THOLEN DERWIJS Nogmaals de hoorzitting over bestemmingsplan "Kom" Sint-Annaland AFGIFTE INVALIDEN PARKEER- KAARTEN WEET U HET NIET? Officiële publicaties informatierubriek van de gemeente tholen OVERDENKING Donderdag 16 november 1978 EENDRACHTBODE 5 Veiligheidseisen pleziervaart en sportvisserij Spreekuren B. en W. Spreekuur woningstichting Wijziging vertrektijden ziekenhuisbus Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Woensdag 29 november vindt in het dorpshuis aan de Kloosterstraat te Sint-Annaland een hoorzitting plaats over het bestemmingsplan "Kom" Sint-Annaland. Het nieuwe bestemmingsplan zal de gehele bebouwde kom van Sint-Annaland omvatten, behalve het plan Stoof- weg. Alvorens in het kort nog even in te gaan op de belangrijkste punten uit het bestemmingsplan, in de vorige Tholenderwijs hebt u een wat uitvoeriger uiteenzetting gelezen, even aandacht voor het navolgende: Wat is eigenlijk een bestemmingsplan? Waarvoor is het bedoeld en hoe zit de procedure in elkaar? Het zijn vragen die telkens weer opduiken wanneer de gemeentelijke overheid een bestemmingsplan gaat voorbereiden en dat voornemen in de publiciteit brengt. Welke procedure daarbij moet worden ge volgd is geregeld bij de Wet op de Ruimtelijke Ordening Deze wet geeft de regels aan waar een gemeentebestuur zich aan moet houden bij de voorbereiding en vaststelling van zo n bestemmingsplan. Inspraak, het meepraten vèn de bevolking, is in deze wettelijke pro cedure (nog) niet geregeld. In Tholen is het evenwel gebruikelijk geworden, dat de bevolking via een bepaalde procedure meespreekt (inspreekt) over de gevolgen van een bestemmingsplan. Daarbij krijgt iedere burger de gelegenheid om in de gedachtenwisseling met het gemeentebestuur (hoorzitting) zijn wensen of ideeën over het plan kenbaar te maken. Waar nodig en mogelijk wordt met deze opmerkingen rekening gehouden, hetgeen tot uitdrukking kan komen in een aanpassing of wijziging van het ontwerp-bestemmingsplan. Waarom een bestemmingsplan? Dê gemeenteraad stelt een bestemmingsplan vast, waarbij de be stemming van de in het plan begrepen grond wordt aangewezen. Dit is nodig ten behoeve van een goede ruimtelijke ordening binnen de gemeente. Zonodig worden in verband met de bestemming voor schriften gegeven over het gebruik van de in het plan begrepen grond en de opstallen (gebouwen e.d.) die zich daarop bevinden. Is een bestemmingsplan verplicht? De reeds genoemde Wet op de Ruimtelijke Ordening verplicht de gemeentebesturen tot het vaststellen van een of meer bestemmings plannen wanneer het gaat om gebieden buiten de bebouwde kom. Voor het gebied dat behoort tot de bebouwde kom kan de gemeente raad een plan vaststellen. In dit geval is dat dus niet verplicht. Waarom dan toch een bestemmingsplan gemaakt voor de kom van Sint-Annaland? Zoals in feite voor alle komplannen geldt, dus ook voor de kom van Sint-Annaland, gaat het het gemeentebestuur erom een instrument in handen te krijgen om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Voorts kent de bebouwde kom van Sint-Annaland een aantal elementen die vanuit stedebouwkundig oogpunt bezien onaanvaardbaar moeten worden genoemd. Het gemeentebestuur heeft het voornemen hieraan door middel van rekonstruktfe of sanering (wegbestemming) iets te doen. Tot slot hoopt het gemeénte bestuur met het komplan een middel te hebben om rehabili tatie (verbeteren van woningen in zijn algemeenheid meestal op basis 1 van particulier initiatief) en vernieuwbouw te bevorderen. Wil het kollege deze rehabilitatie en renovatie een krachtige aanpak geven en daarnaast een beroep doen op de verschillende subsidiemogelijkhe den, dan zal daarvoor een basis dienen te bestaan. Deze basis is een bestemmingsplan. Het bestemmingsplan is de enige regeling inge volge de Wet op de Ruimtelijke Ordening die de burgers rechtstreeks bindt. Wat houdt zo'n bestemmingsplan nu in? Tot een bestemmingsplan behoren: - een of meer kaarten met bijbehorende verklaring, waarop de be stemming van de grond wordt aangegeven; - voorschriften over het gebruik van de in het plan begrepen grond en van de opstallen die zich daarop bevinden; zeld van een toelichting, waarin de aan het plan ten grondslag liggen de gedachten en uitkomsten van het vereiste onderzoek en voorover leg zijn neergelegd. In de voorschriften worden de op de kaart(en) gegeven bestemmingen nader uitgewerkt. