(D Grootscheepse adoptie-actie voor waterputten in Rwanda Komt er een plein voor het Gemeentehuis in Tholen? Gouden speld voor trapper en organist L. v.d. Werf Thoolse plantsoenendienst strooide 2500 kg voedsel uit voor vogels Weg over Philipsdam kreeg Staten-fiat Een ALNO past in elk huis! Domper Donderdag 1 februari 1979 35e jaargang no. 12 i (Ztlo 2? De Schelde Zondag kanselboodschap in Thoolse en Fliplandse kerken. Deze week begint er een grootscheepse adoptie-actie om de bewoners van 136.000 Zeeuwse adressen zover te krijgen om een waterput of een gedeelte in het Afrikaanse land Rwanda te bekostigen. De gemiddelde kosten per put zijn 750 gulden, inclusief de opleiding van de zogeheten "Fontainers", jongens die voor het onderhoud van de bronnen zorgen. Rwanda zit te springen om een goede drinkwatervoorziening, want de meeste sterfgevallen onder kinderen in de derde wereld zijn het gevolg van ingewandsziekten, veroorzaakt door het drinken van bes met water. Zeeland f/ --a RwandaJ^iPv Verenigingen BOEKHOUDING "NOORD-ZEELAND'' Waterschap strooit toch gezien extreme omstandigheden Dhr. L. v.d. Werf Hzn. uit Scherpenisse heeft de gouden speld van de vereniging van Kerkvoogdijen in Nederland gekregen omdat hij op 1 januari vijftig jaar organist was in de N.H. Kerk te Scherpenisse. Ds. J. Budding reikte de onderscheiding met een perkamenten oorkonde dinsdagavond 23 januari uit tijdens een bijeenkomst van kerkerzad en kerkvoogdij in de consisto- In de Kerkstraat. ne. Niets aan "de strijkstok" Controle winkelsluiting Glitterlampen Uien niet verkocht Inzamelingsactie op scholen wordt morgen herhaald Schetsontwerp bestemmingsplan Kom Tholen Binnenterreinen Iid\fereniging Goud-en Zilversmeden Wal/Bebouwdendam Boomgaard N.H.Kerk Eendrachtsweg Aanbesteding twee dijkwerken op Tholen OEZE WEEK Werkgroep Tholen funderend onderwijs Diabetici op t.v. ItST-U^S" Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phihpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per post 1 5,00, losse nummers 0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. [Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant linclusief btw. Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer Wie in deze regio dinsdagmorgen bij tijds de neus buiten de deur stak, kon vaststellen, dat uitgerekend maar dan ook exact - een maand nadat men elke morgen opnieuw vorst en gladheid moest constateren, ditmaal de plassen de overhand hadden. Er viel en valt nog lang geen balans op te maken wat ko mende maanden de gevolgen van deze ene, toch wel uitzonderlijke maand zul len zijn. Minister Tuijnman sprak van 20 miljoen schade aan wegen, maar deskundige wegenbouwers oordelen, dat de helft daar nog wel bij kan. Wie van de weg gebruikers een paar dagen geleden de eerste asfalt tussen de ijshobbels zag opdoemen, zal eerder die laatsten dan de bewindsman gelijk geven. Dat is dan nog maar een facet van veel wat een toch niet zo gunstige economische situatie in ons land niet voordeleg zal beïnvloeden. Mogelijk zijn er ook goede kanten te noemen, want als bouwvakkers en we genbouwers toch maar elf maanden op een jaar werk hebben, dan is die vorst verlet misschien niet eens zo schadelijk. Maar dat doet dan niet af aan opgelopen schade aan het vrijwel gehele bedrijfs- en economische leven. Zelfs al gaat men voorbij aan het feit, dat bijvoorbeeld de zogenaamde balan sopruiming voor verschillende bedrijven een mislukking werd, die later weer kan worden ingehaald, dan nog zijn er niet alleen bij rijk, provincie en gemeente volop schadeposten aan te wijzen, even als bij particulieren. De blikschade, de extra slijtage aan schoeisel, kleding en heel wat ander materiaal. Het kan in derdaad in