"Ik heb een machtig mooi leven gehad" WHS speelde op eredivisie-niveau en verloor met 3-0 van NAC. Prijswinnaars van de kerstpuzzels jö KORF V BAL Atletiek Donderdag 11 januari 1979 EENDRACHTBODE 7 STEMMEN VAN LEZERS T.B.I. vloeren naar Nigeria Commissie bedrijfsleven Bijna politieman Geen schrepel Vakbondsman Gymlokaal Zilveren wethouder C.J. Moerland uit Stavenisse Achterom Eind van latijn Woningstichting Groene Kruis Goed getroffen De koningin jinodehuis Tholencup biljarten Uit alle windstreken Maandagmiddag 2 uur Gemeenteraad Tholen Naar aanleiding van Uw artikel in de "Eendrachtbode" van 7 dec. 1978 "TBI levert vloeren aan Nigeria" mijn reaktie. Als trouwe lezer van Uw blad in Nigeria heb ik met enige verbazing bovenstaand artikel gelezen daar ikzelf daar al 3 jaar in de bouw werkzaam ben. Uw schrijft "in dat continent (Afrika) kon men zelf geen goed beton maken omdat er alleen agressief zand en grind is". Als U schrijft over het continent Afrika dan vraag ik mezelf wel af of U wel weet hoe groot Afrika is, daar Nigeria alleen al 22 x zo groot is als Nederland en Af rika 25 x zo groot als Nigeria. En is het wel wat teveel gezegd dat over zo'n groot continent geen goed beton te ma ken zou zijn, wat dan ook beslist niet waar is, gezien ook de enorme beton werken die hier verrijzen alleen al in Nigeria. Wat betreft de agressiviteit van de materialen moet ik U wel wat korri- geren en is het na 10 jaar dan hier ook lang niet verteerd. Ik geloof zelfs dat de hier gebruikte materialen voor de gro tere bouwwerken zelfs zuiverder zijn dan in Nederland daar voor het grind gebroken rotssteen wordt gebruikt en het zand, mits uit afgravingen gewonnen van hoge kwaliteit en zuiverheid is. Me de, door toepassing van deze rotssteen, wat dan in Nigeria mogelijk is, is de sterkte van de beton, zonder toepassing van hulpstoffen, zei hoger dan in Ne derland en kan met een mindere hoe veelheid cement, die ook hier geprodu ceerd wordt; dan gebruikelijk in Hol land worden volstaan. Een ander punt is, en dat zal bij de OGEM toch ook wel bekend zijn, dat er in Nigeria geen cement gebonden pro- dukten ingevoerd mogen worden. Dat wil zeggen dat produkten die d.m.v. ce ment zijn samengesteld niet mogen worden geïmporteerd daar in het land zelf deze materialen voorradig zijn en dan staat het Gouvernement, zoals voor vele andere produkten geen invoer van af het buitenland toe. Desalniettemin ben ik als oud Thole- naar toch wel een beetje trots dat zelfs de Thoolse industrieën hun afzetgebied zover over de grenzen reikt met als bij zonderheid dan ook nog een ontwikke lingsland in Afrika. Rest mij U nog dank te brengen voor eventuele plaatsing van mijn reaktie in Uw rubriek "Stemmen van lezers" en groet ik U. DJ. van de Velde Port Hercourt Nigeria. Bijenteelt De laatste jaren blijkt een grote behoefte te bestaan aan het van nabij beleven van verschillende facetten van de natuur. Eén hiervan is het houden van bijenvol ken, en wie éénmaal deze mysterieuze dierengemeenschap ontdekt, zal er vaak een groot levensgeluk in vinden. Het brengt u niet alleen in kontakt met de wondere wereld van de honingbij, maar leert u tevens de ogen te openen voor alle mogelijke planten, heesters en bo men, waarop de bijen honing en stuif meel verzamelen, en die u overal om u heen kunt waarnemen. Wanneer de mens de bijen als nuttige dieren heeft leren kennen is niet met zekerheid bekend. Voor de mens op aarde verscheen moeten de bijen er reeds lang zijn geweest, getuige de fos siele exemplaren die men heeft aange troffen o.a. in de barnsteenlagen langs de Oostzeekust. De oude Egyptenaren gebruikten reeds veel honing en was, honing was n.l. de enige zoetstof in die tijd en was werd gebruikt voor het bal semen van lijken. In de Bijbel komt men de woorden honing en was herhaaldelijk tegen. In onze streken wordt de bijenteelt ook al zeer lang beoefend. Julius Caesar trof bij Keulen reeds bijenwoningen aan, en toen Karei de Grote de scepter over on ze lage