B. en W. van St.-Philipsland beslissen over herbestrating (D lërhorst *99.- Eerst nog gesprek met aannemer Reijngoudt B en w Tholen willen commissie sportzaken. Leesapparatuur micro filmcatalogie in openbare bibliotheek Tholen Beurs Promotie 1978 van 21 t/m 26 sept. in Bergen op Zoom Jan Overeenkam ...milieu vriendelijk COX AND LENNON! PAK EVEN UW ZAKBOEKJE W.Rikken bv KAA BEE Donderdag 14 september 1978 EENDRACHTBODE Eerst gesprek. ALNO past in elk huis! De Schelde Urgentie Besluitenlijst b en w Stroken grond 't betere heren kostuum in klassiek en modieus 3-delig. Kremerstraat 11-13 BERGEN OP ZOOM v.z.o.s. Verhogingen Peter'Suurland uit Scherpenisse sportorganisator Rikken bv. brengt een zig-zag naaimachine PRINSES BEATRIX FONDS MOET DAT NOG? Bisamratten VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD SUKLOOP De gemeenteraad van Sint-Philipsland heeft, zoals vorige week reeds in het kort werd gemeld, b en w gemachtigd om een beslissing te nemen over de herbestra ting. Er was echter geen eenstemmigheid omdat de PVAB en J. de Jager direct tot daden wilden overgaan, terwijl de SGP en Abr. Kosten voor uitstel waren. Het nieuwe college, dat vorige week voor het eerst had vergaderd, had afgelopen dinsdag nog geen beslissing genomen. Ook het gesprek met aannemer Reijn- goudt was nog niet gebeurd. Aangezien b en w om de veertien dagen vergaderen, kan het besluit over de herbestrating nog wel even aanlopen. In juli had de plaatselijke aannemer Reijngoudt een prijs opgegeven voor de herbestratingsplannen 1978, maar vol gens gemeentewerken was 'uit ervaring van de laatste periode met soortgelijke werken gebleken, dat de prijs te hoog was'. B en w besloten daarom bij enkele andere aannemers in de regio een offer te te vragen (Joh. van Vossen en Zn. en C.A. Scherpenisse, beiden uit St. Anna- land). Half augustus wezen de twee nieuwe prijsopgaven uit, dat de herbes trating 'aanmerkelijk goedkoper' kon worden uitgevoerd. In de augustus-vergadering van de ge meenteraad drong met name de SGP- fractie aan op zeer snelle uitvoering van de herbestratingen. Daarom wilden de burgemeester en wethouder A.A. Rij- stenbil het werk aan de laagste inschrij ver gunnen. Wethouder L. Walpot wilde echter eerst met Reijngoudt overleg plegen over de offerte. Dat voorstel lag vorige week dinsdagavond op tafel, maar Rijstenbil was inmiddels raadslid en geen wethouder. De pas gekozen wethouder Abr. Kosten zei voor het eerst met deze zaak gecon fronteerd te worden. Hij had geen prijs opgave voor de raming gezien en stelde voor, de herbestrating aan te houden, totdat er een gesprek had plaatsgevon- Voor élke keukenvorm heeft ALNO een passend antwoord. Keuken van wereld klasse. Met 5 jaar échte garantie. In onze showroom. aanbouwlcetikens bouwmaterialenhandel Bergen op Zoom Tel. (01640) 36910 Advertentie 1M den met de aannemer Reijngoudt. Kos ten wilde deze kwestie ook wel in b en w afhandelen. Hij kreeg daarbij steun van SG P-fractievoorzitter L. den Engels man, die zich daarvoor achter het standpunt van wethouder L. Walpot schaarde. Den Engelsman zei te besef fen, dat zijn fractie in de vorige verga dering de kat de bel had aangebonden, maar hij wilde de zaak nu toch aan b en w delegeren, naar bevind van zaken handelen en dan met de herbestrating beginnen. De burgemeester vatte de opstelling van Den Engelsman op als een excuus voor de harde opstelling in de augustus-ver gadering. Rijstenbil zei zich plezierig te voelen nu hij als raadslid vrijer en gemakkelijker kon praten, terwijl hij toch veel achter gronden wist. Hij was altijd voor open bare aanbesteding geweest, waarbij hij overigens wel de plaatselijke aannemers eerst wilde betrekken. Maar