sommige bedrijfstakken in de komende tijd een opleving van orders betekenen, maar het abnormale blijkt altijd meer een schaduw- dan een zon nige kant te hebben, meer een debet- dan een creditzijde. Misschien was er nog wel de leerschool, dat we overal wat meer tijd voor (over) hadden. Immers, de snelheid werd be perkt en met die snelheid ook het risico. Zelfs ondanks spiegelgladde wegen. Wie op het eind van zo'n jaar het aantal do delijke verkeersongelukken gaat verge lijken. zal zeer waarschijnlijk tot de conclusie komen, dat de winterse ja nuarimaand tegenover een misschien zonnige augustusmaand wat de ernstige verkeersongevallen betreft, positiever resultaat geeft. Dat vooral kan benau wen als de wegen weer elke snelheid mogelijk maken. Dat kan benauwen omdat we dan meteen weer in de vloed van de gejaagdheid worden meegezogen en de rust van de eb zijn vergeten. Als we bij een extreem winterse en bij een ex treem zomerse periode eens de gulden middenweg in het verkeer zouden weten te vinden, zou er toch uit het bijzondere' lering zijn opgedaan. Maar die laatste vrees blijft er evengoed als de vrees, dat de januarimaand voor 1979 nog belang rijk nadelige gevolgen herbergt. Het kan een tè sombere bezinning zijn - en dat laatste hopen we dan maar - terwijl het nog altijd kan vriezen en kan dooien. Voor élke keukenvorm heeft ALNO een passend antwoord. Keuken van wereld klasse. Met 5 jaar échte garantie. In onze showroom. aanbouwkeukens bouwmaterialenhandel Bergen op Zoom Tel. (01640) 36910 Zonder water is leven onmogelijk. We staan daar in onze moderne, technisch hoog ontwikkelde maatschappij zelden bij stil, maar de langdurige winterse omstandigheden met sneeuw en ijzel onderstrepen het ongemak waarmee een heleboel mensen in de derde wereld da gelijks mee te maken hebben. De adoptie van een hele- of een halve waterput is de hoofdschotel van de actie "Zeeland helpt Rwanda", die op initia tief van alle politieke partijen in de Pro vinciale Staten op gang werd gebracht. Na overleg met UNICEF, het kinder fonds van de Verenigde Naties, viel de keus op het drinkwaterputtenproject in Rwanda. Zeeland neemt 5600 putten voor zijn rekening. In alle 136.000 Zeeuwse brievenbussen (behalve in St. Annaland, waar dit al twee weken geleden gebeurde) valt deze week een witte envelop met een brief van de commissaris der Koningin Dr. C. Boertien, een 1 informatiefolder over Rwanda en een machtigingskaart voor bank en giro. Daarnaast ontvangen 80 verenigingsbladen en 60 sportorganisa- Een good vensërgde tegen redelijk tarief Administratiekantoor 01677-354/01113-1619 Advertentie IM Het bestuur van het waterschap Tholen heeft gezien de extreme winterse om standigheden besloten, op de ergste punten te strooien. Bovendien wordt aan de landbouwers buiten de bebouw de kommen gratis zand beschikbaar ge steld voor het strooien van de opritten. Het bestuur heeft dit telefonisch aan de hoofdingelanden laten weten, die op hun beurt weer ingelanden waarschuw den. Het zand kon afgehaald worden bij de werkplaats van het waterschap in St. Annaland. De beslissing van het waterschapsbe stuur werd met name beïnvloed door de ijzel van vorige week dinsdag, die het verkeer voor een groot deel lam legde. Tevoren had het waterschap en met na me ook dijkgraaf I.C. Hage al menig telefoontje over de gladheidbestrijding ontvangen. Het waterschap heeft echter nooit gestrooid en heeft er ook de appa ratuur niet voor. Als men wel aan glad- heidsbestrijding zou doen' zou dat heel veel geld kosten, wat de eigenaren (zo wel van ongebouwde als gebouwde ei gendommen) in de hoogte van de pol- derlasten zouden terugvinden. Het bestuur koos voor de tussenoplos sing om gratis zand ter beschikking te stellen aan hen die bij een oprit wonen en de wegen naar buurtschappen als het Oudeland Tholen, Strijenham Poort vliet, Westkerke Scherpenisse, enz. te strooien. Dit gebeurde met de hand: twee man strooiden vanaf een wagen achter een tractor. 