Directeur Boot 36 jaar solist bij gemeentewerken Woningstichting moet nu eindelijk eens een keer op eigen benen staan WESTERN STORE 120 mannen en 80 vrouwen willen werk KAA BEE Donderdag 14 december 1978 EENDRACHTBODE Voor: FLUWELEN BROEKEN GLIMMENDE BLOESJES SATIJNENPAKKEN enz., enz. Tel. 01670-5045 BLAUWSTRAAT 62 - STEENBERGEN Uitgesproken mening Selfmade man 'Als ontwerper moet je enorme zelfkritiek hebben' Zaken doorbreken. Voor idee vechten Welstand geen dictatuur Witte gemeente Dienstbaar maken Raadscommissie o.w.: Beter Wonen mag niet in werkplaats Scherpenisse Verkapte subsidies Kluwen uit elkaar Houtbewerkingsmachines Gewoon nodig Gemeenschapsgelden Herberekening riolering vergt ruim vier ton VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Bouwgrond en garantie alleen voor inwoners en economische - gebondenen marchenhaft bequem Exclusief voor DAMES en HEREN BIJ; 11 Advertentie IM Tijdens de maand november 1978 steeg het aanbod van werkloze mannen van 113 tot 120. Per bedrijfsgroep gezien was deze toename zeer gering en is geheel te wijten aan seizoens-invloeden. In vergelijking met het aanbod van vorig jaar november ligt de werkloosheid nu lager, t.w. nov. 1977: 146 en nov. 1978: 120. Nu is er minder aanbod van metaalbe werkers, tractorchauffeurs en vertegenwoordigers. De vraag naar mannen daalde tijdens de verslagmaand van 43 op 30. De huidige vraag richt zich op vaklieden voor de bouw, hout- en metaalindustrie. Eind november 1977 betrof het aantal aanvragen 21. Ook toen richtte de vraag zich op dergelijk geschoold personeel. VROUWEN Het aanbod van werkloze vrouwen steeg van 72 tot 80. Eind november 1977 betrof het aanbod van vrouwen 64. De vraag naar vrouwen onderging vrijwel geen wijziging. Ook in vergelijking met vorig jaar november deed zich geen noemenswaardige verandering voor in het aantal aanvragen. Onderstaand overzicht geeft een uiteenzetting omtrent het aanbod van mannen in vergelijking met de vorige maand, alsmede de overeenkomstige data van het vorige jaar. Beroepsgroepen okt.'77 nov. '77 okt.'78 nov. '78 Bouwnijverheid 1 11 7 9 Grondwerken 17 20 21 24 Kleding 5 5 4 5 Metaal 26 23 12 12 Landbouw 6 7 1 2 Kantoor/Onderw. 9 8 9 8 Los arbeiders 42 45 45 46 Overige beroepsgroepen 25 27 14 14 Totaal aanbod mannen 131 146 113 120 Totaal aanvragen 25 21 43 30 VROUWEN Kleding 4 1 2 2 Handel 10 10 16 19 Horeca 1 2 7 5 Kantoor/onderw. pers. 25 22 19 20 Soc./gen. zorg 6 7 11 1'4 Los arbeidsters 10 10 12 15 Overige beroepsgroepen 7 12 5 5 Totaal aanbod vrouwen 63 64 72 80 Totaal aanvragen 7 6 9 8 Bouwnijverheid De werkgelegenheid in de bouwnijverheid blijft ruim te noemen. De vraag nam iets af. Toch is er steeds behoefte aan metselaars en timmerlieden. In deze situatie zal voorlopig geen verandering optreden. Grondwerken Tijdens de verslagmaand vonden enige ontslagen plaats. De werkgelegenheid aan zeedijken nam af. Ook werden enkele grondwerkers, die elders werkzaam waren, wegens inkrimping der werkzaamheden ontslagen. Het ligt in de verwachting dat het aanbod in deze sector verder zal toenemen. Aanverwante bedrijven bouw (hout- en installatiebedrijven) Ook bij deze bedrijven heerst voldoende bedrijvigheid. Er is dan ook behoefte aan machinale houtbewerkers, loodgieters en c.v. monteurs. Kleding De vraag naar vrouwen nam iets toe. Er is thans weer een tekort aan modinettes. De plaatsingsmogelijkheden zijn gering. Toch konden enkele personen in het gewest Goes worden geplaatst. Metaalnijverheid Het aanbod van metaalbewerkers bleef onveranderd. In vergelijking met