Thoolse Brugfeesten in hallen Schot geopend met muziek, zang, jym en film Ds. Th. W. H. van der Heyden verbonden aan Hervormde Gemeen te Oud- Vossein eer A Vacature Ds. G. J. Voortman na twee jaar vervuld Wethouder scherpenisse: wat zou Tholen zonder brug zijn geworden? Noord Z Administraties en belastingadviezen. Bedrijfseconomische adviezen en begeleiding. OERLEMANS THOLEN W.T.C. "DE FUIK" KAA BEE Tachtigjarige oud-burgemeester mr. A. J. van der Hoeven verrichtte officiële opening in stadhuis Veilingberichten FOTO L. WAGEMAKERS De Thoolse Dumpshop Donderdag 24 augustus 1978 EENDRACHTBODE 7 Film 1940-1945 Grote betekenis Leefbaar dankzij brug Pracht tegel VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Brugfeesten met tentoonstelling: "50jaar Thoolse brug" CMODEBRILLEN 10 oktober I928 was het zover Ook toen brugfeesten In het verleden....ligt het heden Tegel en luchtfoto Eerste opzichter was er ook 1 Van Thoolse invalide ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Bekeert U Genade erg ruim. Collega's Pastorie Middelpunt ENTRAAL DMINISTRATIE EN DVIESBURO A. Verwijs, Zijpestraat 24,01677-354, Sint-Philipsland, b.g.g. 01113-1619 TE LAND EN TE WATER Bouwers van bruggen en andere staalconstructies Braderie aanbiedingen FOTO SPECIAALZAAK heeft tijdens de braderie reklame. Profiteer er dus van. 13,95 En vele andere aanbiedingen. Tot ziens in Tholen, Brugstraat 13. Tel. 01660-29878. Bezoek tijdens de braderie in Tho len de stand van U vindt er naast de bekende rollen met leuke prijsjes een uitgebreide informatie over recreatief fietsen. Informatie 01660 - 3311 TOT ZIENS De Thoolse brugfeesten zijn maandag avond in de Hallen van Schot begonnen met een optreden van de koninklijke muziekvereniging Concordia met drum band en majorettes, het Gereformeerd Gemengd Zangkoor Canticum o.l.v. Iz. Kiedijk en de gymnastiekvereniging Olympia. De kleinste gymnasten droe gen een enorm spandoek met de tekst '50 jaar Thoolse brug' naar het podium' ter wijl zeven dames met een wervelend nummer ritmische gymnastiek, het op treden van Olympia besloten. De finale was een historisch filmdocument van dhr. W. Cornelisse. Door de aanwezigheid van veel jeugdige gymnasten was het in de grote hal nogal luidruchtig, zodat met name Canticum het moeilijk had om een programma te brengen. Het zangkoor begon met het Zeeuwse volkslied en na enkele Vader landse liedjes, werd het optreden beslo ten met het Wilhelmus. Olympia ge bruikte voor de demonstraties de lange mat, kast en brug. Een groot aantal turnsters en turners kwam aan bod, waarbij met name verschillende ouders de verrichtingen met belangstelling volgden. De hal was versierd met vlag gen en bloemen, terwijl de verlichting ook bijdroeg tot een feestelijke sfeer. Aan verschillende kanten kon men te recht voor z'n natje en droogje' terwijl er ook nog een stand was waar men brug- tegels kon kopen. Dhr. W. Cornelisse leverde met eigen filmopnamen uit de periode 1940-1945 een belangrijke bijdrage aan deze ope ningsavond van '50 jaar Thoolse Brug'. Waarschijnlijk is Tholen de enige plaats van ons eiland waarvan zoveel historie op film is vastgelegd. De beelden toonde de vernielde brug, die in mei 1940 en oktober 1944 werd opgeblazen. Ook de herstelwerkzaamheden, waar voor de grootste bok van Europa - de Ajax - naar Tholen kwam, werden uit voerig in beeld gebracht. Op 10 oktober 1947 werd de brug heropend, wat ge paard ging met een groot volksfeest. Een enorme optocht van diverse verenigin gen met vrachtwagens, personenauto's en paarden trok door de stad. De beel den tijdens de inundatie van 1944 waren minder rooskleurig. Vanaf de toren van de N.H. Kerk toonde