Komt het nieuwe dorpshuis in Stavenisse in het oude gemeentehuis? VOOR U GEZIEN EN BEWONDERD! SGP wil bouw in kleine kernen blijven bevorderen Donderdag 15 februari 1979 EENDRACHTBODE 11 Burgemeester Baerends bracht discussiepunt mee Teleurgesteld jinodehuis Vergroting van Tuttelhoek- capaciteit Bejaardensoos en bibliotheek Oude gebouwen duur IJsbaan. Kantine-Horeca Van de regen in de drup Wit voetje. Bestuur gaf goede voorlichting aan leden Geluidshinder doorgeven Veilingberichten. Ziekenhuisbus Door Bestek '81 gemeente niet aan lager wal Sporthal vergt belastingverhoging Woningstichtingen doen goed werk Rotje gegooid Poortvliet te weinig bouwgrond Het gemeentebestuur heeft de Thoolse wielerronde dinsdagavond vervolgd in het dorpshuis van Stavenisse. Daar kreeg het tweede kennismakingsbezoek zijn beslag. Burgemeester Baerends zorgde er zelf voor dat er discussiestof was, toen hij mee deelde, dat na al veelvuldig ernstig beraad toch wel serieuze gedachten uitgaan om het nieuwe dorpshuis in het oude gemeentehuis aan de Stoofdijk bij de haven te realise ren. Hij trapte met die mededeling wel tegen een paar wat gevoelige schenen, want noch een aantal raadsleden, noch de beheerscommissie van Stavenisse was van de jongste dorpshuis-ontwikkeling op de hoogte. Maar een openhartige raadsvoorzitter meende, dat je zo'n kans toch niet voorbij mag laten gaan om de meest betrokkene, en dat is die burgerij zelf, tijdig te informeren. Waar kon dat eerder en waar beter dan tijdens zo'n kennismakingsbezoek met alle gelegenheid tot openhartige gesprekken. Het droeg op deze avond inderdaad wel bij tot wat levendigheid, maar helemaal kwam het er niet uit, omdat de opkomst met een 35 burgers nogal beperkt was. Mogelijk mede vanwege een dezelfde avond voorkomende kerkdienst. Ditmaal kon mevrouw Baerends er wel bij zijn, want vorige week had ze in Sint-Annaland door een uit de vaart ge nomen veerpont verstek moeten laten gaan. Verstek laten gaan deden ook een drietal raadsleden, want de heren A.J. Scherpenisse. J. de Bres en M. van Dijke waren verhinderd. In zijn welkomst woord herinnerde de burgemeester er aan, hoe destijds de hoorzitting over een nieuw dorpshuis in deze woonkern no gal wat reacties had opgeroepen. Zoals bekend waren er gedachten aan uitbrei ding en verbouw van het bestaande met overigens wat beperkte mogelijkheden, er was voorts een wat sterker gevoel voor stichting daarvan aan de Pilootweg of op de plaats waar de hertenkamp, zoals dat nog altijd met een wat groot woord wordt genoemd, staat. Terloops was ook dat oude gemeentehuis wel genoemd, maar dan nog eerder het oude gemeen tehuis Voorstraat, dan het oudste ge meentehuis aan Stoofdijk. En nu was daar wat onverwachts het burgemees terlijk balletje, waardoor dan veel meer aan dat oudste gemeentehuis als plaats van het nieuwe dorpshuis zou worden gedacht. Burgemeester Baerends ver zuimde er niet bij de diplomatieke voorzichtigheid te betrachten, want o.m. de commissie ruimtelijke ordening had zich er nog niet over kunnen uitspreken, maar eer je ergens mee op tafel komt, moetje toch eerst wel de mogelijkheden nagaan of het ook kan, vulde de burge meester terecht aan. Die mogelijkheid lijkt dan voor dat oude gemeentehuis niet te zijn uitgesloten. Dan blijft het nieuwe dorpshuis niet beperkt tot de ruimte van en in dat oude gebouw zelf, maar wordt uitgebreid en verbouwd. "Wel", zo was duidelijk de gedachte van burgemeester Baerends, "laten we er hier nu maar eens over praten en horen wat de burgerij daar van zou vinden". Hij schroomde overigens 'niet om de werkelijke doelstelling van de kennis makingsbijeenkomst duidelijk te ma- kq|i. want hij hield de aanwezigen voor dat men z'n hart mocht uitstorten en hoopte dat het er in elk geval toe zou bijdragen, dat de inwoners ook in de toekomst de weg naar de bestuurders gemakkelijker zouden weten te vinden. Daarvoor hoeft men heus niet te wach ten op een volgende hoorzitting, dat kan ook via het gemeentehuis of via een rechtstreeks telefoontje naar burge meester, wethouder Of raadslid. De deuren waren daarmee wijd open gezet. Het woord was aan de burgerij. Voor die burgerij werd de spits afgebe ten door hoofdonderwijzer C.G. van de Hoek. Hij had die spits overigens niet gezocht, want we zagen hem bij herha ling rondom zich blikken of mogelijk een ander dat zwaard wilde opnemen. Toen dat niet gebeurde, kwam de heer Van de Hoek voor de microfoon. Hij had een aantal punten op het hart, maar moest zich eerst wat luchten