Fiets voor "wandelend bevolkingsregister". ÜwssbK® JU (-«i, "«ncnsoi WATERTARIEVEN WMZ MET 8% OMHOOG STRIP. VER HAAL Gouden flitsen Vervolg plaatselijk nieuws mmmmmmm de eendrachtbode onmisbaar voor nieuwtjes Donderdag 7 december 1978 EENDRACHTBODE 13 Veel waardering en talrijke cadeaus voor M.K. de Wilde. Wezenlijke verandering Voorbeeld Gemeenschapswerk In de weer Alle lof Aangename herinneringen 8700 gulden voor geestelijk gehandicapten ;en man die veel geld wilde sparen Stopte broken van dikke picmm. Maar d: t blad hield hijaan Want,zei hij. waar/anómn zou ik de nreuwtjef dm moeten vemaren f BENT U NOG GEEN ABONNEE, geef u dan op bij onze plaatselijke bezorger of stuur de bon op aan EENDRACHTBODE, Postbus 5, Sint-Annaland of bel 01665-2752 Naam Adres Woonplaatsv Tot oktober 1983 niet meer voetballen Op de eerste werkdag van de nieuwe Thoolse burgemeester E. Baerends, vrijdag 1 december, heeft "het wandelend bevolkingsregister" van de gemeente Tholen, dhr. M.K. de Wilde, bij zijn 40-jarig ambtsjubileum afscheid genomen. Deze, voor veel inwoners zo bekende ambtenaar, behoorde eigenlijk tot de vaste inrichting van het gemeentehuis en daarom zullen velen hem missen. Verschillende sprekers brachten dat vrijdagmiddag tijdens een afscheidsreceptie in "Haestinge" tot uitdrukking. Zij lieten hun waardering blijken in woorden en cadeaus. Burgemeester Baerends woonde de druk bezochte bijeenkomst ook bij, maar de honneurs werden nog waargenomen door wethouder C.J. Moerland, die zo wel in Stavenisse als in de gemeente Tholen lang met De Wilde is opgetrok ken. "Er zou een boek te schrijven zijn over Uw, tijd te Stavenisse", zei wethou der Moerland. "Het was in die tijd toch wel een gezellige zaak, want eens per week waren we op het secretarie alle maal aanwezig om gezamenlijk koffie te drinken. Wij weten allen, dat je nooit onder de gemakkelijkste lichamelijke omstandigheden hebt gewerkt. Temeer zal er dankbaarheid zijn dat U meer dan veertig jaar Uw werk mocht doen. Nie mand zou het U kwalijk genomen heb ben, wanneer U er per 30 juni 1971 bij de gemeentelijke herindeling een streep had onder gezet en met wachtgeld was gegaan. Wij zijn er gelukkig mee, en Uzelf waarschijnlijk nog veel meer, dat U maar hebt doorgezet en nog zeven jaar Uw krachten hebt mogen geven als ambtenaar van de Burgerlijke Stand. U was een rustig werker in Uw afgeschutte kamer. U was vriendelijk en behulp zaam. Het zal voor velen, maar zeker ook voor mij, vreemd zijn als De Wilde de gemeentedienst heeft verlaten. Op de meest eervolle wijze krijgt U ontslag. Heel veel dank voor al het werk dat U voor de gemeente hebt gedaan. U hebt de wens te kennen gegeven om ambte naar van de Burgerlijke Stand te blijven en misschien moeten we nog wel eens een beroep op U doen. Alle goeds toe gewenst voor U en Uw gezin", aldus wethouder Moerland. Namens het ge meentebestuur bood hij een fiets aan, die door bode C.A. Weijler werd bin nengereden, en een kofferschrijfmachi ne. Gemeentesecretaris T.C. Benou liet we ten, dat het afscheid van De Wilde een wezenlijke verandering betekende op de gemeentesecretarie. "U hoorde langza merhand tot de vaste inrichting van het gebouw en dan bestaat de kans dat je een onderdeel vormt van het totale beeld. Daar is bij De Wilde heel sterk sprake van. Zeer veel inwoners hebben de kamer van De Wilde bezocht en U was daar niet weg te denken. U hebt er jaarlijks zo'n 250 geboorten ingeschre ven, 150 overlijdens en 100 huwelijken. Het ontbreken van De Wilde op die druk bezochte plaats zal een gemis zijn. Dat