(D Ruim voorschot van vertrouwen voor burgemeester Baerends T.B.I. levert vloeren aan Nigeria 'n Goeie! TAXI NODIG Van den Berg US 1-US6 open haard geeft sfeer en warmte ZELF UIEN AFSTAARTEN Donderdag 7 december 1978 35e jaargang no. 4 De Schelde "Het is goed dat we na vandaag aan 't werk kunnen, want in de tijd van een afscheid en een installatie verkeer je in een soort roes. Meestal worden met overdrijving de goede kanten naar voren gebracht, maar het is niet goed voor een jonge man om te groeien, om groots te worden, want groeien, echt, dat hoeft niet meer". De nieuwe burgemeester van Tholen, dhr. E. Baerends, zei dat maandagmiddag in het met talrijke bloemstukken op gesierde Haestinge, waar in een buitengewone vergadering van de Thoolse gemeenteraad zijn installatie plaatsvond. De fees telijke plechtigheid werd door 180 genodigden bijgewoond, 's Avonds kwamen 250 verenigingsbestuurders en individuele burgers het nieuwe Thoolse burgemeestersgezin in Haestinge de hand drukken. Positieve reactie Geen gespreid bedje BOEKHOUDING "NOORD-ZEELAND'' Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Volledige inzet Vertrouwen Inspirerende uitdaging Betrokkenheid bevolking Verlangen SGP Kritische benadering DEZE WEEK bel Han Schot tel. 01666-2159 grote kapaciteit, gerui- sarme werking, ook ge schikt voor sjalotten. Machinefabriek Vlakwater 3 te Enkhuizen tel. 02280-3830 Na 18.00 uur vert. P. Stap, 02290-18664. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per post 1 5,00, losse nummers 0,55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spiermk|es t/m 20 woorden 5,25 contant inclusief btw. Op rekening 6,50 Hoofdredacteur G Heijboer. Een vraag is óf betrokkene het wel als zo positief aanvaardt, al bij voorbaat het etiket opgeplakt te krijgen, dat het 'n goeie" is. Om oni in onze toch nog wel kleinschalige gemeenschap te beperken tot wat nog wel vporaanstaande mede burgers worden genoemd, is een bij voorbaat opgeplakt bijzonder positief etiket voor de nieuwe dominee, dokter, burgemeester een voor betrokkene zelf eigenlijk wat hachelijke zaak. Niet om dat het ook tegelijk een categorie is, waarover de burgers graag hun kritisch licht laten schijnen, maar vooral ook omdat de minste geringste deuk na zo'n verwachting voor die burger tegelijker tijd ook een tegenvaller is. Vergeten wordt veelal dat het ook maar mensen zijn. De eerste mens zonder gebreken moet nog geboren worden en zal waar schijnlijk het licht nooit (meer) zien. Het is daarom vaak de zonde van de ge meenschap die ander al bij voorbaat op een voetstuk te gaan plaatsen. Dat nu willen we bepaald niet gaan doen in deze kolom voor wat de nieuwe burgemeester van Tholen betreft. Dat, wil niet zeggen, dat er niet het vertrou wen mag zijn. Evengoed als voor de nieuw beroepen dominee bij de kerke- raad, of de zich in eengemeenschap nieuw gevestigde dokter. Temeer niet, omdat de achtergrondmuziek nogal welluidend is. Die achtergrondmuziek voor burgemeester Baerends klonk al wat door uit de mond van minister Wiegel, toen hij terecht stelde, dat hij een goede Thoolse burgemeester had afgenomen, maar tegelijkertijd ook ver zekerde weer voor een goede burge meester te zullen zorgen. Dit althans heeft wethouder Koopman de Thoolse bevolking voorgehouden en we zijn de laatsten om aan zijn woorden te twijfe len. De achtergrondmuziek werd zelfs nog wat duidelijker voor degenen, die aan wezig waren bij het afscheid van de heer Baerends in Scharendijke. Midden- schouwen had reeds het voorgevoel, dat men zo'n burgemeester geen tweede termijn als hoofdbestuurder van een betrekkelijk kleine gemeenschap zou kunnen behouden. De achtergrondmuziek stuwde niet al leen naar een volwaardig concert van wege accordeonisten op het podium van Haestinge, maar vooral door de mai denspeech van de nieuwe burgemeester en de beantwoording van de verschil lende sprekers. In het Schouwse was al opgemerkt, dat het iemand is, die van aanpakken weet. Alles bij elkaar geno men hebben we in dat opzicht de heer Wiegel voorshands nog niets te verwij ten. Tegelijkertijd dienen we te pogen de zonde van het op het voetstuk plaatsen te vermijden. Met