Groei inwonertal gunstig voor financiële positie gemeente B en W van Tholen zelf verbaasd over redelijke begroting 1979 "Trefpunt van de jeugd' niet opofferen voor busstation Tholen Stijging inwonertal kost gemeente 1 ton extra loon Huizen en muziek onderwijs in St. Philipsland 'Vreemde' brand in woning Jan van Bloisstraat Tholen CfSV Toekomst Gemeente betaalt 11 mille bij voor bewoner tehuis Sportkantine mag geen café worden Bevolkingsonderzoek borstaandoeningen VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE ALNO past in elk huis! Donderdag 12 oktober 1978 34e Jaargang no. 48 Onderwijskosten Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden Hondenbelasting, vuilniszak Gemeentehuis Scherpenisse Haestinge groter Peuterspeelzaal Tholen Niet onverdeeld gunstig Wethouders, raadsleden en 10 ambtenaren voor De groei van het inwonertal levert de gemeente Tholen volgend jaar 194.451 gulden meer op uit de rijkspot, maar hiervan gaat 100.000 gulden weg aan extra salariskosten door het passeren van de grens van 18.000 inwoners. De wethouders profiteren hiervan het meest: zij gaan in 1979 met 8000 gulden per jaar omhoog tot bruto 43.000 gulden. Personeelsuitbreiding DEZE WEEK Vrijwel geen alternatief, maar voorstel b en w op hoorzitting afgewezen Brandstichting niet uitgesloten Grote hitte Mr. J. G. RIETKERK NIET GESCHIKT ZUINIG OP VEST PROTEST De Schelde Eondrachtbod*; Postbus 5 469 7 ZG Sint Arinaland Tolofooo 01666 2752 Telex 64 520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12 00 oer halfjaar per post- 1 5 00 losse nummers ƒ0 55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0 26 plus btw per mm Spierinkjes t m 20 woorden 5 25 contant inclusief btw Op rekening 6 50 Hoofdredacteur G Heijboer Wil het goed zijn, dan valt er uit een begrotingsbroef nogal wat nieuws te ha len voor een geinteresseerde burger. In dat opzicht lijkt ons de jongste begro- tingsbrief van het Thoolse college van b en w wel een goed stuk. Er kon althans door ons nogal wat gevarieerd nieuws uit worden geput. Dat blijkt uit de ko lommen en dat moet ook wel de erva ring zijn van de voorlichtingsambtenaar, die zich met bijna een pagina ook nog beperkte tot de hoofdzaken. In financieel opzicht is er de meevaller, dat de gemeente de 18.000 inwoners passeerde en als gevolg daarvan voor meer rijksvergoeding in aanmerking komt. Nog altijd is er in ons land een zekere classificatie, die men ook als een bepaalde discriminatie kan uitwerken. Overigens blijkt zo'n meevaller gelijk te zijn aan de extra verdienste, die een werknemer of werkgever verheugd in casseert. Er moet namelijk altijd een stevig stuk belasting en premie van worden betaald. In het gemeentelijk ge val worden wethouders, raadsleden en een aantal ambtenaren er beter van en dan resteert er minder dan een ton. Wel meegenomen, zoals ook het extra loon minus de loonbelasting meegenomen blijft. Maar er is dan wel al een flinke deuk in, die niet altijd verkoopbaar is voor degene die moet betalen, zo min voor iedereen verkoopbaar zal zijn, dat er vande bijna twee ton extra ook bijna de helft meteen verdwijnt in de zak van bestuurders en ambtenaren. Of ze dat niet toekomen is een vraag die zelden meetelt in zo'n reactie. Het doet ook al les wat irreëel aan, dat als een bepaald getal wordt behaald, c.q. overschreden, dat meteen bepaalde groeperingen daarvan profiteren. Alsof ze dat eerder niet toekwamen, toen er nog beneden die grens werd geteld en alsof ze dat nu wel toekomen omdat die-grens werd ge haald. Degenen voor wie het een mee valler is, kunnen het gemakkelijk af schuiven op de wettelijke constellatie. Of dat de burger zelf nu helemaal be