is jammer voor U en de secretarie, want U was een trouwe en zeer secure medewerker waarop je kon rekenen. Bovendien een goede en graag geziene collega. U neemt afscheid op een mo ment dat U nog van Uw vrije tijd kunt genieten en tevens nog wat maatschap pelijke functies kunt uitoefenen. U hebt daarmee een verstandig besluit geno men en ons gevoel van spijt mag dan ook niet overheersen. We gunnen U de rust van harte!" aldus de gemeentesecretaris, die De Wilde namens het personeel twee Zeeuwse boeken aanbood, waaronder het woordenboek, plus een boekenbon. De chef van de afdeling bevolking van de gemeentesecretarie, dhr. C.W. Droogers, wees op de dankbaarheid bij het 4Cbjarig ambtsjubileum, maar ook op het loslaten bij het afscheid. "Het is voorbij en we zullen je bijzonder missen, maar we kunnen je eigenlijk niet missen, wantje was een voorbeeld voor anderen. Nauwkeurig. Het is de plicht van een ambtenaar om z'n werk goed te doen, maar het is een grote verdienste, wan neer dat gebeurt onder handicaps die op zich al een belasting zijn. Wie over De Wilde spreekt, denkt aan trouwpartijen. Die huwelijksvoltrekkin gen hebt U altijd bijzonder graag ge daan. U probeerde er een stijlvolle ge beurtenis van te maken en er iets meer inhoud aan te geven dan wettelijk noodzakelijk was. U stootte zich dege nen, die maling hadden aan het huwe lijk. Op de secretarie was U bekend om Uw fabelachtig geheugen. Reeds lang voor dat de computer was uitgevonden, fun geerde U als wandelend bevolkingsre gister. De oudere Stavenissenaars kent U allemaal bij naam en geboorteda tum", aldus dhr. Droogers, die zijn scheidende medewerker alle goeds toe wenste en hem namens de afdeling het boek van Hollestelle over Tholen aan bood. Behalve ambtenaar van de Burgerlijke Stand was De Wilde ook nog adminis trateur van de kerkbode, ouderling in de ha v ^mtensdijk ANf,A M3JBAP01DF» stenbil al voor Sinterklaas werd ge speeld, is de post onvoorzien niet zo groot meer. Een grondige reconstructie (penetratie van paden, omspitten gras mat, herstel grafmonumenten) kost 59.624 gulden. Als er voor dit zoge naamde E-object 41.610 gulden rijks subsidie komt in het kader van de be strijding van de werkloosheid, blijft er voor de gemeente 18.014 gulden over. Het tweede plan van de Betho is veel minder ingrijpend (er worden alleen graspaden gemaakt en beplanting aan gelegd) en kost 13.000 gulden. Het hoofd van de O.L.S. dhr. J. Plek- kenpol is bij de gemeenteraad in beroep gegaan nu b en w in juli zijn aanvraag om een vierde leerkracht in het kader van de onderwijsstimulering hebben af gewezen. Volgens het college is dat te recht gebeurd. Voor een vierde leer kracht zijn er 91 leerlingen nodig en de O.L.S. heeft er nu 84. In het kader van de onderwijsstimulering kan men een extra leerkracht krijgen wanneer men voor klas xh minstens 29 leerlingen heeft. Dhr. Plekkenpol komt er aan 31, maar volgens het ministerie kunnen de klas sen anders ingedeeld worden (1+2 en 2 3) en met die combinatie wordt het aantal van 29 niet bereikt. Bovendien had de aanvraag twee weken na 5 mei binnen moeten zijn. Verder komt de O.L.S. volgens het ministerie aan 134 punten, terwijl beneden de 160 punten geen enkel verzoek wordt gehonoreerd. De punten worden gegeven op basis van de scholing van de ouders: hoe lager de scholing van de ouders, hoe hoger het aantal punten. De raad beslist volgende donderdag eveneens over de onderwijsvoorschotten 1979. Dé Chr. kleuterschool krijgt 12.600 gulden per lokaal en 65 gulden per (85) leerling. De Chr. school St. Philipsland 