alle vertrouwen, dient de nieuwe burgemeeste'r de waarheid te worden voorgehouden. Die waarheid is, dat de Thoolse burgerij nogal veeleisend is. Weliswaar in de goede zin van het woord en in het belang van die ge meenschap, maar toch vrij veeleisend. Ingegeven door de zorg om het behoud van leefbaarheid en welzijn. Met het vertrouwen in minister Wiegel, dat hij weer voor 'n goeie zou zorgen en met de verzekering van Middenschouwen, dat het 'n goeie is, wil Tholen voorshands nog van harte hopen, dat het 'n goeie zal blijken te zijn. En De Schelde geeft ook nog eens vormge ving en kwaliteit op de koop toe. Een bezoek aan onze showroom zal u laaiend enthousiast maken! bouwmaterialenhandel Bergen op Zoom Tel. (01640) 36910 Advertentie IM De buitengewone raadsvergadering werd o.a. bijgewoond door de vertegen woordiger van de commissaris der ko ningin in Zeeland, dhr. H.Huisken, de voltallige gemeenteraad van Midden- schouwen (de vroegere gemeente van dhr. Baerends), burgemeester en mevr. Van Boeijen uit Harderwijk, de moeder en schoonvader van dhr. Baerends en talrijke vertegenwoordigers van ge meentebesturen, waterschap, politie, brandweer, enz. De raadsvergadering werd met ambts gebed geopend, waarna loco-burge meester C.J.Moerland als eerste het woord voerde. "Meneer en mevrouw Baerends, harte lijk welkom in deze buitengewone raadsvergadering van, in feite sedert 1 december al, ook uw gemeente Tholen. Bij de algemene beschou wingen over de gemeentebegroting voor 1979 werd er door verschillende'raadsfracties op ge wezen, dat de benoeming van een bur gemeester toch wel lang uitbleef, terwijl toch was toegezegd, dat die zaak, althans door de Commissaris der Koningin, met voortvarendheid zou worden behan deld. Door één fractie werd zelfs de suggestie gedaan om bij de Minister van Binnenlandse Zaken op spoed aan te dringen om de bestaande vacature in de raad en in het college van burgemeester en wethouders zo spoedig mogelijk te doen vervullen. Er is geen enkele vraag of opmerking met betrekking tot deze begroting gemaakt, die ik namens het college op een meer concrete en af doende wijze heb kunnen beantwoor den dan deze, want juist op de middag van de dag waarop de voortgezette be grotingsbehandeling moest plaatsvin den kwam telefonisch het bericht van benoeming, op 20 november j.l. dus. Het was daardoor mogelijk het bericht van uw benoeming direct in een openbare vergadering door te geven. Eeê brief aan de Minister kon gerust achterwege blij ven. De reacties van alle raadsfracties kon u daardoor ook reeds de daarop volgende dagen in de krant lezen en voor zover u dat niet deed, komt u stellig nog in de gelegenheid ze na te lezen in de notulen, die immers nog aan de orde moeten komen in volgende raadsverga deringen. Ik ga daar in elk geval nu aan voorbij en teken slechts aan dat alle fracties op de benoeming van u als persoon, positief hebben gereageerd. Ik kan u daarom de volledige verzeke ring geven namens de voltallige raad, dat allen ten volle bereid zijn met u sa men te werken in constructieve zin aan de behartiging van de vele taken waar voor het gemeentebestuur zich gesteld ziet. Bij het afscheid van burgemeester Van Boeijen, ruim zes en een halve maand geleden, heb ik een groot aantal werken opgesomd die al tot stand waren gekomen en die in positieve zin de leef baarheid op Tholen hadden beïnvloed. Geenszins echter heb ik daarmee toen bedoeld te zeggen dat de opvolger in een gespreid bedje terecht zou komen en zou kunnen volstaan met alleen maar het instandhouden van wat reeds tot stand kwam. Niets is minder waar. Ik kan u de verzekering geven dat ook al Een goed verzorgde tegen redelijk tarief Administratiekantoor 01677-354/01113-1619 Advertentie IM Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IK is Tholen, en daar zijn we dankbaar voor, nog steeds een rustig landelijk ge bied, het toch in andere zin een alleszins levende gemeente is, waar behoefte en vraag is naar uitbreiding van het voor zieningenpakket waar u kunt kennis maken met een actief verenigingsleven op velerlei terrein, waar men prijs stelt op goede openbare voorzieningen en waar men "bij" wil