Scherpenisse wil Oud-Gemeentehuis vertroetelen Meer leden kunnen nog méér van voorlichting profiteren. Finale rollencompetitie eil. Tholen KORF V BAL autogordels'* vast en zeker NIET BIJ BROOD ALLEEN ZWEMMEN Gouden- muzikant Donderdag 22 februari 1979 EENDRACHTBODE 13 Bushalte wijziging hoog genoteerd Verlichting scholen Lichtje branden Beroep op iedereen Oude school voor jeugd belangrijk OVERDENKING BIDDAG 1979 Parkeren bij de kerk De café-ruïne Woningbeleid Restauratie oud gemeentehuis Bushalte Granen hoofdmoot op Bedrijfsvoorlichtingsvergadering. Van de Federatie Pluim TAALPRAATJE Glascentrum Granen Biljarten Met een vijftig belangstellende burgers maakte de kleinste kern geen slechte beurt in het kader van het kennisma kingsbezoek van de nieuwe burgemeester en mevrouw Baerends, die tegelijkertijd een wenszitting mag worden genoemd voor het vorig jaar nieuw gekozen ge meentebestuur. Burgemeester Baerends heeft het al door, dat elke kern van zijn gemeente zo zijn eigen bijzonderheden heeft. Dat hoeft dan niet vereenzelvigd te worden met dorpisme, al sluit het een het ander zelden uit. Dinsdagavond werd in elk geval duide lijk, dat het de burgers in Scherpenisse wel wat waard is, wanneer het oude ge- meentehuis(je) bouwtechnisch in oude glorie zal worden hersteld, al geeft Mo numentenzorg daartoe voorshands uiterst geringe hoop. Een ander onderwerp waarmee niet nog een kennismakingsronde kan worden gewacht is de verplaatsing bushalte. Het dorp vindt dat over het geheel genomen het Spuidamplein voorkeur verdient boven de Laban Deurloostraat, waar de huidige bushalte al een paar jaar ego centrisch gelegen met name de oudere burgers moeilijkheden bezorgt. In het Holland Huis te Scherpenisse, waar garderobe en toiletten al een bij zondere positieve metamorfose hebben ondergaan in de verbouwing, maar waar het podium met trekgaten ook mevrouw Baerends temidden van schaapskooi- schoonmaak en verhuizing nog deed huiveren, was er een levendig dorpisme. Een strijdbaarheid voor het behoud van een kern die nog belangrijk uitsteekt boven minimale voorzieningen van sommige leefgemeenschappen in den lande. Maar we willen het minstens zo houwen, was de voor het gemeentebes tuur achter gelaten indruk. Die indruk openbaarde zich dan weliswaar tot ogenschijnlijke kleinigheden, maar wie geen grote hand heeft is ook met een kleine pink al blij. Burgemeester Baerends moest zijn ver haaltje weer afsteken, dat men als ge meentebestuur vooral was gekomen om te luisteren en suggereerde voor de der de maal, dat de burgers van hun hart geen moordkuil moesten maken. Het mag hem troosten dat het alleen een re petitie is voor de ongeveer 20 officials, die elke hoorzitting meemaken, maar dat het voor de burgers in een telkens weer andere kern van zijn gemeente de gewenste vrijheid biedt. Deze avond was de PvdA fractie com pleet,. bij de andere fracties moest een enkeling verstek laten gaan. Het hoofd van de openbare school, de heer H.Sauer beet het discussie spit af. Hij herinnerde er aan, hoe de Ooster- scheldeschool, maar evengoed de bij zondere school met lichtsterkte proble men zit. Voor wat zijn school betreft was er eind 1976 in overleg met inspectie en schoolarts reeds de conclusie, dat er maar een lichtsterkte van 90 watt werd geconstateerd, terwijl het minstens 250 zou moeten zijn. Hij vond het wat on begrijpelijk, dat hierop van gemeente wege niet was gereageerd, althans niet voldoende, want wel waren de klassen 1 en 2 in dat opzicht verbetert, maar de rest niet. De heer Sauer zette wat kracht bij aan zijn klacht door in de eerste plaats een door zijn leerlingen gemaakte school- miniatuur aan te bieden en vervolgens ook een zaklantaarn om het lichtje bij het gemeentebestuur te doen blijven branden. In zo'n situatie is de burge meester niet op zijn mondje gevallen en reageerde daarom ad rem dat hij bij de huidige verhuizing van uit Midden Schouwen naar de Thoolse schaapskooi die lantaarn best kon gebruiken. Intus sen was daarmee de sfeer ook in het Holland Huis volop aanwezig om in openheid te discussieren. Burgemeester Baerends verzekerde de eerste spreker, dat hij zijn wens in elk geval zeer indringend had gepresenteerd en wethouder J.Versluijs vulde aan, dat het feit dat klas 1 en 2 wel de verbetering kregen een aanduiding