vorig jaar is het aanbod met 50% gedaald. De vraag in eigen rayon is van geringe omvang. Voeding- en genotmiddelenindustrie De suikerbietencampagne duurt nog steeds voort. Bij de banket- en conserve- nindustrie is thans geen vraag naar personeel. Landbouw en visserij Het aanbod is vrijwel nihil. In verband met het seizoen zal tijdens de maand december het aanbod verder toenemen. Handels- en kantoorpersoneel Tot dit aanbod behoren 39 vrouwen en 12 mannen. De plaatsingsmogelijkheden voor vrouwen (verkoopsters en kantoorbedienden) zijn zeer gering.' Sociale en geneeskundige zorg Bij enkele rusthuizen is behoefte aan gediplomeerde bejaardenhelpsters/verzorg sters. Het aanbod past niet op de vraag. Los arbeiders en pers. algemene dienst Hiertoe behoren een 46 mannen en een 15-tal vrouwen. Jeugdigen beneden de 19 jaar Van de werkloze mannen behoort een 9-tal jeugdige personen. Het aantal jeugdige vrouwen omvat een aantal van 31. Van de 120 werkloze mannen is een 9-tal mannen woonachtig te Sint-Philipsland. Van de 80 werkloze vrouwen is een 10-tal afkomstig uit genoemde gemeente, aldus directeur J.P.M. v.d. Male van het arbeidsbureau Tholen. 'Op een zaterdag in 1929 haalde ik m'n diploma aan de ambachtsschool en de daaropvolgende maandagochtend moest ik op m'n vijftiende jaar al om half vijf op pad om samen met m'n vader het dak van een boerderij te ver nieuwen. Vanwege de nachtvorst waren om acht uur mijn vingers bevroren. Ik wilde leren, maar vader zei: de tim- merzaak wacht op je. Alle facetten van het ambachtelijk bedrijf heb ik meege maakt, zowel lichamelijk als geestelijk. Mede door de vaderhand had ik een harde jeugd: geen flauwekul, niet zuch ten voor het nodig is, aanpakken. Door zelfstudie en cursussen heb ik me tot deze positie opgewerkt en het geeft een stuk voldoening als je zover op de ladder komt. Het is dan ook een leuk sluitstuk datje zoiets achter kunt laten'. Directeur gemeentewerken P.A.Boot uit Tholen, 8 december 65 jaar geworden, gaat met pensioen. Hij laat zijn opvolger L.Guyt, die al zes weken heeft meege lopen,nu alleen zwemmen. Voor een solist als dhr. Boot, die altijd gewend was om veel zelf te doen, valt het vertrek niet direct mee. Hij is nog zo vitaal, dat hij elke morgen naar het kantoor aan de Molenvlietsedijk gaat alsof er vrijdag middag geen afscheid is. Toch heeft hij de laatste jaren bij het groter worden van de dienst gemeentewerken al meer en meer moeten overlaten aan zijn me dewerkers. 'Ik vond het echter eeuwig zonde, dat ik niet achter de tekenplank kon staan, want ik tekende graag. Dat is het rijke van ons vak: uit niets, iets for meren. Een filosofie opbouwen en dat vertalen in materiaal'. Dhr. Boot op de filosofische toer lijkt een ander mens dan de directeur ge meentewerken die donderdagavond in de Commissie Openbare Werken enkele pittige uitspraken over de Thoolse aan nemers doet. 'Ik heb een uitgesproken mening en ik reageer vlug, misschien wel eens te vlug, maar ik voel het als m'n plicht om misstanden te constateren. Ik oen ook niet zo afhankelijk als een raadslid. Voor mezelf heb ik het ook graag, dat men het rechtuit zegt: duide lijkheid, ja is ja en nee is nee. Daarmee bereik je de beste resultaten voor de ge meenschap. Het komt wel eens hard over, maar ja zeggen is geen kunst. Nee zeggen, dat is een kunst. Elk vogeltje fluit zoals hij gebekt is, maar ik ben niet autoritair. Ik heb 36 jaar dienend ge werkt in overheidsdienst. Ik heb niet gezegd: dit moet gebeuren, maar dit zou zo kunnen omdatals er iemand met een verbouwingsplan kwam dat