Wethouder C. J. Moerland: Financiële positie kan er nog goed mee door Onderzoek naar stil alarm voor Thoolse brandweer Verkeerd beleid administrateur oorzaak van absurde lastenstijging Van der Male durft nog eens iemand aan het werk te zettten Geen meerderheid voor spreekrecht Donderdag 23 november 1978 EENDRACHTBODE 19 Geen ombuiging. Subsidie VVD SGP: Kermis werkt verwoestend Raad dwingt b en w toezegging af Niet raadzaam Studies Bibliotheek en PTT kantoor. Veiligheid Werkloosheid. Nutstarieven. V.M.Z. krijgt weer subsidie Fliplandse raad boos over groot tekort De Wimpel Welzijn Geen onderhoudsfonds Stok achter de deur Huldiging voor directeur arbeidsbureau Tholen Moeilijke taak. Van nabij meegemaakt. Dat doet goed. A.B.O.P.-dag te Middelburg Niets te maken Schild zwakkeren Er werd maandagavond in de tweede begrotingsronde nogal wat met cijfers gegoo cheld, zowel vanuit het college met de beantwoording, dan vanuit de meest verstrek kende oppositie op het financieël gebied, de VVD. Gegoocheld dan in de goede zin van het woord, want vanuit het college werd er bij monde van wethouder C.J. Moerland-en tenslotte ook nog wat onderstreept door wethouder J. Versluijs-strikt aan vast gehouden, dat het voor 1979 weer een redelijke begroting was. Met alles er op (ook reserveringen) en er aan (ook de post onvoorzien). Daarin beperkte het college zich vrij logisch tot het jaarstuk, al kwam er in de beantwoording zo nu en dan wel een grensoverschrijding naar 1980. Daarentegen wenste de VVD wat verder vooruit te kijken dan de neus van 1979 financieel lang is en bleef het daarom toch wat minder redelijk zien, dat het redelijke van het college. Dat verschil bleef in de slotfase bestaan met overigens wat meer toegeeflijkheid van VVD zijde, dat 1979 inderdaad niet om te huilen is, maar toch met een wat somberder perspectief dan zowel de heren Moerland als Versluijs voortshands zagen opdoemen. Ondanks het ook in de Thoolse begroting meespelende Bestek '81. Het betekende maandagavond niet dat de drie andere partijen de financiële sector als een zijlijntje van het geheel zagen, maar wel, dat men zich toch met met de begrotingscijfers in de eerste plaats en vervolgens met de verdere beantwoording van het college kon ver enigen. Wel werd uit die beantwoording nog eens onderstreept, dat er voor de Thoolse burger weinig ruimte overbleef in de keuze van een afzonderlijke sport hal en gemeenschapsgebouw (dorps huis) dan wel de twee onder een dak. Bij het onder één dak brengen is in 1979 maar 88.000,— uit de pot onvoorzien nodig, bij gescheiden bouwwerken 448.000- Men staat dus als het ware voor het blok, hoe graag mogelijk een aantal inwoners dat gemeenschapscentrum ook veel lie ver in het centrum zag staan. De heer Van Damme meende, dat de voorzitter zijn kritiek scherper maakte dan ze was. De VVD wil geen program college vormen, maar wel een college met een programma in hoofdzaken. Natuurlijk kun je dan incidenteel schui ven, natuurlijk moet er ruimte overblij ven, maar ook met een hoofdrichtlijn valt er nog bij te stellen, zoals weth. Koopman dan toch ook graag wil, ver volgde de heer Van Damme. Eerst ech ter de grote lijnen en dan afwegen. Zo leek hem de sportzaal beslissing in Sint Annaland een duidelijke politieke zaak. Men moest die kern tenslotte toch ook wat gunnen, maar komen daarmee an dere Sint Annalandse zaken niet op de tocht. Weet het college of de Sint-An- nalanders niet eerder hadden gekozen voor een gymzaal-annex dorpshuis. Het zou met minder middelen een oplossing kunnen bieden. Hetzelfde geldt voor de gebouwen in Tholen. Men wordt als het ware daar verplicht ze onder één dak te bouwen. In 1974 wees de raad bijstelling van belasting af, nu is men er de laatste 2 jaar ook niet mee gekomen, maar voor de toekomst wordt niet alleen gevreesd, maar ook al gezegd, dat er volgend jaar wel bij de Onroerend Goed Belasting zal moeten. Wethouder Moerland ontkende namens het college, dat er een wijziging in het belastingsbeleid werd aangebracht. Er is voor komend jaar toch geen verhoging van de O.G.B. Slechts hier en daar is de trend gevolgd, zoals in vorige vergade ring werd besloten. Er is heus niet zoveel veranderd ten opzichte van 1978, daar om ook willen we niet spreken van een te krappe begroting, verklaarde