als er ver schillen van 15, 20 en 25.000 gulden ge constateerd worden, dan is er iets mis. Bij een vorig werk is er gesproken over lekkages, terwijl Den Engelsman toen zelfs van een dijkdoorbraak sprak. Als we nu de begroting van gemeentewer ken zien, dan moeten we deze herbes trating niet aanhouden tot Sint Juttemis, maar gunnen aan de laagste inschrijver, aldus Rijstenbil. De Jager dacht er ge zien de urgentie net zo over. Het voorstel lag op tafel en hij vond dat er maar ges temd moest worden. Het CDA-raadslid wees erop, dat ook Kosten de stukken had kunnen bestuderen, zodat uitstel overbodig was. De Jager stelde dat het eens te meer bewezen was, dat een plaatselijke aannemer te duur was. P. van Hekken (SGP) wees nog op de par keerproblemen in Anna Jacobapolder. Er zijn daar erg veel klachten en mis schien kan dat bij de herbestrating op gelost worden. De burgemeester vond dat moeilijk, want wijziging van het bestek zou vertragend werken. Het amendement Kosten/Den Engels man om de zaak aan b en w te delegeren, werd tenslotte in stemming gebracht: voor waren Kosten en de SG P-fractie, tegen de Jager met de PVAB: 4-3. Raadslid de Jager deed bij zijn premiere tot twee keer toe een poging om een voorstel tot het ter inzage leggen van de besluitenlijst van b en w, op tafel te krijgen. In eerste instantie deed hij dat bij de discussie over de wethouders, maar de burgemeester vond dat een voorstel 'Vreemd aan de orde van de dag'. Hij verschoof het op de agenda, maar toen de Jager het opnieuw aan de orde stelde, zei de burgemeester dat zo'n voorstel 2 x 24 uur voor de raadsverga dering binnen moest zijn. 'Zowel het oude als het nieuwe reglement van orde bieden geen mogelijkheid om dit voor stel aan de orde te stellen. We moeten de komende vier jaar alles formeel gaan spelen, want als je een hand geeft, trek ken ze misschien je arm uit', zei de bur gemeester. Het voorstel de Jager zal nu op woens dag 18 oktober ter sprake komen. De burgemeester heeft zich, naar aanlei ding van eerdere verzoeken van de Jager sr, altijd een voorstander van de beslui tenlijst van b en w getoond. Tegen de formele som van 1 gulden be sloot de raad verschillende stroken Advertentie IM THOLEN vr. 15 sept.: bosavondspel in bossen Bergen op Zoom voor alle kernen van Tholen. i za. 16 sept.: herfst-fietstocht wo. 20 sept.: fancy-fair door plaatselijke vrouwenraad za. 30 sept.: druiven-fietstocht SINT ANNALAND za. 16 sept.: 20.00 uur Dorpshuis, dans avond za. 16 sept.: N.H. Kerk, zangavond OUD VOSSEMEER do. 14 sept.: 19.30 uur De Vossenkuil, jaarverg. schaakver. za. 23 sept.: 19.30 uur De Vossenkuil, zangavond jeugdkoor Polyhymnia POORTVLIET vr. 15 sept.: 20 uur de Wigchelaar: disco - dansavcnd in 't Ouwe Raed'üus. BERGEN OP ZOOM Markiezenhof: t/m 18 sept.: de geschiedenis van het hof tot 23 okt.: de processies van Bergen op Zoom vr. 29 sept.: 10.15 uur hofzaal, concert door het Franz Schubert Strijkkwartet zo. 8 okt.: 12.00 uur hofzaal, koffiecon cert Stichting Etcetera: t/m 17 sept.: expositie van schilder-gla zenier Robert Roggeveen, schilder-te kenaar Clemens Zijlmans en beeldhou wer Tom Waakop Reijers. Luxor: di. 26 sept.: 20.15 uur, Een gelukkige hand m.m.v. Caro van Eyck en Guus Hermus ma. 2 okt.: 20.15 uur, Pompend rem men, Rients Gratama. Jongeren Centrum De Botte Hommel: vr. 15 sept.: 21.00 uur Barrelhouse, blues/rock za. 23 sept.: 21.30 uur Film De Clowns za. 30 sept.: 21.00 uur Wooltown Jazz Band zo. 1 okt.: 14.00 uur Magna Carta Roxy Ben Hur 12 j dagelijks 19.30 u, zo. 15.30+ 19.30 u. Snoopy Come Home a.l. za 14 u, zo 13.45, wo 14 u. De grote toverstaf 18 j do,vr,za 23.30 u. Luxor Meisjes internaakt 16 j do 20 u, vr. 21.15 u, za 