I «J? snrausstS B'«mUKumD PM Boekennieuws Vervolg plaatselijk nieuws Coiffeur XE NOS BEL 'SÉ' PUZZELLIJN SwSSBItt* I ""'musom 020-21.44.44 Donderdag 15 februari 1979 EENDRACHTBODE 13 LADIES AND GENTLEMEN! van BIOKUUR! GHANA AVOND Sint— Philipsland Zo moederzo dochter? Wat is natuur nog? Sadie Shapiro AflNA WCOMPOLDFB een letter boven het hoofd en die vorm den de woorden Bond van Plattelands vrouwen en ZLM. Ongeveer 25 kinde ren deden hieraan mee. Na de pauze werd het toneelstuk 'Zilveruitjes en au gurken' voor het voetlicht gebracht. Dat gebeurde door leden van beide vereni gingen en daar was heel wat oefening aan voorafgegaan. Het resultaat was er ook naar. Er werd vlot gespeeld en een vrolijk toneelstuk wil er altijd wel in. Na de verloting dankte de ZLM afde lingsvoorzitter allen voor hun mede werking. terwijl de jeugdvereniging 'Scarpenesse' nog wat muziek bracht. Bosstraat 30 onder de hamer. Voor realisering van het bestemmings plan 'Achter 't bos moet ook de woning Bosstraat 30 worden gesloopt. Dat staat op grond, die door de vml gemeente in erfpacht is uitgegeven tot 1971. Aan de voormalige bewoonster is een schade loosstelling in het vooruitzicht gesteld en thans aangepast aan het gestegen prijs peil. B. en w. stellen de raad maandag avond voor die schadeloosstelling uit te keren. Voorts is aankoop nodig van de percelen Hogeweg 4-8 en 10. Tot dusver zijn tevergeefs onderhandelingspogin gen gevoerd. De eigenaren zijn het niet eens met de door de stichting adviesbu reau onroerende zaken gemaakte bere kening van de schadeloosstelling. Voor dit keer zien b. en w. geen heil in verder praten en stellen daarom de raad voor over te gaan tot onteigening. De wette lijke termijn voor de ter visie ligging van de onteigeningsplannen is al ruim schoots verstreken zonder dat bezwaren zijn ingekomen. Grondverkoop. B. en w. willen op verzoek van de heer A.M. van den Hoek een perceel grond naast zijn woning Bloemenlaan 17 ver kopen. De grond is al enige tijd bij be trokkene in gebruik en tegen verkoop is geen bezwaar nu over de prijs overeen stemming is bereikt. Dat geldt ook voor de heer J. Stoutjesdijk die de achter zijn woning Hogeweg 3 gelegen gemeente grond wil aankopen. Daardoor zou het achtererf vergroot kunnen worden en tegelijk een uitweg voor een door Stout jesdijk te bouwen garage. Nog meer voor 'Achter 't Bos. Ook voor realisering van dit bestem mingsplan heeft de gemeente het pandje Bosstraat 29 nodig. Onderhandelingen leidden tot overeenstemming met de ei genaresse en b en w stellen de raad dan ook voor tot deze aankoop over te gaan. Dat geldt ook voor de schuur van L.M. Andriesse aan de Groenedijk. De on derhandelingen hebben wel lang ge duurd. maar de overeenstemming is er. Nu kan de gemeente daar terugbouw- aktiviteiten gaan ontwikkelen. Bestemmingsplan 'Bedrijfsterrein.' Toen bestemming nodig was voor uit breiding van de Thoolse beton industrie kondigden b en w al aan, dat er een bestemmingsplan zou komen voor het gehele industriegebied inclusief geplan de uitbreidingen in de Pluimpot. Het eerste industrieterrein was nog tot stand gekomen onder regelen van de woning wet. Industrieterrein vergen echter an der planologische regelingen, zodat toe gestane hoogte voor bouwwerken en re gulering van detailhandelsaktiviteiten buiten de winkelstraten. Daarom is een nieuw bestemmingsplan 'Bedrijfster rein' in de maak. Het gebruikelijk voor overleg is hierbij niet gevoerd. Wel was er overleg met de Commissie Ruimte lijke Ordening en de Commissie Be drijfsleven, die met de opzet instemden. Het ontwerp heeft nu een maand ter in zage gelegen/en bezwaren zijn niet in gediend. B. en w. willen daarom nu tot vaststelling van dit bestemmingsplan overgaan en dat moet dan de raad doen. Er wordt in dit plan ongeveer 142.600 m2 industriegrond gereserveerd. Er is, zo schrijven b. en w. in het pré-advies het uitdrukkelijk streven om nieuwe be- drijfs-en industrievestigingen in Sint Maartensdijk te concentreren. Het zijn aanvaardbare grondprijzen. Ze liggen zelfs gunstig in prijs in vergelijking met elders in Nederland. Burgerlijke stand Geboorte Christina dv. J.G. de Wilde en W. Sla ger. Amanda dv. H. op den Brouw en A.P.S. den Hollander, Philippe Domi nique zv. J A. Zwartepoorte en J.M. Verselewel de Witt Hamer. Jessica dv. W.M. Deurloo en B.A. van de Ree, Adriana Fliza dv. A.P.M. Pipping en P.H. Goudzwaard. Hubertus Lambrecht zv. P.D. den Bngelsman en R.J. Riedijk. Overlijden Neeltje Quist. 