Fa Verjaal L—I Dit is geen mode-grille maar. FOTO STRIP- VER- HAAL - cti GOFf) Af*. J. de Bruijn NET WINKELMEISJE BAKKERIJ VAN OOST s E 2 5:: Tentoonstelling 150 jaar veerdiensten Zonder zorgen op vakantie Gratis ANWB-keuring Kleermakerij J. de Bruijn vervaardigt kleding naar maat i Drogisterij KRAMER Schoenhandel KRAMER 2 o co O Programma Braderie Bergen op Zoom Donderdag magazijnmedewerkers EPILEPSIE-AANPAK MOEIZAAM VOORUIT Eiwitten onze belangrijkste bouwstenen Programma Braderie Bergen op Zoom Zaterdag Donderdag 27 juli 1978 EENDRACHTBODE 9 Defecte wasmach. K.T.V. of HiFi apparatuur dan naar'Verjaal. Wij repareren ze allemaal. Molendijk 3-4 St. Maartensdijk 01666 - 2315 F0RD m GARA^ Autobèdrijf Difoga BV Maatkledingbedrijf St.Ontcommerstraat 7 Steenbergen. Gaan van 31 juli t/m 6 augustus MET VAKANTIE GEVRAAGD Sollicitaties graag na telefonische afspraak tel. 01660-2324 of 01662-609 Botermarkt, Tholen - i 5 u •*- s -r -*r 1 #44 o E X s "3. ■2 v O -o E CQ N n c a CQ 15.00 uur: officiële opening Burgemeester 14-22 uur: eetfestijn Grote Markt 14-19 uur: orgelmuziek in Centrum 15-17.30 uur: Vismijn St. Catharinaplein 19-21 uur: boogschuttersfeest St. Catharinaplein 19-21 uur: muzikale rondgang Fanfare Aurora CARBORUNDUM G. HEIJB0ER G. HEIJB0ER G. HEIJB0ER Voor boek en tijdschrift G. Heijboer de grille van een krachtbron voor de landbouw TAFELTJE DEK JE 14-22 uur: eetfestijn Grote Markt 14-19 uur: orgelmuziek Centrum 15-19.30 uur: boogschuttersfeest St. Catharinaplein met om 20.30 uur prijsuitreiking 19-21 uur: muzikale rondgang Harmonie 14-17 uur: standwerkersconcours Lievevrouwestraat Tot 9 augustus hebben wij de aantrekkelijke en voordelige aktie: Op alle auto's met A 1- of Bovag-garantiebewijs, krijgt u daarom een BOVAG VEILIGHEIDSVIGNET en indien gewenst een Een A-1 wagen is een prima auto En dat garanderen wij met 3 maanden uitgebreide garantie Dus koopt U met een A-1 wagen een geweldig stuk ze kerheid We staan met onze gehele ploeg achter iedere gebruikte wagen met garantie. A-1 auto's zijn niet alleen Fords. U vindt er alle merken onder. Deze au to's hebben echter één ding gemeen, het A-1 certificaat Ford Credit. Een vlotte financiering op alle A-1 wagens tegen aantrekkelijke voorwaarden is mogelijk. Wfunniw^ Ook Vrijdagavond koopavond en Zaterdag tot 17.00 uur geopend. Bredase straat 25 Tel. 01640-35910 Bergen op Zoom (ooeosoGOcoeficococoeGiocisooooccobcocoq; -U schrijft of belt 01670-3318 en wij komen U vrijblijvend bezoeken. osoceocososocoooocccocooGosoo: Voorstraat Sint Philipsland k C3 0 •- S S «s *3 01 44 i— K o 13 3 3 3 3 C4 C4 rs 1 I JU o. a c 44 JZ "S. «8 g <j "E *- 2 1/3 S u jj C/3 S3 s C 3 *3 U OJ t 0 O» N s tn S 01 44 3 B -O W>:P S b S5 CA OU-o ■o 44 a o>.E "E ES fc .2 te 44 "2 TT Bf)"- u ba, ÖD O O N *- ■B B O 3 Cl 3 T r3' ir, Oh 3 »-h 3 r4 3 Os fS O w 0) (Q O) D) "O Carborundum Ned. B.V., onderdeel van het gelijk namige Amerikaans moederbedrijf, vraagt voor haar nieuw Europees distributiecentrum in Tholen enige Kennis van de Engelse taal en export dokumentbe- handeling kan tot aanbeveling strekken. Zeer spoedige indiensttreding gewenst. Sollicitaties met volledige personalia en andere ter zake doende informatie te richten aan: Carborundum Nederland B.V. Ceramic Fiber Centre Weena 723/Postbus 