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen voorschriften omtrent: a. de bebouwing; b. omschrijving ander gebruik van de grond; c. gebruik van de opstallen (gebouwen e.d.) Procedure De voorbereiding van een ontwerp-bestemmingsplan vergt veel on derzoek en overleg en kost derhalve veel tijd. Procedure bestemmingsplan Nadat burgemeester en wethouders de stedebouwkundige opdracht hebben gegeven een plan te ontwerpen en dit plan op bestuurlijk en ambtelijk niveau is verwerkt wordt een begin gemaakt met de in spraak-procedure. Het schetsontwerp wordt besproken in de commissie ruimtelijke or dening (commissie van advies en bijstand aan B W). Ook bespreking in andere commissies is niet uitgesloten, bijvoorbeeld de commissie voor het bedrijfsleven. Hierna wordt de inspraakprocedure vervolgd met: - toelichting via de rubriek "Tholenderwijs - het houden van een of meer hoorzittingen en bekendmakingen daarvan in de plaatselijke en regionale pers. Vervolgens wordt het voorontwerp om commentaar gezonden aan een hogere overheid, en eventueel naar het waterschap, genie, monu mentenzorg enz. Afwerking Verwerking van alle ingekomen opmerkingen, suggesties voor aan passing c.q. wijziging e.d. Procedure tot vaststelling van het plan Het ontwerp-bestemmingsplan wordt gedurende een maand voor een ieder tqr inzage gelegd op het gemeentehuis (afdeling gemeentelijke ontwikkeling). (Bekendmaking via de rubriek Tholenderwijs en de Staatscourant). ledereen - dus niet alleen belanghebbenden - heeft de gelegenheid om dan tegen het ontwerp bezwaar in te dienen bij de gemeenteraad, gedurende de termijn van de tervisielegging Hierna worden bezwaarden in de gelegenheid gesteld ten overstaan van de commissie ruimtelijke ordening hun bezwaarschrift mondeling toe te lichten. Na het einde van deze periode stellen B en W een pré-advies aan de raad op. In het pré-advies gaat het kollege behalve op het plan ook in op eventuele bezwaarschriften. Binnen drie maanden na de tervisielegging moet de raad een be slissing nemen. Het kan nodig zijn dat een beslissing eenmaal voor ten hoogste drie maanden wordt verdaagd. Wat kan de raad doen? a. de bezwaren niet otvankeljk verklaren, omdat b.v. het bezwaar schrift niet binnen de gestelde termijn vn 1 maand is ingediend; b. de bezwaren ongegrond verklaren, hetgeen betekent dat de raad het niet eens is met de inhoud van het bezwaar (het plan kan dan ongewijzigd worden vastgesteld); c. de bezwaren - of enkele daarvan - gegrond verklaren, hetgeen betekent dat de raad het wel eens is met het bezwaar. Dit kan aanleiding zijn om het ter visie gelegde ontwerp-bestemmingsplan te wijzigen; de raad kan daar namelijk afwijken van het ontwerp plan; Opnieuw ter inzage Na vaststelling door de raad wordt het plan opnieuw ter inzage gelegd. Degenen die bezwaren hadden ingediend kunnen zich (binnen één maand) met hun bezwaren tot Gedeputeerde Staten wenden. Ook kunnen tegen eventueel door de raad aangebrachte wijzigingen in het ontwerpbestemmingsplan bezwaren worden ingediend. Na afloop van de tervisielegging sturen B. en W. het plan ter goed keuring aan Gedeputeerde Staten, die binnen 3 maanden beslissen. G S. hebben evenwel de bevoegdheid om deze beslissing met ten hoogste 3 maanden te verdagen. Hoe verder? De beslissing van G S. wordt weer