Boeren zijn ministerieel gesol beu. Meer loon en meer vrije tijd holt positie werknemer uit En zo is 't gekomen.. (|elta-techniek bv Emergo stap dichter bij kampioenschap. jö KORF BAL Atletiek. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 15 februari 1979 EENDRACHTBODE 7 ZLM voorzitter Doeleman in Sint Annaland: Zonder EEG onvoorstelbare landbouw-misère. Belangrijk voor economie. Onaanvaardbaar. MODEBRILLEN Pachtnormen. Méér minder. Wensen werknemers. Hoofdbestuurder C. Zwi/nenburg (vervoersbond) voor C.N. V. in Poortvliet: Nare dingen Veel op de been. DELTA-TECHNIEK B.V. is een jong bedrijf waar alle technische in stallaties op het gebied van elektra-, sanitair en centrale verwarming zijn ondergebracht. DELTA-TECHNIEK B.V. verzorgt naast de uitvoering van komplete installaties alle voorkomende uitbreidings- en onderhoudswerkzaamheden. DELTA-TECHNIEK B.V. maakt gebruik van de moderne technieken en de nieuwste materialen bij het verzorgen van haar opdrachten welke door vakkundige medewerkers worden uitgevoerd. SINT-PHILIPSLAND - POSTBUS 6 - TEL. (01677) 512 Produkten duurder NKV-leden Visserij STEMMEN VAN LEZERS "Het is duidelijk dat de individuele boer het gesol beu is en dat hij van zijn organisatie verwacht dat ze zijn gerechtvaardigde belangen zal behartigen". Dat zei vorige week donderdagavond de ZLM voorzitter A.J.G. Doeleman tijdens de jaarvergadering van de ZLM Kring Tholen en Sint Philipsland in het dorpshuis te Sint Annaland. Hij kwam tot deze conclusie na tevoren het EEG beleid te hebben belicht, de nu weer grote onzekerheid tot komende mei voor wat de richtprijzen betreft en bet beleid van de Nederlandse minister van landbouw, die deze sector met een dode mus afscheept. "Wij kunnen niet dezelfde gang van zaken accepteren, zoals die van het vorige jaar. De minister erkende toen dat voor Nederland de prijsaanpas sing te laag was. Er zouden nationaal compenserende maatregelen komen, maar het is bij die dode mus gebleven", stelde de heer Doeleman. "Dat lapt hij de boer niet voor de tweede keer". Ook kringvoorzitter M.C. J. Kosten noemde de huidige EEG voorstellen voor de Nederlandse boer onaanvaardbaar. Daarmee komt de inkomensontwikkeling aan zienlijk beneden de nullijn te liggen, terwijl nationaal schier alles reeds in rep en roer is indien andere categoriën voor een jaar op wat minder méér terecht komen. Als die anderen dan al met akties dreigen, wordt het voor ons zeker tijd ons te beraden, wat ons te doen staat, meende de kringvoorzitter, al bleef men noch van hoofd - noch van kringbestuurszijde van plan om akties te gaan voeren, die andere sectoren van het volk zouden schaden of in hun werk belemmeren. Dat EEG en nationaal landbouwbeleid kreeg op deze ZLM kringvergadering, die door 75 leden werd bezocht, grote aandacht. Er volgde ook een levendige discussie, want het gaat met de prijzen in de gehele landbouwsector en daardoor ook met de boeren niet te best. Integen deel, het extraatje dat noodzakelijk uit de vrije produkten zou moeten komen is alleen maar een extraatje verlies. Met grote aandacht werd de inleiding van ZLM voorzitter Doeleman dan ook gevolgd. Hij begon met er aan te herin neren, dat na een sterke economische groei en streven naar welvaart in de vijftiger en zestiger jaren, daarin duide lijk een kentering kwam in de zeventiger jaren. Pessimisten voorspellen zelfs een crisis als in de dertiger jaren. Zover is het gelukkig niet. Dank zij de sociale zeker heid is er geen werkelijke grote armoe de, zelfs niet met een werkloosheidcijfer als op dit moment. Dat is vooral te dan ken aan de betere handelsbetrekkingen en onderlinge afspraken op monetair gebied in de westerse wereld. Verder ook omdat de communistische landen niet sterk genoeg zijn en bij de ver wachte ontwikkeling zijn achtergeb