er een particulier een bestaande schuur wil vervangen door een woning, stimuleert de gemeente dat met een verkorte pro cedure: de zogenaamde artikel 11 pro cedure van de Wet op d» Ruimtelijke Ordening. Van Gorsel vond ook dat de schuren beeldbepalend zijn. "Als ze een functie hebben, waarom zouden we de schuren dannlaten staan. Eventueel kunnen we de bescherming later in woningbouw wijzigen", zei Van Gorsel. De commissie was het met de plangroep eens, dat het gat naast de kerk van de Geref. Gemeente in de Weststraat op gevuld dient te worden. Van Schetsen wees erop, dat de kerk de grond negen jaar geleden al in bezit kreeg, via de ge meente door ruiling. In verkoopcon tracten staat er altijd een bepaling dat de grond binnen twee jaar bebouwd moet zijn en als dat nu hier nog 5 of 10 jaar moet duren, heb ik toch wel aarzelingen. Welke druk kan de gemeente uitoefenen en op welke termijn kan het gat gevuld zijn, wilde Van Schetsen wen. De burgemeester vond ook dat het gat bebouwd diende te worden. We willen dit eerst stimuleren en wat druk uitoe fenen om het de kerkeraad zelf te laten doen, maar als men dat niet doet, moe ten we wel een actief beleid voeren, zei de burgemeester. Van Schetsen zei de problemen van de kerk wel te begrijpen nu men geen predikant heeft, maar hij Het Nederlands Kamerkoor bracht vrij dagavond in de Ned. Herv. Kerk een prachtig concert. Wel moest men door ziekte een viertal van de 18 leden mis sen, maar voor het gehoor van de aan wezigen deed het weinig afbreuk aan wat in de gebrachte nummers mogelijk was. Gastdirigent was Hans van den Hombergh, die als leider van een ope raklas werkzaam is aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Hij gaat evenwel regelmatig in op uitnodigingen van het Nederlands Kamerkoor als gastdirigent te willen optreden. De in Venlo geboren dirigent kreeg een piano studie aan het Amsterdams Conserva torium en was daar o.a. leerling van George van Renesse en Cornelis Ber khout. Daarnaast studeerde hij koordi- Aan het Reformatorisch Vormingsinsti tuut te Goes en Anna Jacobapolder slaagden 26 deelnemers voor het een heidsdiploma E.H.B.O. Uit onze regio waren dat Peter van Driel uit Sint An naland, Anneke Donken uit Tholen, Adri de Graaf uit Sint Maartensdijk, Hannie Knuist en Alie de Ruiter te Sta- venisse, Margriet den Braber en Elly van Duuren uit Sint Philipsland, Annet Ne- lisse en Jan Zuidweg te Anna Jacoba polder en voor Liesbeth Visser uit Scherpenisse. Er werden 2 kandidaten afgewezen. Het recreatieve damesteam van Amigos heeft woensdagavond o.l.v. de goed fluitende scheidsrechter Jan Niemants- verdriet tegen TOS Nieuw-Vossemeer gespeeld.-Door het goede resultaat van enkele weken geleden tegen Thovo 1, hoopte men enigszins op een positieve uitslag. TOS sloeg deze hoop echter op krachtige wijze de bodem in door met 0-4 naar de Brabantse zijde van de brug terug te keren. In de eerste sets kon Amigos het af en toe nog bijbenen (5-15 en 10-15), maar de derde en vierde set liet een totaal ontredderd Oud-Vosse- meerse team en een ongelukkige coach Gerrit Vis zien 1-15, 1-15). Ondanks dit tegenvallende resultaat blijft men hopen op een betere toekomst. Door hard te trainen zal de stijgende lijn ongetwijfeld weer doorgetrokken kunnen worden. Programma maandag 5 maart: St.Maartensdijk: 20 u Veronica-dames- Olympia (P.v.d.Ree), 21 u Veronica he- ren-Diomedon 2 (P. de Kunder) Bergen op Zoom: 19.45 u Sic Pugno 4- Amigos 1 heren (Heynen/Kaptein), 19 u Sic Pugno 6-Amigos 2 heren (G. de Rooy), 19 u Sic Pugno 6-Amigos 2 da mes (E.Schermer). rectie bij Anthon van den Horst en de orkestdirectie opleiding kreeg hij