vredigt, is een andere vraag. Maar ook die kan er op staande voet niets aan ve randeren. Voor de raadsvergoedingen mag de gemeenteraad twintig procent afwijken van de landelijke normen, maar zijn het juist niet de paarden die de haver verdienen? Opvallend was ook de waarschijnlijk juiste constatering van het Thoolse col lege, dat de jeugdwerkloosheid zich in onze gemeente beperkt. Voor ons gevoel levert tot dat gunstig cijfer een instituut als de technische school een positieve bijdrage. Bewezen werd immers ook dit jaar, dat de schoolverlaters die een werkkring kozen, meteen onder dak kwamen. Nog wel een goed teken te midden van de sombere werkgelegen- heidswolken die de nationale lucht be dekken. Een ander facet kan uiteraard ook zijn, dat nog altijd teveel jongeren elders een goed heenkomen (moeten) zoeken. Dat is dan weer heel wat minder positief, al is dat de jaren door voor deze regio het geval geweest. Vandaar ook, dat alleen Tholen-stad eigenlijk maar positief uit de bus komt voor wat het aantal jonge gezinnen betreft. Daarvan werken er immers nog een behoorlijk aantal in het Brabantse. Mogen de cijfers van geringe jeugdwerkloosheid op Tholen op zich en ogenschijnlijk verblijdend zijn, niette min moet er het vraagteken achter wor den geplaatst of nog niet altijd en op nieuw die jeugd elders het (werk) heil moet gaan zoeken. Het is goed dit toch ook te signaleren om in de toekomst al les te doen wat mogelijk is, werk voor jongeren in eigen of nabije regio te scheppen. Immers, wie de jeugd heeft, heeft....dat weet u. Per bejaarde die gedurende het gehele jaar in een bejaardentehuis wordt ver zorgd, heeft de gemeente Tholen vorig jaar gemiddeld 11.247 gulden bijbe taald. In 1976 was dat 10.970 gulden. Ook voor 1979 zullen de uitgaven voor bijstand aan elders verzorgden weer een forse stijging ondergaan. Dit is geen ge volg van een groter aantal verzorgden, maar van een verhoging van de verzor- gingskosten. In 1979 is er 170.000 gulden meer geraamd dan dit jaar. Per juni 1978 ontvingen er 142 in ver zorgingstehuizen opgenomen bejaarden bijstand van de gemeente Tholen, ter wijl er in Ten Anker (30), Sint Maar- tenshof (75) en de Schutse (84) totaal 189 bejaarden verblijven. Voordat men opgenomen kan worden in een bejaardentehuis moet de opname adviescommissie Tholen/Zuid en Noord-Beveland een positief advies uit brengen. Hierdoor wordt onder meer een verantwoord opnamebeleid be werkstelligd. De commissie kost in vol gendjaar/ 26.704,50. ,Het is verwonderlijk dat wij, ondanks de kleinere groei van de rijksbijdragen, toch nog een redelijke begroting voor 1979 kunnen aanbieden. Voor een belangrijk deel is dit te danken aan de sterke financiële positie die de gemeente Tholen de laatste jaren heeft kunnen opbouwen. Veel meevallers in uitkeringen en verfijningsregelingen hebben daar in het verleden toe bijgedragen. Laten wij hopen, dat de drastische beperking in de groei van vooral de onderwijsuitkeringen niet blijvend is. Dan zal de gezonde financiële positie van de gemeente snel tot het verleden gaan behoren". B. en W. schrijven dat in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting 1979, die maandagavond aan de gemeenteraad wordt aangeboden. Het stemt het Thoolse dagelijks bestuur tot tevredenheid, dat lastenverzwarin gen van betekenis voor de inwoners voorkomen kunnen worden. Toch heeft Bestek 81 zijn invloed op de begroting, want vorige jaren ging de algemene rijksuitkering uit het Gemeentefonds met 3lA omhoog en volgend jaar is dat 2.35%. Ten aanzien van de uitkering voor het lager onderwijs is de toestand nog veel somberder dan voor de algemene uitke ring, zo schrijven