Thoolse bevolking krijgt volop mogelijkheden bij i welzijnsbeleid 45 jaar Bond van Plattelandsvrouwen En zo is 't gekomen PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 22 februari 1979 EENDRACHTBODE 11 Wethouder Versluijs: We kunnen gerust onze mouwen opstropen Vruchten plukken Concreet vertalen Een dansje na Klein beginnen Hele bevolking De P.W. Opbouwend Samen doen Deskundigheid Overtuigd Stempel op samenleving Ons drijft dezelfde drang Zeventig leden. Springlevend. CMODEBRILLEN Leefbaar. Door J.M. Deurloo-van Broekhoven, lid van de ge meenteraad van Tholen Vertrouwd gevoel Verarming De visserij Vanaf de oprichting. Zang- en muziekverenigingen. Hobbyverenigingen, het Streekmuseum, de niet reg lementaire sport, muziekscholen, centra voor kunstzinnige vorming. Vormingsinsti tuten voor Volwassenen, het opbouwwerk, V.O.S.-cursussen, opbouwwerk, de Zeeuwse Volks Universiteit en het Bibliotheekwerk krijgen als eerste te maken met het welzijnsbeleid van de gemeente Tholen. Dit vloeit voort uit de decentralisatie van de Sociaal-culturele activiteiten op plaatselijk en regionaal niveau, die de Staatsse cretaris van C.R.M. vorig jaar heeft aangekondigd. Met de invoering van een nieuwe bijdrageregeling en gedeeltelijke intrekking van bestaande subsidieregelingen, treden grote wijzigingen op in de beslissingsstructubeslissingsstructuren. In plaats van met het Rijk, krijgen Sociaal-culturele instellingen met de gemeente te maken. De gemeenteraad ging maandagavond accoord met een tot oktober 1980 uitgestip pelde procedure voor de Welzijnsplanning. Tijdens de voorbereidings-, inventarisa tie-, wegings- en planfasen krijgt de Thoolse bevolking ruime mogelijkheden om wensen kenbaar te maken. De Rijksbijdrageregeling is 1 januari j.l. al in werking getreden, waarbij 1979 en 1980 als overgangsjaren worden aange merkt. Gedurende deze twee jaar krijgt de gemeente een bijdrage op basis van de in 1978 gesubsidieerde instellingen. Voor Tholen betekent dat een bijdrage ingevolge de Interimrijksbijdragerege ling plaatselijk vrijwilligers jeugd- en jongerenwerk. Peuterspeelzalen en speeltuinen, muziekscholen en creativi teitscentra. Met ingang van 1 januari 1981 zal er de mogelijkheid zijn om bin nen een beschikbaar gesteld budget een Rijksbijdrage te ontvangen voor alle so ciaal-culturele activiteiten. Dan moet echter de gemeenteraad een vastgesteld plan, programma, inspraak- en subsi dieverordening hebben. Maandagavond legde de Thoolse raad daarvoor de basis. Het ging daarbij om twee hoofdlijnen: ten eerste de procedure en ten tweede de planningsgroep Welzijnsbeleid (P.W.), een Commissie van Advies en bijstand aan b en w op grond van artikel 62, 2e lid van de gemeentewet. De samenstelling van de P.W. komt nu het eerst aan bod. Individuele of groe pen inwoners kunnen kandidaten stellen voor de vier zetels. Daarnaast komen er nog vier raadsleden in de P.W. in april moet deze voorbereidingsfase afgerond zijn. De inventarisatiefase duurt 20 weken, de wegingsfase 7 en de planfasen 30 weken. Telkens komt de P.W. aan bod en vindt er een openbare meningsvor ming plaats, voordat b en w met een voorstel komen en de gemeenteraad be slissingen neemt. 'De bevolking is een belangrijke factor bij deze welzijnsplanning', zei wethou der J. Versluijs van culturele zaken. 