THOLEN DERWIJS Wat nu met gemeenschapscentrum en sporthal? Vrij groot aanbod van verkoopsters en kantoorbedienden informatierubriek van de gemeente tholen Donderdag 12 oktober 1978 EENDRACHTBODE 7 Het verlanglijstje van B. en W. De qemeentelijke subsidies Wat kosten die plantsoenen nu eigenlijk? OVERDENKING OVERWEGING RAMEN VAN MONUMENTALE KERK INGEGOOID STEMMEN VAN LEZERS DIABETES "SUIKERZIEKTE" Veilingberichten Tweede LP mannenkoor Rehoboth Tholen. Verschillende malen heeft u in Tholenderwijs en in verslagen van raadsvergaderingen in de Eendrachtbode het nodige kunnen lezen over de sporthal die in Tholen moet komen en over het gemeen schapscentrum dat ook in het stadje gebouwd moet worden. Omdat er intussen nogal wat ontwikkelingen zijn, zetten wij alles nog eens op een rijtje. Sporthal Op basis van een rapport van de Zeeuwse Sportraad heeft de ge meenteraad dit jaar nog besloten in Tholen een sporthal te bouwen. Deze sporthal zal allereerst een functie hebben voor het onderwijs. Door hem in twee of drie ruimten te verdelen, kunnen meerdere klassen gymnastiekonderwijs krijgen. Gezien het thans aanwezige aantal gymnastieklokalen in Tholen is aan een sporthal alleen daarom al een grote behoefte Daarnaast is het met een sporthal mogelijk in de avonduren sporten te beoefenen die niet in een gewoon gymnastiek lokaal kunnen worden ondergebracht. Gedacht kan worden aan zaal voetbal, micro-korfbal, zaalhockey, indoor-tennis. Voorts kunnen meerdere sporten tegelijk worden beoefend. Ook is het mogelijk wed strijden te organiseren, onder meer volleybal, basketbal en badmin ton. Een speciaal daarvoor ingestelde commissie binnensportaccommoda tie bestaande uit gemeenteraadsleden heeft zich met de voorberei dingen voor deze sporthal beziggehouden. Hij zal worden gebouwd aan de Zoekweg, naast het gemeentelijk zwembad. Ook gemeenschapscentrum Een nog oudere wens is de bouw van een dorpshuis, een gemeen schapscentrum voor Tholen. Al aan het eind van de zestiger jaren was er een commissie bezig met de voorbereidingen. In 1971 werd het eerste behoefte-onderzoek door de Stichting Zeeland verricht De voorbereidingen werden stilgezet toen restauratie van de Gasthuiska pel mogelijk werd. Aanvankelijk werd ervan uitgegaan dat deie kapel een gemeenschapsruimte voor Tholen zou kunnen zijn. De praktijk blijkt anders te zijn: de Gasthuiskapel kan niet alle functies vervullen die een gewoon dorpshuis kent. Om deze reden heeft de beheers commissie voor de Gasthuiskapel in I976 de opdracht gekregen een gemeenschapscentrum voor te bereiden. Nadat en een nieuw be hoefte-onderzoek door de Stichting Zeeland was verricht, kwam eind I977 het voorstel in de gemeenteraad om een voorbereidingskrediet beschikbaar te stellen. Met dit krediet zouden de eerste tekeningen op papier gezet kunnen worden. Toen al kwamen er vragen uit de ge meenteraad of het nieuwe gemeenschapscentrum niet gecombineerd kan worden met de sporthal die aan de Zoekweg moet komen Ruim tegebrek maakte dat toen onmogelijk. Hierbij speelde dat de beheers commissie na onderzoek gekozen had voor de plaats van de oudere lagere school aan de Dalemsestraat met het daarachter gelegen terrein aan de Doelweg. Bouw van het centrum in de stadskern zou de leven digheid van het stadje Tholen alleen maar ten goede komen, aldus de bheeerscommissie. Begin I978 kwam het wensenprogramma voor het gemeenschapscentrum klaar: er wordt gedacht aan een grote zaal voor circa 200 personen met toneel, 3 kleinere zaalruimten van 20 tot 60 m2, een centrale ruimte met buffet en garderobe, een goed ingerichte keukenruimte en voldoende bergruimte in het hele gebouw Voorts wordt er gedacht aan het huisvesten van een aantal instanties in het centrum. Belangstelling hebben de Thoolse bibliotheek die nu krap is