gepubliceerd en ter inzage gelegd. Gedurende een maand kunnen degenen die bij G S. bezwaren hadden gemaakt, ook bij de Kroon bezwaren indienen. Op eventuele bezwaren hoeft de Kroon niet binnen een bepaalde termijn te beschikken. Ge middeld kan zo'n procedure dan 2 tot 3 jaar duren. Nadat het plan onherroepelijk is geworden wordt het opnieuw op het gemeentehuis ter inzage gelegd In beginsel moet een bestemmings plan eenmaal in de tien jaar worden herzien. Bestemmingsplan "Kom" Sint-Annaland Uit het bovenstaande hebt u kunnen opmaken dat we wat betreft het komplan Sint-Annaland in feite nog maar in een beginfase zitten. Na de toelichting in deze rubriek is het woord aan u om via de hoorzitting uw eventuele suggesties, ideeën en bezwaren kenbaar te maken. Vo rige week zijn we uitvoerig ingegaan op de belangrijkste voornemens van het gemeentebestuur We doen dat dit keer wat "dunnetjes" over. Na ampel beraad zijn we tot de konklusie gekomen dat afdrukken van de plankaart, uiteraard verkleind, afbreuk doen aan het geheel en eigenlijk min of meer onleesbaar worden. Om hieraan toch tegemoet te komen wordt op maandag 20 november aan het eind van de Voor straat/begin Ring de officiële plankaart in een publikatiekast opge hangen. Enkele belangrijke punten zijn: 1 Handhaving van de open terreinen zoals deze er ondermeer zijn nabij Weststraat en Tuinstraat, Ring en Tuinstraat alsmede tus sen Julianastraat en Noordstraat. Deze terreinen zijn karaktiris- tiek voor Sint-Annaland en zijn in gebruik als volkstuin; 2 Handhaving van de bebouwing (woningen) aan de Molendijk en Noordstraat in verband met het feit dat de kwaliteit van deze woningen over het algemeen nog erg goed is; 3 Eenzelfde standpunt neemt het kollege in wat betreft de wonin gen aan de Javadijk Daarnaast zijn deze dijkwoningen karakti- ristiek voor Sint-Annaland; 4 In verband met de onaanvaardbare verkeerssituatie ter plaatse is de hoekwoning aan de zuidzijde van de Tienhoven wegbestemd. Het is namelijk wat moeilijk om vanaf de Noordstraat de Tienho ven in te rijden. 5 De oorspronkelijk bestemde groenzone tussen het bestem mingsplan 'Achter de Molen" en de Molendijk komt te vervallen aangezien aan de Tienhoven reeds een trapveldje is ingericht. De groenzone krijgt nu een landbouwbestemming; 6 Wegbestemming van de woningen aan de Weststraat, die loo drecht op de Bierensstraat staan. De daardoor vrijkomende grond wordt deels aangewend voor de vergroting van de achtererven van een aantal andere aan de Weststraat gelegen woningen; 7 De door het toenmalige gemeentebestuur van Sint-Annaland aangekochte gronden en oude woningen aan de Klippelstraat krijgen niet de bestemming die in eerste instantie daarop was gelegd, te weten woningbouw Met het oog op het mogelijke zomerwoningencomplex in de kleine Suzannapolder wordt voor gesteld dit gebied voorshands open te laten; 8 De Voorstraat kent een tweetal zogenaamde achterwegen te we ten de Ooststraat en de Weststraat Van oudsher is het gebruike lijk geweest dat aan de Voorstraat de hoofdbebouwing aanwezig was, terwijl de achtertuinen via een aparte weg werden ontsloten. Deze achterwegen kennen hier en daar ook een bebouwing die in het verleden echter in direkte relatie stond met de hoofdbebou wing aan de Voorstraat. Dit geldt nog steeds in hoge mate voor de bebouwing aan de Ooststraat, maar niet voor die aan de West straat Reden voor het gemeentebestuur de bebouwing aan de Ooststraat niet te saneren maar dit in de Weststraat ten Aanzien van een aantal opstallen (waaronder enkele schuren, loodsen en bedrijfsgebouwen) wel te doen. Ter plaatse zullen een veertiental woningen worden teruggebouwd 9 Een vergelijkbare situatie zoals aan de Voorstraat/ Ooststraat doet zich voor aan de Molendijk. Het ligt in de bedoeling eenzelfde beleidslijn door te trekken, zodat deze opstallen kunnen worden gehandhaafd. 