J.van PUL arminda wintertarwe UW DOE-HET-ZELF-ZAAK JqL een kweekprodukt uit voorraad leverbaar bij Kinderboekenweekstad en land dichterbij Gouden flitsen I «mP """£3 &WW*» Vervolg plaatselijk nieuws Overweldigende modeshow van boddieshop Lilian uit Tholen VASTGOED BV VASTGOED BV' FRUITTE KOOP VASTGOED BV TENTOONSTELLING KLEINE KERNEN Donderdag 5 oktober 1978 EENDRACHTBODE 11 (Tholen) POORTVLIET VRIJSTAANDE BOERDERIJ (Tholen) St. Maartensdijk VRIJSTAANDE SE MI-BUNGALOW (in 5 kilo verpakking) bij Fa. P. A. J. ROGGEBAND DE GROOTSTE DOE-HET-ZELF SUPERMARKT VAN W-BRABANT. Eiland Tholen UNIEK GELEGEN BOERDERIJ V als koren op uw molen GEBR.KOOPMAN Hogeweg 2 4695 GZ St. Maartensdijk tel. 01666-2321 Sint— Philipsland schoonvader er ook dikwijls is en ik vroeg hem, of de bloemkool goed was dit jaar. Hij vond het maar matig, maar hij zei iets heel anders. Hij ging weieens met zijn schoondochter mee bood schappen doen en hij zag tegenwoordig in de groentewinkel alleen maar "rom mel". Dat was geen bloemkool meer. maar rommel! En dat kwam volgens hem hierdoor: Vroeger ging hij 's mor gens vroeg als het donker was, al kolen kappen. Het wit kan je heel goed zien en hij zorgde ervoor, dat hij zijn handeltje op tijd klaar had, want het moest vérs wezen. Als er teveel instonden deed hij ze 's avonds kappen en 's morgens schoonmaken, maar dat moest je er dan op de veilingbrief bijzetten; gisteren ge kapt. En dan kreeg je er héél wat minder voor. Hij ging ze ook altijd zelf op de veiling brengen, want hij wou weten, waar z'n spullen bleven. Tegenwoordig gaan ze gerust overdag als de zon schijnt al kool kappen en dan worden ze veel te slap. maar anders moeten ze te vroeg op!" Hij schudde z'n hoofd en zijn stem klonk spijtig. Toch was hij geen zeurpiet hoor, want hij begreep heel goed, dat zijn zoon in deze tijd heel anders werkt |dan hij vroeger. Nee, het was een heel aardige man juist, want weet je wat hij nog meer zei? Dat hij een advertentie gelezen had in eeeen weekblad en die luidde: Te koop. Stamboek-dijkgeit. gewend om schuin te staan! Ik heb me tranen gelachen. Op initiatief van de sectie wooncultuur van de Zeeuwse Culturele Raad is de Stichting Wonen te Amsterdam bezig met het voorbereiden van een lande lijke, reizende tentoonstelling over de problematiek van de kleine kernen. Bij dit initiatief zijn ook de andere provin ciale culturele raden en hun samenwer kingsorganen-het NOGC-betrokken. Men streeft er naar deze tentoonstelling in december van dit jaar gereed te heb ben. Omdat de expositie op zoveel mo gelijk plaatsen en met name in de kleine kernen zelf te zien moet zijn, zullen de tentoon te stellen bladen in een grote oplaag worden aangemaakt. Foto's en teksten worden op formaat 42 x 30 cm vermenigvuldigd, waardoor de hele tentoonstelling die uit ongeveer 40 van deze bladen zal bestaan- in een map kan worden opgenomen. In een bijzonder nummer van het tijdschrift Wonen- TA/BK zal de problematiek verder worden uitgediept; voor het onderwijs zullen - zo mogelijk lesbrieven worden gemaakt. De tentoonstelling valt in een aantal onderdelen uiteen: 1. de problematiek van de kleine ker nen; 2a. de problemen van de kwijnende kernen; 2b. de problemen van de snel groeiende kernen; 3. de problematiek van de kleine kernen, die per provincie verschillend zal zijn; dit deel wordt samengesteld in overleg met de instanties in de provincie, die zich met deze problemen bezig houden. De tentoonstelling kan gratis beschik baar worden