Zoetwater vooral belangrijk voor kleinschalige landbouw. VER MAAT Containerfunctie voor jonge havenarbeider van groot belang. In januari steeg werkloosheid Een ALNO past in elk huis! DAMES, HEREIM EN PRUIKEN SALONS Afscheid van drie ZLM getrouwen KAA BEE Donderdag 15 februari 1979 EENDRACHTBODE 9 Op ZLM kringvergadering: Meer doen aan marktverkenning. Altijd golfbeweging. Vorstschade. Maat pruiken Mode pruiken Kinder pruikjes Heren haarwerk KAPSALON Gr. Markt 31, Bergen op Zoom. Tel. 01640-34324 De Schelde ESLAAGD DUS GEFELICITEERD CN V-hoofdbestuurder C. Zwijnenburg in Poortvliet Container Combifunctie Vervroegde uittreding. Huiverig Minder geld Meer inzetbaar. VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Eendrachtruiters 'Op de meer kleinschalige landbouwbe drijven. zoals wij die op Tholen kennen, is een zoetwatervoorziening van zeer groot belang.' Dat zei vorige week ZLM voorzitter A.J.G. Doeleman in het Sint Annalands dorpshuis voor de kring Tholen en Sint Philipsland. Hij sneed dit onderwerp aan bij het punt inrichting Oosterschelde en Zoommeer en vond het onbegrijpelijk, dat de landbouw niet vertegenwoordigd is in de stuurgroep Oosterschelde-in- richting. Kringvoorzitter M.C.J. Kosten had in het pas verschenen rapport van de stuur groep Oosterschelde ook tevergeefs ge zocht naar een passage over de agrari sche belangen bij de inrichting van deze over enkele jaren gecompartimenteerde zeearm. Zelf heeft men daarvoor onder tussen wel een studiegroep gevormd, aangevuld met deskundigen van Rijks-en Provinciale Waterstaat. Daar komt nog al wat voor kijken, zei de heer Kosten, omdat men eerst moet vaststellen, hoeveel zoet water er nodig is om het zout in de bodem te verdrin gen, wat de waterbehoefte is van de verschillende gronden en de verschil lende gewassen, wdlke cultuurtechni- sche-en waterschapswerken er moeten worden uitgevoerd om het water te krij gen op de plaatsen, waar dat nodig is en uiteraard ook wat dat allemaal moet gaan kosten. Globaal is uit de bestude ring van de bodemprofielen al gebleken dat driekwart van Tholen bijna iedere zomer meer of minder waterbehoeftig is. Daaruit valt af te leiden, dat voor een goede zoetwatervoorziening van Tholen ongeveer 7 'A m3. Water per seconde nodig is. In de loop van dit jaar hoopt de studiegroep met een zover mogelijk uit gewerkt plan te kunnen komen'om een goed inzicht te krijgen in de zoetwater materie voor Tholen en Sint Philipsland. Voor laatstgenoemd gebied wordt zelfs gedacht aan een totale herinrichting, omdat door aanleg van de Philipsdam een ingrijpende wegen struktuurveran- dering plaatsvindt. Het beschikbaar komen van zoetwater zal tevens de mogelijkheden van nieuwe teelten en de ontwikkeling van met na me intensieve tuinbouwgewassen sti muleren. Vandaar dat men te Sint An- naland reeds startte met het onderzoe ken van de mogelijkheid om tot een zgn. glaskern te komen. Dan zouden daar mee weer wat arbeidsplaatsen gecreeërd kunnen worden, wat een goede zaak is voor een nijvere agrarische bevolking, aldus de heer Kosten over dit onder werp. In dat opzicht bleken zowel de algemeen als de ZLM kringvoorzitter goed op el kaar te zijn ingespeeld. De heer Doeleman had zijn inleiding over aktuele land-en tuinbouwpolitiek in het Zuidwesten gesplitst in twee hoofdzaken. Enerzijds vooral de E.E.G. aspecten, waarover men elders in dit nummer kan lezen en in de tweede plaats de situatie van de land-en tuin bouw in het Zuidwesten. De heer Doeleman vond dat er in eigen land meer gedaan zal moeten