B. en W. Van de stij ging van het bedrag per leerling blijft nog geen 1,50 beschikbaar voor leer middelen en andere kosten. Dat de algemene uitkering uit het Ge meentefonds toch nog een sterke stijging ondergaat, wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door de groei van het inwonertal. In vergelijking met de be groting 1978 kan met 400 inwoners meer rekening worden gehouden. De alge mene uitkering voor 1979 kan 939.955 gulden hoger worden geraamd dan voor 1978. Hiervan is 194.451 toe te schrijven aan de stijging van het inwonertal. De gewone dienst 1978 laat een bedrag zien van 56.7 miljoen tegenover 59.5 miljoen volgend jaar. Een stijging van 4.88%. Het totaalbedrag der inkomsten op de kapitaaldienst laat een stijging zien van 102 naar 110 miljoen gulden: 7.9% De uitkering uit het Gemeentefonds voor het lager laat slechts een geringe stijging zien, maar met de rijksvergoe ding voor kleuteronderwijs is het nog erger gesteld, aldus B. en W. Het bedrag dat de gemeente moet bijpassen, neemt met een enorme sprong toe: van 468.413 tot 543.225 gulden in 1979. Ingevolge de grondwet moet het onderwijs een voor werp van aanhoudende zorg van de re gering zijn, maar het heeft er veel van weg, dat het onderwijs een steeds grotere zorg voor de gemeenten wordt. Het kleuteronderwijs blijkt nog steeds het B en w van Tholen overwegen de ge meenteraad een verordening te laten vaststellen om de openstelling en de ac tiviteiten in dorpshuizen en sportkanti nes te beperken. Dit om te voorkomen dat de-commerciële horecasector in een economische slechte situatie geraakt. Momenteel zijn er ruim 70 vergunnin gen ingevolge de drank- en horecawet verleend. Van de cafevergunningen zijn er vier voor gemeentelijke dorpshuizen en ook vier voor kantines op de sport velden. De horecasector verwijt vooral de sportkantines dat ze zich steeds meer als normaal horecabedrijf gaan opstel len en daardoor in oneerlijke concur rentie met de commerciële horeca tre den gezien de subsidiëring van gebou wen en verenigingen. Steeds meer beheerders van sportkanti nes komen in het bezit van het diploma vakbekwaamheid cafébedrijf, waardoor een volledige vergunning verstrekt dient te worden. De voetbalverenigingen hebben zich wel bereid verklaard de kantines open té houden tot 1 uur na de laatste wedstrijd, maar dit gebeurt op basis van vrijwilligheid. Strafmaatrege len zijn er niet. B en w vinden dat de uitoefening van het normale cafébedrijf in sportkantines voorkomen dient te worden. Ook activiteiten die niet in het raam van de doelstelling van de vereni ging gepast kunnen worden, dienen uit de kantines geweerd te worden. Daarom komen b en w bij de gemeenteraad om een verordening te maken. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM grootste nadelige verschil op te leve en tussen kosten en rijksvergoeding. B. en W. willen de hondenbelasting, rioolrechten, liggelden voor plezier vaartuigen, reinigingsrechten (vuilnis zakken), begraafrechten en leges met 3Vi% verhogen. Ook de tarieven voor verenigingsgebouwen/dorpshuizen worden aangepast. De onroerend-goed- belasting wordt niet verhoogd, want de toename van huizen en andere gebou wen levert al een 3% stijging op. Een aantal werken die vorig jaar al wa ren geraamd, zijn nog niet uitgevoerd kunnen worden. Ten aanzien van de restauratie van het gemeentehuis in Scherpenisse vrezen B. en W. dat de vooruitzichten nog steeds niet gunstig zijn vanwege de weinige gelden voor restauratie. Ook omtrent de wijze van vernieuwing van het carillon te Sint- Maartensdijk is met Monumentenzorg nog geen overeenstemming bereikt. De eveneens noodzakelijke restauratie van het carillon