dhr. Cornelisse een troosteloos, onder water gezet land schap. De film bracht echter ook de uit gelaten stemming bij de bevrijding in beeld met rondedansen op de Markt. De interessante film werd dinsdagmid dag in Hof van Holland voor de bejaar den vertoond, waarbij ongetwijfeld ver schillende uitroepen van herkenning in de zaal hebben geklonken. Het programma was geopend door wet houder A J. Scherpenisse, voorzitter van het feestcomité. Hij noemde het goed om stil te staan bij het moment dat de Thoolse brug vijftig jaar geleden in ge bruik werd genomen.'Het was en is voor Tholen van grote betekenis', aldus dhr. Scherpenisse. Onder zijn gehoor waren o.a. Mr. A.J. van der Hoeven, van 1926 tot 1964 burgemeester van Tholen, Lo co-burgemeester C.J. Moerland met zijn echtgenote, diverse raadsleden, verte genwoordigers van verenigingen en in stanties en andere belangstellenden. De stoelen in de grote hal waren overigens niet allemaal bezet. Wethouder Scher penisse was uitvoerig in de historie ge doken. Zo bleek er in 1341 al een veer tussen Tholen en Halsteren te zijn, maar vooral in de winter was die verbinding kwetsbaar. In 1865 ontstonden er brug- plannen, hoewel in 1747 tijdens het be leg van Bergen op Zoom door het Leger der Staten reeds een brug naar Tholen was aangelegd. De financiën waren de grootste belem mering, maar na een busongeluk in de cember 1925 - waarbij zeven mensen bij het Veer in de Eendracht verdronken - nam de gemeenteraad al spoedig de be slissing voor vier ton een brug te bou wen. 'Dat was toen al een fors bedrag en ik vind het een hele prestatie dat een gemeente van ongeveer 3100 inwoners zich dat kon veroorloven. De omliggen de gemeenten droegen namelijk niets bij, dat moet ik er eerlijk bij zeggen', aldus wethouder Scherpenisse. 'Op 10 oktober 1928 werd de brug fees telijk geopend, zodat men onafhankelijk van de weersomstandigheden naar de overkant kon gaan. De tram werd in 1934 vervangen door een bus. Tijdens de oorlog werd de brug twee keer vernield, onder protest van de Thoolse gemeen teraad werd de brug in 1953 overgedra gen aan het Rijk. Een nieuwe brugge- schiedenis begon op 29 januari 1971 met de ingebruikname van de nieuwe ver binding over het Schelde-Rijnkanaal. Op 17 november 1975 ging de oude brug naar de sloper. 'Nu, levend in 1978, kan ik zeggen dat de brug niet weg te denken is geweest. Wat zou Tholen zonder brug zijn geworden? Wij hebben er een goede verbinding mee gekregen naar werk, scholen en winkelvoorzieningen. Er bestaan in Ne derland wel eens misverstanden over, maar Tholen is mede dankzij de brug- verbinding met zijn tijd meegegaan. Niet alleen zijn er vele Tholenaren over de brug gegaan richting Brabant, er zijn ook mensen naar Tholen toegekomen. Zij hebben veel goeds gebracht: indus trieën, recreatie met alle positieve ge volgen voor onze plaatselijke midden stand, nieuwe bewoners die ervoor zor gen dat onze kleine kernen geen spook- dorpen worden. Mede dankzij de brug- verbindingen is Tholen leefbaar geb leven. Dat wordt wel eens vergeten. Het is daarom goed om in deze tijd van dis cussies over de kleine kernen bij een brugfeest als dit hier eens bij stil te staan. Tholen raakte niet geïsoleerd. Deson danks heeft Tholen zijn eigen karakter behouden. Ik weet dat het na 50 jaar gemakkelijk praten is, maar het is nu toch wel bewezen, dat de tegenstanders van een vaste oeververbinding toen een verkeerd oordeel hadden', zei' wethou der Scherpenisse. Hij dankte tenslotte het verenigings leven en de middenstand voor de goede medewerking bij het organiseren van de brugfeesten. Er is een sluitende begro ting, zodat het comité hoopt, geen aan spraak te moeten maken op de gemeen tegarantie. De voorzitter bracht met name ook dank aan dhr. Schot, die spontaan voor deze feestelijkheden gratis een hal beschik baar had gesteld. Dhr. Scherpenisse bood mevr. Schot een bloemstuk aan en dhr. Schot een prachtig ingelijst over zicht van Tholen. Het gezin Schot kreeg verder gratis toegang tot alle evene menten. De voorzitter bracht ook architect J. Boelhouwers dank, die het ontwerp had gemaakt voor de herdenkingstegel, waarop de oude en de nieuwe brug te zien is. 