is, dat het ge meentebestuur er aandacht voor heeft. Men heeft als gemeentebestuur echter wel met normen ook voor wat school- verlichting betreft, te maken. De andere klassen zullen ongetwijfeld ook aan bod komen. De collega van de andere school, de heer G.J. van Steenis onderstreept de klacht van zijn voorganger. Zijn schoolbestuur had daarop eveneens bij de gemeente geattendeerd. De technische dienst van Philips en een deskundige uit de Raad van Arbeid te Breda bevestigden, dat die lichtsterkte minimaal 250 lux moest zijn. De heer van Steenis vroeg ook aandacht voor de afrastering rond de school. Men is er gelukkig mee, dat het eindelijk zo ver kwam, maar het lijkt wat op een on neembare kluis met een achterkant van zachtboard. Opnieuw ging het hierbij om de portefeuille van de voor Scher penisse 'eigen' wethouder en daarom zei de heer Versluijs ook dat de ingang het meeste te verduren had van jeugdig en thousiasme, terwijl de achterkant langs het dijkje vanwege de mindere toegan kelijkheid wat goedkoper materiaal kreeg. Deze winter heeft het overeind houden van de afrastering niet bevor derd en er zijn nu inderdaad al manke menten. Daarmee was dan tegelijkertijd een an der chapiter aangesneden, nl. dat van vernielingen door jongeren. De heer M.C.Hage wilde het dan niet direct vandalisme, maar dan toch minstens wel baldadigheid noemen, waarvan met na me ook de ijsclub schade en dat telkens weer ondervindt. Hij vond dat er van politiecontrole toch een preventieve werking zou kunnen uitgaan. Dat bracht meteen de politie-onderbezetting (op Tholen nog 6 manschappen) in het ge ding, waarbij met name de burgemees ter een pleidooi hield voor de proble men van de politie' het feit dat er toch telkens weer jongeren bereid zijn de op leiding te volgen en dan in een maat schappij komen, die weinig opvoedend gezag toestaat. Mevrouw Hage had ook bij de gymnas tiek nogal wat problemen van jeugdige overlast en verder ook het niet goed functioneren van de centrale verwar ming. Wethouder Moerland zat er naast, toen hij stelde, dat Stavenisse een tweeling gymlokaal is van Scherpenisse en hij daar toch geen klachten over de ver warming hoorde. In het Holland Huis kon hij toen echter vernemen, dat het daar niet zoveel beter was. Voorzitter Jan Verkerke van de jeugd vereniging 'Scarpenesse' had zijn wen sen keurig gestencild en daarom kon het gehele gemeentebestuur er ook volop kennis van nemen, al verzuimde hij niet het deze avond ook mondeling kenbaar te maken. Deze jeugdvereniging bleek gelukkig met de beschikbaarheid van 2 "Doch Hij antwoordende, zeide: "Er is geschreven: De mens zal hij brood alleen niet leven, maar bij alle woord dat door de mond Gods uitgaat." Matth. 4:4. Jezus werd door de Geest weggeleid in de woestijn. Daar is Hij 40 dagen en 40 nachten verzocht door de duivel. In deze tijd heeft de duivel alles op haren en snaren gezet om de Zoon van God in zijn macht te krijgen. Dat was hem ge lukt bij de eerste Adam in het paradijs. Zou het gelukt zijn bij de tweede Adam, dan zou zijn macht voor goed gevestigd zijn. Maar Gode zij dank. is Jezus Christus staande gebleven, waar wij ge vallen zijn. Veertig dagen en nachten heeft Hij gevast. Hem hongerde ten laatste. Ën dan komt daar de verzoeker, de leugenaar van den beginne. Als U Gods Zoon bent, zeg dan dat deze ste nen brood worden. Maar de Heere Jezus drijft hem terug met het zwaard van het Woord: Er is geschreven: De mens zal bij brood alleen niet leven, maar bij alle woord, dat door de mond Gods uitgaat. Niet bij Brood alleen. Brood hebben we ook nodig. En daarin zijn we diep van de Heere afhankelijk. Daarom is het goed en nodig, dat we op de biddag allemaal samenkomen in Gods huis. Om ons voor God te verontmoedigen. Om onze on- qaardigheid te belijden. Om Hem oot moedig te smeken om Zijn zegen over de oogst, over alle arbeid die Hij ons opge dragen heeft. Want aan Zijn zegen is alles[ï[/5. Zonder Hem kunnen we niets doen. Ook daarin kan God ons alleen verhoren om Jezus' wil. Want Hij hon gerde opdat er voor ons brood zou zijn. Want. dat u elke dag uw werk mag doen. Dat u elke dag aan een welvoorziene tafel zit. goed gekleed. Dat is geen vrucht van uw verdienste. Maar ook dat is verdiend door Hem. Die hongerde. Die leed, Die stierf aan het vloekhout. En