Oude garde bouwbond CNV Tholen draagt werk na 33 jr. over aan jonge bestuurders PZEM rekent meer voor douchen en wassen op zaterdag. Situatie vogels en wild wordt zorgelijk. Dienstverlening aan buspassagier wordt door bundeling verbeterd Donderdag 25 januari 1979 35e Jaargang no. 11 Nachtstroomtarief gaat 23.00 uur pas in i.p.v. 12.00 uur. Het toenemend elektriciteitsverbruik op zaterdag heeft ertoe geleid, dat de PZEM het nachtstroomtarief pas 's avonds om elf uur laat ingaan in plaats van 's middags om twaalf of twee uur. Wie zaterdagmiddag en -avond elektrische apparaten gebruikt, betaalt daarvoor nu meer aan elektriciteit dan voorheen. Met narr\e geldt dat voor het wassen (wasmachines) en douchen (boilers). Men kan zelfs zonder warm water komen te zitten als men op de boiler geen knop heeft om de elektriciteit aan te zetten. De accumulerende toestellen als boilers en kachels werken namelijk alleen op nachtstroom. BOEKHOUDING "NOORD-ZEELAND" Onderzoek Erasmus universiteit Zeeland Gemeentebestuur Tholen bezig met destructie kleine kernen Districtsbestuurder Reygersberg bekritiseert het CDA en ambtenaren Idealisten Volharding Jubilaris Prestatiebeloning :- Ambtenaren Vorstverlet Vijf gulden ziekenhuisbijdrage Contacten CDA/SGP DEZE WEEK Uien goedkoper Krabbenkreekdam verbeteren aan aanleg Philipsdam Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per post 1 5,00, losse nummers 0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw. Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer. Via advertenties in de E.B. heeft de PZEM vorige weken op de veranderin gen gewezen. Het later ingaan van het nachttarief op zaterdag betekent dat men meer elektriciteit van 13.8 cent per Khw zal gebruiken in plaats van stroom van 9 ct. Het nachtstroomtarief werd destijds in gevoerd om op kunstmatige wijze de af name van elektriciteit in de stille uren te bevorderen. Een hele tijd heeft dat voortreffelijk gewerkt, aldus een PZEM-woordvoerder. In de weekend's en 's nachts werd het 'stroomdal' ge deeltelijk opgevuld. Bedrijfseconomisch was dat gunstig. Elektriciteitscentrales kunnen namelijk geen voorraden aan leggen. Men moet stroom maken zodra er vraag naar is. Het belastingspatroon over een hele dag is wisselend, maar de PZBM heeft steeds dezelfde personeel slasten. Pieken wil men vermijden, zo wel naar boven als ftaar beneden. Van een dal op zaterdag is geen sprake meer gezien de gewijzigde leefomstan digheden. Er wordt o.a. veel gewassen op zaterdag. Ook technisch is er veel veranderd. Het net van de PZEM is nu gekoppeld aan het elektriciteitsnet van Brabant en Limburg, zodat men eikaars dalen opvult. Uit het oogpunt van ener giebesparing en bedrijfseconomisch ge- Een noed verzorgde tegen redelijk tarief Administratiekantoor 01677-354/01113-1619 zien is het niet meer zo nodig om op zaterdagmiddag en -avond het nacht stroomtarief te handhaven. Aan het la gere tarief tijdens de middaguren 1 (12-14 of 14-16 uur) wilde de PZEM niets doen omdat er dan veel gekookt wordt. Daarom bleef alleen de zater dagmiddag/avond over. Een gezin van bijvoorbeeld vier perso nen dat een boiler heeft zonder knop om deze extra op te laden, zal op zaterdag een andere douche-regeling moeten in voeren wegens tekort aan warm water. Advertentie 1M Gedeputeerde Staten zijn bereid tien procent per inwoner of 34.000 gulden beschikbaar te stellen voor het onder zoek van de Erasmusuniversiteit inzake de taakverdeling tussen provincie en gemeenten in Zeeland. De overleggroep