over de nieuwe dorpshuisontwikkeling. Hij is namelijk ook lid van de beheerscom missie en toonde eniée verbazing, dat zover hem bekend, die beheerscommis sie niet op de hoogte is van de door de burgemeester geschetste nieuwe ont- rita bosstraat 27 berqert op zoom Advertentie IM, Het Tuttelhoekje heeft in zoverre naam gemaakt, dat het vrijwel bij elke Thoolse burger bekend is als de aanduiding van de plaats voor alles wat men kwijt wil. In meer officiële term moet het dan wel zijn: de gemeentelijke vuilstortplaats. Wel. dat Tuttclhoekje kan heel wat ver werken. krijgt ook veel te verwerken, maar kan niet tot in het oneindige de Thoolse strontpaal blijven. Om die laat ste eretitel toeh wat te kunnen verlen gen. zijn er voor het gemeentebestuur thans niet te verwaarlozen mogelijkhe den de capaciteit van die stortplaats te vergroten. Als de binnenberm van de zeedijk bij de Tuttelhoek wordt ver hoogd. zien B.en W. wel kans daar tot eind van de tachtiger jaren het eilande- lijk afval te deponeren. Dat is knap uit gerekend. Daarbij doet zich de unieke gelegenheid voor - deze term in van het college - dat werkzaamheden voor Tut- telhoek-vergroting gecombineerd kun nen worden met de dijkverzwarings- werken ter plaatse. Daarmee wordt op korte termijn begonnen. Wil tegelijk dat Tuttelhoekje worden uitgebreid, dan is dat voor rekening van de gemeente. Vandaar dat B. en W. maandagavond de raad vragen daarvoor een begrotings wijziging voor lief te w illen nemen. wikkeling. Een eigenlijk herhaalde te leurstelling, zei de heer Van de Hoek, want voor de eerste hoorzitting was de beheerscommissie ook niet gekend. Overigens tilde hij er niet al te zwaar aan, want hij kon wel enig begrip op brengen voor de motieven van de bur gemeester, dat een avond als deze ge schikt is om gevoelens te proeven. Per soonlijk kon hij zo op het eerste gezicht overigens niet enthousiast zijn over de aangeduide plaats. Temidden van dich te behuizing, dus snel wat geluidsover last, onvoldoende parkeergelegenheid, want als het goed is, zullen straks meer dere jachten in de haven liggen en de eigenaren daarvan zullen met de auto komen, die een plaatsje in die buurt moet krijgen. Uiteraard wilde de heer Van de Hoek met deze voorlopige op merkingen niet direct een definitief oordeel uitspreken. Er kwamen meerdere reacties, ook al bleven die misschien nog te beperkt. Met name de heer J.E. Joppe vroeg zich af, wat er dan met de bejaardensociëteit en de bibliotheek gaat gebeuren, die nu in dat oude gemeentehuis zijn onderge bracht. De burgemeester antwoordde, dat er beslist wel van wordt uitgegaan, dat hetgeen nu in dat oude gemeentehuis kan gebeuren, straks ook zeker mogelijk moet zijn, als er vernieuwd, verbouwd en u igebreid is tot dorpshuis. De bur gemeester zei verder in antwoord op het parkeervraagstuk, dat het havenplateau er voor een deel toch ook wel bij kan worden betrokken, mits het daartoe wordt ingedeeld. Bovendien is een hoogseizoen in een jachthaven gewoon lijk niet tegelijkertijd het hoogseizoen van dorsphuisgebruik. Daarnaast zou het er echter wel toe kunnen bijdragen, dat het dorpshuis ook functioneel zou kunnen zijn voor mensen in de sportvis sershaven. Een prijsuitreiking bijvoor beeld. Met de dorpshuiskwestie was men tege lijkertijd wel beland bij de door vereni gingen gebruikte ruimten. Zo infor meerde de heer L. Neele wat er met de oude lagere school gaat gebeuren, waar van o.a. de Schietvereniging gebruikt maakt. Wethouder L.J. Koopman zei het kort en krachtig: slopen. Dhr. Neele: en waar moeten dan de verenigingen een onder komen vinden. Weth. Koopman-: van zelfsprekend in het dorpshuis. Wethou der L.J. Moerland, die een thuiswed strijd speelde verzekerde dat iedereen wel voorop mag stellen, dat oude ge bouwen duur zijn. Ze zullen -en dat geldt niet alleen voor de oude school in Stavenisse - afgebroken moeten worden. Maar het gemeentebestuur weet tege lijkertijd dat het merendeel daarvan nog zeer intensief wordt gebruikt. Overigens moet het niet gaan, zoals is gebeurd, dat in zo'n oude school ook een verlovings feestje wordt gevierd. Hij bleef er wel bij, dat oude gebouwen zoals ook zo'n oude school ter zijner tijd afgebroken dienen te worden. Wethouder J. Versluijs, die met de por tefeuille culturele zaken (dus dorpshui zen, enz.) is belast stelde, dat het zowel in het belang van de gemeentefinanciën als in die van de verenigingen zelf is voor een betere accommodatie, dat dergelijke oude gebouwen verdwijnen. Egn con centratie