in Tholen is in afwachting daarvan nog niet verder voorbereid. Een trimbaan in Tholen zou reeds tot stand hebben kunnen komen, doch de be langstelling blijkt niet of nauwelijks meer aanwezig. Ook voor de molenres tauratie in Staveniss'e ontbreekt de sub sidie. Na de onlangs gereed gekomen uitbrei ding van het vergadergedeelte van Haestinge in Sint-Maartensdijk, staat in 1979 de verbetering van de sportzaal op stapel. De vloer dienst vernieuwd te worden, terwijl er ook nog een houten plafond aangebracht moet worden. Nu deze vrij kostbare voorzieningen uitge voerd dienen te worden, heeft het stich tingsbestuur van Haestinge de gemeente om financiële medewerking gevraagd om de zaal groter te maken. Het totaal van de voorzieningen kost dan rond 200.000 gulden. De jaarlijkse lasten hiervan zijn 23.000 gulden. B en W bestuderen de mogelijkheden om een grotere ruimte, bijvoorbeeld een 1-klassige kleuterschool of een lokaal van een kleuterschool, beschikbaar te stellen voor de peuterspeelzaal de Fa- beltuin. Deze is momenteel onderge bracht in het voormalige cafetaria aan de Eendrachtsweg. De wijze van oplos sing in het midden latend, vermelden b en w op de begroting 1979 alleen de jaarlijkse last van 15.000 gulden. Onder het hoofdstuk onderwijs wordt echter mogelijk de oplossing aangegeven. Het bestuur van de chr. kleuterschool de Merel in Tholen heeft namelijk een leegstaand lokaal, wat zowel voor het schoolbestuur als voor het gemeente bestuur nadelige consequenties kan gaan opleveren. B en w willen in overleg met het schoolbestuur en de inspectie proberen een bestemming te vinden voor dit lokaal dat nu al buiten gebruik is. Zowel het schoolbestuur als de in spectie zullen hieraan echter hun mede werking moeten geven. Alle op het programma 1979 staande werken zullen afzonderlijk in de ge meenteraad aan de orde komen, voordat tot uitvoering overgegaan kan worden. Aan het slot van de 91 pagina's tellende begrotingsbrief 1979 constateren b en w, dat de perspectieven bepaald niet on verdeeld gunstig zijn. 'Mede uit dien hoofde moet zeker worden verwacht, dat ook in 1979 in bestuurlijk opzicht moeilijke beslissingen aan de gemeen teraad zullen worden voorgelegd. Wij menen echter, dat het onjuist zou zijn pessimistische verwachtingen tot uit gangspunt voor ons beleid te maken. Zonder de ogen te sluiten voor de wer kelijk immense «jrotoVw, die natio naal en internationaal alle aandacht vragen, menen wij toch dat in de eerste plaats met vertrouwen moet worden ge werkt aan de uitvoering van de taken, die aan ons zijn opgedragen. In nauwe samenwerking met de gemeenteraad hoopt het college vanuit deze zienswijze zijn taak te verrichten. Als basis daartoe, stellen wij de gemeenteraad voor, tot vaststelling te besluiten van de u nu aangeboden gemeentebegroting. Geve God u en ons de kracht en de wijsheid om op een goede wijze de taken te ver vullen, die aan het gemeentebestuur zijn opgedragen", zo besluiten b en w de Thoolse begrotingsbrief 1979. Op 31 december 1977 had Tholen nog 17.807 inwoners, maar op 31 juli van dit jaar was dat aantal gestegen tot 18.063. Per 1 januari worden er 18.100 inwoners verwacht. Daardoor valt Tholen, die nu nog in de klasse 14-18.000 inwoners zit, volgend jaar in een hogere salarisgroep. Volgens deze landelijke regeling gaat de burgemeester meer verdienen en van zijn salaris zijn de vergoedingen voor wethouders en raadsleden afgeleid. Ook de gemeentesecretaris, de directeur ge meentewerken en tien zogenaamde 'ge normeerde ambtenaren' profiteren van de bevolkingsgroei. Deze tien hebben de rang van referendaris, hoofdcommies a Van 31 oktober tot en met 8 november zal op