10 De her en der verspreid liggende schuren in de kom (ondermeer Hoenderweg, Noordstraat, Julianastraat, Ooststraat en Tienho ven) worden bestemd voor woondoeleinden. Dit in verband met meer en meer verloren gaan van het agrarische karakter van het dorp. De basis voor het gebruik van deze schuren is ontvallen Het gemeentebestuur zal echter in deze niet in alle gevallen een aktief beleid voeren. 1 1 Zij doet dit wel ten aanzien van het agrarisch bedrijf van de heer Heijboer aan de Nieuwstraat. Vanuit verkeerstechnisch oogpunt bekeken is dit bedrijf minder goed gelegen omdat het een voor uitstekend bedrijfspand is in de straat waardoor ter plaatse geen trottoir kan worden aangelegd Dit is in verband met de aanwe zigheid van een kleuterschool aldaar zeer gewenst; 1 2 De vrij troosteloze achtererven van de Ring tegenover het streek museum worden aan het oog onttrokken door de aanleg van een maskerende groenzone; 13 Op de hoek Ooststraat/Domineeshof wordt de mogelijkheid ge maakt een inwoner van Sint-Annaland in de gelegenheid te stel len een tweetal boetiekjes te realiseren. Daartoe dient de woning van de heer De Witte te worden afgebroken. In de Ooststraat ontstaat bijgevolg weer een gesloten bebouwingswand; 14 Thans aanwezige gaten in de bebouwing zullen worden opgevuld door er woningbouw toe te staan, en te stimuleren Deze gaten komen vrijwel over de gehele bebouwde kom voor 1 5 Op het terrein aan de Hoenderweg wordt de nieuwe ijsbaan geprojekteerd. Nadat de ijsbaan gereed is zal er echter nog vol doende grond overblijven voor de bouw van een tiental wonin gen. 1 6 De woningen aan de binnenzijde van de Ring van respektievelijk de heer Bruijnzeel en mevrouw Van der Male-Huygen zullen worden wegbestemd. Beide percelen krijgen een groenbestem- ming; 1 7 Het terrein van de huidige ijsbaan krijgt in de nieuwe planopzet de bestemming sportdoeleinden. Het gemeentebestuur heeft daardoor de mogelijkheid op die plaats de nieuw sportzaal te bouwen. Inspraak Zoals vorige week reeds gesteld, herhalen wij dat het plan zoals nu wordt gepresenteerd nog niet definitief is. Tijdens de hoorzitting van 29 november (aanvang 1 9.30 uur) kunt u uw mening daarover ken baar maken. Maak gebruik van de u geboden gelegenheid! Overigens kunt u ter gemeente-sekretarie, afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling, nadere detail-informatie verkrijgen. Met ingang van 1 september 1977 zijn er verschillende maatregelen van kracht geworden die voorzien in speciale parkeermogelijkheden voor invaliden. Het belangrijkste deel van deze maatregelen is de invoering van de zogenaamde invaliden-parkeerkaart. Deze kaart biedt de houder ervan de mogelijkheid om overal in Ne derland maximaal twee uren te parkeren op plaatsen waar dat door een bord met de aanduiding "verboden te parkeren" niet wordt toege staan. Parkeren bij algemeen uitgesloten plaatsen (hoeken van stra ten, bochten, ook bij gele strepen enz.) blijft ook voor houders van een invaliden-parkeerkaart verboden. Wie komt voor een invaliden-parkeerkaart in aanmerking? Personen die beschikken over een motorvoertuig of over een invali denvoertuig en die als gevolg van de invaliuiteit zonder hulp van buitenaf niet in staat zijn te voet verder te komen dan 100 m kunnen een kaart aanvragen. Ook personen die voor vervoer buitenshuis af- hankelij zijn van anderen komen voor een kaart in aanmerking. Voor dat de invaliden-parkeerkaart wordt afgegeven wordt een geneeskun dig onderzoek naar de invaliditeit ingesteld. Uitgangspunt bij de af gifte van de kaart is dat de invalide er een zeer dringende behoefte aan heeft. Aanvraagformulieren voor een invalidenparkeerkaart zijn verkrijgbaar op het gemeentehuis te SintMaartensdijk, afdeling algemene zaken. Indien nodig kunt u bij deze afdeling nog nadere informatie verkrijgen (tel. 