gehuisvest in "De Twee Stoven", de P T T. die naar een nieuw loket kantoor aan het zoeken is, het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming dat zijn activiteiten'pakket op Tholen wil uitbreiden, en het Welzijnsorgaan Tholen. Combineren? In februari van dit jaar is wederom de vraag aan de orde gekomen of er niet gecombineerd moet worden. Aanleiding hiertoe was de situatie dat er aan de Zoekweg wat meer grond voor de gemeente beschikbaar kon komen. Zou de sporthal met het gemeenschapscentrum gecom bineerd gebouwd worden, dan zou er nu voldoende grond beschikbaar zijn. De beide voorbereidende commissies zijn hierover gehoord. De com missie binnensportaccomodaties gaf inderdaad de voorkeur aan ge combineerde bouw naast het zwembad aan de Zoekweg, met het gemeenschapscentrum aan Dalemsestraat/Doelweg Argument hier voor is vooral dat een aantal instanties dat zich in het gemeenschaps centrum wil vestigen, alleen belangstelling heeft bij bouw in de stadskern. Dit geldt vooral voor P.T.t. en bibliotheek. Vallen deze instanties af, dan verliest het gemeenschapscentrum zijn centrale plaats in de Thoolse gemeenschap, naar de mening van de beheers commissie. De voordelen van gecombineerde bouw zijn duidelijk: het kan een besparing op de bouwkosten opleveren. Voorts is het mogelijk dat er totaal met één beheerder minder kan worden volstaan, hetgeen jaarlijks een behoorlijke besparing kan zijn. Cijfers Om de beslissing die genomen moet worden, zo goed mogelijk voor te bereiden heeft het gemeentebestuur door een bouwonderneming vrijblijvend de bouwkosten voor aparte bouw van de sporthal aan Zoekweg en van gemeenschapscentrum aan Dalemsestraat/Doelweg en de kosten van gecombineerde bouw aan de Zoekweg naast elkaar laten zetten. Op basis van deze cijfers, aangevuld met inrichting en alle andere bijkomende kosten, hebben burgemeester en wethouders wat cijfers op papier kunnen zetten. Een sporthal apart zou ca. 2,6 miljoen kosten, een gemeenschapscentrum apart 2,7 miljoen. Combinatie zou totaal circa 4 miljoen gaan kosten, een besparing dus van 1,3 miljoen. Wat nu? De knoop is momenteel nog niet doorgehakt. Een dezer dagen zal de gemeentelijke commissie voor de financiën een advies moeten uit brengen, waarna de gemeenteraad een definitieve uitspraak kan doen. Welke beslissing er ook genomen wordt, het staat vast dat er volgend jaar in ieder geval met de sporthal begonnen zal worden. De nood met het gymnastiekonderwijs in Tholen is daarvoor te hoog. Om deze reden zijn er al een aantal ramingen in de gemeentebegroting voor volgend jaar opgenomen. Volgende week vrijdag (13 oktober a.s.) vergadert de commissie fi nanciën erover. Volgende week kunt u de aankondiging in Tholen derwijs lezen. V leder jaar neemt het college van B. en W. in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting een lijst van zogenaamde kapitaalswerken op, dit is in feite een soort verlanglijstje van het college. Er zijn al diverse projecten in de gemeenteraad behandeld, die nog op uitvoering liggen te wachten. Enkele belangrijke daarvan zijn: aanleg van een 4e tennisbaan te Tholen, bouw van een gymnastieklokaal te Poortvliet, vernieuwing van het carillon te Sint-Maartensdijk en aanleg van de sportvissershaven. Daarnaast heeft het college nog een lijst van projecten waar nog geen geld beschikbaar voor is, maar die men te zijner tijd wel wil uitvoeren. De voornaamste zijn: -bouw sportzaal te Sint-Annaland -bouw sporthal te Tholen -bouw gemeenschapscentrum te Tholen -restauratie molen te Stavenisse -bouw 1-klassige kleuterschool te Poortvliet -vergroting capaciteit riolering Sint-Annaland -fietspad langs weg Poortvliet-Sint-Annaland -aanleg parkeerterrein bij Zeedijk te Stavenisse -restauratie voormalig gemeentehuis te Scherpenisse -vergroten sportzaal en vernieuwen vloer Haestinge -bouw dorpshuis te Stavenisse -aanpassing voormalige C.N S.