Alleen gezamenlijke aanpak experiment funderend onderwijs nuttig SGP doet hernieuwde poging om kermis Oud-Vossemeer af te schaffen Thoolse financiële positie wat minder frivool CDA: voor de laatste keer bijdrage onderhoud voortuinen woningwetwoningen Admini - stratie Beter Wonen apart huisvesten WD: ontwerpbegroting 1979 te krap In de mist Donderdag 16 november 1978 EENDRACHTBODE 9 Onderwijssector kreeg volle pond bij Thoolse begrotingsbeschouwingen Toch kritisch volgen Leemten als niet alle vormen meedoen Ruimtelijke scheiding wel sta in de weg tot integratie Gebrek gymruimte in Tholen schrijnend Benoemingsprocedure HERENKAPSALON MUNS BUITENVEST 36 BERGEN OP ZOOM 01640-40182 Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. Wanneer voorlichting over rampenplan? Verkeersveiligheid Welzijnsbeleid Spreekrecht Geen wonderen verwachten Zonder beleidsplan geen juist bestuur Aparte huisvesting Woningbouw. Schaarste betaalbare huurwoningen? Tholen springt er uit. Bedrijfsterrein bij iedere kern Geen belastingaanpassing Genoeg ruimte Nood van burger laat zich niet ombuigen Nog niet aan lager wal Er was geen fractie in de Thoolse raad (VVD, CDA, PvdA, SGP) of er was een belangrijk onderdeel van de algemene beschouwing op de begroting 1979 gewijd aan het onderwijs. Geen wonder ook, nu een gemeente een niet gering bedrag moet stoppen in het gat dat de rijksoverheid voor die onderwijsvoorziening overlaat. Met name de PvdA fractie had er een paar pagina's van haar beschouwing aan geofferd. Niet alleen aan het experiment funderend onderwijs, maar ook aan de integratie kleuter-basis-onderricht. Bij de PvdA was daarnaast nogal kritiek op de benoemingsprocedures voor vakatu- re-vervulling openbaar onderwijs. De VVD vertolkte het als het ware ook voor de andere fracties, dat men ondanks de grote gemeentelijke onderwijs offers toch niet aan de kwaliteit daarvan (en daarom) wenst te tornen. Van CDA zijde zou men het onjuist vinden als het experiment funderend onderwijs zich tot de stedelijke agglomeratie beperkte, terwijl de SGP waarschuwde dat men van zo'n experiment ook weer geen wonderen moet verwachten. Het was deze fractie opgevallen, dat komend jaar de o.l.s. te Sint Maartensdijk een opvallend hoog bedrag moet uitgeven voor vervanging van versleten methoden. Was men vorig jaar met de begrotings beschouwingen begonnen bij de groot ste partij (SGP), dit jaar werden de rol len eens omgedraaid en kwam het tot een volgorde vanaf de kleinste naar de grootste. Daarom kon VVD woordvoer der M. van Damme de spits afbijten. Hij hield zich met CDA woordvoerder W.C. van Kempen vrij goed aan de gestelde tijdslimiet, terwijl er in dat opzicht overschrijdingen waren bij PvdA en SGP. De VVD woordvoerder gaf al bij voor baat aan, niet te zullen gaan beknibbe len op de toch wel grote financiële offers, die de gemeente zich voor het onderwijs moet getroosten, maar toch wel de inkomsten en uitgaven daarvoor kritisch te willen volgen. Als er dan vol gens hestek '81 op alles bezuinigd moet worden, vragen we B en W hoe ze op het onderwijs denken te gaan bezuinigen, zonder de kwaliteit daarvan te schaden. Gloeiend enthousiast toonde de heer Van Damme zich niet voor het experi menterend onderwijs. Hij vulde het zo in: is misschien wel nuttig om tot een ander onderwijssysteem te komen. Bij voldoende tijd tot voorbereiding van het experiment zijn er wellicht mogelijkhe den tot betere samenwerking en door stroming. Zo'n experiment mag overi gens niet ten koste gaan van de leerlin gen. De individuele ontplooiïngsmoge- lijkheid dient gewaarborgd te blijven, vond de heer Van Damme. Een eenzij dige oplegging van het experiment zou hij een griezelige zaak vinden. CDA-woordvoerder W.C". van Kempen zei over dit onderwerp, dat er ongetwij feld leemten zullen ontstaan in de vor ming van een juist beeld als niet alle vormen van onderwijs aan het experi ment