Via 0011 worden Thoolse artsen niet gewaarschuwd (D Tachtigjarige oud-burgemeester mr. A. J. van der Hoeven verrichtte officiële opening in stadhuis Directeur GGD: ter plaatse afspraak maken Wandel- en vaartocht Brugfeest compleet succes BROEKHü Brugfeesten met tentoonstelling: "50 jaar Thoolse brug" Vossemeer naar het streekmuseum I - h5>i Donderdag 24 augustus 1978 34e Jaargang no. 40 De alarmdienst 0011 is niet van plan de Thoolse huisartsen bij ongelukken te waarschuwen. Alleen de ambulance, politie en eventueel de brandweer worden gealarmeerd bij ongevallen. Wanneer men er op Tholen een arts bij wil hebben, zal men onderling de koppen bij elkaar moeten steken en ter plaatse afspraken moeten maken. De directeur van de GGD Breda, dr.A.J.M.Smulders, zei ons dat naar aanleiding van klachten van Thoolse huisartsen en vragen in de Gemeenteraad Geen opdracht 1 Nog 3 dagen brugfeesten Geweldig praktisch Zorgvuldigheid Vrijdag en zaterdag braderie in Tholen. Acht minuten Een open haard geeft sfeer en warmte De Schelde DEZE WEEK Hij weet er alles van Al vanaf 1924 Isolement weert af Bevolking bevreesd voor vreemd en slecht volk. Openingstijden expositie brug Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 - Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30.30 05 556 Abonnement ƒ12,00 per halfjaar, per post 1 5,00, losse nummers ƒ0,55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs ƒ0,26 plus btw per mm •Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ5,25 contant inclusief btw Op rekening ƒ6,50 Hoofdredacteur G Heijboer Een jaar geleden al legde dr.J.M. van der Bel uit St,Maartensdijk dit probleem aan burgemeester J.E. van Boeijen voor. Er veranderde echter niets en na enkele recente ongelukken waarbij de huisart sen opnieuw niet gewaarschuwd wer den, vroeg men de aandacht van wet houder A.J.Scherpenisse voor deze si tuatie. B en w schreven daarop een brief aan de Commissaris van Politie in Bre da, die verantwoordelijk is voor 0011. De Commissaris vroeg advies aan de Directeur GGD, maar deze staat afwij zend ten opzichte van de Thoolse wen sen. Volgens dr.Smulders 'behoort het niet tot de schriftelijke opdracht van de Mi nister allerlei privé personen bij onge lukken te waarschuwen'. Nu lijkt een dokter bij een ongeval niet direct tot de categorie 'allerlei privé personen' te be horen, maar de directeur GGD blijft erbij dat het niet tot de taak van 0011 behoort om huisartsen op te bellen. 'Waarom zou je het ook doen. In het Rayon Breda wordt geen huisarts ge waarschuwd, Ze kunnen ook nauwelijks iets doen bij een groot ongeluk. De huisarts moet met z'n handen in z'n zakken staan, want infuus, spalken e.d. is allemaal in de ambulance aanwezig. We gaan er ook van uit, dat de bemanv ning van de ambulance uit goed opge- Donderdag 24 augustus 1978 16.00 uur. Volksspelen voor kinderen bij het zwembad "De Spetter" aan de Zoekweg (onderdelen o.a. sprietlopen, balwerpen, autobandenrace. zaklopen. mastklimmen, balwerpen vanaf glij baan, bussen gooien, enz. Tevens finale dammen voor de jeugd. Spel voor kleu ters bij het kikkerbadje. 19.00 uur: Volksspelen voor de ouderen bij het zwembad "De Spetter" aan de Zoekweg. Aansluitend een barbecue op de zonneweide van het zwembad, m.m.v. muziekvereniging "Concordia". Vrijdag 25 augustus 1978 14.00 uur: Opening braderie in de bin nenstad. 18.30 uur: Start avondcriterium voor amateurs "Wielerronde van Tholen 1978", georganiseerd door wielercomité Tholen". 21.00 uur: Amusementsavond in de feesthal, m.m.v. "The Tumbleweeds", De Kermisklanten, een steelband en "The Limit Five". 02.00 uur: Einde. Zaterdag 26 augustus 1978 10.00 tot 18.00 uur: Braderie. Tevens van 10.00 tot 12.00 uur speciale kinder-- braderie. 