van Paul van Kempen, Ferdinant Leitner en Felix Hupke. Tot 1976 had hij de muzi kale leiding van het Nederlands Ka merkoor in handen, waarna zijn benoe ming volgde aan het Sweelinck Conser vatorium. Vaste dirigent van het koor is nu Kerry Woodward sinds 1977, die toen oprichter Felix Nobel opvolgde. Laatstgenoemde legt zich met zijn me dewerkers voornamelijk toe op de ca- pelle-zang, dat is koorzang zonder in strumentale begeleiding. Vooral in de 15e en 16e eeuw kwam dat in ons land tot grote bloei. Vele hedendaagse componisten werden door deze aktiviteiten geinspireerd tot het schrijven van moderne A Capelle koorwerken, die aan Felix de Nobel werden opgedragen. Grote bekendheid kwam er voor het Kamerkoor door me dewerking aan internationale festivals. Er zijn ook grammofoonplaten en het kwam tot radio-uitzendingen in ver schillende landen. In Oud-Vossemeer werd het programma voor zo'n 150 belangstellenden ge bracht, voornamelijk werken van korter of al langer geleden overleden compo nisten. Bij de aanvang zwierf het op stencil gemaakte programma nog ergens in de Thoolse polders rond, waarom de dirigent een toelichting gaf op compo nist en inhoud van het nummer, dat volgde. Met daardoor ook nog een be tere herkenning, dan wanneer het alleen maar op papier stond. Gestart werd met een werk van Ildebrando Pizetti (1880- 1968): "De profundis" of de 130ste psalm. Dezelfde titel werd daarna ge bracht van Orlando di Lasso 1532-1598. Van Francesco Landini (1325-1390) werd "De Dinmi Tu" gezongen en van Jean Cerelos (1618-1676) "Pues Para en la sepultura". Het enige nummer van een nog in leven zijnde componist (Ernst Pepping 1901) was "Der Wetterhahn", geestig voorgedragen en bijzonder zui ver van klank. Voor de pauze nog een drietal chansons van Maurice Ravel (1875-1937) met de mooie sopraan van Adinda de Nijs. De stilte was voelbaar bij deze schitterende uitvoering. Na de pauze kwamen er nog een drietal composities van Paul Hindemith 1895-1964), Zoltan Kodaly 1882-1976) en Claude Debussy (1862-1918) onder de titel Benedictus, Esti dal en Trois Chansons en Charles d'Orlans. Weer was er dat muisstille met volle overgave luisterende publiek naar een zo prachtig voordragend Kamerkoor. Na dit slot kon men zich wat uiten in een ovationeel applaus, waaruit tegelijkertijd de waar dering bleek voor de komst naar Oud- Vossemeer. Met zulke evenementen in het kader van het tienjarig bestaan van de ZVU zou men het eiland als het ware kunnen veroveren. Al gebeurde het dan ook deze avond niet met de honderd vijftig aanwezigen, maar in Poortvliet zaten er ongetwijfeld ook enkele tien tallen, die moesten kiezen tussen het Kamerkoor en de ook de moeite waard zijnde Reinate Heemskerk. meende dat de woning dan maar ver huurd zou moeten worden. De commissie stemde ook in met weg- bestemming van schuur en woning van C.W. Heijboer aan de Nieuwstraat/ Kloosterstraat. De burgemeester zei dat er een leuk plan van zes woningen voor in de plaats komt, waardoor de dorps kern meer body kan worden gegeven. Van Gorsel vond de ontsluiting te karig, zo kort aan de straat. Stedebouwkundi- ge J. Kelderman zei de oude vorm te willen handhaven en dat is, de woningen direct aan de straat, zonder voortuin, van St. Annaland. Van Schetsen was blij dat de plangroep het erover eens was, dat wegbestemming van de schuren in het Schermerspad een goede zaak zou zijn. Het woongenot kan daar enorm verbeteren, zei de burge meester. De twee huizen aan de bin nenkant van de Ring werden als storen de elementen aangemerkt en de com missie was met de plangroep van me ning, dat de woningen dienen te verd wijnen. Van Schetsen