Erasmus-Zeeland, sectie bestuur, heeft om die bijdrage gevraagd. Het onder zoek wordt voor een belangrijk deel ge financierd door de universiteit en vindt plaats onder verantwoordelijkheid van drie hoogleraren. Op de Zeeuwse ge meenten zal eveneens een beroep wor den gedaan voor een bijdrage van tien cent per inwoner. Een enquete onder de bestuurders en anderen in Zeeland zal een essentieel onderdeel van het onderzoek vormen. In april wordt de rapportage verwacht. In de bestuurlijke begeleidingsgroep Zee land/Erasmus zitten o.a. oud-gedepu teerde J. van den Bos uit Tholen en de hoogleraren prof. mr. W.G. Verkruisen, prof. dr. C. Bevoord en prof. dr. J. Kooiman. Denk om het buurvrouwtje buiten uw woning. U zult in het komende voorjaar toch weer graag die merel horen fluiten in uw tuintje. Daarom zal er in deze barre da gen voor de vogels wel een korstje, een aardappel, wat vet, wat water gereed staan of worden neergegooid. Maar verder van uw huis, midden in de pol ders gaat de situatie voor het gevogelte en het wild wel zorgwekkend worden, zo al niet zijn. Vele honderden trekvogels zijn er neergestreken en de jagersver eniging heeft zich al verdienstelijk ge maakt met voederen. Ze zijn er zelfs al mee bezig van rond de jaarwisseling. Op eigen gronden wordt vaak al kuilmaïs of andere voedsel voor de vogels gegooid. Het heeft echter zo'n omvang gekregen, dat de leden van de jagersvereniging het ook moeilijk meer baas kunnen blijven. Vandaar hierbij toch maar een beroep op allen die de mogelijkheid hebben of zich weten te scheppen om in de polders te voederen. Dat kunnen rotte aardap pelen zijn, waaraan de vogels dan toch nog hun leven kunnen danken, dat kan ook ander voedsel-afval zijn. Gooi het nu vooral niet in de huisvuilzak. Die is toch snel genoeg gevuld en de huisvui- lophalers hebben nu ook niet direct het meest aantrekkelijk baantje in deze gladde dagen. Kunt u met de auto op stap, bezorg de vogels en het ander wild in de polder dan wat van uw afval. Die merel willen we straks allemaal weer horen zingen. Zoals al het andere wat leeft en groeit... na koude, barre winterdagen. 'Het gemeentebestuur van Tholen is door haar doen en door haar laten bezig met de destructie van de kleine kernen op ons eiland. De gevolgen voor de middenstand, het onderwijs en vooral ook de kerkelijke gemeenschappen zul len niet uitblijven. Wie dat niet ziet, is blind'. De Hervormde predikant ds. G.H. Ab- ma uit Poortvliet schrijft dit in de Kerk bode naar aanleiding van het bevol- fcingsoverzicht over 1978 in de E.B. hij zegt hierdoor 'Weer echt gevoerd' te zijn. Poortvliet scoorde een toename van niet meer dan zeven woningen en was met een groei van slechts zes inwoners de hekkesluiter op het eiland. In het re dactionele commentaar van de E.B. worden complimenten gemaakt in de richting van de overheidsbestuurders. Tegelijkertijd zijn ook daar de progno ses somber. Hoewel het niet plezierig is om dezelfde dingen vele malen te zeg gen, het kan soms nodig zijn. Ditmaal zullen we het wat scherper uitdrukken, aldus ds. Abma. "We kunnen met blijdschap afscheid ne men omdat jullie het vaandel kunnen overgeven aan jongeren. Daar zijn we dankbaar voor, gelet op de lauwheid in het verenigingsleven, want het is ontzet tend moeilijk om ouderen die de kar 33 jaar geleden in beweging hebben gezet, te laten opvolgen door jongeren. Jullie hebben voortreffelijk en buitengewoon werk gedaan en daar zijn we zeer erken telijk voor". De districtsbestuurder van de hout- en bouwbond CNV, de