van verenigingsgebruik in een dorpshuis is bovendien aantrekkelijker om een beheerder daarvan te kunnen laten functioneren. De verenigingen die van o\ide gem. gebouwen gebruik ma ken behoeven zich overigens geen zor gen te maken, dat hun dat wordt afge nomen voor een vervangende voorzie ning aanwezig is. Die richting gaat het gemeentebestuur bepaald niet uit. Nadat de heer C.G. van de Hoek als zijn tweede opmerking had gewezen op het in een modderpoel verkerend speel- tuintje, kwam hij toe aan het ijsbaan- probleem. De plaatselijke ijsclub tobt al jaren met het terrein dat ze als ijsbaan gebruikt. De ongelijkheid van dat ter rein speelt parten. Hij was vol waarde ring over wat er door bestuurders en le den ook deze winter weer aan was ge daan om nog wat schaatsmogelijkheden over te houden, maar wist zeker, dat het op prijs zou worden gesteld hiervoor nog eens tot een betere voorziening te kun nen komen. Aangezien er bij het ge meentebestuur gedachten zijn voor aanleg van een speelveldje, zou het mis schien mogelijk zijn dat wat groter te maken, af te rasteren en in de winter als ijsbaan gaan gebruiken. Wethouder Moerland antwoordde dat het speel- tuintje was aangelegd met grond en hout. maar meende dat er bij goed weer toch wel op kan worden gespeeld en dat gebeurt ook wel. Hij voorzag in andere kernen ten aanzien van de speelveldjes of speeltuintjes nog wel meer klachten, maar er moesten er nogal,wat komen en dat kostte toch wel wat. Het is dan niet eenvoudig tot een optimale accommo datie te komen. Voor wat de ijsbaan be treft erkende de wethouder dat een ver groot trapveld een geweldige oplossing zou kunnen zijn. Maar dan moetje wel grond kunnen kopen. Zelf had hij al meerdere pogingen gedaan het terrein van de huidige ijsbaan aan te kopen, hetzij als ijsclub, hetzij als gemeente bestuur. Laatst is zo'n poging nog ge daan via de rentmeester, maar de eige naar zal het aan particulieren niet ver kopen, zo luidde het antwoord. Het zal wat natuurgebied moeten blijven en wethouder Moerland rekende er eerder op, dat het aan Staatsbosbeheer zou toevallen dan aan de ijsclub. Evenals te Sint Annaland kwam ook de verhouding kantine-horeca in Stavenis se ter sprake en dat eveneens via de voorzitter van de plaatselijke voetbalve reniging, in dit geval de heer Joppe. Hij vond het van horecazijde min of meer gedram dat steeds op tafel te gooien. Ter plaatse heeft men trouwens geen moei lijkheden, verzekerde de voorzitter van de sportclub. Hij vond dat men maar eens rond de tafel moest gaan zitten om die kwestie uit de wereld te helpen. Burgemeester Baerends vreesde dat dit onderwerp zou blijven, tot de gehele route door het gemeentebestuur was af gelegd. Een poging om dat te voorko men deed hij wel met de mededeling, dat de datum was gepland, waarop ge meentebestuur, voetbalfederatie en ho reca een gesprek zouden hebben. Er zijn nu eenmaal een paar plaatsen, waar het wat moeilijk ligt. Tussen kantine en ho reca zal men de waarheid in het midden moeten houden. De heer Joppe kreeg voorts nog te horen dat als het nieuwe dorpshuis niet in het bos komt, het her tekamp daar wel zal kunnen blijven. De heer van de Hoek voerde nog aan, hoe uit de gymzaal zes tennistafels naar Sint Maartensdijk waren verdwenen. Twee daarvan behoorden echter toe aan de school Stavenisse, c.q. aan de gymzaal. Wethouder Moerland verzekerde dat "Nu de uitbreiding van het gemeente huis op korte termijn voltooid zal zijn, is een duidelijker beeld ontstaan van de consequenties die deze uitbreiding heeft voor de aangrenzende percelen". Zo begint het pre-advies van B. en W. van Tholen van een aan de agenda toe gevoegd nagekomen voorstel. Het stond bij voorbaat al vast dat de nieuwbouw van het gemeentehuis vooral voor het perceel Ds. de Bresstraat 5 wat bezwaren zou kunnen opleveren. De eigenaar van dat perceel gaf inmiddels te kennen zich niet gelukkig te voelen met de nu ont stane situatie. Ook B. en W. vinden dat een minder aantrekkelijke toestand het gevolg is. Na overleg acht men voor beide partijen de meest aanvaardbare oplossing, dat de gemeente dat perceel maar overneemt. Dan kan bovendien tot sloop van een paar minder fraaie op stallen worden overgegaan en wordt het uitzicht van de zetel verfraaid. Mits de huidige eigenaar van de Ds. de Bres- straat 5 een in de nabijheid staande wo ning kan gebruiken als bergruimte, is er de bereidheid tot verkoop. Die bereid heid tonen ook B. en W. en hebben dat neergelegd in een ontwerp-besluit, dat overigens