blijven bij de ont wikkelingen welke zich elders voordoen. Daarom en dat zal u niet verbazen zijn verschillende werken in uitvoering, maar zijn een veel groter aantal andere werken in voorbereiding, uiteenlopend van een sportvissershaven tot verschil lende gemeenschapscentra en van sportzalen tot de aanleg van fietspaden. Vele beleidszaken vragen daarnaast bij voortduring onze aandacht met een even grote verscheidenheid en variërend van ruimtelijke ordening, stadsvernieu wing en renovatie tot speciaal cultureel werk en van een toenemende betrok kenheid bij het bestuur van de inwoners, tot de deelneming aan een experiment voor funderend onderwijs. Al deze za ken zullen zonder enige twijfel ook uw volledige inzet vereisen. Weliswaar zult u in Tholen een verdergaande taakver deling aantreffen dan u in Midden- schouwen gewend was en ook telt het college een wethouder meer, zodat ieder lid minder taken onder de eigen hoede heeft dan bij u de laatste jaren het geval was. Maar dat neemt niet weg dat wij toch vele en met name de belangrijke zaken in het college plegen te behande len, zodat ieder lid van het college daaraan aandacht kan schenken, ook al behoren die zaken niet direct tot de portefeuille die men zelf te beheren heeft gekregen. Alles bij elkaar vergen de zaken van het college veel tijd en energie die wij echter graag in goede samenwerking met u zullen blijven leveren. Bij uw afscheid in Middenschouwen is ons wel gebleken dat u van aanpakken weet. U moet er vast op rekenen dat wij van die eigenschappen op Tholen graag gebruik zullen maken voor de vele za ken die aan de orde zijn of zullen ko men. De wijze waarop in Middenschouwen van u afscheid is genomen heeft ons het volste vertrouwen op een tijd van goede samenwerking met u in de raad, in commissies en in het bijzonder in het college van burgemeester en wethou ders. Wij wensen daarom zowel u met uw ge zin als onszelf geluk met uw benoeming tot burgemeester van Tholen. Wij hopen dat u spoedig met ons uzelf Tholenaar zult voelen, hetgeen er toe zal bijdragen dat u met plezier uw werk in het belang van onze gemeente zult kun nen doen. Ik draag met genoegen het stuur over aan de nieuwe burgemeester Baerends en ik doe dat graag door u bij deze de ambtsketen om te hangen en de voor zittershamer te overhandigen. Ik hoop dat dat u met Gods zegen veel voor de gemeente Tholen kunt gaan be tekenen", aldus loco-burgemeester C.J.Moerland. Vervolgens kwam de nieuwe Thoolse burgemeester zelf aan het woord. "Mijnheer de waarnemend burgemees ter, nu u mij als voorzitter van uw raad en als burgemeester van Tholen hebt geïnstalleerd, wil ik allereerst uiting ge ven aan mijn gevoelens van erkentelijk heid en oprechte dank jegens Hare Ma jesteit, onze geëerbiedigde Koningin die mij tot burgemeester van deze gemeente heeft willen benoemen", zo begon dhr. Baerends. "In deze dank wil ik tevens betrekken allen die Hare Majesteit heb ben geadviseerd en zo aan de benoe ming hebben meegewerkt. In het bij zonder wil ik noemen de Commissaris der Koningin Dr. Boertien en de Minis ter van Binnenlandse Zaken, Excellentie Wiegel. Deze voor mij en mijn vrouw eervolle benoeming wordt door ons als een in spirerende uitdaging aanvaard en ik zal met Gods hulp alles doen wat in mijn vermogen ligt om het in mij gestelde vertrouwen niet te beschamen. Wij zijn De Thoolse jeugd heeft maandagmiddag het burgemeestersgezin Baerends uit M id- denschouwen verwelkomd. Allereerst waren dat op de Thoolse brug de jongste raadsleden M.P. van Dijke en J.L. van Gorsel, terwijl bij Haestinge in'St. Maar tensdijk de leerlingen van de openbare en christelijke kleuter- en lagere scholen burgemeester Baerends met zijn vrouw en kinderen een muzikale ontvangst bezorg den. Op alle vier scholen waren vlaggetjes en hoedjes gemaakt in de kleuren van de Thoolse vlag. Op de vlaggetjes was een sticker van het gemeentewapen geplakt. Voor de 220 kinderen uit Scherpenisse was het een fijne middag, al was de rit in de drie bussen dan maar kort. Na een poosje wachten konden ze de familie Baerends uit volle borst het eerste couplet van het Zeeuwse volkslied toezingen. Daarvoor hadden ze