THOLENDERWIJS HARTELIJK DANK lërhorst Officiële publicaties Ook individuele sportbeoefenaars in kommissie sportzaken Data raadsvergaderingen voor 1979 Voorlichtingsbijeenkomst Europese verkiezingen Succesvol initiatief gemeentelijke Mavo "Zeeland helpt Rwanda" informatierubriek van de gemeente tholen Het was geweldig! PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 14 december 1978 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUREN B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING Maandagmiddag 18 december gemeenteraad Huisvuilophaaldienst a.s. vrijdag 2 uur eerder Subsidie karakteristieke gebouwen ook voor nieuwbouw Jeugdverenigingen gaan samenwerken COX and LENNON KOSTUUMS Een klasse apart! - U vindt ze bij: Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Mede namens mijn vrouw wil ik langs deze weg onze grote erkente lijkheid betuigen voor de geweldige ontvangst die ons in de afgelopen weken vanuit en in het Thoolse ten deel is gevallen. De dag van de installatie was een hoogtepunt in ons leven, dat wij nimmer z llen vergeten. Ook de vele felicitaties door middel van tele foontjes, brieven, kaarten, bloemen enzovoorts waren enorm, en ma ken ons klein. Getroffen door zoveel medeleven, hartelijkheid en ver trouwen, rest ons de vraag hoe dit alles wederkerig waar te maken. Uw reacties, uw medeleven heeft in ons nog meer het verlangen doen groeien om met Gods hulp en zegen in uw midden werkzaam te mogen zijn. De vele honderden reakties maken het ons onmogelijk allen persoon lijk onze dank te betuigen. Weest er echter van overtuigd dat onze dank en erkentelijkheid er niet minder om is. Waar wij in deze weken meer dan 60 bloemstukken mochten ontvan gen, zult u kunnen begrijpen, dat het niet mogelijk was deze allemaal een plaatsje in onze woning te geven. U zult er dan ook begrip voor hebben, dat wij de ouderen in onze gemeente hebben laten mee profiteren van deze bloemenhulde. Zo zijn daags na dè installatie een aantal van deze bloemstukken in aanwezigheid van mijn vrouw naar de drie verzorgingstehuizen in onze gemeente gebracht. Tevens heeft mijn vrouw van de gelegenheid gebruik gemaakt een bezoekje te brengen aan onze oudste inwoonster mevrouw M C. Franke-Huyssen te Sint-Maartensdijk (98 jaar) en ook haar een bloemstukje overhan digd. Nogmaals, u hebt het alles tot onvergetelijke dagen gemaakt. Heel hartelijk dank hiervoor. E. Baerends, burgemeester. Zowel burgemeester E. Baerends alswel de wethouders C.J. Moerland, L.J. Koopman en J Versluijs houden maandag spreekuur van 1 1.00 tot 1 2.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Wethouder Koopman houdt daarnaast maandagochtend spreekuur in het kan toor van gemeentewerken, Molenvlietsedijk 5 te Tholen. Dit spreekuur is van 9.00 tot 10.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met de burgemeester of de wethouders spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis: tel. 01666-2955, toestel 37. Ontwerp-bestemmingsplan "Bedrijfsterrein" fSint-Maar tensdijkter visie De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat met ingang van 1 5 december 1 978 gedurende een maand voor een ieder ter secretarie van deze gemeente Markt 1-4 te Sint-Maartens dijk, ter inzage zal liggen het ontwerpbestemmingsplan "Be drijfsterrein" (Sint-Maartensdijk) met voorschriften en toelich ting. Gedurende bovengenoemde termijn van een maand kan een ieder schriftelijke bezwaren tegen dit ontwerpplan bij de ge meenteraad indienen. Sint-Maartensdijk, 14 december 1978 De burgemeester voornoemd, E. Baerends Op 1 6 oktober 1 978 heeft de gemeenteraad een kommissie ingesteld die burgemeester en wethouders moet gaan 'adviseren over de ge meentelijke sportzaken. In de kommissie zullen naast vier leden uit de gemeenteraad ten hoogste zes leden (geen raadslid zijnde) zitting