'De inwoners komen vier keer aan bod: bij het stellen van kandidaten voor de P.W., dé'inventarisatie, het voorontwerp, het ontwerp welzijnsplan en ook nog bij het activiteitenprogramma. Telkens gaan de voorstellen terug naar de burgers, in zo ruim mogelijke zin. De bevolking zal wel teveel invullen, maar dan wordt er geschift. Dit is een zaak waarvoor we gerust onze mouwen kunnen opstropen. De ambtenaar die aan dit welzijnsbeleid gaat werken, zal wel niet veel andere Mingen meer kunnen doen, maar we ho pen dat de kost voor de baat uitgaat en dat we in 1981 de vruchten plukken', al dus wethouder Versluijs. Voordat de Raadsfracties hun mening over het voorstel gaven, liet burgemees ter E.Baerends weten, veel waardering te hebben voor het werk van ambtenaar A.G.v.d.Sande (chef sociale zaken ter gemeentesecretarie), die het voorstel had gemaakt. Hij distancieerde zich van het hoofdartikel in de E.B. van 15 fe bruari. 'waarin werd gesuggereerd dat het pre-advies een min of meer unifor me tekst was van C.R.M. of de V.N.G. 'Het is niet overgeschreven', zei de bur gemeester. PvdA. CDA en SGP sloten zich bij die complimenten aan en spraken van een goed stuk. VVD-fractievoorzitter M.van Damme noemde het voorstel 'Een wazig stuk". "Het is een abstracte zaak, die steeds vertaalt moet worden in concrete zaken. "Welzijn en cultuur kun je ver schillend interpreteren. Over een culturele avond met een dansje na kan dat moeilijk gedaan wor den". Raadslid M. van Damme (VVD) zei dat maandagavond in de Thoolse gemeenteraad naar aanleiding van de verslagen van de beheerscommissies. Hij had daarin gelezen, dat bij een bes preking van alle beheerscommis sies wethouder J. Versluijs naar de andere leden van b en w te- rugmoest om te vragen wat er al lemaal "cultuur" was. Van Dam me pleitte ervoor die zaak in de raad te behandelen, want de raad kan er een andere mening over hebben dan b en w. De VVD-fractievoorzitter had verder gelezen, dat volgens wet houder Versluijs de bibliotheek op advies van de raadscommissie binnensport uit het gemeen schapscentrum aan de Zoekweg had gelaten. Raadslid J, de Bres (PVDA) had in het verslag gelezen, dat op aandringen van "een politieke partij" de bibliotheek niet in het gemeenschapscentrum opgeno men was. Hij wilde in zulke ge vallen de naam van de partij ge noemd zien. Raadslid de Bres noemde het "een beschamende /aak" dat de meerderheid (het quorum) van de hehéerscomms- sie Tholen- in de desbetreffende vergadering niet aanwezig was. mm zodat de burger het begrijpt', aldus van Damme. Mevr. N.M.J.Boissevain-van Riet vond dat de procedure voor de Welzijnsplan ning overzichtelijk in het voorstel weer gegeven was. 'Wij gaan accoord met de ze proprocedure. Met dit plan zijn we op de goede weg en we hopen dat er iets goeds voor de bevolking van te maken is', zei het PvdA-raadslid. Ook CDA-fractiev&orzitter W.C. van Kempen liet weten van mening te ver schillen met Raadslid van Damme. 'Voor de welzijnsplanning is een duide lijke lijn aanaangegeven. We hebben ook geen tijd te verliezen, want anders komen we te laat. We moeten de opzet in het begin niet te breed maken, anders is het niet doorzichtig. Daarom liever kwaliteit bij de aanpak van een beperkt aantal sectoren van de Welzijnsplan ning', zei van Kempen. Ook SGP-woordvoerder M.Dijke sprak -van een goed stuk. Hij liet echter weten dat zijn fractie onder welzijn verstaat: in een verzoenende betrekking met God, onze Schepper en formeerder, leven door zijn Zoon Jezus Christus. Dit is uiteraard heel wat anders dan welvaart, wat in onze tijd wel als welzijn wordt aangemerkt, in de waan dat het begrip welvaart gelijk staat met geluk, aldus Dijke. Het welzijnsbeleid kan alleen aan zijn doel beantwoorden wanneer de inzich ten van alle betrokkenen naar voren kunnen komen, zodat er ook volledig rekening mee gehouden wordt, zei het SGP-raadslid. Hij bracht verder naar voren, dat de ervaring leert, dat meestal maar een relatief klein