THOLEN DERWIJS Woensdag 25 oktober hoorzitting "Kom" Stavenisse Deze week: de gemeentebegroting voor 1979 Gemeente Tholen: 39miljoen per jaar 7 Tnkomsten cUitgaven informatierubriek van de gemeente tholen Maandagmiddag 16 oktober gemeenteraad Onderwijs zorgenkind Gemeentebegrotinq voor 1979: nog steeds redelijk dankzij sterke financiële positie Donderdag 12 oktober 1978 EENDRACHTBODE 5 s- Vrijdagavond commissie financiën Spreekuren B. en W. Spreekuur woningstichting Deelname aan sportcursus Algemene Basis Opleiding staat nog open Hoorzitting "Kom" Stavenisse een dag verschoven KERN STAVENISSE B Rectificatie omtrent "Gedempte Haven" Sint-Annaland Wanneer begrotingsbehandeling? Vervolg pag. 7 22% 14% Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -4 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Maandag 1 6 oktober a.s. vergadert de gemeenteraad om 14.00 uur in het stadhuis van Tholen, Hoogstraat 1 2. Tijdens deze openbare ver gadering komen ondermeer de navolgende zaken aan de orde: - aanleg van een vervangende bestrating aan de Blauwstraat te Sint- Maartensdijk in verband met de rioolaansluiting van de in aanbouw zijnde gemeentehuisuitbreiding en de bouw van een zevental premie woningen in de nabijheid daarvan; - voorstel om in beroep te gaan bij de Kroon tegen een besluit van het provinciaal bestuur waarbij goedkeuring is onthouden aan een tweetal begrotingswijzigingen. Op 1 7 april 1 978 besloot de gemeenteraad de stichting "Beter Wonen"' een bijdrage te verlenen in de stichtings- kosten van 1 2 woningwetwoningen aan de Bos- en Venkelstraat te Tholen en 9 woningwetwoningen aan het Kerkplein te Poortvliet Deze bijdrage, die is neergelegd in de genoemde begrotingswijzigingen, is verleend in het kader van het gestelde in de "Bijdrageregeling Karak teristieke Gebouwen Die regeling bepaalt ondermeer dat huiseige naren van bestaande woningen een bijdrage kunnen ontvangen in de kosten die gemaakt worden vanwege de specifieke ligging of situering van het eigendom. Daarbij valt te denken aan situaties, waarin een bepaalde duurdere kap- of gevelconstructie of ramen- en deurenpartij uit hoofde van een bepaalde karakteristieke, historisch gegroeide om geving en tot behoud daarvan voorkeur verdient boven een normale constructie, waarmee gebruikelijk zou kunnen worden volstaan. In het geval van de woningen aan de Bos- en Venkelstraat te Tholen en het Kerkplein te Poortvliet meende de gemeenteraad een bijdrage te moeten verlenen aangezien de voorgevels van deze woningen in ver band met de min of meer historische omgeving kleinschalig zijn ge houden waarbij tevens aangepaste materialen zijn gebruikt Het pro vinciaal bestuur heeft zich op het standpunt gesteld dat subsidiëring van nieuwbouwprojecten een rijksaangelegenheid is en geen ge meentelijke; - goedkeuring van de jaarrekening van de stichting gemeenschappe lijke openbare bibliotheken te Tholen over 1977 alsmede de goed keuring van de begroting voor 1 979 van deze stichting met bepaling van de gemeentelijke subsidie voor datzelfde jaar; - wijziging regeling commissie gemeentelijke sportzaken. Vorige ver gadering stelde de gemeenteraad deze regeling vast. Een aantal frak- ties gaven echter de voorkeur aan een wat breder samengestelde commissie dan de oorspronkelijke 4 raadsleden en 4 niet-raadsleden. Uiteindelijk is besloten om ten hoogste 6 niet-raadsleden in de com missie van advies en bijstand voor de gemeentelijke sportzaken te benoemen. Deze leden worden geacht een brede belangstelling voor de sport te hebben. Sportverenigingen