leven om de economische verhoudingen in de westerse wereld te verstoren. We zouden, zo meende de heer Doele man, snel geneigd zijn dit belang te on derschatten, vooral in een periode waar het de landbouw zo tegenzit. Daarom m*et er ondanks alle bezwaren tegen het huidige EEG beleid worden erkend, dat Europa zonder die afspraken er heel wat slechter voor zou staan en zeker de landbouw. Alleen is het niet eenvoudig een even wichtig beleid te voeren met rechtvaar dige verdeling van voedsel (welvaart).. graanbeleid in 1974. Daardoor verliest die. EEG niet alleen aan kracht, maar vooral aan vertrouwen. Bovendien gaan ook consumentenorganisaties zich met het beleid bemoeien. Dat landbouwbe leid zou te veel geld kosten en men wil alleen maar goedkope levensmiddelen. Dat laatste kan met overschotten en niet in een tekortsituatie. Daarvoor zou het beter zijn dat zowel voor producent als consument de prijs redelijk is. De heer Doeleman toonde vervolgens aan, dat de landbouw met zijn export overschot van 7 tot 10 miljard gulden nog altijd een hoogst belangrijke eco nomische schakel is in ons land en voor de werkgelegenheid eveneens, waar met toelevering en distributie erbij nog altijd 15% van de beroepsbevolking het brood in die landbouwsector verdient. Voor industriën zijn er in deze tijd ook vaak grote sommen overheidsgelden nodig om de werkgelegenheid niet in gevaar te brengen. Anderen zullen daarom nog duidelijker gemaakt moeten worden, welk een be langrijke positie de landbouw inneemt in onze economie. Er is immers een po sitief overheidsbeleid voor de land- en tuinbouw nodig. In de EEG wordt Ne derland met zijn sterke gulden bena deeld tegenover landen met een zwakke valuta. Dat is ook weer het geval met de nieuwe prijsvoorstellen. Geen verho ging, maar wel een melkheffing van tenminste 2%. Wel een achteruitgang van de akkerbouw door verlaging van het B-quotum (bieten) van 127 16% naar 120%. En dat terwijl het bouwplan klaar is en de zaaizaad-opgave al weken gele den is opgestuurd. Op die voorstellen is er voor Nederland maar één antwoord: onaanvaardbaar, zo vervolgde de heer Doeleman zijn be- Steeds meer roofbouw wordt gepleegd, •doog. De inkomenspositie van land- en De raming is dat de wereldbevolking tot 2000 met meer dan 50% zal toenémen en het graanareaal met slechts 10%. Er is steeds meer cultuurgrond nodig voor stedenbouw en transportlijnen, terwijl anderzijds geschikte landbouw grond optimaal moet worden benut. Nederland beschikt over goede grond. Naast een rechtvaardige voedselverde ling over de wereld is het afstemmen van de produktie op de vraag een zeer moeilijke zaak. Alleen al door weer somstandigheden kan de situatie plotse ling veranderen. Zo blijkt ook het ge meenschappelijk landbouwbeleid bin nen de EEG niet bij machte de proble men van tekorten en overschotten op te vangen. Dan worden paniekmaatrege len genomen, die de situatie nog extra verstoren. Denk maar aan het suiker- en Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN ÖPZOOM Advertentie IM j tuinbouw is toch al onrustbarend. Het landbouwschap kan duidelijk zijn tegenover minister Van der Stee: de gang van zaken zoals vorig jaar wordt niet geaccepteerd. Toen immers erkende de minister dat de prijsaanpassing voor Nederland te laag was. Men zou worden gecompenseerd door een bijdrage van 50% in de keuringskosten of in totaal 80 miljoen gulden. Er kwam echter slechts 20 miljoen boven water. De landbouw werd met een dode mus afgescheept. Daar bleef het niet eens bij. De minister stond ook in de voorste rij om in te le veren op Bestek '8L Er is bij de land bouw best begrip voor' bezuiniging, maar deze sector heeft de laatste jaren al zoveel ingeleverd, dat de rek er finan cieel uit is. Veel bedrijven zitten zonder reserve om de tegenslagen op te vangen. Denk thans ook maar weer aan de spruitenteelt (be vroren). Als Brussel op de nullijn blijft zitten, zal de nationale overheid moeten bijsprin gen. De boer is het gesol beu. De heer Doeleman vond het onbegrij pelijk dat de landbouwminister zegt, dat het met de kosten wel meevalt. Voor de woensdag 28 februari: Biddag voor ge was en arbeid. THOLEN 12 t/m 23 febr: Stadhuis, tentoonst. 