Hij zegt het u: Niet bij brood alleen. Doodarm bent u, als u genoeg hebt aan de dingen van deze wereld. Want die gaat voorbij. Doodarm, als u genoeg hebt aan een welgevulde portemonnaie, een rijke oogst, een mooie veestapel. Want de mens zal bij brood alleen niet leven. Niet echt leven, niet eeuwig leven. Maar bij alle woord dat door de mond Gods uitgaat. Deze tekst is een aanha ling uit Deut. 8. In de woestijn was geen brood te vinden. Maar door het woord van God regende het manna uit de he mel. God zorgt voor Zijn volk, ook als, naar menselijke berekening, alle bes taansmogelijkheden wegvallen. Want Hij spreekt en het is er. Hij gebiedt en het staat er. Dit manna wees heen naar Hem. die het gezegd heeft: "Ik ben dat levende Brood, dat uit de hemel neer gedaald is; zo iemand van dit Brood eet, die zal in der eeuwigheid leven. Bn het Brood dat Ik geven zal is Mijn vlees, hetwelk Ik geven zal voor het leven der wereld." Wat is dat, "dit Brood eten?" Als een arm, ellendig zondaar, die in zichzelf geen enkele mogelijkheid meer vindt, om voor God te bestaan, te vluchten tot Jezus Christus en Zijn vol maakte gerechtigheid. Dan hebben we aan hekaardse brood niet meer genoeg. Dan kunnen we het in de dingen van deze wereld niet meer vinden. Maar ons hart hongert en dorst naar Hem. Die het gezegd heeft: Zalig zijn ze. die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid, want ze zullen verzadigd worden. Dan krijen we aan God genoeg. Dan hebben we genoeg voor de tijd. genoeg voor de eeuwigheid. Al zou alles dan teruglopen in het komende jaarseizoen. Dan gaat het toch goed. Want het kan niet meer verkeerd gaan met degenen die bij brood alleen niet meer leven, maar al leen kunnen leven door het levende Brood, dat uit de hemel nedergedaald is. Dan mogen we met die oude profeet Habakuk meezingen: Al zouden de vel den geen spijs voortbrengen en al zou er geen rund in de stallingen wezen: Zo zal ik nochtans in de Heere van vreugde opspringen, ik zal mij verheugen in de God mijns heils. De Heere Heere is mijn Sterkte. Scherpenisse, ds. D.J. Budding. lokalen, die het gemeentebestuur vorig jaar na wel behoorlijke jeugdpressie had toegestaan. Het bezwaar van de jeugd- vcrenigingsvoorzitter was nu echter wel, dat men de volle prik huur 1978 moet betalen, terwijl er van af augustus pas van 1 lokaal gebruik gemaakt kon wor den en nu pas van het tweede lokaal. De burgemeester wilde dat wel laten on derzoeken. maar adviseerde intussen deze vereniging toch maar subsidie aan te vragen. Hij achtte het niet juist, dat van huurnormen wordt afgeweken. Naast de uitnodiging eens kennis te ne men van deze jeugdaktiviteiten, be kroop deze vereniging wat vrees nu er geruchten gaan, dat het gemeentebes tuur oude gebouwen wil afstoten. Wethouder Moerland herhaalde zoals reeds in Stavenisse was gesteld, dat die oude gebouwen voor de gemeente in wezen te kostelijk zijn, maar kon zich niet indenken, dat verenigingen 'op straat gezet zullen worden' zonder dat een 'andere mogelijkheid door het ge meentebestuur zal worden geboden. In dit verband werd ook aan het oude ge meentehuis gedacht. President kerkvoogd Dijke bracht een ander chapiter in het midden. Bij een vorige hoorzitting werd door de Herv. kerk ook al gepleit voor parkeermoge- lijkheden rondom dat gebouw. Tot dus ver is dat niet gerealiseerd. Als de ge meente daar toch grond bezit, kan het misschien opnieuw worden overwogen, suggereerde de heer Dijke. Die grond blijkt echter voor woningbouw te zijn bestemd. De heer van Dingenum meende dat er eind Beatrixstraat door demping van een waterleiding nog wel mogelijkheden kunnen zijn. De burge meester deed de toezegging dat het zal worden bekeken. Er was eerder ook nog geattendeerd op de noodzaak van brandblussers in de oude school en op eventuele inschake ling van vrijwillige politie, maar toen kwam bij monde van de heer A.v.d.Hoek toch ook het afgebrande café weer op de proppen. Een erfenis nog van een vorige hoorzitting, of er al schot in zit? Weth. Koopman had bij geruchten vernomen, dat het eigendom aan een plaatselijk aannemer was ver kocht. Zou dat niet het geval zijn, dan lijkt het een voorlopig nog slepende zaak te blijven. Niemand suggereerde dat de jeugd daarop haar lusten mocht botvieren, al zit de ijsclub dan telkens weer