en individuele sportbeoefe naars kunnen te zijner tijd voor de vervulling van deze plaatsen in de commissie aanbevelingen doen bij burgemeester en wethouders. Deze verandering met daarnaast nog wat kleinere nopen het college de raad een gewijzigde regeling voor te leggen. - voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het gebied aan de Keetenweg te Stavenisse. De Staatssekretaris van Economi sche Zaken heeft een nieuwe subsidieregeling bekend gemaakt voor het aanbrengen van zogenaamde infrastrukturele voorzieningen in met name kampeeren aanverwante bedrijven. Op grond van deze subsidieregeling is het mogelijk een rioleringsaansluiting tot stand te brengen voor de campings Quaak en Irenehoeve aan de Keetenweg te Stavenisse. De aanvraag om rioleringssubsidie dient door burge meester en wethouders te worden ingediend De aanvraag om subsi die moet onder andere vergezeld gaan van een verklaring van het college, dat de toeristische inrichting in een rechtsgeldig bestem mingsplan is opgenomen. Aan dit kriterium kan thans nog niet worden voldaan. Het college meent om tal van redenen dat thans voorberei dende maatregelen genomen moeten worden om te komen tot legali sering van beide genoemde campings aan de Keetenweg Een en ander heeft geresulteerd in een voorstel dat de basis moet verschaffen van de genoemde subsidieaanvraag en wel het nemen van een voor bereidingsbesluit voor het gebied aan de Keetenweg te Stavenisse; - verzoek om in te stemmen met de eind december 1 977 verschenen "Jachthavennotitie Tholen" met dien verstande dat de wijze van uit breiding van de jachthavenakkommodatie te Sint-Annaland ter nadere bestudering wordt open gelaten. In commissieverband is dit beleids- tuk inmiddels uitvoerig besproken. Zowel de commissie voor het be drijfsleven als de commissie ruimtelijke ordening hebben in zijn alge meenheid het belang van een uitbouw van de watersportvoorzienin gen op Tholen onderstreept Instemming is betuigd met de volgende punten: herinrichting van de haven te Tholen met grotere vaartuigen, uitbreiding van de jachthavenaccommodatie in Sint-Annaland, aanleg van een grotere jachthaven bij Gorishoek (niet door de gemeente), inrichting voor jachten van de nog aan te leggen werkhaven die nodig is bij de aanleg van de Oesterdam. Ook de inrichting van de haven te Stavenisse tot sportvissershaven maakt deelt uit van de jachthaven notitie. Vooruitlopend op de behandeling van de notitie heeft de raad in haar vergadering van 1 8 september jongstleden voor de uitvoering van dit projekt het licht reeds op groen gezet. Indien de raad het standpunt van het college overneemt beschikt het gemeentebestuur over een beleidsvisie wat de ontwikkeling van de watersportvoorzie ningen op Tholen betreft en kan met de diverse instanties het overleg worden geopend dat moet leiden tot realisering van de aangegeven voorzieningen. De gemeentelijke commissie voor de financiën vergadert vrijdagavond 13 oktober a.s. Deze openbare vergadering wordt gehouden in het stadhuis van Tholen (Hoogstraat 1 2) en begint om acht uur. Op de agenda staan: - bouw sporthal en gemeenschapscentrum te Tholen. De commissie dient een advies uit te brengen over de financiële kant van eventuele aparte bouw en van gecombineerde bouw van deze twee grote Thoolse projecten. Elders op deze pagina vindt u bij de toelichting op de gemeentebegroting een artikel over deze twee Thoolse projecten Hieruit kunt u lezen dat aparte bouw globaal 1,3 miljoen gulden duurder is dan gecombineerde bouw. ,- bespreking van de voorstellen tot