432,99 x 138 leerlingen en de Chr. school Anna Jacobapolder 441,74 x 27. leerlingen. Dit bedrag per leerling is hoger omdat dit een gebouw is van de schoolvereniging, zodat de ge meente ook een bedrag voor onderhoud moet geven. Het voorschot vakonder wijs is 21.940 gulden (8.20 uur) voor de Chr. school St. Philipsland en 9060 gul den (3.20 uur) voor Anna Jacobapolder. Dhr. L.H.M. Quist wil de woningwet woning Slaak 9 voor 78.956 gulden, in clusief c.v., van de gemeente kopen. In het verbindingsstraatje Zijpes- traat/Mastgatstr, evenwijdig aan de Oostdijk, willen b en w een voetgan gersbord plaatsen. De bewoners en de begrafenisondernemer krijgen onthef fing om er toch met hun auto te rijden. Tenslotte is er een voorstel van b en w om aan te sluiten bij de gemeenschap pelijke regeling ambulancevervoer regio Noord-Brabant te Roosendaal. Bazar in de Wimpel De voetbalvereniging Noad stopt na de vorige maand verleende subsidie van de gemeente, niet met de zelfwerkzaam heid. Zaterdag houdt Noad in de Wim pel een bazar, waar in de schiettent, bij het ballen gooien, het doelschieten of het rad van avontuur mooie prijzen te winnen zijn. Voor de jeugd is er boven dien touwtrekken en een grabbelton. Tussen drie uur en half tien zal het on getwijfeld gezellig druk zijn in de Wim pel. Rode kruis collecte De collecte voor het Rode Kruis heeft 6662 gulden opgeleverd. Het bestuur is de inwoners weer erkentelijk voor hun offervaardigheid. Sint en Piet in O.L.S. Sint en Piet hebben maandagmiddag de O.L.S. bezocht, waar ook 58 kleuters en peuters aanwezig waren, zodat er een record belangstelling was. De onder bouw werd door Sint getracteerd, terwijl de leerlingen van klas 4, 5 en 6 onderling surprises uitdeelden, wat vergezeld ging van versjes. Met veel plezier vloog de middag om. Deze Sinterklaasviering was goed geslaagd. Quick step had succes De laatste dansavond van Quick step dit jaar, was vrijdag in de Druiventros een groot succes. De zestig belangstellenden deden ook de koude schotels alle eer aan. De dames kregen daarvoor niet al leen alle lof, maar ook nog bloemen. 300 bejaarden De gemeente telt ongeveer driehonderd inwoners van 65 jaar en ouder. Daarvan wonen er 55 in Anna Jacobapolder. De 65 plussers maken ruim zestien procent van de totale bevolking/ uit,wat ver boven het landelijk gemiddelde van 10 11 procent uitsteekt. Slechts 24 mensen wonen in het bejaardencentrum de Ro- zeboom en 13 in de hieraan verbonden bejaardenwoningen. Mensen die echt verzorging nodig hebben, zijn aangewe zen op voorzieningen buiten de ge meente, aldus de commissie open be- jaardenwerk. Groene Kruisgebouw Het Groene Kruisgebouw heeft een grote buitenbeurt gehad en de binnen- beurt wordt als winterwerk uitgevoerd. Volgend voorjaar zal het Groene Kruis gebouw er dan weer als nieuw uitzien. Hervormde Gemeente en lid van het dagelijks bestuur van de Chr. B.L.O. "De Toetssteen". Namens die school dankte secretaris J. Nelisse de jubilaris voor de uurtjes die hij van de gemeente had afgeknabbeld voor "De Toets steen", wat toch een stuk gemeen schapswerk was. "We danken U oprecht voor Uw meeleven en we hopen nog veel van Uw adviezen gebruik te mogen maken!" aldus dhr. Nelisse. Hij hield De Wilde nog voor, dat de vele namen uit de Burgerlijke Stand gerust vergeten mogen worden, maar die ene naam in de hemel, die nooit uitgeschreven wordt, niet. Als blijk van waardering kreeg De Wilde van "De Toetssteen" het boek "Ds. Doornebal op reis". Namens de Thoolse begrafenisonderne mers sprak dhr. L. Geluk tot de schei dende