Benoeming gaat 1 december al in G.G.D. TAXI NODIG Van den Berg ZELF UIEN AFSTAARTEN Voor wie aan tegels eisen stelt! De Schelde Donderdag 23 november 35e jaargang no. 2 Antennedwang. De gemeente Tholen krijgt vrijdag 1 december een nieuwe burgemeester: de 41-jarige Evert Baerends, nu burgemeester van de 2300 inwoners tellende gemeente Middenschouwen. De uit Gelderland afkomstige boerenzoon is lid van het CDA (ARP) en behoort tot de Gereformeerde kerk. Dhr. Baerends komt hals-over-kop naar zijn nieuwe gemeente en vermoedelijk vindt op maandag 4 december reeds z'n installatie plaats in een bijzondere vergadering van de Thoolse gemeenteraad. Woensdagmiddag neemt hij afscheid van Middenschouwen. '"t Is erg jammer dat dit allemaal zo snel moet. Dat is eigenlijk wel een handicap van dit vak. Gekscherend zeg ik wel eens: dit werk is van zo weinig belang dat je binnen twee weken weg kunt", aldus de nieuwe Thoolse eerste burger. Tholen boeit bel Han Schot tel. 01666-2159 Drie CDA-leden op voordracht Slag om Arnhem Ervaring Borssele De wind mee Recreatie Stoeien over huizen Spreekrecht DEZE WEEK grote kapaciteit, gerui- sarme werking, ook ge schikt voor sjalotten. Machinefabriek Vlakwater 3 te Enkhuizen tel. 02280-3830 Na 18.00 uur vert. P. Stap, 02290-18664. Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden TT Eendrachtbode Postbus'5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per post 15,00, losse nummers 0,55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,25 contant inclusief btw Op rekening 6,50 Hoofdredacteur G Heijboer Wel als een lopend vuurtje, die burge meesterbenoeming. Toch een mindere betrokkenheid. Die wat tegengestelde indruk kregen we uit de over het alge meen toch verblijdende tijding van een vervulling der Thoolse burgemeester spost. Een lopend vuurtje met name on der geïnteresseerden: bestuurders, niet alleen van gemeente, ook van organisa ties, instellingen, verenigingen. Een an derzijds mindere betrokkenheid van de gewone burger. Nou ja! Het gaatje moest weer worden gevuld. Bij de ge middelde Thoolse burger komt zo'n be noeming na de herindelig toch anders over, dan wanneer hij eertijds voor eigen woonplaats een eigen burgemeester kreeg. Herindeling vergroot dus inder daad wel de afstand bestuurde-bestuur der. Wat men er ook aan doet, het wast het water van de zee niet af. In de tweede plaats de politieke kant. Een publiek geheim blijft nooit geheim en daarom waren er tegelijkertijd met de benoeming nogal wat - uiteraard ook weer op het vlak van direct betrokkenen - vragen rond deze voordracht en be noeming. Onze Zeeuwse commissaris koos na de profielschets door de raad toch uiteindelijk wel de grootste gemene (Thoolse) deler. Niet te rechts, niet te links. Het mag ons inziens zeker geen verwijt zijn. De heer Boerden lapte met eerbied gezegd, de eindelijke procen tuele, politieke burgemeestersverhou ding aan zijn Thoolse hak. Hij had te maken met het gebied zelf. Een gebied met weliswaar een sterk dogmatische inslag, maar met toch ook nog wel vol doende ander gewicht in de weegschaal om de gulden middenweg te bewande len. Daarbij had hij wellicht (in oude termen gedacht) nog die procentuele partijverhouding in het achterhoofd: een wat overtrokken landelijke CHU burgemeestersbezetting. Zo gooiden AR-kandidaten hoge ogen, want de midden (CDA) politieke noot, verdien de toch wel de voorkeur. Nummer 1 op de voordracht een AR man, die men maar wethouder moet noemen, evenals nummer drie van gelijke politieke ge zindheid. Nummer 2 met dezelfde poli tieke achtergrond, maar wel met burge- meesterlijke ervaring. Daarmee komen we dan bij Z.E. van Binnenlandse zaken, de heer Wiegel. Hij preekte openlijk voorkeur te hebben voor promoties van "geroutineerden". Nou, naast de groot ste gemene deler Boertien, werd num mer twee daarmee ook de ggd Wiegel. In de derde plaats Tholen zelf. Wie is daar