THOLENDERWIJS Ratten-actie gestart SI Officiële publicaties informatierubriek van de gemeente thoien VOORLICHTING OVER BESTEMMINGSPLAN KOM" THOLEN Maandagavond 19 februari vergadert de gemeenteraad JACHTWET OVERDENKING HERENKAPSALON MUNS Donderdag 15 februari 1979 EENDRACHTBODE 5 Vanavond om half acht: Spreekuren B. en W. Aanslagen onderhoud graven Sint-Annaland en Oud-Vossemeer verzonden Verdeling ligplaatsen in sportvissershaven Stavenisse Spreekuur Woningstichting Bijeenkomst inzake verkoop woningen aan Bos- en Venkelstraat in de kern Thoien Dinsdagavond 20 februari kernbezoek aan Scherpenisse Een ding is nodig BUITENVEST 36 BERGEN OP ZOOM 01640-40182 Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemèentehuis Thoien Markt 1-4 Sint Maartensdijk Tel 01 r f De inwoners van de stad Thoien hebben inmiddels de bewonersbrief over het bestemmingsplan 'Kom'' ontvangen. Wij hebben begrepen, dat er zo hier en daar al een aardige discussie over het ontwerp-bes- temmingsplan op gang is gekomen. Dat is een goede zaak. Zoals wij ook reeds in de bewonersbrief schreven: het plan is nog niet definitief. Op 1 maart tijdens de hoorzitting kan een ieder het gemeentebestuur inspreken over het plan. Voordien, en dat vanavond, vindt er echter nog een voorlichtingsbij eenkomst plaats in de Gasthuiskapel, Kerkstraat 15 te Thoien. De aanvang van deze avond is 1 9.30 uur. De heer Lith, hoofd van de afdeling Stadsontwikkeling en Restauratie van de gemeente Heusden, zal aan de hand van een dia-serie een inleiding houden over de historische stadskern. Vervolgens zal de heer Kelderman, stedebouwkundige van de gemeente Thoien, ingaan op de belangrijkste punten van het ontwerp-bestemmingsplan 'Kom' Heel duidelijk stellen wij dat zowel de voorlichtingsavond van van avond alswel de hoorzitting op 1 maart niet het karakter zullen dragen van een diskussie-avond. Het accent zal veel meer moeten liggen op het uitwisselen van gedachten. De uitnodiging voor de voorlichtingsavond en de hoorzitting beperkt zich niet tot de direct betrokkenen, die binnen het gebied wonen, waarvoor het bestemmingsplan zal gaan gelden. Ook de bewoners van het buitengebied. Dalempolder en Buitenzorg en voorts iedereen die zich op een of andere manier bij het ontwerp-plan betrokken voelt, is van harte welkom. Nadere informatie Vanaf vrijdag 1 6 februari hangt de officiële plankaart in een publika- tiekast voor het stadhuis aan de Hoogstraat voor een ieder ter inzage. Mocht u vooraf behoefte hebben aan nadere detail-informatie, dan kunt u zich wenden tot de afdeling gemeentelijke ontwikkeling van het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 1 5. Burgemeester E. Baerends en de wethouders C.J. Moerland, L.J. Koopman en J. Versluijs houden a s. maandag spreekuur in het gemeentehuis van 1 5.30 tot 1 6 .30 uur. Daarnaast houdt wethouder L.J. Koopman spreekuur in het kantoor van ge meentewerken, Molenvlietsedijk 5 te Thoien, op dinsdagmiddag van 14 00 tot 1 5.00 uur. Een dezer dagen zijn de aanslagen voor het onderhoud in 1 978 van voorwerpen op de graven op de openbare begraafplaats te Sint-An- naland en Oud-Vossemeer verzonden. Op deze plaats willen wij er nog even op wijzen, dat degene die de aanslag ontvangt volgens de gegevens van de gemeente het meest voor betaling in aanmerking komende familielid js. Daarom is de aanslag aan hem of haar gezonden. Het is mogelijk, dat een ander familielid destijds de zorg voor het desbetreffende graf op zich heeft genomen, terwijl de gemeente dat niet weet. In dit geval wordt ge vraagd de aanslag terug te zenden met vermelding van naam