landen zwaaide moet de bijen teelt vooral onder de kloosterlingen zeer beduidend zijn geweest. Aanvankelijk werd de honing van de in het wild levende bijen afgenomen, dit noemde men de z.g. woudbijenteelt. De mens verleende de bijen "onderdak" door een gat in een woudreus te hakken en de ingang met honing te bestrijken, er kwam dan vanzelf wel een bijenzwerm in. Later werden de bijenvolken gehuis vest in gevlochten strokorven. Tot on geveer de 2e wereldoorlog hebben deze korven kunnen standhouden, er was immers voldoende stro en het was goedkoop. Door de pioniers op dit ge bied kwam geleidelijk aan de bijenkast in zwang, er werden vele modellen ont worpen, doch evenzovele bleken in de praktijk minder bruikbaar. Tegenwoor dig gebruikt men uitsluitend bijenkasten waarbij men van standaardmaten uit gaat, deze voldoen goed. Naast de vreugde die de omgang met het bijen volk u biedt kunt u ook nog genieten van de honing die de bijen verzamelen. U zult de verschillende honingsoorten le ren kennen en waarderen. Echte bijen honing is de laatste jaren erg duur, u kunt er voor terecht bij de imker of een reformzaak. Als u meer wilt weten over de bijenteelt en alles wat er mee samenhangt kunt u zich opgeven voor het volgen van een cursus bijenteelt voor beginners die a.s.voorjaar A J.Blaas, Orchideestraat 28, Steenbergen, tel. 01670-3724. Van de commissie bedrijfsleven zijn voor dit jaar aftredend de heren J.K.E- lenbaas (industrie) uit Poortvliet en de heer M.C.J.Kosten (landbouw) uit Tho- len. Plaatsvervangers hiervoor zijn res pectievelijk M.A.van Beek uit Sint An- naland en H.M.Filius uit Poortvliet. Het gaat om herkiesbare personen, zo dat de stemming een formaliteit zal zijn. 't Zal een machtig gemis wezen xan- neer ik dit werk niet meer kan doen, want ik heb wel zo'n mooi en tevreden leven gehad. M'n vrouw en kinderen heb ik misschien wel eens tekort gedaan, want zo nu en dan was het wel te druk. Ik hou echter machtig veel van verant woordelijk werk en van vriendschap ontmoeten. Dat is het plezierige van dit werk". C.J. Moerland uit Stavenisse, de zestigjarige eerste wethouder van de ge meente Tholen, blikt in zijn woning aan de Kerkstraat terug op 25 jaar dagelijks gemeentebestuurder. Het zilveren jubi leum leek er bijna bij in te schieten, maar maandag werden de Thoolse bes tuurders erop attent gemaakt dat hun eerste wethouder jubileerde. In 1946 zag het er echter niet naar uit, dat Moerland zijn zilveren wethouder schap nog eens zou vieren. Een oom haalde hem over in Rotterdam bij de politie te gaan en op de dag dat hij zich meldde, was er net een toelatingsexa men aan de gang. Moerland schoof on danks z'n achterstand direct aan een ta feltje om de opgaven te maken. Hij vond de vragen zo gemakkelijk, dat hij van de deelnemers als tweede klaar was. De medische keuring was echter zo streng, dat hij op een kleinigheid struikelde, hoewel hij nog weken rust hield om met een herkeuring een nieuwe poging te wagen. Hij werd geen politieman dus in Rotterdam, maar hoofd van politie in Stavenisse en in de gemeente Tholen als locoburgemeester. Toen Moerland in 1932 van de lagere school kwam moest hij als oudste zoon met zijn vader naar 't land. "Later heb ik zelf nog anderhalve gemet land gehad, tot 1965. Ik heb nog eens reuze jaren gehad met uien en gladiolen, maar nu heb ik niet eens een goede schrepel meer. Ik heb er geen tijd meer voor en ook niet zo'n belangstelling meer, maar als ik gepensioneerd ben, ga ik van alles doen. Ook de tuin". Moerland volgde drie jaar de land- bouwwinterschool, maar in 1951 kwam hij bij de Heidemij terecht, die in de Hollaerepolder een werk had aangeno men. De uitvoerder leidde Moerland op en later kreeg hij nog een achtweekse cursus op Walcheren. Hij werd werk baas, uitvoerder en tenslotte hoofduit voerder. In 1975 vergde het wethouder schap zoveel, dat er van de twee Heide mij dagen per week niet veel meer te recht kwam. Moerland liet'de Heidemij schieten, hoewel dat een behoorlijke