75 jr. wv. M.C. Kwaak Huwelijk Christiaan van 't Hof. 23 jr. uit Sint-An- naland met Rosalina H. Mol. 23 jr.. Marinus W. Moerland. 22 jr. met Mari na H. Priem. 22 jr. Pieter C. de Jonge. 24 jr. met Willemina C. van Akkeren 20 jr. Mattheus J. Rijnberg. 28 jr. met Corne lia M.l. Overbeeke, 22 jr. Johannes A. van Akkeren. 31 jr. met Jacoba J. Moerland, 20 jr. Cornelis J.P. Hermans. 25 jr. met Johanna J. Gunst. 20 jr. ujt St.-Annaland' Cornelis A. Bevelander. 21 jr. met Cat- harina J. Geuze. 19 jr.. Gerrit R. Goe- degebuure. 23 jr. met Magcheltje Pee- man. 20 jr. Oud papier Euterpe haalde dinsdagavond 8800 kg. oud papier op. De baten zijn voor het instrumentenfonds. Succesvol toneel van de P.J.Z. De afdeling Tholen en Sint Philipsland van de Plattelands Jongeren Gemeen schap Zuid kan met veel genoegen te rugzien op de jaarlijkse toneelavond die voor een geheel gevulde zaal van Haes- tin plaafsvond. Met het kiezen van "Welkom dokter" van de schrijver C. Roggen werd midden in de roos ge schoten. Bestuurslid Ko Brooijmans sprak een openingswoord en lichtte een klein tipje op over hetgeen de aanwezi gen deze avond te wachten stond. Het uit drie bedrijven bestaande blijspel speelde zich geheel af in de huiskamer van weduwe Paula Valkhoff, gespeeld door Kitty Stoutjesdijk die door hard ploeteren er in geslaagd is haar zoon Tom, vertolkt door Ad Geluk voor dok ter te laten studeren en die zijn studie met goed gevolg heeft afgesloten. Als het doek opengaat zijn haar dochter Ju lie, gespeeld door Lidy Brooijmans en een bij haar inwonende zus Mies, ges peeld door Betsy Gakeer, druk doende om de kamer te versieren in afwachting van de thuiskomst van de jonge arts. Een nogal uit de hoogte doende jeugdvrien din van de jonge dokter, Vere van Heeswijck, gespeeld door Jacqueline Niemandsverdriet, die samen met Ad Geluk debuteerde, komt binnenvallen en zegt de jonge dokter van de trein te zullen halen. Ze wordt hiervan afge bracht en het huis weer uitgewerkt. De dokter liet namelijk weten dat hij zijn meisje Pit Storm-gespeeld door Lineke Deurloo, mee naar huis zou brengen. Zijn moeder is echter allerminst inge nomen met deze mededeling daar ze veel liever had dat haar zoon met zijn jeugdvriendin een toekomst zou gaan opbouwen. Daarom neemt ze een be sluit om ondanks veel protesten alle reeds uitgenodgde gasten af te schrijven. Als^het aanstaande paar dan ook thuis komt en de eerste felicitaties hebben plaats gevonden laat de moeder er geen twijfel over bestaan om het meisje dui delijk te maken dat ze voor de eerste maar ook voor de laatste keer in de wo ning wofdt geduld. Zij is echter bepaald ook niet op haar mondje gevallen en dient de moeder stevig van repliek te meer daar haar a.s. schoonzus en tante zeer met haar ingenomen zijn. Inmid dels is de notaris uit het dorp-gespeeld door Jan de Wilde- ook zijn felicitaties over komen brengen maar van deze man is men ook niet veel wijzer geworden. In het tweede bedrijf komt een vrijgezel Theo Valkhoff -gespeeld door Toon Brooijmans- binnenvallen om het feest mee te maken en is geheel onderstebo ven van het meisje dat Tom heeft mee gebracht en laat dit op de hem eigen manier dan ook duidelijk blijken. De sfeer is om te snijden nu het feest toch doorgang moest vinden. Zo gaat men de feestelijke avond tegemoet en het meisje ontmoet de vroegere jeugdvriendin van de jonge dokter. Laatstgenoemde neemt zonder meer aan dat ze de meeste aan spraken op de jonge dokter kan maken en ze laat geen mogelijkheid onbenut om hem in te palmen. Pit