en adres van dit familielid. Indien de aangeschrevene geen prijs meer stelt op onderhoud van het graf, en dus geen rechthebbende op het graf wil zijn, moet dat door middel van een verklaring die bij de aanslag zit, aan het gemeentebestuur worden medegedeeld. Zijn er geen rechtheb benden meer aanwezig, waardoor er geen bijdrage voor de onder houdskosten betaald wordt en dus onderhoud achterwege blijft, gaan gedenktekens en beplanting een verwaarloosde aanblik bieden en is verwijdering van de op het graf aanwezige voorwerpen noodzakelijk Voor het onderhoud door de gemeente is voor het jaar 1978 per grafteken een recht verschuldigd van 23,— Sinds 1 976 is echter de mogelijkheid aanwezig het onderhoud in één keer af te kopen Het is namelijk voor velen een last om ieder jaar opnieuw een aanslag te betalen. Voor een eenmalig bedrag van 525,— onderhoudt de gemeente het grafteken met beplanting in ieder geval gedurende de tijd dat de grafruimte is gekocht of anders tot het moment dat de begraafplaats gesloten wordt. Indien u van deze afkoopmogelijkheid gebruik wenst te maken, kunt u bijgaand formulier ingevuld terug sturen aan burgemeester en wethouders van Thoien. Na betaling van de afkoopsom vervalt met ingang van dat jaar de verplichting om jaarlijks een bedrag voor onderhoud te betalen. Dit betekent dat de toegezonden aanslag nog betaald moet worden. Vragen? Indien u nog vragen heeft over de wijze van betaling of over het graf waarop de aanslag betrekking heeft, belt u dan gerust even naar het gemeentehuis, tel. 01 666-2955. i Maandag 1 9 februari a s. vergadert de gemeenteraad om 1 9.30 uur in het stadhuis van Thoien, Hoogstraat 1 2. Tijdens deze openbare vergadering komen ondermeer de navolgende zaken aan de orde: - garanderen van een geldlening t.b.v. voetbalvereniging 'Tholense Boys'' ter gedeeltelijke financiering van de kosten van het aanleggen van een kunstlichtinstallatie op het trainingsveld en een centrale ver warmingsinstallatie in de haar in eigendom behorende kleedakkom- modatie en kantine; - beschikbaarstellen van een krediet van 266.000,— voor de bouw van een eenklassige openbare kleuterschool te Poortvliet. Dit gebouw zal in de direkte omgeving van de openbare lagere school worden gerealiseerd ten einde gestalte te gaan geven aan de toekomstige integratie van het kleuter- en basisonderwijs. Het bestuur van de bijzondere lagere school opteert voor het gebruik van de tweeklassige openbare kleuterschool ,,'t Wantenwevertje" (in de direkte nabijheid gelegen van de bijzondere school voor lager onderwijs), zodat ook in dat geval recht wordt gedaan aan de op handen zijnde integratie; - voteren van een tweetal kredieten voor herstelwerkzaamheden aan vloerbedekkingen in zowel openbare schoolgebouwen als wel school gebouwen van bijzondere scholen die in bruikleen zijn gegeven aan het schoolbestuur; - beschikbaarstellen krediet voor de interne verbouw van twee semi- permanente schoollokalen behorende bij de toekomstige B.L.O.- school aan het Schuttershof te Thoien; - voorstel tot aanpassing van een aantal begrotingsposten voor 1 979, waarin ook de algemene uitkering uit het gemeentefonds wordt her zien, als gevolg van salarismaatregelen in 1977 en 1978 en het gestegen aantal inwoners. Als resultaat van deze wijziging wordt de post 'onvoorziene uitgaven' verhoogd met 1 73.759,02; - vaststellen 5e wijziging verordening op het heffen en invorderen van liggelden voor pleziervaartuigen in de gemeentehaven te Sint-Anna land. Deze wijziging is noodzakelijk geworden i.v.m. aangebrachte wijzigingen in de wet op de omzetbelasting. Deze