aanpassing van de tarieven voor diverse kleinere belastingen. Voorgesteld wordt deze belastingen aan te passen aan de inflatie en wel met 3 1/2%. Van een echte belastingverhoging is overigens geen sprake. Zowel loco-burgemeester C.J Moerland als de wethouders L.J Koopman en J. Versluijs houden maandag 16 oktober a.s. van 11-12 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Wethouder Koopman houdt bovendien op dinsdagmiddag van 2 - 3 uur spreekuur en wel in het kantoor van de afdeling gemeentewerken, Molenvlietsedijk 5 te Tholen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de wethouders spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis om een afspraak te maken: tel. 01 666-2955, toestel 37. De stichting "Beter Wonen" houdt iedere maandagmorgen van 1 1 - 1 2 uur in het gemeentehuis te SintMaartensdijk spreekuur voor aan vragen om woonruimte. Medio september wezen wij u via de rubriek "Tholenderwijs" op de cursus Algemene Basisopleiding die zo spoedig mogelijk dit najaar van start gaat. De belangstelling die tot op dit moment voor het volgen van deze cursus aan de dag is gelegd is niet overweldigend. Reden voor ons u nog eens op het belang van deze cursus te wijzen. Deze cursus wordt door alle sportorganisaties verplicht gesteld alvorens men aan verdere opleiding bijvoorbeeld trainer of recreatiesportleider kan be ginnen. Afgezien van de toelating tot deze vervolgcursussen, geeft de cursus een goede basis om ook binnen de eigen sportvereniging aktief te zijn. De cursus duurt 1 3 avonden en kost circa 45,inclusief boekengeld. Er kan een tegemoetkoming in de reiskosten worden verkregen. De cursus wordt georganiseerd door de Zeeuwse Sportraad in samen werking met de Nederlandse Sportfederatie. Belangstellenden kunnen zich tot 31 oktober a.s. aanmelden bij de sportambtenaar van de gemeente, de heer P.v.d. Vlies (tel. 01666-2955). Informatie over deze maar ook over andere sportop- leidingen kunt u ook krijgen bij de Zeeuwse Sportraad, Dam 31 te Middelburg, tel. 01180-28024 Vorige week heeft u in Tholenderwijs kunnen lezen dat de hoorzitting over het komplan voor Stavenisse plaats zal vinden op donderdag 26 oktober a.s. Deze hoorzitting is nu verschoven en wel naar woensdag 25 oktober a.s. Plaats blijft het dorpshuis aan de Poststraat, aanvang 1 9.30 uur Vergist u zich niet! Het gemeentebestuur van Tholen organiseert woensdag 25 oktober a.s. om half acht in het dorpshuis aan de Poststraat te Stavenisse een hoorzitting over het nieuwe bestemmingsplan voor de kom van Sta venisse. Dit nieuwe bestemmingsplan zal de gehele bebouwde kom van Sta venisse omvatten, dus ook het huidige nieuwbouwgebied "Poststraat e.o". Het is een zogenaamd beheersplan, dat wil zeggen dat over het algemeen het huidige gebruik in het bestemmingsplan wordt vastge legd. Hier en daar worden ook zaken die nu eigenlijk illegaal zijn, netjes vastgelegd. Op enkele punten maar wil het gemeentebestuur aan sanering doen. Wegbestemmen Onder sanering wordt verstaan het wegbestemmen van een aantal panden om er bijvoorbeeld woningbouw mogelijk te maken. Voor Stavenisse blijft dit saneren beperkt tot een aantal schuren en een veestal aan de Julianastraat (grenzend aan de voormalige begraaf plaats), waarvoor B. en W. openbaar groen in de plaats willen zetten. Zo wordt de oude begraafplaats met groen "aangekleed Andere punten waar B en W. te zijner tijd tot sloop willen overgaan zijn een aantal schuren aan de Stoofdijk, aan de Molendijk en in de Wilhelmi- nastraat In plaats hiervan zou woningbouw mogelijk gemaakt