Tholen weer het bevolkingson derzoek naar borstaandoeningen, waar onder t.b.c., worden gehouden. Op grond van de laatste adviezen van de centrale raad uit Den Haag worden dit keer oproepen verzonden aan alle in woners van 40 jaar en ouder. Jongeren kunnen vrijwillig aan het onderzoek deelnemen. Het onderzoek wordt ver richt vanuit Tilburg. De bijdrage van het publiek, vijf gulden, is kostendekkend. Tot nu toe werden de inwoners vanaf 35 jaar opgeroepen. Vorig jaar namen 49% (in 1976 en 1975 nog 52%) van die groep aan het onderzoek deel, alsmede 339 (in 1976 was dat aantal 556) jongeren. en hoofdcommies. De wethouders groeien procentueel het meest omdat in de categorie 18-24.000 inwoners al weer meer naar een volle dagtaak toegaat. De raadsleden gaan er ook op vooruit: in plaats van 5153 gulden jaarvergoeding en 1007 gulden onkosten krijgen ze vol gend jaar 6381 en 1164 gulden. Voor vergaderingen buiten de gemeente is er nog een extra vergoeding voor reis- en verblijfkosten. 'Aan enige personeelsuitbreiding zal waarschijnlijk toch niet geheel ontko men kunnen worden', aldus b en w in de begrotingsbrief. Met name bij gemeen tewerken is op de tekenkamer een zo danige groei in de civieltechnische sector waar te nemen, dat een ongewenste achterstand dreigt te onstaan. De oor zaken zijn enerzijds het kleinschaliger werken op het gebied van de ruimtelijke ordening en anderzijds de democratise ring van het bestuur. Nu ligt veel meer de nadruk op reconstructie en vernieu wing dan - tot voor enkele jaren - sane ring. Het maken van alternatieve plan nen, het begeleiden van inspraak en veelvuldige wijzigingen betekenen ook een niet geringe extra belasting. Daarom zal volgens b en w enige uitbreiding van het aantal technische medewerkers no dig zijn. Hiervoor wordt 100.000 gulden geraamd. Op de andere afdelingen ver wacht het Thoolse dagelijks bestuur geen belangrijke wijzigingen in de per soneelsomvang. Wie de jeugd heeft 0 Het extraatje door het hoger in wonertal To B en w verwonderd over gunstige begroting 1979 Speelterrein busstation niet opofferen voor Gebruik ziekenhuisbus toch weer geringer 0 De straten die volgend jaar wor den opgeknapt Meeste jonge gezinnen in Tholen 0 Een bejaarde in een tehuis kost gemeente elf mille 0 Vuilnisauto 'overspannen' 0 Meer controle leerplicht Men wil Tholen nog graag wonen op Tholen in beroep tegen gs besluit bij de Kroon Activiteiten kinderboekenweek 0 Werkloosheid stabiel 0 Sportkantine mag geen café wor den 0 WHS haalde de broodnodige vol le buit DE SCHOONHEID VAN HET HUIS IS ORDE, DE ZEGENING VAN HET HUIS IS TEVREDENHEID, DE GLORIE VAN HET HUIS IS GASTVRIJHEID. 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi- B en w van Sint-Philipsland zijn bereid bij wijze van proef een tweejarige cursus algemeen vormend muziekonderwijs te subsidiëren. Van de lagere scholen hebben zich al zeventien deelnemers gemeld. De lessen worden gegeven door mevr. Bout uit Tholen. De netto kosten voor de gemeente zijn 3480 gulden per jaar. Dit voorstel komt ter sprake in de raadsvergadering van woensdagavond half acht, waarbij ook de gemeentebe groting 1979 wordt aangeboden. In april besloot de Fliplandse raad in plan de Luijster zeven woningwetwoningen te bouwen, maar na diepgaand beraad blijkt het voordeliger te zijn er elf van te maken. 