-school te Tholen voor de b l o. "De Toetssteen" -aankoop diverse machines t.b.v. gemeentewerken -bushalte Ten Ankerweg Tholen -opspuiten strandje bij Gorishoek -voorziening peuterspeelzaal te Tholen Voor de verre toekomst heeft het college ook nog wat wensen, die echter nog niet zo concreet zijn. We noemen er enkele: revisie carillon te Tholen, aanpassing van de havens te Tholen en Sint-Annaland, uitbreiding van het dorpshuis te Sint-Annaland, aanleg van een 3e voetbalveld te Sint-Annaland, diverse zwembadvoorzieningen en res tauratie van de molens te Sint-Maartensdijk. Jaarlijks verstrekt de gemeente een groot aantal subsidies Voor 1 979 is het totaal geraamd op ruim 1 miljoen. Het gaat om subsidies aan verenigingen, bejaardensociëtei ten, maar ook aan instellingen die zich landelijk bezighouden met bv. de bestrijding van rheuma of kanker. Het gaat in totaal om 90 instan ties, die gemeentelijke steun ontvangen. We noemen hieronder enkele opvallende subsidies. - subsidie aan "het Groene Kruis Tholen", totaal 1 24.000 - subsidie voor goddienstonderwijs op de openbare lagere scholen 10.850. - subsidie aan Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland 88.200 - bijdrage aan Zeeuwse Muziekschool 39 471 - subsidies aan plaatselijke sportverenigingen 75.000 - bijdrage aan Zeeuwse Volksuniversiteit 22.000 - vergoeding exploitatietekort Haestinge 75.000 - subsidies aan plaatselijke peuterspeelzalen 1 7.300 - vergoeding exploitatietekort Thoolse bibliotheken 216.743 - subsidie aan streekmuseum "de Meestoof" 28.960 - subsidie aan plaatselijke muziekkorpsen en drumbands 28.500 - subsidie aan Welzijnsorgaan Tholen 90.500 - bijdrage aan Vereniging Philadelfia 7 .500 - bijdragen aan stichtingen voor school- en beroepskeuze 6.000 - nadelig saldo ziekenhuisbus 64 000 - subsidie aan diverse verenigingen voor ophalen oud papier 16.500. - nadelig saldi gemeentelijke dorpshuizen 239.263.00 Regelmatig leest u in Tholenderwijs artikelen over verenigingen van openbaar groen, "hond in de goot", enz. Hiermee wordt geprobeerd de Tholenaar te wijzen op de eigenlijke functie van het openbaar groen. Aangezien het ook interessant is om te weten wat dit openbaar groen nu allemaal kost, hebben wij wat cijfers voor u verzameld. De gemeente Tholen telt in de zeven woonkernen gezamenlijk 64,3 hectare gazon en plantsoen (in 1 975 was dat nog 48,2 ha). Met de 14,9 hectare plantsoen die in het buitengebied is gelegen komen we op een totaal van 79,2 hectare (in 1975 was dat nog 63,1). Het onderhoud van al dit plantsoen wordt verricht door 1 6 medewerkers van de plantsoenendienst. De totale kosten voor 1979 worden ge raamd op 370.600 Per inwoner is dat een bedrag van 20.47. Per vierkante meter plantsoen betaalt de gemeente Tholen volgend jaar 0,467 per m2. Het lijkt misschien veel, maar realiseert u zich eens dat er in de dorpen en woonplaatsen géén openbaar groen zou zijn. Wat zou u vinden van rijen huizen, hier en daar afgewisseld met enkéle auto'e en verder niets? Die stukjes groen, gazon of gewoon plantsoen, en die boompjes zeggen u misschien niet zoveel, maar ze zijn wel onmisbaar. Het zou anders een kale toestand zijn, en nu ziet u buurt er een beetje fleurig uit, vooral in lent en zomer. Tholen wordt niet voor niets een "groene oase" genoemd!. Ps. 103:3 "Die al uw ongerechtigheid vergeeft." Wie zijn wij, mensen? Wie bent U? Men leze psalm 103. David spreekt erin van de ongerechtig heid en de overtredingen van de mens. Hij spreekt niet vergoelijkend. Maar hij spreekt van het vele boze, dat de mens uitvoert: al uw ongerechtigheid. Het gaat niet om een kleine fout van de mens, maar om alle zonden van de mens. Ze zijn te veel om op te nomen. Wat