01 666-2955, toestel 33 of 34.) Op 21 maart 1977 werd aan de Algemene Politieverordening van de gemeente Tholen toegevoegd artikel 191/1 waarbij regels werden vastgesteld ten aanzien van de bedrijfsmatige recreatie op het wa ter. Als gevolg daarvan wordt de verhuur van een vaartuig voor ple ziervaart of sportvisserij gebonden aan een vergunning Deze vergun ning, die door de eigenaar van het vaartuig aangevraagd moet wor den, geldt voor maximaal één jaar. Burgemeester en wethouders, die de vergunning verlenen, kunnen aan het vaartuig eisen stellen, wat betreft de deugdelijkheid, inrichting en uitrusting, alsmede bemanning en maximum aantal passagiers Na overleg met de diverse Zeeuwse gemeenten is het kollege in haar vergadering van 27 september 1 978 daartoe overgegaan Deze eisen zijn voor belanghebbenden verkrijgbaar op het gemeentehuis, afde ling algemene zaken. De eisen gelden wat betreft de gemeente Tholen voor de vaarwateren die tot haar grondgebied behoren, te weten: de Eendracht, de Oos- terschelde, de Krabbenkreek, het Keeten en het Mastgat. Aangezien ook de andere Zeeuwse gemeenten genoemde veilig heidseisen hebben vastgesteld, kan worden gekonstateerd dat deze gelden voor alle Zeeuwse stromen. Aan de veiligheidseisen zal moeten zijn voldaan met ingang van 1 januari 1 979. Op deze datum dient ook de eigenaar van een vaartuig dat verhuurd wordt voor sportvisserij en pleziervaart m het bezit te zijn van de vereiste vergunning Met betrekking tot veiligheidseis nummer 8 heeft het kollege een overgangsperiode van 2 jaar vastgesteld, zodat deze pas op 1 januari 1981 van kracht zal worden. Deze eis bepaalt dat de brandstoftoevoer naar motoren en verwaringstoestellen vanaf het dek afgesloten moet kunnen worden. Uitgezonderd daarvan zijn voorraadtankjes op moto ren en kachels tot maximaal 5 liter. Verwarmingstoestellen en kook- toestellen moeten zeevast zijn opgesteld Loco-burgemeester C J Moerland houdt maandagochtend van 11.00 tot 1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De wethouders L J Koopman en J. Versluijs houden maandagmiddag van 1 5 30 tót 1 6 30 uur spreekuur eveneens in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk Wethouder Koopman houdt bovendien dinsdagmiddag van 1 4 00 tot 15.00 uur spreekuur in het kantoor van gemeentewerken, Molenvlietsedijk 5 te Tho len Wilt u op een ander tijdstip met een van de wethouders spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis: tel 01 666-2955, toestel 37. De stichting "Beter Wonen" houdt iedere maandagmorgen van 1 1 00 tot 12.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk spreekuur voor aanvragen om woonruimte. Diverse bouwplannen Door: a. de heer G.P M Franken, Rozenstraat 26 te Sint-Maartens dijk is vergunning gevraagd voor het bouwen van een be drijfswoning op het perceel, kadastraal bekend Poortvliet, sektie M, nummer 544, plaatselijk bekend Randweg; b. de heer L M. Geluk, Molenvlietsedijk 13 te Tholen is ver gunning gevraagd voor het bouwen van een berging op het perceel, kadastraal bekend Tholen, sektie N, nummer 270, plaatselijk gemerkt Molenvlietsedijk 1 3. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouw plannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 1 7 november 1 978 tot en met 30 november 1978 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter inzage op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling Sint-Maartensdijk, 16 november 1978 Burgemeester en wethouders van Tholen. Vanaf maandag 13 november zal de Halsterseweg tussen Bergen op Zoom en Halsteren telkens maar over één rijbaan te berijden zijn. Dit in verband met werkzaamheden voor de re constructie van deze weg op het Bergse gedeelte. Verkeerslichten zullen ter plaatse als obstakels gaan optreden en vooral tijdens de spitsuren veel stagnatie veroorzaken met lange wachttijden