Gouden ABOP-speld voor juffrouw Smits Nieuwe brandweerkazernes in St.-Annaland en Stavenisse (S) Kindje gestikt in Tholen. Siamese tweeling in de Weihoek De Waal B.V. Tholen gaat onder Campbell nieuwe markten aanboren U*5 I- M5£P Donderdag 8 februari 1979 35e jaargang no. 13 Kop van de klomp Na merkwaardige opleiding 45 jaar in het onderwijs BOEKHOUDING "NOORD-ZEELAND" Punten slijpen Vaste aanstelling Keurige werkster Kleine scholen Erg plezierig Werkgelegenheid DEZE WEEK Verlanglijstje Thoolse brandweer Samen waarmaken Onderscheiding Een open haard geeft sfeer en warmte De Schelde Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden Diploma's Verbreding Eeweg Ton extra voor gemeente Tholen? Hopeloze uienhandel Aan boord van een in de vluchthaven bij Tholen gelegen schip van de familie J. uit Puttershoek heeft zich zondag een tragisch ongeval voorgedaan. Een 2 V2 jarig zoontje, dat in de box zat, kwam met het hoofdje tussen een schaarhekje en bleek later te zijn gestikt. Dokter A.W.A. de Looze poogde, toen zijn hulp was ingeroepen, er nog alles aan te doen om de levensgeesten op te wekken, maar dat had geen resultaat. De rijkspolitie te water stelde een onderzoek in, terwijl dokter J.M. van der Bel de lijkschouwing verrichtte. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advehentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per post 1 5,00, losse nummers 0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw. Op rekening 7,00. Hoofdredacteur G. Heijboer Met name de na-oorlogse generatie heeft zich warm gemaakt en ingezet voor een veel grotere individuele en ook wel collectieve vrijhèid dan er tevoren ooit was. Op zichzelf geen slechte zaak. Het bevorderde onder meer het respect voor andermans overtuiging, want ie mand die de vrijheidsgedacht voorstaat, kan dan wel heel moeilijk een ander als het ware pressen hetzelfde te denken of dezelfde mening op te dringen. Zoals met vrijwel alles, ligt er bij zo'n goede grondslag het gevaar in, dat de zaak naar de andere kant overhelt. Moeilijk te rij men valt immers dat bij zoveel wat openbaar moet en ook inderdaag mag, bijvoorbeeld onmiddellijk de grendel erop geschoven wordt als het erom gaat, openbaar mee te delen dat Jansen van Poortvliet naar Rotterdam verhuisde of omgekeerd. Een ander voorbeeld is, dat veel ge makkelijker omgesprongen lijkt te wor den met wat als gemeenschappelijk bezit wordt aangeduid. Dat kost immers niet de eigen portemonnee, denkt men. Er is geld genoeg, wordt er gezegd. Je moetje een keertje kunnen uitleven. In zó'n ge val worden dan echter die vrijheids- grenzen vaak overschreden. Dat moet niet alleen jongeren worden verweten. Daarvoor zijn dan wel allereerst de ou deren verantwoordelijk. Het spreek woord van een goed voorbeeld, doet goed volgen, is even waar, dan dat een slecht voorbeeld minstens evengrote aanhang krijgt. Zo kunnen ouderen menen, dat in openbare gelegenheden bijzonder veel moet worden toegestaan, maar ze geven tegelijkertijd niet de richtlijn, dat er toch altijd grenzen zijn aan die vrijheid. Dan worden later wrange vruchten geplukt en is het heel wat moeilijker de zaak terug te draaien, dan wanneer veel eer der de duidelijke grenzen zijn gelegd. De uitspraak, dat een matig mens zijn vrijheid waard is, kan op breed terrein worden uitgemeten. Als oudere herinner je je dan een feit, hoe je als jongere vol levenslust de ernstige ouderlijke verma ning kreeg, dat het maar eens uit moest zijn met die baldadigheid. Een balda digheid, die toen vooral hard aankwam in de portemonnee. Die baldadigheid bestond alleen maar uit het feit, dat de rekening van de smid - die zo eens per halfjaar of soms zelfs per jaar - je ouders bereikte. Op zo'n rekening kon een heel rijtje hetzelfde zinnetje voorkomen: een klomp gemaakt 0,08, een klomp ge maakt/ 0,08 en dat ging zo verder. Wat was er dan gebeurd? Je droeg als jongen klompen en bij het ravotten wilde