nemen. Laatstgenoemde leden moeten geacht kunnen worden de sportbeoefenaars in de gemeente te vertegenwoordigen. De sportver enigingen en de individuele sportbeoefenaars kunnen voor de ge noemde zes plaatsen schriftelijke aanbevelingen doen bij het kollege van burgemeester en wethouders. Bij de verdeling van deze plaatsen gaan de gedachten van het kollege in eerste instantie uit naar tenmin ste 2 vertegenwoordigers van de binnensporten en 2 vertegenwoor digers van de buitensporten. Daarbij dient zich in ieder geval een vertegenwoordiger te bevinden van de voetbalverenigingen en de gymnastiekverenigingen. Ook individuele sportbeoefenaars kunnen in aanmerking komen in de commissie zitting te nemen. Deze mogen best lid zijn van een vereniging. Tot en met 30 december aanstaande bestaat voor een ieder de gele genheid bij het kollege van burgemeester en wethouders aanbevelin gen te doen voor deze te vervullen plaatsen. De sportambtenaar van de gemeente is bereid u nadere inlichtingen te verschaffen. Hij is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-2955, toestel 33. Onderstaand treft u aan een overzicht van geplande data voor de raadsvergaderingen 1979. Zoals u waarschijnlijk al wist zijn de ver gaderingen van de gemeenteraad openbaar. Tot mei/juni 1 979 zul len de vergaderingen nog worden gehouden in het stadhuis van Tho len, Hoogstraat 1 2. Na die tijd zal worden vergaderd in de dan weer in ere herstelde raadszaal van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. 1 5 januari 's middags 1 7 september 's avonds 1 9 februari 's 'savonds 1 5 oktober 's middags 's avonds (begroting 1980) 1 9 maart 's middags 22 oktober 's avonds (begroting) 23 april 's avonds 1 9 november 's avonds 21 mei 's middags 1 9 november 's avonds 1 8 juni 's avonds 1 7 december 's middags 20 augustus 's middags De middagvergaderingen beginnen doorgaans om 14.00 uur, terwijl de avondvergaderingen om 1 9.30 uur aanvangen. Elke raadsvergadering wordt in deze rubriek aangekondigd, vergezeld van een korte toelichting op de belangrijkste agendapunten. In de raadszaal ligt voorts voor elke belangstellende een exemplaar van de agenda. Komt u beslist eens een keer luisteren. Het is de moeite waard! De stichting "Beter Wonen" houdt iedere maandagmorgen van 1 1.00 tot 12.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk spreekuur voor aanvragen om woonruimte. Reeds nu wijzen wij u erop dat de woningstichting in de week van Kerstmis geen spreekuur houdt. De gemeenteraad van Tholen komt voor de laatste maal dit jaar bijeen maandagmiddag 10 december om twee uur. Zoals gebruikelijk is deze vergadering openbaar. De raad vergadert in het stadhuis van Tholen, Hoogstraat 1 2. Op de agenda staat ondermeer vermeld: Het beschikbaarstellen van een aanvullend bedrag van ƒ90.000,— ten laste van de reserve openbare werken Dit bedrag is nodig voor het opstellen van rioleringsplannen door het T A B. van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Tot het opstellen van deze plannen werd besloten op uitdrukkelijk verzoek van Gedeputeerde Staten van Zee land, in het kader van de aan het provinciaal bestuur opgedragen taak bij de kwaliteitsbeheersing van het oppervlaktewater Beschikbaarstellen van een krediet in verband met deelname van de kern Sint-Maartensdijk aan de manifestatie op het gazon van paleis Soestdijk, ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van H M de Ko ningin. Garanderen van een geldlening ad ƒ1.225.000,— t.b.v. de "Wezen-Armen" te Sint-Annaland ter financiering van de stichtings- kosten van 1 3 te bouwen bejaardenwoningen aan de Huygensstraat te Sint-Annaland. Garanderen van een geldlening ad. ƒ250.000,— t.b.v. "Het Groene Kruis Tholen en Sint-Philipsland", ter financiering van de verbouw van het wijkgebouw, Molenvlietsestraat 11 te