'Geschreven voor toenbewaard voor later' POORTVLIBT vr. 16 febr.: 19.30 uur jaarverg. Ver. Be- drijfsvoorl. ma. 19 febr.: 10.00 uur Tolrust, fok- en controlever. di. 20 febr.: 9.30 uur Tolrust. jaarverg. bedrijfsverzorgingsdienst. SCHERPEN1SSE za. 17 febr.: Holland Huis, dansen voor paren. ST. MAARTENSDIJK do. 15 febr.: 19.30 uur Oude kleuter school, bingo Vrouwenbond NVV za. 17 febr.: 20.30 uur Haestinge, dans avond. ma. 19 febr.: 19.30 uur café van Houdt, alg. jaarverg. afd. ZLM. ST ANNALAND do. 15 febr.: Ouderavond o.l.s. di. 20 febr. 20.00 uur De Gouden Leeuw, ledenverg. industriebond C:N.V. spreker: S. Jorritsma: Ontsla grecht. wo. 21 febr.: Chr. school. Ouderavond, wo. 21 febr.: 19.30 uur L.v. Dijke. jaar verg. speeltuinver. do. 22 febr.: Jaarverg. ZLM bij H. Rijn berg. vr. 23 febr.: Dorpshuis, donateursavond Accelerando 24. febr.: 20.00 uur Dorpshuis, dans avond. vr. 2 maart: Ver. gebouw, jaarverg. Jeugdver. vr. 2 maart: 19.30 uur Dorpshuis, film "Airport". wo. 7 maart: Chr. school, kijkavofld. OUd- VOSSEMEER vr. 23 febr.: 20.00 uur Ned. Herv. Kerk. Het Nederlands Kamerkoor. vr. 23 febr.: De Vossenkuil, gezinsavond Plattelandsvrouwen en ZLM. za. 10 maart: De Vossenkuil, 11.00 uur solistenconcours. SINT PHILIPSLAND vr. 16 maart: diaavond V.O.O. De Wimpel. ROOSENDAAL De Kring. 20.15 uur. zo. 4 maart: 11.00 uur koffieconcert, Sonata da Camera. do. 8 maart: Cabaretgroep Don Quis- hocking met "Trappen op" BERGEN OP ZOOM Markiezenhof tot 25 febr.: pioniers van de fotografie tot 18 febr.: Leonardo da Vinei Sticht. Etcetera, t/m 8 febr. expositie relief, gouaches en olieverven van Ruud Neijendorff. Luxor. 20.15 uur. ma. 5 maart, Nee schat nu niet, theater van de Lach. Sint Maartensdijk: vrij. 16 febr. Bingo toerclub de Bidon. 9 maart feestavond. 23 maart jaarvergadering. Bergen op Zoom Roxy f.en vrouw als Eva 16 jaar do.ma, di, wo 20 uur. vr. en za. 18.45. en 2115 uur. zo'. 16.18.45 en 21.15 uur. Dik Trom knapt 't op a.l. za, zo. wo, 14.00 uur. Hetstam(p)café 18 jaarvr.za. 23.30uur. Luxor Deep Throat 18 jaar di.ma.di. wo 20 uur, vr. 23.30 uur. za. 18.45. 21.15 en 23.30 uur, zo 16. 18.45 en 21.15 uur. IJsselmeerpolders zijn de pachten van domeingronden al op 700.- per hecta re gesteld en 25.000,— voor de ge bouwen. Teken het pachtcontract maar niet te snel. zo waarschuwde de ZLM voorzitter. Hij noemde voorbeelden, waardoor het progressieve belastings telsel geen mogelijkheid tot reservering biedt. De ZLM voorzitter haakte ook nog even in op de aansluiting bij de EEG van Griekenland, Portugal en Spanje met een lage levensstandaard en daardoor met name concurrent voor de Neder landse tuinbouw. Een geleidelijke over gang zal nódig zijn. De heer Doeleman wist geen rooskleu rig beeld te hebben geschetst, maar wil de toch ook wel kwijt, dat de situatie soms snel kan veranderen. Ook eind van de zestiger jaren waren er grote over schotten aan granen en suiker. Door slechte oogsten verdwenen die als sneeuw voor de zon. De landbouw werkt nog steeds buiten en blijft afhankelijk van de natuur. Dat wil niet zeggen een passief toezien, maar ons en in EEG verband wel uitspreken over produk- tenregeling ja dan nee. Evenmin moeten ontwikkelingen afgeremd worden. Af zonderlijk heeft dat geen zin, terwijl an deren doorgaan, vond de heer Doele man. Tevoren op deze vergadering had ook kringvoorzitter Kosten al een behoorlijk onderdeel van zijn openingsspeech