moeten wij nu zeggen van de mens? Hij is schuldig. En dat is hij zeker in hef oog van de Rechter van hemel en aarde. Hebt U zich al eens zien staan tegenover Hem? In al uw ongerechtigheid. Bidt toch steeds om de Heilige Geest, want Die wil nog aan onze harten werken. Zó, dat wij met een hart, dat verslagen is, neerzitten. Een mens in al zijn ongerechtigheid. Een vergankelijk mens. Want daarvan spreekt David ook. De mens is stof, zeg hij. En de mens is zo vergankelijk als een bloem op het veld. Een ogenblik bloeit zo'n bloem. Maar de wind blaast en weg is de bloem. U zult zeggen: wat een somber beeld van de mens. De mens zondigt en hij vergaat tot stof. De bezoldiging der zonde is de dood. Psalm 103 spreekt dus van zonde en dood. Maar wij moeten rechtdoen aan deze psalm. Het begin en het einde van deze psalm luidt: loof de Heere, mijn ziel. Er wordt hier over mensen gesproken, inderdaad. Maar ook vooral over de Heere. En als de dichter over de Heere spreekt, moet hij heerlijke dingen zeg gen. Want de Heere heeft Zijn troon in de hemel. Zijn koninkrijk heerst over alles. Die God, waarvan David spreekt, is verhe en boven de aarde, boven het stof, boven de zonde. Maar er is niet alleen scheiding van God en mens. Maar er bestaat ook een betrekking tus sen hen. Wat doet die God aan mensen? Wat wil Hij doen aan U, die dit leest? Hij vergeeft alle ongerechtigheid - alles, hoeveel het ook is. Zeg dus nooit: die ene zonde wil de Heere niet vergeven, die i»te groot. Dat is een gedachte, die de duivel ons inblaast. God vergeeft alle ongerechtig heid. En Hij vergeeft niet één keer. Maar Hij vergeeft voortdurend. Ook in de toe komst. De Heere is vergevende. Wat Hij doet, is nooit half of onvolledig. Ook in de schuldvergeving niet. Hij doet onze zonden zo ver weg, dat de gehele breedte van de aarde,tussen ons en onze zonden staat. Wat is God toch groot en genadig! Wat een mooie psalm, zult u zeggen. En toch misten we iets in deze psalm. Het enige, wat we missen is die Naam, de Naam van Jezus Christus. Hij is het middel, waardoor onze zonden vergeven zijn. Paulus zegt daarvan: God was in Chris tus de wereld met Zich verzoenende, haar zonden haar niet toerekenende. Tenslotte een vraag: Gelooft U in de Heere Jezus Christus en in Zijn verzoe nend lijden en sterven? Zo ja, Loof dan die God, die Zijn Zoon zond. Loof de Heere, mijn ziel, en al wat binnen in mij is, Zijn heilige Naam. A.B. Cysouw St. Philipsland. Met een gevoelen van stijgende veront waardiging heb ik zojuist een schaal vol met grote kiezelstenen terug gezet op het oude harmonium in de kerkeraadskamer van de sinds eind vierenzeventig zo fraai gerestaureerde hervormde kerk van Poortvliet. De keien zijn de enige, helaas stomme getuigen van het vernielzuchtig optre den van enkele jongeren op jongstleden zondagmiddag. Net even voor de In het totaal ingeschreven werkloze mannen op Tholen en St.Philipsland deed zich in vergelijking met de vorige verslagmaand geen verandering voor. Ten opzichte van vorig jaar september ligt de werkloosheid nu lager, t.w. van 125 op 114. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten daalde van 24 op 20. Eind september 1977 betrof de vraag 31 Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer omtrent de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met dé vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. aug. '77 sept. '77 aug. '78 sept. '78 Beroepsgroepen Bouwnijverheid Grondwerken Kleding Metaalnijverheid Landbouw Handel Niet varend verk. pers. Kantoor/onderw. pers. Los arbeiders Overige beroepsgroepen Totaal aanbod Aantal aanvragen Bouwnijverheid De bedrijvigheid in de bouwnijverheid blijft groot. Het aanbod nam wel iets toe, doordat enkele personen werden ontslagen. De vraag naar bouwvakkers nam iets af. Vorig jaar september lag de vraag hoger. 