wet bepaalt nu ondermeer, dat met ingang van 1 januari 1 979 omzetbelasting ver schuldigd is over te betalen liggelden in jachthavens. De gemeente lijke verordening wordt daar nu mee in overeenstemming gebracht; - medewerking ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het stichten van een 3e lokaal voor de "Eben-Haëzerkleuterschool" te Thoien; - benoeming regenten Wezen-Armbestuur te Sint-Annaland; - een aantal voorstellen tot het aan- en verkopen van gebouwen en gronden; - voorstel tot onteigening te besluiten van een viertal percelen gelegen in de bestemmingsplannen "Kom'' (Poortvliet) en "Achter 't Bos" (Sint-Maartensdijk) Het gemeentebestuur heeft geruime tijd met een adviseur van de desbetreffende eigenaren en met de eigenaren zelf over de verwerving van panden onderhandeld zonder dat dit tot over eenstemming heeft geleid. Het betreft de panden Hogeweg 4, 8 en 10 te Sint-Maartensdijk en Achterstraat 3 te Poortvliet. De realisering van de beide bestemmingsplannen wordt hierdoor in ernstige mate be moeilijkt. In verband daarmede acht het gemeentebestuur het ge wenst de volledige eigendom van genoemde panden te verkrijgen langs de weg van de onteigening; - herziening van de grondprijzen in de exploitatiegebieden bestem mingsplan "West" (Scherpenisse) en bestemmingsplan "d'EE (Poortvliet); - vaststelling bestemmingsplan "Bedrijfsterrein" (Sint-Maartensdijk). - voorstel tot vaststelling van een planningsprocedure welzijnsbeleid en het nemen van een principebesluit tot instelling van een welzijns- commissie. Voor een toelichting op dit agendapunt mogen wij u ver wijzen naar het artikel "Zeg nou zelf", eveneens in deze rubriek. Het gemeentebestuur heeft zich de afgelopen weken gebogen over de verdeling van de ligplaatsen in de nieuwe sportvissershaven te Stave nisse De verdeling bevindt zich momenteel in een vergevorderd sta dium. Alvorens echter tot definitieve afronding over te gaan, wenst het kollege alsnog die Thoolse ingezetenen die tot heden voor hun vis sersboot geen ligplaats hebben aangevraagd, daartoe in de gelegen heid stellen. Zoals bekend genieten de inwoners van onze gemeente voorrang bij de verdeling van de ligplaatsen. De aanvraag dient binnen één week na deze publikatie bij burge meester en wethouders te zijn ingediend. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar op de afdeling gemeentelijke ontwikkeling van het ge meentehuis. Uitdrukkelijk kan worden gesteld dat het aanvragen van een vaste ligplaats voor een speed- of zeilboot voor deze sportvissers haven geen zin heeft! De stichting "Beter Wonen" houdt iedere maandagmorgen spreekuur van 1 1.00 tot 12.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. In de gemeenteraadsvergadering van aanstaande maandag zal/ de procedure voor de welzijnsplanning worden behandeld (agendapunt 17). Tevens stellen burgemeester en wethouders de raad voor een welzijnscommissie in te stellen In de rubriek Tholenderwijs van 1 1 januari en 8 februari zijn we reeds nader ingegaan op de organisatie van de plaatselijke welzijnsplanning De procedure zoals deze nu in de gemeenteraad aan de orde zal worden gesteld moet worden gezien als de rechtsbasis op grond waarvan aan het planningsproces kan worden deelgenomen. Aan de bevolking zal op diverse momenten tijdens het proces gevraagd wor den hun mening kenbaar te maken. In het voorstel aan de raad komt ondermeer de omvang van de plan ning aan de orde. De vraag is of we ons moeten beperken tot de per 1 januari 1979 ingevoerde rijksbijdrageregeling sociaal-culturele akti- viteiten (zie Tholenderwijs van 8 februari) óf