moeten worden. Gaatjes vullen Burgemeester en wethouders willen hier en daar thans aanwezig gaten in de bebouwing opvullen door er ook woningbouw toe te staan Zo denkt men aan de noordzijde van het Van der Lek - de Clerqplein, waar nu een tuinmuur staat, woningen te kunnen plannen, zodat het Van der Lek - de Clerqplein weer een écht plein kan worden. Ook in de Poststraat en in de Wilhelminastraat zijn een paar van die gaten die opgevuld kunnen worden. Nieuwbouwwijkje In het nieuwe bestemmingsplan zal ook rekening worden gehouden met de toekomstige nieuwbouw. Het huidige nieuwbouwwijkje aan de Poststraat (Boswei) zal over circa 3 jaar volgebouwd zijn en voor de jaren daarna moet naar een nieuwe uitbreidingsmogelijkheid worden gezocht. Burgemeester en wethouders hadden hiervoor drie moge lijkheden uitgezocht: -J. Nt- jbouiujwyU ',V, - het stuk grond achter de Poststraat en de Schoolstraat - de grond achter Kerkstraat en Dr Bernhardistraat - de grond achter Kerkstraat en Prinses Beatrixstraat. Er is gekozen voor de eerste mogelijkheid Het stuk grond achter Poststraat en Schoolstraat is op de tekening hiernaast aangegeven. Momenteel is het in gebruik als landbouwgrond. De nieuwe wijk zou bereikbaar gemaakt kunnen worden vanaf de Poststraat en vanaf het nu doodlopend stuk van de Dr. Bernhardistraat De keuze is op deze grond gevallen, omdat zo de kerk met de Voorstraat redelijk centraal binnen Stavenisse blijven liggen. Om de bouw in de verre toekomst mogelijk te maken is deze nieuwe wijk al in het bestemmingsplan Kom" opgenomen. Dorpshuis Een ander belangrijk punt in het nieuwe bestemmingsplan is de plaats voor het nieuwe dorpshuis De beheerscommissie voor het huidige dorpshuis heeft aanvankelijk voorkeur gehad voor het stuk grond aan de Schoolstraat waar nu een speelplaatsje is Het gemeentebestuur ziet hier echter wat problemen met geluidsoverlast en dergelijke Bovendien grenzen tuinen van verschillende bejaardenwoningen aan deze grond Als alternatieven zijn vervolgens genoemd de plaats van de huidige kleuterschool aan het Van der Lekde Clerqplein, wat echter niet mo gelijk is. Voorts werd gedacht aan de grond achter de Rabo-bank aan het Bos Bouw hier zou echter te duur worden, aangezien de grond nog aangekocht moet worden Tenslotte was er de mogelijkheid van bouw op de plaats van het huidige hertenkamp, eveneens aan het Bos Burgemeester en wethouders hebben voor deze laatste mogelijkheid gekozen. Het hertenkamp zal dan worden verhuisd naar de Pilootweg (tegenover het sportveld), waar het in een soort plantsoentje zal wor den aangelegd, met een klein trapveldje erbij. Nog enkele belangrijke punten Op de plaats van de voormalige openbare lagere school aan de Post straat willen B. en W. in de toekomst een klein parkje aanleggen. Hiervoor zal het schoolgebouw dus gesloopt moeten worden Voorts is er evanals in andere kernen op Tholen behoefte om bedrijven die uit hun jasje groeien onder te brengen op een bedrijventerrein, waar men de ruimte krijgt Voor Stavenisse wordt zo n bedrijventerrein gepland aan de Piloot weg, naast het voetbalveld. Tenslotte wordt er in het bestemmingsplan uitgegaan van handhaving van de huidige detailhandel. Uitbreiding van het aantal winkelvoor zieningen wordt afgewacht totdat het distributie-planologisch onder zoek (dat momenteel in opdracht van de federatie middenstandsvere nigingen plaatsvindt) bekend is. Inspraak Het bestemmingsplan zoals dat nu wordt gepresenteerd, is nog geen definitief plan. Het is de bedoeling dat u, als inwoner van Stavenisse, of als