niet bij de openbare stukken lag. Er mag van worden uitgegaan, dat het geen zo omvangrijke financiële con sequenties heeft dat daarmee de eertijds door de raad gestelde limiet wordt overschreden. Trouwens, de commissie van onroerende zaken kan in principe akkoord gaan met de voorgestelde transactie. Inderdaad is het zo, dat wie scheep is, ook moet varen, al zou men van de regen in de drup komen. Maandagavond trad Amigos aan tegen het geroutineerde Olympus 2. De eerste set begon Olympus zeer sterk, en liep van 4-4 snel uit naar 9-4, mede doordat bij Amigos de aanval stokte. Na een time-out van Amigos kwam de ommekeer. Na 11-4 werd het 11-9, en ver volgens door goede aanvallen 11-13, waarna de set met 11-15 naar Amigos ging. De time outs van Olympus mochten niet meer baten. De tweede set ging Amigos zwak van start. Men kwam derhalve met 9-3 achter. Door de sterke aanvalslinie van Jan Loof, Ad Vos, en Frans van Treijen kwam men terug tot 9-7. Na een gelijk opgaande strijd won Olympis de set met 15-11. Amigos, gebrand op een overwinning ging in de derde set fel van stap, en kwam door goede service van Ad Vos snel met 0-3 voor. Amigos ging sterk door, en Olympus kon slechts weinig punten maken. Gerrit Vis set-upte goed, en Wim van Elsac- ker en Henk Nieuwenhuis hakten Olympus in de pan: een duidelijke overwinning 6-15. De vierde set moest de beslissing brengen. Amigos rook de overwinning, maar kwam bedrogen uit. Spoedig keek men door verde- digingsfouten tegen een flinke achterstand aan: 9-2. De sterke aanvalslinie uit de tweede set stond weer voor, en opnieuw kwam men terug tot 9-7. Door een aantal verdedigings- fouten. en een stokkende aanval, kwam Amigos snel verder achter. Het werd 13-9. Olympus kwam weer aan serve, en door twee misverstanden in het achterveld werd de set en de wedstrijd beslist: 15-9. en een 2-2 gelijk spel. Amigos daalt niet in de rangschikking, maar stijgt helaas ook niet: ze bleven vierde. Amigos 2 verloor eervol. Het tweede team van Amigos heeft maan dagavond zeer eervol verloren van competi tieaanvoerder Meilust 1 uit Bergen op Zoom. De Oud-Vossemeerse ploeg, versterkt met Ton Keyzers. wist van te voren dat ze kans loos was, maar begon toch zeer enthousiast. Er kwam in het stavenisse dorps huis een vriendelijk en ook wel leuk slot aan de kennismakings bijeenkomst van het gemeente bestuur met burgerij. Tolk van die laatste categorie was de heer C.G. van de Hoek. De plaatselijk hoofdonderwijzer richtte zich tot mevrouw Bea Baerends en verze kerde dat deze gemeenschap het fijn vond haar deze avond aan wezig te zien. Dit dorp ligt nu eenmaal het verst weg op het ei land en dat zou kunnen beteke nen dat we u hier wat minder zien dan andere kernen. De erkente lijkheid daarvoor is dan veelal des te groter, maar zo grapte de heer van de Hoek vervolgens, die alvast een ruiker in de hand had: we doen het ook een beetje om een wit voetje te halen. Daarom hebben we maar snel geïmprovi seerd. Welkom op Tholen en denk met deze bloemen ook aan Stavenisse, aldus de heer van de Hoek. Adrem zei burgemeester Bae rends momenteel nog veel dichter bij Stavenisse te wonen, dan bij Tholen, al zal daar 22 februari wellicht verandering in komen. Overigens toonde het burge meesters echtpaar zich voor de kleine, maar ook hartelijke bloe menhulde zeer erkentelijk. die twee tafels daar terug komen. Br was ook nog een vrouwelijke inbreng bij monde van mevrouw Hendrikse, toen het ging over isolatie van woningen. Daarmee is de woningstichting doende en wethouder Moerland zei, dat dubbele beglazing dan wordt aangebracht in alle vaste ramen. De heer van de Hoek informeerde nog privé welke weg moet worden bewan deld, indien men schade vreest aan zijn woning door heiwerken. Wethouder Koopman verwees hem naar de aanne mer, waarbij het overigens goed is zowel te voren als na het heien bewijsmateriaal te hebben via bijvoorbeeld foto's. Burgemeéster Baerends kon tijdig het officiële gedeelte besluiten en daarmee bleef er ook volop gelegenheid over om nog een tijd een persoonlijk gesprek te voeren met de heer en mevr. Baerends. De geschiedenis van de naaimachine is in feite niets anders, dan de geschiedenis van de uitvindingen, waarvan het voor opgezette doel is het maken van kleding te vergemakkelijken. Een grote voorwaartse stap in die rich ting, laat duidelijk de nieuwe PFAFF TIPMATIC 1027 zien met de TIP TOP TOETSEN. Alle naden en steken, waarvoor men vroeger allerhande wieltjes, hendels en instelknoppen moest