afge keurd moest worden, sla je in vijf minu ten een fantasie van een halfjaar in. Dat doe je niet om de mensen dwars te zitten, maar om ze met het beste advies te hel pen'. Dhr. Boot was een selfmade man. Het timmerbedrijfje van z'n vader in Zon- nemaire op Schouwen zag hij niet zo zitten en daarom was hij gelukkig met een baantje bij de kunstzinnige architect Hoogenboom in Renesse, ook al ver diende hij er niets. Dhr. Boot kreeg er constructieleer en kunstgeschiedenis en maakte tekeningen.Vervolgens werd hij hulpopzichter bij de restauratie van de kerk in Haamstede, dhr. Boot bewaart als curiositeit nog zijn aanstelling, waarop stond dat alle kosten voor zijn rekening kwamen. Het architectenbu reau Dingemans uit Heemstede was de volgende werkgever van dhr. Boot. De zoon van zijn vroegere baas is de ont werper van het nieuwe gemeentehuis in St.Maartensdijk. Dhr. Boot was opzichter bij de bouw van een ambachtsschool en een rusthuis op Schouwen en toen hij op het kantoor in Heemstede kwam, icon hij het hoger bouwkunde onderricht in Amsterdam volgen. In de oorlog trouwde hij en volgde de verhuizing naar Oosterland. Op 15 maart 1943 begon officieel de ambte lijke loopbaan van dhr. Boot. Voor 1600 gulden per jaar met een mogelijke ver hoging van 100 gulden tot maximaal 1800 gulden, werd hij aangenomen bij de centrale dienst Noord-Zeeland in Zierikzee. Daarbij waren 26 gemeenten aangesloten met 40.000 inwoners. Op Tholen waren P. Jaspers en L.W. Blaas werkzaam, terwijl dhr. Boot St. Philips- land onder zijn hoede kreeg en enkele Schouwse gemeenten. Toen de Duitsers Schouwen-Duiveland onder water zet ten, werd dhr. Boot te werk gesteld op het ministerie iin Den Haag. Hij woonde in Rotterdam, waar hij de hongerwinter meemaakte. niet haalbaar. Ik zou niet graag willen dat de technocraten het voor het zeggen hadden, maar de bestuurders moeten wel hun vertrouwen aan de deskundigen geven. De technici dienen ervoor te zor gen, dat de bestuurders hen het maxi mum aan vertrouwen kunnen geven'. "In dhr. Boot verliezen we een harde werker. We hebben veel steun aan u gehad en daarom hartelijk dank voor al datgene, dat u voor ons hebt betekent". Met die woorden nam wethouder L.J.Koopman afscheid van directeur gemeentewerken P.A.Boot, die donderdagavond voor het laatst - aan de vooravond van zijn 65ste verjaardag - ais adviseur in de Raadscommissie Openbare Werken was. Wethouder Koopman hoopte, dat hij dhr. Boot nog eens op de publieke tribune zou aantreffen, maar de scheidende directeur gaf hem daarop weinig kans. "Ik zal proberen een klein beetje afstand te houden, anders rij ik misschien m'n opvolger in de wielen', zei dhr. Boot. Wethouder Koopman wees erop, dat ze wel eens tegenover elkaar hadden gestaan, maar hij vond ook, dat de Commissie een deskundige verloor die van aan pakken wist. Dhr. Boot noemde de instelling van de Commissie Openbare Werken een heel goede zaak. "Ik heb veel plezier aan dit werk beleefd en ik hoop dat m'n opvolger ook goed met de commissie kan samenwerken. Het positief advies vanavond, om de werkplaats van gemeentewerken met machines e.d. in te richten, is een aardig verjaardagsca deautje. Het was m'n mentaliteit, m'n instelling om solist te zijn en het nogal eens hard te zeggen. Dat heb ik echter altijd in het belang van de gemeenschap gedaan. Ruim 35 jaar geleden ben ik begonnen met dat dienstbaar zijn en ik heb m'n beste adviezen gegeven, maar ook menselijke fouten gemaakt. Hartelijk dank voor de goede medewerking en ik hoop dat er in de commissie nog goede besluiten