nu werkelijk teleurgesteld? Laat men het maar eerlijk - naar de buitenwacht - durven stellen: eigenlijk niemand. De SGP mocht hopen, maar zelfs ds. Abma had maar een strohalmpje. De VVD mocht verwachten, maar wist bijna ze ker dat het anders zou uitpakken. De PvdA kon het wel vergeten, al is het een zeer belangrijk politiek percentage in de Thoolse samenleving. Waarom zou de Boertien en de Wiegel ggd ook geen Thoolse ggd zijn: Genoeg Goede Deugden. Burgemeester Van Boeijen was al Tholenaar, toen hij groot-Thole- naar werd. Dat korte beperkte Thoolse verleden had - hoe integer ook toch de "smet" angst te koesteren van een te groot enthousiasme voor eigen kern. Dan kan dan naar de andere richting omslaan. Nu begint Tholen met een volkomen schone lei. Die burger is de laatste om niet met blank vertrouwen tegemoet te zien: de burgemeester, laat staan dat het een burgemeestersgezin niet met open armen zou ontvangen. In de Thoolse begrotingsbehandeling is de laatste paar jaar het belastingknel punt afgeschaft. Dat kon tot in de kleine uurtjes aanlopen. Die oorzaak was er nu niet. Maar toch wel half drie in de vroe ge morgen na een al vreugdevolle bur gemeestersbenoeming. Financiën, vei ligheid, inspraak, alles kreeg volop zijn deel. Als teken van grote vrijheid. Daar was dan op zeker moment die dwang- bepaling, die in een verkeerd keelgat schoot. De dwang van collectieve (tee vee-radio) antennes in woningwetwo ningen. De SGP, die de naam heeft een ander iets te willen opleggen (vanuit ge wetensdwang) sprong er op. Niet onte recht. In een wereld van dwang-vrees en vrijheidsuiting, opeens wel de verplich ting te moeten betalen voor wat men niet wenst, waar men zelfs principieel tegen is. Nou mag men zulke tegenstand een lachertje te noemen, maar dat doet te kort aan een overtuiging. Zelfs al is het een onbegrijpelijke overtuiging. Even onb grijpelijk is dan echter ook de dwang. In een land van vrijheid, waarin men kwalijk neemt dat de SGP een an der wil dwingen zondags niet te zwem men, zou men dezelfde fout maken, door een andere partij te dwingen aan te sluiten bij wat men niet wil. Daarvoor bovendien ook nog te betalen. Het gaat niet op daarbij te betrekken, dat zoveel collectieve voorzieningen niet ieders in stemming hebben en waarvoor men toch (belastinggeld) moet betalen: sport, bibliotheek, cultuur. Echter, dit gaat dan wel om een individuele dwang. Daar voor moet toch echt wel een mogelijk heid zijn voor ontheffing. Het SGP pro test komt overeen met ons gevoel van ongeoorloofde dwang. Evert Baerends CDA burgemeester van Tholen 'Uullie krijgen een actieve burgemeester. burgemeester van Boeijen in het bestuur Een joviale man met inzet, werkkracht en redenaarstalent en iemand die op een prettige wijze met de mensen omgaat', hoorden we dinsdagmorgen op Schou- wen-Duiveland, toen we dhr. Baerends in zijn gemeentehuis te Scharendijke opzochten.'Om tien uur zat hij net aan de koffie, samen met alle ambtenaren in de secretarieruimte. We dachten dat ze in Middenschouwen de promotie naar Tholen aan 't vieren waren, maar de ge zamenlijke koffiepauze bleek een dage lijks gebruik te zijn, zoals dat in de klei ne gemeentehuizen voor de Thoolse he-' rindeling ook het geval moet zijn ge weest. 'Het is gezellig, het biedt sfeer en bovendien kunnen we nog eens wat met elkaar van het gemeentewerk doorspre ken. Ik wil er graag alles bij betrekken", aldus dhr. Baerends, die vervolgens een telefonische felicitatie van burgemeester Boender uit Wijk en Aalburg in ont vangst neemt. Vandaag precies veertien dagen gele den, donderdag 9 november, stond sol licitant Baerends bij Minister Wiegel o>p de stoep. 'De Minister was vrij duidelijk en ik heb toen wel enige verwachtingen gekregen. Ik had de benoeming echter maandag nog niet verwacht, dat was een verrassing', vindt dhr. Baerends. Hij heeft met onvoorstelbaar veel ple zier en genoegen in Midden-Schouwen gewerkt. Er is heel veel en leuke dingen tot stand gekomen en na vijfjaar zijn de grootste plaatselijke basisvoorzieningen gerealiseerd. 