dat moet worden overge gaan tot het samenstellen van een meer omvattend welzijnsplan. Burgemeester en wethouders staan op het standpunt dat, gelet op de beschikbare tijd, thans overgegaan moet worden tot het vaststellen van een welzijnsplan op grond van de rijksbijdrageregeling sociaal- culturele aktiviteiten én dat in de toekomst overgegaan moet worden tot het realiseren van een ruimer samenhangend welzijnsplan. In het voorstel wordt tevens de noodzaak aangetoond om een wel zijnscommissie in te stellen. Deze commissie wordt ook wel "plan- groep" genoemd. Voorgesteld wordt deze commissie de volgende werkzaamheden op te dragen: - het maken van een inventarisatie met daaraan verbonden opmerkin gen en adviezen én het uitvoeren van de inspraak; - het opstellen van een voor-ontwerpplan én het uitvoeren van de inspraak; - het opstellen van een ontwerp-programma van aktiviteiten. Overigens zijn burgemeester en wethouders van mening dat de wel zijnscommissie tevens ingeschakeld moet kunnen worden op andere terreinen die met welzijnszaken hebben te maken. In de welzijnscom missie moeten burgers zitting hebben, zo luidt het voorstel. Indien de gemeenteraad dit voorstel overneemt zal een ieder de gelegenheid worden geboden kandidaten te stellen voor deze welzijnscommissie. Tot slot Mocht u belangstelling hebben voor de plaatselijke welzijnsplanning, is het aan te bevelen de gemeenteraadsvergadering maandag 1 9 februari bij te wonen. Desgevraagd kunt u ook een exemplaar van het voorstel aan de gemeenteraad opvragen, telefoon 01 666-2955, toe stel 51 Graag herinneren wij u aan de voorlichtingsbijeenkomst die het bes tuur van de Stichting "Beter Wonen" op donderdag 22 februari be legt in het Verenigingsgebouw, Brugstraat 16 te Thoien, aanvang 19.30 uur. Bij deze gelegenheid wordt informatie verschaft over de verkoop van 12 woningen van het zogenaamde "beschutte-sfeer-ty pe" die aan de Bos- en Venkelstraat in aanbouw zijn. Gegadigden zullen worden ingelicht over technische en financiële facetten betreffende deze woningen. Aanvraag jachtakten voor het seizoen 1979/1980 Voor het tijdig verkrijgen van een jachtakte voor het komende seizoen dient u uw aanvraag zoveel mogelijk vóór 1 maart a s. in te dienen. Het daartoe te gebruiken aanvraagformulier kunt u kosteloos op de gemeentesekretarie, afdeling algemene zaken, Markt 1-4, Sint-Maar tensdijk, of bij de plaatselijke P.T.T.-kantoren of -agentschappen, krij gen. Dit formulier moet in tweevoud ingediend worden. Twee pasfo to's van degene, voor wie de akte bestemd is, moeten worden bijge voegd. Degenen die niet ouder zijn dan 1 8 jaar, kunnen geen jachtakte krij gen Voor een minderjarige boven deze leeftijd moet de vader, de moeder of de voogd de aanvraag ondertekenen en indienen. Behalve voor gastjagen dient men in het algemeen over een jachtveld te beschikken, dat de vereiste afmetingen bezit. Overeenkomstig de bepalingen in de Jachtwet worden andere akten dan logeerakten slechts verleend aan aanvragers die kunnen aantonen met gunstig gevolg een door de Minister van Landbouw en Visserij erkend jachtexamen te hebben afgelegd. Deze regel geldt niet voor degene: aan wie in het tijdvak van 1 januari 1 972 tot 1 januari 1 977 in drie achtereenvolgende jaren een jachtakte werd uitgereikt. Ook mag geen akte worden uitgereikt aan degene, die niet kan aan tonen, dat zijn burgerrechtelijke aansprakelijkheid waartoe de uitoe fening van de jacht met gebruikmaking van een geweer aanleiding kan geven, door een verzekering is gedekt. Sint-Maartensdijk, 1 5 februari 1979 Het hoofd van plaatselijke