heer L J. Reygersberg, zei dat vrijdagavond in de Gasthuiskapel te Tholen tijdens de jaar vergadering van de afdeling. Voorzitter J. Schot (67), secretaris J. van Driel (70) en penningmeester P. Vis (67) traden na respectievelijk 33, 32 en 31 jaar terug om plaats te maken voor P. Nieuwenhuyzen (voorzitter), en J. de Wilde (penningmeester), beiden uit Tholen en A.C. Arts (vice-voorzitter) uit Sint-Maartensdijk. Secretaris S. Jansen bleef op z'n post, terwijl de heer P. Vis gezien de grote bestuurswijziging nog als adviseur zal optreden. Voorzitter Nieu wenhuyzen, die ook reeds een cursus 'spreken in het openbaar' volgde, en penningmeester De Wilde hadden net een driedaagse cursus in Doom achter de rug om zich verder in het vakbonds werk te bekwamen, voordat ze hun eer ste jaarvergadering als afdelingsbe stuurder meemaakten. "De ouderen gaan nu fijn weg", zei de heer Reygersberg. "Niet omdat ze het zo rot deden, maar omdat we jonge kerels nodig hebben. Schot, Van Driel en Vis hebben ruim dertig jaar goed gefunctio neerd. Ik wil nog wel eens een familie zien waar dat lukt. Een afdeling oprich ten is ook niet zomaar niks. Vanuit hun christelijke sociale gedrevenheid zijn ze met z'n tweeën begonnen. Als werkne mer, als mens had je voor de oorlog kommer, ellende, zorg en narigheid in deze samenleving. Dankzij een paar idealisten die anderen voor zich hebben gewonnen, is daar verandering in geko men. Daarom is het hoofdbestuur jullie drieën zeer erkentelijk. De dank moet echter eigenlijk naar de vrouw, want als die het niet goed gevonden had datje 's avonds op pad ging voor de vakbewe ging, was er niets van terecht gekomen. Daarom dank aan de vrouwen dat ze hun man de vrijheid voor dit werk ga ven", aldus de districtsbestuurder. De heer Reygersberg bood de dames bloemen aan alsmede het CNV-aan- denken voor kaderleden, die na 25 jaar afscheid nemen: een Delfts blauw wandbord. Als klein stukje dankbaar heid was er voor de scheidende be stuurders nog een cadeaubon. "Dat u samen met uw vrouw dit vakbondswerk in goede gezondheid op afstand nog vele jaren mag volgen en dat u daarbij mag constateren: 't is niet voor niks geweest", aldus de districtsbestuurder. Oud-voorzitter Schot dankte het hoofd en afdelingsbestuur voor de hulde aan de drie scheidende bestuursleden. 't Was inderdaad moeilijk om na de oor log met dit werk te beginnen. Ziektewet en vorstverlet was er niet. Wat moest het worden? Met volharding en Gods zegen hebben we het kunnen volbrengen. Met hart en ziel hebben we achter dit werk gestaan, maar nu moesten we toch stop pen. De laatste vergadering ging de ko gel door de kerk: drie nieuwe bestuur sleden werden gekozen. Ga zo verder, met Gods zegen", aldus oud-voorzitter Schot. Districtsbestuurder Reygersberg hul digde vervolgens dhr.L.Hubregtse, die sinds 5 september 1953 lid was van het CNV. Hij vond het fijn dat de jubilaris in die tijd vakbondslid werd om vanuit een asociale positie naar een menswaar dig bestaan te streven. 