worden aan marktverkenning voor andere ge wassen dan er tot dusver worden ge teeld. De teelt van produkten waarvoor nog wel afzetmogelijkheden zijn, moet worden gestimuleerd of van die teelten (conserven) waarvan men in Nederland de markt dreigt te verliezen. Daarmee kwam de algemeen ZLM voorzitter ook op de zoetwatervoorziening, die moge lijkheden biedt voor produktieverho- ging, kwaliteitsverbetering en bouw planvariatie met een vermindering van het risico van oogstdepressies. De heer Doeleman verzocht vervolgens aan de vergadering extra aandacht voor kwaliteitsverbetering van de produkten. Kwantiteit is gemakkelijker op te voeren dan kwaliteit. Voorlichting, onderzoek en bijdragen van de telers zelf zijn daarvoor nodig. Goede afspraken die nen te worden gemaakt met de afzetor ganisaties. Wederzijds vertrouwen tus sen producent en afzetorganisatie is van essentieel belang, waarbij kwaliteits controle en uitbetaling verder doorge voerd en geaccepteerd moeten worden. De ZLM heeft zich uitgesproken mede werking te verlenen aan afzetbevorde ring van aardappels. Tijdens de discus sie werd hierop vanuit de zaal later nog gereageerd door er op te wijzen, dat met merk en kwaliteit vaak zo wordt gesold in supermarkten en op de wekelijkse markten in de steden. Daar wordt de Consument dan als het ware knollen voor citroenen verkocht. Zou er nu geen enkele mogelijkheid zijn om een ge waarborgde - en gemerkte kwaliteits verpakking aardappelen tot stand te brengen en de consument dus niet kan worden bedot met marktkreten als 'Zeeuwse roem', maar ondertussen voor dezelfde prijs de minst romige zandaar- dappel in de handen wordt gestopl. De ZLM voorzitter achtte het niet een voudig om deze om zichzelf gewlenste mogelijkheid door te voeren. Daar zijn heel wat voorwaarden en kosten aan verbonden. Voorlopig moet de smaak van de consument in deze nog bepalend blijven. Bij het vele in mineur wat de ZLM voorzitter op deze kringvergadering te berde moest brengen, had hij tenslotte toch ook nog een opwekkend woord voor de aanwezigen. Het merendeel van de huidige generatie in de landbouw maakte in de vijftiger en zestiger jaren een stormachtige ontwikkeling mee en dan blijkt plotseling dat in het Zuidwes ten de opbrengsten achterblijven bij het landelijk gemiddelde. Ook in het verle den is er steeds die golfbeweging ge weest. Zelfs in een klein land als het onze zijn de klimatologische omstan digheden tussen Noord en Zuid nog be langrijk verschillend. De heer Doele man bleef echter het gezinsbedrijf zien als de pijler van een gezonde landbouw. Daarbij zal rationalisatie en samenwer king dan wel door moeten gaan. Een gezins-of eenmansbedrijf is nu eenmaal kwetsbaar een vandaar ook het belang van de bedrijfsverzorgingsdienst. Het landbouwschap probeert daarvoor extra gelden beschikbaar te krijgen, maar dan zal men ook bereid moeten zijn daarvan lid te worden. Aan een geleidelijke be- drijfsvergroting zal evenmin ontkomen kunnen worden. Nodig is daartoe een betere beëindigingsregeling, die thans niks meer voorstelt, verdere uitgifte gronden in de IJsselmeerpolders, geen pachtverleningsrecht meer na 65 jaar, betere vergoeding voor pqchtersinveste- ringen en betere grondbankvoorwaar- den. Bij de vele tegenslagen die land-en tuinbouw in de loop der tijden heeft ondervonden, moet het wel verwonde ren, dat de bóer nog steeds voortpioëgt. Er kan vooral bewondering zijn voor wat de landbouw de afgelopen kwart eeuw presteerde. Met gezamenlijke in spanning zal die boer ook in de toekomst