meedoen. Het zal meer inspanning vragen van de onderwijskrachten, ter wijl het belang van het kind voorop moet blijven staan. Het is onze taak, vond de heer Van Kempen, om het kind dat straks een plaats in de maatschappij moet vinden, een zo goed mogelijke op leidingsmogelijkheid aan te bieden. Hij achtte het in dit kader gewenst om een onderwijsraad 'brede stijl' in te stellen. Daarin moeten dus zowel openbaar als bijzonder onderwijs zitting hebben om een doelgericht beleid te realiseren. Hij greep zijn onderwijs paragraaf ook aan om te pleiten voor een eerdere plaatsing op het scholenplan dan 1982 voor de ch/r. mavo. De PvdA fractie verklaarde bij monde van de heer P. van Schetsen volledig positief te staan tegenover het experi menterend onderwijs. Alleen zal het een gezamenlijke deelname moeten worden. Misschien is de indruk gewekt, dat men zich voorlopig nog afzijdig kan houden, maar dat is niet het geval. Of denkt het college hier anders over? Verwacht wordt dat er nu al volop samenwerking is tussen kleuter- en lagere scholen, maar dat is in alle kernen nog lang niet het geval. De PvdA deelt ook niet de mening van B en W, als het college stelt, dat een ruimte lijke scheiding tussen lagere- en kleu terschoolgeen sta in de weg hoeft te zijn om tot integratie te komen. Als voor stichting van de bijzondere kleuter school te Poortvliet wordt aangevoerd, dat het nodig is voor tijdige integratie, betekent dat wel, dat de gemeente voor haar eigen scholen ook tijdig aktiviteiten moet ontplooien om de openbare basis school mogelijk te maken in alle kernen. Nieuwe kleuterscholen bouwen vergt veel tijd. De fractie is blij met het aan de inspectie ingezonden plan voor de bouw van een openbare kleuterschool in Poortvliet. De PvdA informeerde voorts of er geen ruilingsmogelijkheid was, nu "Kleuter- lust" in Tholen ruimte te weinig heeft en de bijzondere kleuterschool "De Merel" een lokaal overcompleet heeft. De heer Van Schetsen had vernomen, dat er ook toezeggingen waren aan de gemeente lijke mavo om tijdelijk gebouwen van straks uit Tholen verdwijnende ge meentewerken te gebruiken. Zijn fractie achtte de splitsing van de openbare lagere school in de kern Tho len ongewenst. Weer een nieuwe school in plan Buitenzorg zag zijn fractie ook niet zitten met een dalend kindertal. Straks zal Ter Tolne wel ruimte genoeg hebben. Volslagen oneens was de PvdA het met het college op het punt van het gymon- derwijs in Tholen-stad. Het dagelijks bestuur stelde >dat met enig pas- en meetwerk nog wel voldoende accom modatie bestond, maar de PvdA vond de situatie schrijnend en in feit onhoud baar. 1.500 leerlingen moeten het met één gymlokaal stellen De PvdA zag zelfs niet eens uitkomst met een sporthal. Daarbij wordt er van uitgegaan, dat die grote hal dan deelbaar zal zijn in 3 ruimten, maar drie groepen tegelijk gy- monderwijs te geven, zal moeilijkheden opleveren. De PvdA wilde daaromtrent toch wel zekerheid. Voorts had de PvdA kritiek op de be noemingsprocedure, zoals zich die met name ook weer voordeed rond aanstel ling van een nieuw hoofd van de open bare lagere school in Poortvliet. Voor de raad ontbreken de referenties. De solli citanten worden tekort gedaan, omdat de raad moeilijk een objectief oordeel kan vellen. Vanzelfsprekend is dat de meest bekwame moet worden benoemd, Via de radio werd bekend gemaakt, dat het afgelopen weekend in de omgeving van Stavenisse enkele mensen van een zandplaat werden gehaald, nadat ze door de mist de weg waren kwijtgeraakt. Ook in de omgeving van St. Annaland raakten een aantal mensen in moeilijk heden. De bemanning van de Balena haalde acht mannen en twee vrouwen van het sportvissersvaartuig de Zeekoet. Zij hoefden niet te wachten tot het tij gekeerd was en konden nog voor het donker werd, naar België terugkeren. Later bleek, dat er ook nog een speed boot op het droge terecht gekomen was. De