politie, E. Baerends Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Door de Fa. H A. van Houte en Zn., Markt 23 te Sint-Maar tensdijk is vergunning gevraagd voor het uitbreiden van een- winkelruimte op het perceel kadastraal bekend Sint-Maartens dijk, sektie N. nrs. 583 en 585, plaatselijk gemerkt Markt 26. Het bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepas sing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de verbouwing. Alvorens hiertoe over te gaan stellen wij een ieder in de gelegenheid om van 1 5 februari 1 979 tot en met 28 februari 1 979 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons college. Het bouwplan ligt gedurende deze termijn op de gemeentese kretarie ter inzage op de afdeling gemeentelijke ontwikkeling. Sint-Maartensdijk, 15 februari 1979 Burgemeester en wethouders van Thoien Deze week start gemeentewerken Thoien met een opsporingsactie naar ratten. Rondom de woonkernen op Thoien worden controles uitgevoerd ter opsporing van ratten, onder meer in de sloten. Deze actie kan echter succes hebben als met gemeentewerken meezoekt. Heeft u ergens ratten ontdekt of heeft u er last van, meldt u dat dan zo spoedig mogelijk aan gemeentewerken Thoien, Molenvlietsedijk 5 te Thoien (tel. 01 660-2850). De actie wordt overigens niet gehouden omdat er rattenplagen zijn, maar om te voorkomen, dat ze zullen ontstaan. Soms geen toeval Het aanwezig zijn van ratten in een woning of bedrijf kan buiten toedoen van de gebruiker optredenDit wordt dan veroorzaakt doordat b.v. een rioolaansluiting verzakt is door "verwering" of door grond verzakkingen. Andere ingangen worden gevormd door te grote door- voeropeningen van leidingen of de ventilatieopeningen in de spouw muur, die niet groter mogen zijn dan 1 1/j cm. Deze openingen ver schaffen met name de bruine rat toegang tot huis en bedrijf. Deze bouwtechnische gebreken kunnen hersteld worden. Een andere oor zaak voor het verschijnen van ratten is het slordig omspringen met eetbare waar. Het voeren van vogels met halve of hele broden blijkt meestal wat 'overvloedig' te zijn. In de praktijk blijven deze stukjes brood de hele nacht liggen als voer voor ratten. U hebt het dus voor een deel zelf in de hand. Ideale omstandigheden Als bruine ratten die in de winter vanuit het veld wegens gebrek aan voedsel naar woonkernen en behuizingen trekken, dergelijke ideale omstandigheden vinden, zullen zij zich snel op die plaatsen vestigen. De dieren kunnen zich altijd wel ergens nestelen en een paartje goed doorvoede ratten zal dan gauw zo'n 200 300 nakomelingen in een jaar opleveren. De aanwezigheid van ratten bij huizen is altijd ongewenst omdat de dieren dragers van ziektekiemen zijn en daardoor verspreiders van 'n aantal besmettelijke ziekten, zoals de ziekte van Weil, paratyfus, var kenspest etc. Zij moeten dus bestreden worden. Bovendien kan door knagerij en vreterij aanzienlijke schade worden aangericht. Nogmaals: ratten gezien? Doorgeven aan gemeentewerken. Heeft u een rat gezien, belt u dan gemeentewerken Thoien en men komt even langs om de nodige bestrijding toe te passen. In de reeks kernbezoeken die het gemeentebestuur van Thoien deze weken aflegt is dinsdag de beurt aan Scherpenisse. Inwoners, van Scherpenisse zijn vanaf 1 9.30 uur welkom in het "Holland Huis" aan de Laban Deurloostraat. Iedere burger, vereniging of organisatie kan op deze avond klachten kwijt, kritiek uitoefenen, lof toe zwaaien dan wel vragen stellen. Na afloop van het officiële gedeelte bestaat de gelegenheid de lede* van het kollege van burgemeester en wethouders en de gemeenteraadsle den