voeit zich hoe langer hoe meer buiten spet gezet. In middels zit tante, oom en dochter ook niet stil. Ze krijgen de notaris zover dat hij van een heel bijzondere thee proeft die de jonge dokter heeft meegebracht en die uit zuivere wisky blijkt te bestaan. De notaris, die als geheelonthouder be kend staat, nuttigt samen met de oom die er wel van houdt een kopje van de thee en gaat uiteraard op lichte benen lopen wat vele verwikkelingen ten ge volge heeft. Inmiddels speelt de jeugd vriendin haar laatste kansen uit door te verklaren dat ze gaat emigreren en eist nog een laatste afscheidszoen van de jonge doktqr. De andere dag blijken ve len een katër te hebben. Het meisje pakt haar koffers en laat een afscheidsbrief achter met het gevolg dat de zoon uit huis verdwijnt om haar te zoeken. De moeder krijgt wroeging en wordt flink door haar zus de waarheid verteld die ondanks alles een luchtige kijk op het leven blijft behouden. De notaris komt met bloemen omdat hij iemand ten hu welijk heeft gevraagd maar niet weet wie. Als zijn oog dan ook nog op de weduwe valt komt hij in conflict met de oom die nog steeds in zijn kansen ge looft. Samen gebruiken ze onder veel hilariteit de ochtendthee met beschuit. Als de weduwe het helemaal niet meer ziet zitten komt ze tot een vergelijk met haar zwager en de notaris haalt bakzeil maar de tante heeft er nog niet genoeg van en versiert het dat hij de bloemen weer meeneemt. De zoon komt met het meisje^ terug en wordt nu wel geaccep teerd zodat er tenslotte twee huwelijken op een dag gesloten gaan worden als happy end. Na afloop kregen spelers en speelsters een ovationeel applaus dat ook ten deel viel aan de werkers achter de schermen te weten souffleur Leen Gakeer, coördinator Wim Geluk. Gri- meuse mevr. A. van Dijke en techniek verzorgers Frans Donken en Ko Brooi jmans. Uit handen van bestuurslid mej. Anja Punt en Ko Brooijmans kregen al len bloemen aangeboden en een extra applaus van een duidelijk enthousiast publiek. De decorbouwers Toon Brooi jmans, Paul Deurloo, Koos Deurloo, Dick Vermaas en Jacob Mol kregen voor hun werk tevens nog een fles wijn aangeboden. Voorlichtingsavond b.g.d. bouw Door het rayon Tholen van de Federatie bouw- en houtbonden werd een voor lichtingsavond georganiseerd in samen werking met de Stichting Bedrijfsge neeskundige Dienst van de Bouwnijver heid. Na het korte openingswoord van de vi- ce-voorzitter van het rayon-bestuur. A. de Haan. werd door de districtsjonge- renwerkgroep de film vertoond "Kom in de bouw", een filmpje dat ongeveer twintig minuten duurt en de praktische ervaring weergeeft van een scholier die van de L.T.S. af komt. gaat solliciteren in de bouw. Uit dit programmaonder deel bleek duidelijk dat dit niet altijd gemakkelijk is voor de jonge bouwvak ker, qua opvang, begeleiding van de di rectie en de collega's op de bouw. Ook werd het voordeel van een op de bouw aanwezige leermeester vertoond. Bij een wat beter georganiseerde bedrijfsvoe ring, waar veel meer overleg en uitleg plaatsvindt. Een goede en op de praktijk gerichte film. Hierna had dokter S. Wartena van de Regionale Bedrijfsge zondheidsdienst Zeeland een uiteenzet ting over de bedrijfsgezondheidszorg. De spreker wees op het ontstaan van deze dienst en op de primeur van deze avond, de eerste voorlichtingsavond sinds men op 1-1-1979 officieel gestart is. Dokter Swartena zei verder dat de dienst is gericht op genezen, omdat de bouw-, schilder- en stukadoorsbedrijven vaak klein zijn en daarom geen eigen be drijfsarts hebben. Ook omdat de bouw vakker relatief vaak van werk verandert, is in deze sector de bedrijfsgezond heidszorg collectief geregeld. De b.d.g. is verspreid over ongeveer 30 regio's en voert het zg. intrede-onderzoek uit op verzoek van werknemer of werkgever. Verder een periodiek geneeskundig on derzoek van werknemers van 35 jaar en ouder tot 50 jaar, elke 5 jaar, daarna om de 3 jaar. De verzuimbegeleiding van werknemers die langer dan 6 weken ziek zijn om na te gaan