gesteld. Het materiaal kan op zichzelf worden gebruikt, maar is ook geschikt als lesmateriaal, ter ondersteu ning van een plaatselijke project of ter aanvulling van een expositie over de plaatselijke problemen. Inmiddels hebben zich in Zeeland ruim 110 gegadigden voor dit project aange meld. Daaronder bevinden zich vele scholen. Ook andere gegadigden kun nen zich nog aanmelden bij de Zeeuwse Culturele Raad, Dam 31, Middelburg, telefoon 01180-28024. In het ruime Thoolse polderland gelegen Indeling: hal, kelder, woonkamer, keuken, 2 slaapka mers, stookhok, schuurtje, schuur met stallen (24 x 15.50 m) Ie verdieping: royale zolder. 3e slaapkamers Verdere inlichtingen... STURRIS Tel. 01165-2382- tel. 01660-3322 tel. 01666-2972 met garage, c.v. op 567 m2 eigen grond. Ind.: hal, toilet, L-vormige douchekamer, kamer met open haard, keuken, 2 slaapkamers, le verd.: over loop, 2e toilet, c.v.-ruimte-berging met gasboiler en slaapkamers 3, 4 en 5. Verdere inlichtingen worden u gaarne verstrekt door r£ STURRIS Tel. 01666-2972 - Tel. 01665-2382 - Tel. 01660-3322 Elke zaterdag van 9 tot 12 uur in de kas aan de Molenvlietsedijk Tevens CACTUSSEN uit eigen kwekerij vanaf 0,75 per stuk Hoogstraat 40. Ingang v. Beeth.laan - Roosendaal Tel. (01650) 344 96 's Maandags GESLOTEN op 8920 m2 eigen grond. Ind.: hal, kamer met open haard, eetkamer, douche, keuken, bijkeuken, toilet, 2 slaapkamers, opperka mer, kelder. le verd.: overloop, slaapkamers 3 en 4. Schuur I: 31 x 10.50 m. Schuur II: 20 x 4 m. waarin 11 verblijfplaatsen voor honden. Voor verdere inlichtingen STURRIS Tel. 01666-2972 - Tel. 01165-2382 - Tel. 01660-3322 De commissie van de Collectieve Prop aganda van het Nederlandse Boek (CPNB) organiseert de 25ste kinder boekenweek van 11 tot en met 21 okto ber. Het thema van het zilveren kinder boekenweekjubileum is "Stad en land". Bekend is dat de relatie tussen stad en het platteland aan grote verschuivingen onderhevig is, waardoor de traditionele grenzen tussen deze twee woonvormen steeds sneller vervagen. Vroeger was het voor iedereen duidelijk of zij of hij uit de stad kwam, zoals het omgekeerd voor de stedeling er dik bovenop lag dat het ie mand van het platteland was, die hij ontmoette. Maar het platteland vond de stad en meer recent nog vond de stede ling het platteland. In de kinderboeken week gaat het er vooral om het pa troonmatige, traditionele in de beschrij vingen van "de stad" en "het platteland" te relativeren. Gerti Evenhuis, de bekende schrijfster van kinderboeken, die ook al bij herha ling in ons gebied een causerie hield op een ouderavond, kreeg opdracht het kinderboekenweekgeschenk 1978 te schrijven. In de titel legt de schrijfster al de verzachtende nuances "De tram is geel (in de stad) en het gras is groen (op het platteland). Beide toch een kleur. Op speelse wijze poogt de schrijfster voor oordelen en misplaatste romantiek in de opvattingen van kinderen over stad en platteland te doorbreken. Zo hier en daar valt dan ook een woord, dat toch ook in een kinderboekenweekgeschenk 1978 nog best achterwege had kunnen blijven. Dat neemt niet weg, dat het een leuk geschreven boekje werd. Bij aankoop van een jeugdboek kost het "geschenk" 3,-. In de kinderboeken week zijn er nog veel meer aktiviteiten, op de scholen, in de bibliotheken en bij de boekhandel, waar gratis het kinder boekenblad "De boekenmolen voor de jeugd" verkrijgbaar zal zijn. Ook de dit jaar met gouden griffels bekroonde twee jeugdboeken. De eerste