'Tholen sprak me zeer sterk aan, mede door m'n contacten met Advertentie IM De voordracht van de Commjs- saris der Koningin in Zeeland voor de Thoolse burgemeester spost bestond uit drie CDA-kan- didaten. Bovendien waren ze alle drie uit de ARP afkomstig. De naar Harderwijk vertrokken bur gemeester J.E. van Boeijen be hoorde tot de CHU. Nummer l op de voordracht was dhr. D.M.Boogaard uit Lelystad, lid van het Dagelijks Adviescollege van het Openbaar Lichaam Zui delijke IJsselmeerpolders. Hij beheert de Portefeuilles van Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Vervoer, Openbare Werken, Milieu en Economische aangele genheden. Nummer 2 was de burgemeester van Middenschouwen. dhr. E.Baerends. Nummer 3 Wethou der Schoonderwoord uit De Bilt. De vorige week in de E.B. nog als kanshebber genoemde G. van Velzen uit Goedereede, voorma lig burge. meester van St.Philips- land, blijkt dus geen kans ge maakt te hebben omdat de SGP voor Tholen onaanvaardbaar werd gevonden. Net beleid van Minister Wiegel is erop gericht om huidige burge meesters van kleine gemeenten te laten doorstromen naar grotere gemeenten. Vandaar dat hij dhr. Baerends gekozen heeft in plaats van 'wethouder' Boogaard. van Vrederust. Het is een leuke platte landsgemeente met daarin het stadje Tholen als een pareltje. Er is eenzelfde problematiek als Borssele na de herin deling en dat boeide me. Bovendien is het een promotiegemeente: van 2300 naar 18100 bewoners. Hard zakelijk of ordinair of hoe je het ook noemt is de daarbij horende financiële vooruitgang. Dat is een bijzonder leuke bijkomstig heid nu twee van m'n kinderen buitens huis gaan studeren en ik vind zoiets ook legitiem'. Ik dacht, ik waag een schot naar Tholen, want ik vond het erg aan trekkelijk om in Zeeland te blijven. Ik voel me veel meer Zeeuw dan ik me ooit Geldersman heb gevoeld. De verhou dingen zijn hier goed. Dat echter gelijk m'n eerste sollicitatie gelukt is, vind ik bijzonder aantrekkelijk', zegt dhr.Bae- rends. Evert Baerends werd 8 maart 1937 in Westervoort (Gelderland) geboren. Zijn vader was boer, terwijl hij bovendien een slepersbedrijf had. Met negen paar den vervoerde de Fa. Baerends mate riaal voor een betonfabriek. Bij de Slag om Arnhem werd niet alleer de boer derij getroffen, maar ook vader Bae rends, die twee weken na de Bevrijding overleed. Moeder Baerends bleef met een groot gezin achter en had het moei lijk. Evert werkte met zijn oudste broer op de boerderij om het bedrijf weer op te bouwen, maar uiteindelijk bleek er geen bestaan voor twee man. Evert vond dat zijp oudste broer het meest recht had op de boerderij en zelf moest hij in militaire dienst. Daarna bekleedde dhr. Baerends diverse bestuursfuncties, waarbij hij de landbouw toch trouw bleef: van 1958 tot 1961 secretaris van de gelderse Chr. Jonge Boeren, van 1961 tot 1965 secre taris van de Nederlandse Chr. Platte landsjongeren, van 1965-1968 Algemeen Secretaris-Penningmeester van de Ned. Chr. Plattelandsjongeren met Ede als standplaats. Hij was toen tevens Ein dredacteur van het maandblad. In 1968 trok dhr. Baerends naar Zuid west Nederland, welke functie hij van 1968 tot 1973 bekleedde. In januari 1970 werd hij wethouder voor de ARP in Borssele en in september 1973 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Midden-Schouwen. Na zijn Mulo volg de dhr. Baerends de Middelbare Land en Tuinbouwschool en nog verschillen de algemene cursussen. De nieuwe Thoolse burgemeester denkt bij de grote verandering van een kleine naar een grote gemeente vooral terug te kunnen vallen op zijn ervaring in Bors sele. Dat is een evengrote heringedeelde gemeente, bestaande uit verschillende kernen. In het Zuid-Bevelandse was dhr. Baerends wethouder van