'Middelburg' heeft daarvoor Hendrik Schot klaagde in 1882 bij het gemeentebestuur van Tholen over het rijden met geladen kruiwagens langs zijn huis bij de Waterpoort, waardoor zijn woning trilde en de kalk van de muren viel. In 1978 waren het bewoners van de Parksingel in Tholen die bij het gemeentebestuur hun beklag deden over de zware bussen die hun woningen deden schudden. In 1882 konden de kinderen nog op straat spelen, maar in 1978 is het speelveld op de Gedempte Vest aan de ten Ankerweg een van de weinige plaatsen waar dat nog kan. Dit "trefpunt voor de jeugd" willen de inwoners niet opofferen aan een groots busstation, zo bleek dinsdagavond tijdens een hoorzitting in de Gasthuiskapel in Tholen. Via een overheadprojector zagen de dertig belangstellenden het busstation op fraaie wijze uitgebeeld op een muur van de Gasthuiskapel, maar toch kon dit ontwerp negen van de tien sprekers niet imponeren. Alleen melkhandelaar Moerland van de Parksingel was het eens met de schets, want bij realisering van het station zouden de problemen voor hem opgelost zijn. Hij wees erop, hoe vijf jaar geleden met vo|le mede werking van het gemeentebestuur zijn bedrijf uit de smalle Vossemeersepoort verplaatst werd naar de Parksingel. Dhr. Moerland kwam echter met dezelfde problemen te zitten toen de bussen over de Parksingel gingen rijden. De straat is maar 4.50 m breed, zodat een bus en een melkwagen elkaar niet kunnen passe ren. "Ik zit enorm in de misère", aldus Dhr. Moerland. Brandweer en politie hebben aanwijzingen, dat de brand die zondagmiddag rond twee uur ontstond in de woning van mevr. Goedegebuure aan de Jan van Boisstraat 16 in Tholen, mogelijk aangestoken is. Definitieve bewijzen zijn echter nog niet geleverd, het onderzoek duurt voort. Buurman Akershoek ontdekte de brand en waarschuwde zijn broer, die onder commandant is van de Thoolse brand weer. Mevr. Goedegebuure en haar dochter waren in de kamer, maar had den niets van de brand gemerkt. Zij konden door een raam de kamer verla ten. Ter plaatse aangekomen, werd brandweercommandant D. van Dui- vendijk verrast door de omvang van de brand. Het was geen 'gewoon' keuken- of kamerbrandje als gevolg van een vlam- in-de-pan. Er kwpm zwarte rook uit het pand en de ruiten sprongen zowel voor als achter uit het huis. Daardoor laaide het vuur op, zodat brandweerlie den met persluchtmaskers en hoge drukspuiten het vuur bestreden. Binnen korte tijd was de brand toen onder de knie. Het eveneens gewaarschuwde korps St. Maartensdijk hoefde niet op te treden. De belendende panden liepen geen schade op. De brand ging gepaard met een enorme hitte, zodat er gaten in de zinken goot ontstonden. Brandweer en politie spre ken van een 'vreemde' brand, die in de keuken ontstaan is. Daar brandde echter alleen het waakvlammetje van de gas- geiser. Vijf minuten voor de brand ont dekt werd, was de dochter nog in de keuken geweest. De schade aan de wo ning was groot. De brandweer haalde de plafonds uit alle vertrekken om te voor komen dat het vuur zou oplaaien. De technische recherche van de rijkspolitie hoopt alsnog de oorzaak van de brand te kunnen opsporen. toestemming gegeven en b en w willen de bouw gunnen aan het plaatselijk aannemingsbedrijf Ligtendag B.V. Bij wijze van proef willen b en w een begrotingskrant uitgeven om de bewo ner wat uitvoeriger over de plannen voor volgend jaar in te lichten. De raad wordt een krediet van 1200 gulden gevraagd. Het college wil in 1979 tot het uitgevan van een kwartaal-informatiekrant over gaan. Het stil alarm voor de brandweer blijkt doof een man meer (15 in plaats van 14 brandweerlieden), duurdere apparatuur en voorzieningen op de kazerne 7500 gulden meer te kosten dan de twintig mille die al geraamd was. De gewone dienst van de rekening 1976 toont echter een overschot van 128.767,58, zodat er volgend jaar nog wel wat extra kan gebeuren. De vaststelling van het bedrag per leer ling voor de chr. school in Anna Jaco- bapolder door het Ministerie van On derwijs 