de kop van zo'n komp gemakkelijk gelijk de vorst van de voet afscheuren. Dan hield je dus als het ware de zool en het deksel in je hand. De smid was bereid er voor acht cent of misschien minder een blikje over te buigen en aan de zijkant van de klomp met een spijkertje vast te zetten. Zool en deksel waren daardoor weer verenigd en je kon de klomp verder verslijten. Niet alleen waren er dus zui nigheidsoverwegingen, maar vader haalde ook nog eens een keer flink uit, wanneer je als het ware stiekum bij de smid de klomp had laten maken en later toch thuis de rekening werd gepresen teerd. Tegenwoordig mag bij ouderen en jon geren die klomp breken en dan wordt die weggegooid en een paar nieuwe aangeschaft. Desnoods breekt men ook andermans klomp in al te grote vrijheid en zonder de beperking, zonder de rem, dat er zuinig aan gedaan moet worden. Hebben we dus zelf als ouderen niet het voorbeeld gegeven, dat zo'n kop van een klomp er niet op aankomt. Of dat nu die eigen klomp is of openbaar, gemeen schappelijk bezit. Het breken van de kop De juffrouw die zo mooi kon schrijven en zo goed kon handwerken, maar die ook streng kon zijn en met rode inkt de fou ten aangaf, werd onderscheiden met de gouden speld van de algemene bond van onderwijzend personeel. Afdelingsvoor zitter J.K. van Elsacker speldde de on derscheiding dinsdagavond in Hof van Holland te Tholen op tijdens de jaarver gadering van de ABOP Tholen. Mej. C.H.Smits diende het lager onderwijs 45 jaar. Juffrouw Cornelia Helena Smits, 12 au gustus 1906 in Tholen geboren, is jaren lang onderwijzeres geweest aan de openbare lagere school in Tholen. Voorzitter van Elsacker wees op haar Een goed verzorgde tegen redelijk tarief Administratiekantoor 01677-354/01113-1619 Advertentie IM van de klomp zegt niets meer. Er komt tegenwoordig toch wel weer een nieuwe. Ga maar halen. Het rijk, de gemeen schap zal wel betalen. Misschien dat ouderen en jongeren toch weer, zoals vroeger, wat meer beducht moeten worden voor het breken van de kop van de klomp. 0 De Thoolse ABOP-voorzitter J. W. van Elsacker spelt juffrouw C. H. Smits de eerste, speciaal vervaardigde gouden ABOP-speld in Nederland op wegens haar vijftigjarig lidmaatschap van de on derwijzersvakbond. heel merkwaardige opleiding, vant een pedagogische academie was er nog niet. Juffrouw Smits begon bij de Rijksnor maalschool in Tholen, maar door op heffing was ze genoodzaakt naar Goes te verhuizen om de studie aan de dagnor maalschool te vervolgen. Ook deze school werd opgeheven, waarna ze in Zierikzee terecht kwam. In 1925 behaal de ze de akte nuttige handwerken in Rotterdam en in 1926 de akte lager on derwijs, eveneens in Rotterdam. Enkele maanden later in Den Haag de akte li chamelijke opvoeding. Juffrouw Smits kwam 1 oktober 1926 als onbezoldigd kwekeling aan de O.L.S. in Tholen, waar dhr. van Liere hoofd was van de zesmansschool. Zij kwam in de klas bij Mej. de Wilde en ook bij Mej. Vis. Het werk bestond uit boeken kaffen en punten slijpen. Bij ziekte van een der leerkrachten mocht je de klas overne men. Toen het zevende leerjaar ver verplicht werd, kwam Mej. Smits bij dhr. van Liere, die toen de derde en ze vende klas les gaf. Zij kreeg de derde klas, maar het gebeurde vaak dat zij de zevende klas erbij kreeg wanneer dhr. van Liere voor een bespreking op het gemeentehuis werd geroepen. Deze toe stand duurde Tot 1 december 1928, toen In de twintig jaar dat dhr. A.W. de Bruin uit Poortvliet keurmeester is, heeft hij al veel merkwaardige kalveren gezien, maar nog nooit een Siamese tweeling zoals die in de nacht van donderdag op vrijdag in de noodslachtplaats te Poort vliet te zien was. Voor veehouder J.Niemantsverdriet uit de Bram Groenewegeweg overigens een triest gebeuren, want hij had niet alleen twee dode kalveren maar ook een dode koe en geen melk meer. Gelukkig kan hij op een schadevergoeding rekenen van de onderlinge veeverzekering Tho