'Je moest toen een uurloon per week aan contributie afstaan. Dan is de zeventien gulden van nu relatief minder. Gefct op de sociale positie van de werknemers toen en nu, hebben we het buitengewoon goed. Al leen, hoe hoog staan je verlangens? Een veertig-urige werkweek, 10,82 per uur, 80% w.w., enz. dat had in 1953 nog niemand kunnen denken. Daarom te meer is dit 25-jarig lidmaatschap niet iets om zomaar aan voorbij te lopen', aldus dhr. Reygersberg, die dhr. Hu- bregtse het gouden insigne opspelde en een oorkonde overhandigde. Voor me- vr.Hubregtse-Ligtendag waren er bloe men. De districtsbestuurder hield verder nog een praatje over de CAO-onderhande- lingen, waarbij hij uitvoerig de positie van de ambtenaren en het beleid van het CDA onder de loupe nam. Dhr.Rey gersberg hield de leden voor, dat de CAO geeii reële koopkrachtsverbetering biedt, maar wel prijscompensatie. De bouw CAO werkt echter door in de ambtenaren salarissen en daarbij zijn enkele punten van belang. Ten eerste de prestatiebeloning in de bouw. In 1970 werd daar het plafond uitgehaald omdat de werkgevers een marge moesten heb ben om werknemers bij elkaar te kun nen wegkopen. Prestatiebeloningen van 40 - 50% hadden niets meer met prestatie te maken. Daarnaast was er een 5% on dernemingsdifferentiatie, die in juli 1978 in de basisionen werd verwerkt. Sinds 31 december is 5% prestatiebelo ning in de basisionen verwerkt, waar door de rechtspositie van de bouwvak kers is verbeterd. Het gevolg was een De winter duurt voort. Ijzel zorgde zaterdag en dinsdag voor spiegelgladde wegen, waarbij met name dinsdag veel diensten uitvielen. De krant werd niet bezorgd, de melkboer was niet te zien, de bussen reden niet en in sommige plaatsen werd ook de post niet bezorgd. De straten waren ijsbanen geworden en de jeugd maakte er dankbaar gebruik vanit ongewone tafereel werd door menigeen op de film of foto vastgelegd. De ijsbaan zijn ook nog steeds in gebruik, ai laat de kwaliteit van het ijs te wensen over. Ook daar was het vallen en opstaan, zoals de foto van de ijsbaan te Scherpenisse aangeeft. Woensdagmorgen was er weer sprake van een witte wereld na vers gevallen sneeuw. Met wat zon erbij is dat altijd nog te verkiezen ijzel, dat een groot deel van de samenleving kan lamleggen, zoals dinsdag bleek. stijging van het uurloon van een tim merman van 10,06 naar 10,82. Dat is een hele goede verbetering, hoewel hij in feite niks meer krijgt. Daarnaast de ambtenaar. Hij zit in een voordeelpositie, wat het nettoloon be treft. Hij is een bevoordeeld mens, want een ambtenaar betaalt geen 12% AOW Een ambtenaar kent geen ziektewet. Zijn loon loopt gewoon door, terwijl we in de bouw 80% ontvangen. W.W. kent een ambtenaar ook niet. Een ambtenaar die ondeugend is, krijgt geen ontslag, maar die promoveren ze weg. Van de 12.57% betaalt hij 4.05%, zodat het ver schil bij de sociale verzekeringspremies 8% is. Dat opgeteld bij de 12% AOW- premie is totaal 20% dat minder van de ambtenaar wordt ingehouden. Op een bruto weekloon van 400 gulden komt dat neer op 80 gulden meer voor een ambtenaar dan voor een bouwvakker. De trend is de doorwerking van de ge-, middelde loonsverhoging in het be drijfsleven in de ambtenaren salarissen. De 5% prestatiebeloning die in de basi sionen van de bouw is verwerkt, zou op die manier ook tot de trend behoren. Die trend zou de regering 1.2 miljard gulden kosten. Ondanks de stakingen van de ambtenaren is het echter niet doorge gaan, omdat een wetje aangenomen is om de doorwerking te voorkomen. An ders zou de bouwvakker meer loonbe lasting moeten gaan betalen omdat de ambtenaar er meer moest bijkrijgen. In de ambtenarenbond NCBO zitten 72.000 van onze christenbroeders ver- enigd, maar de hele werkende bevolking zou het gelag moeten betalen om de be voorrechte positie van de ambtenaren in de nettosfeer nog bevoorrechter te ma ken", aldus de heer Reygersberg. Hij wees er met vreugde op, dat de ver betering van de rechtspositie van de bouwvakkers in deze vorstperiode bruto 35 gulden meer