50 Jaar in Hervormde Kerk Scherpenisse Dhr. v.d. Werf begon in 1929 als orjel- trapper bij organist Cornelis de Gnaf, de postloper. Later werd hij zelf orgmist naast zijn werk op 't Wulpdal en i) de Betho. Dhr. v.d. Werf neemt noggeen afscheid, want met organist J. Hag'. die ook al 25 jaar dit werk doet, zoet hij elke zondag nog een dienst voor ie be geleiding van de samenzang. D.s. Budding, die tijdens de nieuvjaars- dienst al op het Gouden jubileum had gewezen, bedankte dinsdagavond de organist voor zijn trouwe medewerking. Mevr. Budding overhandigde mevr. v.d. Werf een bloemstuk. President-kerkvoogd J.M. Dijke sprak ook dankwoorden en bood de gouden organist een elektrisch scheerapparaat en twee boeken aan. ties in Zeeland een brief om hun leden op de actie te wijzen. De Commissaris heeft tenslotte nog naar 250 kerken in onze provincie een brief gestuurd om in de kerkdiensten van zondag 4 februari a.s. aandacht te vragen voor de actie "Zeeland helpt Rwanda" Dr. Boertien is er zich van bewust, dat er op de leden van de kerken voortdurend een beroep wordt gedaan tot het lenigen van noden, dichtbij en ver weg. Ook de instand houding van het kerkelijk leven vraagt fmanciëele offers. Verder is het niet voor tegenspraak vatbaar dat de actie "Zee land helpt Rwanda" een actie is met een algemeen karakter, dat ik niettemin op U een beroep durf te doen is uitvloeisel van mijn overtuiging dat door middel van deze actie een (ongetwijfeld heel klein) voorbeeld van solidariteit tussen mensen en volken over de grenzen heen, kan worden gesteld, aldus de Zeeuwse Commissaris in zijn brief aan de kerken. De 150.000 kleurenfolders, de envelop pen, brieven en de verspreiding door de PTT worden allemaal door de Provincie betaald wanneer U dus 750 gulden aan de^actie "Zeeland helpt Rwanda" geeft, gaan die ook alle 750 via UNICEF naar Rwanda, er blijft dus niets van de op brengst aan de "strijkstok" hangen. Bovendien hebben de Provinciale Sta ten besloten om elke gulden die uit de bevolking'ojj tafel komt voor de actie "Zeeland helpt Rwanda" aan te vullen met een kwartje. Volgens de organisatoren moet de actie Zeeland aanspreken omdat wij hier zelf over vrijwel onbeperkte hoeveelheden zuiver drinkwater beschikken en weten hoe belangrijk dat is. In de tweede plaats spreekt het aan omdat velen weten wat het betekent wanneer er in noodsituaties hulp geboden wordt. Op 1 februari 1953 werd Zeeland rampgebied en de rollen waren omgekeerd: Zout, onbetrouw baar water rondom. Onze zorg was toen De Rijkspolitie maakte dezer dagen een begin met controle op de nieuwe win kelsluitingswet. Dat houdt niet alleen in, dat de winkel niet geopend mag zijn buiten de aangegeven uren, maar dat die openingstijden ook duidelijk zichtbaar voor het publiek moeten zijn via de gele kaart die door het gemeentebestuur van Tholen of St.Philipsland is getekend. Het bleek dat menig winkelier tot dusver verzuimde die kaart bij het gemeente bestuur te halen, terwijl men al maan den geleden daartoe de nodige formu lieren van het Ministerie van Economi sche zaken kreeg toegestuurd. De politie is van plan bij die adressen nacontrole te doen, waar reeds een waarschuwing werd gegeven. De Rijkspolitie Tholen heeft 24 januari de laatste glitterlampen ingeleverd bij de Keuringsdienst van Waren in Goes. Het waren er nog 45 en daarmee kwam de op Tholen en St.Philipsland ingele verde hoeveelheid van dit gevaarlijke goedje op totaal 135. Wie nu nog glit terlampen