bedienen, komen bij deze nieuwe machine simpelweg te voorschijn door het indrukken van een toets. Als een mini-computer met 12 toetsen en één instelwieltje, zo biedt dit nieuwe model zich aan. Eventjes de toetsen zeer licht aantippen en er komen tiptop de ge wenste steken en naden. Zo ontstaat de normale rechtenaad, de zigzagsteek, de blindzoom, een 6 mm lange siersteek- naad (zadelsteek), tot nu toe was slechts 4 mm normaal, rekbare en stretchnaden, knoopsgaten, kortom alles wat men no dig heeft om de moderne stoffen om te toveren in modieuze kleding. Deze nieuwe naaimachine zou door iedere vrouw, die zelf achter een naaimachine zit, eens goed moeten worden bekeken. Ook biedt deze machine verder nog vele ongewone voordelen, die het de moeite waard maken, de Pfaff winkel eens met een bezoek te vereren. Wij noemen slechts, de naaivoetjes, die niet meer behoeven te worden aangeschroefd, verwisselbaar werkvlak, waardoor uw vlakke machine in één handomdraai een vrije arm machine wordt, de 2 inge bouwde opbergruimten voor naaibeno- digheden in de meest uitgebreide vorm. Onze slotconclusie: Hier is een naaima chine op de markt gekomen met een bedieningskomfort en vormgeving waarmede velen hun voordeel zullen doen bij het "doe het zelf kleding ma ken". Met de provinciale planologische restricties, met een geringe woningtoewijzing voor komende drie jaar, zal het uiterst moeilijk worden ook de kleine kernen min of meer aan hun woningtrekken te laten komen. Deze waarschuwing klonk vrijdagavond vanuit de SGP raadsfractie tijdens de bijeenkomst van de gemeentelijke kiesvereni ging der SGP eiland Tholen in 't Ouwe Raed'Huus te Poortvliet. De bijeenkomst werd door een 40 leden bijgewoond. Openbare orde en veiligheid, financiën en on derwijs, ziekenhuisbus en woningbouw, het kwam met nog vele andere gemeentelijke zaken aan bod via een praatje door de raadsleden Th.Aarnoudse, M.Dijke en wet houder LJ. Koopman. Het betekende toch een wel duidelijk door de aanwezigen gewaardeerde voorlichting van een zich steeds beter inwerkende fractie. Naast het overigens kritische tegenspel vanuit de zaal doen deze vergaderingeh in het algemeen toch het begrip voor moeilijk en mogelijkheden op gemeentelijk bestuursniveau toenemen. Dat brengt een bes tuurder weer wat dichter bij de bestuurder. Er waren er dan wel zo ongeveer van alle kernen wat, maar het aantal per kern was in verhouding tot het ledental toch niet groot. Voorzitter L.J. Koopman had met gebed geopend en las een hoofdstuk uit de Klaagliederen van Jeremia, waarop hij ook een korte toelichting gaf. Daarbij constateerde hij dat de jeugd van deze tijd arm is, wanneer ze het niet zoals Jeremia wel deed en voorhield, bij de Heere zoekt. Het juk in de jeugdjaren is betór dan altijd voorspoed. Bij dit laatste wordt al gauw gedacht dat er nooit een einde aan komt. Hij citeerde een predikant, die stelde, dat er maar één ongeluk op aarde is, namelijk de zonde. Jeremia wist echter ook, dat er een Borg en Verlosser is. De profeet schoof de schuld van zijn zonde niet op een ander, maar wist zelf God op het hoogst te hebben misdaan. Dat geldt, vond spreker ook voor de SGP. Die hoeft niet af te geven op andere partijen, maar vindt in eigen boezem de hand eveneens melaats. Wel moet er het po gen zijn Gods geboden en inzettingen na te leven. Wel moet er het pogen blijven, daartoe zoveel mogelijk aanhang te krijgen. Daarom verblijdde het de SGP voorzitter, dat men bij de jongste raads verkiezingen op Tholen toch de grootste partij was gebleven, ook al heeft men dan een zetel moeten afstaan. Herdacht werd voorts het overlijden van het oud raadslid Abr.Kurvink uit Sint Annaland en oud-meester J.L.Geluk uit Tholen, die plaatselijk SGP voorzitter was ge weest. Beiden in hart en ziel de SGP beginselen toegedaan. De herinnering aan deze overledenen kwam ook voor in het jaarverslag van secretaris A.Aar- noudse met ook in dat overzicht inzake de verkiezingen de mededeling dat de SGP toch nog 80 stemmen meer haalde dan in 1974, wat met deelname van het RPF toch boven de verwachting uitk wam. IPenningmeester C.A.Rijnberg had van wege die verkiezing wel wat dieper in de partij-beurs moeten tasten en mede door verkiezingspropaganda was hij aan een totale uitgave gekomen van 2489,98. Met contributie en vrije giften stond er echter 2645,03 inkomsten tegenover, zodat er nog 156,02 aan liquide mid delen overblijft, terwijl dit jaar mogelijk wat minder kosten nodig zijn. Eensge zindheid bleek er te zijn ten aanzien