met een beschadigde materialen- bergplaats. De heer A.v.d.Hoek informeerde voorts of de gemeente nog enige inspraak heeft ten aanzien van het woningbeleid (wo- ningbouwspreiding) de burgemeester zei dat er nog wel vrijheid is voorzover het om goedgekeurde bestemmings plannen gaat. Zodra het echter nodig is een nieuw bestemmingsplan goedge keurd te krijgen is men afhankelijk van een provinciaal bestuur, dat over wo- ningbouwspreiding een andere mening heeft dan het Thools gemeentebestuur. Hij vond het gewenst het pogen van het gemeentebestuur gezamenlijk te steu nen. De heer A.Beeke constateerde toch wat discriminatie, wat in de ene kern wel snel mogelijk is, lijkt voor een andere kern onbestaanbaar, zö openbaarde zich zijn grief en voor hem was het bijvoor beeld ergerlijk, dat het voor Scherpenis- se zo historische drieluik naar het Thoolse stadhuis was verhuisd. Nadat door dhr. Hage t)og was gepleit voor woningrenovatie in Westkerke kwam toch aan de orde. De heer A.L.G. van Doorn opperde een voor-financiering door het gemeente bestuur. Die bereidheid bleek er inder daad bij het college wel te zijn, mits een toezegging van Monumentenzorg, dat bijvoorbeeld binnen een jaar of vijf de rijkssubsidie zekerheid zou worden, dat nu kreeg het gemeentebestuur niet ge daan. Monumentenzorg gaf wel te ken nen. dat men eerstkomende jaren ner gens op moet rekenen. Voor de heer Beeke was het wat onbe grijpelijk, dat er wel 7 miljoen in de verbouwde en uitgebreide administra tieve zetel Sint Maartensdijk kan wor den gestopt en niet de enkele benodigde tonnen voor het oude gemeentehuisje beschikbaar kunnen komen. Aangetoond werd, dat een administra tieve zetel moet worden gezien als een totale gemeenschapsvoorziening, waar voor ook het onderdeel Scherpenisse mag profiteren. Het bleef geruime tijd een levendige vraagstelling, maar burger J.van Houdt had het schriftelijk gedaan. Hij wees er in zijn brief op, hoe bij een eerdere in formatieavond al is gepleit voor bushal te verandering: naar het Spuidamplein. Men hoort er taal noch teken van. Dit laatste betwiste wethouder Koopman, die er op wees, dat hierover al bij her haling vragen in de (en door) gemeen teraad zijn gesteld. Binnenkort is er een bespreking met de rijksverkeersinspec tie en dan komt ook dit onderdeel aan bod, zoals er ook binnenkort overleg is met overste Lanting uit Middelburg over politiebezetting, c.q. onderbezet ting. De vinnigheid ging er wat af, maar dat verhinderde niet om het uitzicht van het Holland Huis te vergelijken met num mer honderd en ook de grief dat het podium nog steeds niet is afgewerkt. Problemen kwamen er nog uit rond een met een ijslaag bedekte ijskranen en begrotingsoverschrijdingen bij verbou wingen. Ondertussen was de mist buiten het Holland Huis niet opgetrokken, maar dat verhinderde het gemeentebestuur niet zich na dat wat meer officiële ge deelte zich nog wat gezellig met de aan wezigen te onderhouden. De derde kennismakingsbijeenkomst was hiermee bekeken. Het gemeentebestuur is bijna op de helft. Met toch nog maar een 7000 hectare ingebracht via aangesloten leden, zou de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint Philipsland belangrijk groter kunnen zijn. Dat stelde vorige week vrijdagavond de voorzitter, de heer M.Ph. van der Weele bij het punt contributieverhoging. Het zou niets bijzonders zijn, wanneer we aan een inbreng van 10.000 hectare kwamen, vulde de voorzitter aan. Het betekent thans, dat er boeren en misschien ook nog wel tuinders profiteren van zoveel wat op het terrein van de voorlichting aan de orde komt, maar dan wel de buurman voor de contributie laten opdraaien. De heer Van der Weele achtte dit betreurenswaardig en hoopte dat er een collectief inzicht zou ontstaan, inzonderheid ook bij de jongere boeren om zich^ia aansluiting bij de bedrijfsvoorlichting ook sterk te maken in het zovele dat het ondernemersschap in de landbouw vergt. De voorlichtingshoofdmoot op deze avond was de graanteelt via deskundige J.M.v.d.Weele. Laatstgenoemde verving op prima wijze de aanvankelijk genodigde J.G.Knui- vers, adjunct-directeur Agrarisch on derwijs van het centrum te Emmeloord. Ieder kan weten, dat het toen nog on doenbaar was om uit Emmeloord naar het Poortvlietse Tolrust te komen. De voorzitter had voor snelle