twee sportvissers hebben lopend de dijk kunnen bereiken en hebben 's avonds laat hun bootje opgehaald. Hieruit blijkt, duidelijk dat het onver antwoord is om zonder goede appara tuur en op onbekend water bij slechte weersomstandigheden te gaan varen. Gelukkig zijn er geen ernstige ongeluk ken gebeurt. Toch zijn er ook nog men sen die misbruik weten te maken van de mist. Hoewel regelmatig waarschuwin gen gehoord kunnen worden met be trekking tot milieuvervuiling en schade aan mosselpercelen e.d.. blijken er ook mensen te zijn die het nodig achten olie te lozen. Zaterdagmiddag lag er een olievlek op het water van tenminste en kele kilometers. Als men betrapt wordt door de rijkspolitie te water, is de straf groot. ff] Advertentie 1M "Daar dit de eerste begrotingsbehandeling is van de raad in deze samenstelling, stellen wij wederom voor om de kermis te Oud-Vossemeer en alle overige kermi sachtige activiteiten in onze gemeente af te schaffen". Dit voorstel bracht SGP-fractievoorzitter Th. Aarnoudse maandagavond naar voren bij de algemene beschouwingen over de begroting 1979. Zijn idee komt maandag avond a.s. mogelijk in stemming, tenzij de tweede ronde zover uitloopt, dat ook dinsdagavond nog nodig is voor de Thoolse begrotingsbehandeling. SGP en CDA tipten ook de lage politie- bezetting weer aan. De organieke sterkte is 29, maar er zijn maar 20 politiemen sen. Aarnoudse had niet veel goede woorden voor het inacht nemen van de Horecasluitingen. Ontheffingen zijn meer regel dan uitzondering. Veel positiever was het oordeel van de vier fracties over de brandweer. De reorganisatie wordt nu toch wel als nut tig ervaren en de inzet van de vrijwilli gers staat buiten twijfel. Verschillende fracties pleitten voor goede voorlichting over het rampenplan. De VVD wilde een speciale en opvallende rampenfol der met algemene richtlijnen voor de gejiele gemeente. Zijn materialen be schikbaar en zijn alle openbare diensten al ingewerkt en op elkaar ingesteld, vroeg Van Damme. Van Kempen noemde het een hoogst onbevredigende en onaanvaardbare situatie dat de in woners van Tholen en Oud-Vossemeer nog steeds van niets weten over het rampenplan voor het Schelde-Rijnka- naal. De fracties bleken geschokt, zoals Van Damme het zei, door het grote aantal verkeersslachtoffers op Tholen. Aange drongen werd op maatregelen waar no dig en mogelijk om de veiligheid te be vorderen. Wij kunnen er nooit teveel aan doen, vond Aarnoudse. die op korte termijn maatregelen wilde voor de Ten Ankerweg, met name voor fietsers en bromfietsers. Het CDA kon niet begrijpen, dat on danks dringende verzoeken nog niets was veranderd aan de verkeerssituatie Noorderkreekweg/Tholenseweg. Is een ernstig ongeval niet genoeg? Wil Bra bant er niets aan doen omdat het toch vooral Zeeuwen zijn die daarmee te maken hebben? Van Kempen was blij met de toekomstige verbeteringen voor de fietsers op de Halsterseweg, maar hij had wel zorg over het gedrag van de automobilisten. "Laten we gezamenlijk onze verantwoordelijkheid jegens elkaar en jegens onze inwoners bewust zijn", zei de CDA-fractievoorzitter. Hij be pleitte een strengere controle van de maximum snelheid (50 km) in de Stoof- straat Poortvliet. De SGP wierp de vraag op, of een jaar lijks onderzoek borstaandoeningen te verkiezen is boven een tweejaarlijks on derzoek. Het CDA wilde aanmelding voor een onderzoek hoge bloeddruk en suikerziekte. Vrijwel iedere fractie betrok in haar al gemene beschouwingen het welzijnsbe leid en de bezuinigingen van het rijk. Van Schetsen citeerde hierbij zelfs uit het PvdA beginselprogramma. Men toonde zich verheugd, dat B en W de tegenstelling materieel - immaterieel volstrekt verouderd vinden. De metho diek tot beheersing van de kostengroei van de bijstandswet stond de PvdA ech ter helemaal niet aan. Men bepleitte een intensere samenwerking tussen de se cretarieafdeling sociale zaken