heeft, moet die voorlopig maar vasthouden, al kan het wel aan de politie worden doorgegeven. Mocht er nog een inlevering komen, dan wordt dat wel vermeld. Op de veiling St.Maartensdijk zijn dins dag 12Vi ton aangevoerde uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl. niet verkocht we gens een in de ogen van de telers te lage prijs. De kopers hadden er niet meer voor over dan 11,70 per 100 kg en voor die prijs werden de 12'A ton opge houden. Op de veiling St.Annaland werden dinsdag wel 30 ton uien ver kocht voor een iets hogere prijs dan in St.Maartensdijk, maar voor de boeren nog altijd veel te laag: 12,60. miljoenen anderen in binnen- en bui tenland een zorg. Zeeland kan nu wat terugdoen voor Rwanda, gericht op wat daar nodig is: Financieel adopteren van drinkwaterbronnen. Het gironummer van de actie is 39.33.600 te Middelburg. U kunt obk via de bank betalen om een hele, halve, derde of tiende waterput voor Uw rekening te nemen. U kunt het bedrag ineens betalen of per maand, kwartaal of halfjaar automatisch laten afschrijven. De actie "Zeeland helpt Rwanda" loopt twee jaar. Tot nu toe is er via o.a. de spaarpotten- actie op scholen 45.000 gulden binnen. Het streefbedrag is drie miljoen gulden. De plantsoenendienst van gemeentewer ken Tholen heeft dinsdag en woensdag 2500 kg voedsel uitgestrooid voor vogels en andere dieren in het buitengebied, die door de langdurige winter soms de hon gerdood nabij zijn. Er zijn ai veel dode eenden gevonden. Medewerkers van ge meentewerken zagen dinsdag op het sportveld in Poortvliet dat een buizerd een fazant aan het oppeuzelen was. Ha zen en fazanten zijn zo mak als schapen en gaan gezien de voedselschaarste niet gauw op de vlucht voor mensen. Leden van de Thoolse jagersvereniging besloten vorige week al in het buitenge bied voedsel voor vogels te brengen. Het afgelopen weekend zag dhr. M. van Loenhout, hoofd van de plantsoenen dienst van gemeentewerken, in de pol der zoveel dode vogels dat hij het initia tief nam voor een actie. Alle scholen werden gebeld om medewerking: de kinderen kregen een plastic zak mee naar huis om deze te vullen met brood, appels, afval van groenten, enz. Het werd een succes, want alle scholen op Tholen deden mee (kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs) en er kwam veel binnen. Naast etensresten ook vetbollen en kanariezaad. Dinsdagmorgen werden de volle zakken op de scholen opgehaald, waarna een begin werd gemaakt met het uitstrooien op 29 voederplaatsen p het gehele eiland Tholen. Hiervoor zijn wat beschutte plaatsen uitgezocht, waar vogelconcen traties werden gesignaleerd. Ook in het natuurgebied de Pluimpot werd voedsel gestrooid. De sla-afval van tuinder Roggeband uit Tholen was ook welkom. Tuinders en particulieren die voedsel hebben, kunnen zich in verbinding stel len met dhr. van Loenhout van ge meentewerken. Wethouder L.J. Koop man voerde nog besprekingen om zestig ton bevroren appels van een fruitteler Doorn uit St. Maartensdijk voor deze voedselhulp- te benutten. Gezien het succes van dinsdag, verwacht dhr. van Loenhout morgen nog grotere resultaten op de scholen. Nu de vogels en hazen zo dichtbij ko men, zijn loslopende honden - wat overigens altijd verboden is- helemaal gevaarlijk voor de hongerende dieren. Met de lichte dooi van de laatste dagen is er al wat ten gunste veranderd, maar in de sloten en de polders ligt nog veel sneeuw, zodat hazen, fazanten, eenden en ganzen het voornamelijk nog van voedselhulp van de mens moeten heb ben. Omstreeks de 17e en 18e eeuw lag het Gemeentehnis in dc Hoogstraat te Tho len aan een wat grootser plein dan nu. Stad en landschap, die het gemeentebe stuur stedebouwkundige adviezen geeft, vindt dat de ingesloten