Onderwijs, Sport, Cultuur, Recreatie en Perso neelszaken. In september 1973 verhuisde hij naar Kerkwerve, een van de acht kernen van de gemeente Middenschouwen. Het ge meentehuis staat in Scharendijke, terwijl Ellemeet de derde grotere kern is. Ver der zijn er Eikerzee, Loperskapelle, Nieuwerkerke, Breidorpe en Mor- riaansdorp, maar dat zijn meer gehuch ten. Na de ramp van 1953 is in die ge huchten niet veel meer bijgebouwd. Schouwen-Duiveland behoorde tot de eerste regio's waar gemeentelijke herin delingen plaatsvonden en daarbij kwam o.a. Middenschouwen tevoorschijn. De gemeenteraad bestaat uit zeven leden: 3 CDA, 2 PvdA, 1 VVD, 1 SGP. Midden schouwen moet het nu zien te redden met twee nieuwe, in september gekozen wethouders: Padmos (CDA) en van Burg (PvdA). Dhr. Baerends heeft ech ter veel vertrouwen in deze jonge en ac tieve wethouders. Hij zegt in zijn Schouwse tijd de wind mee te hebben gehad. 'Vorige week heb De nieuwe burgemeester van Tholen, Evert Baerends (41) met zijn echtgenote Alberta Gerredina Reinders (41). Bij Koninklijk besluit nummer vijf van 17 november 1978 werd de huidige burge meester van Middenschouwen per 1 de cember benoemd in Tholen. Het echtpaar heeft vier kinderen, van wie de oudste twee nog niet naar Tholen ko men omdat ze in Zierikzee eindexamen willen doen: Atheneum en Havo. De oudste dochter, Gerdina Jacoba (17), wil volgend jaar naar Kampen gaan om theologie te studeren. De oudste zoon, Steven Evert (16), gaat na zijn eindexa men naar de Technische Hogeschool in Eindhoven om computerkunde te stude ren. De jongste zoon, Gerard (15), zit op de Landbouwschool in Kapelle en wil zich in Boskoop verder bekwamen als Hovenier. De jongste dochter van het gezin Baerends, Mieke Antoinette (11), is nog leerling van de Basisschool. ik in Kerkwerve een nieuw gymlokaal geopend en vorig jaar is een gecombi neerd gymlokaal/dorpshuis in Scharen dijke in gebruik genomen. Voor een ge meente van 2300 inwoners hebben we nu twee gymlokalen, twee dorpshuizen en ook twee brandweerkorpsen. Dat is een vrij dure opzet. We hebben al een nieuwe brandweerauto en de tweede is in bestelling. Middenschouwen heeft voorts goede scholen en een verbeterde riolering. In Kerkwerve is er een nieuw sportveldencomplex van anderhalf mil joen gulden in aanleg: twee hoofdvel- den en een oefenveld, tennisbanen, een speelterrein en een plantsoen. Verder heeft Scharendijke de grootste jachtha ven van Zeeland met 700 jachten en 110 sportvisbootjes en bootjes. Die jachtha ven heeft de gemeente zelf aangelegd. We wilden geen beleggingsmaatschap pij. Wel werken we zeer nauw samen met de watersportvereniging, die de ha ven op kostprijsbasis van de gemeente huurt. Alles wat het kost moeten ze be talen, maar toch hebben we praktisch de laagste liggeldprijs van de Grevelingen. Het is geen luxe, maar wel een goede jachthaven. Scharendijke, met 1100 inwoners, heeft in de zomer wel 4000 tot 5000 mensen binnen haar grenzen. Naast de jachtha ven zijn er bungalowterreinen. Bijna iedere familie in Scharendijke heeft wel wat met de recreatie te maken: men zorgt voor het onderhoud van tuintjes en huisjes, terwijl men in de zomer de wo ningen bij wisseling van huurders ook schoonmaakt. Verder zijn er zeven vaste mensen in het Dolfirodam, zeven op de haven en nog vele seizoenkrachten, o.a. in de winkels. De bevolking heeft weinig problemen met de recreatie: hier komt de rust zoekende recreant. Er is weinig uitgaansleven, dat is meer in Renesse. Ik ben er altijd tegen geweest om ook in Kerkwerve een recreatieve ontwikkeling in gang te zetten. De structuur is er daar niet voor. De gehele gemeente Midden schouwen is agrarisch. Er zijn ook wat bedrijven die landbouwprodukten ver werken, maar industriële bedrijvigheid is er in Middenschouwen niet. Middenschouwen is nu bezig met de af ronding van de recreatie ontwikkeling op een terrein van 40 ha. Dat is een