vallen in het belang van de gemeenschap', zo besloot de scheidende directeur gemeentewerken donderdagavond in de Raadscommissie O.W. Vanaf 1943 tot zijn afscheid per 1 ja nuari 1979 onderscheidt dhr. Boot steeds perioden van vijf jaar in zijn loopbaan. Ten eerste .de wederopbouw van 1943- 1948 en de afbouw in de daarop vol gende vijfjaar. De periode 53-58 was er na de stbrmramp opnieuw een van we deropbouw. Van 58-63 domineerde de reorganisatie van de centrale dienst in verband met de herindeling op Schou wen-Duiveland: van 18 naar 6 gemeen ten. Op 1 januari 1964 verhuisde dhr. Boot naar Tholen, zodat 63-68 zijn eer ste Thoolse periode werd. Van 68-73 speelde de ratiobouw een hoofdrol met de afbouw van de centrale dienst Noord-Zeeland, want op 1 januari 1973 werd dhr. Boot directeur gemeentewer ken Tholen. Schouwen viel nu helemaal af en alleen St. Philipsland bleef over als 'klant'. Het laatste lustrum van 73-78 stond injiet teken van de concentratie van de gemeentelijke diensten en het samengaan straks van gemeentewerken met de secretarieafdeling ruimtelijke ordening in de nieuwe afdeling ge meentelijke ontwikkeling. Dhr. Boot is wel gelukkig met die com binatie van afdelingen. 'Ik heb er ook veel aan gewerkt, maar zaken doorbre ken doet soms pijn. Is het verantwoord, daar gaat het om, waarbij je het mense lijke altijd in 't oog moet houden. Ge zien de uurlonen moet het rendement zo hoog mogelijk zijn, dus is een doelmati ge organisatie noodzakelijk'. Een doel matige organisatie in de nieuwe werk plaats van gemeentewerken in Scherpe- nisse heeft dhr. Boot donderdagavond met verve bepleit. Hij kwam uitvoerig aan 't woord in zijn laatste vergadering van de commissie O.W. de directeur ge meentewerken wilde zulke gelegenhe den altijd graag aangrijpen. 'Als de voorstellen bij de raad komen, kun je niets meer kwijt. Je technische kennis wil je zo vroeg mogelijk onder de aan dacht van de bestuurders brengen en gezien de openbaarheid is het een goede zaak dat je daarvan ook het publiek in kennis kunt stellen. Je denkt altijd: hoe zal m'n plan bij de buitenwacht overko men? Je moet bij voorbaat niet spelen op waardering. Je dienende taak moetje zo hoog mogelijk vertalen. Natuurlijk heb je eigen ideeën en ook eigenbelang, dat is menselijk, maar de publieke opinie kan de starheid van technici opheffen. Iedere streep op papier is niet heilig. Zolang er niet gebouwd is, kan er altijd gewijzigd worden, afgezien van finan ciële consequenties. Als ontwerper moet je een enorme zelfkritiek hebben als je vanuit je geest, je plan in de materie overbrengt. Alles wat je ziet, leeft. In materiaal zit spanning. Van huis uit ben ik bouwkundige en bouwkunst is inder daad kunst met een grote K. Veel archi tecten bouwen voor de business en niet voor de kunst, maar met materiaal en de centen moetje tot het uiterste woekeren. Ook bij woningwetwoningen valt er nog veel aan die bouwkunst te doen. Ik kwam altijd met een voorstel van 130% en verdedigde dat met verve. Je moet niet voor de eerste de beste op merking overstag gaan. De bestuurders moeten echter ook het idee krijgen dat ze wat aan het plan doen en als er dan 80% overblijft, heb je toch je idee bin nengehaald, want honderd procent is Dhr. Boot is de architect van de werk plaats de Betho op het Thoolse indus trieterrein, van de brandweerkazerne en van de burgemeesterswoning de Schaapskooi in Tholen. Verder ontwierp hij het gemeentehuis in St. Philipsland en het postkantoor in St. Annaland. Als adviseur van b en w kreeg hij ook te maken met het welstandstoezicht: de beoordeling van bouwplannen op wel stand: de vorm van de gevel, de kleur steen of dakpannen, de bestrating. Past het in de omgeving? 