Tholen. Vaststelling van het bedrag per leerling 1 979 voor het gewoon lager onderwijs. Voor 1978 was het bedrag per leerling vastgesteld op ƒ375,86 voor eigendomsscholen en op 284,56 voor bruikleenscho- len. Thans wordt voorgesteld deze bedragen respektievelijk vast te stellen op ƒ392,08 en ƒ307,43. In het bedrag per leerling is ook begrepen een bedrag van ƒ90,— voor de aanschaf van leer- en hulp middelen, ter vervanging van versleten leer- en hulpmiddelen. Dit bedrag was in 1978 ƒ83,70. De gemeenschappelijke schoolraad voor het eiland Tholen kan zich geheel verenigen met het thans voorge stelde bedrag. Voorstel tot instandhouding van de openbare kleuterschool "Kleuter- lust" in Tholen. Gedurende 3 achtereenvolgende kalenderjaren heb ben minder dan 30 kleuters deze kleuterschool bezocht. De Kleute ronderwijswet bepaalt dat tot opheffing van een school moet worden besloten, wanneer gedurende een periode van 3 jaar het gemiddeld aantal kleuters minder bedraagt dan dat nodig is voor stichting van een kleuterschool. Voor Tholen bedraagt dit aantal 30. De Kleuteronder wijswet biedt echter de minister van onderwijs de mogelijkheid op verzoek van de gemeenteraad in bijzondere gevallen te bepalen dat een kleuterschool in stand wordt gehouden, ook al is het aantal kleu ters minder dan voor stichting is voorgeschreven. Ten aanzien van "Kleuterlust" doet zich een dergelijk bijzonder geval voor. Opheffing van "Kleuterlust" betekent namelijk dat in de kern Tholen een tekort aan lokaliteiten zou ontstaan, waardoor stichting van een nieuw lokaal bij de drieklassige kleuterschool "De Bijenkorf" noodza kelijk wordt. Het kollege wijst erop dat een en ander zou getuigen van een slecht financieel beleid. Voorstel tot uitbreiding van het groepsvervoer "A.B.G." en ziekenhuis "Lievensberg". Uit de gehouden enquête onder de passagiers van de ziekenhuisbus blijkt, dat 95% van de gebruikers voor uitbreiding is van dit groepsvervoer, als dat de bewoners van alle kernen in de gelegenheid kan stellen tweemaal per dag naar de ziekenhuizen ver voerd te worden. Voor deze uitbreiding zijn nieuwe dienstregelingen ontworpen. Aangaan van een gemeenschappelijke regeling centrale post ambulancevervoer regio E Noord-Brabant. Bij provinciaal besluit van 26 oktober 1973 is onze gemeente samen met Sint-Philipsland toegewezen aan de zogenaamde regio E van Noord-Brabant. G S. van Noord-Brabant heeft op 21 juni 1 978 de gemeente Tholen aangewe zen als standplaats voor een ambulance. Nadat diverse commissies alsook de bevolking zich via een hoorzitting heeft kunnen uitspreken over de bouw van een sporthal annex gemeenschapscentrum aan de Zoekweg stellen burgemeester en wethouders de raad thans voor een principe-besluit te nemen om te komen tot realisering van: 1een sporthal annex gemeenschapscentrum in de kern Tholen te bouwen naast het zwembad aan de Zoekweg; 2. een bibliotheek annex post kantoor in de kern Tholen, te bouwen aan de Dalemsestraat. Voorstel tot wijziging van de verordening tarieven gebruik gemeente lijke verenigingsgebouwen. Het voorstel omvat een verhoging van de tarieven met 3 Vi%. Derde wijziging van de bijdrageregeling karakteristieke gebouwen Tholen. Met name bij terugbouw in oude "karakteristieke" woonker nen eist het gemeentebestuur in sommige gevallen dat in het belang van het historische bepaalde beeld voorzieningen dienen te worden getroffen, die niet of in relatief geringe mate het genot en de waarde van het nieuw te bouwen onroerend goed verhogen. Het treffen van bijzondere voorzieningen kost de bouwer extra geld Bij gebreke van een rijksregeling op dit terrein, meent het kollege dat de gemeente een bepaald deel van de kosten van deze bijzondere voorzieningen voor haar rekening dient te nemen. Verlenging termijn beperking gemeentegaranties voor woning bouw