de lo co-burgemeester. Hij zag het ook niet zo, dat nu aan een reeks meevallers een einde is gekomen, dit meteen ook moet omslaan in een reeks tegenvallers. De heer Moerland ontkende voorts, dat er bedoeld wordt met een er blijft dan nog net voldoende over om de exploita tiekosten van de sportzaal in Sint-An- naland te dekken, dat dit werk een sluitstuk moet gaan vormen of zelfs een vraagteken, zoals raadslid J. de Bres (PvdA) toch nog wel eens openlijk wilde vernemen. Die vond het ook helemaal geen politieke beslissing met de sport zaal, want hij had juist bij een hoorzit ting in die kern voor het eerst wensen omtrent een sportzaal gehoord. Men had er bovendien uit eigen beurs des noods nog wel wat voor over. De voorzitter vond dat er volledig voor de uit te voeren kapitaalswerken is ge reserveerd, dan wel begroot, zodat die in 1979 niet op de tocht komen te staan. De Thoolse gemeenteraad barstte maandagnacht om tien over twee in lachen uit bij een verspreking van sgp-fractievoorzitter Th. Aarnoudse. Hij somde aan het einde van de begrotingsbehande ling traditioneel een aantal pos ten op, waartegen hij bezwaar aantekende. Daaronder was ook 2715 gulden voor de streek VVV eiland Tholen, maar Aarnoudse zei VVD in plaats van VVV. Zijn andere bezwaren golden 20 gulden voor de Europese bewe ging in Nederland, 7000 gulden ontvangsten voor kermis-staan- gelden, 44 mille voor de zwem baden, 450 gulden voor het vor mingscentrum Hedenesse, 22.000 gulden voor de Z.V.U., 75 mille voor Haestinge St. Maartensdijk, 216.743 gulden voor de biblio theek, 375 mille voor de sport velden en 30 gulden voor de Ne derlands Belgische vereniging. Met 12 (PvdA, CDA, VVD) tegen 4 (SGP) stemmen heeft de Thoolse ge meenteraad een voorstel van Th. Aar noudse verworpen om de kermis te Oud-Vossemeer en andere kermisachti ge activiteiten af te schaffen. De SGP-fractievoorzitter liet weten, dat het voorstel niet enkel uit principiële overwegingen was geboren. 'De kermis werkt verwoestend op de gezinnen. Er wordt met geld gesmeten ten koste van het gezinsbudget. Het drankmisbruik is bijzonder groot', zei Aarnoudse. Loco burgemeester C.J. Moerland vond dat het gemeentebestuur niet verantwoor delijk gesteld mag worden voor drank misbruik van particulieren. Hij achtte drankmisbruik, óp welke dag dan ook, verwerpelijk en hield Aarnoudse voor, dat de café's elke dag open zijn. CDA-fractievoorzitter W.C. van Kem pen vroeg de medewerking van de in woners om de overlast van de kermis zeer sterk te beperken. 'Anders zou ons dat tot andere maatregelen kunnen no pen. Nu willen we het eigene van be paalde kernen nog niet aantasten', aldus van Kempen. Met 12-4 (de SGP'er M.P. van Dijke ontbrak) werd het voorstel Aarnoudse verworpen. De SGP-fractie voorzitter zei die uitslag wel verwacht te hebben. Hij pleitte er nog voor, de ker mis in elk geval niet op zondag op te ruimen, wat de loco-burgemeester toe zegde. De PvdA-fractie heeft een motie over in voering van stil alarm bij de vier Thoolse brandweerkorpsen ingetrokken, nadat de loco-burgemeester toezegde, binnen drie maanden deze problematiek te zullen onderzoeken. 'Het is geregeld hetzelfde liedje, maar we kunnen geen dag meer wachten, zo groot zijn de risico's. Je houdt je hart vast bij alarmering van de brandweer', zei PvdA- fractievoorzitter P. van Schetsen. Loco-burgemeester C.J. Moerland had in zijn beantwoording van de algemene beschouwingen laten weten, dat het ui trukken van de brandweer zodanig laag is, dat het meedragen van een presen- tophoon als lastig wordt ervaren door de vrijwillige brandweerman. Voor bouw vakkers is het een hele opgave om een hele dag dat apparaat bij zich te dragen, aldus Moerland, die meedeelde, dat zijn antwoord gebaseerd was op adviezen van de regionale brandweercomman dant Belonje uit Bergen op Zoom. Van Schetsen bracht naar voren, dat St. Philipsland - dat adviezen krijgt van de regionale brandweercommandant uit Roosendaal - wel tot invoering van stil alarm is overgegaan. Hij zei ook, dat de presentophoon een 'heel klein appa raatje' was. diende dan b en w op- alarm in te De PvdA-fractievoorzitter ook een motie in. waarin dracht werd gegeven stil voeren. 'Doe dit niet', zei de loco-bur gemeester. 