len (O.V.T.) Ook bij OVT-vertegen- woordiger D.M.Giljam komt deze Sia mese tweeling als een uniek verschijnsel in de boeken. Twee poten waren er te zien toen de koe moest kalven, maar dierenarts A. Rinses kon met geen mo gelijkheid verder komen. Hij voelde wel dat het van binnen niet goed zat. Daar om werd besloten tot een noodslachting, want een keizersnede zou ook geen uit komst brengen. Daarvoor zou de wonde veel te groot zijn. De koe liep naar de noodslachtplaats, waarna hij 's nachts om twee uur door slager C.Slager uit De Siamese tweeling in de noodslacht plaats te Poortvliet. De voldragen kalve ren waren met de huik aan elkaar ge groeid. St.Annaland werd geslacht. Daarbij kwamen de twee, met de buik aan elkaar gegroeide, voldragen kalveren tevoor schijn. Ze hadden elk een hart en lon gen. maar gezamenlijk maar 1 lever en 1 ingewand. Het hoofd van de vleeskeu ringsdienst Noord-Zeeland kwam zich ook overtuigen van deze sporadisch voorkomende Siamese tweeling. ze in tijdelijke dienst kwam en eindelijk ging verdienen. De tijdelijke betrekking werd 1 maart 1930 gevolgd door een vaste aanstelling. U»or fs weinig leerlingen kwam juf frouw Smits 1 januari 1938 op wacht geld, maar dit duurde maar tot 10 maart. Toen kreeg ze een tijdelijke betrekking in Pijnacker. Spoedig nadien kreeg ze veel tijdelijke betrekkingen aangebo den, maar ze bleef in Pijnacker tot ze in juli 1938 in vaste dienst kwam te Eind hoven. Door oorlogsomstandigheden solliciteerde mej. Smits weer naar het eiland Tholen en in 1942 werd ze on derwijzeres te St. Maartensdijk. Ze bleef daar tot de evacuatie. Hoewel mej. Smits nog een tijdelijke benoeming in Eind hoven en Leiden kreeg, bleef ze op haar oude school in Tholen in tijdelijke dienst. In 1946 werd dat een vaste be noeming tot zij in 1971 onder hoofdon derwijzer van Veenendaal met pensioen ging- Voorzitter van Elsacker noemde juf frouw Smits een keurige werkster in het vak die heel goed haar plicht deed. U was een van die betrouwbare figuren waar men op aan kon. U was een on derwijzeres van de oude stempel, die veel plezier had in het organiseren van schoolreisjes. Daarom is het me een zeer grote eer u met dit vijftigjarig jubileum te mogen feliciteren. Bovendien mag ik u een speciaal speldje geven, de gouden ABOP-onderscheiding, die nog nooit aan iemand is uitgereikt en nu speciaal voor u gemaakt is. Dat u nog lang in gezondheid onze vergaderingen mag bezoeken, aldus voorzitter van Elsacker. Een lang verhaal wilde juffrou Smits niet afsteken, maar ze toonde zich bij zonder ingenomen met de onderschei ding. Het traditionele etentje was weer ge weldig en gezellig. Tijdens het huishou delijk gedeelte slaagden de 18 (van de 38) aanwezige leden er niet in om een nieuwe penningmeester te kiezen in de plaats van mevr. Verbon. De voorzitter wilde het liefst iemand uit het kleute ronderwijs, maar dat lukte voorlopig nog niet. In aanwezigheid van de dis trictsbestuursleden Korstanje en Heere bout werden enkele voorstellen van de algemene vergadering in maart behan deld. Uit een overvloed van punten werd een voor Tholen nuttige keus ge daan zoals Bestek 81, de kleine scholen, aktieprogramma peuter-en kleuteron derwijs, tweegradensysteem en vrouwe nemancipatie bij het onderwijs. Na een levendige discussie dankte de voorzitter ieder voor de prettige samenspraak en beloofde eind mei een vergadering over het NFO-arbeidsplaatsenplan. International Telephon and Telegraph Corporation (I.T.T.) uit de Verenigde Staten, in Nederland vertegenwoordigd door de B.V. Nederlandsche Standard Electric Mij uit Den Haag, heeft banketfabriek de Waal B.V. uit Tholen overgedragen aan het eveneens Amerikaanse levensmiddelenbedrijf Campbell. Bij de overname zijn ook de koekfabriek Nobo uit Ede en het diepvriesbedrijf Groko uit Zundert betrokken, evenals twee bedrijven in Duitsland. Het contract is getekend, maar men wacht nog op de goedkeuring van de