op de lagere scholen al een hele week geoefend en ze lieten het couplet dan ook ttf ee keer horen. De kleuters zongen vervolgens 'lang zuilen ze leven'. Twee kleuters boden namens alle scholen uit Scherpenisse geschenken aan. Eduard Rijstenhil van de Chr. kleuterschool overhandigde mevr. Baerends bloemen, terwijl Desire Koppenhol van de O.K.S. de blokkendoos twee flessen wijn aan burgemeester Baerends gaf: een fles Chateau Neuf du Pape van 1973 en een fles Cote du Rhone van 1975. Terwijl het burgemeestersgezin zich naar binnen begaf voor de officiële installatie, gingen de kinderen met de bus terug naar Scherpenisse, waar een heerlijke tractie wachtte- een grote speculaaspop met warme chocolademelk. 's Avonds presenteerden zich voor Haestinge de vier Thoolse brandweerkorpsen, aangevuld met materiaal van de regionale brandweer uit Bergen op Zoom. Na de inspectie door burgemeester Baerends namen zij iets pittigers dan chocolademelk. dan ook vol verlangen om ons met en thousiasme in te werken in de proble matiek van deze gemeente. Een boeiende gemeente die de eerste herindelingsperikelen reeds is door- groeid. Een gemeente welke mede door de goede ontsluiting van het eiland een aantrekkelijke woonfunktie heeft ge kregen in een fraai landschappelijk ge bied. Maar ook een gemeente die wordt geconfronteerd met vraagstukken ron dom de werkgelegenheidsproblematiek, de recreatie en de landbouw. Het zijn juist deze hoofdkenmerken die het ambt in deze gemeente tot een inspirerende uitdaging maken. Het zal u duidelijk zijn dat ik nog geen gelegenheid heb gehad mij enigszins te verdiepen in de concrete problematiek van al deze hoofd.kenmerken. (Dit ondanks het feit dat uw actieve voorlichtingsfunctionaris mij reeds daags na de benoeming een indrukwekkende stapel relevante stuk ken over de gemeente overhandigde). De korte tijdsspanne tussen de benoe ming en de installatie, met alles wat in deze tijd op je afkomt, gaf mij zelfs niet de gelegenheid ook maar oppervlakkig kennis van al deze stukken te nemen. U zult het mij dan ook niet euvel duiden dat ik nu niet nader op de Thoolse pro blematiek inga. Zoals gezegd het is mijn wens mij zo spoedig mogelijk deze pro blematiek eigen te maken. niet in dat ik pleit voor een in alle op zicht "lief zijn voor elkaar" zodat er geen plaats meer zou zijn voor kritiek. Juist wanneer er sprake is van een goed sa menspel moet er tijdens de beraadsla gingen volop gelegenheid zijn voor kri tische benadering. Een kritische bena dering op basis van argument - tegenar gument, hoor - wederhoor. Waar het om gaat is, dat een ieder vanuit zijn eigen overtuiging of gezichtshoek aa;i de be raadslagingen deelneemt en daarbij steeds de belangen van de bevolking voor ogen houdt. Natuurlijk zal dan na afweging van de argumenten de vrijheid van het verschil van weging der argu menten blijven bestaan. Als het gaat om de zojuist geschilderde afweging van belangen en argumenten, ben ik als voorzitter zo week als was en zal u, raadsleden graag het volle pond geven, ook al kost dit wel vergadertijd. Ander zijds houd ik van snel en zakelijk verga deren en krijg iets granietachtigs over me als men al te ver en al te veel van het onderwerp, dan wel van het democra tisch hoor en wederhoor wenst af te dwalen. Hoewel ik heel duidelijk de raad der gemeente als het hoogste bestuurscolle ge van de gemeente beschouw en van mening ben dat de beslissingen in dit college van gekozenen genomen dienen te worden, acht ik een zo groot moge lijke betrokkenheid van de bevolking bij de totstandkoming van de besluitvor ming even zo vanzelfsprekend als noodzakelijk. Ik erken een "spreekrecht" van de bur ger en een "luisterplicht" van de be stuurders. Hoe moeilijk het is om dit spreekrecht werkelijk vruchtbaar ge stalte te geven, is reeds vaak in de prak tijk bewezen. Het mijns inziens juiste streven naar grotere openbaarheid van bestuur kenmerkt zich nog steeds door vele misverstanden en gebreken, zowel van de zijde van de bestuurders als van de burgers. Maar al te snel is de bestuurder geneigd het spreekrecht te vertalen in de geest van: "laat ze maar praten, wij zullen straks op grond