bracht de Ooststraat nog ter sprake, waar de woning van A. de Witte ingebouwd zal worden door ge plande boetieks van de heer Antes. De kiemschuur van de heer Hage mag ge handhaafd blijven, terwijl de woning van de heer de Witte als schuur benut mag worden. Van Schetsen had daar moeite mee: als woning wegbestemmen en dan als schuur handhaven. De stede- bouwkundige achtte dat zeer wel moge lijk. Hij zei dat er een aanvraag lag om boetieks te bouwen en daar is rekening mee gehouden. Hij vond het jammer dat de heer De Witte zich op de hoorzitting niet had laten horen. Nu kon hij alleen constateren dat de betrokkenen geen bezwaren had ingediend tegen de weg bestemming, hoewel dat tijdens de bes temmingsplanprocedure nog mogelijk is. Als hij ingebouwd wordt door de boetieks, is de woning uit volkshuisves tingsoogpunt niet te handhaven, aldus de stedebouwkundige. Over plan Kom St. Annaland wordt nu vooroverleg ge pleegd met diverse instanties, waarna het plan weer terugkomt in de commis sie r.o. Bij de rondvraag bracht Van Schetsen de grond van het voormalige transportbedrijf W.J. Heijboer en Zn. aan de Spuistraat/Ha venweg ter sprake. Ambtenaar C. Nuy- ten deelde mee, dat de curator in het faillissement gevraagd is om de grond te mogen terugkopen. Van Schetsen wilde de grond dan een detailhandelsbestem ming geven gezien de naastgelegen Mi- r krovestiging. Van Gorsel zag daar geen reden voor, want de Spuistraat wordt immers afgesloten omdat de toegang via de Tonhuisstraat gaat lopen. De heer Nuyten zei dat de detailhandelsfunctie inderdaad ter discussie zal komen. De aanblik van het bedrijventerrein bij de ingang van St. Annaland vond hij nu weinig aantrekkelijk. Van Schetsen wees nog op de achter stand in notulen omdat nu pas het ver slag van de commissievergadering van 28 augustus 1978 werd vastgesteld. De burgemeester zei dat voorrang aan an dere zaken was gegeven, maar dat nu gewerkt wordt aan het inhalen van de achterstand. Op het Poortvlietse kennismakingsbe zoek van het gemeentebestuur ging de algemene grootste zorg uit naar de na 1980 al uitverkochte bouwgrond als ge volg van een maar ten dele door Gede puteerde Staten goedgekeurd bestem mingsplan D'Ee. Zonder een jaarlijkse, al is het dan beperkte woningbouw, gaan kleine kernen achteruit, zo was de con clusie en dat beeft snel gevolgen voor detailhandelvoorziening, voor het onder wijs en het verenigingsleven. Uit het antwoord van burgemeester E. Baerends bleek, dat het gemeentebestuur die zor gen deelt en er ook alles aan wil doen om hierin tijdig te kunnen voorzien. Dit onderwerp was misschien een hoofd moot, maar op de Poortvlietse bijeen komst maar een onderdeel van een geva rieerd scala van wensen, hetzij in de pri- vesector dan wel op verenigingsgebie d Wel zat men gezamenlijk wat in de maag met de vernielzucht van de jeugd en moest daarbij tot de conclusie komen, dat de eerste opvoedende taak daarvan toch moet uitgaan van het gezin. Wie als luisteraar op zo'n bijeenkomst achter elkaar een rijtje klachten, kritiek en wensen hoort opsommen, kan mis schien van een kennismaking als gep land een negatieve indruk krijgen. Maar zowel individu als vereniging wordt daartoe de kans geboden en de samen bundeling daarvan is in wezen minder negatief dan ze lijkt. Men kan nu een maal eens in het openbaar met grieven of gewoon met wat leeft op de proppen komen en dan wordt het toch ervaren als een direct contact tussen bestuur en bestuurder. Daarvoor is immers door een herindeling minder gelegenheid als tevoren, toen men even het secretarie opliep en a la minute een wel of niet bevredigend antwoord kon krijgen. Bij