ge wijd aan EEG- en binnenlandse perike len. Hij hekelde vooral de groep, die al leen omdat het wat minder méér zal moeten zijn, al akties overwegen tegen het beleid van de regering. De modale werknemer mag er blijkbaar nooit op achteruitgaan, maar voor de modale ondernemer in de land- en tuinbouw komt dat blijkbaar niet zo nauw. Voor de landbouw is in Brussel een 2 tot 4% het graanver- prijsverhoging noodzakelijk door goedkope invoer van vangende produkten hoogstens bij de veehouderij zo geweest in 1978 dat de kosten niet zijn gestegen. Overigens had die sector in voorliggende jaren nog een flinke achterstand in te halen. Bij de andere agrarische sectoren is er wel de gelijk sprake van kostenstijging in 1978 stelde de heer Kosten. Op een eerste KNLC bijeenkomst met werknemers en werkgevers over de nieuwe agrarische C.A.O. bleek eerstge noemde categorie op hetzelfde vlak te willen opereren als werknemers in de andere bedrijfstakken, dus prijscom pensatie van de kostenstijgingen leven sonderhoud, ongeveer 20,— per maand meer voor belastingverhogingen, korter werken en meer vakantie. Daarbij ook nog inhalen van loonachterstand in 5 jaren door 5x2% loonsverhoging en dan 6% loon- en onkostentoeslagen. Komt dat er niet uit, dan staat de stok achter de deur, zei de heer Kosten. Waar de boer de compensatie hiervoor moet halen, wordt niet gevraagd. Ieder weet dat de sociaal economische situatie in ons land weinig gunstig is, maar nie mand wil zich daar blijkbaar iets van aantrekken, behalve in Bestek '81. De Nederlandse loonkosten behoren echter tot de hoogste van de wereld, de export loopt met snelle vaart terug, want we kunnen niet meer concurreren en Ne derland heeft de kleinste aktieve bevol king van de EEG. Toch moet en zal zo zeggen de vakbonden, de koopkracht gehandhaafd blijven, werk beter verde len en dus allen minder werken, de niet aktieven evenveel als de aktieven en ga zo maar door. Als de landbouw echter het kind van de rekening moet worden van deze idiote en onverantwoorde gang van zaken, is dat toch iets waar wij voor passen, zo verzekerde ZLM kringvoor zitter. 'De tijden van economisch-sociale groei lijken voor lange tijd voorbij. Zal de vakbe weging kans zien daar op verantwoordelijke wijze op in te spelen of zal zij doorgaan met toch haar eisen en verlangens te vertalen in materiële verbeteringen? De vakbe weging blijkt het daar duidelijk moeilijk mee te hebben. Een bijdrage tot een grotere werkgelegenheid door van 20 dagen vakantie naar 25 dagen te willen, van 40 uur werken per week naar 35 uur en met vervroegd pensioen van 65 naar 63 jaar om te eindigen bij 60 jaar, zonder daarvoor een duidelijk deel van de kosten paritair te willen dragen, is geen bijdrage maar een verdere uitholling van onze toch al moeilijke positie. Gelukkig is in ons CNV een discussie op gang gekomen, die al deze problemen durft te onderkennen'. Hoofdbestuurder C. Zwijnenburg (Vervoersbond) zei dat don derdagavond in/CNV-Poortvliet tijdens een bijeenkomst van het CNV Tholen/St. Philipsland in het kader van het zeventigjarig bestaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Dhr. Zwijnenburg schetste uitvoerig de groei van de welvaart in de zestiger jaren en de werkloosheid in de zeventiger ja ren. Een forse welvaartsgroei zou vol gens hem ernstige ontwikkelingen heb ben voor milieu en grondstoffen. 