29021 Rotterdam t.a.v. dhr. A.L.D. Noppen. SCHOOLBOEKEN bestel ze nu nog met andere leermiddelen als tekenma teriaal, enz. tijdig voor de school begint. Boekhandel Ring 66, Sint Annaland SCHOOLAGENDA'S grote sortering. Ook een gevarieerd aanbod van leuke SCHRIFTEN, voor iedereen is er wel iets bij Boekhandel Ring 66, St. Annaland Tijdschriften Puzzelboekjes Stripboeken een grote keuze bij Boekhandel Ring 66, St. Annaland de echte keuze bij Boekhandel Sint Annaland Gedipl. deskundige voor schoolboekenbestelling. Met vakantie en is Uw auto enkel W.A. verzekerd. Dan voor de duur van Uw vakantie een auto-casco verzekering. Vraag inlichtingen bij: Assurantiekantoor W. L. Scherpenisse tel. 01665-2529. In het Statenzaalcomplex te Middelburg - ingang Abdij 11 wordt tot en met 18 augustus a.s. een tentoonstelling gehou den, gewijd aan 150 jaar geregelde veerdiensten in Zeeland. Op een 19-tal grote schotten zal de geschiedenis van de verbindingen over de Westerschelde in de laatste anderhalve eeuw worden ver teld door middel van foto's, kaarten, te keningen, knipsels, documenten enz. Een aantal "doorsneden" van veerboten aan de muur en interessant materiaal dat betrekking heeft op de veerdiensten in vitrines, alsmede wat losse voorwer pen zullen het verhaal verder illustreren. De tentoonstelling begint met een aantal kaarten van de Westerschelde uit de 16e en 18e eeuw en uit onze tijd. Interessant is een advertentie uit de "Nieuwe Ga- zette van Brugge" met de dienstregeling van de raderboot "De Schelde die vanaf 22 mei 1828 een geregelde verbinding ging onderhouden tussen Vlissingen en Breskens en Vlissingen-Terneuzen. Fo to's van een koninklijk bezoek in 1907 en van de enorme oorlogsverwoestingen aan de provinciale vloot in 1940 geven een apart stukje geschiedenis weer. Op volgende schotten krijgt de bezoeker in formatie over het vervoer van personen, vee en goederen voorheen en thans. Er zijn sprekende vervoerscijfers en opga ven van tarieven: een vet varken kon in 1855 voor dertig cent worden overgezet en een nager varjken voor een derde van die prijs! Hier vindt men ook foto's e.d. over de strijd om de veertarieven, die vele decennia de gemoederen in beroe ring bracht. Twee schotten zijn gewijd aan de aanlegplaatsen. De bezoeker volgt de ontwikkeling van de eenvoudi ge houten steigers tot de zeer moderne fuiken met alles wat daarbij te pas komt. Er is vervolgens een galerij van veerbo ten, beginnend bij de eerste stoomra- darboten en eindigend bij de dubbel dekkers, met alles wat daartussen heeft gevaren en nog vaart. In het bijzonder de aandacht vragend zijn de gedaante wisselingen in de vorm van verlenging van de na de tweede wereldoorlog inge zette veerpont "Dordrecht". "Het reilen en zeilen van de veerdiensten" zouden de volgende schotten kunnen worden genoemd. Vanaf de kaartverkoop tot en met het afrijden van de veerboot wordt de dienst aan de passagier in beeld ge bracht. Het laatste schot geeft een blik in de toekomst: een grote schets-tekening van de brug-tunnel-combinatie, die straks de vaste oeververbinding Wester schelde zal vormen. Voor de tentoon stelling tekent het Documentatiecen trum Zeeuws Deltagebied, dat mede werking heeft gekregen voor de Provin ciale Stoombootdiensten in Zeeland en het bureau