'B en W geven een afkeurend advies aan de raad over deze motie. We hebben pas contact met de regionale commandant gehad en in een gesprek wil ik het stil alarm nog eens aan de orde stellen, aldus Moerland. Wethouder J. Versluijs viel hem bij: 'Hét is niet raadzaam om nu tegen het advies van dhr. Belonje in tot stil alarm te besluiten. Bij alarmering van de brandweer is er een grote verantwoor delijkheid voor de burgers. Men moet niet direct achter de brandweerwagen aan rijden', vond Versluijs. De VVD steunde de PvdA motie niet. 'Er wordt gesproken over een opdracht aan b en w en daarvan kunnen we de gevolgen niet overzien. Wij hebben ook al vier jaar op invoering van stil alarm aangedrongen, maar als opdracht in de motie nu veranderd wordt in: 'Draagt het college op studies te verrichten naar...', dan kunnen we daarmee in stemmen', zei van Damme. CDA-frac- tievoorzitter W.C. van Kempen ging daarmee accoord. 'Ongeacht de financiële consequenties? Dat is vergaand', vond wethouder L.J. Koopman, die de gewijzigde motie overbodig vond omdat de loco-burge meester al een bespreking had toege zegd. Gezien de discussie besloot van Schet sen zijn motie in te trekken, maar hij zei er wel op te rekenen, dat b en w binnen drie maanden de mogelijkheden voor stil alarm bij de brandweer alsnog be kijken. Moerland zegde dat toe. Hij deelde nog mee, dat op advies van de regionaal commandant een porto-po- wer-reddingsset voor de brandweer wordt aangeschaft met reddingsschaar. De kosten bedragen 15 mille. De Thoolse brandweer wilde twee sets, maar b en w wilde op advies van de regionaal commandant niet verder gaan dan 1. De voorzitter wilde een andere VVD vraag beantwoordend de haven Tholen en molen Robbe niet naar lijst D schui ven, omdat er dan in 1980 nog op staat. De problematiek is niet opgelost met het door b en w aangeven van het jaar van uitvoering, maar pas door subsidiebij- dragen. Verder wilde het college de bouw van het busstaticyi Tholen ook niet volledig naar de doofpot duwen. In de beantwoording aan de VVD van de fi nanciële kant, had de voorzitter tege lijkertijd ook informatie van sgp en pvda zijde genoemd. De CDA zag niet anders meer dan een gecombineerde bouw sportzaal/ge meenschapshuis in Tholen. Die fractie had ook geïnformeerd naar vestiging van de bibliotheek en PTT kantoor in de Dalemsestraat. Die mogelijkheden wa ren ook bij het college bekend. Er moet dan wel eerst overleg komen met be trokken instanties. Daarop werd in de tweede ronde vanuit de raad dan ook aangedrongen, als het kan een zo snel mogelijk overleg. Op andere CDA vragen, o.a. meer snel heidscontroles rondweg Poprtvliet had de voorzitter aanvankelijk 'vergeten te antwoorden, maar zei later dat hij uit ervaring wist, dat het kortgeleden nog was gebeurd. Voor wat aanleg van een nieuwe rondweg in Poortvliet betreft, is dat opgenomen in het provinciaal 5 jarig wegenplan, zodat het voor 1982 zal zijn uitgevoerd. B en w wilde aan een CE>A wens tegemoet komen om een proefob ject aan te vragen voor onderzoek hoge bloeddruk en suikerziekte. Het college wilde ook aan Rijkswaterstaat vragen haast te maken met verkeersmaatrege len kruispunt Noorderkeekweg/Tho- lenseweg. Met vrijwel alle fracties, die daarop at tendeerden, was b en w het eens, dat het aantal verkeersslachtoffers in dit jaar zeer groot was, maar ze hadden door enige verkeersmaatregel niet voorko men kunnen worden. De ongelukken zijn in de meeste gevallen veroorzaakt door menselijke fouten, zo werd door b en w geconstateerd. Niettemin wil het college attent blijven om te pogen een zo groot mogelijke verkeersveiligheid te scheppen. Ook was het college bereid in te gaan op de VVD informatie omtrent de slechte telefoonverbindingen. Men wil het bij de directie van de PTT aankaarten. Minder toeschietelijk was men voor de VVD suggestie tot het aanbrengen van telefoon in gymzalen, zelfs niet in de wat "eenzame" zoekweg en ook in tweede instantie bleek het college in dit niet te vermurwen vanwege het ongetwijfeld zéér geringe (noodzakelijke) gebruik tegenover de hoge kosten. Wel kon de VVD weer worden toegezegd, dat in stelling van een sportraad spoedig tege moet gezien kan worden, ja de installatie daarvan zelfs al in januari. Het college kon de PvdA mening on derschrijven ten aanzien van het gebruik kantines bij sportaccomodaties. De