'Zo lang wij echter met elkaar nog van me ning zijn, dat de primaire taak van de vakbeweging,, de verbetering van de materiële belangen van de leden moet zijn, zal van een bezuinigingscampagne in welke vorm ook, niets terecht komen. Zich matigen door naast de toekenning van de volledige prijscompensatie de nullijn te accepteren, maar in het kader van uitbreiding van werkgelegenheid arbeidsverkorting te vragen of ver vroegd uittreden zonder een financiële bijdrage van de werknemers te vragen, is geen matiging maar in wezen een voor stel tot verbetering van arbeidsvoor waarden op kosten van het bedrijfs leven', aldus de CNV-hoofdbestuurder. Hij pleitte voor meer evenwicht tussen beroepsopleiding en -uitvoering en her en omscholing van bestaande beroepen en vakken. Bestek 81 kwam ook ter sprake. Dhr. Zwijnenburg zei naar aanleiding van vragen, dat de nivellering nog wel verder Zeer binnenkort komt het laatste der gemeentelijke komplannen aan bod. In het licht daarvan ben ik in gedachten teruggegaan naar het hart van Tholen zoals dat klopte aan het einde der veer tigerjaren. Nog niet zo lang geleden dus, maar het is wel duidelijk dat het geen eenvoudige zaak zal zijn om dit en an dere harten nieuw leven in te blazen. In de eerder genoemde jaren woonde en werkte de bevolking van Tholen voor het overgrote gedeelte binnen en rond de wallen, 'n Aantal van hen werkte in Bergen op Zoom en pendelde per fiets, 'n Groot gedeelte was werkzaam in de landbouw en in de ambachtelijke sector. Wel een paar honderd ingejzetenen ver dienden het dagelijks brood onder onze kust in de visserij en in de oester- kreeft en mosselcultuur en- handel met voor deze laatste groepering het getij als voornaamste factor. De werkdag begon voor iedereen vroeg en om 8 uur ging men te voet of per fiets eten met het "worsteballetje" als favoriete broodbe legging. Br waren geen kantiens en aan koffieautomaten werd nog niet gedacht maar het werk was zwèar en om 11 uur ging ieder weer naar huis en terug voor het "bakje koffie". Om 1 uur was daar de warme hap enz. enz. dat bracht alles bij elkaar zo'n 8 a 10 keer per dag veel beweging in het straatbeeld. Er waren 5 scholen in het oude centrum n.l. twee lagere scholen aan de Dalem- sestraat-Doelweg en een lagere school aan de Bosstraat plus twee scholen voor voortgezet onderwijs t.w. de Land- bouwhuishoudschool eveneens aan de Bosstraat en aan de Markt-Venkelstraat de gemeentelijke ULO welke evenals de Landbouwhuishoudschool 'n eilande- lijke functie had. In later jaren heeft laatstgenoemde school wegens plaats gebrek 'n tijdelijk onderkomen gehad in 'n voormalige timmerwinkel aan de Schoofstraat, wak van de straat af zichtbaar de naaimachiens al dan niet in gebruik keurig in slagorde stonden op gesteld. Als we voor elk van deze scholen een bezetting rekenen van 100 man inclusief personeel dan bracht dat per dag zo'n keer of vier een vijfhonderd grote en kleine mensen op straat. In die tijd bezorgden ongeveer 10 melk handelaars en handelaarsters dag voor dag hun verse waren. Ieder bij de eigen klanten. Aan sanering werd al wel ge dacht, maar nog niets gedaan. De mo derne vergaar- en bewaarmethoden wa ren nog niet uitgevonden en in ieder huis een koelkast was een ver ideaal. Men kon dan ook op zondag op een vastges teld uur melk aan huis afhalen, waarvan uiteraard in de zomer meer gebruik werd gemaakt dan in de winter. Wie herinnert zich niet de huisvader die met zijn in zondagse kleren gestoken kroost met de flap om melk ging. Een ongeveer even groot aantal bakkers, die vanzelf sprekend allemaal nog warm waren was eveneens dag voor dag present met heerlijk geurende broden met een ge wicht van respectievelijk 4-8-12 en 16 ons en niet te vergeten de kloeke 4 pon ders. Deze 12 mensen, dié met paard en wagen, transport- of bakfiets dage lijks veel fleur in het straatbeeld brach ten zijn nu vervangen door de S.R.V. man die drie keer per week zo'n kwartier per straat aanwezig is in een afgebakend gebied. Een teruggang dus van ruim 100 per week naar drie. Bovendien kwamen ook de slager en de groenteman "horen" en bezorgen. Zo was het toen. Foto mej. M.W. Blats. gemeentelijk gasbedrijf op straat tegen met op hun sterk vergrote kruiwagen wegens het