deel van de be volking zich uitspreekt. Wij menen dat de belangstelling zi^h zal betreubeperken tot een zeker-det! vffn de bevolking, dat wij' uiteraard betreu ren. Wat doen b en w hieraan opdat inderdaad heel de Thoolse bevolking zich duidelijk en openlijk zal uitspreken over het welzijnsplan? Sociale planning is een zaak voor alle deelnemers, zei Dijke. Het tweede discussiepunt vormde de planningsgroep Welzijnsbeleid (P.W.), een commissie van advies en bijstand aan b en w, bestaande uit vier raadsle den en vier burgers. De VVD voelde daar eerst niet veel voor. 'De commissie gaat direct beïn vloed worden door de politiek. Laat eerst de exponenten van de verschillen de welzijnssectoren eens robbedoezen over de zaak. Dan kom je tot iets tast baars, waarover b en w en de raad kun nen spreken. Je moet niet direct de po litici erover laten adviseren, want bij iedere stap die de P.W. doet, moet een raadslid dan terug naar zijn fractie. Dat werkt vertragend. Instelling van een stuurgroep met deskundigen, zoals ook het provinciaal bestuur wil, werkt ver helderend. Vier burgers in de P.W. is ook weinig gezien de verschillende wel zijnssectoren. Er zijn veel mensen die er anders over denken, zei de VVD-frac tievoorzitter. Mevr. Boissevain was niet tegen de door B en W voorgestelde P.W. Zij vond dat er raadsleden in moesten omdat de ge meenteraad nu de procedure vaststelde met de hele planning en de instelling van de commissie. Ook van Kempen was die mening toe gedaan. 'In goed samenspel tussen Raad en bevolking moet het welzijnsbeleid bekeken worden. De planning geeft duidelijk aan wat bevolking en raad te doen staat. Ruimte voor inspraak is in voldoende mate aanwezig', zei de CDA-fractievoorzitter. Hij wilde een niet te grote P.W. om slagvaardig te kunnen werken. De SGP wilde ervoor waken, dat de P.W. niet te eenzijdig wordt samenges teld. 'Het is voor ons een moeilijk te verteren zaak dat er een meningsvor ming gestimuleerd dient te worden over opvattingen die haaks staan op de bes taande. Het kan toch nooit de bedoeling zijn om meningsvormen die heel het huidige maatschappelijk bestel zonder meer omver willen gooien, te stimule ren? We moeten met elkaar de zaak op bouwen en niet alles afbreken. Wij vra gen ons af. hoe de verscheidenheid van de Thoolse bevolking in de P.W. volle dig tot z'n recht zal kunnen komen. Het is overigens wel duidelijk, dat men niet een bepaalde bevolkingsgroep gaat ver tegenwoordigen. Dit houdt niet in. dat een bepaalde groep geen kandidaten kan stellen. Kunnen B en W een duide lijke profielschets geven van de kandi daten. want het college eist nogal het een en ander van de leden van de P.W., al dus Dijke. Wethouder Versluijs erkende in zijn beantwoording van de raadsvragen, dat het welzijnsbeleid een nog vrij abstracte zaak is. mS'ar b en w proberen zo duide lijk mogelijk te maken waar het öm gaat. Als we er nu samen aan gaan werken, raadsleden en burgers, moeten we dat ook in de P.W. samendoen. Daarom niet eerst een stuurgroep, want dat werkt juist vertragend, Deze welzijnsplanning is een jonge zaak. maar het plan moet er komen om in 1981 in grotere schaal van rijksbijdragen te kunnen profiteren. We willen dat nu niet in de allergrootste omvang opzet ten, want ahders komen we irf tijdnood. Bovendien is het dan onoverzichtelijk.. Sport, recreatie, gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening vallen ook onder de nieuwe rijksbijdragen, maar wè beginnen met de sociaal-cultu rele sector. Het onderwijs is in de eerste planningsfase niet begrepen. We hopen dat er openheid in de me ningsmeningsvorming komt, want het welzijnsbeleid