van de wethoudersverkiezingen, zo bleek voorts ook uit het jaarverslag van dhr. Aarnoudse, terwijl ook de teleurstelling kenbaar werd gemaakt van deelname door RPF. Bij de raadsfractie en het bestuur bleek er wel behoefte te zijn aan wat meer deskundige achterban en adviseurs. Be sloten werd dan ook een commissie van advies in te stellen, waarbij ten aanzien van de bezetting aan kernspreiding werd gedaan. Nadat hieromtrent reeds was gesuggereerd door de SGP studievere niging op Tholen besloot de vergadering de volgende leden in die commissie te benoemen: J.C.Bevelander uit Poort vliet, J.v.d.Jagt uit Tholen, J.G.Eerland uit Stavenisse, C. van 't Hof uit Poort vliet, M.Klippel te Scherpenisse, A.B.Goedhart te Sint Maartensdijk, se cretaris A.Aamoudse uit Oud-Vosse- meer en onderwijzer E. van Veldhuizen of G.D.Roeland uit Sint Annaland. t Van de raadsleden kwam hierna als eerste de heer Th.Aarnoudse aan het woord, die openbare orde en veiligheid Sint Annaland 13 febrauri 49 ton uien maat 40 op kl. 2 n 10,10. Sint Maartensdijk: geen uienveiling. met als doel zoveel mogelijk punten te ver garen. De wedstrijd verliep in de eerste set zeer spannend, tegen alle verwachtingen in kwam Amigos door subliem spel tot een 14-10 voorsprong. Echter net dat ene puntje wilde niet lukken. Met veel worstelen wisten de Bergenaren terug te komen, en ondanks twee time outs zelfs gelijk te komen, om vervolgens met. 16-14 te winnen. Deze gang van zaken bleek Amigos 2 toch wat aangeslagen te heb ben. want in de tweede set hadden ze duide lijk meer moeite met Meilust, alhoewel flinke achterstand in het begin weg wisten te wer ken. Eindstand 15-12, en dus winst voor Meilust. Iedereen van het Oud Vossemeerse team was het er achteraf v eens, dat men toch een uitstekende e wedstrijd had gespeeld. Veroncia haalde het net niet. Maandag 5 speelden de heren van Veronica een thuiswedstrijd tegen de Schalm. De twee teams waren aan elkaar gewaagd, hetgeen dan ook voor een spannend verloop van de wedstrijd zorgde. Het spel van de Schalm was beter opgebouwd dan van Veronica. Toch bood Veronica goede tegenstand. Het blok was ook beter dan dat het altijd is geweest. Na zeer spannend spel won de Schalm de eerste set met 15-13. Alle time-outs waren er voor de beide ploegen nodig. De tweede set gaf het zelfde beeld, al werd dit een mooie overwin ning voor Veronica: 16-14. Er was dus een beslissende derde set nodig. Beide teams wa ren erg gespannen. Veronica won de toss en mocht als eerste serveren. Veronica nam di- rekt een voorsprong van maar liefst 7 punten, en de overwinning was dan ook in zicht. Maar de inzinking die Veronica te incasseren kreeg was zo hard, dat ze met 9-7 achter kwamen te staan. Er werd aan Veronicazijde veel te pa niekerig gespeeld, met name de set-upper had er duidelijk last van. Ook het blok waren op dat moment waardeloos. Ook de Schalm kreeg het moeilijk de conditie speelde een belangrijke rol. Zo sukkelden de beide teams naar het einde' dat tenslotte in het voordeel van de Schalm eindigde. De setstand was dan ook 16-14 voor de Schalm, voor Veronica geen slechte stand. Maar een week later won Veronica Maandag 12 februari moest Veronica in Bergen op Zoom tegen Meilust 2. Men zou om 19.45 uur beginnen maar er was geen scheidsrechter. Pas een half uur later kwam de reservescheidsrechter opdagen. Veronica begon met goed spel. en er werd goed aange vallen en verdedigd. De set was dan ook gauw beslist in het voordeel van Veronica met 15-3. De tweede set werd er weer goed gespeeld, al bood Meilust nu meer tegenstand. Veronica zakte zelf iets terug en daar maakte Meilust dankbaar gebruik van. Het kwam zelfs voor met 7-6. Zo ging de set verder, en Veronica, nog een punt van de overwinning verwijderd kreeg het zeer moeilijk. Veronica moest bij de stand 14-12 serveren. De spanning was te snijden, maar door een goede serve, won Ve ronica alsnog de set met 15-12. en dienstverlening behandelde. Hij wees er op, hoe een samenleving niet zonder wetten en verordening kan, al zal men ook daarbij God meer gehoorzaam die nen te zijn dan de mensen. Voor de gemeente zijn er o.a. gedrags regels neergelegd in de algemene poli- tieverordenir|g. Daarin staat ook dat het verboden is anderen overlast aan te doen, ook via geluidshinder. Met name komen daarvan nog al eens klachten van bars. De heer Aarnoudse vond dat men niet moest schromen die klachten door te geven. Er wordt heus wel ernst van gemaakt. Het SGP raadslid haalde er de huidige politiebezetting