504,25) houdt in, dat de school nog 993,45 tegoed heeft. B en w willen in plan de Luijster grond verkopen aan G. Verwijs .voor bunga- lowbouw, terwijl P. Wagemaker de on dergrond van de sloopwoning Lange- weg 15 in Anna Jacobapolder wil kopen van de gemeente e Fliplandse raad be noemt woensdagavond ook nog verte genwoordigers in negentien besturen van gemeenschappelijke regelingen zoals o.a. het kanaalschap de Eendracht. Maandag 16 oktober a.s. organiseert de Kamercen trale Middelburg van de VVD een openbare bijeen komst in de Concert- en Gehoorzaal, ingang Verwe- rijstraat, te Middelburg. Spreker: fractievoorzitter in de Tweede Kamer voor de VVD. De heer Rietkerk zal ingaan op actuele politieke gebeurtenissen. Aanvang 20.00 uur. Advertentie IM "De Parksingel is niet geschikt voor zwaar verkeer met dertig bussen per dag", vond Dhr. S. Cornelisse, die vorig jaar handtekeningen van zijn mede-be woners van deze straat had verzameld. "De woningen schudden, het is hinder lijk voor de bewoners en gevaarlijk voor de kinderen. Het is er met de komst van de bussen niet beter op geworden voor de Parksingel. Ik hoop dat er spoedig verandering in komt", aldus de Heer Cornelisse. Hij vroeg zich af, of er geen goedkopere oplossing was, dan het ge projecteerde station. Een summiere draaiplaats achtte hij voldoende. Dhr. van Elsacker van de Parksingel vond de huidige situatie ook weinig ideaal, want bij sommige huizen zijn er al scheuren geconstateerd. Dhr. J.W. Hilbron zette de verschillende bezwaren uitvoerig uiteen. Klachten van bewoners en buschauffeurs, en verlies van een historisch stukje Tholen en een trapveldje voor de jeugd, waren voor de Heer Hilbron aanleiding om b en w te verzoeken het plan voor een busstation maar in een diepe la op te bergen. "Zijn b en w wel op de goede weg met deel- plannen als deze die het historisch ka rakter aantasten. Het hele openbaar vervoer zou bij een totaal-plan voor Tholen betrokken moeten worden. Op historisch bezit dienen we zuinig te zijn, want de wallen hebben het in vredes- en oorlogs tijd al zeer zwaar te verduren gehad. We dienen de Vest in ere te her stellen. Verder is het speelveld nog in het geding. Dit trapveld is gunstig gelegen en daarom moeten we het niet opofferen voor een busstation. Laten we deze zaak niet overhaasten door via in de lucht hangende subsidies een beslissing te ne men", aldus Dhr Hilbron. Dhr. E.C. Boissevain was het in grote lijnen met hem eens. "Tholen is beter waard dan dit plan, want hiermee wordt de situatie voor lange tijd bevroren, terwijl de nieuwe woonwijk Buitenzorg even groot wordt als Dalempolder. De bus moet juist naar de mensen komen, niet an dersom. Achter in Dalempolder wordt nu al knap geklaagd over de bereik baarheid van de bus. Ik pleit voor een tijdelijke, goedkope oplossing, want met een busstation op de Gedempte Vest blokkeert men een oplossing voor de toekomst", zei Drs. Boissevain. Onderwijzer O. Huiskamp betreurde het verlies van het speelterrein voor de kin deren als het busstation gerealiseerd zou worden. "U vraagt om problemen als een deel van het trapveld verdwijnt", aldus Dhr. Huiskamp. Mevr. Box- hoorn-Urbanus sloot daar in pittige be woordingen bij aan. "Ik protesteer met klem tegen de opoffering van het speel terrein, want het is een van de aardigste plekjes van Tholen, een trefpunt van de jeugd", zei Mevr. Boxhoorn.Archivaris Vervolg op pag. 13 Voor élke keukenvorm heeft ALNO een passend antwoord. Keuken van wereld klasse. Met 5 jaar échte garantie. In onze showroom. aa nbouwfceukens bouwmaterialenhandel Bergen op Zoom Tel. (01640) 36910 Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 1