18.45 u, zo 16 u. Meisjes die 't er tussendoor doen 16 j vr 23.30 u, za 21.15.23.30 u March Or Die 12 j ma wo 20 u. Het Wapen van de draak 12 j zo 14 u. ROOSENDAAL De Kring: do. 21 sept.: 10.15 uur openingsvoorst. Mooie Helena door Zuidelijk Toneel Globe di. 26 sept.: 20.15 uur Miel Cools do. 28 sept.: 20.15 uur Volgend jaar," zelfde tijd, blijspel door Ina van Faassen en Ton van Duinhoven wo. 4 okt.: 20.15 uur Duna, Hongaars ensemble grond te kopen of, te verkopen. Dit als gevolg van een nameeting van het ka daster, waarbij bleek dat er diverse stro ken grond in gebruik waren bij de niet- eigenaar. Voor enkele percelen is de verjaringsclausule van toepassing. De overschrijvingskosten en 35 gulden no- tariskosten nam het kadaster voor zijn rekening. Het CDA gaat in principe met dit voorstel accoord, zei de Jager. Hij had echter bij de stukken een brief ge zien, waaruit bleek dat de betrokkenen al ingelicht waren over een definitief besluit. De Jager noemde dat een vreemde gang van zaken. De burgemeester sprak vaneen gebrui kelijke situatie: de betrokkenen was een verzoek gestuurd of ze de grond wilden kopen of verkopen. Wethouder Walpot noemde dit een routinekwestie. De pro cedure is gevolgd om aan de wet te vol doen, aangezien het ondoenlijk is om met iedereen te onderhandelen, aldus Walpot. Op voorstel van de regionale brand weerkring Roosendaal werden de ver goedingen voor de vrijwillige brandweer verhoogd, zowel per 1 januari als per 1 juni. Raadslid Den Braber vroeg of al leen Roosendaal dat uitmaakt, maar de burgemeester antwoordde dat dit in overleg met de burgemeesters van de aangesloten gemeenten gebeurt. De richtlijn is de stijging van de overheids- salarissen. Geen bezwaar was er tegen wijziging van de bouwverordening in verband net nieuwe-voorschriften voor gas- en elek trische installaties, alsmede toepassing van materialen die nadeel opleveren voor de gezondheid. De Fliplandse gemeenteraad had ook geen moeite met een verhoging van de wethouderswedden per 1 augustus, zoals G.S. van Zeeland hebben voorgesteld. CmodebrmiTEN^\ Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM M Advertentie IM Door dé toenemende vrije tijd en de zich wijzigende opvattingen over het door brengen van die vrije tijd is behoefte ontstaan aan het stichten van meerdere sportvoorzieningen. Om de raad de mo gelijkheid te bieden in een vroegstadium mee te denken over de wenselijkheid van een sportvoorziening, het beheer en andere zaken rond die acconmodaties, vinden b en w het thans nodig een vaste commissie van advies en bijstand in te stellen. De gedachten gaan uit naar een commissie op zo breed mogelijke basis voor wat de sporten betreft. Het college vindt dat de vergaderingen openbaar moeten zijn. In het ontwerp besluit staat dat die commissie zal worden samen gesteld uit 4 leden van de raad buiten b en w. Die commissie kan worden aan gevuld met ten hoogste 4 leden, die geen raadslid zijn en bepaalde takken van sport in de gemeente vertegenwoordi gen. Voor die kandidaten kunnen sportverenigingen aanbevelingen doen. Voorzitter van de commissie wordt de burgemeester of een wethouder, die met de sportportefeuille is belast. Een amb tenaar treedt als secretaris op. De leden worden gekozen voor de duur van de raadsperiode. Bushalte Tholen. Aanleg van een busstation bij. de krui sing Ten Ankerweg/Molenvlietsestraat is geraamd op 151.130,— en dat vin den b en w een te hoog bedrag als het uit "eigen zak" moet komen. Zonder dat een DACW subsidie is, wil het college dan ook niet aan dit werk gaan beginnen en van die DACW subsidie is thans nog niets bekend. Het plan zal dus in de la terecht komen en voor hoe lang weet ook nog