sommmige vergaderingen als van dins dagavond wordt dat alles meer compact gepresenteerd. Tenslotte zijn de burgers er toch wel dankbaar voor het hart eens te hebben gelucht. Daarmee zijn dan niet alle zorgen weg genomen, want een algemene zorg op de Poortvlietse bijeenkomst was toch wel, dat en door landelijke maatregelen met provinciale gevolgen en gemeentelijke onmacht de woningbouwspreiding in komende jarenlang niet alle wensen gaan vervullen. Het was bij monde van de plaatselijk middenstandsvoorzitter J. Elenbaas, dat dit onderwerp werd aangesneden. Hij erkende de problematiek voor het ge meentebestuur, maar anderzijds het streven en de wensen van inzonderheid de kleine kernen om nog te kunnen be houden bij het vele wat al teloor ging, nog mogelijk is. De heer Blenbaas had vernomen, dat er in 1981 ter plaatse geen bouwgrond meer zou zijn voor stichting van woningwet- of premiewo ningen. Voor een kleine gemeenschap betekent dat wel een leefbaarheidafna- me. Ter plaatse, zo hield de heer Elen baas het gemeentebestuur voor, is er af gelopen jaren met name op het gebied van detailhandel en ambacht al heel wat gesaneerd. Een verdere uitholling zou fataal kunnen zijn. Hij verzocht extra aandacht van het gemeentebestuur om toch tijdig in bouwgrond te voorzien. Voorts meende dat hij dat in het destijds vastgesteld bestemmingsplan 'Kom' sprake was van een zogenaamde pro menade in de Langestraat, dat wil zeg gen voor alle gemotoriseerd verkeer af gesloten. Zoiets doet men toch alleen als het gaat om duidelijk prominente win kelstraten, maar in deze Langestraat is er geen winkel meer overgebleven. Daarom zou een dergelijke bestemming geen enkel nut hebben, vond de heer Elenbaas, die van oordeel was dat een stedebouwkundige niet direct de aange wezen deskundige kan zijn voor kleine kernbestemming. Een derde onderdeel dat de middenstandsvoorzitter aans need, was die van de tweede woningen. Hij wist dat de gemeente Tholen voor deze zaak een verordening had en ver zocht daarop strenge controle, zodat het geen uitholling wordt van alleen maar weekendbewoning. Voor wat dat laatste betreft kon burgemeester Baerends hem en in dit opzicht andere bezorgde me deburgers meteen al geruststellen. De verordening is er en we zullen daaraan ook volop de hand houden. Kortgeleden zijn dienaangaande nog mensen aange schreven, dat er alleen sprake mag zijn van permanente - en niet alleen maar weekendbewoning. Wethouder L.J. Koopman antwoordde de vraag van de bouw in kleine kernen. Hij verzekerde dat de gemeenteraad in dit opzicht alert is en b en w desnoods prest die woningbouwspreiding zoveel mogelijk te bevorderen. Dat dit ook ge beurde kunnen cijfers aantonen. Komt het anders uit, dan ligt dat beslist niet aan het gemeentebestuur. Die wil wel. Voor Poortvliet zou er dan ook voor de toekomst bouwgrond genoeg zijn ge weest, als Middelburg had overgenomen wat de gemeente wilde: een volledig bestemmingsplan D'Ee. Bchter in Mid delburg werd de helft maar goedge keurd en daarom is erbij het gemeente- bestuur evenzeer zorg als in Poortvliet over toekomstige bouwgrondvoorraad. Ook burgemeester Baerends onder streepte nog eens dat zowel bij raad als b en w het doel van bouwen ook in kleine kernen duidelijk ligt. Zou G.S. het tweede gedeelte van D'Ee niet goed keuren, waarop we opnieuw zullen aan dringen, dan vrezen we met Poortvliet in de knoei te komen. Hij vulde aan, dat men het overigens niet alleen van de overheid moet laten afhangen, maar dat ook de eigen bevolking in dat opzicht initiatieven moet ontplooien (particu liere bouw). Daarmee wordt als het ware een stok gegeven om de hond