Duitse regering. I.T.T., een multinational met o.a. be langen in de elektronica, wilde vorig jaar de levensmiddelensector afstoten. Daarop werden er besprekingen geo pend met Heinz, eveneens een Ameri kaans bedrijf met o.a. een vestiging in Eist. Deze onderhandelingen hadden echter geen succes. Toen echter bekend werd dat I.T.T. de levensmiddelensector wilde afstoten, kwamen er erg veel reacties bij I.T.T., zodat men-na het mislukken van de besprekingen met Heinz nog verschillende gegadigden had. Met Campbell, die een omzet heeft van vier miljard gulden, werd nu over eenstemming bereikt. Campbell is de grootste fabrikant van soepin-blik en heeft in België de bis cuitfabriek Declare, terwijl men daar ook Godiva bonbons in de handel brengt. "Voor ons is dat erg plezierig, want Nobo en De Waal zijn sterk op de Nederlandse markt en Declare werkt vooral in België, Frankrijk en Duitsland. Daarom lijkt deze overcame een posi tieve zaak omdat we elkaar aanvullen", aldus de heer Tolen van Nobo, die sa men met de heren D.N.T. de Waal en J.W. Hilbron uit Tholen maandag in Ede besprekingen voerde over de over gang naar het Campbell-concern. "We verwachten dat we door deze fusie een betere greep op nieuwe markten krijgen. De verkoop kan daarvan profi teren en dat zou weer meer werkgele genheid in de produktiesector kunnen opleveren. Banketfabriek de Waal blijft als zelfstandige dochter functioneren", aldus de heer Tolen. Campbell heeft gegarandeerd dat er geen bedrijven af gebouwd worden. Als gevolg van de fu sie zal de werkgelegenheid niet nadelig beïnvloed worden. De vakbonden zijn bij deze overname betrokken Kop van de klomp 0 Bibliotheek en gymzaal urgente verlangens in St. St. Annaland 0 Koninklijke onderscheiding voor gouden organist 0 Scheidende schutters in Scherpe- nisse 0 Kindje in schaarhekje gestikt 0 Kleuters meest enthousiast voor vogelvoedsel 0 De Waal Tholen in andere Ame rikaanse handen 0 Een Siamese kalvertweeling 0 Juffrouw Smits halve eeuw lid onderwijzersvakbond. 0 Loslippigheid in St. Philipsland 0 Gemeentelijke dienstverlening op Thoolse postkantoren 0 Nieuwe brandweerkazernes Bestuur bibliotheek St. Annaland sloot gebouw paar dagen na van dalisme 0 WAAR MEN HET RECHT DE DEUR WIJST TREEDT DE VERSCHRIK- KINGlBINNEN 0 Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's. Op het verlanglijstje van de Thoolse brandweer staan nieuwe onderkomens voor de korpsen St. Annaland en Stave nisse. Gemeentelijk brandweercomman dant P.A.C. Lindhout uit St. Maartens dijk zei dat vrijdagavond in het Dorpsöuis te St. Annaland tijdens de jaarlijkse feestavond van de Thoolse brandweer. Dhr. Lindhout deelde mee, dat de brandweerlieden in Tholen, St. Anna land en Stavenisse nieuwe helmen had den gekregen. Het korps St. Maartens dijk kreeg de beschikking over red dingsmateriaal en in Tholen werd de nieuwe kazerne in gebruik genomen. Een nieuw aspect in de hulpverlening noemde de gemeentelijk brandweer commandant de assistentie bij auto-on gelukken, wat in 1978 herhaaldelijk moest gebeuren. Het nieuwe jaar begon meteen met een fikse boerderijbrand in Poortvliet, waar burgemeester E. Baerends de Thoolse brandweer voor het eerst in actie zag, aldus dhr. Lindhout in zijn openings woord. "Ik gun u deze gezelligheid vanavond van harte", zei burgemeester Baerends, die om die reden geen zwaarwichtige toespraak over de brandweer wilde houder "Zo'n avond is een goede zaaV want iedereen heelt op z'n tijd een schouderklopje nodig. Namens het ge meentebestuur en de bevolking daarom hartelijk dank dat u dit vrijwilligerswerk wilt doen. Met vrijwilligerswerk bedoel ik geen amateuristisch werk, gezien uw kennis - u deed weer aan verschillende cursussen mee - en praktijk. Het ge meentebestuur wil voor een goed toege rust korps goed materiaal geven. Ook de dames wil ik een riem onder 't hart steken, want de brandweerlieden zijn vaak weg voor oefenavonden en cursussen. Bij