ligging van het gemeentehuis moet worden verminderd. Een relatief zwaar financieel offer als verplaatsing van drogisterij Jansen zou volgens stad en landschap door Rijks subsidie verlicht kunnen worden. In de werkgroep van technische en juridische deskundigen van het gemeentebestuur en in de Raadscommissie Ruimtelijke Or dening, werd echter sterk getwijfeld aan de haalbaarheid van dit historisch ideaalbeeld. Plan Kom Tholen is het laatste Kom- plan dat op het Eiland aanhangig wordt gemaakt. Zodra dit ter visie wordt ge legd, zijn alle bebouwde kommen van de gemeente planologisch geregeld. De werkgroep zag in plan Kom Tholen een aantal nieuwe en verrassende elementen die zullen bijdragen aan een aantrekke lijke beleving van het binnenstadje. Het gaat echter nog maar om een praatstuk, waarover nu eerst de inwoners gehoord worden. In het schetsontwerp worden o.a. zes huizen aan het Cromvliet wegbestemd, maar gezien ingrijpende verbeteringen van een aantal van deze woningen, denkt de werkgroep niet aan sloop. Po sitiever staat men ten opzichte van de bouw van acht huizen aan de Bosstraat, voornamelijk in de tuin achter de R.K.Kerk. De historische achtergevel zou hierdoor niet aan het oog mogen worden onttrokken. In verband met de schaalverkleining is ook tegenover de te bouwen garages aan de Bosstraat een nieuwe woning geprojecteerd. Een nieuw stedebouwkundig uitgangs punt vormt het scheppen van parkee raccommodatie op binnenterreinen. De straatwand wordt zoveel mogelijk in tact gelaten, met name de hoekpanden, waarna op het binnenerf van de wonin gen een openbare parkeergelegenheid kan worden geschapen. Afbraak van 1 woning zal dan veelal onvermijdelijk zijn. De meestal karakteristieke bebou wingsstructuur wordt dan echter niet aangetast. Een voorbeeld hiervan is de Chr.Geref.Kerk in de Visstraat, waar 20 auto's kunnen staan. Als vervangende bouwplaats dacht de stedebouwkundige aan het terrein van de voormalige kip penfarm van dhr. Schot. De commissie R.O. voelde echter met de werkgroep niet veel voor wegbestemming van de Chr. Geref. Kerk. Een gedeelte van de aangrenzende tuinen zou dan voor par keergelegenheid benut moeten worden. In de Visstraat ligt bij de Kaay momen- Mfii Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service ^^"AavertentieTX teel een waterput, omgeven door een stalen sierhek. Omstreeks de 15e/16e eeuw is de put gebruikt voor het schoonmaken van vis. Wat uitgroeide tot een Vismarkt. Gezien die historische waarde wil de werkgroep de visput handhaven. Op de hoek Visstraat/Kaay is een res taurant gepland, zoals ook reeds in plan stadskern Oost het geval was. Gezien de belangstelling die hiervoor reeds ge toond is, wordt dit onderdeel in het schetsontwerp gehandhaafd. De woning op de hoe"k Wal/Bebouw dendam is in stadskern Oost al onder werp van discussie geweest. De achter de wal gelegen huizen en de opslagplaats van gemeentewerken met de voormalige brandweerkazerne zijn in het schetsont werp van plan Kom wel wegbestemd, ma ar de werkgroep wil de panden handhaven omdat anders een groot gat in het straatbeeld zou ontstaan met een rechtstreeks uitzicht op de achtererven van de wal-woningen. Na aanleg van een jachthaven is er misschien wel grote belangstelling voor deze panden gezien mogelijkheden voor winkeldoeleinden. Wat detailhandelvestigingen betreft, kiest de werkgroep in afwachting van de conclusies van het distributie planolo gisch onderzoek (waarvan de publicatie maanden vertraagd is) voor concentratie binnen de Hoog-,Kerk-, Stoofstraat en Markt. Aan de Noordwest kant van de Markt is ruimte gereserveerd voor een kleine winkel om het besloten karakter van de markt te verhogen. De boomgaard aan de Molenvlietse- straat