10 2 5 9 25 16 9 10 6 6 5 4 13 19 11 15 3 6 5 5 4 5 1 9 6 5 6 10 9 14 10 20 43 39 40 4 13 20 15 104 125 114 114 21 31 24 20 Grondwerken Het aanbod in deze sector is nog van geringe omvang. Vorig jaar lag het aanbod iets hoger. De vraag naar grondwerkers in eigen rayon is nihil. Metaalnijverheid De vraag naar metaalbewerkers is van geringe omvang. Het aanbod nam tijdens de verslagmaand iets toe, maar beweegt zich nu toch iets op een lager niveau in vergelijking met vorig jaar. Houtverwerkende industrie Er blijft een dringend tekort bestaan aan machinale houtbewerkers. Landbouw en visserij Het seizoen duurt nog steeds voort. Het aanbod en de vraag naar personeel zijn gering. Kantoor/onderwijzend personeel Ondanks dat het aanbod iets afnam, blijft het aanbod toch vrij groot. Los arbeiders Het aanbod onderging geen verandering en is van grote omvang. Vrouwen Het aanbod van werkloze vrouwen steeg van 72 op 73. Eind september 1977 bedroeg het aanbod 49 vrouwen. De vraag naar vrouwen is steeds van zeer geringe omvang. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer van het aanbod per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen Kleding Handel Horeca Kantoor/onderw. pers. Soc./gen. zorg Los arb. Overige beroepsgroepen Totaal ingeschrevenen Totaal aanvragen Het aanbod van vrouwen bevindt zich hoofdzakelijk in de dienstensector. Er is een vrij groot aanbod van verkoopsters en kantoorbedienden. Van het totaal ingeschre ven vrouwen behoort een 23-tal jeugdigen. Van de werkloze mannen is een 10-tal mannen woonachtig te St. Philipsland, aldus directeur J.P.M. v.d.Male van het arbeidsbureau Tholen, die na een lange ziekteperiode weer op zijn vertrouwde plaats zit. aug. '77 sept. '77 aug. '78 sept. '78 1 3 4 3 8 8 15 14 2 1 5 7 14 16 21 19 10 7 44 14 6 9 9 10 9 5 4 6 50 49 72 73 21 5 8 7 avonddienst heeft de koster lopend over de knerpende glassplinters ze bijeenver gaard.De schade is niet gering.Het achterste raam van de Noorderbeuk is geheel doorzeefd en het grote raam van de transept(de vroegere "kiek- hoek")vertoont ook ettelijke gaten en barsten in de beglazing. wie heeft het eigenlijk gedaan? De daders liggen uiteraard op het kerk hof. Huibrecht van Johannis zei, dat de politie er eens wat meer naar moest omkijken.De man heeft natuurlijk schoon gelijk. Je zou wel wensen, dat de dienaren van Hermandad eens wat meer surveilleerden in hun bekende blauwe busjes. Laten we echter niet vergeten, dat op een onbewaakt ogenblik-en dat is me dunkt de zondagmiddag-de balda dige jongelui toch hun slag slaan. Ei - genlijk missen we de ouderwetse veld wachter voor wie alle onheilberokke- nende rekels altijd met de staart tussen de benen het veld hebben geruimd, meent Marinus van Jappe. Hij vergeet evenwel, dat de tijden radicaal veran derd zijn. Er is zo bijster weinig ontzag voor het gezag meer. Als je het mij vraagt, ligt de moeilijkheid vooral bij de ouders. Als zoonlief straks de mede plichtige blijkt te wezen, wordt degene die hen daarvan op de hoogte brengt op een grove wijze afgesnauwd.Onze kin deren doen dat niet.Die zijn de ber oerdste niet. Kon Klaas er wat aan doen, dat Jan hem in de verleiding bracht om ook eens een steentje in de lucht te gooien en dat nu juist dat kleine kiezeltje door het raam moest zeilen?Piet heeft hem natuurlijk verraden. Maar die had beter z'n mond kunnen houden, want die heeft hier in de buurt de boel al zo dikwijls gesloopt.Zonder dat Klaas er zuur om wordt aangezien, betaalt pa met een achteloos gebaar de schade om maar van het gezeur af te zijn.Zo gaat dat.Of er iets aan schort, mogen allen die kinderen proberen op te voeden zich wel eens afvragen. wie doet zo iets eigenlijk? Wat is het dordroevig, dat er kennelijk weinig liefde voor oude, monumentale