van Miep Diek- man onder de titel "Wiele wiele stap" en die van Els Pelgrom "De kinderen van het Achtste Woud". Gertie Evenhuis en Piet Klaasse, auteur en illustrator van de Kinderboekenweekuit- gave "De tram is geel, het gras is groen". (In de boekhandel tijdens de kinderboe kenweek verkrijgbaar voor 3,- bij aankoop van een kinder- of jeugdboek. Het door Johan Ekkel ontworpen Kinderboekenweekaffiche, afgestemd op het thema "Stad en Land". De belangstelling voor de eerste mode show van de deze zomer geopende bod- dieshop Lilian in de Stoofstraat te Tho len, was donderdagavond in de pas ge moderniseerde zaal van Hof van Holland overweldigend. Gastvrouw mevr. W. v.d. Berge-v.d. Hoek had dit niet durven ho pen. De zaal van de fam. Hol was aange kleed met planten van bloemisterij v.d. Berge uit Tholen. Vier topmannequins presenteerden de najaarsmode van Boddieshop Lilian: japonnen, rokken, blousen, truien, pan talons en avondkleding, verkrijgbaar in de maten 36 t/m 44. De wintermode wordt gekenmerkt door zijn loshangende snit en vele ruimte, die verwerkt worden met ceintuure, strop dassen en driekantige sjaals, die non chalant om de schouders worden ge knoopt. De klok- en plooirokken worden iets korter gedragen dan afgelopen zomer. Nieuw was de laag over laag mode. Dit was herhaaldelijk te zien bij de rokken en pantalons: een wijd vallende blous met daaroverheen een vestje wat los ge dragen wordt en over de blouse een ceintuurtje geknoopt. Bij deze mode is weer duidelijk een nostalgisch tintje waar te nemen, gein- spireerd door de mannenmode: over hemdblouse met kleine kraag, petje en stropdas, maar deze wordt weer typisch- vrouwelijk gestrikt, laag op de borst. Bijzonder fraai en decoratief waren de accessoires, die het geheel vaak apart maakten. Dit was erg veel te zien bij de petjes die de mannequins showden. De petjes en mutsen, die deze winter veel gedragen gaan worden, waren met klei ne broches en met veel strass opgefleurd. Als schoeisel wordt de^e wdnter.de laars gedragen, in lengte variërend van kuit tot kaplaars. Voor boddieshop Lilian was deze eerste presentatie een succes, zodat mevr. v.d. Berge verwacht dat er velen de weg naar de Stoofstraat in Tholen zullen vinden om hun wintergarderobe aan te vullen. Om deze tijd van het jaar 1928, dat is nu 50 jaar geleden, werden voorbereidingen getroffen om de Graf Zeppeling een proefvlucht boven Duitsland te laten maken. In Bergen op Zoom werd in Tha lia een protestantse landdag ge houden, waarbij het hervormd zangkoor optrad onder leiding van dirigent H.J. Schutte. De Unilever fabrieken p/ pageer den cadeaux bij de Sunlicht zeep en in Den Haag reed de gouden koets weer door de straten. H.M. de Koningin Wilhelmina, verge zeld van Z.K.H. de Prins der Ne derlanden (Hendrik) en H.K.H. Prinses Juliana waren de passa giers van de gouden koets. In de troonrede werd gesteld, dat het economisch herstel (na de eerste wereldoorlog) buiten de lands grenzen een gunstige invloed had op de binnenlandse handel en nijverheid. In voorbereiding was een wet ter bescherming van het verrichten van landarbeid door jeugdige personen en vrouwen. Als voorzitter van de Tweede Kamer trad op jhr. Ruys de Bee- renbrouck. Zuiderzeewerken zouden extra geld vergen. De weg Halsteren - Thoolse veer zou worden verbeterd. Op het land van tebr. Klompe en M.J. S utjesdijk te Tholen wa ren de in zakken staande aardap pelen leeggestort en de zakken meegenomen en in Bergen op Zoom aan een opkoper