of, en in hoeverre er sprake is van samenhang met de beroepsarbeid. Dit is dus géén controle op het verzuim. De dienst kent ook een spreekuur voor de bouwvakker, na telefonische afspraak. Al deze onderzoeken etc. zijn voor de werknemer gratis, aangezien verzuim en reisgeld door de werkgever wordt door betaald. Die kan het op zijn beurt de clareren bij de bedrijfsvereniging. Na deze uiteenzetting werd door de heer Gorredijk van de b.g.d. uit Goes de film vertoond "Denk om je rug Piet", met in de hoofdrol Piet Bambergen. Hierna werden tal van vragen gesteld over de dienst, die door door dokter Wartena nader werden toegelicht. Ook de film van de districts-jongerenwerk- groep gaf voldoende stof tot discussie, waarbij dhr. J. Bil van de werkgroep, uit Kerkwerve, een nadere toelichting gaf. Met een woord van waardering voor deze film van de jongeren, ging dokter Wartena nader in op het medisch aspect van de gevaren van lichamelijk letsel die de aspirant-bouwvakker in deze film had kunnen voorkomen. Met een woord van dank aan de jonge ren en aan de B.G.D.-Zeeland voor het éeboden programma, werd door de vi- ce-voorzitter de leerzame avond beslo ten. Burgerlijke stand Overlijden Anthonie D. Rijstenbil. 80 jr. ev. Helena Zeedijk. Huwelijk Jan Vierenhalm, 26 jr. met Maria E.A. van Well. 20 jr. Grondprijzen in 'West'. Sinds februari 1977 werden de bouw grondprijzen in het bestemmingsplan 'West' niet meer opgetrokken. Gezien het sinds die tijd gestegen kostenniveau acht het college van b. en w. aanpassing nodig. De prijzen die worden voorges teld komen overeen met die in het bes temmingsplan 'D'Ee te Poortvliet en 'Stoofweg' te Sint Annaland. Het voor stel is de uitgifteprijs te brengen op voor eenvoudige woningbouw per kavel 8887,— voor eenvoudige woning met gunstiger ligging op 9776,— voor be tere woningen op 17.774 en voor bungalows van een 500 tot een 750 m2. op respectievelijk 35.637,— en 53.589,—Voor garagebouwgrond moet per kavel 2460,— worden be taald en voor overige uit te geven grond per m2. 66,69. De gemeenteraad kan dit voorstel maandagavond goedkeuren. Nieuw meubilair in handenarbeidlokaal. Het bestuur van de bijzondere Lagere School op Geref. grondslag verzoekt de gemeente medewerking voor aanschaf van nieuw meubilair in het gemeen schappelijk handenarbeidlokaal. Het thans aanwezige meubilair is ruim 15 jaar oud. Dan kan het en b en w stellen de raad dan ook voor de gevraagde me dewerking te verlenen. Daarentegen kan bet verzoek van de Openbare Kleuter school ofn over te mogen gaan tot aan schaf van een stencilmachine niet1 wor den ingewilligd. Een stencilmachine is geen algemeen aanvaard hulpmiddel bij het kleuteronderwijs, het kan ook zon der. Grondprijzen in plan 'D'Ee. Toen de gemeenteraad in maart 1978 de uitgifteprijzen van bouwgrond in het bestemmingsplan D'Ee vaststelde keur de G.S. dat raadsbesluit wel goed, maar maakte de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting opmerkingen over de grondexploita-tieberekening. Hij vond dat een gedeelte van de aanleg- kosten toegangsweg naar het nieuw te bouwen gymlokaal en de kosten voor openbaar groen niet moeten drukken op dit exploitatiegebied plan D'Ee. Het nieuwe gymlokaal is niet alleen voor bewoners van huizen in plan 'D'Ee. maar voor de gehele gemeenschap en dat geldt ook voor openbaar groen, vindt de Hoofdingenieur-Directeur. Met het eerste kan b. en w. het ook wel eens zijn. maar voor wat het openbaar groen betreft ligt de oorzaak bij G.S. zelf, die maar een gedeelte van dit bes temmingsplan wilden goedkeuren. De kosten van openbaar groen die anders over het totale plan verdeejd hadden kunnen worden, drukken nu op het goedgekeurde (helft) van plan D'Ee. Toch hebben b. en w. maar besloten, dat een gedeelte van de groenkosten maar 1 op dit goedgekeurde gedeelte moeten drukken. Daarmee is dan aan de be- langrijkste bezwaren van de hoofdinge nieur tegemoet gekomen. De gronduit- gifteprijzen in plan D'Ee kunnen nu dus iets lager worden dan aanvankelijk