blijven ploegen, tot welzijn van de mensheid, zo besloot de ZLM voorzitter zijn inleiding. In zijn welkomstwoord had kringvoor zitter Kosten eerst een terugblik gewor pen op de groei-en oogstomstandighe- den 1978 en was vervolgens gekomen op de nu zo langdurige vorstperiode, waar bij met name ook door vogels veel schade is berokkend aan de wintertarwe en het graszaad. Hij had daarbij ook de kwetsbaarheid van de techniek ge noemd, omdat door uitgevallen stroom belangrijke schade aan bloemen in kas sen was ontstaan. Hij vond het onjuist dat de PZEM niet denkt aan een tege moetkoming. De heer Doeleman vond eveneens dat zoiets niet onder normale bedrijfsrisico's kan worden gerekend. Of dat ook kan worden gesteld voor de spruitenteelt (met eveneens enorme schade) kon de ZLM voorzitter niet verzekeren. Voor wat de bloemen-en groentenschade betreft zou hij dat toch nog wel met de PZEM willen opnemen. Naast algemeert- en kringvoorzitter kwam bij de discussie ook de ZLM af delingsvoorzitter van Sint Annaland, de heer M.Ph. van der Weele nog aan het woord. Hij vond dat op zijn plaats, nu men als regio in zijn woonplaats te gast was. De heer van der Weele bleek er ook werk van te hebben gemaakt, want hij schetste de aktuele situatie op rijm. Grote voorraad van bekende merken o.a. Pierre Ralmain en Free World. Kijk in onze aangepaste etalage. Als het mogelijk is maak dan 'n afspraak, dan kunnen wij u met meer aandacht helpen in onze aparte behandel ruimte. Levering aan huis, tehuizen en via ziekenfonds. waarin tegelijkertijd werd aanspoord niet bij de pakken te gaan neerzitten, maar zowel in eigen bedrijf zelf als op organisatorisch terrein te blijven vech ten voor het bestaan van het zelfstandig ondernemerschap. Zijn bijdrage kreeg grote bijval. Ook vanuit de sector jonge boeren was er levendige belangstelling op deze vergadering en een bijdrage van Rikus Geuze uit Poortvliet. Hij vond dat men als het ware gedwongen wordt tot eeri steviger aanpak, zo geen aktievoe- ring. De heer Doeleman zei in zijn ant woord het te betreuren, dat er van land- bouwzijde thans te weinig politieke in vloed is. De heer Geuze was overigerts wel teleurgesteld, dat de jongeren orga nisatie niet de gevraagde volle pagina in het ZLM blad kon krijgen. Een suggestie tot aktie was om van Vlis- singen via Groningen per trein naar Den Haag te reizen, terwijl voorts ook belas tingaftrek voor de medewerkende vrouw ter sprake werd gebracht. Gead viseerd werd, ondanks andere adviezen van het boekhoudbureau die aftrek te claimen, want er bestaat nauwelijks een gezpnsbedrijf, waarin de vrouw niet die aftrek zou toekomen. Via voorlichter Baxk kwam de suggestie tot een produktsgewijze opstelling in de landbouw en ook het fruit werd via de heer van de Hoek uit Sint Philipsland in de discussie betrokkenen. Een andere Sint Philipslandse vertegenwoordiger dhr. Schenk vestigde er de aandacht op, hoe mindere kwaliteit appels op veilin gen worden doorgedraaid en dan later toch weer worden verkocht. Over kwa liteitsbevordering gesproken. De heer L. Geluk vestigde er de aan dacht op, hoe achtereenvolgens klein-en groot-en weer kleinschaligheid werd ge propageerd en hoe het dan moest met de r. Voor élke keukenvorm heeft ALNO een passend antwoord. Keuken van wereld klasse. Met 5 jaar échte garantie. In onze showroom. aanbouwfceukens bouwmaterialenhandel Bergen op Zoom Tel. (01640) 36910 Advert«ntie IM Op de te Roosendaal gehouden exa mens machineschrijven slaagden on derstaande kandidaten voor hun diplo ma: St. Annaland: De dames K. Elenbaas Lof, W. Geluk, L. Koese, A. van Lam meren, M. Leinse, M. Mosselman Lof, S. v.d. Repe, A. Scherpenisse. De heren J. de Baan, A. van Ast, M. v. Bendegom, H. Gunter, A. Heijboer, S. Hommel, R. Korstanje, R. Landa, D. Moerland, J. de Rijke, W. Snoep, W. Vermaas, J.v. Vossen, P. Wielaard. Stavenisse: De dames J. v. Haaften, E. van Haaften, A. Potappel, J. Steendijk, K. Struik, Dhr. A. Hage en mej. Quist. Poortvliet: Mej. R. Bolier, Mej. M. de Bruijn, Mej. I. Jansen, Mej. P. Elenbaas, Mei. T. Menheere, Mej. J. Goense, Mej. A. Quist. Tholen: De dames L. Baaij, J. Gaakeer, J.v. 't Hoff, K. Jansen, G. Larooij, G. Moerland, B. de Rooij, C. Bierings, J.v. Nieuwenhuijzen. I. Sanderse+ Lof, A. Schot, H. Zyidweg en mevr. Goedge- buure. De heren P. Baan, L. Beth, L. Duerloo, A. Houmes, H. de Korte, T. Tazelaar. St. Maartensdijk: De dames C. Bazen, J. Bentschafp Knook, L. de Bruijn, E. v. Dorst, N. van Gorsel, I. de Graaf, J. van Haaften, M. v.d. Hoek, P. Kwaak, J. Knuist, A. Stoutjesdijk, A. Wesdorp, D. Baan, T. van Driel, J. van Dijke, M. Hendrikse+ Lof. T. van Iwaarden, S. Knuist, Mevr. Franke-Lindhout, L. Neele. G. Poot, H. Stoutjesdijk. A. Wie laard, W. Smits, R. Suurland, mevr. Geluk. Scherpenisse: De dames P. Bolier, L. Deurloo, D. Jansen, J. de Jong, D. Heij boer, M. van Houdt, A. Wesdorp Lof,. De heee: P.v.d. Gouwe. St. Maartensdijk: De heren A. Dane, F. Ista. P. Janse. J. Priem, R. van Splunter, G.J. van Vossen, M.P. Bloppoel, J. de Graaf, B. Janssen. H. Lindhout, G. van Oeveren. R. Roodsant. E. Stoutjesdijk, H. Uijl. Allen werden opgeleid door typeschool Koetsdijk uit Oudenbosch. in deze vergadering gelanceerde sug gestie niet te snel het pachtcontract te tekenen. Alles bij elkaar een levendige vergade ring, aan het slot waarvan de heer Doe leman dankbaar bleek te zijn voor deze gedachtenwisseling en kringvoorzitter Kosten voor de vanuit de zaal geleverde bijdragen tot de discussie. Voor wat het huishoudelijk onderdeel van de agenda betreft, hadden toen al eerder penningmeester Potappel en se cretaris van Gorsel hun bijdragen gele verd. Uit het financieel overzicht bleek, dat er bij een uitgave van 10.283,07 een voordelig saldo genoteerd was van 271,34, maar ook dat de begroting 1979 met bedragen van 9700,— een tekort opleverde van 400,— Het was voor de kascommissie aanleiding om bij monde van de heer A. Duijzer aan te sporen tot zuinigheid. Deze was ook af tredend en in zijn plaats werd de heer van de Hoek uit Sint Maartensdijk be noemd. De contributie wordt in 1980 met een gulden verhoogd tot 6,— per lid. Uit het jaarverslag van secretaris J.L. van Gorsel viel er nog heel wat vereni- gingsnieuus te beluisteren. Met name de kringaktiviteiten van 1978 werden-uit voerig gememoreerd, w.o. ook het af scheid van voorlichter M.A. de Hond, afscheid ook van kringpenningmeester A.M. Gaakeer uit Stavenisse met als opvolger de heer L.C.J. Potappel uit de zelfde woonplaats. De heer J. de Wilde uit Stavenisse kwam de jongeren in het kringbestuur vertegenwoordigen als op volger van de heer M.D. Geuze uit Poortvliet. Bij de vereniging voor be- drijfsvoorlichti.g werd de heer M.Ph. van der Weele voorzitter na het zich te rug trekken van de heer A.A. van Nieu- wenhuyzen uit Sint Philipsland. Ook bij het welzijnsorgaan wisselden de verte genwoordigers. Mevr. Stoutjesdijk-En- gelvaart uit Stavenisse maakte plaats voor de heer M.Ph. van der Weele uit Sint Annaland. Aan het kringbestuur werd de heer L. Hage uit Sint Annaland toegevoegd als adviseur Tuinbouw, ter