fi nanciële aderlating was. Toen hij ge zworene werd van het waterschap en de wethouderswedde omhoog ging, verd ween het nadeel. Hoewel Moerlands vader raadslid was geweest voor de lijst van boer Potappel, leek zoon Kees die functie niet te am biëren. In 1949 werd hij als gemeente bestuurder gevraagd, maar hij weigerde. In 1953 stemde hij echter toe en bij de van mei naar december uitgestelde ver kiezingen werd Moerland gekozen als opvolger van A. van 't Veer. Doordat wethouder v.d. Slikke niet terugkwam, werd Moerland gelijk wethouder met Jap Hage van de SGP. "Ze hadden me gevraagd om wethouder te worden om dat ik nogal in het vakbondswerk zat. Na de oorlog was ik lid geworden en op z'n hoogtepunt had de afdeling Stave nisse van de landarbeidersbond 100 le den. Nu zijn er nog 20 leden en ik ben nog voorzitter. Elk jaar hebben we een vergadering en daar zitten m'n goede vrienden. Een districtsbestuurder houdt een praatje, we drinken een pilsje en een borreltje en er is een verloting, 't Is een gezellige avond en dat kan ik niet mis sen. Evenmin als het bejaardenreisje dat ik nu al 21 jaar samen met Tazelaar en Ko Letzer organiseer. Samen met bur gemeester Sluijmers en Tazelaar heb ik het opgezet en ik doe het graag. Ik ben meer een man van de vakbeweging dan partijman. Ik ben nooit lid van de SDAP geweest, hoewel ik wel in die richting dacht. Pas na de oorlog, in de tijd van de doorbraak, ben ik lid van de PvdA ge worden. We hadden toen in Goes een bijeenkomst van de vakbeweging waar een PvdA-bestuurder het woord voerde. Dat sprak me aan. Voor de werkman zag ik betere perspectieven met de PvdA." In zijn eerste zittingsperiode als wet houder, maakte Moerland veel onenig heid mee in de raad van Stavenisse. Na de ramp was er echter ontzettend veel te doen. Er werden 50 huizen gebouwd en 19 Noorse woningen. Na het vertrek van wethouder Hage werd Moerland loco en bij de pensionering van burgemeester ■Sluijmers in april 1968 zelfs eerste bur- Comelis Jan Moerland (60) is in Stavenisse geboren en werkte na acht jaar lagere school met zijn vader op het land bij verschillende boeren. Verder loste hij kolen op de haven en werkte hij zowel in Stavenisse als in Sint Annaland als 'peeschriever'. In 1951 kwam Moerland bij de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij, waar hij het bracht tot hoofduitvoerder tot hij in 1975 zijn baan opgaf om zich volledig te wijden aan het bestuurlijk werk bij gemeente en waterschap. Dat bestuurlijk werk begon op 8 januari 1954, toen Moerland raadslid werd in Stavenisse en direct met 5 van de 7 stemmen tot wethouder werd gekozen. Hij werkte samen met de burge meesters Verburg, Van den Bos en Sluijmers, waarna Moerland van april 1968 tot aan de herindeling in juli 1971 waarnemend burgemeester was. In de nieuw gevormde gemeente Tholen werd Moerland opnieuw wethouder en loco-burgemeester. Aan het eind van de huidige zittingsperiode van de gemeenteraad, in 1982, wil hij ermee stoppen, dan is Moerland 64 jaar. ger. Sluijmers kad dat aan de commis saris voorgesteld en de raad vond het met algemene stemmen goed. "Ik heb nooit moeite moeten doen om m'n zetel te behouden. Automatisch rolde je erin en je bleef aan tot je zelf bedankte. Ook bij de herindeling heb ik er geen moeite mee gehad om lijsttrekker te worden van de Thoolse PvdA. De drie jaar en drie maanden van het waarnemend burge meesterschap in Stavenisse was een mooie periode, 't Was een voorbereiding op de herindeling, waar de meerderheid van onze raad voor was. We hebben 't doen gedaan gekregen om tegen de ver wachting in een gymlokaal te bouwen, samen met Scherpenisse. Bouwbedrijf Jarino financierde het en de gemeente betaalde elk jaar een bedrag." De raad van Stavenisse nam ook nog het besluit-om een nieuwe lagere school te bouwen, maar de nieuwe gemeenteraad van Tholen voerde dat uit. "Zelf was ik een groot voorstander van de herinde ling en ik wilde met alle geweld daaraan gestalte geven. Ik was echter niet ge wend