D00RLAATSLUIS BR0UWERSDAM IN GEBRUIK Algemene Vereniging Patiëntenbelangen. BEL •S' 020-21.44.44 ZOETE KOEK BIJ DE KOFFIE Zeelandbrug goed voor 2,5 miljoen voertuigen BprK Vervolg plaatselijk riieuws RECEPT de eendrachtbode onmisbaar voor nieuwtjes Donderdag 11 januari 1979 EENDRACHTBODE 13 _y~ c" OUD STA Sint Philipsland Hen man die veel geld wilde $paren Stópte lïóken van cüfeke sigaren. /w dit blad hield mg dan Wccnt,zei hij waawsndmn z'ou ik de nieuwtjes dan moeten vengaren BENT U NOG GEEN ABONNÉE, geef u dan op bij onze plaatselijke bezorger of stuur de bon op aan EENDRACHTBODE, Postbus 5, Sint-Annaland of bel 01665-2752 Naam Adres Woonplaats Tholen/Flipland warm maken voor Europese verkiezingen PUZZELLIJN TV- rmuR timmnum ^^VOSStMttR P00Rm»fA« \s\^^ V^« v MaarKNSDIJK AflNA MCOBAPOLDFB Het ontwerp heeft sinds 24 november gedurende een maand ter inzage gele gen en bezwaren zijn er niet ingediend. Duivententoonstelling. De Reisduif houdt zaterdag in 't Ouwe Raed'uus een tentoonstelling. Vanaf drie uur kan men duiven bekijken. Maar er zijn ook nog andere attracties zoals, het rad van avontuur, waarmee waar devolle prijzen te winnen zijn. Sloop brandweergarage De voormalige brandweergarage, die tijdelijk verhuurd wordt aan de N.H. Kerk, wordt met het gymlokaal afge broken. Dit op grond van het bestem mingsplan Kom. De bouw van de nieu we gymzaal in plan d'Ee is opgedragen aan bouwbedrijf Vaessen in Veghel, die gespecialiseerd is in de bouw van gy- maccommodaties. Het plan wordt nu besteksklaar gemaakt. -j. Magere burgemeesterskamer B en w zijn het met de raadsleden Den Braber, Den Engelsman en de Jager eens, dat de burgemeesterskamer nu een weinig representatieve aanblik biedt. Er is vorig jaar 1675 gulden uitgegeven voor meubelen, waardoor er nog wel 2500 gulden over was. Het college wil dat geld nu samen met het bedrag voor dit jaar benutten om de burgemeesters kamer aantrekkelijk te maken. Stroomverbruik lantaarns. Aan de hand van de cijfers voor 1977 en 1978 verwachten b en w, dat de stroom- levering voor de straatlantaarns dit jaar 19.000 gulden kost. Het onderhoud van de Openbare Verlichting vergt naar verwachting 1000 gulden. De gemeen teraad had om deze splitsing gevraagd omdat het onderhoud van de straatver lichting door de PZEM te wensen over laat. Schuim voor brandweer Voor 1854,13 wil de gemeente schuimvormende apparatuur en vloei stofkopen om branden van tankwagens, olie, auto's, enz. te kunnen bestrijden. Hiermee kan direct een afdekkende laag worden aangebracht. Vooral nu de werkzaamheden op het Philipsdam-ei- land zich sterk zullen uitbreiden, dient dergelijke apparatuur volgens.b en w in feite aanwezig te zijn. Gisteravond, woensdag, heeft de gemeenteraad ero ver gesproken en het verslag kunt u in de volgende E.B. lezen. Bij de ingekomen stukken lag een brief van dhr. A.A.Rijstenbil, voorzitter van de Stichting Dorpsbelangen, waarbij de Raad ter vertrouwelijke kennisneming op de hoogte werd gebracht van de gang van zaken in Dorpshuis De gwimpel over de periode 1976-1978. Dhr. P. van der Est wilde voor 68.818 gulden zijn woningwetwoning met c.v. van de ge meente kopen, terwijl de Raad voor de woni oeatrixstraat 7, die door overlijden van de bewoonster vrijkwam, een nieu we huurder moest vinden. Gezien de grootte en de huur vonden b en w het huis uitermate geschikt voor een klein gezin of een alleenstaande. Voor 200 gulden kan ons dorpshuis in Anna Jacobapolder gemakkelijker be reikbaar worden gemaakt voor invali den en mindervaliden, zodat b en w dat bedrag van de raad vroegen. Ook aan De Wimpel kan er wat gebeuren, maar het Stichtingsbestuur beslist daar zelf over. De elfde begrotingswijziging 1978 betrof een aanpassing van de cijfers van de ge wone dienst en verwerking van de kre dieten voor de