ambtenaar van de Burgerlijke Stand: "U was bijzonder in de weer voor ons, en 't kwam altijd dik voor mekaar. We vinden het droevig dat U afscheid neemt, maar we hopen met Uw opvolger net zo goed te mogen samenwerken. Vee tig jaar bij de gemeente is een hele gebeurtenis, waarvoor U zeker dank baar mag zijn, want de Heere heeft het geleid en U de kracht geschonken", al dus dhr. Geluk, die De Wilde een boe kenbon overhandigde. De vroegere burgemeester van Stave nisse, dhr. L.A. Verburg had de lange reis uit IJsselmuiden gemaakt om zijn toenmalige eerste ambtenaar te bedan ken. "U hebt Uw veertigjarig jubileum bereikt op een manier die alle lof ver dient. Met ijver en toewijding hebt U gewerkt en ik heb enorm goede herin neringen aan onze samenwerking. Met name ook na de ramp. Mijn oprechte dank daarvoor. Gelukkig hebt U bij het afscheid van de gemeentesecretarie nog wat omhanden zoals de kerk en de school. Ik wens U Gods zegen toe en veel goeds", zei oud-burgemeester Ver burg van Stavenisse. Het laatste woord was voor de schei dende ambtenaar van de Burgerlijke Stand zelf. Hij wilde zijn vertrek niet zien als "scheiden is een bettje sterven". "Scheiden heeft aan één kant wel iets weemoedigs, maar ik heb met veel ple zier gewerkt. Toch valt het loslaten niet mee. Ik ben blij dat ik met mijn gezin mijn 40-jarig ambtsjubileum mocht vie ren en nu vandaag deze feestelijke bij eenkomst. Ik ban dankbaar jegens God, die mij de kracht gaf. Toch werd het steeds bezwaarlijker om mijn dagtaak vol te maken, nadat ik in 1956 wegens een rheuma-aandoening een jaar in het ziekenhuis verbleef. Dat is nooit hele maal genezen. Tegen de herindeling in 1971 zag ik veel op, maar het is me voor honderd procent meegevallen. Nu ga ik de dienst met invaliditeitspensioen beëindigen, maar met aangename he rinneringen denk ik tot in de lengte van jaren aan dit werk terug, met name ook aan de samenwerking met wethouder Moerland. De vele goede woorden en cadeaus hebben me ontroerd. Ik wens al het personeel toe, dat U straks in het nieuwe gemeentehuis tot heil van de gemeente en de inwoners mag werken", zo besloot dhr. De Wilde zijn dank woord, vrijdagavond tijdens de af scheidsreceptie in "Haestinge" te St. Maartensdijk. De nationale collecte geestelijk gehan dicapten heeft op Tholen en St. Philips land 8738,13 opgebracht tegenover 8007,19 in 1977. De opbrengst per kern was, met tussen haakjes het bedrag van vorig jaar: Tholen 2297,50 (2030,27), Poortvliet 797,50 (446,33), Scherpenisse 1066,85 (973,02), St. Maartensdijk 707,68 (799,85), Stavenisse 274,53 (164,77), Stavenisse 1388,55 (1447,51), Oud-Vossemeer 1421,14 (1517,30), St. Annaland/St. Philipsland/Anna Jaco bapolder/ 784,38 (628,15). Vijftig jaar geleden bracht de no- vembermaand, zoals trouwens vaker het geval is, een fikse storm. #De wind bulderde met orkaan kracht. Een enorme tegenstelling met de afgelopen zo windgeringe novembermaand. Er waren heel wat schippersmoeilijkheden en gevaren. Voor deze regio liep het in het algemeen nogal goed af, al waren er wel wat dijkbeschadi- gingen. Toch vierde de vissersvereniging "Helpt Elkander" te Tholen het zilveren feest met een erepoort voor hotel Engelvaart en bevlag- de vaartuigen. Er waren uiteraard toespraken, er was erewijn, er was een rondrit met genodigden over het eiland Tholen en tot slot reed de eerste auto in een grote bij hotel Zeeland gespannen fuik. Dat "Concordia" niet ontbrak voor de serenade ligt voor de hand. Het woord werd o.a. ook gevoerd door de voorzitter van de Zierikzeesché Vissersvereniging, de