is er voor de gehele be volking. We hopen daarom dat er be langstelling voor is, want het zou erg jammer zijn als er wensen niet geuit werden. In Tholenderwijs komt er een oproep voor kandidaten voor de P.W. en we hopen dat we een scala aan keus krijgen. De raad beslist over dej samen stelling van de P.W.s aldus wethouder Versluijs, die er nog op wees, dat in Tholenderwijs reeds drie keer aandacht aan de Welzijnsplanning is besteed. PvdA-raadslid J. de Bres vond het te ver gaan, dat er in de raad geen mensen zijn die verstand van het welzijnsbeleid hebben, zoals van Damme had gesug gereerd met zijn voorstel om een stuur groep van deskundigen in te stellen in plaats van een P.W. met raadsleden en burgers. 'U geeft zichzelf geen brevet van onvermogen', zei de burgemeester tot raadslid De Bres. De VVD-fractie voorzitter liet nog weten, dat hij had ge- J. Versluijs doeld op dé mogelijkheid van doublu res. Een raadslid zou als burger in de P. W. kunnen komen als vertegenwoor diger van een groep culturele verenigin gen. Raadslid De Bres noemde het antwoord van wethouder Versluijs 'zonder meer uitstekend' en wees nog op de niet ge ringe kosten van het welzijnsbeleid. Wethouder Versluijs meende dat er ge noeg deskundigheid aanwezig is, want elke club die op sociaal-cultureel gebied bezig is, krijgt de kans om wensen en behoeften kenbaar te maken. Alle des kundigheid kunnen we gebruiken en zullen we aanvaarden, zei de wethouder van culturele zaken. De burgemeester hoopte dat de ver- tegnwoordigers in de p.w. niet al te zeer aan een bepaalde sector gebonden zijn. "Het gaat om een beoordeling van de totaliteit van het welzijnsbeleid vanuit een bepaalde gezichtshoek", zei de raadsvoorzitter. Hij hoopte ook van harte, dat de bevol king er geen desillusie aan overhoudt. "De financiële ruimte van de Rijks overheid wordt namelijk niet groter door deze nieuwe regeling. Als er dus veel mensen zijn. kan de realisering lang duren", liet de burgemeester nog weten. Raadslid van Davme noemde het een sterk punt dat de welzijnsplanning ge durende de vier fasen (voorbereiding, inventarisatie, weging en plan) steeds naar de burgerij teruggaat. Hij zei over-' tuigd te zijn door de beantwoording van wethouder Versluijs, waardoor ook de VVD-fractie volledig instemde met het voorstel van b en w. De volgende stap is nu een oproep in "Tholenderwijs" voor kandidaten voor de p.w.: De Plannings groep Welzijnsbeleid. Vijfenveertig jaar actief Plattelandsvrouwenwerk zet een stempel op een samenleving. Tot die conclusie kwamen sommige sprkers tijdens de viering van het 4§-jarig bestaan van de afdeling Sint-Philipsland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Dat gaat dan haast ongemerkt, maar bij elkaar een toch wel duidelijk signaal in de samenleving. De drang om zo'n kleine gemeenschap te ontwikkelen en leefbaar te houden, beperkt zich dan niet alleen tot vrouwenorganisaties, maar kan onbewust ook het streven van de mannenverenigingen zijn. In die geest werd het door een deeker verwoord, vrijdagavond op jubileumbijeenkomst in de Wimpel. Van aktiviteiten gaat nu eenmaal altijd een bepaalde invloed uit. Met het ste delijk stempel opgedrukt, dat men op het platteland niet alles bij zou kunnen benen, was er de prikkel, zowel bij man als vrouw en omgekeerd, te tonen wat men waard was. Op die basis noemde burgemeester G. van den Berg het in zijn felicitatie dan ook een goede zaak, van doen te hebben met een springle vende afdeling van de plattelandsvrou wen. Dat de bekende auteur Toon Kor- tooms door de winterse omstandigheden zijn bijdrage niet kon leveren, werd door de flexibele