informatiekrant, muzie konderwijs en verhoging van de vergoe ding voor de school met de Bijbel in Anna Jacobapolder. Beroep tegen aanslag zuiveringsheffing ongegrond De Eerste Kamer uit Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft het beroep van J.H.D. alhier tegen een aanslag veron treiniging oppervlaktewater van het Waterschap Tholen ongegrond ver klaard. D. had in het bezwaarschrift aangevoerd, dat er naast zijn woning een 'septische put' aanwezig is om het ve rontreinigde water op te vangen, zodat van enige lozing op openbare riolerin gen geen sprake is. Volgens het Waterschap Tholen is een septische put echter geen zuiverings- technische installatie, maar slechts een put voor bezinking van vaste stoffen. Het product dat deze put verlaat, is zuurstofloos, zodat alleen al het ont trekken van zuurstof aan het opper vlaktewater verontreiniging veroor zaakt, aldus het Waterschap. Uit het onderzoek bleek voorts dat het huis houdelijk afvalwater via de put met overloopleiding wordt geloosd in het polderwater. De eerste kamer van G.S. was daarom van oordeel, dat de aanslag terecht is opgelegd en verklaarde het beroep on gegrond. De veerpont uit de vaart Voor de jaarlijkse onderhoudsbeurt wordt de autoveerpont 'Zijpe', die voor de verbinding Zorgt tussen Anna Jaco bapolder en Zijpe uit de vaart genomen van maandag 15 t/m zaterdag 20 janua ri. Voor het overbrengen van personen, rijwielen en bromfietsen is er wel de mogelijkheid tussen 's morgens 6.30 en 's avonds 19.15 uur. Maar dat wel afhan kelijk van de weersomstandigheden. De oudste tweeling 97 jaar Donderdag 4 januari zijn de oudste tweeling uit ons land Diet en Klazien 97 jaar geworden. Het zijn tegelijk de oud ste inwoonsters van deze gemeente. Terwijl voor de Wed. K.Reijngoudt- Quist, die al 4 jaar bedlegerig is en wordt opgepast door haar inwonende zoon het leven als het ware ongemerkt voorbij, gaat, geniet de wed. D.den Braber-Quist nog een redelijk goede gezondheid met een nog helder verstand. Wel is het ge zichtsvermogen heel zwak geworden. Zij wordt verzorgd door haar dochter, de fam. van der Est in de Mosselkreek- straat. Heel wat schriftelijke felicitaties hebben haar bereikt, maar verder was burgemeester en mevrouw van den Berg persoonlijk op haar jaard. Nag aanwezig a.ens het gemeentebestuur bood de burgemeester een fruitmand aan. De 97-jarige zuster Mevr.K.Reijngoudt- Quist woont in de Wilhelminastraat. Mijmerend over wat goed was En, heb je fijne feestdagen gehad? Met een boom en een diner, kerstliedjes en kadootjes? Wat een heerlijke tijd hè, die laatste maand van het jaar. Zo'n aparte sfeer, met een vuurrode kerstster en witte kaarsen, met de geur van denne- groen en gebraden konijn, met een glanzende kerstkrans en witbestoven kerstbrood en een feestelijk gedekte ta fel. Hoe sommige sarcastische lieden aan de uitdrukking: "vreten op aarde" komen, is me een raadsel. Die beweren, dat wij ons zo nodig moeten volproppen met eten, omdat we in een welvaarts staat leven. Wat is dat voor een persoon, die zulke dingen zegt? Heeft hij als kind (toen er nog geen sprake was van een welvaartsstaat!) met de kerstdagen nooit iets bizonders te eten gehad? Kreeg hij geen extra lekkere koekjes? Was zijn |uis met ^versierd met rood^rèpe-na,- pier? Las'zijn moeder het kerstverhaal niet voor, terwijl er kleine kaarsjes brandden? Trouwen, op school al leer je met aardrijkskunde dat Engelsen met kerst "kalkoen en plumpudding" eten, want dat is traditie. Nou, en waarom mogen wij er geen traditie op na hou den, met konijn, appelmoes en perziken met slagroom? Maar ach, laat zulke lie den maar praten. Het moet "vrede op aarde" zijn nietwaar en laat ik dus be ginnen me niet te ergeren aan een ge frustreerde enkeling. Nou en vanmor gen de kerstboom afgetuigd (ik heb hem