te slaan. Van een Langestraat-promenade wist hij niets af, waarna andere wethouders duidelijk maakten dat dit ook wel zo'n vaart niet zou lopen, want als jaren ge leden in een bestemmingsplan iets wordt vastgesteld, dan kan door feiten worden achterhaald, dat daarin wijziging nodig is. Zowel door de heer Elenbaas, als later ook door de heer M. Moerland en an dere was sneeuw-en gladheidbestrijding te berde gebracht. Geen wonder na zo'n winter. Men zag daarin nog wel wat ge meentelijke tekortkomingen, met name in bejaardenwijken. De heer Moerland zei zelf in een straat te wonen met 14 weduwen en daarvan kan men niet ver gen, dat ze in een winter als nu werd beleefd de trottoirs sneeuwvrij kunnen krijgen, terwijl dat ook voor een enige buurman ook niet te doen is. Burge meester Baerends beschermde terecht de gemeente-ambtenaren, die vaak bij nacht en ontij al van start gingen, maar tegen deze winter ook niet volledig op gewassen bleken te zijn, in zoverre dan, dat sommige wijken niet die faciliteit kregen, die gewenst was in normale omstandigheden. Overigens beklem toonde de burgemeester nog eens, dat het sneeuw-en ijsvrij houden van trot toirs een verplichting van de burger is. De heer A.J. Hage van de Hogeweg had 2 jaar geleden namens andere bewoners van deze straat gevraagd het achterp d te willen betegelen, maar zag het wat geasfalteerd met een grintdeklaag en daardoor werd het nog een troep. Hij verzocht nu verbetering, wat bekeken zal worden. Keurmeester de Bruin sprak een wel komstwoord namens het Oranjecomite en roerde verder parkeerproblemen aan met een overlast door grote vrachtwa gens van niet ter plaatse gevestigde ex pediteurs, waartegenover een eigen ca ravan wel van de parkeerplaats moest verdwijnen. De burgemeester stelde dat op die parkeerplaats geen caravan moet staan, maar wilde ook wel zoeken naar een oplossing voor het parkeren van vrachtwagens, wat in een paar kernen op Tholen lukte. De heer J. Teileman vond dat hiermee al rekening gehouden had kunnen worden bij het laatste bestem mingsplan Kom. Zo min als er bij het nieuwe bestemmingsplan D'Ee rekening is gehouden met speel-of trapveldjes voor de jeugd. Geantwoord werd, dat een der oorzaken daarvan was de halve G.S. goedkeuring. Klachten waren er voorts van de heer Quist over niet uitgevoerde mankemen ten aan zijn woningwetwoning, die de burgemeester doorspeelde naar 'Beter Wonen'. Wethouder Moerland verze kerde dat invulling van een klachten- briefje op het plaatselijk postkantoor voldoende is om iemand van Beter Wo nen een onderzoek te doen instellen. Of de wensen dan wel of niet ingewilligd kunnen worden, hangt van het euvel zelf af. Voor kleine reparaties zijn de huur ders zelf aansprakelijk. Door de heer Quist werd ook het onderhoud van de tuintjes bij woningwetwoningen aan gesneden. Wethouder C.J. Moerland verklaarde dat de stichting "Beter Wonen' heeft besloten om binnenkort onder de huur ders van woningwetwoningen een en quete te houden of men voortaan het voortuintje liever zelf wil onderhouden dan daarvoor via de huursom een be drag aan de stichting betalen. Op dat onderhoud komt de stichting te kort, zodat dat gemeentelijk tuintjesonder- houd straks ook wel duurder zal worden. Dat bedrag zal 'echter in het enquete formulier worden vermeld. Als een meerderheid aangeeft zelf voor dat on derhoud te willen zorgen, dan zal de stichting zich, met uitzondering van de bejaardenwoningen wel gaan distan- cieeren van dat gemeentelijk tuintje- sonderhoud. De heer Quist had opge merkt er meer last dan gemak van te hebben. Hem werd voorts duidelijk ge maakt dat er op Poortvliet een aange paste