boeiende zaak. Gezien de beperkte grond die nog voorhanden is, willen we de eigen bevolking erbij betrekken. Daarom denken we aan een zwembad en een kinderboerderij. In plaats van tweede woningen, streven we naar zo merhuizen in de verhuursector. Dat is sociale recreatie, voor de gewone man en ik vind dat een verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur. Alle kampeerterreinen zijn uitgegroeid tot stacaravan-staanplaatsen en de man met z'n tentje kan er niet meer bij. Een aantal jaren geleden kregen we een stoot huizen, waarbij er nogal wat Rot terdammers naar Scharendijke geko men zijn. Die kraan is nu dicht gedraaid, want de gemeente Middenschouwen krijgt 16 ét 17 woningen per jaar. Beter Wonen verzorgt voor het gehele eiland de Sociale woningbouw. Met de Pro vincie is het nu wat stoeierij over de grootte van de bestemmingsplannen. Ik heb wel wat moeite met die betutteling en als bestuurslid van de vereniging van Nederlandse gemeenten moet ik ook opkomen voor de vrijheid van de ge meente, maar ik heb er Ook begrip voor dat we de zaak niet kunnen opengooien voor Rotterdammers', aldus de burge meester van Middenschouwen. Sinds september heeft hij in het nieuwe college voor het eerst een portefeuille verdeling toegepast. In een kleine ge meente is dat overigens wel eens moei lijk omdat de wethouders minder bij het dagelijks gebeuren betrokken zijn dan bijvoorbeeld op Tholen. Dhr. Baerends heeft naast zijn wettelijke taken als Openbare Orde, Veiligheid en Brand weer de portefeuilles Ruimtelijke Orde ning, Financiën en Volksgezondheid. Middenschouwen.heeft een Schoolraad van het Openbaar onderwijs. Een Com missie Sport en Recreatie en een Com missie van overleg tussen de water sportvereniging en het gemeentebe stuur. Dhr. Baerends hoopt dat hij naast de burgemeesterstaken als Openbare Orde en Veiligheid in Tholen ook enkele por tefeuilles krijgt. Hij moet daarover nog overleg voeren met de wethouders, maar zijn voorkeur gaat uit naar Ruimtelijke Ordening. 'Planologie is een hele inte ressante zaak. Het is niet altijd het meest dankbare, maar wel het meest boeiende werk', vindt dhr. Baerends. Hij heeft overigens geen enkele illusie om de re creatie van Middenschouwen over te plaatsen naar Tholen. 'Tholen heeft een geheel eigen karakter, waar massa-re- creatie zoals hier niet gestimuleerd moet worden. Het is een leuk afgesloten ge bied, schoon en vrij van bouwseltjes, met heel duidelijk leuke dorpen'. Dhr. Baerends krijgt evenals destijds in Borssele in Tholen met verschillende Raadscommissies te maken. Hij is voor stander van openbare vergaderingen, als het kan. Over spreekrecht, zoals nu bij Vervolg op pag. 7 Grootste gemene deler 0 Antenne-dwang 0 Schild voor zwakkeren 0 Nieuwe CDA-burgenieester uit het Schouwse land wordt 4 de cember in Tholen geinstalleerd 0 Thools college vond begroting nog wel redelijk goed 0 Nog geen meerderheid voor spreekrecht in commissieverga dering 0 Motie over stil alarm 0 VMZ krijgt weer subsidie I) SGP vindt kermis verwoestend 0 Tien mille minder OGB in St.- Philipsland 0 Delfplan bij waterschap op de helling 0 Veel animo voor watersport in Tholen 0 Verdere studiemogelijkheden op ouderavond lts 0 Huldiging directeur arbeidsbu reau bij zilveren dienstverband 0 Tekort De Wimpel ligt zwaar op Fliplandse maag Oosterscheldevissers kampioen nationaal WHS bedwo/ig koploper Arne- muiden 0 EEN PLAN DAT NIET GEWIJ ZIGD KAN WORDEN, IS EEN SLECRT PLAN 0 Dit nummer bestaat uit 26 pagi na's Advertentie IM De Schelde heeft nu eenmaal een tegel- en plavuizenkollektie die klinkt als een klok. Voor een goede prijs en een prima kwaliteit. Voor wand en vloer. Voor kenners. Dus voor In onze showroom. (D bouwmaterialenhandel Bergen op Zoom Tel. (01640) 36910 Advertentie IM Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel 01670 - 33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 1