géén pak slaag gegeven hoor!) De laatste dagen stond hij er een beetje verfom faaid bij. Hij was al duizenden naalden verloren, de ballen glinsterden ook niet meer zo mooi en de slingers waren al verscheidene keren een andere kant op gestuurd. De kerstboom weer aftuigen doe ik altijd met een beetje weemoed, want heeft hij ons niet twintig dagen lang laten genieten van zijn heerlijke geur en schitterende glinster? Heeft hij niet die sfeer in huis gebracht, die van hem verwacht werd? Hebben niet mil joenen kinderogen opgetogen naar hem gekeken? Maar na Nieuwjaar is hij in eens niet goed meer, vinden we hem in eens lelijk met z'n kalige takken en z'n droog uiterlijk. Dan is hij ineens een sta-in-de-weg. Dat dacht ik, toen ik voorzichtig de ballen en slingers weer in de "kerstspullendoos" legde en het snoer van de lampjes netjes oprolde. Het kerstmannetje, dat ieder jaar trots bovenin zit, als een soort "boomomroe per" en die dan schijnt te roepen: "Komt allen toch eens kijken naar m'n mooie boom!", keek nu droevig naar het lege groen beneden hem. Hij liet zich zuchtend door mij in de doos leggen. Ik I I .«r De Bussumse burgemeester J.Aantjes, vice-voorzitter van de Raad der Euro pese gemeenten en broer van de terug getreden CDA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, heeft enkele inwoners van Tholen en St.Philipsland woens dagmorgen in het Fliplandse gemeente huis warm proberen te maken voor de Europese verkiezingen. Met enthousiasme hield hij een pleidooi voor het opheffen van nationalistisch gekrakeel om Europa een functie in de wereld te laten vervullen. 'Er zal een soort Europese koorts opgewekt moeten worden, 't Zijn de kleine zaken die be vorderen dat er een Europese sfeer ont staat', aldus dhr. Aantjes. De verkiezingen zijn op donderdag 7 juni. De gemeentebesturen van Tholen en St.Philipsland gaan mogelijk in sa menwerking met jeugd-, vrouwen- en middenstandsverenigingen en de scho len de inwoners meer op de Europese eenwording wijzen. 'We zullen moeten accepteren, dat het allemaal heel gelei delijk tot stand komt, maar ondanks alle teleurstellingen dienen we het enthou siasme levend te houden. Het is toch amper dertig jaar geleden dat in Europa een grote Wereldoorlog ontstond. Dat is nu ondenkbaar en daarvoor moeten we dankbaar zijn', aldus dhr. Aantjes. had een beetje medelijden met hem, want stel je voor: Een heel jaar lang in een donkere doos liggen, in een tochtige, stoffige hoek van de zolder. Een heel jaar lang geen mens te zien krijgen, hooguit een minscuul spinnetje, dat "krijgertje" met hem wil spelen maar hoe kan hij nou meedoen met z'n stijve benen? Ik streek hem eens langs zijn witte baard en fluisterde zachtjes: "Niet treurig zijn hoor, voor je het weet is het weer Kerst en dan mag je weer in de boom!" Hij knikte wijs (Kerstmannetjes zijn zéér wijs!) en keek berustend naar een grote zilveren bal naast hem. Vol gens mij staat hij aan het eind van dit jaar weer te springen van ongeduld om zijn plaatsje weer in te nemen, denk je ook niet? De doorlaatsluis in de Brouwersdam, die de komende jaren zal worden ge bruikt om het zoute water in het Greve- lingenmeer vanuit zee te kunnen ver versen is in gebruik genomen. Rijkswa terstaat heeft de afgelopen jaren twee bijna 200 meter lange kokers in de voet van het aanvankelijk geheel gesloten damlichaam laten bouwen. Daarvoor werd eerst een ringdijk aangelegd, waarbinnen de doorgraving van de dam en de bouw van de doorlaatsluis werd uitgevoerd. De twee doorlaatkokers van de sluis lig gen in het zuidelijk deel van de Brou wersdam, niet ver, uit de kust van Schouwen. Zij dienen nu voor het ver versen en het zout houden van het Gre- velingenmeer. Als eventueel in een later stadium voor het zoet maken van dit meer zal worden gekozen, kan de sluis voor