persoonlijk te spieken. Van de kant van het gemeentebestuur zal geprobeerd worden een zo goed mogelijk antwoord te geven op de vragen die naar voren komen, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk door publicatie in deze rubriek. Dus: dinsdagavond 1 9.30 uur, op naar het "Holland Huis"! Lc. 10:42 "Maar één ding is nodig; maar Maria heeft het goede deel uitgekozen, hetwelk van haar niet zal weggenomen worden". Wij hebben veel nodig voor ons leven van iedere dag. En het kan bijzonder storend zijn, als wij het even moeten stellen zonder bepaalde dingen. We hebben even geen zout in huis. Het leven kunnen wij ons niet langer voor stellen zonder veel luxe. Het wordt nog anders, als wij echt in nood geraken. In geval van ernstig ziek te. Of als U in gevaarlijke omstandighe den verzeild raakt. Öf als u in geldnood verkeert. Dan wordt de nood hoog. We zouden dan zo graag dat éne willen hebben. Datgene, wat we missen. Hetzij gezondheid, hetzij geld, hetzij veiligheid en bescherming. Maar ook dan ontvangen wij lang niet altijd, wat wij zo graag wilden ontvan gen. En een zieke of invalide krijgt te horen: u moet er mee leren leven. Vele mensen hebben dat tegen zich ho ren zeggen. En velen zijn opstandig ge worden. Maar als wij naar de Bijbel luisteren.is deze houding niet de goede. Hoever het ook met Gods kinderen kan komen. De Bijbel spreekt meer over overgave aan Gods wil. Dat wij mogen beproeven, wat de goede en welke behagelijke en vol maakte wil Gods zij. Dat wij eenswil- lend met God mogen worden. En dat wij, net zoals Paulus, deze woorden voor ons zelf leren spellen: mijn genade is u genoeg. Het kan immers nodig zijn voor ons, dat wij een scherpe doorn in het vlees heb ben. Een doorn, die niet weggenomen wordt, opdat wij het éne nodige zouden bezitten. Het ene nodige. Wat is dat? Nu, dat is het goede deel, dat Maria had uitgeko zen. Jezus Zelf zegt van haar, dat zij het goede deel had uitgekozen. Blijkbaar had Maria het goed begrepen. Zij begreep, wat het ene nodige was. En haar zuster Martha verstond dat nog niet. En toch verrichtte Martha zulk goed werk. Ze was zeer bezig met veel die naars. Het werk van de dienende liefde. En toch is er iets, wat hoger is. Want niet van Martha wordt gezegd, dat zij het goede deel uitgekozen heeft. Het wordt van Maria gezegd. Er is dus een verschil tussen Martha en Maria. Martha dient. Maria zit aan de voeten van Jezus. Het lijkt erop, dat Maria alleen maar wat zit te luisteren. Maar Jezus ziet het beter dan Martha: Maria zit neer in aanbidding en verwondering. Ze zit er neer als de zwakke, die gesterkt wil worden door Christus. Als een leerlinge op de leerschool van Christus. En zo gezeten aan de voeten van Chris tus heeft Maria een helder inzicht ver kregen in de betekenis van zijn persoon en werk. Dat bemerken we. als wij later lezen van haar zalving van Christus. Als de discipelen immers nog dromen van een aardse troon, ziet Maria al een kruis. Zij zien nog uit naar aardse heer lijkheid van Christus. Maria is het dan, die verstaat, dat het met Jezus gaat naar de dood. Ook verstaat zij, dat het heil door Hem wordt verworven in deze weg. Ook voor haar. Eén ding is nodig. Te horen naar Chris tus en Zijn Woord. Dan komt het ook tot het ware dienen van de Heere. Later zalft Maria Christus tot een voorberei ding voor Zijn begrafenis. Het verschil tussen de twee zusters zit er dus niet zozeer in, dat de éne mediteert. En de ander dient. Maar wel is er dit verschil: Maria heeft geen oog meer voor bijzaken; ze heeft slechts één doel op het oog. Ze hoort en ziet Jezus. Haar hart gaat naar Hem