organisatoren volop over brugd. Men houdt het in petto, maar de viering van het negende lustrum krijgt toch een aparte plaats in de Fliplandse annalen. Aan belangstelling ontbrak het niet in de volle Wimpel. Bij de ongeveer 140 aanwezigen waren ook burgemeester en wethouders, afgevaardigden van het Provinciaal Bestuur van de plattelands vrouwen en afgevaardigden van Tholen. Presidente mevr. Schenk sprak een woord van welkom en gaf een samen vatting van 45 jaar verenigingswerk. Men heeft het nu tot zeventig leden ge bracht, wat nooit eerder is voorgeko men. De noodzaak van ontwikkeling is er voor de plattelandsvrouwen ook nu nog. Vroeger vooral omdat toen nog slechts enkelen profiteerden van Voort gezet Onderwijs, nu omdat de samenle ving zoveel facetten heeft en zo inge wikkeld is, dat men ook via vereni gingswerk moet proberen bij te blijven. Daarbij hoeft het dan niet allemaal zo danig emancipatie te zijn, zoals dat tegenwoordig vrijwel overal te pas en te onpas bij moet komen. Beter is het ge zellig en vrouwelijk te houden, vond de presidente. Na het zingen van het Bondslied sprak burgemeester G. van den Berg een feli citatie uit. Hij vond het een goede zaak dat de Fliplandse samenleving springle vende verenigingen heeft als de Bond van Plattelandsvrouwen. Daarmee is ook het gemeentebestuur blij. De bur gemeester was het met de presidente yqyerii^-[^muUer| Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM M Advertentie IM eens, dat emancipatie in de goede zin gewenst is. Mevr. Groeneweg-Blok uit St. Maar tensdijk vertegenwoordigde de Provin ciale Bond en stelde dat de bijeenkom sten van de Plattelandsvrouwen zich vooral kenmerkten door een gezellige sfeer. Dat is ook een belangrijke factor om samen wat te bereiken. Zoals er van het gemeentebestuur bloemen waren, zo bood mevr. Groenewege een album aan waarin het 45-jarig jubileum kon wor den vastgelegd. Dhr. A.A. Rijstenbil bood namens de ZLM-afdeling zijn felicitaties aan. Hij wees daarbij op het nut van de Gewes telijke en landelijke coördinatie van de afdelingen, wat tegelijkertijd een uit wisseling van gedachten kan zijn die voor allen nuttig is. Hij had ook een mooi cadeau meegebracht: een koffer schrijfmachine. Een bloemetje was er van de ZLM-kring Tholen/St. Philips- land. Voorzitter M.C.J. Kosten noemde de Fliplandse afdeling 45 jaar jong. Namens de Provinciale Vrouwenraad bracht mevr. van Dijke-Steehouwer de gelukwensen over. Ze wees erop, hoe het ledental sinds de oprichting verdrie dubbelde. Aangezien de vrouwenraad niet zo druk in de slappe was zit - men moet het stellen met 18% van de Zeeuwse collecte - bood ze een spaar varken aan om blijvend aan te denken. Mevr. M. Boogaard-Bolier uit St. An- naland bracht de felicitaties over van alle Thoolse Plattelandsvrouwen. De geborduurde uitnodiging, met het 45 jaar embleem, vond ze een extra com pliment waard. Voor de Fliplandse af deling is er bovendien nog het extraatje in een zelfstandige gemeente te kunnen werken. Ze hoopte dat in dezelfde om standigheden het tiende lustrum gevierd zou kunnen worden. Mevr. van Strien feliciteerde namens de NCVB Anna Ja- cobapolder. Ze toonde zich dankbaar voor de steeds betere samenwerking tussen de Vrouwenbonden. Als ge schenk overhandigde ze een cadeaubon. Mevr. van Nieuwenhuijzen van de Plat telandsvrouwen afdeling Steenbergen wees eveneens op de goede contacten en overhandigde een enveloppe met in houd. Voorzitter I.C. Hage sprak namens de Rabobank. Wanneer men zich zou af vragen, wat nu een Rabobank en de Plattelandsvrouwen met elkaar van doen hebben, mag het antwoord gerust zijn. zoals uw Bondslied aangeeft: 