ver antwoordelijkheid mag daartoe bij de besturen van de verenigingen worden gelegd. Vragen van sgp zijde omtrent werkloos heid in het algemeen en van de jeugd werkloosheid in het bijzonder werden beantwoord met overlegging van een recent staatje over de werkzoekenden. Niettemin was men wel verheugd met de vestiging van Kyo Glas, van electro Visser te Poortvliet, aannemingsbedrijf Van de Werf te Sint Maartensdijk en nog enige uitbreidingsmogelijkheden bij andere bedrijven, wat toch weer enige arbeidssoulaas opleverde of nog op zal leveren. Ook in tweede termijn werd daarover nog gevraagd en gaf weth. Versluijs nog een nadere toelichting op de cijfers. Zoals bekend had de pvda fractie de Nutstarieven aan de orde gesteld met daarbij geuite vrees, dat economische teruggang ook betekent, dat tarieven onevenredig hoog drukken op de klein verbruikers. B en w zouden dat ook be treuren, zo verzekerde wethouder De vereniging milieu hygiëne Zeeland (VMZ) krijgt weer sub sidie van de gemeente Tholen. Maandagnacht werd daartoe een voorstel van PvdA-raadslid J. de Bres aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. M.P. van Dijke (SGP) ontbrak. Voor stemden de frac ties van de PvdA, de VVD en CDA-raadslid mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven. Tegen de SGP en drie CDA'ers. De VMZ kreeg vorig jaar van Tholen geen subsidie gezien omstreden publikcaties in het VMZ-blad De Gouden Delta, waarbij niet de bal, maar de man werd gespeeld. Verschillende gemeenten kapten toen de subsidie, terwijl de Pro vinciale Staten dat recent ook deden. Raadslid De Bres vond dat de subsidie aan de VMZ weer wel verleend moest worden. Over de grootte van het bedrag werd niet gesproken. De Bres stelde de 'laatst genoten' subsidie voor. Ook werd er niet uitgebreid over gediscussieerd, maar de klok van twee uur was die dinsdagochtend ook al gepasseerd. Met een korte stemming kreeg de VMZ weer subsidie van Tholen. Zorgen nog niet tè groot. Moerland zijn eigen partij. Directie en bestuur van de nutsbedrijven ontkennen dat evenwel. Deze stelling werd in latere discussie toch wat afgezwakt met de er kenning dat dalende conjunctuur wel kan betekenen, dat wat "achterstallige" verhogingen bij .de kleinverbruiker worden "ingehaald". De PvdA had eveneens uitvoerig aan dacht geschonken aan sociale zorg en maatschappelijk werk. Die fractie kon overigens volledig instemmen met de daaromtrent door b en w ingenomen uitgangspunten. Opgesomd werden nog de specifieke problemen van de ge scheiden vrouwen, terwijl het college voorts verzekerde dat er goede contac ten zijn en samenwerking is tussen de gemeentelijke afdeling van sociale zorg en het welzijnsorgaan. Voor de wel zijnsplanning, bijdrageregeling, enz. zal een ambtenaar speciaal worden belast, terwijl het college ook niet ongenegen is om een commissie ad hoc in te stellen met medewerking van welzijnsorgaan en andere aanverwante organisaties, zoals in later stadium nog door de pvda werd gevraagd en bijval kreeg van de andere fracties. De zorg om verminde ring gezins- en vooral bejaardenhulp was er ook bij het dagelijks bestuur van de gemeente. Ook daaromtrent zal nog worden overlegd met het welzijnsorgaan of van gemeentewege enige druk op de rijksoverheid uitgeoefend kan worden. Met name bejaarden dreigen het slacht offer te worden in de hulpverlening. Die vragen op het sociaal gebied leefden eveneens bij CDA SGP en VVD, zodat de loco-burgemeester nogal wat kon sa menvatten bij, dit onderdeel van de be grotingsbehandeling. De stijging van het tekort van het dorpshuis De Wimpel van zestig mille dit jaar 27,60 per inwoner) tot 85.000 gulden 38,65 per inwoner) in 1979 is hij de gemeenteraad van St. Philipsland in het verkeerde keelgat geschoten. De raadsfrac ties oefenden vrijdagavond bij de begrotingsbehandeling ernstige kritiek uit op de stichting Dorpsbelangen, die de Wimpel exploiteert. Voorzitter van de stichting was het huidige PVAB-raadslid A.A. Rijstenbil, die bij de nieuwe raadssamenstelling in september werd opgevolgd door CDA-wethouder Abr. Kosten. Rijstenbil zei z'n handen in onschuld te wassen, maar hij erkende dat er een verkeerd beleid gevoerd was, met name door de administrateur, de voormalige gemeentese cretaris A. Verbree. Kosten vond ook dat het groot hiaat aan de vorige administrateur lag, maar hij voegde eraan toe, dat het bestuur ook niet doortastend opgetreden was. is men al over de schreef. We krijgen geen begrotingswijzigingen van/ de stichting Dorpsbelangen', zei de raads voorzitter. De voormalige voorzitter van de Wimpel, dhr. Rijstenbil, zei zich de grootste boosdoener te voelen. 