heer C.J. Schot, die een schil derij overhandigde en het vol gende declameerde: Houdt hier uw aandacht stil op deze schilderij Hier hebt g'een zinnebeeld van onze visserij Maar echte vissersvolk als u komt te gebeuren Dat gij niet en vangt en wil daar om niet treuren Had Petrus des nacht gevist, maar niets gevangen De dageraad breekt aan, nu krijgt hij zijn verlangen. Welaan dan hebt Gij kans dat u des Heeren zegen zij, Hoe of waar gij vist, bekrone uwe wegen Houdt God dan in het oog als Opperzegenaar Wees vlijtig in uw beroep, houdt vrede met elkaar. De Thoolse vissersvoorzitter S.L. Schot kreeg een gouden horloge met inscriptie van zijn leden. Het bericht van dit jubileum vermeldt tenslotte: De avond werd opge luisterd door muziek van mej. C. van Os en de heer Smith en A. Cense. In Middelburg namen de staten het besluit om voor verbetering van de steiger Stavenisse 100.000 te voteren. Verder werd in de zeeuwse statenzaal gesuggereerd om de brug van de gemeente Tholen over te nemen. De bij notaris Van de 'Velde wervzame medewerker I. Jonk slaagde voor het kandidaatsexa men en de heer W. van de Velde Dhz. te Utrecht voor tandarts. Het hoofdbestuur van de ZLM vergaderde in Tholen vanwege het feit, dat de nestor van dat college, de heer C.H.A. Stoutjes- dijk zijn 75ste verjaardag vierde. Daarbij was ook de commissaris der koningin aanwezig. De heer Stoutjesdijk werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Om nog iets uit de sinterklaastijd van een halve eeuw geleden te vertellen. Een matador-doos, dat was een soort houten bouwdoos, kostte 45 cent, waarvan dan 120 bouwmodellen mogelijk waren. Met een doos van 75 cent was het zelfs mogelijk 125 modellen te bouwen. Een Swan vulpenhou der, te rekenen tot de beste die er toen op de markt waren, kostte 5,25. In Scherpenisse waren er 17 leer lingen voor de landbouwwinter- curs s nder leiding van de heren Oudesluijs uit Stavenisse en Har- tog uit Scherpenisse. In Sint Maartensdijk nam de heer F.A. Roosendaal afscheid van de openbare school. Van gemeente wege waren aanwezig wethouder Hage, raadslid Koopman en se cretaris Meloen. NNP De KNVB heeft fikse straffen uitge deeld aan spelers van Vosmeer 3, waar bij W. van Dijke zelfs tot 27 okto ber 1983 is uitgesloten voor alle veld- zaal- b.z.a.- en recreatievoetbal, on voorwaardelijk. M.Wessel werd het recht ontzegd om tot 1 januari 1980 op te treden als aanvoerder van enig elftal, W.Quaak mag niet tot 1 januari 1980 grensrechter/leider van enig elftal zijn of een functie in of bij een wedstrijd bekleden. D. Vaders Verd voor acht wedstrijden uitgesloten. J.Buitenhuis van Vosmeer 2 werd het recht ontzegd om tot 1 maart 1979 als leider/grens rechter van enig elftal op te treden en/of om een functie in of bij een wedstrijd te bekleden. M.Vaders van Vosmeer 1 is geschorst voor acht wedstrijden. M. den Engelsman van WHS 3 werd uitgesloten voor drie wedstrijden. r£ r sfr -.«A1?' '-*• $.-* •- ..er Per 1 januari 1979 zullen de watertarieven van de NV Watermaatschappij Zuid- West-Nederland (WMZ), evenals in 1978, met gemiddeld 8% worden verhoogd. De tariefverhoging voor het kleinverbruik zal gemiddeld 8% bedragen (in 1978 ook 8%) en voor het grootverbruik 8,3 k 9,6% (8,1 a 8,8% in 1978), afhankelijk van de afname, de kapaciteit en de bedrijfstijd. Op bijgaande folder staan de tarieven zoals die per 1 januari 1979 voor het kleinverbruik van kracht zullen worden. De tariefswijziging heeft tot gevolg dat het door de kleinverbruikers te betalen bedrag als volgt stijgt: 1979 1978 - onbemeterde percelen (nog 570 stuks) - bemeterde percelen met 3-5 m3 meters en jaarverbruik van: 70 70 m3 100 m3 130 m3 200 m3 8,3% 7,6% 8,0% 8,2% 8,6% 8,1% 7,7% 8,0% 8,2% 8,6% Hieruit blijkt dat de tariefswijziging tot gevolg heeft dat de grotere huishoudelijke verbruikers een procentueel hogere tariefsverhoging krijgen dan de kleinere ver bruikers. De grotere verbruiker zal, indien hij kostenbewust is, voor zichzelf kunnen uitmaken of het water dat hij afneemt niet verspild wordt. Ter oriëntering kan nog worden opgemerkt dat het huishoudelijk verbruik in 1977 (de cijfers van 1978 zijn nog niet binnen) gemiddeld lag op 97 m3 per aansluiting; 33% van de afnemers had een verbruik liggend tussen 75 m3 en 125 m3. Bij 37,7% van de afnemers was het verbruik minder dan 75 m3, terwijl het bij 29,3% boven de 125 m3 lag. Een afnemer die in 1979 100 m3 water per jaar verbruikt zal - exclusief 4% omzet belasting - daarvoor 198 gulden betalen tegen 183,40 gulden in 1978. Met deze tariefsverhoging zal naar geraamd wordt een meer-opbrengst worden verkregen van 3.375.000 (tegen 3.145.000 in 1978). Hiermee kan nagenoeg het tekort worden gedekt dat bestaat tussen de geraamde uitgaven van 66.768.000 (tegen 61.722.000 in 1978) en inkomsten van 63.350.000 (tegen 61.759.000 in 1978). Het ministerie van economische zaken heeft laten weten op grond van de huidige prijzenbeschikking met de voorgestelde verhoging te kunnen instemmen. Opa en die oude koffie Molen. Heb je misschien ook nog een ouder wetse wandkoffiemolen en gebruik je hem zelfs nog? Of heb je hem zomaar voor de sier in de keuken hangen, net als ik? Van de zomer bracht m'n zuster er een voor me mee. Het is een witte met blauwe ruitjes en er staat "Kaffee" op, want zij woont in een ander (ook mooi) landje, toch is hij grappig. Zelf heeft ze er een met een blauwe molen erop. je zou zeggen, dat die eigenlijk bij mij in de keuken thuishoort, maar ze vindt hem zo "typisch Hollandisch" en dat is zo. We hebben allebei ook een "schootkof- fiemolen". (ik weet niet hoe ik zo'n ding anders noemen moet), een vierkant houten gevalletje met koperen bakje voor de bonen en een laatje onderin. Ik vroeg haar of zij nog wist hoe onze opa daarmee de koffie maalde. (Koffiema len was, vaste prik, opa's werk). Onze opa was een dikke man met een kaal hoofd, alleen een klein randje wit haar in z'n nek. Hij droeg een "ziekenfonds brilletje" en was altijd gekleed (behalve zondags) in een manchesterbroek, ge streept overhemd met smal boordje en daarover heen een valig zwart vestje, met een 'k weet niet hoeveel van die kleine zakjes. In elk zakje zat wel iets: een boodschappen briefje, een bonnetje, een zegeltje, een stompje potlood, een doosje lucifers en natuurlijk een zak horloge. Hij heeft mij eens verteld, dat, toen ik een heel klein meisje was en bij hem op schoot zat, ik in al die zakjes zat te peuteren om te kijken wat erin zat en het mooiste van alles vond ik het gerik- ketik van dat horloge. Ik vond het heer lijk om bij opa op schoot te zitten en als hij met zijn voet op de grond wipte, zo dat we gingen "paardje rijden", scha terde ik van plezier, ach ja, zoiets kan een opa het beste, vind je niet? Maar koffiemolen kon hij ook goed. Hij klemde de koffiemolen tussen z'n brede knieën, draaide krachtig het slingertje in het rond en had in een ommezien een maalseltje. Hij zette dan de molen op tafel, trok voorzichtig het laatje eruit en schudde de koffie zo in de koffiepot. Dat rook altijd zó heerlijk, volgens mij véél lekkerder dan wanneer ik eeh pak "snelfiltermaling" openknip. Ja, ik