'Ons drijft dezelfde band'. Verenigingen als de uwe dragen er belangrijk toe bij het platteland leefbaar te maken', aldus In verband met de behandeling van het bestemmingsplan Kom blikt mevr. U.M.Deurloo-van Broekhoven in een tweede artikel terug naar het einde van de veertiger jaren. Menig hart klopte toen met name op zaterdagavond harder in het hart van Tholen. Op zaterdagavond was het een drukt drukte van belang. Dan liepen de opge schotenjongens en meisjes "om blok" te weten Markt-Stoofstraat-Hoogstraat en Kerkstraat. Natuurlijk in tegengestelde richting. Er werden talloze afspraakjes gemaakt en het aantal huwelijken dat hier zijn oorsprong heeft gevonden, is beslist ontelbaar. Vaak werden "olie nootjes" gepeld en gegeten en in de zo mer soms zacht fruit zoals pruimen "re- bessels" (rode bessen) en "dorebeiers" (kruisbessen) alles uit bruitie puntzak ken. De kleren waren wel aan mode on derhevig maar lang niet zoals nu. De doorbraak van het T-shirt en de spijker-, broek moest nog komen. Vrouwen en meisjes droegen nog lange kousen en geen lange broeken. Op dat gebied is er nogal wat veranverandering gekomen. We vierden Koninginnedag met 's mor gens herauten te paard, dan zanghulde voor het stadhuis met de burgemeester op het bordes, waarna het verdere ge beuren zich afspeelde op de Markt zoals mastklimmen, koekhappen, zakken lo pen enz. met 's avonds de zevensprong en lampionoptocht. Vaak eindigde zo'n feest met een Bal-Champêtre. Ook de Kaay was dikwijls een middelpunt van festiviteiten. En steeds was Concordia er bij om alles luister bij te zetten. Het stadhuisgebeuren was nog in volle omvang aanwezig. Daar was de burge meester die dagelijks te voet compleet met hoed en wandelstok wel door een gedeelte van z'n gemeente kwam. Hij kende iedereen bij naam en toenaam en lichtte bij wijze van groet veelvuldig zijn hoed. Daar waren alle andere mede werkers van de secretarie, al die bekende gezichten gaf zo'n vertrouwd gevoel. Niet alleen als men in ondertrouw ging of 'n nieuwe wereldburger aan ging ge ven maar ook als men een droeve gang te gaan had. Het verdwijnen van deze dienst bracht en brengt in heringedeelde gemeentes zoals de onze in die kernen waar 't bestuurlijk apparaat verdween 'n niet geringe verarming in het straatbeeld teweeg. Als over enkele maanden ook de raadsvergaderingen niet meer in Tholen gehouden zullen worden evenals het voltrekken van huwelijken zal ook voor dit centrum 'n stuk leven geschiedenis zijn geworden. Datzelfde.geldt overi gens ook voor de dienst gemeentewer ken. Na overplaatsing zullen ook de be kende wagens van het gemeentelijk wa genpark veel minder vaak hier te zien zijn. De P.T.T. had nog twee postbestel lingen per dag en bij grote drukte wel drie. En alles ging nog in de grote leren tas. Het postkantoor was dag en nacht bemand. Dit was ten behoeve van het nog lang niet geautomatiseerde tele foonverkeer. Wilden we met iemand spreken dan moesten we het door ons verlangde nummer opgeven ei) was de verbinding tot stand gebracht dan kre gen we een seintje en kon het gesprek beginnen. De kosten van elk gesprek werden zorgvuldig door de telefoniste bijgehouden en het was daardoor mo gelijk direct na afloop van het gesprek de prijs op te vragen. Nu kunnen we zonder tussenkomst van wie dan ook te lefoneren met zowat de hele wereld en er zijn heel wat ouders en familieleden van emigranten die daar geregeld een dankbaar gebruik van maken. Maar de mens is ook hier weer een heel eind verdrongen. Was iemand overleden dan kwam de lijkdienaar dit keurig in zwart costuum met de eveneens zwarte hoed in de hand huis aan huis meedelen in heel de be bouwde kom. Hij las dan de tekst van de rouwbrief voor en voegde er nog wat bijzonderhe den over de doodsoorzaak aan toe. Er ging een zekere gebondenheid van uit, 'n bepaald gevoel van medeleven. Nu Vanuit de zo niet meer bestaande Minneputtestraat een uitzicht op de N.H.Kerk in Tholen. weten we vaak niet voor wie de doods klok luidt en moeten we als we het wil len weten de overlijdensberichten in de krant raadplegen. Ook dit is een grote verarming van menselijke waarden. We staan er misschien toch te weinig bij stil. 