niemand. Er waren zowel van busondernemers als van bewoners Parksingel klachten over de sinds de re constructie van de Ten Ankerweg ge volgde route van de busdiensten over de Parksingel. De bewoners hebben last van de trillingen en de buschauffeurs vinden het gevaarlijk voor de spelende kinderen. De busondernemers achten het oprijden van de Ten Ankerweg van uit de Parksingel eveneens gevaarlijk door het gebrek aan uitzicht en boven dien zijn er niet te beste ervaringen met de huidige situering van de halteplaat sen. Genoeg reden voor b en w om iets anders uit te dokteren. Er werden een viertal schetsplannen gemaakt voor een busstation bij de kruising Ten Anker- weg-Molenvlietsestraat. Advies werd gevraagd bij ANWB, Veilig Verkeer Nederland en de Rijksverkeersinspectie. Laatstgenoemde instantie adviseerde te kiezen voor de schets met als inrit van het busstation de Molenvlietsestraat en als uitrit de Ten Ankerweg. Bij de ande re ontwerpen, zo vindt de verkeersin- spectie ligt de in- en uitrit te dicht bij de bocht Ten Ankerweg. Daarentegen ge ven ANWB en Veilig Verkeer Neder land voorkeur aan het ontwerp, waarbij de inrit op voldoende afstand ligt van het kruispunt. B en w vinden het laatste advies van meest deskundige zijde af komstig en willen eveneens voor die oplossing kiezen. Maar zoals reeds ges teld, zonder DACW subsidie (van 105.000,— zal men voor het nieuwe busstation geen anderhalve ton gaan neertellen. In hoeverre in overlég met de busondernemers vast wat gedaan kan worden tot verbetering van de huidige situatie, zal wel worden bekeken. Liquidatie. Het komt in Nederland toch ook voor, dat een commissie wordt opgeheven. De Thoolse raad krijgt dienaangaande maandagavond een voorstel van b en w en daarbij gaat het om de commissie van advies en bijstand aan b en w met be trekking tot de binnengemeentelijke decentralisatie. De herindelingswet had het Thoolse gemeenteraad opgedragen zo'n commissie in te stellen, althans om g.s. binnen 2 jaar na de herindeling te berichten hoe die herindeling was ver lopen. De daartoe in het leven geroepen commissie adviseerde een zestal be heerscommissies voor de dorpshuizen en het instellen van een commissie be drijfsleven. Thans is de noodzaak van advies vervallen en kan de commissie worden opgeheven. Het werk kan wor den overgenomen door de commissie bestuurlijke aangelegenheden, waarin exact dezelfde personen zitting hebben als in de op te heffen commissie. Nou ja, dan is er wel een commissie minder, maar die personen hebben het nog wel even druk dan tevoren. Niettemin....met dank voor de bewezen diensten. Voorstellen zijn er maandag avond ook weer voor het onderwijs. Het bepalen bijvoorbeeld van het aantal uren vakonderwijs openbare lagere scholen voor 1979. Het voorstel is in Tholen 15 uren (9 leerkrachten), In Poortvliet 5 (3), in Sint Maartensdijk 4 'A (8), Stavenisse 3 (6), Sint Annaland 5 (5), Oud-Vossemeer 3 'A (3). Een voorlopige vaststelling kan er ook plaatsvinden van de uitgaven over 1977 openbaar kleute ronderwijs. Er is per kleuter (totaal 271) 17,21 meer uitgegeven dan van het rijk ontvangen. Provinciale Staten van Zeeland hebben vrijdag de aanschaffing van leesappara tuur voor microfilmkatalogie goedge keurd door 31.000 gulden beschikbaar te stellen. Hierdoor zijn in alle vaste bi bliotheekvestigingen in Zeeland de cata- logie van de Provinciale Bibliotheek. Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek en de Technische Bibliotheek Zeeland rechtstreeks bereikbaar. In vergelijking met andere delen van het land is de bibliotheekvoorziening in Zeeland op een heel speciale manier ontwikkeld. De meeste Openbare Bi bliotheken zijn samen gebundeld in de Provinciale Bibliotheek Centrale (P B.C.). Twee gemeenten. Middelburg en Ter- neuzen. hebben eigen goed geoutilleer de Openbare Bibliotheken en de Pro vinciale Bibliotheek van Zeeland, de Technische Bibliotheek Zeeland en de Centrale Zeeuwse Muziekbibliotheek vormen tezamen een wetenschappelijke bibliotheek. Tussen de wetenschappelijke bibliothe ken en de Openbare Bibliotheken bes taat een nauwe samenwerking op prac- tisch gebied. De plannen om de Open bare Bibliotheek te Middelburg en de Provinciale Bibliotheek onder te bren gen in één gebouw getuigen daarvan. In de dichtbevolkte wooncentra van Nederland, waar ook de Universiteiten gevestigd zijn met goede voor het pu bliek toegankelijke bibliotheken en waar grote Openbare Bibliotheken zelf standig opereren is niet zo'n behoefte aan die intensieve samenwerking. In een dun bevolkt gebied als Zeeland zal de bibliotheek naar de gebruikers toe moeten komen en zal men samen moe ten werken om dezelfde faciliteiten te kunnen verlenen. Er is de laatste jaren veel tot stand gekomen in Zeeland. Om de collecties van de wetenschappelijke bibliotheken te kunnen raadplegen moet men zich echter nogal wat moeite getroosten. Automatisering. Sinds de wetenschappelijke bibliotheken gezamelijk deelnemen aan een project van de automatisering van de katalogus, worden sedert 1 januari 1977 alle nieuwe aanwinsten op een microfilm opgenomen die met behulp van een computer ver vaardigd wordt. Het oudere bezit wordt volgens een driejarenplan verwerkt en komt geleidelijk op de microfilm. Het voordeel van zo'n katalogus op microfilm is dat de gebruiker heel ge makkelijk en overzichtelijk op het scherm van een leesapparaat een hele pagina met gegevens ineens kan over- Op Plein 13 bij het Postkantoor in Bergen op Zoom wordt van 21 t/m 26 september de Beurs Promotie 1978 geor ganiseerd. Er zijn stands van bedrijven en verenigingen, terwijl er daarnaast een uitgebreid amusementsprogramma is. Onderdeel van Promotie '78 is ook een bedrijfssportdag in Gageldonk, waarbij Peter Suurland uit Scherpenisse een van de organisatoren is. Na de officiële opening door burge meester drs. L.J.M. van de Laar is Pro motie elke dag geopend van twee uur 's middags tot tien uur 's avonds. Op 5000 m2 (500 m2 meer dan vorig jaar) staan 110 stands van 75 deelnemers, waaron der maar 33 Bergse bedrijven. Volgens VVV-directeur Sips is het een moeilijk proces om de Bergse midden stand te overtuigen van het nut van deelname aan promotie. Organisator Groen, die z'n 76ste tentoonstelling op poten zet, komt echter overal hetzelfde tegen. Hij vindt het aantal Bergse deel nemers geen uitzondering op de regel in andere plaatsen. Dhr.Groen had er eerst naar gestreefd om de industrie uit Berg en op Zoom bij Promotie te betrekken, maar dat bleek niet te verwezenlijken. De ervaring van dhr. Groen is, dat het bij tentoonstellingen als Promotie niet om de hoeveelheid bezoekers gaat, maar vooral wat voor zaken er gedaan wor den. Bedrijfssportdag De eerste donderdag 21 september is er bij de opening 's middags om twee uur een optreden van het tamboerkorps van de rijschool Bergen op Zoom. Verder is er een Non-StoplDisco Show, een geheel compleet van 389,- tijdelijk voor officieel dealer voor BERGEN OP ZOOM Korte Meestraat 17 tel. 01640- 35878 Advertentie IM Nertsbontmodeshow en een optreden van hef Trio Pazob. Vrijdagmiddag is er een programma voor de bejaarden en 's avonds opnieuw een Nertsbontshow en het bekende Bergse kwartet '67. De Be drijfssportdag in Gageldonk neemt een groot deel van de zaterdag in beslag. Er is een zeskamp met behendigheidsspe len, alsmede een volleybal- en zaalvoet balcompetitie. Van de 88 aangeschreven bedrijven in Bergen op Zoom hadden er tot teleurstelling van de organisatoren maar zes gereageerd, waarvan er maar vier verbleven: Philip Morris, Van Dijck-Petit, Staalconstructie Janssen en Noco. Op Plein 13 zijn er zaterdag demonstra ties van Bergse Scoutinggroepen en 's middags een Folkfestival met Cracker- hash, Gerard van Maasakkers en Aaike Jordans. 