het spuien naar zee worden ge bruikt. Een zoet meer is desgewenst pas mogelijk halverwege de jaren tachtig als de Philipsdam klaar is. Dan is er name lijk pas een mogelijkheid om zoet water uit het zoommeer aan te voeren. Tot 1985 zal de doorlaatsluis worden ge bruikt om - wanneer nodig - beurtelings water vanuit zee naar binnen te laten en water vanuit het meer naar zee te lozen. De mate van het lozen zal afhankelijk zijn van het peil en de kwaliteit van het water op het meer. Doel is namelijk o.a. um het zoute milieu van het Grevelin- genmeer zo goed mogelijk te hamdha- ven. De komende maanden zal men bij het inlaten en lozen van water de modelbe rekeningen die voor het ontwerp van de sluis zijn gemaakt, toetsen aan de wer kelijkheid. Op grond van die ijking van de doorlaatsluis kunnen dan bedie ningsinstructies worden opgesteld. Zo- Kent U de A.V.P., ofwel de Algemene Vereniging tot behartiging van de Pa tiëntenbelangen? Wat stelt de A.V.P. zich ten doel? 1) vrije keuze van hulpverleners. 2) betaalbare ziektekostenverzekering met betaling naar verrichting. 3) uniforme richtlijnen voor besturen en directies van instellingen, die patiënten behandelen en verplegen. 4) uniforme richtlijnen voor klachten behandeling. ,5),collectieve arbeidsovereenkomst tus sen hulpverleners en patiëntenvereni gingen. 6) invoer van maximale leeftijdsgrens voor hulpverleners. 7) opheffing van het algemeen verbod tot uitoefening van de geneeskunst. 8) wijziging van de krankzinnigenwet. 9) beperking van geneesmiddelenge- bruik. 10) reorganisatie van ziektekostenverze keringen. 11) handhaving en verbetering van ver trouwensrelatie hulpverlener-patiënt. 12) stimuleren van kostenbewustzijn van hulpverlener en patiënt. 13) wijziging van de informatiegidsen ten behoeve van patiënten en familie, zoals die worden verstrekt door zieken huizen, verpleeghuizen en rusthuizen. Voor wie is de A.V.P.? De A.V.P. is voor iedereen, die te maken heeft met de gezondheidszorg, in de breedste zin van het woord. Dus zowel voor de patiënt, alsook vóór de hulp verlener. In Nederland zijn de plichten van de patiënt vrij algemeen bekend, maar kent men ook zijn rechten? 1) een patiënt heeft recht op goede zorg. 2) een patiënt heeft recht op duidelijke inlichtingen van zijn arts over diagnose, behandeling en prognose. 3) een patiënt heeft er recht op van zijn arts de inlichtingen te ontvangen die nodig zijn voor een gefundeerde beslis sing over een bepaalde werkwijze of be handeling; hieronder vallen inlichtingen over mogelijke risico's en duur van eventuele arbeidsongeschiktheid. 4) een patiënt mag verwachten dat zijn privacy wordt geëerbiedigd; zij die niet rechtstreeks bij zijn behandeling zijn betrokken, moeten zijn toestemming vragen om daarbij aanwezig te zijn of er informatie over ontvangen. 5) een patiënt mag verwachten, dat het ziekenhuis binnen de grenzen van het mogelijke op redelijke wijze tegemoet komt aan verzoeken om dienstverlening. 6) een patiënt mag een redelijke conti nuïteit van de zorg verwachten. 7) een patiënt heeft -het recht zijn reke ning te controleren en toelichting te verlangen, ongeacht de manier waarop de rekening uiteindelijk wordt betaald. 8) een patiënt heeft het recht te weten welke regels voor hem als patiënt gel den. De A.V.P. neemt uitsluitend schrifte lijke klachten in behandeling. Deskun digen zullen het bestuur bij behandeling van de klachten adviseren. Enkele voorbeelden van reeds behan delde vragen: Mag de patiënt de brief lezen, die de specialist haar meegeeft voor de huis arts? antwoord A.V.P.: Dit mag, als de specialist niet wil, dat de patiënt de brief leest, kan hij de brief met de post ver zenden. Een mevrouw krijgt een rekening van het ziekenhuis, groot 133,- voor het verwijderen van een splinter uit haar vinger, zij