lage soortelijke gewicht van cokes soms wel 20 of meer zakken van deze brandstof op weg naar een tevre den klant. De komst van het mijngas bracht op dit gebied al een grote verandering teweeg. Weer later zorgde het overgaan op aardgas voor 'n totale omwenteling: Niet alleen wordt nu praktisch alle brandstof ondergronds, dus onzichtbaar aange voerd en is de vertrouwd# dagelijkse verschijning van de lantaarnopsteker verdwenen, ook de regelmatig terugke rende meteropnemers van zowel gas - water en elektra afzonderlijk zijn ver vangen door een zoveel mogelijk ge combineerde opneming van een keer per jaar en voor de incasseerders kwam de acceptgirokaart in de plaats. Er is dus van dit hele gebeuren op straat vrijwel niets meer te zien. Er waren toen in het oude centrum van Tholen tenminste 100 winkels en am bachtelijke bedrijven aanwezig en om mij tot een onderdeel van het geheel te bepalen, het beeld van de Markt was zo: Er waren twee Wat we nu zouden noe men "Bruine Cafées", waarvan er een als afspanning diende voor inzonder heid R.K. boeren die op zondag per rij tuig naar de kerk kwamen. De paarden werden tijdens de kerkdienst gestald in de Venkelstraat en na de kerkdienst gingen de boeren en boerinnen koffie drinken en het nieuws uitwisselen. De auto heeft hier voorgoed een einde aan gemaakt. Er was de ULO waarvan bij goed weer personeel en leerlingen het vrij kwartier doorbrachten onder de kastanjebomen. Er was een wagenma kerij, waar het hout bij goed weer rechtstandig tegen de gevel stond te drogen en waar we van begin af aan de bouw van de echte Thoolse landbouw- wagens- en karren konden volgen. Voor dag en dauw kon men de smid al op zijn aambeeld horen slaan, terwijl er iedere dag paarden in de travaille (strevotje) stonden om beslagen te worden. Bij een groter aanbod werden ze aan de kiosk of aan de arduinen paaltjes gebonden. Het was een heel normaal beeld toen en niemand kon vermoeden dat deze beel den vijf en twintig jaar later volledig geschiedenis zouden zijn en in het mu seum zijn tentoongesteld. Er was een notariskantoor en een groothandel in rijwielen, was- en naaimachines. De Boerenleenbank was er gevestigd en op zaterdag was er vers met de hand ge draaid schepijs te koop. Er woonde een kleermaker met etalage in de voorkamer en er waren een viertal winkels waarvan er gelukkig drie door opvolging bewaard zijn gebleven. Soms zijn er dingen ve randerd maar het meeste is verdwenen. J.M. Deurloo-van Broekhoven. Markt 1 - Tholen Voor verwarming was aangewezen op vaste iedereen nog of vloeibare brandstoffen en zo'n 8 .10 tal kolen-en petroleumhandelaren tesamen voorza gen elk op tijd van ehergie. Vrijwel da gelijks kwam men het personeel van het Advertentie 1M moet doorgaan - de toestanden in de beloningen moeten we in de nek grijpen - maar dat inlevering bij inkomens van meer dan 50.000 gulden geen zoden aan de dijk zet. Inlevering van de massa tot vijftig mille tikt meer aan. Om tien mil jard minder te groeien zoals Bestek 81 wil, moeten er heel nare dingen gebeu ren. We zijn altijd gewend geweest te verbeteren. Onze sodale voorzieningen zijn echter de beste van de wereld - de WAO is enig in zijn soort - en de in de zestiger jaren gestichte voorzieningen, werkert nu in hun volle breedte. Een voorziening als de WAO is ver schrikkelijk duur. We hebben nu ruim 400.000 WAO'ers en 200.000 werklozen. Gelukkig dat we een land hebben waar iedereen een inkomen heeft, maar de groep van de actieven moet dat opbren gen. Menigeen zal vinden dat hij of zij een leuk bruto salaris heeft, maar je bent wel 45% kwijt voor je het schoon in je hand hebt. We moeten ervoor zorgen, dat we niet nog verder allerlei sociale wetten en kosten verhogen. Helaas heeft de vak beweging daar nogal erg de neiging toe, maar als we niet bereid zijn om stuivers in te leveren, dan worden de produkten duurder, aldus dhr. Zwijnenburg. 