wijl de heer M.C. Friderichs voor de af deling Tholen als bestuurslid werd her benoemd. Het ledental bereikte op het eind van het verslagjaar afgerond de 800 personen, wat toch een stijging van 9 was in tegenstelling dus wel met de prij zen in Brussel, aldus de heer van Gorsel en ook wat Bestek '81 beoogt, nl. min der. Bij elkaar op deze ZLM kringvergade ring dus een bijzonder groot scala van onderwerpen en mededelingen. Hoewel de ZLM Kringvergade ring al was uitgelopen door heel wat aan huishoudelijk WK werk en door sprekers te berde was ge bracht, werd tenslotte nog wat geduld gevergd van de leden voor het afscheid nemen van drie ZLM getrouwen. Het was in de eerste plaats de vice-voorzitter de heer A.C.breure, die statutair niet meer voor een herbenoeming in aanmerking kon komen. Kring voorzitter Kosten wees er op, hoe de heer Breure 20 jaar geleden in het bestuur was gekomen via zijn aktiviteiten bij de toen nog zo genoemde Landbouw Jongeren Gemeenschap. Van die 20-jarige periode is hij 17 jaar vipevoorzit ter geweest en heeft als zodanig heel wat voor de Kring gedaan. Voorts werd hij voorzitter van de afdeling Sint-Maartensdijk. Als kringbestuurder werd hij lid van de Commissie van Toezicht van de Huishoudschool en beleefde ook de. periode van opbloei en afbraak lagere landbouwschool te Scherpenisse. In verschillende andere commissies werd de heer Breure eveneens aktief betrok ken, met name in 1961 ook bij de studiegroep Samenwerking Vei lingen. Een belangrijke functie was ook het voorzitterschap van de Commissie van Toezicht voor de Lagere Landbouwschool. Bij elkaar heeft de ZLM in deze regio veal plezier gehad van haar be noeming zo'n 20 jaar geleden van de jonge Breure, verzekerde de heer Kosten en' hij bood het scheidende bestuurslid onder ap plaus van de aanwezigen een verrekijker aan. In zijn weerwoord zei de heer Breure in deze functie toch heel wat te hebben geleerd en daarbij onder drie Kringvoorzitters te hebben gediend. Opvallend voor hem was de eensgezindheid waarmee de belangen van de ge hele tak werden besproken en daarbij de inzet van de bestuur ders. Inzonderheid was hij daar voor Kringvoorzitter Kosten dankbaar. Een teleurstelling is voor hem wel geweest, dat de suggesties van de Studiegroep Samenwerking Veilingen geen voldoende weerklank kregen. Spijtig niet zozeer omdat daar door het werk van die Studie groep te 'vergeefs bleek te zijn, maar veel erger is dat de toekomst die grote noodzaak van samen gaan heeft bevestigd. Er is over dat samengaan gesproken in een tijd dat de veilingen zich nog op gezonde basis konden handha ven. Nu wordt echter de tol be taald van de destijds te geringe eensgezindheid. Wie dat ook nu nog niet wil inzien, zal geen ge noegen meer behoeven te nemen met een half ei, maar straks een volkomen lege dop aantreffen, zo waarschuwde de heer Breure. Afscheid was er vervolgens ook van twee adviseurs in de perso nen van de heer A.C. van Heus- den en Bart Brooijmans. Voor eerstgenoemde was het precies 25 jaar geleden dat hij naar Tholen kwam. De heer van Heusden deed niet alleen veel voor het land- en tuinbouwonderwijs, maar verder ook heel wat voor het daarbij aanverwante organi satorische- en verenigingsleven. Zeer verdienstelijk maakte hij zich vele jaren voor de stad-plat- teland contacten via leerlingen van de Amersfoortse scholenge meenschap. Verder was er de medewerking aan het program ma Thoolse dagen, veehouderij en Bedrijfsverzorgingsdienst en wat al niet meer rond het gehele agrarisch gebeuren. Met