voor het verkeer. De werkzaamheden aan de weg zullen in vijf fasen worden uitgevoerd en zullen waarschijnlijk tot de bouwvakvakantie van 1979 duren. De kans is niet uitgesloten dat reizigers met de ziekenhuisbus door deze werkzaamheden te laat op hun be stemming in het A.B.G. of Lievensberg arriveren. Om dit te voorkomen zal met ingang van vrijdag 1 7 november de middagdienst van de ziekenhuisbus 1 5 minuten eerder ver trekken. Voor de avonddienst is deze noodzaak niet aanwezig, aangezien de verwachting is dat de drukte op de Halsterseweg dan wel zal meevallen. "Weet gij het niet? Hebt gij niet ge hoord, dat de eeuwige God. de HEERE, de Schepper van de einden der aarde, noch moede noch mat wordt? Er is geen doorgronding van Zijn verstand" (Jes. 40:28) Het is donderdag na dankdag dat "De Eendrachtbode" bij u in de bus glijdt. De dankdag voor gewas en arbeid ligt weer achter ons. Ik weet niet of u deze dankdag mee-gevierd hebt met de christelijke gemeente; of u naar de kerk geweest bent. In elk geval zult u wel iets van de dankdag gemerkt hebben. Dankdag voor gewas en arbeid. Alléén van deze naam gaat al een appèl, een oproep uit. Gewas en arbeid hebben we niet aan onszelf te danken, maar aan de HEERE God. Het kan zijn .dat u uw schouders hierbij ophaalt. Gewas? Dat is toch de natuur. En arbeid? Dat is toch onze eigen prestatie. En als je dan niet meer werken kunt door ziekte óf invali diteit? Dan heb je pech gehad. Dat is nu eenmaal 's levens (nood)lot. Daar kun je weinig aan veranderen. Zo kunnen wij, mensen, gewas en arbeid losmaken van God. Dan spreken we in plaats van Gods schepping en voorzienigheid over de natuur. We spreken dan niet meer over een "Hij", een levend Persoon, maar over een "het", een ding. Is dit winst? Dan spreken we in plaats van Gods roeping en Zijn kracht om te ar- bei(j£n over onze eigen arbeid. En als we niet meer kunnen werken dan is dat 's levens lot. Dezelfde ont-goddelijking en dezelfde ont-persoonlijking vindt plaats. •Schieten we hier iets mee op? Wat is de natuur? Wat is het lot? In plaats van helderder wordt het ons al duisterder, als we eerlijk zijn. En weet u, waar we uitkomen? "Ik weet het niet". Natuur en lot lijken zinloos te zijn. geen zin te hebben. En wanneer ze toch een zin hebben dan is die voor ons blijkbaar ongrijpbaar en onkenbaar. En wat zegt nu de Bijbel, het Woord van de levende God? De Bijbel vraagt: "Weet gij het niet?" Hoe zou ik het we ten en wat zou ik weten?, zegt u. Wacht even! De Bijbel vraagt nog meer. De Bijbel vraagt door: "Hebt gij niet ge hoord?" Wat weten wij mensen, uit onszelf? Wij doen wetenschap, kennis, op door te horen. Wat zijn wij afhanke lijk van het horen, van wat onze ouders, de onderwijzeressen en onderwijzers op school, enz. ons vertellen. Wat zijn we aangewezen op anderen! Dit geldt ten aanzien van het zichtbare en waar neembare. Zou dit ook niet gelden ten aanzien van de grote levensvragen van het mens-zijn: Waarvandaan?, Waarom zijn we er?, Waarheen?, enz. Zouden we daarom niet eens horen naar de levende God en Zijn Woord? U hebt wellicht over Hem gehoord in Uw kinderjaren, thuis, op de zondagsschool, in de kerk. Bij het ouder worden hebt u uw oor misschien afgewend. U wist het allemaal wel. U meende het beter te weten dan uw ouders' de Bijbel en de kerk. Maar wees eens eerlijk hebt u er iets beters voor in de plaats gekregen? Hebt u hel derder antwoorden op de grote levens vragen dan de Bijbel? Bent u er wel zo zeker van. dat de Bijbel het mis heeft? Zoudt u niet eens opnieuw moeten gaan luisteren naar wat de levende God in Zijn Woord zegt? U opnieuw reken schap vragen: Heb ik wel goed gehoord? Versta ik ook wat ik gehoord heb? Het is altijd goed om te luisteren en te blijven luisteren. Haastige spoed is zelden goed. En wat zegt de Bijbel dan? "Dat de eeu wige God, de HEERE, de Schepper