'Welstand is een stuk gemeenschaps goed. Je kunt niet doen en laten wat je wilt, ieder moet zich beperken ten op zichte van de naaste om in een zo leef baar mogelijke omgeving te kunnen wonen. Als inwoners moeten we er met z'n allen voor zorgen om het land gaaf te houden. We zijn wat dat bouwen betreft, niet meer zo fijngevoelig als onze voor ouders. We worden harder. Je kunt in tien jaar iets verpesten, waarvoor je dan weer honderd jaar nodig hebt om het goed te krijgen. Een kap, dakpannen, een goede kleur verf en steen, dat be paalt het cachet. Een slechte kleur in een straat geeft direct een dissonant. Van de plannen wordt 95% aanvaard. Er zijn een paar schreeuwers waarmee we bonje hebben, maar de welstand is verre van dictatuur. De belangen worden tot en met afgewogen. Namens de Zeeuwse collega's zit ik in de grote commissie van stad en landschap die de probleemge vallen bekijkt. Een kapje of een plat dak is een wel standszaak. Een plat dak is ook goedko per, maar om de tien jaar moet het ver nieuwd worden en dakpannen gaan wel driehonderd jaar mee. Een kap betekent isolatie, goede waterafvoer en een ver schijningsvorm die prettig aandoet. Als je je niet in deze samenleving thuisvoelt, zoek dan je vertier in de woestijn'. Dhr. Boot heeft in de afgelopen vijftien jaar bouwplannen voor 250 huizen me de-verwezenlijkt. Hij heeft zich ook in tens bezig gehouden met bestemmings plannen, waar de directeur gemeente werken zeker z'n steentje aan bijdroeg. Er was visie en voorstellingsvermogen nodig bij een kaart. In St. Philipsland waren er evengoed bestemmingsplannen, scholenbouw, herberekening van rioleringen, verbete ring varf de haven. Punten zoals die in elke gemeente voorkomen, alleen in een kleinere omvang. Wat de toekomst be treft, lijkt dhr. Boot het goed om een witte, zuivere gemeente te krijgen, waar het goed wonen is. 'Rust, schoonheid. De gouden delta is hier een stuk werke lijkheid. Dat ervaart ook m'n opvolger dhr. Guyt sterk. Het gaat er verder om, wat men over heeft voor het welzijn, of men niet alles puur financieel gaat be naderen. En als er een nieuwe voorzie ning is - een overdekt zwembad, sport hal - gelegenheid biedt mogelijkheden'. Op Schouwen was dhr. Boot bestuurslid van de woningbouwvereniging en van Veilig Verkeer. Op Tholen nam het werk hem grotendeels in beslag, maar de afdeling van de Nederlandse Protestan ten Bond had zijn grote liefde. 'Ik blijf in Tholen wonen en wil m'n gaven niet onder de korenmaat steken. Ik ga er niet aan beginnen om architectje te spelen. Dan haal ik het brood uit andermans mond, maar ik wil me wel dienstbaar maken op sociaal-maatschappelijk ter rein. Ik ben nog vitaal genoeg en vol gend jaar gaan we mogelijk weer naar Israël. Samen met m'n vrouw en schoonzus, de een is nog leergieriger en nieuwgieriger dan de andere.' De directeur gemeentewerken Tholen, zet morgen een punt achter een fraaie loopbaan, maar ook zijn leergierigheid en intense belangstelling voor allerlei onderwerpen blijft. Hij gaat de krant wat uitvoeriger lezen en zich nog meer in oude geschriften over Zeeland verdie pen. Ook de huidige bestuurders en dan met name hun voorstellen en plannen zal dhr. Boot echter op de voet volgen' want daarvoor liggen hem Tholen en St. Philipsland te na aan 't hart. De commissie Openbare Werken van de Thoolse gemeenteraad heeft b. en w. gead viseerd, de technische dienst van de woningstichting