'Van het tekort van 85 mille wordt 50 mille ver oorzaakt door de afschrijving. Onder SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman plaatste kritische kanttekeningen bij de enorme verhoging van het tekort van de Wimpel. 'Het is onbegrijpelijk dat in een jaar het exploitatietekort zo snel kan oplopen. Wat is hiervan de oorzaak? Waarom heeft het bestuur dit niet op tijd gesignaleerd?', aldus Den Engels man. CDA-raadslid J. de Jager sprak van een absurde lastenstijging. 'Het col lege heeft hierbij geen enkele poging gedaan om te bezuinigen. Integendeel, b en w schotelen de raad een lastenstijging van 40%' voor en ze denken blijkbaar dat de raad hier wel mee accoord zal gaan omdat rekening en verantwoording vol ledig ontbreken', zei de Jager. Ook CDA-wethouder Kosten verheelde niet, dat het dorpshuis hem grote zorgen baarde. 'Ik stel me dan ook voor, op korte termijn te bezien of er niet een betere exploitatie mogelijk is, waarna ik er graag in de raad op terug zal komen. Ik ben nu geconfronteerd met een ge weldig tekort waar ik geen verantwoor ding voor had, maar nu wel heb', aldus Kosten. Burgemeester G. van den Berg bracht naar voren, dat niet te voorzien was, dat de Wimpel zulke exorbitante tekorten zou vertonen. 'Er is een raadsbesluit ge nomen dat de tekorten getaald worden, zonder restricties. Dat is nu uit de pan gelopen. Ook voor dit lopende jaar 1978 burgemeester G. van Velzen werd er al tijd gereserveerd voor onderhoud, maar de voormalige administrateur Verbree wilde dat niet. Hij zei dat een onder houdsfonds en reserveringen ouderwets waren. Ik kreeg echter geen bijval van de andere bestuursleden. Er zijn nieuwe gordijnen gekomen in het dorpshuis, en er is buitenschilderwerk verricht. Dat onderhoud kost geld. Verder kreeg de vorige beheerder tien procent van de omzet plus een vast bedrag. Alle lof voor de vorige beheerder die met zijn gehele gezin in het dorpshuis werkte, maar de minister vond de betaling niet goed. Er is nu een hoger vast bedrag', aldus Rij stenbil. 'Rijstenbil heeft wel over doffe ellende gesproken, maar een onderdeel van die doffe ellende is de Wimpel', zei den Engelsman. 'Ik stel voor geen geld meer voor het dorpshuis te geven zolang er geen begroting 1978 beschikbaar is. Over 1979 zullen we nog maar niet pra ten, maar de begroting van dit lopende jaar is er zelfs nog niet. Wethouder Naast wat er allemaal aan officiële data is genoemd van sollicitatie, benoeming, verhuizing, verplaatsing, bevordering, weten we van de directeur van het ar beidsbureau Tholen. de heer J.P.M. van der Male, dat het een eerlijk, gedegen, ijverig ambtenaar is met een goede op vatting van zijn taak. Ook een man, die nog eens iemand aan het werk durft te zetten en zelfs dat wordt hem in deze regio niet kwalijk genomen. Met deze lof van drs. J.W. Jansen, hoofdinspecteur-directeur van de ar beidsvoorziening in Zeeland, werd vorige week vrijdagmiddag de heer en mevrouw van der Male uit Tholen in de feestzaal van 'Haestinge' te Sint Maartensdijk in het zonnetje gezet. De feitelijke reden daarvan was het zilveren dienstverband bij de overheid. De nu zo gezellige zaal van Haestinge na de drastische verbouwing met de ook zo keurige entree was die vrijdagmiddag vol met genodigden voor de aan de ju bilaris aangeboden receptie. Familie, ke5issen, collega's uit Schouwen en overig Zeeland. Tenslotte ook het ge meentebestuur. Drs. Jansen richtte de schijnwerper op een 25 jarige staat van dienst met al de daarbij béhorende mee- en tegenvallers. Van het aanvankelijk administratief werk, werd het ook een dienstbaarheid buiten de kantoormuren. De verplaat sing, Zoals ook vele Tholenaren dat we ten, gebeurde per motor. Bij alle zo in grijpende veranderingen, ook op het terrein van de arbeidsvoorziening is echter de mens van der Male dezelfde gebleven en zowel in Zierikzee als Mid delburg is bekend, dat zijn image in deze regio uitstekend is. Daarvoor zijn niet alleen wij, maar ook het directoraat voor de arbeidsvoorziening in Nederland hem zeer erkentelijk. Van die allen onze gelukwensen, zo besloot de hoofdin specteur-directeur van de arbeidsvoor ziening in Zeeland zijn toespraak. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Zierikzee, de heer D. Dok man, die de leiding had van de receptie, feliciteerde als de directe chef van de jubilaris. Hij gewaagde van een uitste kende samenwerking met de heer van der Male. Het kan gemakkelijk worden gesteld dat het geen verdienste is om 25 jaar in deze werkkring bezig te zijn, maar die er in zit, weet dat het gebied van de arbeidsvoorziening een moeilijke taak is. Dat gaat het misschien wat min der om het aantal uren, dan wel om de grote verantwoordelijkheid die men heeft. Met name aan dat verantwoorde- lijkeheidsbesef heeft het de heer van der Male die 25 jaar zeker niet ontbroken. Een bovendien rechtvaardige belangen behartiging van de partijen. Namens al le collega's feliciteerde hij de heer en mevrouw van der Male en hoopte dat hij ook nog het 40 jarig ambtsjubileum zou mogen beleven, wat in elk geval ten aanzien van de AOW-leeftijd nog net zou kunnen. Namens het kantoor Zie rikzee en Tholen overhandigde hij de jubilaris een gouden tientje en aan me vrouw van der Male een fraai bloem stuk. De volgende spreker was de heer W. Oosterhof, algemeen direktuer van de Betho in Goes met een dependance in Tholen. Deel uitmakend van de W.S.W. commissie was de heer van der Male ook voor deze speker een goede en gewaar deerde bekende. Ook van de Betho di recteur waren er waarderende woorden voor het op het terrein van deze com missie door de jubilaris verrichte werk. Die erkentelijkheid werd onderstreept met het overhandigen van een door de Betho werkers vervaardigde fraaie lek- tuurbak, aantrekkelijk opgesierd met bloemen. Tolk van de hervormde kerkvoogdij te Tholen was de president kerkvoogd de heer P. Drooger. Hij wees er op, hoe de heer van der Male al verschillende jaren optreedt als secretaris-kerkvoogd en iedereen in het college heeft hem leren kennen als een serieus werker met een ernstige opvatting van zijn taak. Tege lijkertijd kon spreker feliciteren namens het prot. bejaardentehuis 'de Schutse 2' te Sint Annaland. Na deze felicitatie wis de heer van der Male een geschenken bon rijker. Namens het bedrijfsleven werd het woord gevoerd door de heer D.T. de Waal uit Tholen, die bovendien voor de bankettraktatie op deze receptie had gezorgd. De directeur van de Waal's banketfabriek wees er op, hoe er met het bedrijf en de heer van der Male al een 18 jarige relatie bestaat en het moge mis schien dezer dagen wat vreemd klinken, maar ook nu vraagt het bedrijf nog altijd medewerksters. Vreemder is eigenlijk nog, dat je dan nog niet eens weet vast te >e Thoolse gemeenteraad heeft met 9 tegen 7 stemmen twee VVD-moties ver worpen over het spreekrecht bij commis sievergaderingen en de inspraak van de burgers. De loeo-burgemeester adviseerde de moties niet te steunen omdat hij deze zaken eerst wilde bespreken met de nieuwe burgemeester E. Baerends. 'Ik zou het betreuren als we vanavond over het spreekrecht zouden moeten stemmen. Laten we gewoon wachten tot het gesprek met de nieuwe burgemeester heeft plaatsgevonden. Ik wil het zelf aankaarten', aldus Moerland. Van Damme hield echter voet bij stuk. Hij wees erop, dat het maar om een uit nodiging ging, gericht aan b en w: van mening zijnde dat de betrokkenheid van de burger bij de besluitvorming verder moet worden versterkt, tevens van me ning zijnde dat bij het instellen van spreekrecht de besluitvorming beter tot zijn recht komt, nodigt het college uit op korte termijn voorstellen bij de raad aanhangig te maken die moeten leiden tot een gereglementeerd spreekrecht van de burger in openbare commissieverga deringen. De tweede motie luidde: van mening zijnde dat het nodig is om de inspraak van de burger meer gestalte te geven, worden b en w uitgenodigd de raad een nota over inspraak en voorlichting voor te leggen en vooruitlopend daarop in Tholen met plan Kom experimenterend op dit gebied aan te vangen. De PvdA steunde beide moties omdat van Schetsen meende dat ze niets had den te maken met gebrek aan vertrou wen in het college van b en w. VVD en PvdA