gebouwen kan worden bijgebracht bij de opgroeiende generatie. Het gaat me nu niet in de eerste plaats om de vele miljoenen die jaarlijks voor de instand houding ervan worden uitgegeven, maar vooral om het besef dat we op dergelijke gebouwen van cultuurhistorische waar de eigenlijk trots behoorden te zijn. Is het bovendien niet een indrukwekkende getuigenis van opofferingsgezinde vroomheid van ons voorgeslacht, dat zulke magnifieke bouwwerken veOrre- zen zijn? Is het dan niet uitermate triest, dat steeds minder blijktvan een respekt voor deze bedehuizen? Het zijn geen heilige gebouwen, zoals eens de tempel bij het volk Israël, maar het is wel de w plaats waar de ontmoeting van God en zijn gemeente plaatsvindt tijdens de eredienst. Misschien kunnen we probe ren daarvan enig begrip bij te brengen bij de komende generatie. Naast de ge leden schade zou er dan ook nog winst geboekt zijn. G.H. Abma. Poortvliet Wat is dat voor een zieke, een diabeet? En wat betekent het voor zijn naaste omgeving? Het is een ziekte waaruit voortvloeien: nauwkeurig dieethouden, dagelijks insuline spuiten of tabletten gebruiken. Een goede dagindeling, hy giëne, dieet en spuiten zijn vereisten voor het welzijn van de patiënt. Zonder deze toegepaste leefregels kan de dia beet veel narigheid ondervinden. Laat u daarom regelmatig op het spreekuur van uw huisarts, internist en oogarts zien.De DVN (Diabetes Vereniging Nederland) doet ook veel voor u! Wordt in uw ei genbelang, lid Van deze vereniging. Of wordt donateur voor meer steun aan uw medemens. Wenst u meer inlichtingen (o.a. over het verkrijgen van spuiten) bezoek dan onze ledenavond op 25 ok tober 1978 in café P. van Houdt. Wij beginnen om half acht en hopen op een grote opkomst van onze leden en dona teurs. Ook nietleden zijn van harte wel kom. Wilt u vóór 25 oktober a.s. kontakt hebben, bel dan gerust en vrijblijvend naar: de heer J. Andriesse, Gorishoek- sedijk 15 Scherpenisse tel. 016662660 of mevrouw N. van Gorsel, W. Churchill- straat 15 St. Maartensdijk tel. 01666- 2258, Diabetes Vereniging Nederland afdeling Tholen-St. Philipsland. Steuq het goede doel door u aan te melden als lid of donateur. St. Annaland, 10 oktober 1978 Uien 40 opw 2 nl 14,30 per 100 kg, aanvoer 45 ton. Aardappelen Dore 15, Irene 17-23, Furore 14, Eigenheimer 26, Bintje 13-14, Bonken 12, aanvoer 35 ton. St. Maartensdijk, dinsdag Uien 40 opw. 2 nl. 14,30. Aardappelen Irene 12.70-16.70, Furore 13.60, Dore 12, Bintje 13.10-13.90, Ei genheimer 22.40-26.20, Bintje Bonken 11.50, aanvoer 40 ton. De eerste LP (BmG. 300) viel erg goed in de smaak, vandaar een tweede lang speelplaat van het Chr. Thools Man nenkoor "Rehoboth" getiteld "HOORT GIJ DIE STEMME". Ook op deze LP begeleidt Frans van Tilburg de zang van het mannenkoor. Hij doet dit op uitste kende wijze. Door het unieke samenspel van mannenkoor, dirigent en organist kan werkelijk van een topprestatie ges proken worden. Dat de plaat bij de trouwe leden en bekenden van het koor waardering vond, bewijst het feit, dat binnen een week reeds een tweede per sing moest worden opgegeven. De tijd van feestdagen en winteravonden na dert sne, zodat te verwachten valt, dat binnenkort zeer velen op Tholen, én natuurlijk ook daarbuiten, van menig luisterrijk uurtje zal kunnen genieten. Het koor heeft sinds enige tijd een nieuwe dirigent, Rijk Rijkse uit Yerseke, en hem komt bovenal veel lof toe om het koor onder zijn leiding tot een dergelijke prestatie op te voeren. Op de voorzijde van de hoes is een ver gezicht van Tholen te zien: het geeft een totaal stadsbeeld met de molen, de Grote Kerk en het stadhuis, terwijl op de voorgrond 2 schepen varen' de TH. 48 en de TH. 4,. Het is een trucage van 2 dia's door elkaar - 1 dia werd genomen vanaf het land bij Halsteren, terwijl