bij en het ook SGP pogen in elke woonkern een poli tieman gehuisvest te krijgen. Hij be treurde de veelvuldige ontheffingen van het horeca-sluitingsuur, al leeft bij die horeca de wens dat nog verder uit te breiden. Spijtig vond de fractiewoord voerder het eveneens, dat de SGP weer alleen stond in haar jongste voorstel de kermisachtige aktiviteiten af te schaffen. Het is niet de bedoeling daar telkens weer op terug te komen, maar bij een nieuwe raadsverkiezing en dan nieuwe gezichten werd die poging weer gedaan. Met name dat de SGP daarbij geen steun kreeg van het CDA stelde teleur, zo zei dhr. Aarnoudse. Bij het onderdeel verkeersveiligheid zei de heer Aarnoudse, hoe er in 1978 niet minder dan 141 aanrijdingen voorkwa men, waarbij dan de politie werd be trokken, waaronder met dodelijke af loop. Daarom staat verkeersveiligheid bij de partij hoog in het vaandel, waar om ook gevraagd werd naar mogelijk heden voor een fietspad Poortvliet-Sint Annaland. De Heide Mij maakt daartoe een plan en kostenraming. De fractie hoopte dat er provinciale subsidie voor komt, maar zou wel ver willen gaan in een gemeentelijke bijdrage. Ten aanzien van de ziekenhuisbus erkende de heer Aarnoudse, dat het heel wat gemeen schapsgeld kost, maar de SGP kreeg toch de steun van alle fracties in haar streven die bus tweemaal per dag door alle kernen te laten rijden met een mi nimale wachttijd, zij het dat men in Sta venisse wat vroeger moet vertrekken. Hij spoorde ook de autobezitters aan meer van die busregeling gebruik te maken en onderschreef daartoe volledig de mening van een lezer uit Stavenisse. Zodra de tweemaal per dag rit naar ABG en Lievensberg ingaat, zal daarvan ongetwijfeld publicatie komen in Tho- lenderwijs. Knip die dienstregeling uit en maak er gebruik van, zo zei dhr. Aarnoudse over de hoofden van de aanwezigen in Poortvliet heen tot alle Thoolse burgers. Daarmee wordt een algemeen belang gediend en zeker dat van de medebur gers, die niet over eigen vervoer.be schikken. Er kwamen vragen los zoals bij ophef fing van busdienstondernemers. Het antwoord luidde, dat daardoor de zie kenhuisbus niet in gevaar behoeft te komen, omdat ze door de gemeente wordt afgehuurd. Verder of al iets be kend was over een nieuwe rondweg te Poortvliet en de daar te houden snel heidscontroles, Blij was men met ver breding van de EEweg-onder Tholen door het waterschap en voorts werd aandacht gevraagd voor parkeermoei- lijkheden in de Kalisbuurt te Oud-Vos- semeer, over trottoir schoonmaken na sneeuw en ijzel, over parkeergelegen heid vrachtwagens te Poortvliet, over een alternatief om bezoekers ziekenhuis per taxi te vervoeren en of de dienst ge meentewerken het plan rijwielpad Poortvliet niet goedkoper had kunnen maken dan de Heide Mij. Tweede inleider was raadslid M.Dijke uit Scherpenisse. Hij behandelde met name financiën, zij het dat hij de 13 hoofdstukken daarvan plus de kapi- taalsdienst uiteraard niet tot in finessèn kon bespreken. De revue passeerde echter wel het onderwijs, de algemene uitkeringen, de toeristenbelasting, de drank- en horecabelasting, onroerend goed belasting en rioolafvoerrecht. Ondanks wat voorzichtigheid betekent het Bestek '81 van de rijksoverheid voor Tholen niet dat het daarmee financieel aan lager wal zou zitten. De fracties waren ingenomen bij de kosten per onderdeel tijdens de jongste begrotingsbehandeling. Van SGP zijde waren er nog wel wat bedenkingen ten aanzien van de post onvoorzien. De heer Dijke wees er op, hoe in de post onvoorzien geen rekening was gehou den met exploitatiekosten sporthal Tholen. Weliswaar zal dat in 1979 nog niet zo'n vaart lopen, maar voor 1980 zal het zeker van invloed zijn en later zag hij daardoor een belastingverhoging onontkoombaar. Er dient immers voor een gemeente als Tholen altijd wel een post onvoorzien te zijn die tussen de 4 en 5 ton ligt. Het SGP raadslid besprak ook nog de bibliotheekvoorziening. Is het bij de sporthal zo, dat men ook om principiële redenen bezwaar had, bij de biblio- theekpost waren het de financiële as pecten, die tot SGP afweer aanleiding gaven. Men heeft ons voorgehouden, dat alles door het rijk zou worden over genomen, maar ondertussen wordt het voor de gemeente nog jaarlijks duurder. De bibliotheek werd een grote slok-op van gemeentefinanciën en dat gaat ons te ver, stelde de heer Dijke. Ook op zijn toelichting kwam discussie. Hoewel er lectuur voorkomt, dat de SGP afwijst, zou men de bibliotheekdeur toch niet geheel willen sluiten. Weth. Koopman