om verantwoording aan een achterban af te leggen. In Stavenisse ging dat zo maar gewoon. Daarom moest ik me na de herindeling wel aan passen. Dat was altijd niet zo gemakke lijk, maar ik wen eraan. Dat gold ook voor de nieuwe werkwijze: het beheren van eigen portefeuilles. Sociale zaken, sport, volksgezondheid doe ik sinds de herindeling. Volkshuisvesting heb ik gedaan en nu financiën. Daar ben ik in gegroeid na 25 begrotingen. Bovendien is de informatie van de ambtenaren uit stekend. Ik probeer altijd zoveel moge lijk te weten van de materie, maar ik ben geen nota-lezer. Ik heb altijd de grootste moeite met zulke droge stof. Nota's zijn vaag, ik heb nog nooit een duidelijke jMttnedeo" Bij de herindeling in 1971 werd Moer land loco, dat was een eis van de PvdA tegenover de SGP. "In'de tweede zit tingsperiode was dat moeilijker, want toen had de SGP een zetel meer. Met zwaardere portefeuilles voor Koopman was dat probleem opgelost. Elke week vergaderen B. en W. 't Is een voornaam onderdeel van het werk. Interne beslui ten nemen en raadsvoorstellen doen. B. en W.-vergaderingen' zijn interessanter dan raadsvergaderingen. Als wethouder zit je niet om de raad te springen, maar het is me nooit teveel geweest om met plezier aan dit raadswerk mee te doen." Sinds het vertrek van burgemeester J.E. van Boeijen in mei vorig jaar was Moerland waarnemend burgemeester. "Je werkt dan onder meer spanning en ik was echt blij dat het voorbij was. 't Was een drukke periode en je probeert alles onder de knie te krijgen. In de ver kiezingstijd - in mei 1978 - was ik toen aan het eind van m'n latijn. 't Was spannend en we zaten naar die vijfde zetel te happen. Ik had me geërgerd aan uitlatingen van Van Damme en de op stelling van Versluijs bij de onroerend goedbelasting. Bij de verkiezingsbijeen komst in Haestinge had ik een kans om dat een keer recht te zetten, maar ik, was nodig toe aan rust. Ik zei dat toen wel te scherp. Het partijbestuur heeft daar geen invloed op gehad. We hadden er wel eens over gesproken, maar bij mij zelf zat dat hoog. Het ging echter ver keerd en als ik niet oppas heb ik dat meer. In de laatste vacatureperiode was het zo druk, dat ik dikwijls niet thuis ging eten. Met een broodje of drie ge vulde koeken ging ik dan verder." Andere zaken leden wel van die burge meestersvacature, want Moerland zit ook menig keertje in Goes of Middel burg aan de vergadertafel. Hij is bekalve dagelijks bestuurder van gemeente en waterschap ook 'wethouder' van de stichting rust- en verpleeghuizen Zee land, de Betho, de vleeskeuringsdienst en het woonwagencentrum. Verder bes tuurslid van de jeugdtandverzorging en de schoolartsendienst. Namens de vak beweging kwam hij in de huuradvies commissie van het kantongerecht Zie- rikzee, waarvan, hij nu nog voorzitter is. Een belangrijk stuk werk is het voorzit terschap van de woningstichting Beter Wonen. In Stavenisse was Moerland al voorzitter van een stichting die zeven bejaardenwoningen en twee houten huizen in beheer had. Voor de herinde ling werd hij voorzitter van de wonings tichting eiland Tholen, die overal be jaardenwoningen bouwde. "Niemand had er interesse voor en ik had nogal wat ervaring in de woninbouw. Na de he rindeling werd ik voorzitter van Beter Wonen. Op d'n duur is dat niet vol te houden. De benoeming van een direc teur zie ik echter nog niet zitten, hoewel het nodig is. Als ik afscheid neem, komt er misschien een.hik geef dit werk over, als de woningstichting reilt en zeilt zoals het zal moeten gaan. Er is een prima administratie en goed toezicht, maar op organisatorisch gebied is er wat recht te trekken. Er staat een statutenwijziging op het programma om meer roulatie mogelijk te maken voor de twaalf bes tuursleden. Ook komt er een leeftijd grens. We hebben er geen behoefte aan om de stichtingsvorm te veranderen. De verenigingsvorm is een van de idealen, maar een stichting kan evengoed wer ken, als het maar niet al te besloten is. Het verificatiebureau controleert