was gesteld. Uitbreiding carrosseriefabriek. In strijd met het geldende bestem mingsplan, maar wel conform de voor genomen herziening daarvan werd door het carrosseriebedrijf J. Elenbaas een bouwaanvraag ingediend voor uitbrei ding van de bedrijfsruimten aan de Paasdijkweg. B. en w. willen daarom de raad voorstellen, dat wordt besloten herziening van een bestemmingsplan voor te bereiden. Minder vlot gaat het voor b. en w. ten aanzien van de aankoop perceel Achterstraat 3, nodig voor bestem mingsplan 'Kom' Met de eigenaar kon geen overeenstemming worden bereikt om langs minnelijk overleg op te lossen. Daarom stelt het college de raad voor tot onteigening over te gaan. De kleuterschool-integratie. In april 1978 werd door de raad mede werking toegezegd voor het stichten van een bijzondere kleuterschool. Vooruit lopend op de komende integratie tussen kleuter-en lager onderwijs wil het bes tuur van de Chr. kleuterschool vast tot stichting overgaan en vraagt het gebruik van de 2 klassige openbare kleuter school 't Wantenwevertje, dat aan de Chr. Lagere school grenst. De raad besloot echter ook, dat eerst huisvesting van de openbare kleuter school dan verzekerd dient te zijn. Na overleg met oudercommissie, leidsters en schoolraad zijn plannen gemaakt om ook de integratie van het openbaar on derwijs bouwkundig gestalte te geven. Er is nog wel een verklaring van de Mi nister van Onderwijs nodig. Daarbij is het aantal te verwachten kleuters een belangrijke zaak. Dat nu zou wel eens vertraging kunnen betekenen. Overi gens had de bouwkundige inspectie hoegenaamd geen bezwaar tegen het schetsplan Bouw openbare kleuter school. Het gaat om een eenklassige school waarvan de kosten op 266.000,— worden geraamd. B. en w. willen nu vast dit krediet voteren. WIJ HEBBEN DE OORLOG VER KLAARD AAN DROOG VET HAAR, HAAR MET ROOS HAARUITVAL, MET ONZE KOM- PLETE MODERNE INSTALLATIE AT YOUR SERVICE I GROTE KERKSTRAAT 7 STEENBERGEN TELEFOON (01670) 33 53 Advertentie IM Zege Veritas Zaterdag speelde de tennisvereniging z'n tweede competitiewedstrijd. Het team bestaande uit J. Snoep, J. v.d. Graaf en B. Hendrik kwam uit tegen TCS uit Steenbergen. Toen J. Snoep onverwacht verloor van J. Verbeet moest J. v.d. Graaf de laatste partij winnen om Veritas twee punten te be zorgen. Dat deed Jan in 2 games, al ging het niet gemakkelijk. A. van Boxtel-J. Snoep: 14-21, 12-21; J. Verbeek -J. v.d. Graaf: 21-15, 21-14; K. Mans-B. Hendriks: 21-5, 11-21, 10-21; A. van Boxtel-J. Verbeek:/J. Snoep-J. v.d. Graaf: 17-21, 19-21; J. Verbeek-J. Snoep: 21-16, 13-21, 21-19; A. van Box tel-B. Hendriks: 21-2, 21-13; K. Mans-J. Snoep: 14-21, 11-21; A. van Boxtel-J. v.d. Graaf: 18-21, 8-21. Op zaterdag 17 februari hoopt om half acht fn 't Ouwe Raed'uus Ruud Bakker te vertellen over het werk in Ghana (West Afrika). Wat dit werk is en waar het over gaat? Over het gewone leven van de mensen en over het vertaalwerk van de Wielifïe bij bel. Verhalen opgefleurd met dia's. Toe gang is voor een ieder vrij. Komt u ook. Tot ziens dan! Advertentie IM Welkom geschenk Op de bejaardensociëteit werd geruime tijd gebruik gemaakt van een sjoelbak, die daartoe door een particulier tijdelijk beschikbaar was gesteld. Ze moest ech ter nu weer terug naar de eigenaresse en op de sociëteit werd dat plezierig spel behoorlijk gemist. Men is echter nu weer uit de brand, want een onbekende gever liet bij de voorzitter van de bejaarden- bond een nieuwe sjoelbak bezorgen. De leden van de sociëteit zijn er niet alleen blij mee, dat er nu weer gesjoeld kan worden, maar ook vanwege het hiermee getoonde meeleven met de oudere bur gers. Op 6 februari gingen bejaarden met 5 auto's naar de toneelvereniging "Sint- Joseph" te Oud-Vossemeer. Het werd een gezellige avond. Nu is ook al bekend dat het bestuur van de bond van bejaarden op 11 april een busreis organiseert naar de Expo te Ou de Tonge. De kosten bedragen 50,— per persoon., maar op de Expo zal er voor iedere bezoeker uit Poortvliet dan een fles wijn gratis beschikbaar worden gesteld. Gegadigden voor deze reis kunnen zich vóór 23 februari opgeven bij J.W. Hage aan de Hogendorpstraat 10. Burgerlijke stand j Geboorte Mirjam, dv. B. van Velzen en A.A. v.d. Giessen Trijntje Lammy dv. D. Uijl en A. Hei- nen Overlijden Huibregt Anthonisse. 