's Avonds opnieuwe Nertsbont met het Combo '70. Promotie komt zondag met een fiets- en autorit en <le Marlboro show. Maandagavond om kwart over negen is Corrie Konings de trekpleister met de Golden Bis Band. Dinsdagavond bij de finale The Silver Eagle Express na de Nertsbontshow. De week van 18 t/m 24 september is toebedeeld aan het Prinses Beatrix Fonds, om haar jaarlijkse inzamelings actie te houden. Het Fonds werd in 1956 opgericht als Nationaal Fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming. Later werd het Het Prinses Beatrix-Po- liofonds en nog weer later, na uitbrei ding van de doelstelling de "Stichting Prinses Beatrix Fonds". Dat Fonds, dat zorg draagt voor poliopatiënten, spastici en vele andere groepen van lichamelijk gehandicapten, klopt ook dit jaar bij de Nederlandse bevolking aan om een bij drage. Uw bijdrage, om haar taak t.o.v. de on der haar doelstelling vallende gehandi capten te kunnen uitvoeren en dat moet nog steeds. Ondanks de vele sociale voorzieningen is er dat beetje extra hulp noodzakelijk voor velen, om ze beter te kunnen laten functioneren in onze maatschappij, om ze letterlijk op weg te helpen, om ze ook eens een vacantie te gunnen, om hun huis iets beter aan te passen en gaat U zo maar door. Vijf miljoen gulden per jaar is daar voor nodig! Laat Uw kans niet voorbijgaan om onze gehandicapten te helpen. Geef royaal in de collectebus of op giro 969 Prinses Beatrix Fond, Bezuidenhoutse- weg 229 's-Gravenhagé, tel.: 070- 853100. De microfilmkatalogus is overzichtelijk. De leesapparaten zijn eenvoudig door de gebruiker zelf te bedienen. Een ander voordeel is dat men nu ge makkelijk de katalogus kan decentrali seren. Men kan overal een leesapparaat neerzetten. De drie wetenschappelijke bibliotheken vervullen nu reeds een re gionale functie. Er wordt vanuit de regio een redelijk gebruik gemaakt van de prachtige en gespecialiseerde collecties. Het besluit om aan de openbare biblio theken een leesapparaat te verstrekken, zal het gebruik van de wetenschappe lijke bibliotheken zeker bevorderen. De bibltioheken nemen zelf een abonne ment op de maandelijks verschijnende nieuwe microfilms. De volgende openbare 'bibliotheken krijgen een leesapparaat in gebruik: Axel. Goes, Hulst. Kapelle, Middelburg, Oostburg, Terneuzen, Sas van Gent, Souburg, Tholen, Vlissingen, Zierikzee. Bovendien staat er reeds een lee sapparaat op de documentatieafdeling van de inkoop van de Kon. Mij "de Schelde", zodat men daar nu ook de katalogus van de Technische Biblio theek kan raadplegen. In augustus zijn er op Tholen 49 en op St. Philipsland 7 bisamratten gevangen, Wat volgens rijksrattenvanger J. Meyll uit Poortvliet een goed resultaat is. ALLE SOOR I EN /.uid-Oostsinycl 43 l el. 34368 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Op zaterdag 23 september a.s. neemt de sportvereniging N.A.K.S. een twee jaar geleden onderbroken initiatief weer op, te weten het organiseren van een slik- loop. Twee jaar geleden werd namelijk in samenwerking met het wielercomité en een aantal sponsors besloten tot het organiseren van een stratenloop. Deze stratenloop had in 1976 en 1977 een on gekend succes, maar moest bij gebrek aan de nodige middelen voor 1978 van het programma worden afgevoerd. Re den waarom N.A.K.S. weer terugvalt op het crganiseren van een derde slikloop. De