voorlichting van'de provin cie. Voor de bezoekers is er een geïllus treerde catalogus met een kort verhaal over de veerdiensten beschikbaar. Alle dagen - behalve des zondags is de ten toonstelling van 10 tot 17 uur geopend. De toegang is kosteloos. naar keuze 47 tot en met 91 PK. Met standaard 12 synchromesh versnellingen vooruit en 4 achteruit. (Ook leverbaar met zeer lage kruipversnellingen) of Met de unieke Hydra-Shift (Schakelen bij ieder toerental van de motor en aftakas. zonder te ontkoppelen, dus de aftakas PK's blijven konstant) Met óf zonder de reeds over bekende komfortabele goedge keurde David-Brown geluids arme veiligheidscabine, mei twee royale deuren en veel ruimte mei de hendels naast de chauffeur, waardoor geen obsta kels bij het instappen. (Luxueus - degelijk - weinig geluid) Met vierwielaandrijving. waardoor nog méér trekkracht. David-Brown achterbrug en versnellingsbak alles afgestemd Z op de krachtige motor, hebben 2 reeds jaren bewezen met weinig 3 kosten ongestoord te kunnen werken (succes door ervaring) z: Bovendien: gunstige prijzen. Informeer hij uw David Brown dealer C. MARIIMISSEN Wilhclminastraat 9 Stavcnissc. lol. ()l663-389 De direkteur van het grootste epilepsie- centrum in Nederland, dr.'H. Meinardi. vermeldde laatst op een congres dat er een geweldige vooruitgang gemaakt is in de bestrijding van epilepsie. Het speel hem wel dat er juist over de oorzaak van deze aandoening nog maar bitter weinig inzicht was verkregen. Zo'n 60 a 70.000 mensen in Nederland lijden aan epilepsie. Daarvan zijn er ongeveer l .500 opgenomen in een van de drie grote behandelingscentra (nl. in Breda. Hceze en Heemstede) voor een langduriger verblijf. Sommige patiënten hebben deze ziekte vanaf de geboorte. Bij veel epilepsie- patiënten breekt de aiekte pas op in hun jeugd. Ook verkeersongelukken kunnen epilepsie veroorzaken. De uitingsvormen van epilepsie, vroeger ook wel vallende ziekte genoemd, lopen uiteen van complete toevallen - mensen valleh verkrampt op de grond en raken buiten bewustzijn - tot kleine periodes van afwezigheid, de zogenaamde ab sences. Bij een vrij kleine groep epilep- sie-patiënten vindt er ook een geleide lijke achteruitgang van hun geestelijke vermogens plaats. De aard van de ver- Proteïne komt van het Griekse woord "protos" of te wel "het eerste", "het be langrijkste". De naam eiwit, wat het zelfde betekent als proteïne, duidt niet alleen het wit van een ei aan, maar een reeks eiwitten die in verschillende voe dingsmiddelen, zoals bijvoorbeeld vlees, voorkomen. Kinderen beneden de zes maanden hebben per dag ongeveer 2,5 gram proteïne per kilo lichaamsgewicht nodig. Bij het ouder worden neemt de hoeveelheid af. Een 18-jarige jongen heeft ongeveer 1,2 gram nodig en een 18-jarig meisje 1,0 gram per dag per kilo lichaamsgewicht. Te weinig proteïne of eiwit kan bij zeer kleine kinderen tot ernstige stoornissen leiden. Schoolkinderen zullen bij een tekort ontvankelijker zijn voor ziekten. Het is noodzakelijk dat u uw kinderen genoeg vlees, melk, bruinbrood of an dere proteïnehoudende voedingsmidde len geeft. Vlees heeft een hoog gehalte aan eiwit of proteïne. Vanwege de grote gelijkenis met het menselijk eiwit heeft het een hoge biologische waarde en kan het zeer goed verteerd worden. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik "Het schoonmaken van een auto: wat is dat nou voor een onderwerp voor een foto?" Dat was het kommentaar van de familie toen ik op een zaterdagmorgen m'n kamera pakte om een serie foto's te gaan maken. Ik moest toegeven, dat het wel wat erg optimistisch was. Want wat is er nu in beeld te brengen van een buurman, die bezig is zijn wagen te wassen? Waarschijnlijk prikkelt zo'n schampere opmerking toch je eergevoel. Ik zou ze eens laten zien wat een mogelijkheden er zijn zelfs voor zo'n weinig fotogeniek onderwerp. Even toestemming vragen aan de buurman en om je onderwerp heenlopen. Er zat niet veel anders in dan zo'n simpel plaatje. Zou ik dan nu al uitgekeken zijn? schijnselen variëert van patiënt lot pa- tiijnt en ook binnen het leven van één patiënt. In veel gevallen zijn de ver schijnselen nauwelijks opvallend. Soms komen de epilepsie-aanvallen vele ma len per dag voor, soms zelfs jaren niet. Vaak blijven de aanvallen voorgoed uit. Epilepsie is eigenlijk een verzamelnaam voor allerlei aandoeningen, die gemeen kebben, dat er in de kersenen een soort kortsluiting optreedt in de overdracht van de elektrische prikkels tussen de ze nuwcellen. De oorzaak van die storingen in de hersenen, die tot die aanvallen lei den. is nog vrijwel onbekend. Genees middelen legen epilepsie, de anli-epi- lepliea, zijn vanouds berucht om hun versuffende bijwerking. Men kan nu van steeds meer anti-cpiieptiea de bloed spiegel bepalen, dat is de hoeveelheid van zo'n medicijn in het bloed. De hoe veelheid ingenomen geneesmiddelen is dan in het bloed van een patiënt te me ten en ook hoe lang het duurt voordat die daaruit weer verdwenen is. De ene patiënt scheidt ize vrijwel direkt uit, ter wijl de ander juist grote hoeveelheden van deze middelen in zijn bloed opslaat. Aan de hand van de bloedspiegels kun nen de epilepsie-deskundigen, epilepto- logen, veel nauwkeuriger medicijnen voorschrijven. Het is daardoor mogelijk dat patiënten veel minder medicijnen hoeven in te nemen. In het dagelijks leven funktioneren veel epilepsie-patiënten uitstekend. Toch bestaan er nog vele vooroordelen ten aanzien van epilepsie. Bij sollicitaties is de instelling van de bedrijfsgeneeskun dige van doorslaggevende betekenis. Dr. Meinardi ziet een versterking van de vooroordelen als volgt: werknemers verzwijgen hun epilepsie-verleden bij sollicitaties, daardoor ontstaat een over dreven idee van ziekteverzuim van epi lepsie-patiënten. Het geringe verzuim van de werknemers, die hun epilepsie verzwegen hebben telt dus niet mee. Daardoor blijven werkgevers huiverig staan tegenover het in dienst nemen van epilepsie-patiënten etc. Epilepsie-deskundigen hechten dan ook veel waarde aan een goede voorlichting, ook aan bedrijfgeneeskundigen. Wel kon een epilepsie-patiënt, de atleet Alan Blinston. in 1968 Brits hardloopkam pioen op de vijf kilometer worden. Maar een gymnastieklerares. die al jarenlang tot volle tevredenheid les had gegeven op een middelbare school in de provin cie Utrecht, wordt - na een verhuizing naar Zuid-Holland - bij een sollicitatie op een identieke baan prompt afge keurd. En dat gebeurt dan. terwijl ze al in geen drie jaar meer een aanval van epilepsie heeft gehad. Zogemakkelijk als in sprookjes