woning zal worden gebouwd op het eind van de toegangsweg rioolzui vering. De heer R. Weijler bepleitte een singel De commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad heeft maandag avond nog een slag om de arm gehouden ten aanzien van de vestingsplaats voor een nieuw dorpshuis in Stavenisse. Nadat er eerder bezwaren kwamen tegen de oude o.l.s., het Bos, de Pilootweg en het speelterrein in de Schoolstraat hadden b en w als alternatief het oude gemeentehuis op' de hoek Molendijk/ Stoofdijk/Voorstraat gevonden. Burgemeester E. Baerends deelde dat mee tijdens het recente bezoek van de gemeenteraad. De commissie r.o. adviseerde b en w het oude gemeentehuis voorlopig de bes temming 'openbaar gebouw' te geven en die bestemming voor het Bos af te voe ren. Het zogenaamde vooroverleg over plan Kom met o.a. het Landbouwschap en de Genie kan nu beginnen, terwijl intussen de beheerscommissie z'n standpunt kan bepalen. Daarna kan de commissie r.o. z'n definitief oordeel ge ven over de vestigingsplaats van het dorpshuis. De raadsleden J.L. van Gor sel (VVD) en mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (CDA) gaven de voorkeur aan de oude o.l.s., P. van Schetsen (PvdA) en C.A. Rijnberg (SGP) konden zich vinden in het oude gemeentehuis. Van Gorsel zei tijdens het kernbezoek in Stavenisse verrast te zijn door de mede deling over wat hij 'een noodoplossing' noemde. Hij vond het oude gemeente huis bekrompen, terwijl de dijk verlegd moet worden en een huis moet verdwij nen. Het direct langskomend verkeer kan hinderlijk zijn voor bijeenkomsten in het dorpshuis. Verder verwacht ik parkeerproblemen, gezien de drukte voor de sportvissershaven. De Voor straat zal vol met auto's komen. Als centrumligging is het oude gemeente huis wel vrij gunstig, maar persoonlijk blijf ik de oude o.l.s. aantrekkelijker vinden voor een dorpshuis. Jammer dat de N.H. Kerk bezwaren heeft, want het is een meer open ruimte aan de Post- straat, waar ook de geluidsoverlast voor omwonenden minder zou zijn, aldus Van Gorsel. Van Schetsen was benieuwd naar de haalbaarheid, want de oude o.l.s. was financieel-economisch aantrekkelijk. Het oude gemeentehuis spreekt me wel aan, maar is het zinvol advies te geven zonder cijfers, aldus Van Schetsen. Ook mevr. Deurloo had moeite met het ont breken van cijfers, maar de bezwaren van de N.H. Kerk ten spijt, persoonlijk vond ze de oude o.l.s. meer geschikt voor een dorpshuis. Dhr. Rijnberg had geen bezwaar tegen het oude gemeentehuis, maar wilde ook wel financiële gegevens. De burgemeester liet weten, dat de bouw van een dorpshuis op de plaats van het oude gemeentehuis qua ruimte kan. Er komt een leuk, adequaat dorps huis, wat door de grondinbreng ook fi nancieel een vrij haalbare zaak is, zon der extreme zaken. In de zeewering moet een bochtje komen. B en W waren eerst wel voor de oude o.l.s., maar dit is een vrij redelijk alternatief. Er komt ac commodatie, dat ook voor de sportvis sershaven van belang is. Verder wordt het aanzicht aantrekkelijker omdat de achtererven weggewerkt worden. Ik hoop dat we geen onoverkomelijke za ken tegenkomen, aldus de burgemees ter. Directeur gemeentelijke ontwikkelin- giL. Guyt zei qua kosten van de meest ongunstige situatie uitgegaan te zijn. Verlegging van de zeewering vormt daarbij het belangrijkste punt en bij een nadere uitwerking kan dat eenvoudiger. Qua kosten lopen het oude gemeente huis en de oude o.l.s. elkaar niet veel. De eerste is misschien iets gunstiger. Verder is het oude gemeentehuis een monu ment, dat nu een functie krijgt. Er is parkeerruimte in de Voorstraat en op de haven, al is dat dan beperkt, zei