vervanging kunnen zorgen. Er was bovendien een goede opkomst van de leden. Ook de ,heer Van der Weele kon niet voorbij gaan aan een korte terugblik op 1978. Zijn conclusie was evenals die van an dere agrarische voorzitters dat 1978 kli matologisch een voor de landbouw en veehouderij goed jaar was, met hoge opbrengsten. Maar dan kwam er ook bij van der Weele een punt achter het opti misme. Ruime voorraden, zeer lage prijzen. Dan knijpen de jongste EEG voorstellen des te meer en hij noemde het pure nonsens te stellen, dat er geen kostenstijgingen waren in het afgelopen jaar. Zeker valt het niet over een kam te scheren. Het is sterk overdreven, zoals in Brussel wordt gesteld, dat het inkomen voor de landbouw sterker steeg dan daarbuiten, zonder zelfs de grote achterstand er bij te betrekken, die er toch was. Tot voor kort werden melkveehouders nog aangespoord hun bedrijf uit te breiden met inplaats van bijvoorbeeld 40 tot 60 koeien er 80 tot 100 van te maken. Nu zegt de Europese commissie dat als in 1979 de melkproduktie stijgt de veehouder dat zelf moet betalen. Men wordt dus beboet voor de poging het inkomen te verhogen, zoals dat tegen woordig op menig terrein het geval schijnt te zijn. In de akkerbouw precies hetzelfde. Daar is dan de afstraffing de C-suiker. De heer Van der Weele herin nerde voorts aan de mineurstemming vorige week op de ZLM-kringvergade- ring en hoopte, dat het niet bij praten zou blijven, maar er werkelijk ook wat zal gebeuren. Anders is ook die lange winter nog tevergeefs geweest. De vorst kan de hinderlijke aardappel-opslag wel behoorlijk de kop ingedrukt hebben, maar hoe de tarwe de winter doorkomt is nog een vraag, al blijft er goede hoop. Het zou ook een ware ramp zijn, als het gewas doodgevroren zou zijn. Het kan misschien ook zo zijn, dat de winterse omstandigheden een gunstig effect heb ben op komende bedrijfsresultaten. De heer Van der Weele onderstreepte nog eens de grote betekenis van de vakbek waamheid en de export van produkten. Het rooien van aardappelen zal meer aandacht vergen, evenals de begeleiding naar de consument. Het is gewenst dat een nieuw aardappelras met een slechte kook en smaak nog sneller verdwijnt dan ze kwam. Dat is marktbedervend. Herinnerend aan de leerzame studiedag, wees de heer Van der Weele nog eens op het belang van een goede struktuur en grondvruchtbaarheid. Groenbemesting en strohakselen werken daartoe positief Het is zaak, dat de achterstand van het zuidwesten in de laatste paar jaar tegenover het noorden niet nog groter wordt. Klimatologisch kunnen we daar aan niets toe- of afdoen, dat zien we ook deze winter weer met in ons 300 km. lange landje toch geweldige tempera tuursverschillen tussen noord en zuid west. De heer Van der Weele tipte vervolgens ook het belang van zoetwatervoorzie ning aan. De beschikking daarover zou betekenen een meer specialisatie moge lijkheid. De draineerbuizen mogen in de zomer wat ons betreft onder water staan. Het waterschap deed de toezegging tij dens de zomermaanden zo weinig mo gelijk te zullen bemalen. Voor het te de dirigent en hoopte dat de familie nog een fijne avond zou hebben. De heer W.L. Bijl uit Tholen voerde namens de Kon. Ned. Fed. van muziek verenigingen het woord. Slechts voor weinigen is een halve eeuw aktief mee doen in een muziekvereniging wegge legd. vond de KNF vertegenwoordiger. De een bezwijkt na een trouwdag, de andere vanwege kritiek, een derde weer om andere redenen en daarom te meer mag er bewondering zijn voor de stu wende kracht die de heer V an Driel voor de Oud-Vossemeerse muziekvereniging was en is. Hoeveel kilometers zou hij in die halve eeuw met zijn instrument niet hebben afgelegd? De heer Bijl felici teerde de gehele vereniging met de aan de jubilaris toegekende onderscheiding en speldde het KNF insigne op onder overhandiging van de daarbij behoren de oorkonde. De voorzitter van de zgn. Thoolse Bond, de heer M. van Damme benadrukte in zijn felicitatie vooral het werk dat de heer Van Driel voor de jonge muzikan ten deed: Hij herinnerde zich een foto, waarop de nu gouden muzikant trots temidden van een grote groep jongeren stond, die hij tot het lidmaatschap had weten te brengen. Het heeft het mu ziekkorps in Oud-Vpssemeer nieuw leven gebracht en een bestendiging van haar