van de einden der aarde, noch moede noch mat wordt". De God van de Bijbel is een "eeuwig" God. Hij omspant de tijden: het verleden, het heden en de toekomst. Hij vergeeft het verkeerde van het ver leden. Hij geeft moed en kracht in het heden. Hij geeft gegronde hoop voor de toekomst, over dood en graf heen tot in het eeuwige leven. Hebt u zo'n eeuwige God niet nodig? Zijn Naam is HEERE, "de eeuwige Trouwe", de God van Zijn verbond, de God van uw doop. Hebt u zo'n eeuwig trouwe God niet nodig? Hij is "de Schepper van de einden der aar de". Hij heeft de gehele aarde gescha pen. De uiteinden sluiten het hele aar doppervlak in. Zo almachtig is God. Het ontbreekt Hem nooit aan kracht. Hebt u zo'n almachtige God niet nodig? Deze God wordt "noch moede noch mat". Hij is niet alleen de Schepper. Hij is ook de grote Onderhouder. Hij houdt zijn schepping in stand. Hij blijft bij haar. Zijn kracht is onuitputtelijk. Hij is de grote Levensbron en Krachtbron. Hebt u Hem niet nodig als uw Levensbron en Krachtbron? "Er is geen doorgronding van Zijn verstand". Het ontbreekt God nooit aan wijsheid. Zijn wijsheid is nooit aan het eind en komt nooit aan het eind. Hebt u niet zo'n alwijze God nodig? Weet u het niet? U kunt het weten door de Bijbel te lezen en door naar de kerk te gaan, want daar wordt de Bijbel uitge legd en toegepast op uw leven. Hebt u Vervolg op pag. 17 Als u het niet gelooft, zal het me overigens een zorg zijn. Het was een eerlijke handel. Wat denkt u, dat Meijer gekregen zou hebben, als de Duitsers zijn voorraden in beslag namen? In werkelijk heid nul-komma-nul, zoals dat met zoveel Joodse bedrijven is gegaan. Tenslotte bereikte ik moet mijn koop. dat de stoffen onze eigen be volking ten goede kwam." "U verdiende er anders behoorlijk aan." "Mocht ik alsjeblieft? Met alle risico's van verraad en inbeslagname? Om van arrestatie nog maar te zwijgen. Bovendienik was zakenman en ik koop niet iets om ermee de filantroop uit te hangen. Overi gens....was het mijn oorlog? Heb ik erom gevraagd? Wie heeft dan het recht mij te veroordelen, als ik in die jaren behoorlijk geld verdiende? Ik werkte er tenslotte voor. En als het nodig was, gaf ik het net zo vlot weer uit." De koffie kwam. Zuster Robbertsen knipoogde even naar Jacob Lan- gereis, maar de man was nog te zeer geschokt, omdat deze vreemdeling, en wie weet nog meer mensen, achter bepaalde levensgeheimen geko men waren. Zijn verleden werd op een onbarmhartige wijze uiteenge rafeld. Het waren passages in zijn leven, die hij zelf diep had wegge borgen in zijn gedachten. Hij wilde er eigenlijk nooit meer aan herin nerd worden, om eerlijk te zijn, had hij zich wel eens geschaamd over dingen, die hij had gedaan en eigenlijk niet helemaal in de haak waren. Maar heeft niet ieder mens aan het eind van zijn leven van die ge beurtenissen, waaraan hij liever nooit meer aan herinnerd wordt? Ze drinken koffie. En roken. Zwijgend. De klok aan de muur tikt driftig de sekonden weg. Al lijkt het in dit vertrek, dat de tijd even stilstaat. Ieder is zo met zijn eigen gedachten bezig. Maar ze verwijlen terug, naar vroegere tijden en perioden. Het is de bezoeker, die de stilte opnieuw verbreekt. "Ik heb nog één ding, meneer Langereis. Dat is eigenlijk het belangrijkste. Want waarom kwam ik, als oorspronkelijke Rotterdammer, in Alkmaar? Niet omdat de Duitsers mij zochten, want dat was toen, in 1941, nog niet het geval. Niet omdat ik misschien weggebombardeerd was uit de Maasstad, want ik woonde in een buitenwijk, waar geen bommen zijn gevallen. Ik zal uw ogen opendoen, meneer Langereis. Het is u name lijk niet bekend, dat uw zwager, de heer Benjamin Meijer, bij u beter bekend als luitenant Meijer, nietwaar?, een vrouw had." De oude man begon te lachen. "U vergist zich: Ben was vrijgezel." De ander vervolgde, zonder op Jacobs woorden in te gaan: "Hij trouwde in het najaar van 1939. Om precies te zijn op de negen en twintigste oktober. Omdat men u toen al helemaal niet vertrouwde, als gevolg van bepaalde uitlatingen, die u wel eens deed, besloot de familie Meijer dit huwelijk geheim te houden. Dat is volkomen gelukt. Als u nu goed nadenkt, gaat u zich er achteraf nog over verwonderen,dat het u waarschijnlijk nooit opgevallen is, dat Ben niet zo vaak "thuis" was, namelijk op de Koninginneweg. Dat lag voor de hand, want Ben ging na zijn huwelijk in Rotterdam wonen. Bij zijn jonge vrouw, apropos, Liesbeth was twaalf jaar jonger dan haar man. Ben en Liesbeth zijn beiden weggevoerd naar Duitsland en evenmin als de familie Meijer senoir teruggekomen. Maar in de nazomer van 1940 werd bij Ben en Liesbeth een kind geboren, een jongen. Omdat het een Joods kind was en men toen allerlei moeilijkheden voorzag, die er later immers prompt kwamen, werd besloten het kind in een pleeggezin te plaatsen en een andere naam te geven. Het kind kwam bij goede Nederlanders. Via een advokaat werd beschreven, dat Jan ,van der Duin in werkelijkheid Bernhard Meijer heette. Op twee oktober 1941 geboren in de woning van de ouders: Benjamin Meijer en Liesbeth Knap. Ik zal u straks naam en adres van de advokaat geven, de man, die een en ander onder getuigen heeft opgemaakt, is gelukkig nog in leven. Na de bevrijding, toen zo ongeveer vaststond, dat de ouders van Bennie niet meer teug zouden komen, emigreerde de familie Spaans, bij wie Bennie als baby was geadopteerd, naar Australië. Aanvankelijk hadden wij regelmatig kontakt met deze mensen, maar door verschillende omstandigheden en een aantal misverstanden, die niet meer terzake doen, raakten wij het adres kwijt. Jaren hebben we niets van de familie Spaans en Ben Meijer gehoord." De man wachtte even en keek de ander enige tijd aan. Hun blikken ontmoetten elkaar. De bezoeker knikte. "Nu weet ik, meneer Langereis. dat u van het bestaan van een nakomeling in de familie Meijer op de hoogte was. U verried zichzelf op dit moment. Hoe u te weten bent gekomen, dat Ben nog vóór de oorlog uitbrak trouwde, weet ik niet. Misschien kwam u pas na de oorlog op de hoogte van een en ander. In ieder geval begrijp ik nu, dat u die man bent, die een aantal serieuze pogingen in het werk hebt gesteld om die familie Spaans in Australië op te sporen. U bent dus de man, die een advokatenkantoor in Perth hebt ingeschakeld. We wisten het niet, omdat we allemaal in de-stellige overtuiging leefden, dat u volkomen onbekend was met het bestaan van een erfgenaam bij de familie Meijer, in uw levensverhaal hebt u er gisteren natuurlijk met geen woord over gesproken. Dat kan ik me voorstellen. Ik kan u tenslotte nog dit vertellen, meneer Langereis: Bennie Meijer is vier en dertig jaar, woont in Adelaide, waar hij een kleine, eigen zaak heeft. Van vader en moeder Spaans heeft hij een uitstekende opvoeding gehad, dat staat nu wel vast. Bennie is getrouwd en heeft twee kinde ren. Vorig jaar is meneer Spaans overleden en heeft nog voor zijn dood opening van zaken gegeven omtrent de herkomst van zijn geadop teerde zoon. Dat hij dus een kleinzoon is van de heer Meijer, in leven groothandelaar in stoffen en fournituren, een eigen huis bezittend aan de Koninginneweg in Amsterdam en een handelspand aan de Sint Anthoniebreestraat in dezelfde stad. Dat u in feite alle bezittingen van de familie Meijer hebt gestolen, de bedragen die u betaalde waren lachertjes, en idem voor wat de familiejuwelen betreft. Ben Meijer komt volgende maand naar Nederland en zal zich tot de advokaat wenden, die indertijd de akte omtrent zijn geboorte en werkelijke ouders heeft opgemaakt. Nogmaals: gelukkig, dat de man zelf nog in leven is. En daarna, meneer Langereis. wordt u de rekening gepresen teerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 5