en ook B. en W. krijgen de stukken van Beter Wonen." Zoveel functies voor een PvdA-wethou- der, is dat niet strijdig met elkaar? Moerland is immers ook nog voorzitter van het Groene Kruis Tholen/St. Pki- lipsland, waar hij z'n chef financiën C. Meertens xeer als rechterhand heeft. Verder voorzitter van de kleuterschool en de ijsclub in Stavenisse. "Ik heb een goed betaalde functie, maar de partij moet me privé ook wat laten doen. Er moet ook wat voor niets kun nen, zoals het voorzitterschap van het Groene Kruis. Ik heb de functies altijd goed uit elkaar kunnen houden. Op Tholen hebben we het goed getrof fen, want we hebben steeds een reuze college gehad met een machtig goede secretaris. Koopman is een fijne vent om mee te werken en met Scherpenisse heb ik ook een leuke tijd gehad. We hebben veel gelachen. Ook de nieuwe wethou der Versluijs is een reüze vent. We heb ben in B. en W. geen geheimen. Al vrij vroeg was ik Tholenaar, hoewel Stavenisse me lief was ('je weet echter ontzettend weinig van Stavenisse', vindt mevrouw Moerland, die sinds de herin deling haar man vaak ter zijde stond bij officiële gebeurtenissen). Stavenisse had voor de herindeling behoorlijk goede voorzieningen wat straten en riolering betrof. Alleen het sportveld konden we niet voor elkaar krijgen. De receptie voor het zilveren wethouderschap had den we best graag op Stavenisse gehad, maar wegens ruimtegebrek in ket dorpshuis gebeurt dat nu in Haestinge. Ik heb nooit voor eer gewerkt, maar voor m'n plezier. Op het fietsje ben ik be gonnen en bij de Heidemij kreeg ik een tweedehands Maptein bromfiets en later een Jawa motor. Iedereen heeft het beter gekregen en ook wij hebben het goed, hoewel we eigenlijk nooit armoe hebben gekend. Ik rij nu in een Renault 12. Ik heb mooie herinneringen en van ver schillende gebeurtenissen .heb ik foto's. De koning van Noorwegen heb ik de hand gedrukt, onze koningin heb ik verschillende keren ontmoet, prins Ber- nhard, prinses Beatrix en prins Claus. Drie commissarissen heb ik meege maakt, De Casembroot, Van Aartsen en Boertien. Mooie herinneringen." De zilveren wethouder C.J. Moerland is een tevreden mens en lijkt al een beetje afscheid te nemen, maar tot 1982 hoopt hij zich nog in te zetten als dagelijks bestuurder van de gemeente Tholen. Een sporthal staat bovenaan z'n ver langlijstje. "Een overdekt zwembad zal niet meer lukken, maar een sporthal kunnen we zo betalen", is de mening van de wethouder van sportzaken en fi nanciën. Zaterdag 6 januari 1979 mag in het WHS plakboek dik worden omlijnd. Niet zoveel eerder was er ooit een mo gelijkheid te spelen tegen een elftal, dat uitkomt in de eredivisie. Die mogelijk heden zijn ook voor een zaterdag tweede klasser uiterst schaars. Dat was toch de ze eerste zaterdag van 1979 het geval voor de groen-witte formatie. Een paar weken tevoren was vastgelegd, dat in de rustperiode een ontmoeting zou worden georganiseerd. Dat pr zou dan wellicht het NAC prof-jeugdelftal (C-elftal) zijn. Toen men echter afgelopen zaterdag middag in Breda op het NAC-terrein arriveerde, had trainer Van Oers de mogelijkheid te kiezen tussen het C- jeugdelftal of de eredivisieploeg. De WHS trainer koos uiteraard de NAC top, want wanneer krijgt men daartoe ooit de mogelijkheid. Zo speelde de NAC profjeugd tegen SSC en nam WHS. waarbij Henk en Ko Stoutjesdijk ontbraken, het op tegen de Bredase ere divisie formatie, waar Bertus Quaars en de Engelsman Ron Goodless niet van de partij was. Overigens was het prof-elftal compleet. Er waren ongeveer 500 toe schouwers, waaronder slechts een 10 tal groen-witte aanhang. De WHS formatie bestond uit Wim Fase (doel), achter Theo Fase, Han van Vossen, Ewoud Fase (na rust Wim Snoep), midden Jan Mosselman, Theo Moerland, Piet de Rijke en voor Bram Rijnberg, Nico Ha ge en Jan Burgers (na rust Sander Westdorp). Hoewel aan het terrein te voren was gedokterd, kon het voor nie mand voluit voetbal worden. Het werd bepaald geen eenzijdige partij