'n Heel ander aspect in de samenleving was het ophalen van de schillen en het oude brood. Dit werd drie keer per week gedaan en als veevoer gebruikt. Nog heel wat Tholenaren hadden geen water-closet of beerput en waren aan gewezen op het tonnenstelsel. Twee keer per week werd de volle ton ingeruild voor 'n lege en voor grotere gezinnen was de mogelijkheid om 'n reserveton te krijgen aanwezig. Het is haast ondenk baar dat dit nog geen twintig jaar gele den heel normaal was. Het leegmaken en ontsmetten van die tonnen was iets waarvoor ik altijd een diep respect heb gehad en ik was blij dat dit werk niet meer hoefde te gebeuren. Op de dagen dat het huisvuil werd opgehaald gaf het straatbeeld een heel andere aanblik dan nu. Er stonden emmers en bakken van de meest uiteenlopende soorten bij, het gewicht was o.a. door "Koolas" van niet geringe klasse. Het afvoeren gaf weinig problemen, de "Stadse mestput" lag aan d'overkant net over de brug. Het lag er altijd te smeulen, we vonden ook toen al dat het geen gezicht was maar we stoor den ons er niet zo erg aan. Nu noemen we zoiets horizonvervuiling. De ligging aan de Eendracht en het feit dat er nogal wat vis werd aangevoerd bracht ongemerkt nogal wat beweging met zich mee. Ieder seizoen had zo zijn eigen visje. In het voorjaar kwam de overbekende Thoolse bot, welke volgens de overlevering het lekkerst was als het "Meisop" erover was geweest. De vis serman of zijn vrouw bracht deze spe cialiteit bij de klant aan huis in propere emaille emmers, want plastic was er nog niet. In de zomermaanden deed de geep ook onze streek aan en deze mooie vis sen met de slanke spitse bek vonden eveneens gretig aftrek. Daar waren de vers aan boord gekookte garnalen die in een grote mand op een platte kruiwagen werden uitgevent. De weervisserij le verde de ansjovis. Deze vis werd ook wel gebakken gegeten maar het merendeel werd op een speciale manier gezouten, was dan zeer lang houdbaar en heilzaam bij keelaandoeningen. Verder was er de herder, waarvan bij grote aanvoer de stadsomroeper melding deed. Er was de schol en in het najaar de panharing. Er was ook op de Kaay het netten boeten en het witten van dakpannen (Collec teurs) voor het oesterbroed. Op 'de schorren werden lamsoren en zeekralen geplukt welke groenten zeer rijk aan vi tamines en mineralen zijn en met Pasen aten en eten we nog kreukels met kren- tebrood. Dit alles werd ons aan de deur te koop aangeboden. Bijna zou ik de haringman vergeten die in de tijd van de Hollandse nieuwe dagelijks met z'n twee houten emmers aan een eveneens hou ten juk zo tussen 4 en 5 uur 's middags zijn aanwezigheid luid roepend bekend maakte. Hij maakte de haring schoon waar we bijstonden. Ik zie het zo weer voor me. Uiteraard deed de Tholenaar ook toen al graag een mosseltje eten en zelfs dat bracht de mens veelal de man- op straat. Men dacht er eenvoudig niet aan om dat kostelijk zeebanket aan ge woon water toe te vertrouwen, nee die moesten "spugen" in schoon helder zeewater dus moest pa om een emmer water van de vloed. De ware liefhebber doet het trouwens nog zo. En dan heb