10.00 uur: Start speciale fietstocht, georganiseerd door wieler-toerclub "De Fuik". Start vanaf hotel "Hof van Hol land", Kaaij 1. 14.00 uur: Puzzelrit, georganiseerd door de "M.A. C. Tholen". Start Zoekweg. Inschrijfgeld 7.50. Finish 18 uur. 14.00 uur: Tijdens de braderie zal door de damclub "De Eendracht" op d- kiosk op de Markt een damsimultaanwed- strijd gegeven worden, ledereen kan deelnemen. 15.00 uur: Roeiwedstrijden op de Vest (Parksingel), georganiseerd door de wa tersportvereniging "Sint-Annaland". Inschrijvingen hiervoor bij de heer D.N.T. de Waal, Hertenkamp 2 te Tho len. 20.00 tot 24.00 uur: Amusementsavond in de feesthal, m.m.v. André Moss en de "John Stevensband". 22.00 uur: Afsluiting feestweek met een vuurwerk op de plaats waar de oude brug gelegen heeft. 24.00 uur: Einde feestweek. N B.:: Tijdens de feestweek zal door Veilig Verkeer, afd. Tholen voor de jeugd een etalagewedstrijd georgani seerd worden. Vrijdagavond tijdens braderie bespeling van het carillon van het stadhuis door de beiaardier. leid personeel bestaat. Wanneer dat op Tholen niet het geval is. dan werkt de ambulancedienst ondoelmatig. De Alarmcentrale 0011 is een bood schappendienst voor politie, brapdweer en gezondheidsdiensten (GGD en am bulance). We rijden wel dertig keer voor niets uit omdat de ambulance eigenlijk niet nodig is aangezien het met een paar pleisters opgelost is. maar als er via 0011 gebeld wordt, rukken we uit. In Chaam - wat qua afstand wat ongunstiger ligt - en in het land van Heusden en Altena heb ben ze een regeling dat ze zelf de huis arts waarschuwen. Dat kan bijvoorbeeld degene doen bij wie voor de ambulance gebeld wordt, terwijl eventueel ook de politie de huisarts kan waarschuwen, aldus de Directeur van de Bredase GGD. 'Als 0011 goed draait, is het geweldig praktisch omdat het voor iedereen een gemakkelijk te onthouden nummer is. De mensen vertrouwen 0011 ook, maar als de arts niet wordt gewaarschuwd, dan wringt de schoen ergens', aldus dr.v.d.Bel. De Thoolse huisartsen vinden snelle hulp bij ongelukken namelijk van groot belang. Dr.v.d.Bel, dr.A.C.J.Noteboom uit St.Annaland en dr. E.Veldman uit Stavenisse hebben het dan ook hoog opgenomen, toen onlangs bij een onge luk aan De Ring te St.Annaland pas na 25 minuten een arts en een ambulance arriveerde. Het gebeurde op een woens dagavond. De plaatselijke arts was af wezig, maar zijn antwoordapparaat ver wees naar dr.v.d.Bel, die deze woens dagavond dienst had. Toen men echter belde, kreeg men ook het antwoor dapparaat omdat dr.v.d.Bel op weg was naar een ongeluk. Men kon wel een nummer bellen waar hij te bereiken was en via dat nummer hoorde dr.v.d.Bel bij thuiskomst ook dat hij naar St.Annaland moest. Dr.Veldman was ook afwezig, maar via zijn antwoordapparaat was wel te horen, waar hij te bereiken was. Volgens dr.Noteboom nemen de drie huisartsen de bereikbaarheid zeer se rieus. 'De waarneming is goed geregeld en altijd een van de drie is bereikbaar. We betrachten daarbij de grootste zorg vuldigheid, want zelfs de gezinsleden worden ingeschakeld. Verder hebben we alle drie antwoordapparaten, een Semafoon - ook in de auto - en een ge heim telefoonnummer naast het norma le nummer, zodat we de collega's wan neer ze op het normale nummer in ges prek zijn, in dringende gevallen toch kunnen bereiken', aldus dr.Noteboom. Dr.v.d.Bel vindt wel, dat men het die woensdagavond slecht trof dat bij alle drie het antwoordapparaat aan stond. Vooral in panieksituaties schrikt dat mensen die bellen af, zodat men het nummer dat het antwoordapparaat Gezien de gunstige weersvoorspelling zal het vrijdag en zaterdag in de bin nenstad van Tholen een hele drukte zijn tijdens de braderie, die in het kader van de brugfeesten