73 jr. ev. Dina P. Hoek Tona Rijnberg, 83 jr. ev. Hendricus A. Endhoven Jan van Oudenaarde 73 jr. ev. Willemi na C.J. Anthonisse Huwelijk Maarten Donken, 21 jr. met Adriana J.M. Verhees, 19 jr. uit Oud-Vossemeer. D.S.V.F. De laatste weken zijn in de damcompe- titie enkele bijzonder mooie partijen gespeeld, waarbij ook nog wat verras singen genoteerd werden. Zo pakte W.Mol een punt van J. den Braber, na dat hij de week daarvoor door slechts één foutje net geen remise haalde tegen J.v.d.Velde. Junior P. v.d.Velde rondde zijn eindspel tegen de sterke J.Joppe niet goed af en kon zodoende net geen spec taculaire volle winst binnen halen. Ver der pikten de kopmannen steeds punten van elkaar af, zodat de spanning er tot het laatst toe in blijft. In de halve finale van de bekerronde won J.v.d.Velde van J. den Braber, na eerst remise gespeeld te hebben. De andere halve finale gaat tussen vader en zoon L. en P. v.d. Velde, zodat de beker volgend jaar bij één van de drie v.d. Velden in Anna Jacoba PoC der zal staan. Tot slot de uitslagen: Senioren: A.Verwijs jr.-P.Reijngoudt 2-0, A.Ver wijs sr.-W. Mol 2-0, P.Reijngoudt- L.v.d.Velde 0-2, A.Verwijs jr.-L. ten Hove 2-0, W.Mol-J.den Braber 1-1, J.Joppe-P.v.d.Velde 1-1, A.Verwijs jr.- J.Suurlant 1-1, W.Mol-P.Reijngoudt 0-2. A-senioren: J.v.d.Velde-J. den Braber 2-0, L.v.d.Velde-L. ten Hove 2-0, J.v.d.Vel- de-L.ten Hove 0-2 J. den Braber-L.v.d. Velde 2-0. Beker, halve finale: J.v.d.Velde-J. den Braber 1-1 en 2-0. Jaarvergadering Oud Ger. Gemeente Donderdagavond vond in het vereni gingsgebouw de jaarvergadering plaats van de Oud Ger. Gemeente, die onder leiding stond van Ds. Gebraad. Op deze avond werden ouderling P. Hoek en diaken A. Steijn met grote meerderheid van stemmen herkozen, beiden hebben hun benoeming aanvaard. De tegen kandidaten waren respectievelijk A. de Bruine en J. van Dijke cz.. Wegens het in slechte staat verkeren van de garage bij de pastorie, werd besloten deze door nieuwbouw te vervangen. Ook zal dit jaar het kerkgebouw aan de buitenkant gchilderd worden. Spreekbeurt Ds. v.d. Ketterij Vrijdagavond vervulde Ds. M. v.d. Ket terij in de kerk van de Oud Ger. Ge meente een spreekbeurt ten bate van de Mbuma-zending. Als tekst werd geko zen Joh. 17/24 met als thema: "Hoe Christus de zaligheid opeist van de Vader voor Zijn uitverkorenen". Een bedrag van 1165,— was de opbrengst van deze dienst. Dit zal worden overge maakt aan de penningmeester van de Mbuma-zending. Scholier haalde er 70 gulden uit. Scholier A. van D. reed enige maanden geleden met zijn auto door de kom Steenbergen met een snelheid van 98 kilometer en dat was daar minstens 48 te veel. Hij kreeg toen de politie de over treding constateerde prompt volgens de voorschriften een boete van 145, Van D. zat er wel erg moeilijk mee, want zijn vader wenste die rekening niet te betalen en van zes gulden zakgeld per week blijft er niet te veel over. Daarom stapte van D. maar naar de rechtszaal in Bergen op Zoom en vroeg de kanton rechter begrip voor zijn situatie. Ik moet dit jaar eindexamen atheneum doen en heb geen tijd voor een bijbaantje om dat geld te gaan verdienen. De eis van 145 gulden werd 75,— en daar was van D. hoogst tevreden over, temeer waar de Officier van Justitie zelfs had gezin speeld op ontzegging van de rijbe voegdheid. Principe-besluit over aanpassingswerken haven De gemeenteraad krijgt op haar verga dering van komende woensdagavond om half acht het voorstel van b en w te bespreken om te komen tot een princi pe-besluit voor aanpassingswerken in de haven. Hoewel dat nog niet exact kon worden bevestigd, lijkt er nog wel een wijziging te komen in de plannen die eind december zijn voorgelegd aan de afdeling Schuttevaer tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van die vereniging. Dat zal dan woensdagavond bekend zijn. Er is ook het voorstel om de heer R.J. van de Have te benoemen tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Voorts garan tieverlening voor huizenbouw door de heer B.C. Wagemaker, thans Langeweg 15 te St. Anna Jacobapolder, voor W..J. Huizers die Gladiolenstraat 35 wil ko pen en voor H.D. Kievit, een rijksamb tenaar die in St. Philipsland wil komen wonen, waarbij echter wethouder Wal pot een andere mening is toegedaan in verband met de beslissing dat alleen burgers of economisch gebondenen voor de schaarse huizen in aanmerking ko men, wethouder Walpot zal dan ook een verklaring afleggen over de mening die hij in deze is toegedaan. Er is ook het voorstel om de gemeente Tholen een bijdrage te verlenen van 196,— ten gunste van het daar geves tigde Zeeuws Instituut voor Kunstzinni ge Vorming. Zeven personen uit St. Philipsland hebben aan een cursus meegedaan. Een subsidieverzoek van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening aan Blinden en Slechtziende Volwassenen van 20,— zal niet zoveel discussie vergen. Ook niet de wijziging in de ge meenschappelijke regeling meting luchtvervuiling Zeeland. Met een begrotingswijziging zullen de amendementen rechtgetrokken kunnen worden die tijdens de begrotingsbehan- Doe jij ook nog aan de grote schoon maak? Ik weet zeker dat jonge vrouwen beginnen te lachen bij deze vraag en zeggen: "Ik niet hoor, want ik maak elke dag schoon!", maar de vrouwen, die van ongeveer hetzelfde lichtingsjaar zijn dan ik zullen zeker zeggen: "Ja natuurlijk, maar ik zie er zo tegenop, al dat gesjouw en gesop, ik ben ook geen twintig meer". Nou, degene die dat zeggen zijn de ware schoonmaaksters. Die krijgen in maart ongeveer de kriebels in hun bloed en zijn weken achter elkaar bezig. Ze be ginnen met de kasten. Het wintergoed en het zomergoed wordt allemaal buiten gehangen om te luchten.De kasten wor den weer gewit van binnen, de planken worden schoongeboend en er gaat nieuw kastpapier op. Dan de zolder of de vliering. De spullen die daar staan worden van de ene hoek naar de andere geschoven. Wat een stof! Dan de slaap kamers. Wel wachten tot het zonnetje schijnt, want anders kunnen de bedden niet naar buiten. Zo langzaam aan naar beneden, de keuken het laatst. Later wordt dan nog het schuurtje en het houtwerk buiten gedaan. Nou, bij mij is het niet zo'n gekkenhuis. Dat komt, omdat ik als kind vroeger m'n moeder zó heb zien poetsen en boenen, dat ik toen altijd dacht; "als ik getrouwd ben, zal ik zo gek niet wezen!". En wat had ik een hekel aan die schoonmaaktijd! Alles overhoop en m'n moeder maar hollen en vliegen. Ik hoefde niet veel te doen. al leen de tafel afruimen en de vaat was sen, want m'n moeder vertrouwde mij niet erg wat werken aangaat. Waar ik wel mee moest helpen, waren de dekens. Minstens een uur van tevoren zei ze dan: "Zorg datje om die tijd in de buurt bent, dan hoef ik je niet te roepen!" Ik zie het nog voor me: Groepjes van vier stoelen in een vierkantje gezet achter op het straatje en daar lagen dan de matrassen en de schudbedden op. De dekens hin gen over de waslijn. Het arme mens sloeg zich de armen lam op de bedden met de mattenklopper en dan alles naar boven sjouwen. Soms hielp mijn vader mee, maar die was ook weieens hele maal achter op het land, dus dan deed mijn moeder het alleen. Wat vond ik haar toen sterk! Ze deed dat alles met het ernstigste gezicht van de wereld. "En dan moesten de dekens geklopt. Mijn moeder keek eerst met argusogen, of ik de punten wel goed vasthad en daar gingen we dan. En nou komt het: Ik kreeg dan de slappe lach!. Ik vond dat toch altijd zo'n idioot gezicht, dat slaan met die dekens. Bij de eerste twee ging het nog wel, maar het werkte zo op mijn lachspieren, dat ik op het laatst m'n ar men niet meer omhoog kreeg. En toch moest het, want m'n moeder werd als maar bozer. Nou, wat was ik dan blij, als het klaar was. Ik