betrokkene, tijdens de hoorzitting van woensdag 25 oktober uw mening erover geeft. Bent u het ergens niet mee eens, komt u dan uw zegje doen. Er kan nu nog rekening gehouden worden met opmerkin gen die u wilt maken. We wijzen er met nadruk op dat het nu niet nodig is om bezwaarschriften in te dienen. Pas na de hoorzitting en nadat eventuele wijzigingen zijn aangebracht, volgt de officiële tervisie-leg ging, waarbij u bezwaren kunt indienen Het is nu tijd voor uw in spraak. Maakt er gebruik van! De burgemeester van Tholen maakt bekend dat ter secretarie van de gemeente. Markt 1-4 te Sint-Maartensdijk met ingang van 1 3 oktober 1 978 gedurende een maand voor een ieder ter inzage ligt het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 5 september 1 978, nummer 657/ 249, 4e afdeling, bur. r.o., waarbij goedkeuring is verleend aan de mede ter inzage liggende eerste planverandering van het bestemmingsplan "Gedempte Haven" (Sint-Annaland) Gedurende bovengenoemde termijn kan beroep worden ingesteld bij de Kroon door hen, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot Gedeputeerde Staten hebben gewend. De beroepschriften moeten worden gericht aan H M. de Koningin en kunnen worden ingediend bij de afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State, Binnenhof 1 te 's Gravenhage. Sint-Maartensdijk, 1 2 oktober 1 978 De burgemeester van Tholen, C.J. Moerland, wnd. Deze week heeft het college van burgemeester en wethouders de gemeentebegroting met toelichting voor 1 979 gepubliceerd. Evenals voorgaande jaren zal in de Eendrachtbode wat dieper op deze begro ting worden ingegaan. Wij proberen onder andere een overzicht te geven van de verschillende inkomsten en uitgaven van de gemeente. We gaan even in op de financiële positie van de gemeente en een van de zaken die deze positie bedreigen, het tekort op het onderwijs. We besteden ook aandacht aan het "verlanglijstje" van burgemeester en wethouders en aan twee belangrijke projecten die binnenkort aan de orde zullen komen, gemeenschapscentrum en sporthal in Tholen. Naast dit alles vindt u ook nog een artikel over de gemeentelijke subsidies. Tot slot vindt u ergens op deze pagina een overzicht van de behandeling van de gemeentebegroting. Ter inzage Heeft u belangstelling voor de gemeentebegroting en voor de aanbiedingsbrief die burgemeester en wethouders daarbij hebben geschreven, dan kunt u alles op uw gemak eens doorlezen in de bibliotheken te Tholen, SintMaartensdijk en Sint-Annaland, alsmede op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De behandeling van de begroting vindt voorts openbaar plaats. U kunt dus de gehele discus sie in de gemeenteraad volgen. Elders in deze rubriek over de gemeentebegroting hebt u al kunnen lezen dat de regering in het kader van 'Bestek '81 de overheidsuit gaven minder snel wil laten groeien en dat dit voor de gemeente Tholen ook gevolgen gaat krijgen. Een van de belangrijkste gevolgen is terug te vinden bij het onderwijs. Wordt bij de algemene kosten nog uitgegaan van een stijging van loonkosten met 3 V2en een prijsstij ging van 2%, bij de onderwijsuitkering die de gemeente van het Rijk krijgt, is dat respectievelijk 1 en 0%! Relatief gezien stijgen de kosten voor het onderwijs nog steeds, maar de gemeente krijgt er steeds minder voor terug. Hieronder trefHr-een overzicht aan van de bedragen die de gemeente de laatste jaren tekort kwam op het lager onderwijs Deze tekorten moet de gemeente dus uit eigen zak betalen. 