ik het nog niet gehad over het banken van o.a. de Thoolse Hoogaarsen en Heng sten waarvoor banksteilingen stonden bij de scheepswerven en bij de veerdam. i Dit werk moest bij eb gebeuren' het was dus aanpakken. Het zeewier en de pok ken die zich vastgezet hadden werden verwijderd en met moeilijk verwijder bare restanten werd met brandend riet of met brandende in petroleum ge drenkte zakken afgerekend. voorzitter Hage, die een enveloppe met inhoud overhandigde. Als intermezzo tussen de sprekers werd vervolgens mevr. A. Stols-Sandee ge huldigd, die vanaf de oprichting lid van de afdeling was. Bovendien had ze 22 jaar zitting gehad in het bestuur. Uit er kentelijkheid kreeg ze een bloemetje. Dat boeket was er ook voor mevr. N. Stols-Sandee, die 45 jaar geleden een van de initiatiefneemsters was voor op richting van de afdeling. Tenslotte ging er ook een ruiker naar het zeventigste, pas ingeschreven lid mevr. van Dijke-de Wit. Er was nog een jubilaresse. name lijk het koortje van de plattelandsvrou wen, dat nu al dertig jaar optreedt als er bijzondere bijeenkomsten zijn of met de kerstviering. De dames kregen een cor sage opgespeld, waarbij organist Sam Everaers niet werd vergeten. Het koortje vrolijkte de jubileumavond ook nu op met het zingen van enkele nummers, waaronder een jubileumlied op de wijze van Jingle Bell, waarvoor het echtpaar Kooy de tekst gemaakt had. Na de koffiepauze met gebak vertoonde dhr. D. Wouters uit Halsteren een reis- film van Mexico, wat een zeer mooie vervanging was voor hetgeen van Toon Kortooms werd verwacht. Bij elkaar een gezellige jubileumviering met een variatie door het officiële en meer ontspannende gedeelte. Bloemen werden er verder bezorgd door de Oranjevereniging, de muziekvereniging en de bejaarden. woensdag 28 februari: Biddag voor ge was en arbeid. THOLEN t/m 23 febr.: Stadhuis, tentoonst. 'Ge schreven voor toen....bewaard voor la ter'. za. 3 mrt: uitvoering muziekver. Con cordia in gebouw Kruittoren. ST. MAARTENSDIJK vr. 9 9 mrt.: feestavond toerclub De Bi don vr. 23 mrt: Jaarverg. de Bidon. ST. ANNALAND do. 22 febr.: Jaarverg. ZLM bij H. Rijn berg. vr. 23 febr.: Dorpshuis, donateursavond Accelerando za. 24 febr.: 20.00 uur Dorpshuis, dans avond vr. 2 mrt: Ver. gebouw, jaarverg. Jeugd ver. vr. 2 mrt: 19.30 uur Dorpshuis, film "Airport" wo. 7 mrt" Chr. school, kijkavond. vr. 9 mrt: Ver. gebouw, jaarverg. Chr. Gem. Koor vr. 9 mrt: Dorpshuis. Jagersavond, rri.m.v. Capritholen en Anita en The Robertos. di. 13 mrt: Chr. school, ledenverg. OUD VOSSEMEER vr. 23 febr.: 20.00 uur Dorpshuis, jaar verg. muziekver. vr. 23 febr De Vossenkuil. Gezins avond Plattelandsvrouwen en ZLM. vr. 23 febr.: Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur Het Nederlands Kamerkobr za. 10 mrt. Dorpshuis, 11.00 uur solis tenconcours. SINT PHILIPSLAND vr. 16 mrt: dia-avond V.O.O. De Wim pel. ROOSENDAAL De Kring, 20.15 uur.' zo. 4 mrt: 11.00 uur koffieconcert, So nata da Camera. do. 8 mrt: Don Quishocking met "Trappen op" ma. 12 mrt: De Pornograaf, door to neelgroep Centrum BERGEN OP ZOOM Markiezenhof tot 25 febr.: Pioniers van de fotografie 24 febr.-9 april: tekeningen van Frans van Beers zo. II mrt: 12.00 uur Hofzaal. Han de Vries (hobo) en Rudolf Jansen (piano). De Botte Hommel vr. 9 mrt: The Froggs Luxor. ma. 5 mrt: 20.15 uur Nee schat nu niet. Theater van de Lach. Stoelemat di. 13 mrt: Brabants orkest. Christelijke Oratorium Vereniging. Roxy Odds and Even 12 j do 20 u. vr za 18.45 21.15 u. zo. 16. 18.45. 21.15. wo. 20 u. Pippi L angkous a.l. zo wo 14 u. Het stantpeafe 18 j vr za 23.30 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 11