en het welzijnsorgaan Tholen. Benieuwd was Van Schetsen ook naar het gecoördi- i. erde bejaardenwerk. Dt SGP constateerde dat de WWV-uit- kerii. y gedaald was. Misschien een ge volg van maatregelen tegen personen die nalieten passend werk aan te nemen? Wie bepaalt eigenlijk wat wel of niet passend is, vroeg Aarnoudse. De VVD maakte zich ernstig zorgen over het teruglopen van mogelijkheden voor gezins- en bejaardenhulp in het kader van de rijksbezuinigingen. Is aan dit probleem het hoofd te bieden? De SGP meende, dat de warme maaltij denvoorziening bejaarden mogelijk wat langer zelfstandig kan doen wonen. Ook het CDA vroeg aandacht voor bejaar den en alleenstaanden. De VVD pleitte opnieuw voor spreek recht van het publiek tijdens openbare commissie vergaderingen. Wat de ruimtelijke ordening betrof, meende Van Damme dat een streekplan voor Tholen en Sint-Philipsland beter kan zijn dan een streekplan met Zuid-Beve land. Overigens blijft een officiële re actie op het structuurplan Tholen nog steeds uit. Bepleit werden verder legali sering van de campings en het met kracht aanpakken van bestemmings plannen in de kommen. De VVD hield voorts een pleidooi voor energiebesparing en hergebruik van grondstoffen. Van Damme had klachten over de telefoonverbindingen en stelde voor, ook gymlokalen een telefoonaan sluiting te geven. Van de sportraad had de VVD hoge verwachtingen. De PvdA ging ook vrij uitvoerig op de sport in en stipte o.a. de kantines aan. Van Schetsen legde ook de onverenigbare druk van de PZEM- en WMZ-tarieven op de klein verbruikers ter tafel. De SGP bleef beducht voor de bedragen die met sport gemoeid zijn en bleef zich met klem tegen zondaggebruik van ac commodaties verzetten. Aarnoudse her haalde verder de wens voor uitbreiding van de ziekenhuisbusdienst: twee ritten per dag voor alle kernen. Maandag avond geven B en W antwoord op de vragen van de vier raadsfracties. Niet gelukkig met benoemingsprocedure maar daartoe moet dan wel een basis aanwezig zijn. Serieuze kandidaten niet aanvaardbaar vinden, omdat ze niet in het eigene zouden passen, lijkt de PvdA een onaanvaardbare gedragslijn. Voor dat binnenkort weer een benoeming moet plaatsvinden, wil de PvdA toch wel meer licht krijgen in een benoemings procedure. De PvdA sloot de onderwijsbeschou- wing af met te stellen, dat de partiële leerplicht haar bijzonder ter harte gaat. Als B en W stellen, dat naleving hiervan afhankelijk is van opgave verzuimen door directeuren van de vormingsinsti tuten, lijkt dat de PvdA een zo neutrale houding, dat men er alle kanten mee uit kan. De SGP fractie verwacht in elk geval geen wonderen van het experiment fun derend onderwijs. Dat kwam wel tot ui ting via woordvoerder Th. Aarnoudse. Zijn fractie richtte de onderwijsaan- dacht meer op de kleine scholen, die het moeilijk zullen krijgen in hun voortbe staan. Wat is de visie van het college omtrent het behoud van de kleine scho len in de toekomst? Ook de SGP vond, dat voor het leegstaande lokaal van kleuterschool "De MereP'.in Tholen een bestemming gevonden moet worden. Zo kreeg de onderwijs paragraaf in de be grotingsbeschouwing bij de ene partij wel wat meer aandacht dan bij de ande re, maar onbesproken werd het bij geen van de vier gelaten. Het voornaamste wat er uit kwam is hiervoor ongetwijfeld wel weergegeven. Zowel VVD als PvdA zien een wat minder zonnige financiële toekomst voor de gemeente Tholen, maar benaderen oorzaak en gevolgen wel verschillend. De VVD fractie concludeerde, dat de ontwerpbegroting 1979 een te krappe zaak is, want zodra de reserves hun bestemming hebben blijft er niet meer over dan een bedrag voor calamiteiten. Er zal een duidelijke ombuiging in de uitgaven moeten plaatsvin den, wil de begroting voor ons aanvaardbaar zijn, zo was de slag om de VVD arm. Daarvan wilde PvdA woordvoerder P. van Schetsen wel boter of kaas. Wat bedoelt de VVD