Beter Wonen niet te huisvesten in de nieuwe werkplaats van gemeentewerken in de voormalige drogerij aan de Langeweg in Scherpenisse. Wanneer men Beter Wonen wel zou toelaten, zou er nooit meer iets terecht komen van de loskoppeling van de woningstichting en de gemeente, wat een al lang uitgesproken wens van de gemeenteraad is. Wethouder L.J. Koopman kon zich best vinden in het advies van de raadsleden M.P. van Dijke (SGP), P. van Schetsen (PvdA), J.M. Deurioo-van Broekhoven (CDA) en M. van Damme (VVD). "Trap maar gerust eens een keer de deur in: mag Beter Wonen in de werkplaats van gemeentewerken in Scherpenisse", zei wethouder Koopman. Dit punt werd door Van Schetsen ter sprake gebracht bij het voorstel van b. en w. om houtbe werkingsmachines, een garagehefbrug en brandblusmiddelen aan te schaffen voor de nieuwe werkplaats. "Een zeer royale werkplaats", aldus wethouder Koopman en de commissie had zich daar donderdagmiddag zelf van over tuigd. De technische dienst van Beter Wonen, die twee timmerlieden in dienst heeft voor het onderhoud van 2.000 wo ningwet- en bejaardenwoningen, zit momenteel in de gemeentewerkplaats de Vijfzinnen te Sint Maartensdijk. Eerder was al eens ter sprake gekomen dat Beter Wonen in de Vijfzinnen zou blijven, maar nu was er een brief van de woningstichting dat men naar Scherpe nisse wilde. Van Schetsen had uit de stukken het idee gekregen, dat het ge meentebestuur deze zaak zelf aan 't rol len had gebracht: "Is hier niet bewust op aangestuurd?". Van Damme: "Het lijkt erop, dat het aan Beter Wonen voorge kauwd is". Directeur gemeentewerken P.A. Boot, die voor zijn afscheid z'n laatste commissievergadering mee maakte, liet weten, dat de opzichter van' gemeentewerken, die zowel de twee timmerlieden van Beter Wonen als de onderhoudsploeg van gemeentewerken onder z'n hoede heeft, uit praktische overwegingen Beter Wonen liever in de werkplaats te Scherpenisse wilde heb ben. Van Schetsen had uit de briefwis seling zelfs begrepen, dat de Vijfzinnen niet meer geschikt zou zijn voor Beter Wonen en dat kwam hem vreemd voor. "Het pand beantwoordt aan z'n doel", zei de heer Boot. Van Damme vond dat het nu tussen de woningstichting en de gemeente alle maal verwarrend werkt. Gemeentewer ken adviseert zowel b. en w. als de wo ningstichting. Het onderhoud van de voortuinen, waar de gemeente geld bij legt, is al ter sprake gekomen, evenals de administratie. Het VVDraadslid meen de dat budgetbewaking op z'n plaats zou zijn gezien de 'sluimerende subsidies'. Van Schetsen sprak zonder meer van een 'geweldig bedrag aan verkapte sub sidies' gezien het tuinonderhoud, de ad ministratie en de technische dienst. "De commissie denkt, er zijn misschien nog wel meer punten die in het voordeel van Beter Wonen zijn. Met de grondge dachte van de commissie, dat Beter Wonen zelfstandig moet zijn, ben ik het roerend eens. Wij hebben geen ver plichtingen ten opzichte van de wo ningstichting, wij hoeven geen plaats op te zoeken voor hun technische dienst", aldus wethouder Koopman. De princi pe-uitspraak dat de woningstichting apart moet, is al tien keer gedaan, maar de zaak is nu opnieuw aangekaart, vond Van Schetsen. Van Damme zei, dat het principe-besluit van de raad met het toelaten van Beter Wonen in Scherpe nisse losjesweg overboord wordt gezet. "Als dit door blijft lopen, komt er nooit duidelijkheid", aldus mevrouw Deur- loo. Van Schetsen wilde de deur voor Beter Wonen niet definitief dicht gooien, maar de stap naar Scherpenisse wilde hij toch achterwege laten, anders wordt