alarm is er ook altijd een stukje spanning in huis en de vrouw helpt haar man om zo vlug mogelijk naar de kazerne te komen. U moet het samen waarmaken en daarvoor dankt het gemeentebestuur u hartelijk", aldus de burgemeester. En De Schelde geeft ook nog eens vormge ving en kwaliteit op de koop toe. Een bezoek aan onze showroom zal u laaiend enthousiast maken! bouwmaterialenhandel Bergen op Zoom Tel. (01640) 36910 Advertentie IM Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM, Dhr. Baerends reikte vervolgens aan pompbediende J.P. Dekker uit St. An naland een medaille met oorkonde uit wegens z'n 12Vi jarig dienstverband. Voor mevr. Dekker waren er bloemen. Vier brandweerlieden namen afscheid, maar niemand van hen was aanwezig. Voor A.C. Bakker uit Tholen, die na 15 jaar met het brandweerwede stopte, was er nog een aansteker met inscriptie. J. de Hooge uit St. Maartensdijk nam na 9 jaar afscheid, P. den Engelsman uit Sta venisse (wegens vertrek naar Middel burg) na 3'/2 jaar en J. Hage uit St. An naland (wegens drukke werkzaamhe den) na 2 jaar. Ter aanvulling kwam in Stavenisse J. v.d. Sanden bij de brand weer en in St. Annaland N. Overbeeke De burgemeester kon verder nog twaalf De Eeweg bij Tholen, de druk bereden asfaltweg tussen het Stenen Kruis en de Molenvlietsedijk, wordt dit voorjaar 'Verbreed tot 4.50 m. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben het desbetreffende plan van het waterschap Tholen goedgekeurd en ook tachtig procent subsidie toegezegd. Het watersthap kan nu binnenkort tot aan besteding overgaan. Met name voor fietsende scholieren en de bewoners van Dalempolder is deze verbreding een grote verbetering. Met de scholen, sportvelden, gymzaal en zwembad aan de Zoekweg trekt de Eeweg veel verkeer van de richting Poortvliet. diploma's uitreiken aan brandweerlie den die met succes een cursus hadden tevolgd Vier vrijwilligers uit Stavenisse en één uit St. Annaland waren echter afwezig, zodat hun commandant het di ploma in ontvangst nam. Voor pompbediende slaagden M.N. de Viet uit St. Maartensdijk, M. Moerland uit Stavenisse en G. de Jonge uit St. Annaland. Brandwacht 2e klas: A.D. Koopman St. Maartensdijk, L. Gunst Stavenisse, J. van Meggelen en C. Ridderhof St. An naland. Brandwacht le klas: N. Gaakeer, J.M. Moerland en W.M. Moerland uit Sta venisse. Persluchtmasker: J. van Meggelen en C. Ridderhof uit St. Annaland. De burgemeester gaf met name de laat ste twee een pluim wegens hun uitste kende cijfers: 8 9 en 9 9. De feestavond werd o.a. bijgewoond door regionaal commandant M. M. Be- lonje, de wethouders C. J. Moerland en J. Versluijs, en elk twee raadsleden van de fracties van PvdA, CDA en VVD, de meesten vergezeld van hun echtgenote. De Thoolse burgemeester hoopte, wat het gemeentebestuur betrof, dat de con crete activiteiten van de brandweer dit jaar zouden meevallen, hoewel hij be greep dat de vrijwilligers wel van een fikje houden. Ze moesten het vrijdag avond doen met een klucht in twee be drijven, "Kleren maken de man", vam de toneelvereniging A.I.O.S. uit St.- Maartensdijk. Het trio Fanny Hill zorg de tenslotte voor muziek. Volgens een aanpassing van de verfij ningsregeling historische stadskernen zou de gemeente Tholen Ijpnderddui- zend gulden meer van het Rijk krijgen. Op de afdeling financiën van de ge meentesecretarie kon hierover woens dagmorgen geen bevestiging worden verkregen. Zowel Tholen als St. Maartensdijk zou den elk 1 hectare meer historische kern krijgen, wat elk goed is voor 50.000 gul den. Tholen komt dan totaal aan 9 en St. Maartensdijk aan 7 ha. Op de veiling St. Annaland zijn dinsdag 35 ton uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl verkocht voor 10,70 per 100 kg. In St. Maartensdijk was het dinsdag nog erger, want de 7 ton aangevoerde uien werden niet verkocht. De ophoudprijs was een tientje per honderd kilo.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1