dank voor dat alles overhandigde de Kringvoorzitter aan de heer van Heusden het boek: Kijk op Zee land. De heer van Heusden zei in zijn dankwoord hier toch een goede tijd te hebben gehad en zich wel blijvend zal interesseren voor het ZLM gebeuren en alles wat mer de land- en tuinbouw op Tholen en Sint Philipsland samenhangt. Het doet hem nog steeds veel ge noegen, hoe hij via een tuin- bouwcursus in Sint Annaland destijds kon bijdragen aan het van de grond komen van de glas cultuur in dit gebied. Hij hoopte dat dit onderdeel in de toekomst zelfs nog meer perspectief zou bieden. De heer Brooijmans kreeg een zelfde waardering, ook in natura als zijn collega-adviseur van Heusden. Brooijmans was op 23 februari 1963 aan het Kringbes tuur als adviseur toegevoegd en heeft daarbij ook nog heel wat andere functies vervuld, o.a: ook als ZLM vertegenwoordiger in het eilandelijke VVV. In zijn weerwoord wees de heer Brooijmans er op, hoe hij voor namelijk de coöperatie had ver tegenwoordigd en o.a. had kun nen meewerken aan de graszaad besprekingen en de Erwtencon- tractgroep. Hij had in het ZLM bestuur altijd een goede kritische opstelling ontmoet en achteraf is die toch niet zo korte periode als het ware omgevlogen. Hij vond overigens dat er van de landbouw ondernemers meer belangstelling kon zijn voor wat thans Cebecco Zuidwest is. Een organisatie die niet alleen door het federatief sa mengaan in het Zuidwesten mee telt, maar via haar mogelijkheden ook het boer.enbelang behartigt. Dat zou best wat meer via omzet van Thoolse en Sint Philipslandse bedrijven tot uitdrukking ge bracht kunnen worden, vond de heer Brooijmans,omdat het voor al in het belang van de onderne mer zelf is. "Wanneer de SHB-werknemer niet de consequenties van de technologische ontwik kelingen in de Rotterdamse haven accepteert, dan moet hij weten dat hij zijn moge lijkheden beperkt en zijn eigen positie schaadt. Omscholing tot een containerfunctie is vooral voor de jonge pendelaar van groot belang en dient daarom bevorderd te worden". Dhr. C. Zwijnenburg, hoofdbestuurder en deskundige van de vervoersbond CNV zei dat donderdagavond in Poortvliet tijdens de vergadering van het CNV Tholen/St. Philipsland. Tijdens de maand januari 1979 steeg de werkloosheid van mannen van 231 tot 277. Een toename van 46. In vergelijking met de overeenkomstige maanden van het vorige jaar was van eenzelfde situatie sprake, t.w. een stijging van 237 tot 274 mannen. De gestegen werkloosheid is een gevolg van een verminderde bedrijvigheid in de bouwnijverheid, m.n. buiten eigen rayon. Door de opgetreden stagnatie in de bouw werd een aanthl huisschilders werkloos. Door de weersomstandigheden verliep de bemiddeling, m.n. in de bouw en water- spoor-en wegenbouw, stroef. De vraag naar arbeidskrachten daalde van 29 op 25. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer omtrent de ontwikkeling van de werkloosheid in vergelijking met de overeenkomstige data van het vorige jaar. Beroepsgroepen dec. jan. dec. jan. 1977 1978 1978 1979 Bouwnijverheid 16 17 13 38 Grondwerken 38 68 43 42 Metaalnijverheid 24 19 20 24 Landbouw 39 39 30 37 Visserij 4 4 8 7 Kantoor/onderw. pers. 11 14 8 12 Los arbeiders 50 54 59 61 Pers. alg. dienst. 16 17 25 26 Overige beroepsgroepen 39 42 25 31 237 274 231 277 Totaal aanvragen 24 29 29 25 VROUWEN Beroepsgroepen dec. jan. dec. jan. 1977 1978. 