stemden voor, SGP en CDA tegen: 7-9. krijgen, zo stelde de heer de Waal. Hij erkende voorts dat er uiteraard ook wel eens meningsverschillen zijn geweest tussen bedrijfsdirecties en de directeur van het Thoolse arbeidsbureau, maar van verwijdering was er nimmer sprake. Ook hij prees de integriteit van de jubi-- laris en overhandigde namens het be drijfsleven een envelop met inhoud. Waarnemend burgemeester C.J. Moer land, die vanwege een b en w vergade ring wat laat op de receptie arriveerde, maar toen ook met het compleet college het gemeentebestuur vertegenwoordig de, zei gemakkelijk goede dingen van de jubilaris te kunnen vertellen, want hij had de heer van der Male al die Thoolse jaren van nabij meegemaakt, hetzij toen spreker nog bij de Kon. Heide Mij werkzaam was, hetzij als gemeentebe stuurder. Van de kennis op het gebied van de arbeidswetten, heeft ook het ge meentebestuur ruim mogen profiteren, verzekerde de waarnemend burgemees ter. We mogen gerust stellen, dat het een goede samenwerking is geweest, met alle verschillende meningen die er uiteraard ook wel eens zijn. Bij de dank van het gemeentebestuur was een bloemstuk 'ingesloten'. In zijn dankwoord verzekerde de jubi laris dat het hem en zijn familie bijzon der goed heeft gedaan, dat zovelen deze middag naar Haestinge zijn gekomen. Goed deed het ook de sprekers te mogen beluisteren en de geschenken te mogen ontvangen. In een kwart eeuw met ver anderingen als in die periode gebeur den, was het werk lang niet altijd ge makkelijk. Je moet wel erg oppassen om de zorgen dan niet dagelijks mee naar huis te nemen, al had ik thuis wel het geluk van het kunnen afreageren door een altijd meelevende vrouw, zo liet de jubilaris ook zijn wederhelft in de hulde delen. Hij hoopte met de sprekers, die overigens allen de heer van der Male waarschuwden de hem een jaar geleden bereikte gezondheidswaarschuwing ter harte te nemen, dat hij de op papier nog resterende 15 jarige periode zou mogen uitdienen, want bij alle zorgen was het toch ook een voldoening gevende werk kring. Iedereen feliciteerde vervolgens de heer van der Male en familie persoonlijk en menigeen bleef nog een tijdje gezellig nakaarten. Op donderdag, 9 november, hield het distrikt Zeeland van de algemene bond van onderwijzend personeel een onder- wijsdag in de schouwburg te Middel burg. Het gespreksthema voor die dag luidde: "De inhoud van het openbaar onder wijs". De middagzitting begon met drie inleiders: te weten de heer J. Brinksma (dir.rpa. te Deventer), de heer mr. H. Fransse (2e kamer VVD) en de heer D. •van Rhee (abop). De sprekers zetten kort hun standpunten uiteen en na een kleine koffiepauze kwam er een diskus- sie in forum-vorm. Hiervan was de lei ding in handen van de heer P. de Nooyer. De funktionele kommissie ex. art. 61 E.V. gemeentewet als beheers vorm voor de openbare school werd Kosten begint zo bijzonder moeilijk te werken. Als stok achter de deur wil ik voorlopig niets aan de Wimpel betalen, maar ze hoeven niet in moeilijkheden te komen', aldus de SGP-fractievoorzitter. De Jager wilde ten dele accoord gaan met het voorstel den Engelsman, want hij was het verre van eens met de gang van zaken bij de Wimpel. 'Er moet eerst rekening en verantwoording komen, voordat de gemeente de tekorten be taalt. Eventueeel via een statutenwijzi ging zouden we meer zeggenschap moeten krijgen', vond het CDA-raads lid. De burgemeester antwoordde, dat b en w inhoudelijk niets met de Wimpel te maken hebben. 'We kunnekunnen niet eens voorstellen voor wijziging van de statuten indienen. Alleen is er een van de collegeleden als pottekijker. maar formeel kunnen we weinig doen', zei de raadsvoorzitter. Wethouder Kosten bracht naar voren, dat de begroting 1978 nu klaar was. Hij ging verder nog in op opmerkingen van Rijstenbil, dat bestaande huurders van de Wimpel niet hoeven te wijken als er nieuwe huurders komen. 