dhr. Guyt. Stedebouwkundige J. Kelderman liet weten, dat er naar een plaats is gezocht, die direct beschikbaar was voor de bouw van een dorpshuis. Van Gorsel vroeg zich af, in hoeverre aankoop van de wo ning vertragend zou kunnen werken. Om op korte termijn iets te doen, is deze plaats misschien het beste, maar met de dijk kun je geen kant meer op. M'n voorkeur blijft uitgaan naar de oude o.l.s. en als de bevolking zich daarvoor uitspreekt, moeten we niet schromen onteigening toe te passen, zei Van Gor sel. Ambtenaar C. Nuyten wees erop, dat de grond waarop de oude o.l.s. staat, ei gendom is van de kerk. Onteigening kan pas plaatsvinden, nadat het bestem mingsplan goedgekeurd is. De vrees is, dat de N.H. Kerk bij een bestemmings planprocedure door de Kroon in het gelijk gesteld zal worden. Van Schetsen was het met Van Gorsel eens, dat niet geaarzeld moet worden het dorpshuis op de plaats van de oude o.l.s. te bouwen als de bevolking zich daar voor uitspreekt. De beheerscommissie stond immers volledig achter het plan o.l.s. De burgemeester meende, dat je aan bezwaren van inwoners tegemoet dient te komen wanneer dat mogelijk is. Dhr. Kelderman zei dat het Bos nog steeds de ideale bouwplaats is voor het dorpshuis, stedebouwkundig bezien, maar per soonlijk had hij geen moeite met het al ternatief oud-gemeentehuis. De raad besloot eerst de besprekingen in de be heerscommissie af te wachten en voor lopig het oude gemeentehuis de bes temming openbaar gebouw te geven. Wat de uitbreiding van Stavenisse be trof, hield de commissie r.o. vast aan het gebied ten zuiden van de Poststraat op het bouwland van de heren Heijboer en De Wilde. De burgemeester zei geen andere oplossing te zien omdat andere locaties weer andere mogelijkheden op leveren. Van Gorsel merkte op, dat deze uitbreiding gezien de vormgeving van Stavenisse het meest voor de hand ligt. De schuur van dhr. Heijboer aan de Ju- lianastraat blijft wegbestemd, maar mag blijven staan zolang dhr. Heijboer zijn landbouwbedrijf uitoefent. De plangroep van technische en juridi sche deskundigen wilde wel tegemoet komen aan bezwaren tegen woning bouw aan het Van der Lek de Clercq- plein, waarvoor de tuin van de pastorie nodig zou zijn. Van Schetsen vond het jammer dat er zo wat te vlug opzij ge gaan wordt voor bezwaren. Temeer daar het niet om persoonlijke bezwaren ging. Hij wilde de geplande woningen hand haven omdat het plein dan een leuker geheel vormt. Van Gorsel en mevr. Deurloo waren dat met hem eens. De burgemeester zei, dat ook de plangroep onvoorstelbaar op de wip gezeten had bij deze zaak. Als u ergens iets wil door drukkenDie woorden van de burge meester waren voldoende om de com missie te doen adviseren, aan het Van der Lek de Clercqplein toch huizen te bouwen. Het woord is nu aan diverse instanties die in het vooroverleg bij bestemmings plannen betrokken worden en aan de beheerscommissie Stavenisse, waarna de commissie r.o. weer aan de beurt komt. rond de Hervormde Kerk en vond dat het experiment funderend onderwijs een breder klankbord moest hebben bij de bevolking via voorlichting. Hij zag voorts een zekere discriminatie in het feit dat scholen in grotere kernen, alt hans het hoofd van zo'n school, lesvrije tijden krijgt voor begeleiding, maar de kleinere school niet. De gemeente Mid delburg was bereid dat voor alle scholen te doen gelden en te bekostigen. Wethouder J. Versluijs wees er op, dat ten aanzien van het experiment funde rend onderwijs om te beginnen de ou dercommissies er intensief bij zijn be trokken en meende dat lesvrije tijden voor kleinere scholen een zaak was van het gemeentebestuur