betekent. De CNV-dis- trictsbestuurder noemde het een prach tige overwinning voor de werknemers dat de vorstuitkering op 110% van het basisuurloon gehandhaafd bleef. De werkgevers wilden na de doorwerking van de 5% prestatietoeslag 105%, maar de stemmen staakten in het risicofonds, zodat de 110% gehandhaafd bleef. De heer Reygersberg liet tenslotte we ten, dat het CNV grote vraagtekens zet bij het huidige sociaal beleid van de re gering. "Er wordt rigoreus het mes in gezet, er wordt nergens naar gekeken, zou je haast zeggen. Kreten slaken als de sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dragen, is gemakkelijk. Den Uyl zei het al, maar deed het niet. Van Agt zei, het ook, maar dan moet het wel in centen en niet in procenten gebeuren. Honderd gulden eigen risico voor zie kenfondspatiënten werd voorgesteld. En nu vijf gulden per dag voor iemand die in het ziekenhuis ligt. De kinderbijslag voor een eerste kind is de eerste driejaar gehalveerd. Ik ben in hart en nieren CDA-man, maar als het zo moet, begin ik me toch af te vragen of dit wel een goede coalitie is met de VVD. Werkne mers worden door hun eigen partij ge pakt. De uitspraak "de sterkste schou ders dragen de zwaarste lasten" is een farce, want de man met 20.000 gulden wordt het zwaarst gepakt. De vijf gulden is voor iemand met een ton een lacher tje. De kinderbijslag en de eigen zie kenhuisbijdrage zou naar inkomen ge regeld moeten worden als bij de huur subsidie en de studietoelage. Het is ver werpelijk voor een christelijke partij zoals het CDA nu bezig is. Dat is onjuist en dat beleid moet omgedraaid wor den", aldus CNV-districtsbestuurder Reygersberg vrijdagavond in Tholen. Het huishoudelijk gedeelte werd vlot afgewerkt. Na het openingswoord van voorzitter Nieuwenhuyzen met schrift lezing en gebed las secretaris Jansen het jaarverslag, waaruit o.a. bleek, dat de afdeling 73 leden telt. Op een van de vorige vergaderingen was er een be spreking met de fracties van het CDA en de SGP in de Thoolse gemeenteraad. Penningmeester De Wilde meldde nog een batig saldo van 300 gulden. De jaarvergadering werd verder afge wisseld met enkele ronden bingo. Oud- voorzitter Schot sloot de bijeenkomst met dankgebed. Tholen weer kloppend hart geven 0 Daarom restaureren, rehabilite ren en reconstrueren Jongere bouwbond-bestuurders namen werk van veteranen over 0 Een ambtenaar is een bevoordeeld mens, zei een CNV districtsbe stuurder 0 Verbreding Krabbenkreekdam 0 Overzicht werkloosheid 0 ZLM voorzitter St. Philipsland sprak over spel zonder grenzen 0 Schaatsen op straat 0 Maar ook jeugdwedstrijden op ijsbanen 0 Voederen van vogels en wild in polders nodig 0 De kleine school in 't geding 0 Oud-schoolhoofd en ouderling J.L. Geluk overleden 0 Jan Overeenkamde winterme- dalje 0 Gemeentebestuur bezig met des tructie kleine kernen, zegt Poort- vlietse hervormde predikant 0 Douchen en wassen zaterdags duurder door PZEM-maatregel 0 LANGE WINTER: DE LANGE DUUR MAAKT DE LICHTSTE LAST ZWAAR 0 Dit nummer bestaat uit ^pagi na's. De uienprijs is opnieuw gedaald. Dins dag werden op de veiling St. Maartens dijk 28 ton maat 40 opwaarts klasse 2 nl verkocht voor 13,50 per 100 kg. Op de St. Annalandse veiling draaide de klok niet. 