de tweede dia al varende met de beide Thoolse schepen, op een begeleidend schip, in open water tot stand kwam. Het vereist toch wel enige kennis en vak manschap om het zó echt te doen gelij ken, terwijl in werkelijkheid een derge lijke foto-opname niet kan bestaan. Als U de situatie ter plaatse goed kent - en welke Tholenaar kent die niet - dan is het U al gauw duidelijk. Een prachtige grote foto van het orgelfront in de Grote Kerk te Tholen (waar de opname voor deze plaat werd gemaakt), verrijkt de achterzijde van de hoes. Tot 1 januari 1979 is de alleenverkoop van deze langspeelplaat in handen van het mannenkoor. Bovendien voert het koorB met deze 2e LP een actie voor artimeüs en zij hopen, mede door Uw steun, een flink bedrag aan dit blinde ninstituut te kunnen afdragen. Zij doen door middel van dit artikel dan ook een beroep op U allen: koop deze plaat! (qua hoes en geluid een zuiver Thoolse aangelegenheid), U steunt er gehandi capten mee. Elders in dit blad vindt U meerdere gegevens omtrent de aanschaf van de plaat via een advertentie. Het schikt Greet Langereis elk uur van de dag of nacht. Ze zit hier van half negen tot tien uur op patiënten te wachten en van half twee tot twee uur. In haar witte tas en met haar lectuur. En haar düre medische uitzet, die haar vader gekocht heeft. Zonder dat er iemand komt. Tot nog toe heeft ze twee gezinnen, waar de kinderen haar "klanten" zijn. Maar ze mankeren op dit moment niets: er moet dus dik geld bij. "Goed. We gaan vrijdagavond ergens eten," zegt ze. "Oké, dan kom ik je om een uur of half zeven halen. Kan dat?" Het kan. Kees Wind- houwer heeft geen auto, Greet wel. Ze nemen met een stevige hand druk afscheid. En tot haar verbazing en blijdschap komt er nog iemand de wachtkamer binnen, als de man op het punt staat te vertrekken: een moeder met een huilend kind. Tien seconden later is dokter Greet Kees Windhouwer vergeten en constateert bij het kind een armbreuk. Hoe komt dat? Gevallen. Op het schoolplein. Met spelen. Zo, dan maken wij dat weer netjes in orde, he? Alleen zul je een tijdje zo niet meer kunnen spelen. Daar mag je wel aan denken." Mientje Windhouwer staat met een lelijk gezicht te kijken, als dokter Langereis haar vader komt halen. De man geeft het kind nog een paar raadgevingen. Mientje knikt een keer, maar heeft nauwelijks een oog af van de vrouw, van wie ze nu weet, dat ze dokter is. Of heet dat dokteres? Even later rijden ze weg. Naar een rustig, eenvoudig restaurant in Purmerend. Kees vertelt onderweg, dat hij in deze stad is geboren en opgegroeid. "Door mijn werk en huwelijk kwam ik in de Wormer." Tijdens het diner, dat ze overigens alle eer aan doet, hoort Greet bij stukjes en beetjes bijzonderheden uit zijn leven.Zelf is ze tamelijk spaarzaam voor wat het hare betreft. Daarom luistert ze voornamelijk. Hoewel Kees Windhouwer helemaal geen intellectueel is, blijkt hij toch wel intelligent. Hij heeft op zijn werk in de papierfabriek een leidende functie. Tijdens de maaltijd kan hij een goed gesprek voeren. Dat onderkent Greet. Op de terugreis naar de Wormer nodigt hij de vrouw uit nog even binnen te komen voor een kop koffie. Ze doet het. In huis gekomen blijkt Pim al naar bed te zijn gegaan, maar de twaalfjarige Mientje is nog op en kennelijk in haar wiek geschoten, dat de vrouw mee naar binnen komt. Kees zet koffie en geeft het meisje een glas limonade."En dan naar bed," beveelt hij. "Al is het morgen zaterdag, gisteravond was het ook laat, dus nu een beetje bijtijds onder de lakens." Terwijl het tweetal geniet van de koffie met koek, kust Mientje haar vader welterusten, maar de bezoekster negeert ze volkomen. Kees Windhouwer wil opstuiven, maar Greet legt .bezwerend haar hand op zijn arm. "Laat maar. Als je kwaad wordt, bereik je eerder het tegen