voor wat het Openbaar Onderwijs betreft. Wethouder Moerland zag geen enkele mogelijkheid om rond de kerk van Poortvliet een singel te creëeren. Hij vond het wel een andere vraag of de woningbouw daar niet beperkt moet worden om de kerk niet volledig in te bouwen. Wateroverlast in de Hogeweg en onder scheid van gevraagde vergoeding voor afvalstorting op het Tuttelhoekje met of zonder aanhangwagentje gingen vooraf aan de opmerking van kerkvoogd Krij ger, die slechte ervaringen had opge daan met het politieapparaat. Bij ver nieling van 30 kerkraamruiten, waarvan bekend was dat'daarbij een zestal jonge Poortvlieters aanwezig waten, kon het toch niet zover komen, dat procesver baal kon worden opgemaakt, laat staan dat vergoeding voor die vernieling bin nenkwam. Weth. Moerland nam het op voor de politie en verzekerde dat er de gelijk werk van gemaakt was, maar geen direct schuldige kon worden aangewe zen. De burgemeester deed bij herhaling een beroep op jeugd en ouders om daar gezamenlijk wat aan te doen. Iedereen heeft van vernieling alleen maar ellende en niemand is er door gebaat. Vanaf het gezin beginnen om dat te voorkomen, hoopte de burgemeester. De voorzitter van de plaatselijke be jaardenafdeling, de heer Geuze wees er op, hoe de tegenwoordige behuizing het nauwelijks meer toelaat dat er ook een overledene wordt opgebaard. Hij be pleitte in iedere kern een aula of mor tuarium. Burgemeester Baerends wilde die suggestie graag meenemen naar het college om mogelijkheden te onderzoe ken. Er was ook nog een vraag naar verdeling van gemeentelijke subsidies voor festiviteiten, voor herbeplanting van bomen in de Burg. van Oeveren straat, voor toch ook wel moeilijkheden om particuliere woningbouw te realise ren an dc'coxistatering dat vrije ruimten vaak wórdéh^opgeslokt voor bouw van autoboxen. Bestuurder J. van Dijke van de gymnas tiekvereniging 'Excelsior' kreeg tenslotte te horen, dat het nieuwe gymnastieklo kaal dit jaar nog wel kan worden gerea liseerd en dat hopelijk voor 15 oktober. Burgemeester Baerends constateerde in zijn slot- en dankwoord, dat er ook in de kern Poortvliet nogal wat wensen zijn en daarmee werk voor het gemeentebes tuur. Hij kon zich indenken, dat er met name in de kleinere kernen door herin deling wat frustratie was ontstaan, want die is men noghniet te boven, had de heer Baerends bemerkt. Hij wees er echter ook op, dat aan dit feit op zich niets te veranderen valt en deed daarom een beroep op de burgers van niet alleen Poortvliet, maar van de gehele gemeen te, er van te maken wat mogelijk is. Daarbij kunnen kleine kernen inmid dels weten, dat de gemeenteraad ze niet zal loslaten, terwijl anderzijds van alle burgers ook het spontane streven naar een gezamenlijke leefbaarheid mag worden verwacht. Er was ook na de Poortvlietse 'wenszitting' weer een ge zellig meer persoonlijk contact. nta bosstraat 27 berqen op zoom Advertentie IM; Naar aanleiding van de raadsvergade ring van 21 februari 1979 wil ik het vol gende opmerken. Daar er al jaren geprobeerd is voor onze schippers een goede haven te krijgen, was de motivering van dhr. de Jager be neden alle peil. namelijk dat het belang van het kanaalschap de Eendracht zwaarder woog dan het belang van een groot aantal inwoners. Als lid van het CDA St.Philipsland wil ik mij - en velen met mij - hiervan na drukkelijk distanciëren. Als men dan ook nog de suggestie doet de havengel den te verhogen voor een project dat niets kost, dan hoop ik dat de kiezers zich deze de Jager in 1982 nog kunnen herinneren. A.Kot Krabbenkreekstraat 2, St.Philipsland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 13