Gedurende bijna een jaar is door de gemeente Tholen uitslui tend gemeente-garantie verleend aan inwoners van de gemeente Tholen en aan personen die een economische binding met de regio hebben. Deze maatregel was nodig als gevolg van de toewijziging van een beperkt woningcontingent aan onze gemeente. In de sfeer van toewijzing van woningcontingent is voorshands geen wijziging van betekenis te verwachten. Reden voor het kollege de beperking bij het verlenen van gemeentegaranties voort te zetten. Ter voorbereiding van de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement, die op 7 juni 1979 zullen worden gehouden, vindt er in een aantal plaatsen van ons land een regionale voorlich tingsbijeenkomst plaats. De dichtstbijzijnde plaats voor ons gebied is Sint-Philipsland en wel op 10 januari 1979, aanvang 10.30 in het gemeentehuis. De bijeenkomst is niet alleen toegankelijk voor gemeentebestuurders of vertegenwoordigers daarvan. Ook personen die een aktieve rol zouden kunnen spelen bij de uitvoering van praktische aktiviteiten zijn van harte welkom. In dit verband wordt gedacht aan winkeliersver eniging (inrichting etalage gericht op een van de Europese landen), V. V>V., politieke partijen, vrouwen- en jeugdverenigingen orga nisaties. Het doel van de bijeenkomst is het verschaffen van concrete informatie over hetgeen gemeenten -eventueel in samenwerking met plaatselijke organisaties - kunnen doen om hun burgers voor te lichten en te interesseren voor de Europese verkiezingen. Een ieder die belangstelling heeft voor de regionale voorlichtingsbi jeenkomst kan zich hiervoor aanmelden bij de voorlichtingsambtenaar van onze gemeente, tel. 01 666-2955, toestel 38. Alle deelnemers krijgen vooraf een map toegestuurd met praktische informatie over hetgeen in lokaal verband gedaan kan worden ter voorbereiding van de Europese verkiezingen. Gedurende de bijeen komst zal er een informatiestand worden ingericht met het ter be schikking staande materiaal. Het programma van de bijeenkomst luidt als volgt: 10.30 uur Welkom door de burgemeester van Sint-Philipsland; 10.40 uur Inleiding door een bestuurslid van de Raad der Europese Gemeenten over hetgeen gemeenten, afzonderlijk en in samenwer king met buurgemeenten en organisaties, kunnen doen om hun bur gers voor te lichten over de Europese verkiezingen; 1 1.00 uur Toelichting door medewerker Voorlichtingsdienst Europese Gemeenschappen op de publiciteitscampagne van het Nationaal Co mité Europese verkiezingen; 11.20 uur Gedachtenwisseling over de activiteiten die ter plaatse ontwikkeld kunnen worden; 1 2.20 uur Vastlegging van afspraken; 1 2.30 uur Sluiting. Om ook de personeelsleden van de huisvuilophaaldienst in de gelegenheid te stellen afscheid te nemen van de direkteur ge meentewerken, de heer Boot, wordt het huisvuil in de kern Sint-Maartensdijk vrijdag 1 5 december twee uur eerder opge haald dan gebruikelijk het geval is. Onder normale omstandig heden wordt er in deze kern tegen de klok van 10.00 uur met de route begonnen. Dit wordt voor deze gelegenheid ongeveer kwart voor acht. In Set kader van de aktie "Zeeland helpt Rwanda" heeft de gemeentelijke mavo te Tholen een fancy fair georganiseerd, die klonk als een klok. Tussen 6 uur en kwart voor 10.gaf maandagavond 4 de cember een grote schare blijk van haar medeleven met dit initiatief. Men kon schieten, ballen gooien, karikaturen ra den van leraren, de totale opbrengst van de aktie ramen, de naam van een pop en het gewicht van een boterletter, alle at- trakties kostten een kwartje en de deel name was fantastisch. Een van de leer- Het stellen van hogere eisen aan het uiterlijk van nieuwe gebouwen is soms nodig om verstoring van een bepaalde karakteristieke omgeving te voorkomen. Anderzijds zijn hogere eisen soms ge wenst om verbetering van een historisch