fractie precies met een duidelijke ombuiging? De PvdA gaf toe, dat er geen goudader meer te vinden is, zoals de VVD vorig jaar veronderstelde. Zonder allerlei meevallers zal het er dit jaar niet zo best voorstaan. Op een DACW werk moet men maar niet rekenen. Tegenover de gemeenten gaat de regering er met de botte bijl in, vond de PvdA woordvoerder. Geen wonder, dat de Vereniging van Nederlandse Ge meenten een noodkreet liet horen, maar evenzeer stelde, dat de nood van de burger zich niet laat ombuigen. We moeten niet van pessimistische verwachtingen uitgaan, maar toch wel de realiteit onder de ogen zien, vond de heer Van Schetsen. In het kader van bestek 81 is de VVD geen voorstander van belastingverhoging, liet de heer Van Damme weten, maar met name de post onvoorzien in de Thoolse begroting 1979 roept toch wel wat vraagtekens op. De CDA fractie vond de financiële positie van de gemeente nog wel goed, met name vanwege de ruimte voor reservering, een nog behoorlijk bedrag voor kapitaalswerken en de toch ook nog wel redelijke post onvoorzien. Een verhoging van de Onroerend Goed Belasting kan daarom best achterwege blijven, zo was de CDA het met b en w eens. De SGP herinnerde aan de meevaller van 194.451,— vanwege de meer dan 18.000 inwoners. Weliswaar gaat er ook meteen weer een ton af voor salaris-aanpassing, maar wat doen we met de resterende 94 mille, zo was de vraag van SGP woordvoerder Th. Aarnoudse. Zo begon dan bij de fracties het financiële onderdeel in de begro tingsbehandeling. M. van Damme dan het lijkt". Minder mooi De VVD woordvoerder liet zijn finan ciële beschouwing voorafgaan aan een kritische noot op het algemeen beleid. Als het college denkt dat het voldoende is om alleèn met woorden aan onze kri tiek tegemoet te komen, is ze bij ons toch aan het verkeerde adres, waarschuwde de heer M. van Damme. Hij vond dat het college kans had gezien in de ont werpbegroting en aanbiedingsbrief voor de oppervlakkige lezer wel heel wat overhoop te halen, maar er voor de meer ingewijde lezer weinig nieuws in naar voren te brengen. Het beleid wordt af hankelijk gesteld van bepaalde ontwik kelingen. Dat betekent dan te veel een beslissing ad hoe, waartoe rijp beraad en grondig overleg niet meer mogelijk is. Dit college heeft geen programma, zo bracht de VVD woordvoerder nog even de nieuwe samenstelling van het college in het geding. Waarschijnlijk is er niet nog één gemeente in Nederland met een begroting van 40 miljoen zónder be leidsplan, opperde de liberale woord voerder. Voor een college wordt ge vormd, dienen alle fracties rond de tafel te gaan zitten om een meerjarenplan op te stellen. Na het sluiten van compro missen dienen de in het college verte genwoordigd zijnde fracties zich dan aan de gemaakte afspraken te houden. De financiële ruimte en noodzakelijke vergroting daarvan, is bepalend voor een beleidsplan. Te hooi en te gras be reiken de raad voorstellen. Soms worden ze weer teruggenomen, soms een speel bal van de politiek. Dat kost tijd en geld. Zoals hier een college wordt gevormd, staat het de door ons gewenste meerja renplanning in de weg. Hoe kan een college besturen zonder visie, c.q. be leidsplan? vroeg de VVD woordvoerder. De heer Van Damme vond het wel een gelukkige zaak, dat de gemeente vorige jaren gelden reserveerde, zulks in tegenstelling met de landelijke overheid. Dat neemt niet weg, dat we de begroting 1979 te krap vinden. Voor het eerst kun nen immers geen extra reserveringen meer uit de gewone dienst betaald wor den en daardoor is de post onvoorzien werkelijk een sluitpost geworden. In de tweede plaats moet op de post onvoor zien van 475.000,— nog de nadelige exploitatiekosten van sporthal, sportzaal W.C. van Kempen (CDA) tuinonderhoud zinvolle vrije tijdsbesteding Terwijl de CDA-fractie in haar algemene beschouwingen over de Thoolse gemeente begroting 1979 in het algemeen zeer mild was