loop kent een aantrekkelijk parcours waarvan de start is bij camping "De Pluimpot" en wel om 13.00 uur. Er worden twee afstanden gelopen name lijk 6 km en 12 km. Tegenover 2,50 staat voor de winnaar/winnares een wisseltrofee en voor elke andere deelne (e)m (st) er een leuke herinnering. Hoewel nog even zomertijd, ruikt men hier en daar al aan het winter- en daarmee ook aan het vergaderseizoen. De landbouw gaat weliswaar nog steeds door met oogsten en rooien en de najaarsteelten, de uien, gladiolen en bieten moeten zelfs nog aan bod komen, maar ondertussen gaan we de zomer toch uit met de 21ste september in het vizier. Dat kunnen zelfs slechte land bouwprijzen niet uitstellen. Ook geen nieuwe wethouders. Nou, dat was me vorige week het wethou- derskrantje wel. Als men denkt, dat de partijen - wel de lezers - tevreden waren, dan heb je het lelijk mis. Zo gaat het altijd als er onderling wat wordt geruzied. Dan moet een derde het veelal ontgelden. T)an heeft de krant het naast de po gedaan. D'n diejen kreeg te weinig en d'n andren vee te vee. De verslaggevers hebben er geen snars van begrepen, wat zich allemaal achter de gesloten deuren afspeelde. Het klonk bij de redactionele telefoon allemaal - voorzichtig - zeer onvriendelijk, want de zenuwen waren door al dat politiek geharrewar danig gespannen. M'n goede vriendin Kee kan om dat alles nog hartelijk lachen en dat is veel waard in een tijd van milieubedervend geharrewar. Ze lachte overigens ook mij uit om m'n milieuvriendelijke plannen. Ik zeg het niet tegen iedereen, maar ik wil het jou wel verklappen, dat ik een broodcursus volgde. Ondanks de in onze buurt nog altijd zeer gewaardeerde, warme, verse bakker, is er toch niks beters dan je eigen meel en brood op je bord te krijgen. In onze eigen intieme kring wil ik toegeven, dat m'n eerste eigen gebakken broden niet te pruimen waren, maar na enkele weken werd het toch wat beter. Of ik raakte aan de misbaksels gewend. Ik had heel wat meer milieu-vriendelijke ideeën dan alleen dat broodbakken. In de tuin naast de keuken heb ik een grote kuil gegraven voor al het huis- en tuinafval. Dat immers draagt de mogelijkheid in zich om via een uitbundig verteringsproces later gebruikt te worden als uitstekende compost. Een ander deel van het tuintje heb ik omgespit en opgevuld met dampende koemest. Ik wil het in de toekomst uitsluitend met onbespoten groenten doen. 's Zomers direct uiteigen tuin, 's winters uit de weckflessen, want een vrieskist is even min milieu-vriendelijk. Inmiddels zijn er ook kuikens aangeschaft. Dan kun je immers straks je eigen eieren rapen en met Kerst de kip zelf verwerken. Het idee van die kakelverse scharreleieren was verleidelijk. Gedachten aan koele moordpartijen tijdens een erkend christelijk feest hebben dat mooie kippen hok in m'n tuin voorlopig naar de achtergrond gedrongen. Spijtig was. dat er van de kakelverse eieren niks terecht kan komen, want het blijken hanen te zijn. Tenslotte ga je je eigen hanen ook de kop niet afhakken. Nu ben ik bij die eerste hanenkraai - en er volgen er heel wat klaar wakker. M'n buren delen niet in mijn milieu-vriendelijke mening bij al dat gekraai. Toch houden ze zich koest, ook toen ik 's nachts een klopjacht ondernam op twee losgebroken haan-individuen. Ondertussen blijken m'n buren meer in de portemonnee te hebben dan ik dacht. De hanenkoop is gesloten. Alln moesten ze geplukt worden afgeleverd. Ik heb wel tien keer mijn excuses aangeboden tegenover mijn hanen, maar beiden konden we er niet meer onderuit. Het leven van de landman gaat niet altijd over rozen, zelfs niet van de milieu-vriendelijke landman.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 7