denkt dat er een vergissing is gemaakt, antwoord A.V.P.: We begrij pen, dat U het als een vergissing ziet, maar na informaties blijkt dit niet het geval. Dit is namelijk de prijs van één consult. Maar is deze prijs in overeen stemming met de gedane verrichting? Dit zijn maar enkele vragen, want we krijgen vele vragen, die verder gaan; soms helpen we de mensen op weg naar het Medisch Tuchtcollege, als zij hier voor gegronde redenen hebben. Om wezenlijke veranderingen in de ge zondheidszorg teweeg te kunnen bren gen hebben we veel leden nodig, die achter ons staan. Al bent U vandaag geen patiënt, morgen kan het wel zo zijn. Of in andere gevallen: wilt U misschien het ziekenhuis, waar U het pas nog zo moeilijk heeft gehad, maar zo vlug mo gelijk vergeten? We moeten toch met elkaar aan veranderingen werken en de A.V.P. wil zich hiervoor sterk maken. Heeft U klachten of vragen of wilt U zich opgeven als lid, dan kunt U hier voor terecht op het adres A.V.P. Postbus 278, Goes. wel aan de zeezijde als aan de binnen zijde van de nieuwe sluis worden daar voor zoutmeters geplaatst. Bekeken zal moeten worden hoe het in gelaten zeewater zich met het water op het meer vermengt en hoe het openen en sluiten van de sluis daarop moet worden afgesteld. Ook worden de reacties van het milieu en de visstand op het Greve- lingenmeer nagegaan. Hierbij heeft men te maken met de wensen en belangen van zowel milieudeskundigen als de be roeps- en sportvissers. De sluis is dus belangrijk voor het peil en de kwaliteit van het water. In de afgelopen jaren zijn het water en het milieu in het Grevelin- genmeer al onderwerp van verlerlei on derzoekingen geweest. Deze kunnen ook van belang zijn voor het beheer van andere Deltawateren in de toekomst. De kokers in de nieuwe doorlaatsluis zijn in zogenaamde venturivorm ge bouwd, d.w.z. dat zijn aan weerszijden trechtervormige openingen hebben. In het smalste gedeelte in het midden zijn ze zes meter breed en 4,5 meter hoog. Daar kunnen ze met schuiven worden afgesloten. De hoeveelheid water die er kan doorstromen bedraagt gemiddeld ruim 100 m3 per sekonde. De venturio- vorm is gekozen omdat daardoor het grootste nuttig effekt van de sluis wordt verkregen. Naast de doorlaatsluis is een vissluis aangelegd in de vorm van een ronde koker met een doorsnede van twee me ter en een lengte van 200 meter. Deze vissluis heeft aan de zeezijde een hoge monding, die voornamelijk dient voor het inlaten van glasaal en een lage uit monding voor het inlaten van platvis. Aan weerszijden van de sluiskokers zijn enkele honderden meters lange toelei- dingsgeulen in de zeebodem gegraven. Het zand dat daaruit vrijkwam, onge veer 1,2 miljoen m3, is o.a. gebruikt om de zandverliezen aan de kop van het nabijgelegen Goeree als gevolg van een aantal zware stormen te compenseren. EEN WINTERSE FILOSOOF Nog steeds is het in Nederland iedere woensdag "gehaktdag". Dat wil niet zeggen dat u dan ook iedere woensdag gehakt moet eten. U koopt het natuur lijk wel die dag, omdat het dan goedko per is, maar eet het bijvoorbeeld een dag later of u koopt wat minder dan normaal en gebruikt dit voor een lekkere spaget- tisaus. Behalve gehaktballen en gehakt-in-de- oven kunt u er echter, voor de variatie, eens een filosoofschotel van maken. Echt iets voor deze winterse dagen. U heeft hiervoor nodig: 1 V4 kg aardappelen 1 pond gehakt melk zout en peper 1 ei nootmuskaat boter 6 middelgrote uien paneermeel Schil en kook de aardappelen. Maak hiervan met wat melk en een ei een niet te dikke puree. Doe het gehakt in een koekepan met een klontje boter. Zet het vuur hoog en braadt het, onder voortdurend losma ken met een vork, bruin en gaar. Breng op smaak met zout, peper en nootmus kaat. Pel de uien en snijdt ze in dunne ringen. Bak de ringen in een