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 229.1 17 222.868 228.705 303.159 276.164 482.647 468.413 543.225 Het komend jaar zal de gemeente dus voor het eerst boven het half miljoen uitkomen. Het is duidelijk dat door deze stijgende onderwijs kosten andere ook belangrijke zaken die de gemeente moet bekosti gen, blijven liggen. Wat ironisch merken burgemeester en wethouders in hun aanbiedingsbrief bij de begroting op dat volgens de grondwet het onderwijs een aanhoudend zorg van de regering moet zijn, maar dat het er veel van weg heeft dat het onderwijs een steeds grotere zorg voor de gemeenten wordt. De gemeentebegroting, de begeleidende aanbiedingsbrief van burgemeester en wethouders en alle bijbehorende stukken worden als volgt behandeld: - maandagmiddag 16 oktober: aanbieding aan de gemeente raad - maandagavond 13 november: algemene beschouwingen le den gemeenteraad - maandagavond 20 november: beantwoording algemene be schouwingen door burgemeester en wethouders, met tevens 2e discussieronde tussen raadsleden en b. en w. - dinsdagavond 21 november: indien dat nodig is, wordt de tweede ronde van de algemene beschouwingen op deze avond voortgezet. Meestal blijkt deze 'reserve-avon£' niet meer no dig. De algemene beschouwingen vinden allen plaats in het stadhuis van Tholen, Hoogstraat 1 2 en beginnen steeds om 1 9.30 uur. Alle bijeenkomsten zijn openbaar: een ieder is van harte wel kom om vanaf de publieke tribune naar de discussies te luiste ren. Ook de begroting van de gemeente Tholen staat in het teken van "Bestek '81het pakket bezuinigingsmaatregelen dat de regering wil uitvoeren om de nationale economie weer op peil te brengen. De regering wenst dat ook de gemeenten een bijdrage leveren in de beperking van de groei van overheidsuitgaven. Dit is vooral merkbaar in de uitkering die de gemeente voor het onderwijs krijgt. Ondanks dit alles is het toch mogelijk gebleken om een redelijke begroting aan de gemeenteraad aan te bieden. Burgemeester en wethouders menen dat dit vooral te danken is aan de sterke financiële positie die de gemeente de laatste jaren heeft verkregen, voornamelijk door meevallers in spe ciale subsidies en uitkeringen. B. en w. verwachten dat als de drasti sche beperking in de groei de komende jaren doorzet, het snel gedaan zal zijn met die sterke financiële positie. Veel grote projecten op stapel Het komende jaar zullen er diverse grote projecten in uitvoering komen, hetgeen voor de financiële positie van de gemeente ook weer van belang is. Er kan gedacht worden aan sportvissershaven Stavenisse, sporthal Tholen, gymnastieklokaal Poortvliet en sportzaal Sint-Annaland. Ondanks dit alles zal er geen belangrijke belastingverhoging op Tholen plaatsvinden. De verschil lende belastingen zullen wel aan de inflatie worden aangepast, maar van een échte verhoging zal geen sprake zijn. Lichte stijging begroting In vergelijking met de begroting voor 1 978 is het totaal aan inkomsten en uitgaven voor 1 979 licht geste gen, namelijk van 38 miljoen naar 39 miljoen. Voor 1977 was dat nog 33 V3 miljoen. Grote groei is er dus uit, een gevolg van beperking van de groei van de overheidsuitgaven. Belangrijke ver schuivingen binnen de begroting hebben zich overigens niet voorge daan. De gemeentelijke inkomsten die van het Rijk vandaan komen zijn van 70% naar 71 gestegen. De uitgaven voor het onderwijs zijn van 20% naar 22% gestegen en de uitgaven voor sociale zorg en maatschappelijkmaatschappelijk werk zijn met 1 teruggelopen tot 18%. De begroting van de gemeente Tholen voor 1 979 sluit op een bedrag van 39 miljoen, om precies te zijn 39.755.291,84. De begroting voor 1 978 telde een bedrag van 38 miljoen, en die van 1 977 nog INKOMSTEN 1: de onroerend-goedbelasting: deze gemeentelijke belasting wordt in 1 978 voor het eerst geheven en komt in de plaats van de straat- en rioolbelasting, de grondbelasting en de personele belas ting. Voor 1 979 worden de inkomsten hieruit geschat pf 1.290.000 Dit is per inwoner een bedrag van 71,27. Evenals vorig jaar vormen deze inkomsten 3 '/j% van alle gemeentelijke inkomsten. 