voetbal. Uiteraard een wel snellere en technisch meer begaafde thuisclub, maar een zo aardig tegenspel van WHS, dat trainer Van Oers na afloop toch een compli mentje in ontvangst mocht nemen. Eer stens vanwege het faire-, maar zeker ook van het aardige technische tegenspel dat werd geboden. Met name achterin sloot het bij WHS veelal uitstekend. Theo Fase speelde als het ware op hetzelfde niveau als zijn Bredase collega aan de andere kant, terwijl verder ook Han van Vossen en Theo Moerland uitblinkers waren. Men toonde zich nimmer over bluft door de sterke partner. Er was ne gentig minuen lang geen sprake van on der de voet te worden gelopen. Alleen voorin had de WHS aanval tegen de zich snel herstellende NAC defensie toch wat te veel tijd nodig om zich uitgesproken kansen te scheppen. Die was er overi gens nog wel een keer voor Nico Hage, maar het moment van aarzeling voor de treffer was voldoende om weer geblok keerd te zijn. Na 10 minuten benutte Vreijsen voor de thuisclub de mogelijk heid en was het 1-0. Een even later ge volgde snelle WHS aanval bracht Theo Fase in het strafschop gebied. Hij werd onderuit gehaald, maar de str-afschop bleef uit en daarmee de gelijkmaker. Ook kwam die niet, toen Bram Rijnberg nog een zij het wat minder uitgesproken kans kreeg. Het bleef volop het aanzien waard, ook toen NAC in die eerste helft toch op 2-0 was gekomen, via een door Mihorovic benutte strafschop, toege kend, nadat Hans Neeskens ten val kwam. In de tweede helft waren de kansen, ook voor de NAC aanval vrij miniem. Leuke momenten deden zich soms voor, bijvoorbeeld toen tot een paar maal toe verdediger Wim Snoep de snelle Kees Storm op laconieke wijze de bal ontfutselde en omspeelde, zoals ook Theo Moerland een paar extra techni sche staaltjes weggaf. Nog slechts één keer moest WHS het hoofd buigen. Dat gebeurde toen bij een NAC aanval Kees Storm een loeier los liet op Wim Fase, die wel keerde, maar het leer niet goed onder controle kreeg, toen hij uitgleed en Vreijsen voor de tweede maal op deze winterse middag het derde NAC doelpunt intikte. Al gingen beide teams niet tot het uiterste, het was voor WHS een eervolle neder laag, omdat van paniekvoetbal nimmer sprake was en de opbouw nog behoorlijk tot stand kwam. In Breda werd een goe de beurt gemaakt. rita bosstraat 27 berqen op zoom Advertentie IM De eerste wedstrijden om de Tholencup biljarten zijn gespeeld. W.l.K, Oud- Vossemeer verloor met 4-6 van D.O.S. Scherpenisse: W. Kokke-K. Anemaet 0-2, A. van Poortvliet-K. Poot 0-2, W. Aarnoudse-A. Poot 2-0, L. Havermans Czn - R. Hage 2-0, C. .an Steenpaal - A. Slager 2-0. De Handel St. Maartensdijk won met 6-4 van de Kitskoningen Sta venisse. J. van Houdt-K. Smits 2-0, W. Dam-R. Smits 2-0, A. van Hulsel - R. de Graaf 0-2, M. van Houweling-A. Struik 0-2 M. van Houdt - A. Moerland-O Met de zesde januari als sluitingsdatum voor de inzending van de oplossingen kunnen nu de prijswinnaars worden be kend gemaakt van de beide kerstpuz zels. Er kwam vooral een grote stroom oplossingen binnen van de puzzel voor de ouderen. In die verhouding bezien is het aantal van de jeugdpuzzel wat tegengevallen. Was het misschien te ge makkelijk? De grootste stapel, per kern bekeken, kwam uit Sint Annaland, ter wijl bij de puzzel voor de ouderen, de grootste hoeveelheid naar verhouding kwam van buiten de regio. Van de jeugd kwam er geen enkele foutieve oplossing binnen, van de ouderen was dat bij een paar nog wel het geval, meer door een schrijffout, zo is het vermoeden, dan door een werkelijke puzzelfout. Voor de echte puzzelaars was het natuurlijk maar een fluitje van een cent, maar voor hen, die slechts zo nu en dan het puz zelpotlood hanteren werd het nog een aardig kluifje. Voor alle inzendingen dank. De winnaars van de jeugdpuzzel zijn: 1. Peter de Groen, Achterstraat 3, Poortvliet, die een flipperspel krijgt. 2. Ard Houmes, Hoogstraat 31, Tholen, een vieuw-master. 3. Margriet Lindhout, Pres. Kennedy- straat 25, Sint Maartensdijk, een schoolbox. 