1978 1979 Handel 10 10 9 7 Horeca 2 4 6 7 Kantoor/onderw. pers. 18 14 18 18 Soc. en gen. zorg 7 7 11 10 Los arbeidsters 9 11 10 7 Overige beroepsgroepen 11 12 12 8 Totaal aantal vrouwen 57 58 66 57 Totaal aantal aanvragen 10 13 4 14 Beknopte toelichting bij enkele beroepsgroepen. Bouwnijverheid Tijdens de maand januari 1979 nam het aanbod in deze sector aanzienlijk toe. Een vrij groot aantal timmerlieden dat laatstelijk werkzaam was bij onderaannemers, werd ontslagen. Deze personen waren buiten eigen rayon werkzaam. Door stagnatie in de bouw, werd ook een aantal huisschilders ontslagen. In vergelijking met vorig jaar zijn er nu zo'n 20 personen meer werkloos. Grondwerken Het aanbod van grondwerkers onderging geen verandering. In vergelijking met het aanbod op eind januari 1979 zijn er 26 mannen minder werkloos. Door klimatologische factoren (vorst en sneeuw) verliep de bemiddeling bij beide sectoren zeer stroef. Kleding De vraag naar mannen is nihil. Tijdens de verslagmaand nam de vraag naar modi- nettes toe. Metaalnijverheid Door persoonlijke oorzaken nam het aanbod van metaalbewerkers toe. De vraag naar metaalbewerkers is van geringe omvang. Landbouw en aanverwante bedrijven De ingeschreven personen zijn voor het merendeel als seizoenwerkloos te beschou wen. In vergelijking met vorig jaar is er in het totaal ingeschrevenen geen verande ring opgetreden. Kantoor/onderwijzend personeel Hiertoe behoren 12 mannen en 18 vrouwen. Incidenteel is er vraag naar adminis tratieve/commerciële krachten voor het bankwezen. Jeugdigen Van de totaal ingeschrevenen mannen behoort een 16-tal tot de jeugdigen. Het aantal jeugdige vrouwen betreft 13. Woongemeente Van de 277 werkloze mannen is een 35-tal mannen woonachtig te St. Philipsland. Van de 57 vrouwen is een 7-tal afkomstig van Sint-Philipsland. Hij wees erop, dat Tholen en St. Phi lipsland sterk zijn aangewezen op het Rijnmondgebied. Van oudsher vinden vele Zeeuwse er( West-Brabantse werk nemers werk in de haven. De pendel wordt door een groot gedeelte van hen gevormd. In tegenstelling tot veel ande re bedrijfstakken, is de werkgelegenheid in het Rotterdamse havengebied gun stig, met uitzondering van de olie op-en overslagbedrijven. Al lange tijd werd gedacht, dat door de opkomst van de container de traditio nele stukgoedbehandeling sterk zou af nemen. Hoewel de container inderdaad een geweldige groeiontwikkeling mee maakt, blijkt het traditionele stukgoed zich toch te kunnen handhaven. Dit be tekent dat het totale pakket van het te behandelen stukgoed nog steeds groeit. Wanneer met name de havenarbeider, die bij de pool SHB (Stichting Samen werkende Haven Bedrijven), in dienst is, zijn bereidheid toont de pool ook te la ten functioneren in container-en machi nale bedrijven, dan is er voor hem een goed stuk inkomen en werkgelegenheid gegarandeerd. Eenzelfde benadering vraagt de combi functie. De gedachte dat het accepteren van een combifunctie - de mogelijkheid om meer functies te kunnen uitoefenen - de werkgelegenheid schade doet, is on juist. Het zich eng vasthouden aan de uitoefening van een functie, bijvoor beeld kraandrijver, versmalt de moge lijkheden door niet geplaatst te kunnen worden wanneer de oorspronkelijke functie wegvalt of drastisch inkrimpt, aldus dhr. Zwijnenburg. Een bijzonder moeilijk punt is de ver vroegde uittreding, zo vervolgde de CNV-hoofdbestuurder. Het experiment, betaald door de overheid, waarbij men op 63 jaar op vrijwillige basis naar huis mag, is per 31 december beëindigd. De 'regeling was gelijk aan de reeds bes taande cao non-activiteitsregeling bij 64 jaar. De werkgevers hebben na veel moeite een voorstel gedaan, waarbij de mogelijkheid tot