met kritiek, stelde voorzitter W.C. van Kempen zich wat scherper op ten aanzien van de gemeentegelden die worden aange wend voor het onderhoud van de voortuinen van de woningwetwoningen. "Wij zijn van mening dat het komende begrotingsjaar het laatste moet zijn, waarin op deze wijze wordt gewerkt. Wij vragen van b en w de toezegging, dat zij in de voor ons liggende periode voorstellen op tafel legt, die een einde maken aan het onbeperkt stijgen van de kosten voor de gemeente voor wat het onderhoud van de voortuinen betreft. Een uitzondering willen we slechts maken voor de tuintjes bij de bejaardenwoningen. Dat het onderhoud hiervan in handen van de gemeente blijft, kan onze instemming heb ben". De CDA-fractievoorzitter zei dat maandagavond in de Thoolse gemeenteraad. Ook de VVD had kritiek op het tuinon derhoud. Fractievoorzitter M. van Damme had evenmin als het CDA moeite met de 62.000 gulden uit de ge meentekas voor de tuintjes van bejaar denwoningen, maar een subsidie van 83.000 gulden voor de woningwetwo ningen ging hem te ver. 'Wij zijn en blijven voorstander van tuinonderhoud door de bewoners zelf of op kostenbasis door de gemqente. Is de gevraagde en- quete al gehouden en wat is het resul taat?, aldus van Damme. Van Kempen wees erop, dat menig huurder heeft gevraagd, waarom hij of zij zelf niets aan het voortuintje mag doen. Men ziet er een zinvolle vrije tijdsbesteding in. Bovendien vindt men de uniforme voortuintjes nu een wat eentonige zaak. Kortom, een onbevre digende situatie, vond de CDA-fractie voorzitter. Daar moet iets aan gedaan worden, want de kosten staan in geen enkele verhouding meer tot de inkom sten. Er kunnen wel wat praktische pro blemen aan verbonden zijn, zoals de personeelsbezetting van gemeentewer ken en de wijze van aanpassing van de huurcontracten, maar we willen aan de huidige situatie toch wel een eind ma ken, zei van Kempen. Behalve met de voortuintjes zat de CDA-fractievoorzitter ook wat in zijn maag met het onduidelijk blijven van de woningstichting Beter Wonen voor de burgers. Nu in het komende jaar de uit breiding van het gemeentehuis St. Maartensdijk gereed komt, is het een goede gelegenheid om de administratie van de woningstichting een aparte huis vesting te geven in het nieuwe kantoor. Naar ons oordeel schept dat een stuk duidelijkheid voor de burgerij, terwijl het een beter inzicht verschaft in het verloop van de kosten. De rechtsposi tieregeling van gemeente-ambtenaren kan ook voor personeel van de wo ningstichting gelden. Niet het minste bezwaar dus voor de woningstichting om eigen administratieve medewerkers in dienst te hebben en de administratie ve taak niet meer bij het gewone ge meentelijk apparaat onder te brengen, aldus van Kempen. De CDA-fractievoorzitter had met ge noegen geconstateerd, dat de zorg voor voldoende huizen in de kleine kernen, sterk bij het college leeft. Het CDA zou die beleidslijn in 1979 graag doorge trokken zien. Ook de SGP was ingenomen met het beleid van b en w. 'Het college gaat se lectief te werk bij de verkoop van ge meentelijke gronden om een zo recht vaardig mogelijke verdeling van nieuwe huizen te bewerkstelligen. Onze fractie heeft zo'n selectie al eerder aanbevolen opdat voorkomen wordt dat door eigen mensen niet meer gebouwd kon worden. B en w zagen de noodzaak toen nog niet in, nu gelukkig wel. Het is ook een goede zaak, dat van het contingent 1978 er 26 van de 36 huizen in de kleinste kernen gebouwd worden. Goed aangeslagen zijn de beschutte sfeer woningen. Daar kan nog wel een vervolg op komen', zei Aarnoudse. Hij sprak de wens uit. dat zij die geen gebruik willen maken van het centraal antenne systeem, ook de moge lijkheid krijgen daarvoor niet te betalen. De VVD wierp de vraag op, of de uit werking van de nota bewoningspatroon voor Tholen werkelijk zo meevalt als het wel schijnt. Van Damme noemde wo ningbouw in de kleine