gegroeide stads- of dorpskern of land schappelijke omgeving te bewerkstelli gen. Daarom willen b en w de huidige bij drageregeling karakteristieke gebouwen zodanig wijzigen, dat behalve bestaande panden, ook nieuwbouw voor subsidie in aanmerking komt. Het college denkt daarbij met name aan terugbouw in ou de, karakteristieke woonkernen. lingen, Jan Quist, speelde in een lokaal moderne muziek. Ook de centrale Zeeuwse coördinator van de aktie, de heer Bachofeur was aanwezig om met dia's het leven en wo nen, maar ook de nood van Rwanda te belichten. Verder trok de rommel- en boekenmarkt veel belangstelling. De honderden prachtige prijzen waren spontaan door ouders en de eilandelijke middenstand afgestaan. Zonder die me dewerking zou men niet tot zo'n succes hebben kunnen komen. De leerlingen uit de verschillende dorpen hebben al de geschonken voorwerpen opgehaald en daarna werd het collectief naar de» school vervoerd. Graag willen leraren en leerlingen van de gemeentelijke mavo dan ook iedereen dank brengen, die hiertoe heeft bijgedragen. De inspan ning van de leerlingen is beloond, want de totale opbrengst van de aktie is 1806,96 en dat betekent voor Rwanda 2Vi waterput. Het gewicht van de boterletter werd ge raden door J.Hol, de naam van de pop door Cornelia Quist en Marja Boogert wist de jeugdfoto's en karikaturen van de leraren het best bij elkaar te zoeken. De prijs voor het juiste eindbedrag van de akte werd gewonnen door Frans van der Linde. Er zijn nog wel een paar prijzen van de loterij niet afgehaald. Dat kan alsnog op school gebeuren. De aktie op zich is bijzonder geslaagd. Mavo-leerlingen belangstellend tijdens de fancy-fair avond voor de Rwando-ex- positie. SINT MAARTENSDIJK za. 16 dec. Haestinge 20.30 uur dansclub Foxtrot za. 16 dec: 20.30 uur Haestinge, dans avond Foxtrot ma. 18 dec: 19.30 uur café van Houdt, alg. ledenverg. ZLM SINT ANNALAND wo. 20 dec; Kerstfeest v.d. Kleuter school in de school do. 21 dec: Kerstfeest v.d. School m.d. Bijbel, in de kerk za. 23 dec: N.H. Kerk, Kerstzang Chr. Gem. koor en kinderkoor di. 26 dec: Kerstfeest v.d. Zondags school in de kerk vr. 29 dec: 20.00 uur Dorpshuis, dans avond ROOSENDAAL De Kring, 20.15 uur zo. 17 dec: 11.00 uur koffieconcert door Rosetti Kwintet di. 19 dec: Het vrouwencabaret Natasja Emanuels wo. 20 dec: Alles voor de tuin, comedie wo. 3 jan: Meneer Masure, blijspel m.m.v. Kitty Jansen, André v.d. Heuvel en Piet Römer. BERGEN OP ZOOM Markiezenhof za. 23 dec: openstelling Augustakamer ma. 18 dec: 20.15 uur La Serva Padrona, opera buffa tot 7 jan: jubileumtentoonst. van Kees Andrea, Fons Bemelmans, Otto Dicke, Jan Mensinga, Gerard Princée, Ru van Rossem en Bram Roth met schilderijen, aquarellen, gouaches, tekeningen, gra fiek en plastiek Sticht. Etcetera 16 dec t/m 7 jan: Japanse prenten en kleine Spaanse antieke meubelen uur "Theeconcert", uur Raymond v.h. Jongeren Centrum De Botte Hommel do. 14 dec: 20.00 uur Dr. Feelgood, za. 16 dec: 21.30 uurThemrock, film za. 23 dec: 21.00 uur Rob Hoeke Railway di. 26 dec: 14.00 klassiek vr. 29 dec: 20.00 Groenwoud THOLEN do. 14 dec: 20.00 uur Rehobothkerk SGP studiever. over gemeentefmanciën. Roxy Jaws 2 12 j do 20 u, vr za 18.45 21.15 u, zo 16,18.45, 21.15 u, ma,di, wo 20 u. Ilsa meesteres van het mannenkamp 18 j vr za 23.30 u. De kleine zeemeermin a.l. za, zo, wo 14 u. Luxor Turks fruit 16 j do 20 u, vr,za, zo 21.15 u, di wo 20 u. Thank God it's Friday a.l. vr za 18.45 u, zo. 16+ 18.45 u Strand der schaamtelozen 16 j vr za 23.30 u. The Eagle has landed 12 j zo 14 u. Poortvliet 15 dec. De Wigchelaar 19.30 u't Ouwe Jeugdverenigingen uit Tholen, Scherpe- nisse, St. Maartensdijk en St.Philipsland gaan nauwer samenwerken. Daartoe is besloten op een bijeenkomst in het Vis net in Tholen met Frans Willemen (CJV) en Marten Wiersma (PCGJ) van het Jeugdwerkbureau Zeeland. Voordat er definitieve plannen worden gemaakt, moet men eerst nog wat nader tot elkaar groeien. Men gaat echter door en voor 8 januari is er in het clubhuis van Scarpe- nesse opnieuw een bijeenkomst gep land. In het Visnet werd na de kennismaking eerst een spel gespeeld en na de koffie wisselden Tholen, Scarpenesse uit Scherpenisse, St.Maartensdijk en Major Tom uit St. Philipsland ervaringen uit. De Wigchelaar uit Poortvliet ontbrak op het appèl. Raed'uus quiz Veilig Verkeer. 