bij de N.H. Kerk kan zowel voor woningbouw als voor het scheppen van parkeerruimte gebruikt worden. Hand having van de boomgaard, zoals in het schetsontwerp, behoort eveneens tot de mogelijkheden. De Vest bij de Ten Ankerweg/Molen- vlietsestraat kan in ere hersteld worden, hoewel dit stuk in de crisisjaren in het kader van de werkverschaffing is ge dempt. In de Dalemsestraat is wegbestemming van vijfhuizen een mogelijkheid om zes of zeven nieuwe woningen te bouwen, maar de werkgroep vindt dat te ver gaan. Aan de Dalemsestraat/Doelweg kunnen eveneens huizen gebouwd worden als daar geen gemeenschapsvoorzieningen komen. Ook naast de woning van aannemer De Korte aan het Bolwerk is een huis ge projecteerd. Het in ere herstellen van de entree van Tholen staat ook op het verlanglijstje. De Eendrachtsweg wordt dan afgesloten door de bouw van vier woningen aan weerszijden van de Bebouwdendam en de Bakstraat. Het binnenterrein kan dan benut worden voor de stalling van 36 auto's. Garage Vos zou dan dienen te verdwijnen. Het .binnenterrein tussen het Verenigingsgebouw aan de Brug straat en de Visstraat zou benut kunnen 'worden voor het parkeren van 16 auto's. De bejaardensoos en de tuin zouden daarvoor moeten wijken. De voormalige Oesterputten kunnen gebruikt worden als evenementente-ein of als ijsbaan. Vooreen goede besluitvorming gaat het gemeentebestuur vermoedelijk ook de leeftijdsopbouw in de stadskern onder zoeken. De komende weken krijgen de inwoners nog meer informatie over het schetsont werp plan Kom Tholen. (zie ook Tho- lenderwijs). In opdracht van het waterschap Tholen zal het bureau dijkversterkingen Oos- terschelde twee dijkwerken aanbeste den. Ten eerste gaat het om 5900 m van Poortvliet naar Gorishoek in de polders Klaas van Steenland, Poortvliet, Mal- land en Scherpenisse. Br moet.o.a. 41.000 ton mijnsteen verwerkt worden, 550.000 m3 zand, 16.000 m3 klei, 5000 m2 betonblokken voor glooiingen, 1300 m2 betonnen doorgroeistenen, 13.250 ton slakken, en 1450 ton asfaltbeton. Het werk moet uiterlijk 1 september 1980 opgeleverd worden. De aanbesteding vindt woensdag 28- februari plaats in Hof van Holland te Tholen. Het tweede karwei loopt over 6300 m tussen de Noordpolder bij St. Maar tensdijk en de keersluis in de haven mond van Stavenisse. Het" gaat om de polders Nieuwe Annex en Stavenisse. Verwerkt worden o.a. 110.000 ton mijn- steen, 220.000 m3 zand, 6000 m3 klei, 20.000 m2 betonblokken voor glooiin gen, 228.000 m2 steenasfalt, 12.500 m2 zandasfalt en 2000 ton asfaltbeton. De uiterlijke opleveringsdatum is 1 novem ber 1980. De openbare aanbesteding vindt woensdag 7 maart in Hof van Holland te Tholen plaats. Domper na vorstmaand 0 Kanselboodschap over waterput ten 0 Wat denkt U van een plein voor het stadhuis Tholen? Plantsoenendienst gelvoedsel strooide vo- Een halve eeuw achter het orgel 0 Voor onderwijsexperiment con tact met Amsterdam en Nijmegen 0 Weg over Philipsdam kreeg fiat van Zeeuwse Staten 0 In Stavenisse kwam ds. Schin- kelshoek de 2,5 jaar geleden ver trokken ds. van Prooijen opvolgen 0 Het waterschap strooide ook 0 Scholen kunnen nog veel doen om Rwanda te helpen 0 Volleybalfusie 0 WANNEER DE MENSEN GE LUK KONDEN KOPEN ALS SCHOENEN, ZOUDEN ZE BESLIST ALTIJD EEN MAAT TE GROOT NEMEN. 