kernen een eis en de beschutte sfeer een goede zaak. Wat het welstandstoezicht aangaat, had de VVD de indruk, dat dit wel eens aanlei ding is tot grote vertraging, terwijl er ook weinig aandacht is voor meerkosten van de bouwer. Wie is verantwoordelijk: ar chitect, gemeentewerken of de wethou der van volkshuisvesting?, vroeg van Damme. De PvdA maakte wat zorg kenbaar over vermindering van de woningwetbouw en daardpor wellicht een schaarste aan betaalbare huurwoningen. Dat is ontoe laatbaar, vond dhr. van Schetsen. De bouw van huizen in de beschutte sfeer wilde hij verder stimuleren. Dat dient dan afgestemd te worden op de behoef te, terwijl bovendien een relatie gelegd moet worden met de benodigde wo ningwetwoningen. De PvdA-fractie wilde de bijdragerege ling karakteristieke gebouwen aan de orde stellen. Temeer, nu b en w stelden dat er meer animo is voor nieuwbouw dan voor het opknappen van bestaande woningen. Van Kempen bracht naar voren, dat Tholen er op de lijst van kapitaalswer ken ditmaal uitspringt met een sporthal, gemeenschapscentrum, peuterspeelzaal, accommodatie tennisvereniging, verbe tering zuidzijde markt en de plannen voor 23 bejaardenwoningen aan de Kaay. De Venkelstraat ziet er als her boren uit en in dat opzicht is er in Tho len nog heel wat te doen. Denk maar aan opvulling van gaten. Verder zou de mo gelijkheid onderzocht moeten worden om een eenvoudige meergelegenheid voor jachten te maken in de haven of in de loop van de Eendracht. Bij aanleg van de Oesterdam kan een definitieve oplossing gevonden worden. De CDA-fractievoorzitter vond, dat de bouw van de sporthal en het gemeen schapscentrum gecombineerd moeten worden aan de Zoekweg. Hij vroeg b en w te bekijken, of de bibliotheek en het nieuwe postkantoor in de oude school aan de Dalemsestraat kunnen komen. Ook van Damme wenste zo spoedig mogelijk aanpassing van de Thoolse haven. Verder wilde hij versnelling van de restauratie van de molens in St. Maartensdijk, terwijl het busstation Ten Ankerweg Tholen wat de VVD betreft, wel een trapje lager op de verlanglijst mag staan. De SGP betreurde het, dat voor de Mo lensrestauratie Stavenisse de subsidie ontbreekt. Het verwonderde Aarnoudse ook, dat de bouw van een nieuwe brandweergarage in Stavenisse op geen enkele lijst voorkomt. Restauratie van het voormalige gemeentehuis Scherpe- nisse noemde hij een sombere zaak. De SGP pleitte tenslotte opnieuw voor aanleg van een fietspad tussen Poortvliet en St. Annaland. Het CDA pleitte voor voldoende be- Vervolg van pag. 13 en gemeenschapscentrum Tholen in mindering worden gebracht. Inplaats van een 5% verhoging zal de ,post on voorzien eerder 40 tot 50% lager worden. Wat valt er van het resterend bedrag dan nog voor leuks te doen voor de burgers. De heer Van Damme constateerde ver volgens, hoe het college een regelmatige aanpassing van het belastingtarief nu achterwege laat. Weer het gemis van een duidelijk beleidsplan. Niet dat onze fractie in het kader van bestek 81 voor stander is van belastingverhoging, maar er dient toch wel een duidelijke ombui ging in de uitgaven plaats te vinden, wil de begroting voor ons aanvaardbaar zijn. zo werd door de liberale woord voerder gesteld. Hij besloot zijn financieel onderdeel met te vragen of het college ook van mening is. dat aan de reeks meevallers een eind is gekomen, dat de begroting 1979 min der riant is dan vorige jaren en het als begrip eigenlijk al te optimistisch is. De heer Van Damme wilde ook weten, wat er aan onvoorziene uitgaven in een jaar nodig is en hoeveel er van de post 1978 opgesoupeerd is. Als ook het college denkt dat de post onvoorzien te klein is, waarop wil ze dan bezuinigen, was de laatste vraag van de VVD woordvoerder met betrekking tot de financiële para graaf. CDA fractieleider W.C. van Kempen dadrentegen had uit de cijfers 1979 vol doende ruimte geconstateerd voor een normaal beleid. De