2: de overige plaatselijke belastingen: de burgers betalen naast de onroerend-goedbelasting ook mee door de baatbelasting, de hondenbelasting, toeristenbelasting, drank- en horecabelasting, haven- en kadegelden, bouw- en welstandsleges, begraafrechten, enz. Voor 1 979 wordt dit totaal geschat op1.030.008 Per inwoner is dat 56.90. Evenals vorig jaar is dit 2 Vi% van alle Evenals vorig jaar is dit 2 van alle inkomsten 3: de uitkeringen die het Rijk aan de gemeente verstrekt: de rijksoverheid verstrekt de gemeente een aantal vaste uitkeringen. Zo krijgt de gemeente per vierkante meter en ook per inwoner een bepaald bedrag. Voorts krijgt de gemeente een vergoeding van de onderwijskosten. Ook de kosten voor de sociale zorg (bijstandsuit keringen) worden voor een groot deel door het Rijk betaald. Ten slotte krijgt de gemeente enkele belangrijke bijdragen voor de volkshuisvesting (onder andere voor de twee historische stadsker nen Tholen en Sint-Maartensdijk). Voor 1 979 worden deze inkomsten geschat op28.238.694 Per inwoner is dat een bedrag van 1.560,14. Vorig jaar was dat nog 70%, nu 71 van alle inkomsten. 4: de overige inkomsten: er zijn naast het voorgaande nog een groot aantal gemeentelijke inkomsten, die kunnen bestaan uit rente en aflossing van leningen die door de gemeente zijn verstrekt, rente van reserveringen, enz. Voor 1 979 worden deze geschat op9.196.589 Vorig jaar was dit nog 24%, nu 23% van alle inkomsten. TOTAAL AAN INKOMSTEN:39.755.291 33 '/3 miljoen. Een grote groei is er nu voorlopig uit. Hieronder leest u een vergelijking van inkomsten en uitgaven. De tekeningen geven aan hoe de "koek" in procenten verdeeld wordt. UITGAVEN 1algemeen beheer (dit zijn de kosten van de raadsleden, salarissen ambtenaren, huisvesting van de gemeentelijke organen, enz. (vo rig jaar 11%, ook nu weer)4.466.383 2: openbare veiligheid, volksgezondheid en volkshuisvesting (onder andere de kosten van brandweer en ambulance vallen hieron- der)(vorig jaar 21 en ook nu weer) 8.389.900 3: openbare werken en gemeentelijke eigendommen (onderhoud van straten, openbare verlichting, onderhoud van plantsoenen en der- gelijke)(evenals vorig jaar 14%) 5.343.088 4: ondèrwijs (kleuteronderwijs, basisscholen, voortgezet onderwijs, zowel openbaar als bijzonder) (was 20%, nu 22%) 8.673.732 5: cultuur en recreatie (subsidiëren van allerlei verenigingen, kosten sportvelden, tennisbanen, subsidie streekmuseum, kosten dorps huizen) (evenals vorig jaar 4%)1.603.848 6: sociale zorg en maatschappelijk werk (bijstandsuitkeringen, subsi die aanwelzijnsorgaan en andere maatschappelijke instellingen) (was 1 9%, nu 1 8%) 7.319.597 7: economische aangelegenheden (kosten die gemaakt worden voor industrieterreinen, kosten ziekenhuisbus) (was vorig jaar 8%, nu 7%) 2.807.011 overige uitgaven en onvoorziene uitgaven (evenals vorig jaar 3%) 1.151.730 8 TOTAAL AAN UITGAVEN 39.7455.291 Deze twee grafieken geven de inkomsten en uitgaven aan De beteke nis van de nummers kunt u in het 2 overzicht hierboven terugvinden

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 5