loskoppeling bijna onmogelijk. Van Damme vond dat de verwevenheid niet nog groter moet worden, want de burger ziet nu het verband al niet meer. "De woningstichting in Halsteren, die veel kleiner is, is zelfstandig. Zet u het pistool op m'n borst, dan zeg ik keihard nee, maar praat nog eens. Ik geloof niet, dat we er goed aan doen om Beter Wonen in de werkplaats te Scherpenisse toe te la ten. De argumenten van de Vijfzinnen zijn niet geschikt en de financiën zijn niet goed", aldus het VVD- raadslid. Mevrouw Deurloo wilde de hele kluwen van woningstichting/gemeente uit el kaar halen en niet verder opwinden. "Dan is er nog een goede samenwerking mogelijk", zei het CDAraadslid. Van Dijke herhaalde zijn eerder naar voren gebrachte standpunt, dat geprobeerd moet worden, de woningstichting op ei gen benen te laten staan. De commissie boog zich vervolgens over de machines. Een garagehefbrug en brandblusmiddelen waren geen punt, evenmin als de inrichting van de kanti ne. Alleen wilde mevrouw Deurloo lie ver tegels dan linoleum in het 'schaftlo kaal'. De discussie draaide om de hout bewerkingsmachines als een cirkelzaag en een vlakvandiktebank. Een afzuigin stallatie was geen probleem. "Deze ma chines zijn nodig, ook als Beter Wonen niet in de werkplaats in Scherpenisse komt", liet wethouder Koopman weten. Van Schetsen en Van Damme zetten daar vraagtekens bij. De gemeente heeft twee timmerlieden in dienst, maar die werken regelmatig voor Beter Wonen. "Als je die dure machines ten laste van anderhalve man laat komen, ben je dan op de goede weg? Laat alleen het kleine onderhoud door eigen mensen uitvoe ren en doe voor grote onderhoudswer ken een beroep op de plaatselijke be drijven", zei Van Schetsen. Wethouder Koopman meende, datje de timmerlieden niet meer met een hand- schaafje kunt laten werken. "Er is ap paratuur nodig die iedere ambachtsman nodig heeft", zei de heer Boot. "Je kunt ook nog met een handkar en een krui wagen werken, maar dat is niet meer te verkopen. We hebben een lintzaag, een amateur-vlakbandje en een cirkelzaag die rammelt. Die nieuwe machines zijn gewoon nodig, daar kun je niet meer onderuit. We praten over een bagatel, want 50.000 gulden machines afschrij ven in 25 jaar is niets, terwijl 1 man 50 mille per jaar kost, zei de directeur ge meentewerken. Hij deelde nog mee, dat de twee timmerlieden bijspringen als een woning van Beter Wonen bij wisse ling van huurder opgeknapt moet wor den. Die uren worden echter in rekening gebracht. Het zijn meestal kleine dingen die moeilijk bij particulieren onder te brengen zijn. Van Schetsen gaf toe, dat het prettig is een eigen timmerman te hebben, maar hij geloofde niet, dat de investering in gebouwen, machines, toezicht eruit kwam. "Dat geld ben je nooit en te nimmer kwijt aan inschake ling van een man van een aannemer, gedurende een vol jaar. Is het niet beter dat de gemeente van de diensten van Beter Wonen gebruik maakt, want de technische dienst van de woningstich ting wordt het érootste ambachtelijk be drijf', meende het P.v.d.A.