23 dec. De Wigchelaar 18.00 u 't Ouwe Raed'uus kerstfeestviering. rkremerstraat Tl-13 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM De man De prilste jeugd, de eerste levensjaren van Gerrit Geugies waren als het ware overtrokken met een grijs gordijn, waardoor je nauwelijks wat kunt zien. Soms, lang nadat hij volwassen was geworden, pijnigde hij zijn hersens om iets in de herinnering terug te krijgen, maar doorgaans bleven het nutteloze pogingen. Het verleden was een verborgen iets en er was ook niemand, die hierover inlichtingen kon geven. Wat Gerrit zich herinnerde was een vrij groot, maar oud huis, met daarbij een onnoemelijk grote tuin. Vooral dit laatste scheen al heel guaw op de peuter een diepe indruk gemaakt te hebben, want als Gerrit zijn ogen sloot, zag hij die tuin. En vaag ook het huis met de grote bessewal aan de ene kant, de bloementuin aan de andere. En voor het overige land. Hij herinnerde zich eveneens, dat hij wel eens aan de hand van vader op zondagmiddag wandelingen maakte door de tuin, waar geen eind aan scheen te komen. Later, toen hij volwassen was geworden en nog eens een halve dag terugkeerde naar de Beemster om oude plekjes op te zoeken, reed hij langs de weg, waaraan huii en tuin lag. Het huis was inmiddels verbouwd en gemoderniseerd, maar de bessewal zowel als de bloementuin waren intact gebleven. En zover het oog reikte in noordelijke richting, zag hij land. Nu wist hij, dat het eind van de tuin grensde aan de Neckerweg. Dit was evenwel ongeveer alles. Van tante Brechtje, die hem vanaf zijn achtste jaar had opgevoed wist hij, dat zijn moeder in het kraambed was overleden, gelijk met zijn broertje, dat net geboren was. Zodat vader na een vierjarig huwelijk met Antonia Spaans als weduwnaar achterbleef met de driejarige Gerrit en anderhalfjarige Catrien. Enkele weken na de dood van zijn vrouw, kwamen twee ouderlingen bij Gerrit Geugies op huisbezoek, probeerden de man Wat op te beuren, waarbij naarstig allerlei bijbelteksten gehanteerd werden, die op Gerrit niet of nauwelijks enige indruk maakten maar aan één advies gaf hij gehoor: "Je zelle er goed aan doen, Gerrit, als je een hoishoudster neemt; je buurvrouw is een best mens, maar ze kennie niet altijd voor je kinders zorgen." Dus plaatste Gerrit een advertentie voor een huishoudster in een moederloos gezin met twee kinderen. Op die advertentie kreeg hij een drietal brieven en de schrijfster van één leek hem: Griet Stroet, Ze had uitvoerig geschreven. Ze was weduwe, had een huisje en een stuk bouwland bij Opperdoes. Plus een zoon van vijf jaar. Ze wilde wel komen, maar er moest een mogelijkheid zijn van een huwelijk, want Griet was nog maar één en dertig en voelde zich nog te jong om de rest van haar leven alleen te blijven. Omdat Gerrit Geugies, over dat alleenblijven er eigenlijk net zo over dacht, reed hij met knecht en paard en wagen naar het station Purmerend, stapte daar op de trein en nam in Hoorn het lokaaltje in de richting Medemblik, dat toen nog reed. Het spul van Griet Stroet was gauw gevonden. De begroeting was terughoudend; man en vrouw monsterden elkaar. Gerrit zag een be hoorlijk geproportioneerd vrouw met een jeugdig gezicht en een paar stevige armen en handen. Griet zag een lange, magere man, maar goed gekleed, met een dikke