deel. Ze beschouwt mij als een indringster. Het is pure jalouzie; til er niet te z\yaar aan." Het is al half elf, als hij in de hal haar hand even te lang vasthoudt. "Kom nog eens terug," vraagt hij zacht. "Ik vond het een geweldig fijne avond, dokter. Als.. ..als je wilt, hier zul je altijd welkom zijn." Ze belooft het, maar als ze terugrijdt naar Wormerveer weet ze, dat Mientje er vast niet over te spreken zal zijn. Binnen een paar maanden is ze verliefd op Kees Windhouwer. Een paar avonden in de week gaat ze naar hem toe; één avond is hij in Wormerveer. Bij haar in huis. Waar Greet de overgordijnen pijnlijk nauwkeurig gesloten heeft. En laat zich dan liefkozen en kussen. Maar als hij na enkele maanden op een avond duidelijk laat blijken, dat hij meer wil dan een kus, een omhelzing of liefkozing, zegt ze op besliste toon: "Nee, niet op deze manier. Dat is banaal. Ik kan me je ingehou den verlangens begrijpen, maar zo niet beantwoorden Kees". Diezelfde avond vraagt hij Greet ten huwelijk. Formeel. En voegt eraan toe: "Je weet nu, wat ik voor werk doe. Het staat helemaal niet op één lijn met het jouwe. Bovendien weetje, dat ik weduwnaar ben en een aantal jaren ouder." Hij zucht. "Dat zijn vast geen pluspunten, ik weet het. Maar als je dit alles kunt accepteren, kunnen we een goed huwelijk met elkaar hebben". Ze is gek op deze grote man en voelt zich helemaal veilig, als ze zijn armen om zich heen voelt en zijn mond op de hare. Maar voorziet wel verschillende problemen. Zo realistisch is ze ondanks. In de eerste plaats vader; wat zal hij ervan zeggen, als ze met haar trouwplan op de proppen komt? Ze weet al hoe de dialoog zal zijn: wie is je aanstaande man? Kees Windhouwer uit de Wormer. Wat doet hij voor de kost? Voorman op een papierfabriek. Zo, fabrieksarbeider dus en jij bent kinderarts. Een vrouw die jaren gestudeerd heeft; had je niet iemand van gelijk niveau kunnen uitzoeken? Hoe oud is die man? Vier en dertig, acht jaar ouder dan ik. In werkelijkheid bijna negen jaar ver schil, maar zo zal ze het niet zeggen. Wat zie je in godsnaam in die man? Ja, wat moet ze daar op antwoorden? Dat ze echt van hem houdt en dat hij daarom in haar ogen de ideale partner is? Hopelijk voor een mensenleven? Maar dit is nog niet alles. Ze zal ook moeten vertellen, dat Kees weduwnaar is en twee kinderen heeft: een meisje van twaalf, bijna dertien en een jongen van negen. Alles bij elkaar genomen niet bepaald klas aanbevelingsbrieven. Nee, Jacob Langereis was helemaal niet opgetogen, toen Greet hem op een zaterdag in het weekend vertelde van haar trouwplannen met Kees Windhouwer. Hij is uitgesproken verontwaardigd. "Heb ik je daarvoor laten leren? En je gelegenheid gegeven een praktijk te beginnen? Heb je wel eens uitgerekend, wat me dit allemaal heeft gekost? En nu je eindelijk te paard zit, wil je trouwen? Hoe denkt die kerel erover datje arts bent?" Greet betoogt, dat dit met Kees helemaal doorgepraat is. Ze blijft haar praktijk als kinderarts in Wormerveer uitoefenen. Ze zijn het er bovendien over eens, dat ze zelf voorlopig zelfstandig geen kinderen willen. Misschien over drie of vier jaar. En besluit: "Als we getrouwd zijn, hoef jij niet meer financieel bij te springen. Dan kunnen we vanzelfsprekend onszelf redden. Kees heeft een behoorlijk inkomen en ik...." Ze maakt haar zin niet af. Jacob wil aanvullen: En jij verdient daarbij het zout voor de aardappelen en het vlees. Maar zwijgt. Om de lieve vrede wil. Greet heeft veel weg van haar moeder. Ellie had ook dat onverzettelijke. Jacob weet nu al. dat hij niet in staat zal zijn zijn dochter dit huwelijk uit het hoofd te praten. Hij besluit enkel: "Neem hem dan maar eens mee een keer hierheen," een zware zucht slakend.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 7