koekepan in boter goudgeel en glazig. Vet dan een vuurvaste schotel in en leg op de bodem hiervan een laagje uien. Doe hierop de helft van het gehakt en dan weer een laagje uien. Vervolgens de rest van het gehakt en tot slot nog een laagje uien. Vul de rest van de schotel op met puree. Bestrooi de puree met paneermeel en leg er enkele klontjes boter op. Laat het ge heel in en goed warme oven in een half uurtje warm en goudbruin bakken. Serveer met bijvoorbeeld rode kool of spruitjes. Cs avonds of in 't weekend) Een glaasje brandewijn op je-nuchtere maag? Dat was toch maar je ware om na de slaap de levensgeesten op te wek ken....Maar dat was dan ook in de acht tiende eeuw, toen bier de dagelijkse volksdrank was en wijn aan tafel en voor de gezelligheid werd gedronken. Voor de vrouwen waren er bovendien de vaak zelfgemaakte "sachte en soete suype" van brandewijn, suiker, vruchten en kruiden. En toen kwamen via de apot heek de thee en de koffie binnen, dure onbekende dranken, waar lang niet iedereen meteen aan wilde. Koffiedrin kers zijn we geworden, meer nog dan theedrinkers. Oorspronkelijk is de koffie afkomstig uit Abessinië en wellicht ook uit Arabië. Vandaar werd de cultuur door de tropen verspreid. De eerste ver melding is afkomstig van een Arabier, Rhazus, die rond het jaar 900 een soort medische encyclopedie schreef. De Arabieren waren de eerste koffieplan ters en handelaren. Langzaam drong de koffie in Europa door; in 1645 in Italië, in 1672 was er een koffiehuis in Parijs. In Indonesië werd de koffie al lang ge bruikt, voor ze in ons land bekend was. Amsterdam was lang het belangrijkste handelscentrum. Pas aan het eind van de zeventiende eeuw liet men op initia tief van de Amsterdamse burgemeester Nicolaas Witsen, die ook bewindhebber van de Oost-Indische Compagnie was, koffieplantjes op Java invoeren. In het jaar 1712 kwam 894 pond Java-koffie in Amsterdam aan de markt. Koffie was echter zo duur, dat heel slappe aftreksels alleen bij feestelijke gelegenheden, of hooguit op zondag, gedronken werden. Hetzelfde gold voor de thee, alleen nog door de rijken ge dronken uit fijne porseleinen kopjes in de theekoepeltjes langs de Vecht. De thee was reeds voor 1700 op Java inge voerd, als liefhebberij van de o: oud Gouverneur Generaal Camphuys. De Oost-Indische Compagnie stimuleerde de produktie en loofde een prijs uit voor degene, die het eerste pond thee zou produceren. De opmars van de thee heeft het verdwijnen van veel bierbrou werijen tot gevolg gehad. De thee en koffie raakten in verschillende streken, de een wat meer dan de ander, ingebur gerd. De koffie stond op het fornuis te pruttelen en de thee stond op het lichtje te trekken, knus en gezellig. Zowel de koffie als de thee werd gedronken met grote klonten kandij, zodat het meer op heet suikerwater leek. En bij de koffie kwam de koek, de zoete koek. Koek in alle soorten, vaak met het niet prijs ge geven recept verbonden aan streek of stad. Speculaas, andere kruidkoeken, taai taai. Op straat verschenen koekkra men waar amandelbroot, honinctaert en massepeyn te koop werden aangeboden. Langzaam aan werd er meer aandacht besteed aan het zetten van de koffie zoals in de typische kraantjes-kannen, wat een gezellige bezigheid was, waarbij al pratend van de zoete koek werd ges noept. Keteltjeskoffie is een begrip dat nu wel bijna vergeten is. Het werd lang gedronken op het platteland, de koffie stond lang in de ketel te koken. Er werd veel melk in gedronken. Meer en meer werd de koffie zonder melk, sterk en zwart gedronken en tenslotte gezet in het apparaat, efficiënt en makkelijk, sma kelijk, maar zonder die gezelligheid van het ouderwetse ritueel. En als opkik- kertje toch maar beter dan een glaasje brandewijn, om de dag mee te beginnen. Het verkeer over de Zeelandbrug