'We kunnen geen twee of drie stuivers mis sen. Onze levensstandaard is zo', zei een Fliplandse CVN'er. Zwijnenburg: 'We moeten scherper toe zien om minder groei te verwezenlijken, maar we zijn niet bereid om alleen prijscompensatie te nemen. We willen een dak vakantie meer, e.d. We zijn zo bezig om nog meer collega's zonder werk te laten komen. Waar bijvoorbeeld man en vrouw werken zouden we naar meer soepelheid in de arbeidstijd moe ten, naar deeltijdbanen. Men zou dan liever moeten gaan vissen in plaats van nog verder'wegzakken in de pluche of twaalf lakens in de kast hebben'. 'Je zit behoorlijk op de werkgeverstoer', vond een Fliplandse CNV'er. Zwijnenburg: 'In Nederland is er al een heel stuk van de rug van de werkgever afgesneden ten gunste van de werkne mer.' De werkgever houdt het echter langer vol en een dubbeltje wint het nooit van een kwartje. Als je je niet aanpast, wordt je zeven cent en dat is veel verdrietiger. Dan geven we maar geen dertig miljoen voor vuurwerk uit', aldus de CNV-hoofdbestuurder. Naar aanleiding van vragen over het opgaan van het NKV in de FNV zei dhr. Zwijnenburg dat al 25% van de CNV- leden Rooms-Katholiek zijn. 'Het is ontzettend jammer dat het NKV haar schaapjes niet bij elkaar heeft gehouden. Het FNV is zo groot en daarmee het democratisch handelen vaak zoek. Het NKV had met het CNV een federatie moeten vormen, dan waren er twee va korganisaties geweest die elkaar in evenwicht hielden. We moeten natuur lijk wel zo ver mogelijk samenwerken. De Christelijke Vakbeweging stond en staat het harmoniemodel voor. We moeten nu in ons CNV-denken ruimte geven voor oud-NKV'ers die lid worden van het CNV. Dat is niet niks, want ge loof maar dat het wat is wanneer een Limburgse NKV-bestuurder na 45 jaar NKV lid wordt van het CNV', zei dhr. Zwijnenburg. De CNV-hoofdbestuurder vroeg ook nog aandacht voor de visserij. 'De vak beweging meent dat de al eeuwen oude uitoefening van de visserij, met name voor de mosselen in de Zeeuwse wate ren, behouden moet blijven. Het blijft een zaak van aandacht voor alle be langhebbenden, te zorgen, dat de huidi ge visserij ook in de toekomst haar be langrijke functie kan blijven uitoefe nen', zei dhr. Zwijnenburg. De door twintig belangstellenden bijge woonde vergadering in 't Ouwe Raed'uus werd geopend door de secre taris van het CNV Tholen/Sf. Philips land, dhr. G.A. Heijboer. Hij veront schuldigde voorzitter J. Uijl, die wegens werkzaamheden verhinderd was. De se cretaris las Galaten 6:1-10 en ging voor in gebed. De scheidende districsbestuurder J. van der Kamp was aanwezig met zijn op volger Pl.Q. Phernambucq en Bouw bond-bestuurder L.J. Reijgersberg. Se cretaris Heijboer zei vol enthousiasme naar het 75-jarig bestaan van het CNV te gaan. Hij riep de leden op actief te zijn opdat het CNV op Tholen en St. Phi lipsland zou groeien. 'We moeten de mensen wakker schudden, want velen zijn onbewust FNV-lid', aldus dhr. Heijboer. Hoofdbestuurder Zwijnenburg besloot., de vergadering met dankgebed. bruik van maakte' en op gelijke hoogte kwam. Emergo speelde tegen E.K.V.A. deze aspiranten zitten te hoog ingedeeld. Het enthousiasme blijft er wel. Wel liepen ze een 0-3 achterstand op. Er kwam een tegen doelpunt doorTonny Verjaal. De gasten scoorden echter nog tweemaal, eer de scheidsrechter affloot: Afgelopen zaterdag was er voor de se nioren een belangrijke wedstrijd. Men moest op bezoek bij grootste rivaal de Kieviten. Gesteund door supporters be gon Emergo met goede moed. Het aan- valsvak bestond uit Adrie O.D. Brouw, Peter Klomps, Dicky en Jasper v.d. Linden,. Laatstgenoemde had zich al snel vrijgespeeld en kwam vrij onder de korf, maar schoot juist over. Daarbij had hij echter een