haardos, die je zijn twee en dertig jaren nau welijks aanzag. Hij bleef eten, bekeek daarna het land, waarop voor namelijk aardappelen en bieten werden verbouwd en nodigde op zijn beurt Griet uit voor een tegenbezoek, dat drie dagen later plaatsvond. Griet zag meteen, dat het spul van Gerrit Geugies tamelijk veel groter was dan het hare en ook het huis was niet zó oud. Ditmaal bleef zij eten en na de middag bespraken ze alle consequenties. Griet stelde voor maar te trouwen en bij de notaris voorwaarden op te laten maken, zodat de kinderen wederzijds enkel het erfdeel van hun moeder of vader zouden krijgen. Een maand later had Griet Stroet haar huis en bedrijf verkocht en nog een maand later trouwden Gerrit en Griet, heel eenvoudig en niet in de kerk, want Griet deed nergens aan. Gerrit was weliswaar belijdend lid van de "fijne" kerk, zoals dat in die dagen heette, maar was na de dood van zijn eerste vrouw weer afgezakt, want hij was nooit zo'n fanatiekeling geweest. Dat stond de kerkeraad bar slecht aan. dus kreeg Gerrit opnieuw bezoek. Maar ditmaal had Gerrit er genoeg van en zei dat dan ook op zijn eigen rustige manier. Men dreigde hem tenslotte onder censuur te zetten, maar toen was Gerrit de broeders een slag voor, want nog dezelfde avond schreef hij in een brief, dat hij zich onttrok aan de gemeenschap der Gereformeerde Kerken. Waarmee Griet het voor honderd procent eens was: "Dat spaart ook weer geld uit, want als grote tuinder kun je geen cent in het kerkezakje gooien." Ja, dat wist Gerrit junior, die naar zijn vader was genoemd, zich nog te herinneren: zijn stiefmoeder en stiefbroertje Maarten. De lammeling, die hem altijd bij zijn moeder verried. Bovendien voelde Gerrit in tuïtief, dat moeder Griet haar eigen zoon voortrok bij de beide andere kinderen. Omdat vader Gerrit van 's morgens vroeg tot donker hard meewerkte in de tuin - dat spaarde immers nog een knecht uit - had moeder Griet alle gelegenheid haar antipathie tegen de beide kinderen van haar tweede man bot te vieren. Instinctmatig zochten Gerrit en zijn zusje troost bij elkaar. Gelukkig ging Maarten al heel gauw naar de grote school, zodat de kinderen althans overdag gevrijwaard bleven van zijn treiteringen en geniepige kneepjes, waarin hij een expert was. Gerrit herinnderde zich ook nog, dat hij als zesjarige zijn drie jaar oudere stiefbroer op een zaterdagmiddag met de klomp een gat in zijn hoofd sloeg. Wat hem een uitgebreid pak slaag opleverde van moeder Griet, want die was des duivels omdat men haar lieveling op een dusdanige wijze had afgetuigd. Dat het een keer op een uitbarsting moest uitlopen, had Griet nooit voorzien, want daarvoor was ze te dom. Huilend van de pijn nam Gerrit zijn vierjarig zusje, dat van de weeromstuit ook was gaan huilen bij de hand en samen liepen de kinderen over het land naar hun vader, die zo'n vijfhonderd meter van huis aan het werk was met de knechts. En zei tegen hem, wat hij gedaan had met zijn stiefbroer en waarom. Dat hij daarvoor ongenadig ram mel had gekregen van moeder Griet en ze daarom weggegaan waren. "We gaan niet meer terug," besliste Gerrit gedecideerd. "Ze is gemeen, want Maarten mag alles en wij niks. Maarten krijgt snoep, als hij er om vraagt, maar als Trien of ik het vragen, krijgen we een klap.." Gerrit senior zei er niet veel op. maar dacht er het zijne van. Hij had zijn ogen vast niet in de zak en had dus ook al het een en ander gezien. Zijn antwoord was enkel: "Jullie blijven hier tot we gaan eten. Ga daar maar zoet spelen." Hij wees naar een stuk grond, dat nog ingezaaid moest worden. De kinderen gehoorzaamden en vermaakten zich de rest van de middag. Omdat het zaterdag was en de knechts het week eind naar huis gingen, werd een paar uur eerder gestopt met werken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 5