van de hand gedaan. Een Brabander bleek de dader te zijn. In de Oud-Vossemeerse Geref. Kerk deed ds. C.A. Vreugdenhil uit Gramsbergen zijn intrede. De ra dio was in opkomst en Philips stelde toestellen voor de helft van de prijs beschikbaar voor school gebruik, 126,—het was in die tijd nog niet zo weinig). In Scher- penisse werd het Philips aanbod in de raadsvergadering bespro ken onder leiding van burge meester W.L. Klos. Het raadslid Bolier vond het wel de moeite waard, want hij had een land- bouwpraatje via de radio gehoord en vond dat zeer positief. Raads lid Rijstenbil toonde zich ook voorstander van de radio, maar op school zag hij dat niet zitten. Het b en w voorstel om een schoolradio aan te kopen werd met 4-3 verworpen. Tegen waren Keur, Kleppe, Keijzer en Rij stenbil. In die vergadering kwam ook de restauratie van het be roemde schilderij aan de orde. Kosten 100,— Opnieuw werd het voorstel met 4 - 3 verworpen. De voorstemmers waren Bolier, Rijstenbil en burgemeester Klos. Voor de oktober-brugfeesten in Tholen was er een oproep mee te doen aan zakkenlopen, aan het spel haal de trein, de stoelendans, appelhappen, versierde rijwielen, mooiste lampions en ook een op roep roosjes te maken voor de straatversiering. Hoe knus was dat allemaal zo'n halve eeuw ge leden. Laatst was ik op bezoek bij een vriendin van mij. Zij en haar man hebben een tuindersbedrijf met een flinke kas en verbouwen dus allerlei groenten. Zelf werkt ze ook regelmatig mee, want groenten kweken, daar is echt véél werk aan. als buitenstaander heb je daar geen notie van. Als je dan door de akker met al die bedden langs kleurrijke gewassen loopt, denk je: "Wat ligt dat er allemaal mooi bij, zo netjes en gelijk en zo schoon. Het lijkt me best leuk om hier te werken". Nou, m'n vriendin kan je pre cies vertellen, wat ervoor komt kijken, eer de tuinderij er zo netjes bij ligt. Haar schoonvader werkt ook nog heel wat uurtjes op den akker, watn het gaat het hele jaar door. In de kas bijv. te begin nen met radijs en eindigen met witlof., Tussendoor sla en tomaten, krootjes of paprika's of meloenen. Dan buiten weer sla, spinazie en bloemkool en nog wel meer soorten, het ligt er aan hoe groot het bedrijf is. Ze vertelt, dat er ontzet tend veel geweid moet worden en ge freesd. Tomaten opbinden dieven, radijs bossen, sla steken, spinazie snijden, me loenen water geven en noem maar op. Toen ik er was. was het bloemkooltijd. Weetje wat er allemaal aan vooraf gaat, vóór dat jij een bloemkooltje koopt bij de groenteboer? Nou, eerst het bloem koolzaad zaaien (onder glas) en wachten tot de plantjes ongeveer een cm. of twee, drie zijn. Dan gaat het glas eraf en laten groeien tot normale grootte, een cm of twintig. Dan die plantjes poten, stuk voor stuk. Als de zon schijnt liggen die plantjes 's avonds zó slap, datje ze soms geeneens meer ziet en je je afvraagt hoe daar nou een kool van moet groeien. Je gelooft het niet, maar bloemkoolplant jes zijn ontzettend sterk, je staat er ver steld van wat die kunnen verdragen. Na een paar weken beginnen ze te groeien, er wordt onderwijl nog wat kunstmest bij gegooid en dan begint het wieden, minstens twee keer. De bladeren worden steeds groter, zodat ze elkaar raken en je bijna de rijtjes niet meer ziet. Na verloop van weer enkele weken (ze hebben graag flink wat regen, maar dat krijgen ze niet altijd) beginnen er kleine kooltjes in te komen, helemaal onder in het hart. Die mogen vanaf het begin géén zonlicht