vervroegd uittreden bij 63 jaar definitief kan worden. De kosten van die regeling wil men volledig voor eigen rekening nemen. Daar de regeling minder van inhoud is dan het experi ment en men ook de bestaande non-ac tiviteitsregeling onder de nieuwe rege ling wil brengen, is deze kwestie door de vervoersfederatie - nog - niet bespreek baar gesteld. De directe betekenis hier van is, dat momenteel de 63-jarigen geen keuze voor vervroegd uittreden hebben en dat deze moeilijke kwestie bij de huidige cao besprekingen is onder gebracht. Het laat zich dan ook aanzien, dat het wel erg moeilijk zal zijn om tot een accoord te komen. Ik betreur deze ontwikkeling. Het aanbpd van'deze re geling is voor onze organisatie aan vaardbaar als uitgangspunt voor verdere besprekingen, aldus dhr. Zwijnenburg. Naar aanleiding van vragen, ging de CNV-bestuurder tijdens de discussie nog uitvoerig op de containerfunctie in de Rotterdamse haven in. Hij wees erop dat het containerbedrijf meer met Schiphol te vergelijken is dan met het tradi,tionele havenwerk. Rotterdam is met een miljoen per jaar uitgegroeid tot de grootste containerhaven ter wereld met New York. 'De SHB'er is huiverig van het containerwerk omdat hij het niet geleerd heeft. Bovendien gaat het om volcontinu-arbeid - ook zaterdags en zondags - omdat de containerschepen zo duur zijn dat ze zo kort mogelijk in de haven dienen te liggen. Toch denk ik dat vooral de jongeren bij de SHB een be tere toekomst hebben als ze een contai- nerfunctie aannemen', aldus Zwijnen burg. "Maar volcontinu betekent ook zondags werken, terwijl de bijbel, waar uit aan het begin van deze vergadering voorgelezen is, spreekt over zes dagen werken", aldus een Fliplandse havenar beider. Zwijnenburg vond. dat dit niet zo simpel te zeggen was. 'Met elkaar hebben we een maatschappij opgebouwd waarvan we profiteren. De hele natuur is op ze ven dagen werken ingesteld: de boer melkt en voedert op zondag en om zon dags het licht in de kerk te kunnen aan steken, moet er gewerkt worden. We moeten dat tot het uiterste beperken en wezenlijke principiële bezwaren moeten aanvaard worden, maar dan moetje ac cepteren datje financiële kansen minder zijn. Zonder die principiële bezwaren zijn er echter nog bedenkingen. Ik vind, datje een stuk vrijheid moet geven aan de mensen om de boodschap van de bijbel persoonlijk te kunnen beleven, aldus de CNV-hoofdbestuurder. Wat de combifunctie e.d. betrof, kwam ook het begrip passende arbeid nog ter sprake. Dhr. Zwijnenburg zei dat het misschien gunstig voor de werknemer lijkt om hier als vakbond niets aan te doen, maar of het verstandig is dat we er niks aan doen, weet ik niet. Vroeger be gon je als timmerman en stopte je er mee. Nu moet een man meer inzetbaar zijn. Je moet een paar keer in je leven van beroep veranderen, aldus de CNV- hoofdbestuurder in Poortvliet. ALLE SOORTEN Zuid-Oostsingel 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM Advertentie 1M, Bij een springconcours in Kapelle heeft Heieen van Daalen van de Eendracht ruiters uit Tholen in de klasse B- sprirtgen een foutloos concours gereden op Olivier, wat een 'goed' voor stijl en 2 winstpunten opleverde. Ze mag nu uit komen in de L-klasse. In de einduitslag behaalde ze een derde plaats. Kees van Daalen had met Rebel minder geluk. De dubbelsprong paste niet helemaal voor Rebel, en het 'wijze' paard stopte Een weigering was het gevolg, en met 3 strafpunten kwam Kees in de einduit slag niet meer voor.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 9