'Een pracht tegel', zei wethouder Scherpenisse. Hij deelde nog mee, dat op alle scholen een brugvaantje wordt uitgereikt. lenslotte werd dank gebracht aan Ar chivaris J.P.B. Zuurdeeg en de secretaris van het feestcomité, dhr. P.v.d. Vlies. De voorzitter sprak de wens uit, dat het ge beuren '50 jaar Thoolse brug' er toe bij mag dragen, dat de band tussen de ver schillende bevolkingsgroepen wordt verstevigd. Dat dit alles mag leiden tot welzijn van onze hele bevolking van Tholen. Dat deze feestweek op prettige, maar op juiste en goede wijze mag wor den doorgebracht en dat we tot in lengte van jaren hierop mogen terugzien, zo besloot wethouder Scherpenisse zijn openingswoord. ALLE SOORTEN Zuid-Oostsingel 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Zaterdagavond om hall negen kan men in De Stoelemat in Bergen op Zoom een Promconert bijwonen van het Brabants orkest o.l.v. André Rieu m.m.v. The Dutch Swing College Band en het Roe meens orkest A'ndrei Serban. De Slichting Promenadeconcerten Ne derland heeft nu voor het derde achter eenvolgende jaar vijftig Promconcerten georganiseerd, waarvan Bergen op Zoom voor Tholen en St.Philipsland het dichtst bij is. De doorsnee-muzieklief hebbers die in de voorgaande jaren dit spontane en feestelijke muziekfestijn hebben bijgewoond, kennen het recept en zijn eensluidend van oordeel: een belevenis die men niet mag missen. Het Brabants orkest en de Dutch Swing College Band zijn voldoende bekend. Het Roemeens orkest Andrei Serban is een folkloristisch ensemble bestaande uit vier instrumentalisten: viool, piano, cimbaal, contrabas. Naast Roemeense folkloremuziek brengen ze ook Hon gaarse, Russische, Joegoslavische en andere Oosteuropese volksmuziek. De Promconcerten trekken overal een en thousiast en dankbaar publiek. 1, vrees voor binnendringen van wereld sgezindheid. Dat alles heeft er toe bijgedragen, dat de overbrugging van de Eendracht lang op zich liet wachten. Temidden van al die bedenkingen was het des te veelzeggen- der dat de gemeenteraad van Tholen in 1926 toch besloot tot de bouw van de brug op eigen risico en zonder hulp in de- financiële lasten van Rijk, Provincie of de eilandelijke zustergemeenten Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM M Advertentie IM Mr. Van der Hoeven ging maar voorbij aan de toch vele strubbelingen, die nog zijn ontstaan, eer de brug er lag. Hij at tendeerde er wel op, dat de raadsbeslis- sing niet tegelijkertijd een vlot verloop inhield. Zo waren er nogal verwikkelin gen tussen de ontwerper van de brug, ir.G. Kuypers en de aannemers. Het lichtnet bijvoorbeeld was een heet hangijzer. Met heel wat passen en me ten. ook van de zijde van het gemeente bestuur, werden evenwel dreigende ar bitrages en procedures vermeden. Toen kon 10 oktober 1928 door jhr. van Tey- linge, de kamerheer van H M.de Ko ningin in buitengewone dienst, de brug voor het verkeer worden opengesteld. Dat gebeurde o.a. in tegenwoordigheid van de minister van Waterstaat, de heer Van der Vegte, van de commissaris der Koningin in Zeeland, mr.Jhr.Quarles van Ufford en heel wat andere autori teiten. De Thoolse bevolking vierde