vond m'n opa een bijzonder lieve man. M'n zuster kon het zich niet herinneren, maar zij is jonger dan ik. Ik vroeg haar toen, of zij nog wist, dat ik eens een pak slaag van m'n moeder kreeg, omdat ik de wandkoffiemolen thuis kapot ge maakt had. Dat kwam zo: Een meisje bij mij in de klas (ze kwam uit een groot gezin en ze waren erg arm, dat begreep ik omdat ze altijd zulke "rare" kleren aanhad) vertelde, dat ze bij hen thuis altijd bietenpulp aten. Ik wist niet wat dat was en vroeg haar hoe je dat moest koken. Ze zei, dat je een suikerbiet in stukken moest snijden en in de koffie molen doen en dan maar draaien. Vol gens haar was het o zo lekker, want ze aten het bijna elke dag (het was oorlog, maar wist ik veel, wat de mensen alle maal aten). Toen ik het thuis aan m'n moeder vertelde en vroeg wanneer wij dat ook eens kregen, zei ze, dat het zielig was voor dat meisje, want bietenpulp was beestenvoer. Ik snapte er niks van, maar m'n moeder was niet zo "uitlegge- rig" van aard en zei, dat ik verder niet moest zeuren. Tot op een middag, dat ze even weg moest en ik op m'n zusje moest passen. Ik sneed gauw een paar stukken suikerbiet (je begrijpt niet, wat je als kind allemaal overhoop haalt!) deed ze in de koffiemolen en draaide, terwijl ik op m'n tenen op een stoel stond, tong uit m'n mond. In het begin ging het goed, maar toen er nog maar een kleine beetje pulp in het glazen bakje zat, kon ik met geen mogelijkheid de slinger meer rondkrijgen, hij zat muurvast. Toen m'n moeder terugkwam, durfde ik niets te zeggen, (we hadden alles netjes opge ruimd) maar 's avonds merkte ze het gelijk, toen ze koffie wou zetten en de koffiemolen het niet deed. Nou, dat heb ik geweten hoor. O ja, de pulp vond ik niet zo erg lekker en m'n zusje lustte het helemaal niet. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Wie fotografeert, ontdekt elke keer wat nieuws. Vroeger dacht ik, dat je 's avonds en 's nachts buiten geen foto's kunt maken. Te donker om een redelijk resultaat te verkrijgen. Nou, vergeet het maar. Want na een gesprek met m'n fotohandelaar ben ik er een avond op uitgetrokken. Met in m'n kamera een 400 ASA filmpje (of ook: 27 DIN). Misschien zegt u dat niets, maar ASA en DIN zijn aanduidingen voor de gevoeligheid van de films. De AS A-aan duiding komt uit Amerika, de DIN-aanduiding uit Duitsland. Deze hooggevoelige kleurenfilms zijn tegenwoordig voor de meeste kamera-typen te koop, waardoor je foto's kunt maken ook als de lichtomstandigheden niet ideaal zijn. Daar ging ik dus met mijn lichtgevoelige film de donkere stad in. Ik bofte, want het was kermis, dus dan is er altijd iets te beleven voor de kamera. Dat laat de eerste foto zien. Omdat er met al die lampen nog aardig wat licht was, kon ik met een korte belichtingstijd best nog een sfeervol kermis- plaatje maken, (foto 1). De tweede foto van dat carrousel had een langere tijd nodig omdat ik van die draaiende lichtjes witte strepen wilde maken. Dit is het resultaat, gemaakt in l/15e sekonde. Voor de derde foto koos ik de verlichte kerk op het grote marktplein. Omdat ik de zwakverlichte toren lang moest belichten, koos ik een moment zonder verkeer. Hoewel: later ontdekte ik, dat je juist ook leuke avondfoto's kunt maken met bijv. rijdende auto's in beeld. Vooral in kleur geeft dat een mooi streepeffekt door die bewegende voor- en achterlichten. Maar deze foto is echt een stil leven geworden, waar ik een beetje trots op ben. En binnenkort ga ik weer een avondje op foto- jacht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 13