duw gekregen en de arbi ter wees terecht naar de strafworpstip. Mogelijk door de spanning en daarmee de zenuwen werd de strafworp gemist. Het verdedigingsvak bestond uit Mieke Gaag die later wisselde met Sjaan Que- quierre, Rini Suurlant, Kees Klomps, en Anton Rooseboom de Vries. Hoewel stevig vastbijtend aan de tegenstanders kon niet worden voorkomen, dat de thuisclub tweemaal scoorde en dat van afstand. Een tegenvaller voor Emergo. De supporters lieten zich horen en na vakwisseling trof Anton Rooseboom de Vries doel: 2-1.'De Kieviten mochten even later een strafworp nemen en het was 3-1. Emergo hield toch het eigen tempo vast en Peter Klomps scoorde met een mooie doorloopbal 3-2. Via een afstandschot werd het door Jasper v.d. Linden 3-3. Opnieuw dus vakverwisse ling. Adrie op den Brouw bleek achterin prima in vorm en Emergo bleef in de aanval. Kees Klomps zorgde dan ook voor 3-4, de ruststand. De tweede helft was nauwelijks een paar minuten oud of Anton Rooseboom scoorde 3-5. Nu drong Kieviten evenwel sterk aan, maar wat bij de thuisclub niet lukte, zag Emergo beloond. Jasper v.d. Linden vergrootte de voorsprong met een af standschot 3-6. Door een overtreding en daarmee een strafworp kon Kieviten tot 4-6 terugkomen. De zenuwen gingen parten spelen en er ontstonden fouten. Niettemin scoorde produktieve Anton Rooseboom de Vries zijn derde doel punt en daarmee 4-7. Emergo ging op safe spelen met nog 8 minuten. De Kie viten kwamen nog tot 5-7 terüg, maar namen ook risico's en Dicky v.d. Linden bracht de eindstand op het scorebord: 5-8. Het eindsignaal kwam voor Emergo toch als een verlossing. De felbegeerde punten waren binnen en de grootste ri vaal op achterstand gezet. De Emergo pupillen kwamen na lange rustperiode weer in het veld. Ook Marco v.d. Boe kon weer van de partij zijn. Hij bracht de stand op 1-0 tegen E.L.K.V.P. Monique o.d. Brouw zorgde voor 2-0. Daarmee zakte het af. waar ELKV dankbaar ge- Rinus Jeroense heeft zondagmorgen een oefenwedstrijd in Halsteren over 5 kilo meter, die was georganiseerd door Olympia, op zijn naam geschreven. Zijn tijd was 17 min. en 11 sec. Zaterdag had hij een negende plaats behaald in de Galgencross in Vlissingen, met een tijd van 33.2 over de 9600 meter. Winnaar werd Kees van Daalen die 32.24 voor zich liet afdrukken. In het nu volgend weekend kun je op Tholen weer een aktie van de Youth for Christ-groep verwachten. Op vrijdag 16 en zaterdag 17 februari zal het Zeeuwse dubbeldekkerteam (je weet wel van die grote rooie bus (een weekend op Tholen doorbrengen. De vrijdagavond is spe ciaal in elkaar gezet voor de jeugdclubs op Tholen (ook jongelui die ouder zijn dan 15 en niet op een club zitten zijnvan harte welkom hoor). Er wordt een spel gedaan, gezongen en gepraat en nage dacht over een serieus onderwerp. De avond wordt gehouden in het vereni gingsgebouw in Tholen, en begint om 20.00 uur als je graag wilt komen, maar vervoersproblemen hebt. neem je maar even contact op met Nel v.d. Boogerd in Poortvliet (tel. 01662-384) je wordt dan door de dubbeldekker opgehaald en of thuisgebracht. Dat alleen is natuurlijk al de moeite waard om te komen. Zater dagmorgen is er voor alle medewerkers een bijbelstudie, die geleid wordt door ds. Abma, en vanaf 11.00 uur gaat de bus alle dorpen op het eiland doorkrui sen, waarbij in Stavenisse. Oud-Vosse- meei^en Tholen een open -lucht-toneel (bij goed weer) wordt opgevoerd. De bus komt dus ook in jouw dorp. Als het effe kan. moet je maar eens langs komen. Misschien is.er nog koffie aan boord ook. Vanaf 20.00 uur is er dan weer een koffiebar in het verenigingsgebouw in Tholen. waarin Henk en Liesbeth Fran ce zullen proberen met zang en gitaar muziek de avond te vullen. Tot ziens. J. Droogers-Vogel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7