-raadslid. Wethouder Koopman zei, dat de eigen timmerlieden uit nood zijn geboren toen de huurders te lang op de plaatselijke aannemers moesten wachten. Van Damme wees erop, dat Beter Wonen twee aannemers had ingeschakeld, wat vlot werkte, maar toen trok de wonings tichting twee eigen timmerlieden aan. Als de gemeente Beter Wonen helpt, gaat de gemeente werk van de aanne mers afnemen, aldus het VVD-raadslid. Wat de machines betrof, meende hij, dat in de huidige tijd met dure uurlonen er alles voor pleit, dat er doelmatig gewerkt De herberekening van de rioleringstel sels in de gemeente Tholen vergt ruim vier ton. Het werk blijkt omvangrijker te zijn dan aanvankelijk werd veronder steld. Daarom vragen b en w maandag middag van de Thoolse gemeenteraad 90.000 gulden extra naast de 325.370 gulden die eerder al beschikbaar werd gesteld. De herberekening gebeurt op uitdruk kelijk verzoek van gedeputeerde staten in het kader van de aan het provinciaal bestuur opgedragen taak bij de kwali teitsbeheersing van het oppervlaktewa ter. Inmiddels is de herberekening van het rioolstelsel in St. Annaland voltooid en ter beoordeling naar G.S. gestuurd. Bij het werk worden ook het waterschap en de provinciale waterstaat betrokken. De herberekening wordt uitgevoerd door het technisch adviesbureau van de ver eniging van Nederlandse gemeenten. Computerkosten maken een belangrijk deel uit van de ruim vier ton. De negen tig mille extra kómt uit de reserve openbare werken. ALLE SOORTEN Zuid-Oostsingel 43 l el. 34368 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM B en w van Tholen willen de beperkin gen bij het verlenen van gemeentega rantie voor woningbouwleningen voort zetten en ook bouwgrond alleen verko pen aan inwoners en economische ge bondenen. De gemeenteraad neemt maandagmiddag een beslissing over dit voorstel van het college. In 1977 kwamen er 96 garantie-aanvra gen, waarvan er slechts 32 betrekking hadden op Tholenaren en economisch gebondenen. Op 16 januari van dit jaar^ besloot de gemeenteraad beperkingen aan te brengen gezien het kleine wo ningcontingent. Er kwamen na 16 ja- nuar «j4 aanvragen om gemeentegaran tie binnen, waarvan er 67 betrekking hadden op inwoners of economisch ge bondenen. (Dat grote aantal is met na me afkomstig van de woningbouwst- room in de besehutte sfeer). Vijf aan vragen vielen onder de overgangsrege ling en bij slechts enkele aanvragen was er geen sprake van economische bin ding. Het grootste gedeelte van de ge gadigden voor een gemeentegarantie is afkomstig van Tholen. In de woning toewijzing is voorshands geen wijziging van betekenis te verwachten, zodat het voor b en w voor de hand ligt, de gel dende regeling te voorlopig te handha ven. Verlenging wordt niet aan een be paalde termijn gebonden. Swuk Törtuïnstraat 28, Bergen op Zoom Tel. (01640) 34764 Advertentie IM wordt. Daarom kon hij met de aanschaf van de machines instemmen. Mevrouw Deurloo vond ook, dat de machines bij een goede inrichting van de nieuwe werkplaats horen. Desgevraagd zei wet houder Koopman, dat geprobeerd wordt, de machines bij een Thools be drijf te kopen. "Ik hoop dat de midden stand scherp zal inschrijven, want het zijn gemeenschapsgelden", aldus de heer Koopman. Van Schetsen: "We moeten ook aan onze eigen burgers ver kopen, dat er met de machines zo ren dabel mogelijk gewerkt wordt, maar mijn twijfel is alleen maar vergroot. Ik wil niet terug naar het stoffer en blik. maar de machines zijn maar voor 10% in gebruik. Kost het de gemeenschap geen geld als we het op deze manier doen voor 1 Vi man?, aldus Van Schetsen. De heer Boot liet weten, dat de machines bij 10% gebruik al rendabel zijn. Na ander half uur discussie ging tenslotte ook Van Schetsen met de aanschaf van de hout bewerkingsmachines accoord "als het voor honderd procent juist is wat men nu achter de tafel zegt". Het P.v.d.A.- raadslid wees er namelijk op. dat in het verleden achteraf de zaken wel eens an ders bleken te zijn dan eerst in de com missie naar voren kwam.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 11