'Je kunt geen tweede Wimpel bouwen en bovendien is het dorpshuis ten dienste van de gehele bevolking. Dan is het mijn taak om met de bestaande huurders te praten of er niet geschoven kan worden om uren vrij te maken', aldus Kosten. Tot een formeel voorstel om de subsidie voor de Wimpel op te schorten totdat er rekeningen en begrotingen zijn, kwam het niet meer, maar de raad had wel duidelijk gemaakt, dat er orde op zaken gesteld moet worden. De gemeenteraad van Sint-Philipsland heeft een opvallend rustige begrotingsbe handeling achter de rug. Vorige jaren was er veel meer gekrakeel, terwijl nu met minder grote verwijten, drie verenigingen en alle inwoners er beter van werden. "Geholpen door de ernst van het ogen blik" weerstond de oppositiepartij (de PVAB) de verleiding om op "felle wijze algemeenheden te verkondigenzoals A.A. Rijstenbil het uitdrukte. Toch liet hij nog wel een keer het woord "doffe ellen de" vallen, maar dat was niets in vergelij king met het proza dat P VA B-raadslid C. den Braber vorig jaar in de Fliplandse raadszaal deponeerde. CDA-raadslid J. de Jager gebruikte nog wel wat superla tieven, o.a. "kiezersbedrog". De nieuwe CDA-wethouder Abr. Kosten bracht verrassend algemene beschouwin gen. Op zich is dat een merkwaardige zaak, maar gezien de korte tijd sinds sep tember, kon hij zich nog niet in de begro- tingsbrief van het college van B. en W. vinden. De subsidievoorstellen van Kosten voor Noad, Concordia en Major Tom toonden aan, dat de 4-3 verhouding in de Fliplandse raad sinds de verkiezingen in derdaad gewijzigd is. Sommigen hadden nogal twijfels over de opstelling van Kos ten gezien z'n vrijerij met de SGP. Vrij dagavond toonde hij een duidelijk eigen gezicht. Plet CDA-uitgangspunt, een Schild te zijn voor de zwakkeren, vertaal de hij in subsidie voor drie verenigingen. Overigens zou de muziekvereniging waarschijnlijk veel meer gediend zijn met nieuwe leden in plaats van nieuwe uni formen. Hoe dan ook, de subsidie voor de drie verenigingen moet gezien worden als een belangrijk gebaar, hoe gering het be drag - met name voor Noad - ook moge zijn. De wat stroeve houding van de laat ste jaren, werd vervangen door een posi tieve opstelling. Kosten was daarvan de animator en de PVAB en de Jager konden moeilijk an ders dan volgen. Burgemeester G. van Den Berg bleek nogal tevreden te zijn over wethouder Kosten. Hij zei wel een paar keer dat Kosten 'dapper' mee had gedaan aan de discussies in b en w. Toen de voorstellen van Kosten waren aangenomen, speelde SGP-fractievoor zitter L. den Engelsman goed in met een voorstel om de Onroerend Goedbelasting met 10.000 gulden minder te verhogen. Zo'n voorstel had men eerder van de Jager kunnen verwachten, die in zijn algemene beschouwingen zo'n verlaging had aan gekondigd. Den Engelsman wilde na de cadeautjes van Kosten ook duidelijk voor Sinterklaas spelen en schudde tegen I uur 's nachts nog even tien mille uit z'n mouw. Dit ten laste van de post onvoorzien, zodat er in 1979 toch minder nieuwe dingen kunnen gebeuren, o.a. subsidiëring zwe- monderricht, bibliotheek? Kosten had zijn extra uitgaven gedekt met een meeval lende salarispost van 7000 gulden. Het voorstel van den Engelsman houdt in, dat de burgers 1 gulden per eenheid econo mische waarde van 3000 gulden, minder OGB moeten betalen dan b en w wilden. De SGP-fractievoorzitter schermde in de discussie met 'een weduwvrouw in een ei gen woning die 20% OGB meer moet be talen, terwijl Noad met minder zelfwerk zaamheid subsidie krijgtGezien het feit dat de bevolking via de gemeentelijke be lastingen maar voor vijf procent van de inkomsten van de gemeente St. Philips land zorgt, was ook die tien mille meer niet onrechtvaardig. Bovendien heeft een gemeentebestuur dan meer armslag voor nieuwe voorzieningen ter verbetering van de leefbaarheid. De weduwvrouw in een eigen woning betaalt nu misschien twintig gulden OGB minder dan het voorstel van b en w, maar haar kleinkinderen kunnen nu mogelijk niet naar zwemles of de bi bliotheek. Het gebaar van Kosten voor drie verenigingen betekende dan ook meer dan betrekkelijk geringe guldens voor de individuele Fliplandse burger. door de Abop en haar getuigen en door de zaal voorlopig afgewezen. Door de problemen en mogelijkheden van deze kommissie zou een deel van de verant woording verschoven worden. Aan het einde van dit felle debat be dankte voorzitter J. Korstagne alle me dewerkenden en overhandigde hen een typisch Zeeuws aandenken. Tijdens het aperitief ging de diskussie nog vrolijk door. Het daaropvolgende koud buffet en de dansavond waren van uitzonder lijke kwaliteit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 19