bestaan. Van de koninklijke on derscheiding straalt niet alleen glans af voor eigen vereniging, maar voor alle korpsen in deze regio vond de heer Van Damme, die graag een pluim op de al wat oude muzikale hoed van de heer Van Driel wilde steken, want 50 jaar lang was hij ook met zijn instrument de ondersteunende partij, aldus de heer M. van Damme. Cadeaus en felicitaties bleven ook daarna doorgaan, terwijl zijn eigen korps hem een serenade bracht van gevraagde nummers. Met daarna ook nog een druk bezochte receptie vanuit de bevolking werd het voor Ge rard van Driel en de zijnen een 16e fe bruari 1979, die hij en zijn familie niet licht zullen vergeten. Zaterdagavond 10 februari was het zo ver. In Hotel Hof van Holland werd de laatste van een serie van 5 wedstrijda vonden verreden. Zoals eerder gemeld zijn er wedstrijden geweest bij de t.c.'s Zeelands Welvaren te Scherpenisse, de Eendrachtrijders te Oud-Vossemeer, de Hoop te Sint Annaland en de Bidon in Sint Maartensdijk. Ondanks dat bij de klasseringen in de lagere regionen niet veel verschuivingen meer konden worden verwacht' werd er zowel in de "top" als bij de overigen op het scherp van de snede gestreden. Men had over belangstelling niet te kla gen het publiek op Tholen is blijkbaar ook voor deze vorm van verbroedering wel warm te krijgen. De microfonist, Jo Bernaars uit Halsteren was zoals ge woonlijk weer in feeststemming. Dit had tot gevolg dat de sfeer bij de bezoekers en deelnemers er best mocht zijn. Het individuele klassement heren Om voor een eindklassering in aanmer king te kunnen komen moest men 4 van de 5 avonden gereden hebben. Boven dien ontvingen deelnemers die lager dan de 15e plaats eindigden een herinne ringsschildje. De wedstrijd tussen D.Uil van T.C. Zeelands Welvaren en H.Scherpenisse van T.C. de Hoop werd in de eerste maand na 1, en in de 2e manche na 3 valse starts gereden. In de le manche had Han Scherpenisse al bijna 250 meter gereden voor hij bewust werd van de door Dirk gemaakte valse start. Dit kostte veel en broodnodige 1/10 secon den. De jury besliste, dat na 3 valse starts door Dirk toch mocht vyorden ges tart.Ondanks de protesten, die hier en daar rezen, werd de sfeer hierdoor nau welijks aangetast. 1. D.Uil, 3.21.9 min., 2. H.Scherpenisse, 3.24.4, 3. K.Jansens, 3.25.4, 4. P.Jansens, 3.30.2, 5. J. Vroegop, 3.32.6, 6. S.Bliek, 3.36.2, 7. L.v.As, 3.37.0, 8. K. de Graaf, 3.38.1, 9. K.Keur, 3.38.5, 10. 'A. v.d.Wert, 3.38.7, 11. A.v.d.Heiligenberg 3.38.8, 12. B.v. Wijk 3.44.0, 13. L.Hage, 3.45.7, 14. J.Keur 3.45.8, 15. W. de Haan 3.49.1, 16. J.Opree, 3.53.1, 17. R.Boer, 3.57.1. 18. F.Stols, 3.57.2, 19. C.Rijnberg 4.05.3, 20. M.v.d.Walle, 4.06.9, 21. D.O- Ondanks verlies toch goed. Ondanks een 10-6 verlies kunnen de Emergo junioren toch gefeliciteerd worden omdat ze de kampioensploeg Juliana het dichtst gena derd zijn van alle competitieteams. De eerste wedstrijd werd met 9-0 verloren en ondanks de goede wil kwam ook nu Emergo met 3-0 achter te staan voordat Addie de Jonge via een afstandschot een antwoord gaf. Met een doorloopbal zorgde de Jonge ook voor 5-2 en toen vielen er regelmatig doelpunten aan beide kanten. Ruud Slootweg scoorde van afstand 6-3, Elsa van Haaften met een door loopbal 7-4. Juliana maakte aan de Emergo- illusies een eind door al snel 8 en 9-4 te sco ren. Ruud Slootweg benutte nog een straf- worp, maar Juliana had opnieuw een ant woord. De laatste treffer was niettemin van Emergo: Addie de Jonge benutte zijn straf- worp in tweede instantie: 10-6. De Emergo pupillen waren zaterdag stuk voor stuk een klasse beter dan Terheyden. Door pech wer den er echter niet veel doelpunten gescoord, want kansen waren er genoeg. Opvallend was het inzicht van de pupillen. Ook het samen spel verliep vlekkeloos. Marco .v.d Hoek en Leon Brevet scoorden van grote afstand. De scheidsrechter keek er zelfs van op. Vaststellen-bepalen In onze Taaipraatjes hebben we al en kele keren geschreven over de subtiele verschillen, die sommige synoniemen kenmerken. Ditmaal wat over de syno niemen vaststellen en bepalen. Deze woorden worden vaak gebruikt zonder op het verschil te letten. Toch is er wél miniem verschil. Beide werkwoorden betekenen: iets nauwkeu rig aangeven, zodat men weet waar men zich aan moet houden. Bepalen wil let terlijk