al leen uit. En nu is het de vraag, of u, die dit leest, Jezus 'stem al hebt gehoord? Of voor u het horen van Jezus' woorden al het hoogste en belangrijkste is geworden? Waar u kunt horen, vraagt U, In de prediking des Woords. Want daarin komt Christus tot ons in het gewaad des Woords. Hebt U zo al eens gezeten on der de verkondiging van Gods Woord. U hebt er dan weet van: Eén ding is nodig. Bn dat is: Christus te kennen, die Zijn bloed heeft gestort tot een volko men verzoening van alle zonden. Chris tus te kennen en de kracht van Zijn op standing. A.B. Cysouw. St. Philipsland. Advertentie IM. Giep knikt lachend. "U bent tenminste chef geworden en hoe bent u begonnen?" Piet Zwaan begon te grijnzen. "Als arbeider aan de baan. jongen. In het ressort Weesp. Toen arbeider-rangeerder, zoals dat heette. In de Rietlanden in Amsterdam. Daarna plaatste men mij op het station Apeldoorn. Rangeerwerk. En passant leerde ik er telegra feren en toen er een vacature kwam in Hoogerbroek, solliciteerde ik. Goed. ik had een kruiwagen.'Tnaar ik redde het. En zo heb ik alle rangen doorlopen. En deze rang houd ik wel tot mijn pensioen over negen jaar". "U vindt het fijn om bij de Spoorwegen te werken he?" vroeg de jongen. "Ja. Niet omdat ik een treinengek was. helemaal niet. Maar het is dynamisch werk. Je bent belanérijk. Eén van de velen, die er voor zorgen, dat alles goed reilt'en zeilt en de treinen op tijd komen en vertrekken. Al is het dan onder deze omstandigheden een beperkte dienstregeling met vier treinen op een dag heen en vier terug, plus twee goederentreinen. Voor de oorlog zeventien heen en zeventien terug. En enkele goederentreinen". En zo dook Giep Geugies als het ware onder bij de Spoorwegen, als zovelen in die jaren. In de twee eerste oorlogs jaren ging hij nog wel eens een weekend naar Dronrtjp. als zijn dienst het toeliet en Douwe bracht op z'n tijd enkele dagen door in het gezin Zwaan. In naam om zijn oude vriend weer eens te ontmoeten, maar in werkelijkheid om de charmante Catrien Geugies te zien en - wanneer er maar gelegenheid voor was - een potje met haar te vrijen. Wat oom Piet en tante Brechtje wel degelijk wisten, maar net deden of hun neus bloedde. Laat de jeugd zoveel mogelijk genieten, was oom Piets stel regel. Het is een van de weinige vreugdevolle dingen in deze donkere tijd. Maar in 1942 werd het zelfs voor een spoorman met een Duits Ausweis gevaarlijk lange reizen te maken. Want vrijwel dagelijks wer den de treinen uitgekamd. Het nieuws werd via de spoortelegrafen doorgegeven aan iedereen, die er belang bij kon hebben. Zodat oom Piet zijn pleegzoon aanried niet meer naar het noorden te gaan. "Ik snap het, jongen, dat 't niet plezierig is, maar wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. Waarom vraagje niet, of ze eens een weekje hier komt logeren? Een vrouw heeft in de trein geen last". Dat leek Giep wel, dus belde hij naar Dronrijp en maakte het in orde met haar vader en het meisje zelf. Ze zei: "Heerlijk Gerrit, ik verheug me weer op het weerzien. Houd je nog altijd van me?". "Kom maar naar Hoogerbroek, dan zal ik het demonstreren. Hoeveel kussen kan ik aan je kwijt? Duizend? Tienduizend?" "Een miljoen, lieverd, dat weetje. Ik verlang naar je. Tot aanstaande zaterdag". Omgekeerd werd Catrien Geugies uitgenodigd eens een paar weken op de boerderij in Dronrijp te komen logeren. Sake. die de uitnodiging telefonisch deed aan Piet Zwaan, voegde er aan toe: "Eén van mijn zoons heeft belangstelling voor je knappe pleegdochter. Zwaan. Bezwaren?". "Dat wist ik al. Weslra. Als het allemaal serieus gemeend