plofte dan op een stoel en dacht: "Later neem ik nooit dekens!" Maar ja, weet je veel. En wat ik toen dacht, dat zegt mijn dochter nu. Zij vindt het tijdverspilling om dingen af te was sen, die je nooit gebruikt. "Er lag stof op", zeg ik dan, maar zij heeft dat nog nooit gezien, zegt ze. "Vroeger mocht je deling door raadsleden werden inge diend en wat consequenties voor die begroting betekent. Als vertegenwoor diger in de Centrale Ambulance Post wordt burgemeester G. van den Berg voorgesteld'met wethouder L. Walpot als zijn plaatsvervanger. Het schuldrestant van het Rijk voor bouw van "De Wimpel" tot een bedrag van 125.651,06 wil het Rijk in één klap afwerken door 80% van dat bedrag aan de gemeente over te maken. B en w vragen de raad een voorberei- dingsbesluit te nemen teneinde te ko men tot een bestemmingsplan Buiten gebied «voorzover het betreft het be drijfsterrein. Daarbij gaat het om uit breiding van wat vroeger industrieter rein heette en dus ook om mogelijkhe den van grondaankoop aldaar. Tenslotte kunnen al 7 van de 11 in aan bouw zijnde woningen worden ver huurd aan C. van 't Hof, thans Deense- straat 8, M. Mol. Julianastraat 1. C. Dekker uit Scherpenisse, C.A. Hage van de Pr. Hendrikpolder 8, LD. Reijngoudt van Oostdijk 43, S.C. van Iwaarden van de Oude Polder 5 en A. Verhees uit Oud-Vossemeer. Het zijn de nieuwe huizen aan de Eendrachtstraat. de leeg komende woning Volkerakstraat 15 zal, als de raad het goed vindt, worden ver huurd aan C. van Duuren, thans Oost- dijk 23. niet meer dan drie borden tegelijk af wassen. je moest ze dan gelijk afdrogen, anders zag je strepen", vertelde ik haar, dat had ik eens van m'n tante gehoord. "Bespottelijk", zei m'n dochter, "nou. dat zal ik wel nooit doen". In feite is er dus niets veranderd. Toch slaap je 's avonds heerlijk in het geluchte bed en het ruikt allemaal lekker fris. En ik kijk innig tevreden in mijn kast, waar het gewassen glaswerk en de borden en schalen mij toelachen. En als ik hele maal klaar bén met de schoonmaak en de zon Schijnt naar binnen, zodat het gepoetste koper ook net kleine zonnetjes zijn, dan loop ik zielsgelukkig rond door mijn huis en denk: "Toch fijn dat ik alles weer gedaan heb. Gelukkig ben ik er weer voor een jaar vanaf'. Denk jij dat dan ook? Cs avonds of in 't weekend) Met name de oudere lezers zullen het zich nog goed herinneren, toe tijdens hun lagere schooltijd aan de wand de natuurplaten hingen van Koekkoek. Bij A.M. Sijthofs Uitgeversmaatschappij b.v. te Alpen aan den Rijn is daarvan nu een boek gemaakt. En wat voor een boek? Wat zijn dat schitterende platen. Vier en twintig schoolplaten over de na tuur. Bij iedere plaat een tekst van Dick Hillenius. In de eerste helft van deze eeuw werden Koekkoeks natuurplaten op vrijwel iedere lagere school gebruikt om de leerlingen enige' kennis van de dierenwereld en haar omgeving bij te brengen. Er bestaan twee series: twaalf platen van'Nederlandse landschappen en twaalf van buitenlandse. Herinnert u het zich nog: De plaat: in de weide. Of "aan het strand" of "de vogels in de winter". Achter iedere plaat een contourtekening met de Nederlandse en Latijnse bena mingen van de afgebeelde planten en dipren. Bovendien hoort bij iedere plaat een bijplaat ook die was er op school - met uitgewerkte details. Het boek telt 152 pagina's en kost 39,50 in de er kende boekhandel. Een fraai boekwerk moet men niet alleen in een bibliotheek kunnen zien. niet alleen in de schoolbi bliotheek tegenkomen, zoiets is waard op eigen boekenplank te liggen. Wordt bekend door een boek over breien, dat ze uit verveling in het be jaardentehuis geschreven heeft. Ze wordt echter beroemd als ze de kans krijgt om voor de te komen. Dan steelt ze de show met haar ongelooflijke le venslust, Robert Kimmel Smith heeft het verhaal van Sadie Shapiro geschre ven en bij Bruna is het als Zwart Beertje verschenen. Spanning, emotie en vro lijkheid via deze zwarte beertjes,roman.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 13