4. Marian Vroegop, Bonenblokstraat 7, Oud-Vossemeer, een wespenspel. 5. Annet Hage, Scheldseweg 1, Stave nisse, een Mako moulage creatief spel. 6. Marlia Aarnoudse, Voorstraat 8, Sint Philipsland, een Barby pop. 7. Anton Dake, Anna van Bourgondië- straat 27, Sint-Annaland, een doos cow boys. 8. Arie Kooij, Joost v.d.Vondelstraat 73, Krimpen a.d.Lek, een verfdoos. Oplossingen van de puzzel voor de ou deren kwamen er bij honderden binnen. Gesplitst in stapeltjes van de kernen op Tholen en Sint Philipsland plus een sta pel van postabonnees van elders bleek de laatste categorie voor de meeste in zendingen te hebben gezorgd. Inzen dingen kwamen er uit Vlaardingen, Hoogvliet, Dordrecht, Zoutelande, Nieuwerkerk, Beverwijk, Bergen op Zoom, Abbenbroek, Zierikzee, Amster dam, Nieuw-Vossemeer, Voorburg, Gouda, Rijswijk, Rotterdam, Ridder kerk, Barneveld, Middelburg, Delft, Benthuizen, Elspeet, Valkenswaard, Weert, Halsteren, Kruiningen, Steen bergen, Goes, Noordgouwe, Schiedam, Middelharnis, Happolytushoef, Den Haag, Rozenburg en Domburg. Voor de grote belangstelling ook van buiten de regio onze dank. Het bete kende een direct meeleven met onze krant, zoals er ook op het oudejaars- nummer prettige reacties kwamen, wat na het éigantische karwei van terugblik ken in de jaren 1903-1928 en 1953 toch weLvoldoening geeft. Ook in eigen regio is de belangstelling voor die rubrieken duidelijk zeer groot. Daarom van onze kant graag gedaan. De winnaars van de puzzel voor de ou deren zijn: W.Slager, Schoolstraat 1, Scherpenisse, die het monopolyspel krijgt. G. Minheere, Molenweg 9, Oud-Vosse- meer won een byouteriedoos. J.Hage, Burg. Baasstraat 35, Sint Anna land, een puzzel. L. de Vlieger, Meidoornstraat 14, Nieu werkerk, een ballograph balpen. J. Riedijk, Oudelandsestraat 20, Tholen, die de flacon parfum zal ontvangen. N. Wesdorp, Wilhelminastraat 4, Stave nisse, die een schoenenzak rijker wordt. Alle winnaars, ook van de jeugd, gefeli citeerd. We pogen u de prijs nog te doen toekomen, eer u dit onder ogen krijgt. De oplossingen waren: OPLOSSING KINDERKERSTPUZZEL KERSTTIJD-WINTERTIJD KERSTFEEST-VREDEFEEST MONSTERKRUISWOORDPUZZEL -Y OPLOSSING: Horizontaal: 1 ster; 4 de; 6 enter; 9 kaars; 13 as; 14 dorp; 17 mud; 19 dans; 22 iets; 24 ir; 25 Ee; 26 er; 28 sedert; 30 sterren; 34 trein; 36 Eos; 38 lont; 39 TT; 40 RAI; 41 ok; 43 slee; 45 rots; 47 berg; 49 rood; 50 teil; 51 oor; 53 Eede; 55 RO; 56 II; 58 maand; 60 fa; 63 dier; 64 eik; 66 kat; 68 ara; 69 nederig; 74 ik; 76 Ee; 77 op; 79 nader; 80 Amer; 82 rot; 83 ge; 84 lab; 86 kei; 87 ed; 88 ieme; 90 een; 91 toe; 93 Oder; 95 LOM; 96 ver; 97 rente; 99 spelen; 101 barst; 103 ir; 104 straal; 106 kus; 108 hok; 110 zwaard; 113 te; 114 beter; 115 es; 116 tegen; 118 oo; 119 kleed; 120 nv; 122 nek; 125 nat; 126 lang; 128 Ier; 129 de; 130 tor; 132 kr; 133 mi; 135 es; 136 RK; 138 urn; 139 dis; 141 horen; 143 te; 145 re; 146 stola; 149 mis; 151 toveren; 153 Ida; 155 Woensel; 157 vv; 159 een; 160 Iers; 162 muts; 165 tuk; 166 Ee; 167 eer; 169 urn; 170 ende; 171 iets; 173 rel; 175 zin; 176 recu; 179 teer; 181 streek; 182 razen; 184 stier; 185 in; 187 uil; 188 eet; 189 rede; 191 to; 192 nol; 194 ik; 195 ar; 197 red; 198 rot; 200 troon; 203 on; 204 Ur; 205 os; 206 mees; 208 lik; 209 rot; 210 eend; 211 knal; 213 re; 214 as; 215 sol; 216 ar; 217 eerst; 220 water; 223 aera; 224 re; 226 keren; 227 kar; 228 deur; 231 eer; 232 eer; 234 iets; 236 Mali; 238 vlo; 241 IM; 243 NS; 244 koor; 245 roos; 247 Eire; 248 vis; 249 ark; 250 Ier; 251 item; 254 ds; 255 bek; 257 er; 258 la; 259 ral; 260 Kerstmis; 263 odol; 264 ra; 265 eter. Vertikaal: 1 sfeer; 2 em; 3 rus; 5 Eden; 6 ent; 7 NS; 8 eet; 10 are; 11 Rl; 12 set; 13 Ase; 14 dr; 15 re; 16 pegel; 18 del; 20 art; 21 Oran; 23 tra; 24 in; 27 roos; 29 do; 30 stro; 31 er; 32 Rl; 33 nood; 35 ale; 37 st; 39 te; 42 koe; 43 staf; 44 els; 46 storen; 47 beleg; 48 gom; 49 red; 52 rak; 53 ent; 54 idool; 55 ren; 57 li; 59 aal; 61 aas; 62 baken; 65 kim; 67 wet; 70 dak; 