wees er op, dat ook dorpshuizen niet altijd volgens SGP principes worden gebruikt en ook bij de bibliotheek gaat de SGP vlieger niet geheel op, maar daar kan men nog zo ongeveer overheen stappen als de kosten maar niet te bar en boos zouden zijn. Vanuit de zaal werd eraan herinnerd, hoe weth. Versluijs toch nog een poging wilde doen om een meer genuanceerde uitspraak van de SGP tot stand te brengen, omdat ook deze fractie met name voor studerenden toch ook heel wat bibliotheekplussen wil erkennen. Daarom trapt de SGP dan ook de bibliotheekdeur niet helemaal dicht, maar zou de kosten toch willen beperken. Er kwamen na deze causerie nog vragen over het rioolrecht, onroe rend goed belasting, caravan op eigen erf en nog wat andere onderdelen ter sprake. Laatste inleider was de vergaderings voorzitter en tegelijkertijd wethouder L.J.Koopman. Hij belichtte voorname lijk de woningbouw en gaf daarbij een pluim aan de stichting Beter Wonen en de Wezen Armen te Sint Annaland. Hij erkende dat de verwarring van wo ningstichting en gemeente moeilijk uit de wereld is te helpen, zoals trouwens later ook nog eens bij.de discussie werd onderstreept. Meer duidelijkheid achtte de vergadering op welke wijze dan ook toch wel gewenst. De heer Koopman toonde vervolgens aan, dat het werk van die woningstichtingen komende jaren nog belangrijk moeilijker zal zijn, nu er komende jaren beperkte woningtoewij zing is. Ook voor de minder gevulde beurs zullen er dan huisvestingsmoge lijkheden moeten zijn. De wethouder had alle cijfers voorhanden van wat de laatste 4 jaar aan woningen was ge bouwd en in de kernen gespreid. Tot aan de grondprijzen en beschikbare bouw grond toe. Hij toonde aan, hoe dan toch in elk geval de laatste jaren het ge meentebestuur volop de kleine kernen had doen meeprofiteren in de woning verdeling en wees elke kritiek daarop volstrekt af. Al hield de wethouder het zelf op de vlakte, hij vond het wel onjuist dat men de gemeentelijke overheid beschuldigde van een niet voldoende spreidingsbeleid van woningbouw. Uiteraard zijn er in de grootste kernen de meeste aanvragen. Dat bewees dhr. Koopman met cijfers. Op een vraag uit dé vergadering of dat toch wel allemaal bewoners van die kern zelf waren, erkende hij, dat er ook wel van buitenaf komen. Voor wat toewij zing Poortvliet betrof kwam (we noe men geen namen, namen noemen we niet) de kritiek van de plaatselijk predi kant om het hoekje kijken. Het gaf zelfs aanleiding tot een interruptie uit de zaal van: het lijkt op iemand die een rotje gooit en dan hard wegloopt. De voorzitter wees op de ten aanzien van de woningbouw sombere toekomst voor de eerstkomende jaren. Wat moe ten die woningstichtingen wel voor pro blemen hebben met een toewijzing van 93 huizen voor 7 kernen. De heer Koopman wees er ook op. hoe de huur inmiddels al ligt van 150,— voor de oudere tot over de 400.— huur per maand voor de nieuwe wonin gen. Hij wees voorts op huursubsidie mogelijkheden en op andere bijdragen van de overheid bij woningverbetering. De SGP voorzitter gaf ook een opsom ming van de voorradige bouwgrond en kwam daarbij tot de conclusie, dat er in Tholen voldoende is, maar in Poortvliet door de beslissing van het provinciaal bestuur tot halvering van plan D'EE is er geen bouwgrondvoorraad, terwijl het moeilijk is om in de oude kern iets terug te bouwen. Scherpenisse, Stavenisse, Sint Annaland en Oud-Vossemeer kun nen in dat opzicht nog wel vooruit, maar in Sint Maartensdijk is bouwgrond in een nieuw bestemmingsplan ook bijna op, al zijn er daar nog wel heel wat mo gelijkheden om in de oude kern gaten op te vullen of oude huisjes te vernieuwen of te slopen en daar weer nieuwbouw te plegen. De heer Koopman gaf ook nog een op somming van de reuze gestegen bouw grondprijzen. die overigens nog voorde lig zijn in vergelijking met tarieven in de grotere steden. Ook op deze inleiding kwamen vragen los, variërend van te grote huurschuld tot een te dure voor ziening gemeentehuis en terrein ge meentewerken, over economisch ge- bondenen en het centraal antenne-sys teem met de daarbij bekende SGP be zwaren! protesteer schriftelijk). Na nog een enkele opmerking bij de rondvraag sloot de voorzitter met ieder een dank te zeggen voor de discussie, raadsleden en bestuurders voor hun in breng en de aanwezigen voor de gedane moeite. Met het zingen van ps. 106 4 en dankzegging door de heer J.v.d.Jagt uit Tholen werd de bijeenkomst gesloten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 11