'Een concentratie van lijndiensten is in het belang van de reiziger, de bedrijfstak en de subsidiërende overheid. Door deze concentratie zal onder andere de dienst verlening kunnen verbeteren en zullen personeel en materieel beter benut kun nen worden. De dienstverlening aan de reiziger wordt in het algemeen verbe terd'. Het ministerie van Verkeer en Water staat deelde dat desgevraagd mee naar aanleiding van de besprekingen tussen Krijger lijndiensten en de B.B.A. over de busdienst Stavenisse/Bergen op Zoom. Van de 39 ondernemingen in het streekvervoer komen er in principe 25 in aanmerking voor het overdragen van hun lijndienstactiviteiten. Van de 39, die alle door het rijk worden gesubsidieerd' verzorgen de bewuste 25 samen nog geen acht procent van het streekvervoer. Bij deze ondernemingen vormen de lijndiensten meestal maar een klein aandeel in de totale bedrijfsactiviteiten. Uit het rapport van de werkgroep con centratie streekvervoer blijkt volgens het ministerie, dat bij de meeste van de in aanmerking komende bedrijven al ge dacht wordt aan de overdracht van het lijndienstgedeelte. Overigens is het niet de bedoeling dat bedrijven worden ge dwongen om lijndiensten over te dra- 'gen. De bereidheid van de onderneming moet vooropstaan. Voor bedrijven die wel bereid zijn tot overdracht op langere termijn, is een overgangsregeling moge lijk. Bij overdracht van activiteiten heeft financiële compensatie plaats. De mi nister van Verkeer en Waterstaat vindt een goed inzicht in de streekvervoerac- tiviteiten noodzakelijk nu de bedrijven slechts door aanzienlijke bijdragen van het rijk hun lijndiensten kunnen blijven verrichten. De lijndiensten en andere commerciële activiteiten lopen nu ad ministratief vaak door elkaar, wat een goed inzicht sterk bemoeilijkt, aldus het ministerie. Volgens het rapport van de werkgroep reed de lijndienst v.d. Klundert in 1977 totaal 251.000 km, Krijger 326.000 en de B.B.A. 21.701.000 km. Ze nemen res pectievelijk nog geen 0.1 en 7.5% van het, landelijk streekvervoer voor hun reke ning. Als gevolg van de aanleg van de weg over de Philipsdam zal ook een belang rijke toeneming van het verkeer plaats vinden op de weg over de Krabben kreekdam tussen de Slaakweg en de weg Oud-Vossemeer/St.Annaland (Broek- seweg), waardoor deze weg verbetering zal behoeven. De kosten daarvan zijn niet in de 7.5 miljoen gulden voor dé Philipsdamweg betrokken. Dat werd duidelijk in de Commissie Financiën van Provinciale Staten, bij de voorbe reiding van het voorstel, aanleg weg over de Philipsdam. De Zeeuwse Staten be handelen morgen dit voorstel. De weg over de Philipsdam krijgt een lengte van ca. 8 km en zal zijn opge bouwd uit lange rechtstanden en ruime bogen. Gelet op het bij zo'n weg te ver wachten snelheidsgedrag en op de te verwachten verkeersomvang is uit vei ligheidsoverwegingen een verhardings breedte van 7.5 m nodig. In de Com missie Financiën was gezien de beperkte financiële middelen voor wegenfinan ciering, gesproken over een wegbreedte van 5 m. een van de eisen, bij Koninklijk besluit vastgesteld, van een secundaire weg zoals deze verbinding over de Phi lipsdam is, dat de weg tenminste met een verharde rijbaan van tenminste 7 m. breed moet worden uitgevoerd. Ten behoeve van de investeringen in de wegensector sluit de Provincie geldle ningen af. De daaruit voortvloeiende kapitaallasten worden gedekt door de middelen die de Provincie krachtens de wet uitkering wegen krijgt. Volgens het nu lopende vijfjarenplan secundaire wegen zijn voor 1978 t/m 1982 investe ringen tot een omvang van gemiddeld vijftien miljoen gulden per jaar moge lijk. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670- 33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IV

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1