zeggen "door palen afzetten". Bij uitbreiding: nauwkeurig opgeven of aanwijzen. Vaststellen is: iets wat wankel is stevig heid geven; maken dat iets vast staat, zeker is, boven alle twijfel verheven. Een dag bepalen is daarom beter dan een dag vaststellen. "Het bruidspaar be paalde de dag, waarop het wilde trou wen". "De dag van de volgende vergadering bepalen". Men perkt als het ware van alle komende dagen één dag af. Een prijs vaststellen is juister dan een prijs bep. "De winkelier stelde de ver koopprijs vast". Hij maakt daarmee een eind aan iets wat onzeker is. "De banken stelden de dagkoers vast". "De Oranje vereniging vergaderde op de bepaalde dag en het bepaalde uur om het feest programma vast te stellen". Soms kunnen zonder voorkeur beide werkwoorden worden gebezigd. "Het is moeilijk de oorsprong van dat woord te bepalen" (even goed: vast te stellen). pree, 4.09.8, 22. M. de Haan, 4.16.8, 23. W.Schetten. 4.27.3. Individueel klassement dames Bij de dames is de 16-jarige Dia Jansens van T.C. Zeelands Welvaren 1ste ge worden. Haar totaaltijd was 2.08.3 min. Een erg verdienstelijke 2e plaats was voor het Fuik lid Riet Schetters, die met haar 37 jaar en moeder van 6 kinderen slechts een tijd van 2.10.0 noteerde. Tineke v/d Werf bezette de 3e plaats met een tijd van 2.13.7, 4e B.Bliek, 2.18.0, 5e E.Rijnberg, 2.18.5, 6. A.Jan- sens, 2.21.8, 7. Mevr. Jansens 2.25.1, 8. M.Otto, 2.26.9, A.Schouten, 2.26.9, 10. J.Schetters, 2.34.9, 11. A. v.d.Walle, 2.42.9. Het ploegenklassement De le prijs was voor T.C.Zeelands Wel varen 17.27.9 2e werd T.C. de Hoop met een tijd van 18.08.9, de 3de pldats werd bezet door T.C. de Fuik met 18.38.8. Helaas moesten de t.c.'s de Bidon en Eendrachtrijders gediskwalificeerd worden wegens onderbezette ploeg- deelname. Sportief: Tijdens de rollencompetitie is de sa menwerking tussen de besturen van de echte t.c.'s steeds goed en prettig ge weest. Ieder hoopt voor zich, dat deze competitie een beginstadium is geweest voor de nauwe banden, die de t.c.'s in de zomer met elkaar zullen aanknopen. De t.c.'s wenst de leden en bevolking veel fietsplezier in het nabije seizoen. plaatsen van stuwen is eerst wel toe stemming van het waterschap nodig. De voorzitter van de bedriFSVOOR- LICHTING WEES ER VERVOL GENS OP. HOE DE EERSTE GES PREKKEN OP GANG KWAMEN RONDOM Sint Annaland om de mo gelijkheden van een glascentrum na te gaan. Dat zou dan moeten uitlopen op een soort bestemmingsplan, omdat versnippering van glasbouw uiteraard enorm kostenverhogend werkt. Hij voorzag tussen nu en bijvoorbeeld 1990 nogal flinke veranderingen in dit gebied door bedrijfsbeëindiging, vrijkomende gronden en toch ook weer warenhuis geïnteresseerden, die tot een her en der vestiging zouden komen. Er zit aan dit alles heel wat vast, waaraan men tijdig aandacht moet schenken, willen er ooit resultaten geboekt kunnen worden. Het gaat er bij de initiatiefnemers dan ook om alle daarbij betrokken geledingen geleidelijk aan in te schakelen, c.q. daarmee te overleggen. Om in de toe komst echter tot een glaskern te komen, zou een goede zaak kunnen zijn. Tenslotte herinnerde de heer Van der Weele er in zijn openingsspeech aan, dat men al medio februari passeerde en het over twee maanden pasen is, hopelijk temidden van het voorjaarswerk en met de wens ook, dat 1979 weer eens een goed boerenjaar mag zijn. De wnd. secretaris M.A. de Hond bracht vervolgens het jaarverslag met daarin de voornaamste aktiviteiten van de be drijfsvereniging, evenals het financieel overzicht, dat op een klein batig saldo uitkwam. In de financiële commissie was de heer A.M. van de Reest uit Sint Annaland niet herkiesbaar, waarom in zijn plaats werd benoemd de heer J.W.Elenbaas van de Oostweg I aldaar. In het bestuur werden herkozen de he ren L. Boudeling te Anna Jacobapolder, M.C.J.Stoutjesdijk te Tholen en M.Suurland te Stavenisse. De contributie werd gebracht op 15,— per lid plus 0,75 per hectare en voor de tuinbouwleden bleef het 22,50 inclusief brochures. De heer J.M.van der Weele, bedrijfstak deskundige van het KNLC te Goes gaf vervolgens een nadere analyse op de jongste voorlichtingsbrochure over gra nen en behandelde daarbij vrijwel alle facetten, van de beplantingsdichtheid en bemesting tot het oogsten toe. Daarop kwamen nog wat vragen los, die