die 10e oktober 1928 uitbundig feest, zo wist oud-burgemeester mr.Van der Hoeven zich te herinneren. Er was een optocht met enkele praalwagens van de op 4 oktober voorafgaande viering van Lei den's ontzet, er was illuminatie van de brug en er was een groots vuurwerk aan de boorden van de Eendracht. Een dag in de Thoolse annalen om te worden vastgelegd. Sinds is een halve eeuw, bijna een men senleeftijd gepasseerd. Een domitiee preekte eens over "Viert uw vierdagen", zo vervolgde de nu 80 jarige oud-burge meester. Het is goed van tijd tot tijd de pas in te houden en terug te denken aan het goede, wat werd ontvangen, daar voor dankbaar te zijn en daaraan met ^gepaste feestviering uiting te geven. De motieven voor het huidige feest ligt in het verleden, zo ging de heer Van der Hoeven naar het slot van zijn toespraak. Het merendeel van de tegenwoordige bewoners van Tholen weet niet zo veel van de feiten uit het verleden en daarom is het inrichten van deze tentoonstelling van grote waarde.Het heden is immers voortgekomen uit het verleden en het is goed mensen daarvan bewust te maken, want uit het heden volgt wat eens wor den zal. Oud-burgemeester Van der Hoeven besloot met de wens dat de ten toonstelling een succes zou mogen wor den. De beloning van zijn toespraak was eerr langdurig applaus, zeker ook om de in houd, maar ook omdat er op die hoge leeftijd nog een zo volop geestelijk bij de tijd zijn uit die woorden duidelijk werd. De brugcomité voorzitter wethouder Scherpenisse dankte de oud-burge meester voor deze officiële opening en overhandigde het eerste brugtegeltje, dat naar een (gratis) ontwerp van archi tect J.Boelhouwer een voorstelling geeft van de eerste en "laatste" brug met veerpont, (zie ook elders in dit nummer) en bovendien kreeg de heer Van der Hoeven een luchtfoto in lijst van Tho- len-stad met nog de oude en nieuwe brug afgebeeld. Na die officiële opening bleek, dat er nóg een brug-veteraan aanwezig was, namelijk de eerste dagelijks opzichter Mol uit Veere. Er kwam onmiddellijk een spontane gift van het brugcomité, want ook de heer Mol kreeg de brugte- gel overhandigd. De expositie op zichzelf bestaat uiter aard voornamelijk uit foto-panelen. Uit 1928 zijn de meeste foto's nog van de Yersekse fotograaf Steketee, zoals ons kon worden meegedeeld door de oud gemeentesecretaris V. Laban. Daarnaast zijn er vervolgens heel wat van de Thoolse fotohandelaar Willem Corne lisse en aangezien het Thoolse brugge- éuren in een kwartet kan worden sa mengevat: 1928 1940- 1947- 1971 heeft de Thoolse archivaris J.P.B.Zuurdeeg er een interessant geheel van weten te ma ken. Wie deze week Tholen-stad aan doet - en dat zijn er ongetwijfeld heel wat - zullen er geen spijt van hebben om er een uurtje uit te trekken voor de Thoolse stadhuishal. Aan de l.t.s. te St. Maartensdijk slaagden C.P. Dorst uit Stavenisse en A.W. den Engelsman uit St. Annaland voor het vakdiploma booglassen constructie. J.M. Vriens uit Tholen slaagde voor het gronddiploma booglassen. Mevr. op den Brouw-Wielaard en mevr. Gebraad Stoutjesdijk slaagden in Rot terdam voor coupeuse, terwijl mevr. Geluk en mevr. v.d. Meer slaagden voor costumière. Ze werden opgeleid door mevr. VroegopW.d. Linden, allen te St. Maartensdijk. "U hoeft niets bijzonders, nieuws en ap arts te verwachten. Het belangrijkste was ook niet. dat het vandaag zo'n stra lende dag was en dat er veel volk in de kerk was, maar dat het Woord bediend werd. Het gaat om het Woord. Het Evangelie moet het middelpunt van alle prediking zijn". Ds. Th. W.H. Van der Heyden zei dat zondagmiddag bij zijn intrede in de Her vormde Kerk te Oud-Vossemeer, waar hij 's morgens bevestigd was door consu lent ds. G.H. Abma uit Poortvliet. 