is in 1978 toegenomen in vergelijking met 1977. Uit het jaaroverzicht van de nv Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij blijkt dat naar verhouding vooral vrach tauto's meer van de brug hebben gebruik gemaakt. De stijging van het aantal personenau- praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Laatst heb ik een artikel gelezen over het maken van een foto collage. Dat is een verzameling foto's, die een beeld geeft van de hele familie- en vriendenkring. De foto's worden geplakt in een lijst of op een stuk karton, waar een glasplaat voor gaat. Zo'n collage is dan een erg originele wandversiering. Je kunt er zo nu en dan een foto uithalen en er een nieuwe voor in de plaats zetten om hem aktueel te houden. Kortom... ik zag wel iets in zo'n collage vooral omdat ik nogal wat foto's heb, die niet in een album zijn geplakt. Dat werd dus een avondje gezellig oude foto's bekijken. Vaalt lachen om vroeger, maar soms bekijk je zo'n foto met weemoed. Een fotoverzameling is net een legpuzzel van je leven. Maar het ging over het maken van een foto-colla ge. Het eerste werk is nu: het uitzoeken van de foto's die een zo kompleet mogelijk beeld geven van je leven. Die plaat moet er beslist in. En die kan gemist worden. Je houdt er bij dat selekteren al rekening mee dat straks familie en vrienden zo'n collage met aandacht zullen bekijken om te zien of zij er wel op staan. Als de foto's zijn gekozen, wordt er een groot stuk karton mee belegd. Alle foto's schots en scheef door elkaar en over elkaar heen. Als alles zo is ingedeeld, dat het geheel er wat evenwichtig uit ziet, worden de foto's met een likje lijm vastgeplakt, 't Beste is om hiervoor rubber- cement te gebruiken, want dan kun je de foto's later weer onbeschadigd van elkaar trekken. Een glasplaat er voor met een paar klemmen, die van de achterkant en het glas één geheel maken en de collage is klaar. Met eenvoudige middelen heb je dan een persoonlijke wandversiering, die er bovendien voor zorgt, dat de foto's zinvol worden gebruikt. to's in 1978 ten opzichte van 1977 was 5,8 procent, die van het aantal lichte vrach tauto's 6,7 en die van de zware vrach tauto's 7 procent. Het aantal personenauto's bedroeg vo rig jaar 2.150.670 (in 1977: 2.033.657). De passage van het aantal vrachtauto's in 1978 was opmerkelijk: 157.894 lichte vrachtwagens tegen 148.042 in 1977. Voor de zware vrachtauto's waren deze cijfers resp. 97.733 en 91.301. De auto bussen niet meegerekend zijn vorig jaar in totaal 2.406.297 voertuigen over de brug gereden, tegen 2.273.000 het jaar daarvoor. Deze verkeerstoename heeft vanzelf sprekend positieve gëvolgen voor de to- lopbrengsten. De inkomsten stegen met ruim 5 procent tot een totaalbedrag van 7,8 miljoen. In 1977 ontving de PZBM 7,4 miljoen aan tolgelden. Record Motorfietsen Een ander record werd vorig jaar bereikt met het aantal motorfietsen. Voor het eerst sinds de openstelling van de Zee landbrug passeerden 20.000 motorfiet sen in één jaar de loketten (20.095). De toenemende belangstelling voor de mo torfiets kan hiervoor een verklaring zijn. De weektop voor personenauto's lag vorig jaar, in tegenstelling tot andere ja ren, in augustus, toen in één week 69.620 auto's de Zeelandbrug passeerden. De weektop in 1977 kwam uit op 68.335 personenauto's. De categorie bromfietsen, fietsen en voetgangers gaf vorig jaar opnieuw een daling te zien. Gingen er in 1977 in deze categorie nog 34.602 weggebruikers over de brug, vorig jaar was dat cijfer terug gelopen tot 30.966 (min 10,5 procent). Het aantal passagiers in touringcars over de Zeelandbrug is vorig jaar ook ge daald, en wel met 1 procent. Met dit vervoermiddel gingen vorig jaar 245.485 mensen de brug over, tegen 247.956 in 1977.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 13