gehouden wordt. Wet houder van Middenstandszaken A.J. Seherpenisse verzorgt vrijdagmiddag om twee uur in de Kerkstraat de offi ciële opening van de braderie. De stands van winkeliers en verenigingen zijn ver der te vinden in het begin van de Hoog straat. de Botermarkt en de Markt. Vei lig Verkeer organiseert tijdens de bra derie nog een standhouderswedstrijd. Zaterdag duurt de braderie van 's mor gens negen tot 's middags vijf uur met in de voormiddag tussen tien en twaalf uur een speciale kinderbraderie, waarbij de jeugd eigen spulletjes mag verkopen voor prijzen van een kwartje tot een gulden. Zie in verband met de braderie ook de speciale advertentie-pagina's 6 aangeeft, dan niet meer draait. Verder is volgens dr.v.d. Bel de kwaliteit van de telefoon soms erbarmelijk slecht. Men krijgt dan de in-gesprek-toon terwijl de arts helemaal niet in gesprek is. 'Meer dan treurig' noemt de Smerdiekse arts deze telefoonmisère. De primaire ongevalsmelding moet goed zijn en dan zal men op Tholen de plaatselijke huisarts moeten bellen. Daarom moet er Iets aan 0011 verande ren, want binnen acht minuten zijn de Thoolse huisartsen ter plaatse van het ongeval. In de Randstad is dat een kwartier. Daarom moeten we op Tholen van die service gebruik maken. In juni heeft de ambulance van het Thoolse Rode Kruis vier ritten voor ongelukken gemaakt terwijl er geen arts bij was ge weest. De ambulance kan voor niets ko men en dat kost dan de gemeenschap alleen maar geld, aldus de drie huisart sen. Wie dus bij ongelukken een arts nodig acht. kan die niet via 0011 verwachten. Men zal daarvoor de plaatselijke num mers (veelal 400 of 2400, behalve in Tholen-stad) moeten draaien. Wanneer er eventueel via de politie of ambulan cedienst een regeling getroffen wordt om de Thoolse huisartsen toch te infor meren, zullen wij dat zeker melden. En De Schelde geeft ook nog eens vormge ving en kwaliteit op de koop toe. Een bezoek aan onze showroom zal u laaiend enthousiast maken! bouwmaterialenhandel Bergen op Zoom Tel. (01640) 36910 Advertentie IM Bij een terugblikken kan men altijd voor een ongedacht en onverwacht gebeuren komen te staan. Mevrouw Bom uit Yer- seke had gelezen over de 50 jarige Thoolse brugverbinding. Al een tijd ge leden had ze bij een Goese opkoper een miniatuur Thoolse brug en een minia tuur oude veerpont zien liggen. Er kwam een overeenkomst om van eigendom te verwisselen. De Goesse opkoper wist te vertellen, dat een Thoolse minder-valide (wie?) 80 uren aan de miniatuurbrug (64 cm) en 48 uur aan de oude miniatuur- veerpunt (63 cm) had besteed. Ze belde naar het stadhuis Tholen, kreeg contact met archivaris Zuurdeeg en zorgde maandagmiddag omstreeks 6 uur dat beide miniatuur-voorwerpen een aan vulling werden voor de tentoonstelling "50 jaar Thoolse brug". U kunt ook deze voorwerpen op de expositie tegenko men. 0011 en de artsen 80-jarige oud-burgemeester mr. A.J. van der Hoeven opende ex positie '50 jaar Thoolse brug' In hal Schot startte brugfeest of ficieel met historie, muziek, zang en gym. Reglement van orde vergde veel discussie in gemeenteraad St. Philipsland Evangelie het middelpunt, zei ds.v.d. Heyden bij zijn intrede rn Oud-Vossemeer. Van herbcstratingsplan Elipland nog geen cent uitgevoerd. Raadslid de Bres kan ook zonder brug de Eendracht over. Zaterdag concours met 300 pony- ruiters Vandaag afscheid van Vrederust- voorzitter. Met braderie is er nog drie dagen volop brugfeest in Tholen. NAZOMER/: HOE KOEL IS 'T IN DE MORGENLUCHT HOE IS HET LOOF VERFRIST. Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's. "Als men mij nu tenstofte vraagt of het initiatief van Tholen van 50 jaar terug vrucht heeft gedragen, dan meen ik daarop volmondig met ja te kunnen antwoorden. Men is zich in Tholen er meer van bewust geworden, dat men elkander op en buiten het eiland veel meer nodig heeft, dan men vroeger dacht. Moge zo ook de gedachte van Napo leon van korter verbinding tussen Brabant en Zeeland via Tholen nog eens gecon cretiseerd worden. Misschien in de volgende 50 jaar? "Met de wens, dat deze ten toonstelling een succes voor Tholen moge zijn, verklaar ik deze gaarne voor geo pend". Dat zei maandagmiddag de i»og vitale 80-jarige oud-burgemeester van Tholen, mr.A.J.van der Hoeven bij de officiële opening van de voor de brugfeesten georgani seerde expositie in de stadhuishal "50 jaar Thoolse brug". De ongeveer 50 tal genodigden voor het officieel gebeuren, dat tegelijkertijd een start was van de brugfeestweek, werden In tegenstelling tot 1976, toen er uit St. Maartensdijk veel belangstelling was voor de Smalstad-tentoonstelling Jaco- ba van Beieren, valt de belangstelling van de Vossemeren tot nog toe bepaald niet mee. Men heeft nog slechts ander halve week tot en met 2 september a.s. gelegenheid om een aantal unieke zaken van en over de ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijber- ghe te zien in het Streekmuseum De Meestoof te St. Annaland. Daarna verdwijnen de foto's, kaarten en voor werpen weer in de archieven. U bent nog welkom tot en met zaterdag 2 sep tember elke dag van dinsdag t/m zater dag 's middags van drie tot vijf uur. Het echte spreekwoord is, voor geen gat gevangen te zitten,. Van raadslid J. de Bres geldt meer, dat hij noch voor een brug, noch voor een boot gevangen zit. In het kader van de brugfeesten was er op die schitterende dinsdagavond 22 augustus een wandel en vaartocht, die was georganiseerd door de Thoolse Wandel Unie, waarbij de muziekvereniging Concordia vrolijk medewerking verleende. Er waren voor de 5 km tocht 130 deelnemers en voor de 10 km tocht 97 lopers, Een inschrijver gaf te kennen de 15 km te willen lopen, maar hij bleef de enige. Voor dit unicum zorgde raadslid J. de Bres uit Sint Maartensdijk. Het werd van de Bres deze avond niet de enige bijzonderheid, want toen de finish van de wandeltocht was bereikt en men vanaf de Halsterse kant per boot naar Tholen terug zou varen, was het aantal deelnemers te groot om in een bootreis naar de overkant te kunnen. Onder de achterblijvers was ook dhr. de Bres. Het zou wel een tijdje duren, eer de boot heen en terug was. Raadsli: Raadslid de Bres zat voor geen boot gevangen, want hij ontkleedde zich en dook met de al eerder aangetrok ken zwembroek het zilte nat in om in goede conditie de Thoolse wal te bereiken. Onder de Thoolse raadsleden zitten dus echt wel mannetjesputters. Een tweede bijzonderheid bij deze voor de deelnemers zo plezierige wandeltocht was het feit, dat de negenjarige Liesbeth Schouten - de beide benen tot aan de knieën in het gips heeft - het toch ook nog presteerde de 5 km wandeltocht te volbrengen. De wandel- en vaartocht werd dinsdagavond, mede dankzij de gunstige weersomstandigheden, een compleet succes. begroet door de voorzitter van het co mité, wethouder A.J.Scherpenisse. Van het gemeentebestuur waren er naast wethouder C.J.Moerland ook enkele raadsleden én de secretaris aanwezig. Een bijzonder welkomstwoord ging naai oud-burgemeester mr.A.J.van der Hoe ven, want zei wethouder Seherpenisse, toen de gedachte in het comité opbor relde de oud-burgemeester van Tholen te vragen deze tentoonstelling te willen openen, werd die door alle leden en thousiast ontvangen en dat enthousias me was er na het telefonisch contact ook bij de heer Van der Hoeven zelf. Dat is op die hoge leeftijd dan een teken van vitaliteit. Er was ook een bijzonder wel komstwoord voor de eveneens aanwezi ge oud-gedeputeerde J.van den Bos, voor