0 Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's. Afgevaardigden van de 34 kleuter-, la gere- en middelbare scholen op Tholen praten vanavond over de vorming van een werkgroep, die het experiment fun derend onderwijs nader gaat uitwerken. In de werkgroep van acht 4 tien mensen, zullen alle schakeringen van het Thoolse onderwijs aanwezig zijn alsmede het re gionaal pedagogisch centrum Zeeland. Vertegenwoordigers uit de werkgroep zullen contact houden met de twee scholen in Amsterdam en Nijmegen die ook voor dit landelijk onderwijsexperi ment zijn aangewezen. Zowel voor het openbaar als het bijzonder onderwijs op Tholen is deelname aan het experiment nu officieel aangemeld bij het ministe rie. Hierop is nog geen reactie ontvan gen. De O.L.S. Ter Tolne en de L.T.S. had den eerst bedenkingen tegen deelname aan het experiment. Met name de LTS had bezwaren tegen de vorming van een middenschool, mede gezien de bespre kingen over samenwerking tussen de Oesterschelp en de LTS, heeft de LTS zich op vrijwillige basis alsnog bij het experiment aangesloten. Alleen de Alg. Chr. kleuterschool Hummelvreugd in Oud-Vossemeer neemt nog een afwach tende houding aan, maar er volgen nog besprekingen met bestuur en personeel. Het experiment funderd onderwijs gaat over de aansluiting van het basis- bij het Voortgezet Onderwijs. Woensdag 7 februari is er in de uitzen ding van de Stichting Socutera na het t.v. journaal van acht uur op Nederland 2, beelden tèzien van een bijeenkomst van de Bergse afdeling van de diabetes ve reniging Nederland. In de zaal van de Gereformeerde Kerk aan het Bolwerk Zuid sprak daar op 22 januari dr. W.G.M. van de Valk, oogspecialist te Bergen op Zoom, over oogcomplicaties bij suikerpatiënten. Op die bijeenkomst sprak verder mevr. D. Schillemans-Wit- hagen, pedicure te Halsteren, over voet verzorging. In Middelburg kwam tijdens de staten vergadering de 7,5 miljoen gulden over de brug voor de aanleg van een weg over de Philipsdam. Het is nog wel niet zo ver, maar deze beslissing moest nu toch wel vallen met het oog op aanleg van de brug, waarbij men dan ook nu reeds re kening moest houden met een eventuele weg over de Philipsdam. Waar ook in een eerdere commissievergadering al geen grof geschut was afgevuurd over dit voorstel, kon het in de statenverga dering zelf worden afgedaan met een klapperpistool. De PvdA kreeg zekerheid dat de paral lelweg aan de voor het natuurgebied gunstige kant is geprojecteerd, namelijk aan de oostzijde, dat wil zeggen aan de kan^ van het Volkerak. Dat ligt mede voor de hand, omdat van zo'n verbin ding gewoonlijk ook een deel van het recreatieve verkeer gebruik maakt en wat aan de oevers verpoost. Van CDA zijde werd nog eens op het belang van de weg over de dam gewe zen, vanwege de goede vervanging voor het veer Zijpe-Anna Jacobapolder. Van SGP zijde werd gepleit op een zo min mogelijk gebruik van cultuurgrond. Gedeputeerde A.L. van Geesbergen wees er op, dat het tracee voor de weg en de aansluiting op de Slaakdam al vast ligt, al moet de route nog nader worden uitgewerkt. Uiteraard zal gebruik van cultuurgrond zoveel mogelijk worden beperkt. Alleen D '66 had bezwaar tegen de wegbreedte van 7,5 meter en tegen aan leg van een parallelweg. Hij vond dat er wel over recreatie wordt gesproken in verband met de wegaanleg, maar dat de werkelijke ontwikkeling nog niet plano logisch is aangeduid. Hij vond dat men het geld beter kon steken in wegen met groter prioriteit. De heer C. de Schipper stemde dan ook tegen het voorstel, ook al had de gedeputeerde er nog op gewe zen, dat de recreatie slechts een motiefis voor deze wegaanleg. Het gaat vooral om de aansluiting van Sint Philipsland en Tholen en vanwege de rijkswerken en de Philipsdam kan straks ook die we gaanleg voordeliger worden aanbesteed. Uiteraard kwam in dit stadium niet ter sprake of als gevolg van de komende nieuwe verbinding over de Philipsdam ook de Krabbekreekdam aanpassing behoeft. Gedeputeerden willen waar schijnlijk niet alles op een kaart zetten, temeer omdat de urgentie er voorlopig ook nog niet is voor die aanpassing. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1