zien, want dan worden ze geel. Nu be gint het dichtdekken of toedekken. Elke plant wordt elke dag gecontroleerd en als er maar iets wits te zien is, worden er gelijk wat bladeren overheen gevouwen of geknakt. Dat duurt weer een dag of wat en langzamerhand worden de kolen groot genoeg om gekapt te worden. Niet allemaal tegelijk natuurlijk, maar elke dag wat meer. Het dichtdekken gaat ook gewoon door. Eigenlijk moet je er dan elke dag doorheen om de goeie eruit te halen. Dat is een zeer nat werkje, want het regenwater of de dauw blijft tussen de blaren hangen. De uitgekapte kolen worden op een hoop(je) gelegd. In een bak worden eerst flink wat blaren op de bodem gelegd en dan worden de blaren aan de kool netjes en voorzichtig ver wijderd (afgesneden). Dan de kool in de bak, vijf, zes of zeven, het ligt eraan hoe groot ze zijn. Nou en dan maar kijken hoeveel bakken er klaargemaakt kun nen worden, na het sorteren: mooie bij mooie, lelijke bij lelijke, grote bij grote en kleintjes bij kleintjes. De volgende morgen gaat de hele handel met de vrachtrijder mee, en die doen op de vei ling de rest. Daar komen de opkopers van in- en ex port en de groenteboeren. Zo zie je dus, dat er aan jouw mooie witte bloem- kooltjes dat je 's middags eet, héél wat uurtjes gespendeerd worden. Ik zei al, dat m'n vriendin haar Voor de bejaarden Woensdag 11 oktober a.s. organiseert de Vrouwenraad een middag voor de be jaarden. De heer M. de Waal van de Stichting Welzijnsorgaan Tholen komt op deze middag over het werk van de stichting vertellen. We beginnen om half drie in 't Ouwe Raed'uus. Wenst men vervoer, dan kan men zich bij mevrouw Murre-Mol vervoegen. Plattelandsvrouwen De plattelandsvrouwen hebben woens dag 27 september in "de Tol" het nieuwe seizoen geopend. De presidente mevr. C. van Dalen-Doeleman heette alle aanwezigen hartelijk welkom in het bij zonder de spreekster van deze avond, mevr. Klootwijk-Hoogland en enkele nieuwe leden. Ze sprak de hoop uit, dat ze zich in deze afdeling van de bond thuis zullen voelen. Na het huishoude lijk gedeelte kreeg de spreekster het woord metet het onderwerp 'Amnesty International'. Door de aanwezige da mes bij haar betoog te betrekken werd het een zeer geslaagde avond. Amnesty international werd in 1961 opgericht en heeft haar hoofdkantoor in Londen. Door middel van brieven schrijven en dergelijke probeert men wat te doen voor politieke gevangenen in OostBlok- landen, Zuid-Amerika enz. die zonder vorm van proces worden gevangen gezet en dikwijls gemarteld. De presidente amua jacobapoldfb SIHI -V MAARTENSDIJK bood de spreekster na afloop een bloe metje aan en dankte haar hartelijk 't Programma voor de komende maanden ziet er als volgt uit: 12 oktober bezoek aan afdeling Scherpenisse. 2 november start een cursus haken o.l.v. mevrouw van Venendaal. 8 november is er een middag voor de kinderen. Ernstige verwonding Op de kruising Rijksweg/Lageweg heeft een autobestuurder dinsdag een brom fietser aangereden, waardoor ziekenhuis in Roosendaal moest worden gebracht. Automoblist J.Q. wilde v naf de rijksweg rechtsaf de Langeweg inrijden, waarbij hij geen vrije doorgang verleende aan de over het fietspad rechtdoor gaande bromfietser R.W.P. Beiden kwamen uit Anna Jacobapolder. P. werd door de schok in de sloot geslingerd. Dr. H. Menger verleende eerste hulp. De brommer was geheel vernield, terwijl van de auto de rechter voorkant be schadigd was.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 11