de wethouder van de gemeente Halsteren, voor vertegenwoordigers van rijks- en provinciale waterstaat, terwijl ook oud-gemeentesecretaris V.Laban van de partij was als een voormalig ge meente-ambtenaar. die ook bijna vanaf het begin de bruggeschiedenis had meegemaakt. De heer Seherpenisse deelde nog mee, hoe de laatste Thoolse burgemeester, de heer J.E. van Boeijen deze middag leiding moest geven aan een vergadering in Harderwijk en daar om niet van de partij kon zijn, met uiteraard wel een in gedachten weer in Tholen vertoevend burgemeestersecht paar. De heer en mevr. van Boeijen ho pen deze week trouwens nog wél van de partij te zijn bij een of ander program ma. Als er echter iemand iets van het bruggebeuren en vooral de wordingsge schiedenis afweet, dan is het wel oud burgemeester Van der Hoeven, veron derstelde wethouder Seherpenisse. waarom het comité dan ook blij was, dat de uitnodiging voor de officiële opening zo spontaan was aanvaard. Mr. van der Hoeven zei in zijn toes praak, hoe de vaste oeververbinding van de provincie Zeeland en Brabant over de Eendracht hem al vanaf zijn komst naar Tholen in september 1924 heel wat werk, zorg en moeite bezorgde, maar ook veel voldoening schonk. Al jaren tevoren was er gesproken en gedacht over een vaste oeververbinding, maar die besprekingen waren doodge lopen op de hoge kosten en de ver wachte risico's voor de bevolking. Tho len had in de loop der jaren heel wat rampen en tegenslagen moeten door staan, rampen als gevolg van oorlogs handelingen, zoals plundering en troe- penonderhoud. maar ook natuurram pen als overstromingen en branden, zoals in 1452, toen een-groot deel van de stad in de as werd gelegd(Verbrande i Vate) Verder werden door de hoge he ren uit die tijd schattingen opgelegd, zodat men ook vaak met geldgebrek had te kampen. Daartegenover moesten die potentaten ook wel eens bijspringen, zoals destijds Philips van Bourgondië aan Tholen het veerrecht schonk, waar over bij de bouw van de brug nog zoveel te doen was. Recenter was er ook reden tot pessimisme, zoals de landbouwcrisis in de negentiger jaren en de daarna ge volgde eerste wereldoorlog. Daarbij kwam nog, zo vervolgde de oud-burgemeester van Tholen, dat be woning van een eiland voor de bewoners ervan een zeker isolement meebrengt. Dat isolement werd voor Tholen ver sterkt, toen de Kreekrakdam (met spoorlijn) werd aangelegd en de zoveel eerder door Napoleon aangelegde weg van Princenhage via het Thoolse veer over Gorishoek naar midden Zeeland niet meer van belang was. Isolement schept niet alleen minder behoefte om met de buitenwereld in contact te ko men, maar verzet zich ook dikwijls tegen het verkrijgen en zoeken van contact. Dat verzet tegen de brugplannen was er ook bij een deel van de bevolking, dat vreesde voor over een brug komend vreemd en slecht volk. Vrees was er ook De tentoonstelling '50 jaar Thoolse brug' is nog tot en met vrijdag 1 september te zien in het stadhuis van Tholen. Openings tijden: maandag t/m vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Bovendien vrijdag 25 augustus van 19-21 uur en zater dag 26 augustus van 14 tot 18 uur. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C. Broekhuiseen begrip voor kwaliteit en service Advertentie 1M A.J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen van 1926 tot 1964, opende maandagmiddag in de hal van het stad huis de tentoonstelling '50 jaar Thoolse brug'. Locobargemeester C.J. Moerland en wethouder A.J. Seherpenisse luisteren met andere belangstellenden naar zijn toespraak. voor concurrentie voor de winkelstand door het gemakkelijker binnenkomen van kooplui. Tenslotte was er ook nog Vervolg op pag. 7

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 1