71 edel; 72 rei; 73 ir; 75 kei; 76 EO; 78 pater; 80 adel; 81 rel; 82 rem; 83 gerst; 85 bon; 87 edele; 89 mos; 90 eer; 92 etsen; 93 o- pa; 94 rek; 96 vader; 97 riant; 98 etter; 99 sar; 100 nut; 101 breed; 102 teken; 105 rek; 107 sen; 108 het; 109 on; 110 zon; 111 ak; 112 Ali; 117 gal; 118 oa; 121 vod; 123 arren; 124 em; 126 Is; 127 groot; 129 drs; 131 rit; 132 koren; 134 it; 135 Ee; 137 kleur; 138 uil; 140 sol; 141 heer; 142 en; 144 eis; 145 ram; 147 tw; 148 anker; 149 mes; 150 Ave; 152 ieder; 154 stere; 156 een; 158 vertoon; 160 int; 161 ree; 163 uit; 164 steen; 166 einde; 168 rei; 169 uur; 172 set; 174 la; 175 zeer; 177 cel; 178 winter; 180 ruk; 181 sla; 183 zr; 184 stronk; 186 nor; 190 Eden; 193 loot; 194 in; 196 Rus; 199 Urk; 201 os; 202 den; 204 uil: 206 meester; 207 edel man; 208 las; 210 er; 212 nar; 216 Aarde; 217 een; 218 er; 219 Saar; 220 wees; 221 are; 222 term; 225 Ee; 227 kei; 229 ui; 230 reis; 232 els; 233 vlo; 235 tm; 237 Anei; 238 vos; 239 Ora; 240 nors; 242 Sir; 244 kim; 245 radio; 246 ok; 247 eek; 248 verte; 250 iel; 252 test; 253 mast; 255 bal; 256 de; 258 li; 259 RO; 260 ka; 261 re; 262 mr. Er straalt een ster aan de donk're lucht en zegt:-'t Kerstfeest komt, het is niet ver. Wegens de gladheid is de volleybal competitie maandagavond afgelast. Toch zijn er nog uitslagen omdat Ami- gos meedeed aan het toernooi van Sic Pugno, hoewel het veel moeite kostte om een team op de been te brengen. Met stijve spieren verloren Adri v.d. Zande, Rene Bakker, Ad Vos, John Hommel en de jeugdspelers Come de Koning en Frank Hommel hun eerste wedstrijd van Blauw Wit: 15-9, 15-4. Ook de tweede match bleek geen succes. De opslag was niet bij iedereen in orde. Diomedon 2 won met 15-8 en 15-4. Sic Pugno 5 was gewoon te sterk, zodat ook deze ont moeting verloren werd: 15-12, 15-3. Toen vond Amigos het welletjes. Tegen Sic Pugno 6 had iedereen de juiste ser vice gevonden. De aanval liep ook beter en dankzij de goede set ups van Corne de Koning en Frank Hommel won Amigos met 10-15 en 13-15, waardoor men vierde werd in de poule. Programma maandag 15 januari: St. Maartensdijk: 20 u Veronica heren- Meilust (F. van Treijen), 21 u Amigos 1 dames-Block 2 (H. Nieuwenhuis). Bergen op Zoom: 19 u Sic Pugno 6- Amigos 3 heren (G. de Rooy), 21 u Meilust 2-Amigos 2 heren (D. de Vogel). Halsteren: 19.15 u Olympus 2-Veronica dames (W. Fonteine), Steenbergen: 21 u Diomedon 3-Amigos 2 dames (J. van Aert). De Gemeenteraad van Tholen houdt maandagmiddag om twee uur de eerste vergadering in 1979. De agenda is niet groot, en burgemeester E.Baerends wil blijkbaar een vliegende start maken in het nieuwe jaar, want om vier uur moe ten de bestuurders weer al in Haestinge zitten op de receptie van de zilveren wethouder C.J.Moerland. Bij de ingekomen stukken is een brief van de F.N.V. over de verkoop en bouw van huurwoningen. De Nationale Christen Geheel Onthoudersvereniging heeft de Thoolse raad een brief ge schreven over het alcoholgebruik in Nederland. Mercurius en de Diensten bond NKV leggen de Gemeenteraad hun wensen voor ten' aanzien van ar beidsuren van het winkelpersoneel bij Sint Nicolaas en Kerstmis. B en w stellen voor al deze brieven voor kennisgeving aan te nemen. Rien Jeroense uit Oud-Vossemeer is in 25.50 min tiende geworden bij de Wal- lenloop in Goes over 7800 m besneeuwd parcours. De Bredanaar Harry Pattist won in 23.16 min. Bij de prestatielopers werd Johan Baarends uit Tholen zeven de. De pupillen van Emergo waren zaterdag verzwakt door de afwezigheid van Leon Brevet en Marco v.d.Hoek. Hoewel Marco Suurlant, in zijn eerste wedstrijd bijzonder goed z'n best deed, was hij in de verdediging erg zwak. Juliana profi teerde en won met 6-0. De adspiranten gingen vol enthousiasme naar Zeven berg n, maar het wilde ook nu niet draaien in de vakken. Voor men het wist, keek men al tegen een 5-0 achter stand aan. Peter Franke scoorde het enige tegendoelpunt. Spido won met 6-1.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7