'Dankbaarheid vervult ons hart jegens Hem die ons niet in de steek laat', zo bracht ouderling A. Geertse de gevoelens van de gemeente tot uiting. De schriftlezing tijdens de intrededienst was uit Johannes 1: 19-36, de getuigenis yat> Johannes de Doper. Als tekst had Dsl v.d. Heyden veLs 29 gekozen) 'Zie, hét Earn' Gods, dat de zonde der wereld wegneemt'. De nieuwe Oud-Vossemeerse predikant wees erop, dat het optreden van Johan nes de Doper destijds heel wat belang stelling trok. Het was immers al eeuwen geleden dat de laatste profeet was ges torven. In het godsdienstige Jeruzalem vraagt men zich af. wat Johannes te be tekenen heeft. Er wordt een onder zoekscommissie benoemd. Johannes heeft echter niets over zichzelf te zeggen. Hij is de wegbereider van Christus. Vanmiddag zijn er misschien ook be langstellenden en nieuwsgierigen voor de nieuwe predikant, maar ik ben niet gekomen om mezelf te vertonen. Ik heb alleen de opdracht u op Jezus Christus te wijzen en zijn woord te brengen tijdens catechesatie en ziekenbezoek. Johannes kwam ook met de aloude boodschap, aldus Ds. V.d. Heyden. Hij stond vervolgens stil bij drie punten: I. Er is een lam. 2. Hij is het Lam. 3. Zie het Lam. ln het oude testament waren er talloze offers met vele voorschriften. Voor de offers werden lammeren gedood, maar ook de mens had de doodstraf verdiend. Het lam spreekt van de toorn van God over de zonde. God haat de zonde, maar Hij heeft de zondaar lief. Door middel van het Lam kan de mens de straf ont gaan. Het is daarom een groot wonder dat er een am is, dat we voor onszelf nodig moeten krijgen. Johannes kwam met een strenge prediking van de wet: Hij wees precies de zonde aan, maar het slot van iedere preek was: Bekeert U. Sommigen hebben zich er gruwelijk aan geërgerd, maar bij anderen werd het harde hart gebroken. Ook wij zijn hier niet gekomen om de zonde goed te praten. We dienen elkaar er eerlijk op te wijzen en elkaar bij de hand te nemen. Hij is het Lam, Hij alleen en volkomen. De offers in het oude testament wezen allemaal naar dat grote offer. Men kan God nu geen' Lam meer aanbieden, want alleen het Lam Gods blijft over. Bij Hem is alles te vinden wat een zondaar nodig heeft. Het korte, maar krachtige onderwijs van Johannes was dan ook: Hij is het Lam Gods, de zaligmaker die we nodig hebben om getroost te kunnen leven en zalig te kunnen sterven. Alle zonden komen voort uit ene, vuile bron, maar Jezus heeft de zonde met wortel en tak radicaal uitgeroeid. Niet zomaar een paar zonden, maar alle zonden. En niet zomaar voor enkele mensen, maar voor iedereen. Het aanbod van genade is dan ook erg ruim, meer dan velen misschien willen. Waarom zoudt u niet op Hem mogen vertrouwen? God nam de zonde op zich, droeg ze en bracht ze weg. Hij nam alle pijn vrijwillig op zich opdat we met God zouden worden verzoend. Wat een on begrijpelijke liefde. We zullen deze God zelf nodig moeten krijgen. Daarvoor moeten we elkaar oproepen tot geloof en bekering, want wie zijn schuld niet op Jezus overdraagt, zit zelf met de gevol gen. Buiten Christus betekent de eeuwi ge dood. Johannes was de heraut die voor de Koning uitging, voor de volkomen Za ligmaker, die verlorenen zoekt, geen beste, brave mensen. Hij zoekt ons om dat Hij de schuld op zich wil nemen en de genade graag aan ons kwijt wil. Op Golgotha is het volbracht en dagelijks deelt Hij genade uit aan wie er om bidt. Zie het Lam dat de Zonden der Wereld wegneemt, zo besloot Ds. v.d. Heyden zijn intredepreek. De nieuwe predikant wees er verder in een kort woord op, dat met name de collega's van de ring Tholen/ St. Phi- lipsland een van de middelen in God's hand waren om hem naar Oud-Vosse- meer te leiden. Hij dankte hen voor de warme belangstelling, wat goede hoop geeft op hulp en steun in ringverband. Ds. v.d. Heyden dankte met name ook consulent Ds. Abma voor de eerlijke in formatie over Oud-Vossemeer. De nieuwe predikant hoopte op een goede en vruchtbare samenwerking in zijn nieuwe gemeente. In Zall^ was hij maar twee kerken gewend, maar in Oud-Vos- semeer zijn er meer. Met hen die van dezelfde belijdenis uitgaan en met wie we een zijn in het Woord, willen we graag samenwerken. Dank ook aan kerkeraad en kerkvoogdij voor het vertrouwen en de hulp bij de verhuizing. Het valt niet mee om van een zeer grote, ouderwetse pastorie naar een nieuwere woning te gaan. Dank aan de vrijwilligers, de pastorie is geweldig verbeterd, aldus Ds. v.d. Heyden. Ten aanzien van de avond-kerkgang merkte hij nog op, dat de Heere niet het halve, maar het hele hart vraagt. Namens het gemeentebestuur bracht Loco-burgemeester C.J. Moerlan de hartelijke gelukwensen over. Hij zei uit ondervinding te weten wat een vacatu- retijd is. Dhr. Moerland wees op de ver schillende verantwoordelijkheden, waarbij het gemeentebestuur voor een bredere kring verantwoordelijk is dan de nieuwe predikant. Hij wenste Ds. v.d. Heyden goede dagen toe op Tholen en hoopte dat zijn werk zegen mag wegdragen. God's zegen toegewenst, zo besloot de Loco-burge meester. Consulent Ds. Abma wilde zijn toes praak kort houden om niet zoals de vo gels, het zaad der evangelie weg te pik ken. Hij' sprak de hoop uit, dat Ds. v.d. Heyden in zijn hoge verwachtingen niet beschaamd zou worden. Dat U uw krachten ook in breder verband mag aanwenden. Het ga U wel. aldus Ds. Abma. Ouderling Geertse zei ervaren te hebben, dat er na de lege plaats die twee jaar geleden ontstond door het vertrek van ds. G.J. Voortman naar Halfweg, steeds meer behoefte bestond aan een predikant. Daarom doet het ons heel veel genoegen dat de pastorie weer be woond is, ondanks dat ds. Abma op voortreffelijke wijze het consulentschap heeft vervuld. Met verlangen hebben we naar deze dag uitgezien en we hopen dat u het vele werk met genoegen zult aan pakken. Dat de pastorie het middelpunt van de gemeente mag zijn, zei ouderling Geertse. Op zijn verzoek werd de nieu we predikant staande ps 119:9 toege zongen: 'Doe bij uw knecht weldadig heid, O Heer'. De andere liederen die tijdens de intrede werden gezongen waren: ps 84: 1,3 en 4, ps 117, ps 119: 53 en 65, ps 89 7, ps 130 2 en ps 72 11. In de consistoriekamer was er nog gele genheid om Ds. v.d. Heyden de hand te drukken. De intrededienst werd o.a. bijgewoond door de predikanten van Tholen en St. Philipsland, afgevaardig den van de andere hervormde gemeen ten in de ring en vertegenwoordigers van de plaatselijke kerken. Sint-Annaland, 23 augustus 1978 St. AnnalndMDore 13.00-14.50, bintje 16.30, Lekkerlander 13-14, Gloria 14, Drielingen 13.50, Kriel 65 ct, aanvoer 65 ton. St. Maartensdijk, woensdag Dore I 14.10-14.20, Bintje 13.70-16.70, Eigenheimer 25.50, Bintje Bonken II 16.50, aanvoer 1000 kisten. c 'Advertentie IM Super 8 Kodak met brugfeest 12 50 At ga C T 18 dia film 36 opn. incl. ontwikkelen met brugfeest12,50 Pocket camera met ingebouwde flitser. Aanbieding 99,00 Speciaal voor de kinderen NIEUW Mini Movie NU slechts24 50 Pallas geluidprojcctor 599 ()0 Geluidcamera 505 zoom 499 00 Rollei diaprojector slechts199 00 Eendrachtsweg 4 - THOLEN - Tel. 01660-2121 Alle spijker en ribbroeken van de bekende merken zoals LOIS. WRANGLER .CLARK voor maar 55,00 Kinder flanellen blouses

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 7