de inleider eveneens beantwoordde. Hij wees bovendien ook nog eens op het voordeel van het lidmaatschap door de gratis toezending van de voorlichtings brochures, die van groot belang voor akkerbouwer en tuinder kunnen zijn. Met een woord van dank voor de op komst en de op zo korte termijn inge vallen spreker, besloot voorzitter Van der Weele de vergadering. Tijdens de Zeeuwse winterkampioen schappen zwemmen in Middelburg is Jolanda van Dijke uit Tholen tweede geworden bij de dames vrije slag in een tijd van 1.66.8. In Stavenisse is de laatste wedstrijd ges peeld om de Tholen-cup biljarten tussen de Kitskoningen en de Handel uit Sint- Maartensdijk. Het werd een 2-8 over winning voor de gasten, waarbij de vol gende persoonlijke scores werden be haald: R. de Graaf - J. Bevelander 0-2, A. Moerland - H. den Engelsman 2-0, R. Smits - M. van Houdt 0-2, R. Oostdijk - L. Mentzij 0-2, F. de Rijke A. van Hulsel 0-2. Hierdoor kwam de volgende eind stand in het toernooi om de Tholen Cup tot stand: 1. Willen Is Kunnen - Oud- Vossemeer, 2. De Handel - St. Maar tensdijk, 34 pnt. 3. Door Oefening Sterk- Scherpenisse, 25 pnt. 4. De Kitskonin gen - Stavenisse, 20 pnt. Amigos 1 bracht Olympus eerste nederlaag toe. De heren van Amigos I hebben voor een sensatie gezorgd door kampioenskandidaat Olympus maandagavond de eerste nederlaag toe te brengen: 3-1. De eerste ontmoeting hadden de Brabanders met dezelfde cijfers gewonnen en ook nu was een nederlaag in gecalculeerd, ondanks het stijgende spelpeil van Amigos. Olympus heeft lange, gerouti neerde aanvallers en had nog maar drie sets verloren. De eerste set was nog maar nauwe lijks begonnen, of Amigos keek al tegen een 5-0 achterstand aan. De pas was slecht en de Tholenaren keken onwennig tegen de nieuwe opstelling aan. Toen de aanval beter werd, ging de strijd gelijk op, maar de achterstand werd niet meer ingehaald: 15-11. De tweede set verliep duidelijk beter voor Amigos. Snel werd een voorsprong opgebouwd en door goed te blokken werd het 5-12. Olympus kwam echter terug tot 10-12, maar de set werd toch winnend met 10-15 afgesloten. De achterveldverdediging was in deze fase goed op dreef. Opgelucht begon Amigos aan de derde set, want het zou in elk geval geen zware 3-0 nederlaag worden. De concentratie was even weg, waardoor een snelle achter stand op het bord kwam, mede door slechte passes. Het zelfvertrouwen slonk, zeker toen het 13-5 was, maar toen bleek dat Amigos goed kan knokken. Punt voor punt werd te ruggevochten tot 13-10. Olympus maakte er 14-10 van, maar Amigos kwam terug en zorgde zelfs voor een 14-15 voorsprong. Olympus kwam nog een keer terug, maar Amigos won toch met 15-17. De Halsterse ploeg was totaal aangeslagen en verloor ook de vierde set met 6-15. Voor deze prachtige 3-1 overwinning zorgden Ad Vos, Frans van Treijen, Jan Loof, Gerrit Vis. Willem van El- sacker, Danny Polderman en Henk Nieu- wenhuis. Ook Amigos 2 had een succesvolle competi tieavond met een 2-0 zege op Diomedon 2. Hoewel het talrijke Steenbergse publiek hun favorieten hartstochtelijk toejuichten, zorgde Amigos door de inspirerende woorden van aanvoerder Johan Melse voor 'Luctor et Emergo'. Set upper Adrie v.d. Zande liet ballen zien waarop Jan Duine lustig kon slaan. Junior-aanvaller Nico Klippel was zo wel in de taktische aanval als in het verdedi gen van het achterveld sterk. Andre Pollie had alleen oog voor de aanval en passeerde keer op keer de *Steenbergse verdediging. Zelfs de scheidsrechter was er confuus van. Hij wilde een derde set laten spelen, hoewel Amigos met 2-0 gewonnen had. Hoofdaan valler Duine drong aan op een derde (vriendschappelijke) set en de scheidsrechter liet zich van z'n beste zijde zien. Ook nu ver loor Diomedon echter, zodat Amigos 2 een goede avond had. Zege Veronica A dames. De dames van Veronica wonnen maandag avond in een zeer matige wedstrijd 2-0 van het onderaan staande Tobec 3. De wedstrijd leverde weinig problemen op en was al na 25 minuten klaar. Ben beetje redelijk spel was echter bijna onmogelijk. Setstanden 15-2 en 15-6. De meisjes van Veronica wonnen de uitwed strijd tegen Blauw Wit uit Roosendaal met 0-4: 4-15.0-15. 9-15.5-15. Ze houden hiermee: hun tweede positie op de ranglijst goed vasl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 13