financiële positie mag zelfs nog goed worden genoemd vond deze woordvoerder, waarbij voor het eerst als CDA vertolker werd opge treden. Er is vond de heer Van Kempen een flink bedrag voor kapitaalswerken, een behoorlijke post onvoorzien en we zijn het met het college eens, dat een verhoging Onroerend Goed Belasting niet nodig is. Het voorzieningenniveau loopt niet terug met een nog redelijke speelruimte om de service verlening van de bevolking op peil te houden of nog te verbeteren, zo vond de CDA woord voerder met betrekking tot het financië le gedeelte. PvdA woordvoerder P. van Schetsen herinnerde er aan, hoe vorig jaar de VVD nog sprak over een goudader ten aanzien van de Thoolse begroting, maar die is dan nu ook niet meer bij de VVD te vinden. Zonder allerlei meevallers staat het er inderdaad heel wat minder rooskleurig voor. Daarbij komt ook nog, dat we op DACW subsidies niet of nau welijks behoeven te rekenen. De econo mische situatie vergt een voorzichtig beleid, maar wat nu van rijksoverheids wege gebeurt tegenover de gemeenten lijkt toch wel een hakken met de botte bijl. Een drastische ombuiging, wat ook de Vereniging voor Ned. Gemeenten deed reageren en er op wijzen, dat de nood van de burger zich niet laat om buigen. Er is bovendien nog zoveel on zekerheid ten aanzien van de financiële operatie, dat nog heel moeilijk een be leid te bepalen valt. Uit de rijksbijdrage regeling zal moeten blijken, wat er kan gebeuren. Nu moeten pessimistische verwachtingen weliswaar niet het uit gangspunt zijn, maar we dienen wel een realistische kijk op de zaken te hebben, vond de PvdA woordvoerder. Daartoe zal er zoveel mogelijk openheid moeten zijn. Aan die openheid schort nog wel eens wat, vond de socialistische woord voerder, die het overigens wel eens was met wat de onderwijsparagraaf van b en w verder stelde, dat de gevolgen van bestek 81 nog maar ten dele in deze be groting zijn verwerkt. Hij wenste ten slotte wat meer duidelijkheid van de heer Van Damme bij diens stelling, dat er eeö duidelijke ombuiging zal moeten plaatsvinden, wil de begroting voor de VVD fractie aanvaardbaar zijn. De heer Van Damme wees er o.a. op. dat volgens de wethouder van financiën de bestemmingsreserves niet mogen wor den aangetast en dat de VVD beslissing rond de begroting voorts voor een deel afhankelijk is, voor wat men als ant woord krijgt op de vragen rond de post onvoorzien. SGP woordvoerder Th. Aarnoudse con stateerde voor wat de financiële positie van de gemeente betreft, dat inderdaad zoals b en w stellen bestek 81 wel van invloed is, maar het is toch ook niet zo, dat we nu ineens aan lager wal zijn ge raakt. Uiteraard is het mede door reser veringen in vorige jaren gelukt nu een sluitende begroting te krijgen. De SGP woordvoerder vond het plezierig, dat nu rekening is gehouden met de omslag van de loonkosten. Daardoor wordt een be ter inzicht verkregen in de kosten van de betreffende afdelingen. Het zou niet al leen interessant zijn de cijfers van het onderwijs te zien, maar ook een over zicht te krijgen van openbare werken, woningvoorziening, recreatie, sport, subsidies, e.d. De SGP is voorstander van reservering, maar daarmee staat ze nog niet achter elke reservevorming. Als nu ook de Kroon het Raadsbesluit (door g.s. al afgekeurd) verwerpt, is dan de reservering voor karakteristieke gebou wen niet te hoog? Toch vroeg ook de SGP woordvoerder zich af of de post onvoorzien wel voldoende genoemd moet worden, al is ze dan ook nog 4rr hoger dan vorig jaar. Bij elkaar laat de belangrijke financiële paragraaf in de begroting 1979 onder de verschillende fracties niet zoveel knel punten over. dat er komende tweede ronde nog een keldering van het totaal verwacht moet worden, zij het dat met name de VVD zich nog wat zal toetsen aan de antwoorden van het college hieromtrent.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 9