is. hebben de jongelui onze zegen. Maar met trouwen wordt gewacht tot na de oorlog". "Dat ben ik met je eens. "Goed, als Catrien terug naar huis gaat, geef ik haar wel een pak vlees en boter mee' Zwaan, dat zullen jullie daar wel kunnen gebruiken". "Nou. en of! Geweldig, Westra. Enne...tot we derdienst bereid, voorzover dat in mijn vermogen ligt". "Als die rot-oorlog eens een keer voorbij is.moeten jullie, jij en je vrouw maar een keer je vakantie bij ons doorbrengen. Ik houd dat wel warm". Voorzover de oorlogstoestand het toeliet, reisde Hielkje Westra eens in de maand naar Hoogerbroek. waar ze heerlijke dagen beleefde met haar Giep. Deze leefde geheel naar die oases in zijn bestaan toe en op een avond in november 1942 zei hij rustig tegen zijn pleegvader: "Hielkje en ik...we willen ons met Kerstmis verloven. Wat denkt u ervan?" Piet Zwaan had het al zien aankomen, dus was hij helemaal niet verwonderd. Hij keek zijn stevig gebouwde pleegzoon, die nu ruim negentien was, nadenkend aan. "Wat voor dienst heb je met de feest dagen?" "Officieel heb ik beide kerstdagen vroeg en de zeven en twintigste vrije dag. Maar ik kan altijd wel ruilen, als het nodig is. Ik heb zo vaak al een ander gematst". Piet Zwaan dacht even na. "Neem aan...je kunt drie dagen vrij krijgen. Dan wil je het zeker eerst in Dronrijp vieren?". "Ja. Ik ga dan in uniform. Is er controle, dan zeg ik. dat ik tijdelijk gedetacheerd ben in Dronrijp. Dat kan ik met de chef daar wel versie ren. als ze het willen controleren". "Ik heb u natuurlijk eerst gevraagd, want u bent niet enkel mijn oom. ook mijn pleegvader, nietwaar? Als u en tante toestemming geeft, bel ik Hielkje en dan vraagt zij het in Dronrijp. Met uw toestemming voorzie ik daar geen problemen". De man was getroffen door het eerbetoon van deze grote jongen, zo goed als volwassen: ik heb u natuurlijk eerst gevraagd, want u bent niet enkel mijn oom, ook mijn pleegvaderJammer, dat Gerrits vader zo jong is gestorven; wat zou hij anders veel plezier van zijn beide kinde ren beleven. Maar hij vermande zich en knikte instemmend.4'Ik be praat het met je tante, Giep, maar je weet zelf wel. dat zij net als ik Hielkje graag hier zien". In Dronrijp bepleitte Hielkje hun beider belangen, eveneens met gunstig resultaat, zodat op tweede Kerstdag het verlovingsfeest van Gerrit en Hielkje werd gevierd. Sober en in tiem, want de tijdsomstandigheden waren er niet naar om uitbundig te zijn. Maar het verloofde paar kreeg verschillende geschenken, werd gefêteerd en toen bleek Gerrit, dat iedereen in Dronrijp hem wel mocht. De volgende avond moest hij weer weg, want op de acht en twintigste moest hij vroeg beginnen. Westra nam hem even terzijde. "Gerrit. iedereen is het er over eens, dat onze Hielkje een goede keus heeft gemaakt, want wij vinden je een flinke kerel. Het feit bijvoorbeeld, dat je het niet beneden je stand vindt om allerlei werk te verrichten bij het spoor, stempeltje als zodanig". Sake dacht er aan. dat zijn vrouw vóór haar huwelijk ook kaartjes had verkocht aan het loket Leeuwarden. "En als jullie te zijner tijd willen trouwen, zeg ik bij voorbaat, dat jullie op onze toestemming kunnen rekenen. Ik wil je best als schoonzoon en mijn vrouw eveneens. Maar ik vraagje wel één ding: nu je verloofd bent. laten wij jullie helemaal vrij. Maak geen misbruik van die vrij heid. jongen. En als hel moeilijk wordt - ik ben ook een man en ik spreek uit ervaring - kom dan hierheen en kunnen we bekijken welke mogelijkheden er zijn voor een huwelijk. Oorlog of niet. Afgespro ken?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5