heeft de huisvrouw hel niet. Met weinig ol gccy huishoudelijke hulp staal ze veelal al leen voor de omvangrijke taak van de huishouding. En laten we eerlijk zijn. huishoudelijk werk is veel routinewerk. Een plezierige uitzondering is de /org voor de maaltijden. Daar kan ze een persoonlijke noot aan geven. Bij hel be reiden van de maaltijden en hel dekken van de talël kan ze haar fantasie ge bruiken. Er zit een groot stuk creativiteit in dal kokswerk. En toch wordt de broodmaaltijd (twee maal per dag) soms nog stiefmoederlijk behandeld, .lam mer. want met weinig middelen en een klein beetje zorg is juist van cl ie brood maaltijd elke dag'ietsgezelligs te maken. Dek de tafel met een of twee brood mandjes. gevuld met verschjl lende soorten brood. Een kop soep erbij, wat warm beleg in de vorm van kroket, warm worstje, kaas en eieren, gevarieerd vlecsbcleg en fruit. Mogelijkheden ge noeg om zo'n maaltijd gezond en ge/el- lig te maken. Besteed er even aandacht aan. Een ge zellig gedekte tafel wekt bijvoorbaat de eetlust op. Enneem de tijd voor de maaltijd. Even vlug een hapje eten is beslist scha delijk voor de spijsvertering. Eet rustig, dan eet u smakelijker. En gezonder. Want hel voedsel wordt beter in uw li chaam opgenomen. Het is een bekend feit: onregelmatig en te snel eten bevor dert maagkwalen. Wie zei daar dut zo'n broodmaaltijd dik maakt? Onzin na tuurlijk: mensen die zich weinig licha melijke inspanning getroosten moeten bij hun voeding nauwkeurig op de calo rische waarde letten als zij hun "lijn" wensen te bewaren. Veel jus op de aardappelen, veel suiker in de koffie en thee. veel boter en veel zoet beleg op het brood - dat zijn de leveranciers van overdoses calorieën. Vooral vetten, maar ook suikers, zuiver zetmeel en al cohol hebben een "bedenkelijke" calo rische waarde. Bij vermageringsdieëten is het meestal beter een beetje kalm aan te doen met deze vier "dikmakers". Werkelijk noodzakelijke en waardevolle bouwstoffen en besehermende stoffen vinden we in vlees, aardappelen, brood, verse groenten, fruit, inpik. kaas. vis. eieren en peulvruchten. Laat ook uw eigen fantasie eens werken. En ontdek ook hoe plezierig het is een maaltijd te gebruiken aan een leuk ge dekte tafel. Waarschijnlijk kwam het omdat ik achter het raam van mijn huiskamer een lachend gezicht zag. Zo'n gebrek aan vertrouwen in mijn kreativi- teit moest gestraft worden! Ik bleef daarom om de autowasser heen wandelen. Van dichtbij zat er toch nog wel een foto in. Een stukje van de zijkant van de auto en de man vrijstaand tegen de lichte lucht, zodat hij duidelijk uitkwam. Ik voelde gewoon, dat dit iets goeds zou opleveren, een echte aktie-foto en net even anders. Het resultaat stelt me niet teleur. En toen op zoek naar een derde opname-stand- punt, dat ik echter buiten niet meer kon vinden. Dan maar eens in de auto kijken. En jawel, daar zat nog een aardige opname in van binnenuit. Ik was er zelf, eerlijk gezegd, ook verrast door. Dit is een boeiende autowas-plaat, die laat zien dat je zelfs van zo'n alledaags onderwerp een interessan te serie kunt maken. Als je... inderdaad... er maar aan begint met het idee dat de meest voor de hand liggende opname niet altijd de enige en de beste is!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 9