van onze deskundigen wel de beslissing nemen". En men houdt zich zodoende horende doof. Anderzijds kenmerkt men bij de burger maar al te vaak een gelatenheid negati visme van: "ze zoeken het zelf maar uit" of een brok vooropgesteld wantrouwen. Terwijl weer anderen menen dat dit spreekrecht ook is "beslissingsrecht", hetgeen niet juist is want het beslis singsrecht blijft voorbehouden aan de raad. Het is duidelijk dat dit "Spreek recht" van de burger en de "luisterp licht" van de bestuurder nauwelijks of in het geheel niet in vaste regels te vangen zijn. Het gaat allereerst om de gezind heid. Daarbij volop ruimte latend voor een pittige toetsing van meningen en standpunten. Vervolg op pag. 7 Ook al ben ik er mij van bewust dat niet alle fracties in de raad even gelukkig waren met mijn benoeming, - een fractie heeft nl. meerdere malen zeer uitdruk kelijk haar voorkeur uitgesproken voor een man van eigen politieke keuze - spreek ik de wens uit toch het vertrou wen van de gehele raad te mogen win nen. Ik wil graag verklaren begrip te hebben voor het verlangen zoals door de S.G.P. is uitgesproken, dat was een legitiem streven. Juist daarom is mijn waardering groot voor de wijze waarop vertegen woordigers van deze groepering mij reeds hebben begroet direct na de be noeming. Het enorme voorschot van vertrouwen door hen aan mij geschon ken, heeft mij getroffen. Hiervoor onze speciale dank; wij hopen dat het ons gegeven mag worden dat ondanks onze verschillen het wederzijds vertrouwen uit zal groeien tot een goede samenwer king. Het spreekt voor zichzelf dat het voor gaande voor de gehele raad geldt. Want al draag ik op verschillende terreinen als burgemeester een geheel eigen verant woordelijkheid, ik ben er vast van over tuigd dat deze verantwoordelijkheid en opdracht, voor de bevolking van Tholen alleen dan tot vruchtbare resultaten kan leiden als er sprake is van een goede samenwerking. Van mijn kant hoop ik mij met Gods hulp in alle openhartigheid mij voor deze samenwerking in te zetten. Wil mij echter niet verkeerd verstaan, de oproep tot samenwerking houdt beslist 't Zou best een goeie kunnen zijn 0 Burgemeestersgezin Baerends kreeg grote Thoolse belangstel ling bij installatiegebeuren 0 Dat was er eveneens bij 't ambte lijk scheiden van dhr. M.K. de Wilde 0 St.-Annalandse burgers besteed den ruim twee uur aan plan Kom 0 T.B.I. levert beton aan Nigeria Sportvissershaven aanbesteed Stavenisse Twee onderwijzers getrouwd 0 Winkelweken liepen weer als een trein 0 Groene Kruis trekt aan gemeen telijke subsidiepot Waardering voor meester Moerland loco-burge- Middenschouwen nam met spijt afscheid 0 Een nieuwjaarsgroet in de Een drachtbode is afdoende 0 Na de Sint de schaatsen uit het vet 0 ZICH WILLEN ZUIVEREN VAN EEN ONGERECHT VAARDIGDE VERDENKING, IS OF OVERBODIG OF VER GEEFS 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi- Advertentie IM Advertentie IM De Thoolse beton industrie uit St. Maartensdijk heeft 1200 m2 betonvloer geleverd voor een kantogrgebouw dat het OGEM-concern in Nigeria bouwt. De verdiepingsvloeren werden in twaalf containers 'verpakt' per speciaal tran sport naar de Rotterdamse haven ver voerd, vanwaar ze per schip naar Afrika gingen. Bij de TBI waren hiervoor stu wadoors aanwezig, die de vloeren in de containers stutten. De bedoeling is, dat er nog 2400 m2 vloer geleverd wordt. Bovendien heeft de TBO opdracht om offerte te maken voor 13.000 m2 beton- vloeren voor woning- en utiliteitsbouw van OGEM-Nederhorst. Tot nu toe gingen de TBI-betonplaten alleen naar Nederland en België, maar nu is daar ook Afrika bijgekomen. In dat continent kan men zelf geen goed beton maken omdat er alleen agressief zand en grind is. Binnen tien jaar is het beton dan ver ouderd. verteerd. Voor deze leverantie kwam de 20 tons kraan van de TBI prima van pas. De containers met 100 m2 beton werden vlot op de oplegger geplaatst, als waren het luciferdoosjes. Per transport gingen er twee containers mee. In januari neemt de TBI het nieuwe ge deelte van de fabriek volledig in ge bruik. Momenteel wordt er al een 'tafel' benut.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 1